دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
مطالب اخیر

وقوع ۱۱ ‌درصد طلاق‌ها در ۱۰ ماه اول زندگی

آرمان- نگین باقری: طلاق در سال‌های اولیه پس از ازدواج معضلی است که خانواده‌های ایرانی را تهدید می‌کند. این اتفاق نشان می‌دهد جوانان ایرانی از کم‌ترین مهارت برای زندگی و حل بحران برخوردار هستند و اتفاقات ناچیز می‌تواند باعث شود تصمیم به جدایی بگیرند. یک مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان عنوان کرده است که حدود ۱۱‌درصد طلاق‌های ثبت‌شده در ۱۰ ماه نخست سال گذشته، با طول مدت کمتر از یک سال از آغاز زندگی مشترک اتفاق افتاده‌اند. این در حالی است که کارشناسان می‌گویند در شرایطی که مدام جوانان به ازدواج تشویق می‌شوند باید سازوکار‌هایی برای آموختن مهارت‌های زندگی به آنها ایجاد شود.

 

چه بر سر جوانان ایرانی آمده است؟ آنها به‌سختی ازدواج می‌کنند و با سرعت از هم جدا می‌شوند. حتی نیاز به تحقیق و پژوهش هم نیست. کافی است کمی به دوستان، اقوام و آشنایانمان بنگریم و به این نتیجه برسیم که ازدواج و طلاق از روند طبیعی خود خارج شده است. معضلی که اکنون مسئولان و خانواده‌ها را نگران ساخته ولی اتفاق خوبی هم در راستای حل آن به چشم نمی‌خورد. تنها تبعات آن به‌نوعی دامنگیر همگان شده است. با این حال هر‌ساله فهرست بلندبالایی برای بهبود شرایط موجود به میان می‌آید، اما در عمل تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله بسیار است، چراکه جوانان ایرانی در پیداکردن شغل مناسب، کمبود میزان درآمد، اجاره‌خانه و ... با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی در صورت ازدواج هم از مهارت‌های لازم برای زندگی مشترک برخوردار نیستند. نتیجه این می‌شود که روزبه‌روز در نمودار ازدواج نوک پیکان رو به پایین و در نمودار طلاق رو به بالا می‌رود. معضلاتی که در دل خود آسیب‌های دیگر را گنجانده و هر لحظه اقشار جامعه را تهدید می‌کنند. بنابراین وقت آن رسیده که از شعارها دست برداشته و با تحلیل موشکافانه از وضعیت موجود در راستای فراهم‌کردن زیرساخت‌‌ها گام برداریم. در غیر این صورت هزینه‌های بسیاری را متحمل خواهیم شد.

ثبت 47‌ درصد طلاق‌ها در 5 سال نخست

روز گذشته مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه ۴۷‌درصد از طلاق‌‌های ثبت‌شده در پنج سال نخست زندگی مشترک رخ می‌دهد، از کاهش حدود 5/9‌درصدی ثبت ازدواج در سال 96 نسبت به سال 95 خبر داد. جواد رضوی با بیان اینکه حدود ۱۱‌درصد طلاق‌های ثبت‌شده در ۱۰ ماه نخست سال گذشته با طول مدت کمتر از یک سال از آغاز زندگی مشترک اتفاق افتاده‌اند، گفت: میزان طلاق‌ها نیز حدود یک‌درصد افزایش را نشان می‌دهد. او با اشاره به روند وقوع ازدواج و طلاق طی سال‌های گذشته نیز تصریح کرد: روند افزایش میزان طلاق  در سال ۹۶ نسبت  به سال۹۴، نشان‌دهنده افزایش حدود دو‌درصدی طلاق در کشور است. به‌گفته او بررسی این روندها نشان می‌‌دهد افزایش تصاعدی طلاق نسبت به سال‌های گذشته تا حدی کندتر شده است. مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و نظارت بر امور جوانان افزود: با انتشار کامل اطلاعات ثبتی مربوط به ازدواج و طلاق، می‌توانیم رده‌های سنی زوج‌ها در هر استان را بررسی کنیم و بر اساس تحلیل‌های آماری  به برنامه‌ریزی برای نوع اقدامات و فعالیت‌های  اولویت‌دار هر استان بپردازیم. رضوی با بیان اینکه متولی ثبت وقایع حیاتی، سازمان ثبت‌احوال است، افزود: کمیته‌‌ای نیز در همه شهرستان‌‌ها وجود دارد که به شکل مستمر ثبت وقایع را انجام داده و هر فصل با تشکیل کارگروه ثبت وقایع حیاتی بررسی داده‌‌های مربوط به آن فصل صورت می‌‌گیرد. همچنین باید آمارها را به‌درستی بررسی و تحلیل کنیم و با رویکرد حل مساله برنامه ‌ریزی مناسبی انجام دهیم، در چارچوب ماموریت‌های هر دستگاه فعالیت‌‌های اثربخش را طراحی و اجرا کنیم تا مجموعه این اقدامات به کاهش طلاق و افزایش ازدواج منجر شوند. به گزارش ایسنا، بنا به‌گفته او عوامل مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بر مقوله ازدواج و طلاق موثر هستند. به همین دلیل هماهنگی بین فعالیت‌‌های هر سازمان برای ایجاد هم‌افزایی و افزایش اثربخشی کارها ضروری است.

در کاهش طلاق موفق نبودیم

«آمار رسمی سازمان ثبت احوال کاهش ازدواج را نشان می‌دهد. گرچه تمهیداتی در حوزه سیاستگذاری اتخاذ شده است و تسهیلاتی برای ازدواج جوانان در نظر گرفته و سیاست‌های کلی خانواده و جمعیت به میان آمده‌اند، اما به‌رغم همه این تمهیدات نه‌تنها شاهد ثبت ازدواج بیشتر نبودیم، بلکه ثبت چشمگیری را هم در حوزه ازدواج نداشتیم. دلایل متعددی وجود دارد. بخشی از آن اقتصاد است و بخش دیگر به این برمی‌گردد که جوانان نسبت به آینده احساس امنیت ندارند. بنابراین همه موضوعات الزاما به اقتصاد برنمی‌گردند.» اینها را حسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به «آرمان» می‌گوید. به‌گفته او اگر به اطراف خودمان نگاه کنیم، افرادی هستند که وضعیت اقتصادی‌شان خوب است، اما احساس امنیت نسبت به آینده نداشته و ازدواج نمی‌کنند. بنابراین باید گفت که وضعیت کشورمان خوب نیست. او ادامه می‌دهد: در واقع نتوانسیم جوانان را به ازدواج به‌موقع تشویق کنیم. به عبارت دیگر این مساله در عمل خیلی تحقق پیدا نکرده است. موسوی‌چلک عنوان می‌کند: روزبه‌روز خانواده بیشتر از سایر محیط‌های اجتماعی در معرض خطر قرار می‌گیرد. بخشی از این موضوع خود را در قالب ازدواج و طلاق و بخشی دیگر با بالارفتن جرایم و معضلاتی چون مصرف مواد مخدر خود را نشان می‌دهد و در نهایت خانواده تاوان آسیب‌های اجتماعی را پس می‌دهد. رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می‌گوید: تقریبا در تهران به ازای هر هشتاد نفر بیش از 30 نفر درگیر اختلالات روانی هستند. طبیعی است که همه این مسائل روی نهاد خانواده تاثیر منفی دارد. موسوی‌چلک اظهار می‌کند: باید بپذیریم که جوانان ما حتی به ازدواج به‌موقع هم علاقه‌مند نیستند، چون نگران آینده خودشان هستند. این نگرانی باعث می‌شود که تن به ازدواج دائم ندهند. او بیان می‌کند: ما طلاق را از سال 90 تا 96 تجزیه و تحلیل کردیم. طی این سال‌ها ازدواج بیش از 30‌درصد کاهش و طلاق بیش از 20‌درصد افزایش داشت. تغییرات وضعیت ازدواج و طلاق موضوعی نیست که بتوان آن را کتمان کرد. آنچنان که تبعات آن روی خانواده‌ها به‌خوبی نمایان است. موسوی‌چلک ادامه می‌‌دهد: این در حالی است که به‌صورت عمدی سال 90 را در نظر گرفتم تا نگویند که این مساله صرفا مربوط به آغاز دولت آقای روحانی است، چراکه ما وقتی موردی را تجزیه و تحلیل می‌کنیم، از آن تعبیر سیاسی می‌شود. رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اضافه می‌کند: واقعیت این است که روند چند سال اخیر نشان می‌دهد ما در ازدواج با رشد منفی و در طلاق با رشد مثبت قابل توجهی مواجه بودیم. به‌رغم اینکه در این سال‌ها به‌دلیل ترکیب سنی جمعیتی آمار افراد سن ازدواج بالا بود. این مساله نشان می‌دهد که سیاستگذاری‌ها در حوزه کاهش طلاق و افزایش ازدواج در کشور با موفقیت همراه نبوده است.

منبع: روزنامه آرمان/کد خبر: ۲۲۰۵۵۳ | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۲۰ - شماره: 3600

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/20
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی