دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

یادداشت شرق:

 اعتراف سخت(سید حسن موسوی چلک/رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران/

30 تیر ماه 1398)

 Image result for ‫موسوی چلک مددکاری‬‎

یکی از نگرانی های جهان و ایران در شرایط کنونی( بیش از گذشته) تنوع و گسترش  آ‌سیب‌های اجتماعی  است که مرز خانواده را هم در نوردیده است. موضوعاتی از قبیل اعتیاد، فرار از خانه، خشونت خانگی، طلاق، فضای مجازی؛ ناراضیتی از زندگی، خیانتف کاهش ازدواج و... از جمله  موضوعاتی هستند که خانواده ها از آنها تاثیر منفی می پذیرند و بخشی از ضعف انسجام خانوادگی و صمیمیت و شادابی بین اعضاء خانواده ها هم در نتیجه همین شرایط ناگوار است که حتی می تواند ثبات  و انسجام اجتماعی در هر جامعه ایی را هم تهدید کند.

روند موجود به خصوص در برخی شهرهای بزرگ باعث ایجاد نگرانی گردیده و پیش بینی پیامدهای و آسیب های ادامه وضع موجود باعث شده است، همگی دلسوزان، آگاهان و فرهیختگان اجتماعی و مسئولان مترصد انجام اقدامات لازم به منظور تغییر این روند و جلوگیری از آسیب بیشتر باشند.واقعیت این است که در صورت گسترش آ‌سیب‌های اجتماعی هیچ دیواری حتی خانواده نمی‌تواند مانع آثار تخریبی آن شود. افرادی که بنا به دلایل مختلف درگیر آ‌سیب‌های اجتماعی و جرایم می‌شوند عموما در خانواده‌ای حداقل متشکل از همسر، فرزندان و اطرافیان زندگی می‌کنند، لذا تاثیرپذیری از وضعیت نابسامان ناشی از آ‌سیب‌های اجتماعی گریزناپذیر است. یک ارتباط مستقیم بین آ‌سیب‌های اجتماعی و بروز تاثیرات منفی در خانواده وجود دارد و هرقدر آ‌سیب‌های اجتماعی گسترش پیدا کند، خانواده بیشتر تحت تاثیر پیامدهای منفی ناشی از آ‌سیب‌ها قرار خواهد داشت و به تبع آن هرچه خانواده تحت‌تاثیر آ‌سیب‌ها باشد، امنیت اجتماعی و مدیریت اجتماعی دچار مشکل می‌شود. این وضعیت منحصر به کشور ما نیست و در همه‌جای دنیا این چرخه به این شکل عمل می‌کند. لازم به ذکر است فرزندان و زنان به مراتب در این شرایط آسیب بیشتری خواهند دید و از این بابت نگرانی‌های جدی‌تری متوجه جامعه است.

 اعضاءخانواده می‌توانند در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی نقش موثری ایفا کنند، اما باید پذیرفت که خانواده یک جزیره نیست، بلکه تحت‌تاثیر تصمیم‌گیری‌های سایر حوزه‌های مرتبط به خود است. اگر می‌توانستیم دیواری دور خانواده بکشیم شاید می‌شد امکان کنترل آ‌سیب‌ها اجتماعی را عملی کرد، اما فرد به‌ عنوان عضو خانواده در یک محیط اجتماعی زندگی می‌کند و در نتیجه در تعامل با محیط قرار دارد.در جامعه ایی که خانواده عامل گسترش آ‌سیب‌های اجتماعی است، طبیعتا نقش خانواده مهم‌تر از جامعه است. حتما باید نگاهی سه‌بعدی به این موضوع داشته باشیم، یعنی در مدیریت آ‌سیب‌های اجتماعی هم فرد مهم است، هم خانواده و هم جامعه. نگاه به حوزه مدیریت آ‌سیب‌های اجتماعی باید یک نگاه همه‌جانبه باشد. اعتقاد من این است که خانواده همچنان یکی از مورد وثوق‌ترین کانون‌های اجتماعی در کشور است که سلامت اجتماعی و روانی جامعه در گرو سلامت آن است که نباید به ‌راحتی از کنار آن گذشت. بنابراین باید از ظرفیت خانواده در مدیریت هوشمندانه‌تر حوزه اجتماعی بهره بیشتر گرفته شود.علیرغم اتخاذ سیاست های مختلف در قانون اساسی بویژه اصل دهم و بیست و یکم، سیاست های کلی خانواده، سند چشم انداز ایران 1404، سیاست های کلی و  قوانین برنامه های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و... باید اعتراف سخت را داشته باشیم که امروزه خانواده ها بیش از گذشته تحت تاثیر آسیب های اجتماعی هستند و نوک پیکان آسیب های اجتماعی به سمت خانواده ها نشانه می رود.

دلایلی مختلفی از قبیل:عدم وجود نظام فراگیر آموزش مهارت های خانواده، ضعف در هماهنگی دستگاه های ذیربط خانواده و تعدد آن، در نظر نگرفتن تاثیرپذیری خانواده از سایر حیطه­ها در برنامه­ریزی های کلان، نبود ارتباط منطقی بین سیاست های رسانه و خانواده، عدم ارزیابی برنامه های اجراشده در حوزه خانواده، عدم دسترسی آسان و ارزان خانواده به خدمات حمایتی تخصصی، ضعف ارایه خدمات تخصصی و مشاوره ای و مداخله ای، توجه ناکافی به مهارتهای زندگی در آموزش و پرورش وبالابردن سواد اجتماعی ، کم توجهی به نقش رضایت جنسی در پایایی خانواده، ضعف رصد آسیب­های خانواده به شکل جامع و نظام مند، ضعف توانایی در استفاده از ظرفیت ها و فرصت های فضای مجازی در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی خانواده، نبودن فضای مناسب برای مطالبه گری اجتماعی در حوزه خانواده، گسترش فقر و تاثیر آن بر گسترش آسیب های اجتماعی در درون خانواده، کم رنگ شدن ارزش ها در خانواده و جامعه، کاهش زمان گفت وگوی موثر بین اعضاء خانواده و فاصله عاطفی بین آنها، فردگرایی بیشتر حتی در درون خانواده، کاهش مسولیت پذیری در قبال همدیگر و ... در ایجاد این شرایط در خانواده تاثیر گذار بودند که مدیریت هوشمند مستلزم کاهش تاثیر گذاری هر کدام از این عوامل در بروز آسیب های اجتماعی در خانواده است.

 

 

 

 

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/05/2

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic