دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

رییس انجمن مددكاران اجتماعی پیشنهاد كرد:مراکز پیشگیری از آسیب محله محور راه‌اندازی شود

موسوی چلک با اشاره به موافق نبودنش با راه‌اندازی اردوگاه‌های اجباری برای معتادان خواستار تشکیل مراکز پیشگیری از آسیب محله محور با محوریت بخش خصوصی شدبه گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در برنامه هاشور با موضوع «معتادان متجاهر؛ بایدها و نبایدها» با اشاره به اینکه در تمام مراکز ارائه کننده خدمات درمانی، مددکاران حضور دارند و نقش‌های خاص خودشان را ایفا می‌کنند، گفت: در مراکز ماده ۱۶ هم مددکاران حضور دارند و اگر خانواده افراد در دسترس باشند با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.وی با اشاره به اینکه فعالیت مراکز ماده ۱۶ از سال ۹۲ به بعد بیشتر شده گفت: حضور مددکار اجتماعی در این مراکز از همان زمان تعریف شده بود.

نقش پایین مددکاران در مراکز اردوگاه اجباری

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی سپس گفت: در این مراکز نقش مددکاران به اندازه مقام قضایی نخواهد بود چرا که این مراکز با هدف نگهداری اجباری معتادان راه اندازی شد.وی با بیان اینکه با راه اندازی و گسترش مراکز نگهداری ماده ۱۶ موافق نیستم، گفت: اینکه افراد جمع شوند خوب است اما از نظر تاثیرگذاری با شکلی که اجرا می‌کنیم، بیشتر هزینه است و اثربخشی لازم را ندارد. البته برخی معتقدند با جمع آوری افراد سرقت‌ها کم می‌شود.

یک طرح موفق توسط تولد دوباره

موسوی چلک طرح اجرا شده توسط جمعیت تولد دوباره عید سال ۹۳ را که معتادان متجاهر در قالب ماده ۱۶ جمع آوری می‌شدند اما به جای ارجاع به این مراکز در اختیار مراکز این جمعیت قرارمی گرفتند و در آنجا مددکاران اجتماعی نقش آفرینی می‌کردند را موفق عنوان کرد و گفت: در آنجا مددکاران همراه خانواده افراد بودند و طرح مذکور در هفته مبارزه با مواد مخدر آن سال که چند ماه بعد بود اثراتش را نشان داد.وی افزود: طرح فوق بعدتر ادامه پیدا نکرد.در بخش دیگری موسوی چلک با طرح سوالی گفت: چقدر می‌خواهیم اردوگاه اجباری بزنیم، اظهار داشت: عمده افرادی که در اردوگاه‌ها قرار می‌گیرند به درمان جواب نمی‌دهند.

زنانی معتاد در مراکز ماده ۱۵ نگهداری می‌شوند

وی همچنین گفت: مراکز نگهداری زنان هم در قالب ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر فعال هستند اما آنچه به لحاظ شیوع شناسی نشان می‌دهد فراوانی ابتلای زنان و روند آن که از سال ۸۶ تا ۹۴ بررسی شده است روندی صعودی است. به این ترتیب وقتی روند ابتلا بیشتر می‌شود خدمات هم به تناسب می‌بایست توسعه پیدا کند.وی لازمه برنامه ریزی کردن مرتبط با زنان معتاد و متجاهر را در نظر گرفته تناسب با ویژگی‌های خود این افراد دانست.در بخش دیگری موسوی با اشاره به آمارهای اعتیاد در کشور مبنی بر جمعیت ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفری معتادان که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آنها دایمی هستند تأکید کرد: البته آمار واقعی همیشه بالاتر از آمارهای رسمی است و این موضوع در همه دنیا صدق می‌کند.

زنجیره درمان ناقص است

موسوی چلک در واکنش به صحبت دیگر مهمان برنامه همچنین گفت: با این صحبت که زنجیره درمان ناقص است موافق هستم اما بخش عمده‌ای از این نقص را مربوط به ماهیت خود افراد معتاد متجاهری می‌دانم. خیلی از افراد شرایطی برای اینکه بتوانیم آنها را توانمند کنیم ندارند.وی با بیان اینکه نیروی انتظامی قدرت زیادی در جمع آوری دارد به طرح این موضوع پرداخت که بعد از این جمع آوری هم اهمیت دارد، اینکه ادامه کار چگونه است.رئیس انجمن مددکاران اجتماعی گفت: خیلی افراد به درمان پاسخ نمی‌دهند.موسوی چلک با بیان اینکه چرخه حمایت‌های اجتماعی پس از نگهداری در مراکز هم اهمیت دارد به تأکید این موضوع پرداخت که در جایی که حمایت باشد میزان آسیب پذیری افراد بعد خروج از مراکز کمتر می‌شود و مجدد پروژه تولد دوباره در سال ۹۲ برای نگهداری معتادان متجاهر را طرحی موفق دانست و دلیل آن را حضور پررنگ مددکاران اجتماعی عنوان کرد و اینکه این کارشناسان با خانواده‌های افراد ارتباط برقرار می‌کردند و مجموعه عوامل موجب شد میزان آسیب پذیری به حداقل رسیده بود.

طرح تولد دوباره بازهم اجرایی شود

وی خواستار اجرای مجدد همان مدل برای معتادان متجاهر شد و گفت: چاره‌ای نداریم جزء اینکه به سمت کاهش آسیب برویم.رئیس انجمن مددکاران با اشاره به اینکه در سیاست‌های کلی مقابله با مواد مخدر که در سال ۸۵ توسط رهبر انقلاب ابلاغ شد و همچنین قانون این حوزه در سال ۸۹ رویکرد کاهش آسیب پذیرفته شده است گفت: در سیاست‌های کلی مورد اشاره یک بند آورده شده است که اگرکارهای انجام شده در این بخش جوابگو نبود به عرضه مواد مخدر کم خطر روی بیاوریم.

وی با اشاره به تغییرات قانون مرتبط با مواد مخدر در سال ۷۶ مجدد تأکید کرد: بعد اصلاح قانون یافته‌ها نشان داد که بعضی فعالیت‌ها در این بخش باید تغییر کند.
اعتیاد را نمی‌شناسیم.موسوی چلک تغییر و اصلاح قانون را براساس تجربه زیسته عنوان کرد و ادامه داد: الان به استناد تجارب دنیا هم این تغییر رویکرد مدنظر است.

وی افزود: اعتیاد یک پدیده ناشناخته است و به ویژه شخص معتاد ناشناخته مانده است.رئیس انجمن مددکاران گفت: ما بعضی تجربه‌هایمان را تکرار می‌کنیم، در حالی که راهکار‌مان برای موضوع معتادان متجاهر می‌تواند وصل کردن این افراد به نظام‌های کاهش آسیب محله‌ای باشد، مدیریت این بخش را هم می‌توان به سازمان‌های غیردولتی دارد و اینها محله محور کار کنند.وی تأکید کرد: هرچه جلوتر می‌رویم باید تعداد مراکز ماده ۱۶ را افزایش داد چرا که روند اعتیاد خیلی مواقع با فقر، تن فروشی گره می‌خورد و این عوامل مانع پذیرش فرد در خانواده می‌شود. [اشاره مجدد به اینکه رویکرد تغییر کند]

اعتیاد فرابخشی است

موسوی چلک گفت: موضوع اعتیاد فرابخشی است و اجرای برنامه‌ها تنها از عهده سازمان بهزیستی بر نمی‌آید. به همین دلیل هم در ستاد مبارزه با مواد مخدر ۱۵ مرکز و سازمان و... عضو هستند.در بخش دیگری این کارشناس مسائل اجتماعی با اعلام اینکه از ظرفیت وقف و موقوفات می‌توان در مورد برنامه‌های مرتبط با امور اجتماعی و معتادان متجاهر استفاده کرد، ادامه داد: پیشتر هم پیشنهاد کرده بودم از مدل‌هایی از برنامه‌ها با رویکرد استفاده از منابع در اختیار نهادهای مذهبی و دینی و اوقاف استفاده شود.وی ادامه داد: مهم ترین کارکرد وقف، خمس و زکات و منابع مشابهی که با رویکرد دینی پرداخت می‌شود، ارائه خدمات اجتماعی است. امروز هم اقتضای جامعه‌مان این است که بتوانیم یکسری خدمات اجتماعی را -با این منابع- به این گروه‌ها بدهیم. به عنوان مثال استفاده از ظرفیت بنیاد برکت که یکی از کارکردهایش در حوزه اجتماعی- فرهنگی است.

انتظار از نهادهایی همچون آستان قدس رضوی

وی به طرح این موضوع پرداخت که همچنین می‌توان از منابع آستان قدس رضوی و دیگر نهادها این چنین به همراه بودجه مردمی و مشارکت آنها استفاده کرد.
وی گفت: مشکل‌مان این است که باراصلی منابع چرخه درمان و حمایت اجتماعی به بودجه کم دولت وصل شده است و نهادها و سازمان‌های مورد اشاره هم وقتی برچسب –ارائه خدمات- به معتاد می‌خورد آن را پس می‌زنند.

وی ادامه داد: در خصوص ارائه خدمات اجتماعی توسط این نهادها تا کنون بنیاد برکت فعالیت اجتماعی را در قالب مسئولیت اجتماعی خود شروع کرده است، بنیاد مستضعفان هم در حوزه خانواده‌های دارای عضو معلول کار کرده است، در دوره مدیریت حجت الاسلام رئیسی در آستان قدس رضوی هم این مجموعه در حوزه حاشیه نشینی کارهایی انجام داد. اما به طور کلی این فعالیت‌ها توسط نهادهای مذکور نهادینه شده نیست. این باید تبدیل به موضوعی جدی برای سازمان‌ها شود که منابع آنها در حوزه خدمات اجتماعی تخصیص پیدا کند.

وی افزود: چنین سازمان‌هایی طی یکی دو سال اخیر کمی ورود کرده‌اند اما سهم‌شان ناچیز است.منبع:رادید گفت وگو24 تیر99

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/05/2

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات