دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

یادداشت :

پنهان بودن پیامد های جنگ ها

سید حسن موسوی چلک

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

( منبع: روزنامه شرق،30 شهریور99 )

وقوع هر بحرانی اعم از طبیعی یا غیر طبیعی در هر جامعه ایی پیامدهای مختلفی را به دنبال خواهد داشت.برخی از این پیامد ها به حین بحران بر می گردد اما بخش مهمی از آنها به پس از آن خود را نشان می دهد که معمولا کمتر به آنها توجه می شود. از جمله این بحران های غیرطبیعی  جنگ ها هستند که با تاریخ بشر مانوس بوده و خواهد بود و همه مردم به شکلی در گیر آن خواهند بود و از پیامد ها آن  تاثیر  می پذیرند. شاید بتوان این گونه اشاره کرد که جنگ ها در ادوار مختلف بر جوانب مختلف زندگی افراد تاثیرات منفی می‌گذارد و از لحاظ اجتماعی، روانی، فردی، اقتصادی، شناختی و بسیاری از جنبه‌های دیگر افراد را با چالش‌های زیادی مواجه می‌کند.پیامد های منفی ناشی از جنگ در بسیاری از موارد مانند تخریب زیر بنا ها برای همه مشخص است چون دیده می شود اما یکی از بخش های سلامتی که شدیداً از جنگ متأثر می شود سلامتی اجتماعی و  روانی ان است که متأسفانه اثرات آن پنهان است و این مسأله سبب شده که افراد از این ناحیه صدمه ببیند. مهم ترین اثرات روانی-اجتماعی جنگ عبارتند از : انواع استرس های فردی و جمعی (اختلال پس از حادثه)، بیماری های روانی و شخصیتی ، اضطراب، افسردگی، افزایش تمایل به خشونت در جامعه، گسترش روحیه انتقام جویی ، رشد انحصار طلبی و بی عدالتی ، رشد فرهنگ توجیهی و مصلحتی ، ترس و بی اعتمادی ، رشد فشار ها و تنش های گروهی و فردی، تحزیب کارکرد های خانواده، گرایش به آسیب های اجتماعی به دلیل فشار های روانی وارده و با هدف کاهش این فشار ها، و....

.معمولا خانواده‌ی افرادی که در جنگ مجروح یا کشته می‌شوند حتی بعد از جنگ نیز ممکن است نتوانند با این وقایع کنار بیایند و مسائل تلخی را تجربه می‌کنند. برخی از صاحب نظران معتقد که جنگ ها  عاملی مؤثر ومهم  در ابتلای افراد به انواع اختلالات روانی واسترش های پس از این بحران هستند. گرچه جنگ ها در برخی از زمینه ها از قبیل پیشرفت در تجهیزات جنگی و دفاعی  را برای کشور های درگیر جنگ به دنبال خواهد داشت.اما معمولا حوزه سلامت اجتماعی و روانی از جنگ ها معمولا تاثیرات منفی آن را بیش تر تجربه خواهد کرد. گرچه تاثیرات آنها بر کودکان، سالمندان، زنان و مردان همیشه یکسان نیست.ولی همه مردم به نوعی تحت تاثیر این پیامدها هستند.کودکی رادر نظر بگیرید که پدر خود را درجنگ از دست داده باشد ودر زندگی رابطعه پدر وفرزتندی را تجربه نکرده باشد. هر چقدر هم خدمات و امکانات به این کودک بدهیم باز هم جای خالی پدر و محبت پدر و چتر حمایت او را نخواهد گرفت. یا زنی که شوهرش را درچنگ از دست داده باشد نیز همین طور. ببخی از این زنان خیلی جاها احساس تنهایی می کنند و مجبور می شوند فشار های مختلفی را در زندگی  تجربه کنند که اگر همسرشان زنده بود، شاید تجربه نمی کرد یا کمتر تجربه می کردند.خانواده ایی که بیمار اعصاب و روان ناشی از جنگ دارد نیز مشکلات خاص خود را دارند که تا تجربه نکنیم نمی توانیم از آن صحبت کنیم.به همین دلیل ضروری است تا  رویکردهای سلامت اجتماعی و روانی در تمام برنامه های  بنیاد شهید و امور ایثار گران  تقویت شود.همین طور اقدامات دیگری برای تقویت این ابعاد سلامت ضروری به نظزر می رسد که از جمله آنها  می توان به موارد زیراشاره کرد:

-         لزوم تقویت و ارتقاء رویکرد خانواده محور کردن برنامه ها در جامعه ایثارگری

-         شناسایی موانع مشارکت اجتماعی و.. جامعه ایثارگری

-         برنامه ریزی برای تلفیق باجامعه و پرهیز از ایزوله کردن و نگاه جزیره ایی

-         تلاش جدی برای حفظ عزت نفس جامعه ایثارگری

-         همه خدمات را به پرداخت پول خلاصه نکنید.شناسایی ظرفیت ها و امکان برقراری ارتباط واستفاده از این ظرفیتها در بسیاری ازمواقع بسیار اثرگذار تر از ارایه مستقیم ومستمر  پول می باشد.افراد و فرزندان شان را قوی کنید.

-         با توجه به شرایط سنی این افراد و خانواده ها  و افزایش سالمندان تحت پوشش نیازمند برنامه ریزی قوی برای این عزیزان هستیم.

-         تقویت رویکرد های محله محوری و تلفیق اجتماعی

-         لزوم توجه به پیشگیری از آسیب های اجتماعی درجامعه تحت پوشش بنیاد و تهیه گزارش های مستمر از چکونگی وضعیت آسیب های اجتماعی شایع و درحال شیوع این افراد(واقع بین باشیم منکر آسیب های اجتماعی در این جامعه نخواهیم بود.حتی تعداد کم آسیب های اجتماعی در این جامعه، زیاد است)

-         بررسی اثربخشی برنامه های  اجتماعی و روانی موجود و در صورت لزوم بازنگری برنامه ها و فرایند های ارایه خدمات

-         شناسایی ایده های جدید  اجتماعی و .. در حوزه ایثارگری

-         مددکار اجتماعی محور بودن خدمات و لزوم تدوین نظامنامه مددکاری اجتماعی در بنیاد

-         تشکیل پرونده ها در قالب «مدیریت مورد» برای افراد وخانواده های دارای شرایط حاد و نیاز های خاص وافراد در معرض اسیب و آسیب دیده اجتماعی  تا مدیریت بهتری در شناسایی نیاز ها، ارایه خدمات و هماهنگی بهتروبیشتری صورت گیرد.

-         تقویت رویکرد سلامت (جسمی، روانی واجتماعی و معنوی)همه جانبه در جامعه ایثارگری

-         لزوم توجه به ارایه خدمات با توجه به تفاوت های فرهنگی جامعه ایثارگری

-         بهره گیری از تجارب جهانی با هدف بومی سازی  خدمات اجتماعی ومددکارسی اجتماعی متناسب با شرایط کشور ما.

-         لزوم تقویت پزوهش های بنیادی، کاربردی در بنیاد(داخلی و  تطبیقی) برای ارتقای سلامت اجتماعی و روانی

-         تسهیل دسترسی به خدمات فراگیر و جامع و پایدار در حوزه سلامت همه جانبه از جمله سلامت اجتماعی و روانی بابهره گیری از ظرفیت های موجود.

ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و همه ایثارگرانی که برای دفاع از ایران فداکاری کردند، فراموش نکنیم که تقویت خدمات اجتماعی و روانی یکی از ضروریات جامعه و خانواده های افراد حادثه دیده از جنگ ها هستند.

 

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/06/30

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic