دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک


آرمان- زهرا سلیمانی: هم‌اكنون در فصل تخصیص بودجه به سر می‌بریم. بودجه‌ای كه هر وزارتخانه برای افزایش میزان آن بسیار چانه‌زنی می‌كند تا به این ترتیب بتواند به برنامه‌های خود بپردازد. هر چند در سال‌های اخیر تخصیص بودجه در بخش آسیب‌های اجتماعی به نسبت گذشته بیشتر شده است، اما نباید فقط به این حد قانع بود، آن هم به این دلیل كه بخش آسیب‌های اجتماعی و توجه به این مهم یكی از اولویت‌های دولت‌ها محسو ب می‌شود و توجه به آن نه تنها از میزان بروز دیگر آسیب‌ها در جامعه می‌كاهد، بلكه باعث تقویت جامعه می‌شود. كارشناسان می‌گویند هرقدر كه در زمینه آسیب‌های اجتماعی در كشور هزینه شود به نسبت از شدت فعالیت‌های نهادهای انتظامی در كشور كاسته می‌شود. سیدحسن موسوی‌چلك، رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با «آرمان» بروز هرگونه مشكل و افزایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه را تاوان بی‌توجهی به نیازهای كشور در سال‌های گذشته می‌داند و معتقد است: «هرگونه بی‌توجهی در این زمینه افزایش هزینه در بخش‌های انتظامی كشور را به همراه دارد. در ضمن نخستین گام در این راستا كاهش آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری‌های رفتاری است.» 

 

هم‌اكنون در فصل تعیین بودجه به سر می‌بریم. به نظر شما تعیین میزان بودجه در حوزه اجتماعی باید با چه تغییراتی همراه باشد؟

بودجه باید با توجه به نیازهای بودجه در حوزه‌های مختلف و متناسب با شرایط تخصیص داده شود. برای مثال همیشه حوزه آسیب‌های اجتماعی یكی از ضعیف‌ترین بخش‌های بودجه‌ای كشور محسوب می‌شود. این بینش نسبت به بودجه بخش آسیب‌های اجتماعی به امسال و پارسال محدود نمی‌شود، بلكه در دولت‌های گذشته نیز، این بخش در زمینه نحوه تخصص بودجه مورد بی‌مهری دست‌اندر‌كاران، تدوین‌كنندگان و تصویب‌كنندگان بودجه قرار گرفته است. با وجود اینكه وضعیت آسیب‌های اجتماعی كشور از شرایط مطلوبی برخوردار نیست انتظار می‌رود تا در روند نظام بودجه سر فصلی به نام سلامت اجتماعی باز شود. متاسفانه گوش مسئولان در این امر چندان شنوا نیست و همین موضوع باعث شده تا در قوانین بودجه كشور غفلت غیرقابل‌گذشتی در حوزه آسیب‌های اجتماعی و سلامت روانی صورت گیرد. اگر امروز در كشور شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی هستیم به دلیل غفلت مسئولان در این امر است. این در حالی است كه اگر امروز مساله آسیب‌های اجتماعی در كشور مدیریت نشود به نسبت فردا باید حوزه امنیت اجتماعی ما تاوان این بی‌مهری را پرداخت كند. انتظار می‌رود با توجه به شرایط موجود در قانون برای یك بار هم كه شده سر فصل سلامت اجتماعی در بودجه سال 95مورد پیش بینی قرار گیرد تا به این ترتیب برای فراگیر كردن آموزش‌ها و اثر بخش بودن فعالیت‌ها در این زمینه بودجه مناسب در زمینه آسیب‌های اجتماعی لحاظ شود. در ضمن هرگونه هزینه كردن در بخش اجتماعی به عنوان مصرف در نظر گرفته نمی‌شود، بلكه یك سرمایه‌گذاری بلندمدت است. آن هم به این دلیل كه امور اجتماعی امور مصرفی نیست. انتظار می‌رود تصمیم عاقلانه‌ای در این زمینه گرفته شود و به تناسب اولویت‌ها و نیازهای بودجه تخصیص داده شود.

شما بیان کردید وضعیت بودجه بخش آسیب‌های اجتماعی در سال‌های اخیر به نحوی بوده است كه الان در این زمینه با چالش جدی روبه‌رو شده‌ایم. در این زمینه توضیح دهید.

متاسفانه در بخش آسیب‌های اجتماعی غفلت كرده‌ایم. اگر امروز همگان نگران وضعیت آسیب‌های اجتماعی هستند به دلیل عقب‌ماندگی و كمبودها در گذشته است. اگر امروز برای حل و فصل این كاستی اقدامی لحاظ نشود به نسبت در آینده نزدیك باید تاوان بیشتری در این حوزه پرداخت كرد، آن هم به این دلیل كه آسیب‌های اجتماعی هرقدر كه عمق پیدا كند به نسبت مداخله در آن بخش سخت‌تر می‌شود.

با اخذ بودجه ساماندهی كدام یك از بخش‌ها اجتماعی باید در اولویت قرار گیرد؟

باید در محور سلامت اجتماعی و روانی هزینه كرد. برای این كار لازم است بودجه را بر سطوح مختلف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی متمركز كرد. این تمركز بودجه در بخش سلامت روان باید از سوی دیگر سازمان‌ها همچون آموزش و پرورش، وزارت علوم و سازمان‌های غیردولتی فعال در این بخش لحاظ شود. در ضمن فعالیت رسانه نیز در این زمینه باید با اولویت قرار دادن كودكان و نوجوانان باشد و به این ترتیب بتوان با سرمایه‌گذاری روی افراد برای آینده جامعه برنامه‌ریزی كرد. برای مثال در بودجه سال 92 مبلغ 18 میلیارد تومان برای اجرای برنامه‌های كنترل و كاهش آسیب‌های اجتماعی اختصاص یافته بود، این در حالی است كه این رقم در سال 91، 30 میلیارد تومان بوده است. در بخش پیشگیری و خدمات مشاوره و آسیب‌ها نیز هشت میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد كه سهم دفتر آسیب‌ها از این بودجه 5/4 میلیارد تومان بود. با این تفاسیر می‌توان نحوه تخصیص بودجه در بخش آسیب‌های اجتماعی را روندی رو به پیشرفت ارزیابی كرد. این در حالی است كه برنامه‌ریزی برای كاهش آسیب‌ها و مشاوره برعهده دفتر آسیب‌های وزارت رفاه است كه با توجه به اعتبارات تخصیص یافته، طرح‌ها و برنامه‌هایی را در زمینه ایدز، توسعه خدمات مشاوره و روانشناختی، پیشگیری از اعتیاد و... ارائه خواهیم داد. همچنین در بخش كنترل كاهش آسیب‌ها نیز باید اعتبارات برای اورژانس اجتماعی، كودكان خیابانی، پایگاه خدمات اجتماعی، اجرای سند كنترل و كاهش آسیب‌های اجتماعی در استان‌ها و... اختصاص پیدا كند. مشكلی كه همیشه وجود دارد این است كه در حوزه آسیب‌ها اعتبار كافی اختصاص داده نمی‌شود. انتظار می‌رود دولت بتواند در حوزه مداخله ورود پیدا كند. برای مثال حداقل اقدامات در این زمینه می‌تواند توسعه اورژانس اجتماعی در همه شهرهای بالای 50 هزار نفر باشد. در حوزه سكونتگاه‌های غیررسمی نیز با توجه به نگرانی‌های موجود نسبت به وضعیت این‌گونه سكونتگاه‌ها باید در اولویت بررسی قرار گیرد. این‌گونه اقدام‌ها جزو حیطه وظایف دولت‌هاست و هیچ‌گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

منبع:روزنامه آرمان مورخ 28/10/94

وضعیت تخصیص بودجه امسال را چگونه ارزیابی می‌كنید؟ این در حالی است كه هرساله میزان بودجه با بررسی بودجه سال‌های قبل تعیین می‌شود، با این وضعیت احتمال كاهش مبلغ بودجه در بخش اجتماعی وجود دارد؟

باید توجه داشت كه از گذشته نسبت به این بخش بی‌توجهی شده است و دلیلی برای ادامه این اغماض در بخش اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی وجود ندارد. وضعیت امروز تاوان غفلت دیروز نسبت به بخش آسیب‌های اجتماعی كشور است. در چنین وضعیتی چرا باید این اشتباه را تكرار كرد. به نظر من دیگر نباید اجازه هیچ‌گونه كم و كاستی و كم‌توجهی به بخش اجتماعی را از سوی هیچ‌كدام از نهادها داد.

با این تفاسیر تغییرات موجود در نحوه رسیدگی به مشكلات و آسیب‌های اجتماعی را چگونه ارزیابی می‌كنید؟ با توجه به فراوانی بالای آسیب‌های اجتماعی در كشور به نظر شما دیدگاه‌ها نسبت به آسیب‌های اجتماعی چگونه است؟

با توجه به حساسیت مقام معظم رهبری در حوزه اجتماعی این احتمال می‌رود كه مسئولان با توجه بیشتری نسبت به نیازهای بخش اجتماعی كشور به تخصیص بودجه بپردازند. امروزه باید برطرف‌سازی نیازهای جامعه را در اولویت قرار داد و به این ترتیب اجازه بروز معضل‌های اجتماعی و تشدید آسیب‌ها در این حوزه را مدیریت كرد. نخستین گام در این راستا كاهش آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری‌های رفتاری است. در ضمن یكی از محورهای اصلی در زمینه كاهش آسیب‌های اجتماعی، توجه به حاشیه نشینی و برنامه‌ریزی برای رفع و كاهش آن است.

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/28

Rouhollah Vahdati-2-132.jpg

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: سازمان‌های غیر دولتی نباید اجازه بهره برداری سیاسی به هیچ کاندیدایی را بدهند.

سیدحسن موسوی چلک، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی (ایسنا)، اظهار کرد: یکی از نشانه‌های موفقیت دولت‌ها ایجاد بستر لازم برای توسعه کمی و کیفی سازمان های غیر دولتی است.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه یکی از ویژگی های سازمان های غیردولتی فعال درحوزه های مختلف اجتماعی « غیر سیاسی بودن » آنهاست، گفت: به همین دلیل انتظار می رود این سازمان ها که نمادی از موفقیت هر جامعه ای هستند از ورود به چرخه بازی های سیاسی پرهیز کنند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران همچنین عنوان کرد: معتقدم این موضوع به منزله بی تفاوتی سازمان های غیردولتی در قبال مسائیل اجتماعی کشور نیست؛ چرا که اگر این بی تفاوتی رواج پیدا کند نشان ناکارآمدی و بی مسئولیتی آنان خواهد بود.

 موسوی چلک تصریح کرد: سازمان های غیردولتی باید باطرح مسایل مرتبط با حوزه خود ، مسایل اجتماعی مهم و مورد نیاز جامعه را از حاشیه به متن دیدگاه های کاندایداهای مجلس شورای اسلامی بیاورند، نه با سیاسی بازی.

وی افزود: تحلیل کارشناسانه ، واقع بینانه و البته با بی طرفی سیاسی آنان موجب خواهد شد تا حساسیت نسبت به مسایل اجتماعی بیشتر شود که این خود موفقیت بزرگی است و این موضوعات نباید فقط از طرف یک طیف سیاسی مطرح شود.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران هم چنین خاطر نشان کرد: اگر همه طیف های سیاسی این موضوعات را به دلیل اهمیتی که دارند در اولویت برنامه های خود قراردهند بدون شک در مجلس بعدی توجه به امور اجتماعی به مراتب بیشتر و قوی تر از مجلس های قبلی خواهد شد چرا که به خواسته های همه طیف های سیاسی تبدیل خواهد شد.

سید حسن موسوی چلک در ادامه عنوان کرد: نقد کارشناسانه سیاست های موجود در حوزه وظایف هر یک از سازمان های غیر دولتی نیز می تواند توجه کاندیداها را جلب کند فقط باید مراقب بود که نقد سیاست ها را با نقد افراد یا جناح های سیاسی رقیب تلفیق نکنیم که در این صورت حرف های خوب آنان هم ممکن است خریدار نداشته باشد.

این پژوهشگر مسایل اجتماعی اظهار کرد: برای دست اندرکاران سازمان‌های غیردولتی فعال در حوزه اجتماعی موفقیت زمانی خواهد بود که در حوزه سیاستگذاری اجتماعی توجه به امور اجتماعی نه به عنوان امور مصرفی که به عنوان حق مردم نهادینه شود.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: این سازمان‌ها و انجمن‌ها اجازه ندهند که خودشان و جامعه هدفشان و یا موضوعات مرتبط با حوزه آنان موجب بهره برداری غیر واقع بینانه کاندیدها قرار گیرند.

وی در پایان تاکید کرد: در این صورت است که می توان در آینده زمینه را برای مطالبه گری اجتماعی در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور با استفاده از ظرفیت های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارتباط با حوزه اجتماعی افزایش داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا/26 دی کاه 1394


نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/26


یك مددكار اجتماعی درباره تصمیم اخیر هیات دولت مبنی بر افزایش نرخ جریمه‌های رانندگی به «آرمان» می‌گوید: تا امروز تجربه چندین نوبت افزایش نرخ جریمه‌های رانندگی در كشور را داشته‌ایم. حسن موسوی چلك ادامه می‌دهد: در عمل اما این افزایش نرخ باعث كاهش میل افراد به قانون شكنی و كاهش تصادفات نشده است. او می‌افزاید: برای مثال خود من، اگر قانونی را رعایت می‌كنم و كمربند ایمنی می‌بندم تنها برای سلامتی خودم است و نرخ جریمه آن هیج تاثیری در این تصمیم ندارد. این مددكار اجتماعی عنوان می‌كند: سال‌هاست كه ما عنوان كرده‌ایم درباره تصادفات رانندگی تنها با فرهنگ‌سازی می‌توان باعث كاهش آن شد و افزایش جریمه‌ها عایدی برای مردم نخواهد داشت. موسوی چلك می‌گوید: در بخش فرهنگ‌سازی و آموزش كه باید بیشترین كار را انجام دهیم كمترین انرژی را گذاشته‌ایم و همین باعث شده است برای برخی رعایت قوانین رانندگی تنها در فرار از جریمه خلاصه شود. این مددكار می‌گوید: برخورد سلبی صرف نه تنها درباره این مساله بلكه درباره كلیه مسائل اجتماعی هیچ دستاوردی ندارد.

منبع: روزنامه آرمان/23 دی 1394

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/24

 آرمان- زهرا سلیمانی: یكی از رسالت‌های انسانی هر فرد كمك به همنوعان است، اما اینكه این كمك‌ها به چه شكل باشد نیازمند راهكارها و شناخت راه‌هایی برای ارائه مطلوب خدمات در این زمینه است. با توجه به اینكه امروزه كمك به نیازمندان دیگر از قالب سنتی و شناخت فرد محروم فاصله گرفته و با راه‌اندازی موسسه‌های گوناگون به شكل كمك‌های اینترنتی و الكترونیكی درآمده است، اما باز هم این نوع كمك‌ها نیازمند شناخت و ارائه راهكار مناسب است تا به این ترتیب بتوان دردی از نیازمندان جامعه دوا كرد و به قول معروف این كمك‌ها به دست نیازمندان واقعی خود برسد. این در حالی است كه هنوز هم در كشور شناسایی و توجه به نیازمندان هر محله می‌تواند در پوشش‌دهی مطلوب نیازمندان جامعه ثمربخش باشد. باید توجه داشت كه از دیرباز دستگیری از نیازمندان جامعه در هر یك از آموزه‌های دینی و فرهنگی یكی از اولویت‌های جوامع محسوب می‌شده است، اما اینكه این نوع كمك‌رسانی باید به چه شكلی باشد نیازمند بررسی‌های كارشناسی است. آنچه می‌خوانید نظرات سید حسن موسوی‌چلك رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران، درباره شرایط مددجویان جامعه و كم و كیف توجه به آنهاست:

 

حمایت از آسیب‌دیدگان اجتماعی و مددجویان باید به چه نحوی باشد؟

یكی از وظایف دولت‌ها حمایت از افرادی است كه به هر دلیلی نیاز به حمایت‌های ویژه دارند. این نوع حمایت‌ها در تمام دولت‌ها و ادیان جزو اولویت‌های امر خدمات‌رسانی محسوب می‌شود و جامعه ما هم از این قضیه مستثنا نیست. در هر جامعه‌ای همیشه عده‌ای به دلیل شرایط ویژه نیازمند توجه ویژه هستند. در آیات قرآن چندین بار به موضوع دستگیری از نیازمندان و مساكین جامعه تاكید شده است و نیز در عهدنامه مالك اشتر به موضوع كمك به نیازمندان جامعه اشاره شده است. در اصول 10، 21 و 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم در زمینه كمك به نیازمندان قوانینی وضع شده است. در اصل 21 قانون اساسی به طور ویژه مساله رسیدگی به زنان و كودكان بی‌سرپرست و بدسرپرست مورد تاكید قرار گرفته است و به استناد همین اصل در قانون اساسی سازمان بهزیستی تشكیل شده است.
بر همین اساس حتی قانون تامین حقوق قانون زنان و كودكان بی‌سرپرست نیز شكل گرفته است و به این ترتیب حمایت‌های دولت از طریق دو نهاد كمیته امداد و بهزیستی به خانواده‌های مددجویان انجام می‌شود. بنابر قانون این نهادهای حمایتی موظف به پرداخت حداقل یك سوم حقوق یك ماه كارمندان دولت به مددجویان هستند، اما عملا به دلیل كمبود منابع مالی از زمان تصویب قانون تا به امروز این اتفاق نیفتاده است.

تاكنون در زمینه توانمندسازی مددجویان چه اقداماتی انجام شده است؟

دولت‌ها موظف به ارائه یك نظام حمایتی به مددجویان هستند و در این زمینه دو نهاد كمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز به عنوان سازمان‌های حمایتگر به ارائه خدمات می‌پردازند. این سازمان‌ها در كنار حمایت‌های مستمر به ارائه خدمات غیرمستمر در قالب كمك‌های موردی برای تامین جهیزیه، تامین هزینه‌های دانشجویی، پرداخت هزینه درمان، اختصاص بیمه درمانی، تامین هزینه فوت مددجویان و خانواده‌ها می‌پردازند، اما واقعیت این است كه با توجه به شرایط اقتصادی جامعه این نظام حمایتی برای توانمند‌سازی افراد كافی نیست؛ این شیوه باعث چسبندگی مددجویان به این سازمان‌های حمایتگر شده است و این امر نشان می‌دهد كه تا به امروز در زمینه توانمند‌سازی‌ها مددجویان چندان موفق عمل نشده است. برای مثال در برنامه پنجم توسعه برای توانمندسازی سازمان بهزیستی و كمیته امداد حداقل 10 درصد در نظر گرفته شده است. در ارائه خدمات به مددجویان نباید فقط به صرف اختصاص مسكن، شغل و ارائه دیگر خدمات به توانمندسازی آنها امیدوار بود. از سوی دیگر نمی‌توان گفت با اختصاص حداقل هزینه‌ها به مددجویان دردی از آنها دوا می‌شود بلكه باید این كمك هزینه‌ها كاهش یابد. در زمینه كمك به نیازمندان بنابر تاكیدات دین خویشاوندان و نزدیكان باید در اولویت قرار گیرند. ‌این جمله به این معناست كه مردم باید مسئولیت اجتماعی خود را نسبت به اطرافیان انجام داده و آنها نمی‌توانند مردم نیازمند را از دریافت این خدمات محروم كنند. گرچه بسیاری از این كمك‌ها می‌تواند فقط در حد مسكن كوتاه‌مدت عمل كند و این نوع عدم استمرار و پایداری می‌تواند آنها را وابسته به این نوع حمایت‌های مقطعی كند. واقعیت این است كه در كشور هنوز تعریف مشخصی در زمینه حوزه رفاهی وجود ندارد و این مقوله باید از سوی كارشناسان و صاحب نظران مورد بازنگری قرار گیرد تا به این ترتیب بتوان حمایت و مساعدت اجتماعی را به شكل صحیح درك كرد و مولفه‌های این امر را شناخت. متاسفانه تاكنون چنین نظام تعریف شده‌ای وجود نداشته است. باید به این امر توجه داشت كه حوزه رفاه و تامین اجتماعی كشور نیازمند بازنگری اساسی است تا بتوانیم به یك تعریف مشخص در زمینه حمایت اجتماعی، مساعدت اجتماعی و چگونگی استفاده از ظرفیت بیمه‌های اجتماعی دست یابیم، اما این امر تاكنون محقق نشده است. در ضمن كمك‌های مقطعی مردم را نیز نباید نادیده گرفت، آن هم به این دلیل كه با ارتقای حس مسئولیت‌پذیری در جامعه كمتر به سازمان‌های حمایتی كشور احساس نیاز می‌شود.

عده‌ای از افراد در معابر
پر رفت و آمد شهر در قالب نماینده خیریه‌ها فعالیت می‌كنند، نظر شما درباره فعالیت این‌گونه خیریه‌ها چیست؟

نظام كمك كردن در كشور باید مبتنی بر محله‌محوری باشد. برای مثال در گذشته مسجد رسالت شناسایی و ارائه خدمات حمایتی به افراد نیازمند را بر عهده داشته است. هم‌اكنون در كلان‌شهرها به دلیل تغییر الگوی ارتباطی، تغییر ساختار خانواده و تغییر ساختار محله‌ای تحقق این امر مشكل است، اما هنوز هم برای كمك به نیازمندان توجه به محله محوری یكی از الزامات است. به دلیل مجاورت و شناسایی افراد نیازمند در محله‌ها امر كمك رسانی و ارائه خدمات حمایتی به آنها مطلوب انجام می‌شود. فعالیت ویزیتور‌ها در قالب ارائه قبض رسید می‌تواند منشأ سوءاستفاده باشد. افراد در صورت تمایل به كمك به این موسسات می‌توانند با تحقیق درباره ثبت این مراكز به كمك‌رسانی به نیازمندان از طریق موسسات بپردازند.

این كمك‌رسانی باید به چه نحوی باشد تا غرور و شخصیت اجتماعی مددجویان زیر سوال نرود؟

نكته مهم در این امر حفظ حیثیت افراد است. اخلاص یكی از اصول دین است. یكی از مولفه‌های اخلاص هم كمك‌های بی‌منت و بدون غرض به مددجویان است. حفظ حیثیت افراد در آموزه‌های دینی و اصول مددكاری اجتماعی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. هیچ كس حق ندارد تحت هر شرایطی حیثیت مردم را با راه‌اندازی كارناوال‌های شادی و نمایش چهره افراد برای جلب مشاركت مردم به دلیل ایجاد ترحم زیر سوال ببرد؛ این‌گونه اقدامات نه اخلاقی، ‌نه انسانی، نه حرفه‌ای و نه اسلامی است.

هم‌اكنون وضعیت كمك‌های مردمی در كشور را چگونه ارزیابی می‌كنید؟

مردم ما نوعدوست هستند و در مناسبت‌های مختلف در قالب مشاركت‌های مردمی شاهد ارائه خدمات گوناگون در قالب كمك به سازمان بهزیستی، كمك به زندانیان نیازمند، كمك به مددجویان كمیته امداد و... هستیم، اما در واقع حس مسئولیت اجتماعی به نسبت گذشته به دلیل فشارهای اقتصادی، كج كاركردی‌های برخی نهادها و دیگر عوامل كاهش یافته است.

منبع: روز نامه آرمان/ مورخ 19/10/1394

 


لینک خبر :  http://armandaily.ir/?News_Id=139744

 

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/20
نوع مطلب : خاطرات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/19

مراسم نکوداشت دکتر محمد کمالی اواخر بهمن برگزار می شود

آیین نکوداشت دکتر محمد کمالی معاون سابق توانبخشی سازمان بهزیستی کشور روز دوشنبه 26 بهمن ماه 1394 ازاعت 14 لغایت 17 برگزار می شود.

انجمن مددکاران اجتماعی ایران- سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اعلام این خبر افزود: دکتر محمد کمالی از پیشگامان حوزه توانبخشی و یکی از چهره های اثرگذار در این حوزه در کشور است که سالها در سازمان بهزیستی کشور حضور فعال داشته است.

موسوی چلک همچنین گفت: دکتر کمالی جزو چهره های دانشگاهی است که در عرصه اجرایی نیز شناخته شده است.

به گفته رئیس انجمن، این مراسم نکوداشت با همکاری سازمان بهزیستی کشور و در محل سالن اجتماعات این سازمان در خیابان شهید  فیاض بخش تهران برگزار می شود.

موسوی چلک از همکاران و دانشجویان سابق ایشان خواست در صورتی که عکسی از ایشان در اختیار دارند آنرا تاتاریخ 10 بهمن ماه سال جاری به نشانی abbasayazdani@gmail.com یا به نشانی دفتر انجمن (تهران- میدان انقلاب- خ جمالزاده جنوبی- خ دیلمان- پ ۱۴ واحد ۲۰) ارسال نمایند تا به یادگار در اختیار ایشان قرار گیرد.

وی یادآور شد که انجمن مددکاران اجتماعی ایران همواره از زحمات کسانی که به هر نحو در عرصه های مختلف اجتماعی به ارتقاء کیفیت زندگی و سلامت اجتماعی گروه های آسیب پذیر کمک کرده اند قدردانی کرده و امیدوار است بتواند سنت حسنه تقدیر از پیشگامان و پیشکسوتان را در زمان حیاتشان نهادینه سازد.

لازم به ذکر است دکتر کمالی متولد ۱۳۳۸ در تهران، دارای مدرک دکتری آموزش بهداشت و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران است و در دوره از سال ۷۱ تا ۷۴ و ۷۶ تا ۸۱ معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور بوده است.

دکتر کمالی همچنین در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پژوهشکده رویان و کمیته ملی پاراالمپیک سمت داشته است و در حال حاضر نایب رئیس انجمن علمی آموزش بهداشت ایران و  عضو کمیته اجتماعی


کمیسیون علمی-راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

وی در حوزه فعالیتهای علمی نیز علاوه بر تدریس در دانشگاههای علوم پزشکی مختلف،تاکنون حدود ۹۰ مقاله علمی پژوهشی داخلی و خارجی و تعداد زیادی مقاله در همایشهای داخلی و خارجی عرضه نموده است.


نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/18

انتقاد رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران از تبصره‌ کاهش آسیب‌های اجتماعی:


رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، ضمن اشاره به تبصره 40 لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه ‌ مبنی بر کاهش 25 درصدی آسیب‌های اجتماعی ظرف پنج سال که از سوی سازمان مدیریت به دولت ارائه شده و در حال بررسی است، خواستار نیازسنجی وضعیت کنونی کشور و تدوین احکام بر اساس شرایط واقعی جامعه شد و گفت: چنین امری غیرکارشناسی و غیرقابل اجراست.

سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ضمن انتقاد شدید از این بند تبصره 40 لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: در این بند تاکید شده است که 25 درصد از آسیب های اجتماعی موجود باید ظرف مدت 5 سال کاهش یابد، این درحالیست که یکی از انتظاراتی که از تدوین برنامه‌های توسعه کشور می‌رود، نیازسنجی و تدوین احکام آنها برمبنای شرایط واقعی جامعه است.

به گزارش ایسنا،‌ در تبصره 40 لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه که از سوی سازمان مدیریت به دولت ارائه شده و در حال بررسی است، آمده که به منظور "کاهش حداقل 25 درصد آسیب‌های اجتماعی" از جمله اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، تخلفات و خشونت‌های اجتماعی با اولویت نقاط بحرانی و حاد آسیب‌ها، طی برنامه، کلیه دستگاه‌های اجرایی موظفند در چارچوب وظایف و ماموریت‌های قانونی و مصوبات شورای اجتماعی کشور درتهیه و تنظیم برنامه‌های عملیاتی کاهش آسیب‌های اجتماعی در حوزه وظایف قانونی و محوله، از محل امکانات و منابع در اختیار برای تصویب در شورا ،با فراهم کردن بستر لازم برای جلب مشارکت عمومی از طریق ایجاد و تقویت تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، حمایت حقوقی، آموزش، سازماندهی و ارائه کمک‌های فنی و اعتباری برای بسیج آحاد مردم مشارکت داشته و همچنین اعطای هر گونه کمک مالی دستگاه‌های اجرایی به تشکل‌های مذکور باید متناسب با میزان تحقق نتایج و دستاوردها و کاهش جامعه هدف باشد.

موسوی چلک افزود: طبیعتا این انتظار وجود دارد که به سبب پیچیدگی، تنوع و افزایش و گسترش آسیب‌های اجتماعی در برنامه‌ریزیها به شکلی منطقی به آنها توجه شود.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تصریح کرد: اگرچه متاسفانه در سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه این موضوع مورد غفلت واقع شد اما درنهایت با تدبیر مسئولان عالی نظام در لایحه پیشنهادی آن حداقل می‌توان مدعی بود که به مسئله "آسیبها" توجه شده است.

موسوی چلک همچنین اظهار کرد: وقتی در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه می‌بینیم که به کاهش 25 درصدی آسیب‌های کشور ظرف مدت 5 سال اشاره شده است؛ باید بپرسیم که تدوین این حکم براساس چه معیار و قابلیت‌هایی صورت گرفته است؟ با توجه به روند روبه رشد آسیب‌های اجتماعی در کشور و همچنین تغییر محتوای آنان، افزایش آسیب‌های اجتماعی فضای مجازی و نهادینه شدن برخی از آسیب‌ها در کشور، چه طور می‌توان انتظار کاهش 25 درصدی آنها را ظرف پنج سال داشته باشیم؟.

وی تصریح کرد: این درحالیست که حتی تا همین الان نیز آسیب‌های اجتماعی و تصمیم گیری در خصوص نحوه مدیریت آنها از سایر حوزه‌ها تاثیر می پذیرد؛ از طرف دیگر برنامه‌های مقابله با آن ها نیز فاقد عناصری چون فراگیری، جامعیت، کفایت، استمرار و اثربخشی است؛ به همین ترتیب وضعیت کشور در این حوزه اصلا خوب نبوده و نگران کننده است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: در حال حاضر کشور در مقابله با آسیب‌ها از خود آنها عقب‌تر است و همواره با رویکردهای انتظامی، امنیتی و قضایی سعی در سرکوب و رفع آنها داشته‌ایم درحالی که جنس آسیب های اجتماعی به گونه ایست که برای حل و رفع آن باید از روش‌های اجتماعی و فرهنگی استفاده کرد.

موسوی چلک در ادامه پیشنهاد کاهش 25درصدی آسیب های اجتماعی در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه را امری غیرکارشناسی و غیرقابل اجرا دانست و گفت: از همین الان یا باید اجرایی نشدن این بند را بپذیریم و یا در پنج سال آینده به دنبال توجیه آن و یا عددسازی و آمارسازی باشیم.

وی ادامه داد: نوشتن چنین احکامی در برنامه‌های اصولی و اساسی کشور نشان دهنده آنست که برنامه نویسان و تصمیم گیرندگان بدون در نظر گرفتن واقعیت اقدام به تدوین احکام می کنند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران هم چنین ضمن بیان آنکه تدوین چنین احکامی نشان دهنده آن ست که تدوین کنندگان این برنامه‌ها هیچ شناختی از آسیب‌های اجتماعی، پیچیدگی‌ها، ویژگی‌ها و نحوه مدیریت آن ندارند افزود: به عنوان فردی که 25 سال است در حوزه آسیب‌های اجتماعی کشور کار کرده‌ام، معتقدم اگر تا پنج سال آینده وضعیت آسیب‌های اجتماعی کشور بدتر از امروز نشد، باید کلاهمان را بالا بیندازیم.

موسوی چلک ادامه داد: چرا که تمام جوانب را از گذشته تا امروز در نظر گرفته‌ام و با روشی که الان در پیش گرفته‌ایم و با برنامه ریزیهای غلط در مدیریت آسیب‌های اجتماعی نه تنها نمی‌توانیم به روند کاهشی در این حوزه برسیم بلکه کنترل روند رشد آن نیز بسیار سخت خواهد شد.

وی در ادامه افزود: وقتی امور اجتماعی همواره در حاشیه تصمیم گیریهای کشور است و همیشه مسائل سیاسی و اقتصادی برآن ارجحیت دارد باید بپذیریم حتی کنترل روند صعودی آن نیز بسیار دشوار است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه خاطر نشان کرد: در حال حاضر فقط باید سعی کنیم روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی را در کشور کنترل کنیم نه اینکه در چنین شرایطی به دنبال کاهش 25 درصدی آن طی پنج سال باشیم؛ باید بپذیریم که دیگر از آن زمان گذشته است که بخواهیم سرخودمان و یا مردم کلاه بگذاریم.

موسوی چلک تاکید کرد: امروزه آسیب‌های اجتماعی در خانه خیلی از افراد جامعه را زده است، این درحالیست که ما در این حوزه رویکردهای قهری و قضایی را هم امتحان کرده و در آنها موفق نبوده‌ایم پس باید بدانیم نمی‌توان این حوزه را با زور مدیریت کرد.

وی در پایان اظهار کرد: امیدوارم در تصویب برنامه ششم توسعه شاهد هدف گذاریهای غیرواقعی و غیرکارشناسانه نباشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا/» سرویس: اجتماعی - رفاهی و خانواده/کد خبر: 94101609080

چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ -
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/18
رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند
چنان نماند و چنین نیز هم نخواهد ماند
من ار چه در نظر یار خاکسار شدم
رقیب نیز چنین محترم نخواهد ماند
چو پرده دار به شمشیر می‌زند همه را
کسی مقیم حریم حرم نخواهد ماند
چه جای شکر و شکایت ز نقش نیک و بد است
چو بر صحیفه هستی رقم نخواهد ماند
سرود مجلس جمشید گفته‌اند این بود
که جام باده بیاور که جم نخواهد ماند
غنیمتی شمر ای شمع وصل پروانه
که این معامله تا صبحدم نخواهد ماند
توانگرا دل درویش خود به دست آور
که مخزن زر و گنج درم نخواهد ماند
بدین رواق زبرجد نوشته‌اند به زر
که جز نکویی اهل کرم نخواهد ماند
ز مهربانی جانان طمع مبر حافظ
که نقش جور و نشان ستم نخواهد ماند
نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/15

دل صاف و نظر راست

                یکی از شاعران معروف قرن هفتم و هشتم هجری اوحدی مراغه ای اصفهانی است .منظومه ده نامه از این شاعر به نام ایرانی است.در یک بخش از این منظومه به زیبایی اهمیت دل صاف بودن و نظر راستی را بیان کرده است.

به گل گفتند:بلبل بس حقیر است

ترا با او چرا این دار و گیر است؟

بگفتا: بلبلی کز من زند لاف

بر من به ز ده سیمرغ در قاف

دل صافی،ترا از لشکری به

درونی بی نفاق، از کشوری به

نظر کز راستی آید، بلند است

برون از راستی، خود ناپسند است

به چالاکی نظر جوی از بلندان

ولی پرهیز کن از چشم بندان.

کمی در پیام های این منظومه تامل کنیم.

(منبع:کتاب صد شاعراز خسرو شافعی انتشارات کتاب خورشید.1380)

سید حسن موسوی چلک

نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/15

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفتگو با شبستان: 

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفتگو با شبستان:

سواد استفاده صحیح از فضای مجازی در ایران پایین است


خبرگزاری شبستان: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران بر لزوم آموزش درجامعه تاکید کرد و گفت: چون سواد استفاده صحیح از فضای مجازی در ایران بالا نیست این امر به منزله این نیست که شبکه های اجتماعی نمی توانند تبدیل به یک فرصت شوند در صورتی امکانپذیر است.

سیدحسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شبستان با اشاره به فیلترینگ تلگرام گفت: با فیلترینگ کردن موضوعات فرهنگی ما فقط خودمان را در این حوزه سرگرم می کنیم، چون امروزه شبکه های اجتماعی جزو لاینفک زندگی بسیاری از افراد جامعه شده است و همچنین بسیاری از مباحث نیز از طریق تلگرام رد و بدل می شود.

 وی اظهار کرد: فرصت یا تهدید شبکه های اجتماعی بستگی به این دارد که ما چگونه از این ظرفیت ها استفاده کنیم چون هم می توانیم استفاده خوب و هم استفاده بد از این ابزار کنیم.

 

موسوی با بیان اینکه ما با هیچ روشی نمی توانیم جلوی شبکه های اجتماعی را بگیریم، بیان کرد: مگر اینکه بتوانیم از طریق آموزش ،آسیب های شبکه های اجتماعی را تبدیل به فرصت کنیم.

 رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به تأثیر شبکه های مجازی در آسیب های اجتماعی خاطرنشان کرد: من نمی گویم تاثیری در گسترش آسیب های اجتماعی ندارد، اما مطمئنا تلگرام به عنوان عامل اول در افزایش طلاق در جامعه نیست و موضوع آسیب های اجتماعی یک موضوع کاملا پیچیده است که عوامل مختلفی در آن دخیل هستند ضمن اینکه شبکه های اجتماعی هم بی تاثیر نیستند.

 وی بر لزوم آموزش درجامعه تاکید کرد و افزود: چون آموزش درست نداریم و سواد استفاده صحیح از فضای مجازی در ایران بالا نیست این امر به منزله این نیست که شبکه های اجتماعی نمی توانند تبدیل به یک فرصت شوند. اکنون افراد زیادی هستند که بسیاری از کارهای اداری خود را از طریق تلگرام انجام می دهند.

 رئیس انجمن مددکاری ایران در ادامه بیان کرد: بخشی از مشکلات به شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه باز می گردد. از سوی دیگر ورود رسانه و تکنولوژی به زندگی افراد، بستری برای دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر فراهم کرده است. تضعیف اخلاق اجتماعی و بی تفاوتی و بی مسئولیتی که در بین افراد جامعه وجود دارد نیز اگرچه فراگیر نیست اما قطعا بر از دست رفتن کارکرد خانواده تاثیرگذار است.

 


وی با بیان اینکه ین روزها ما خود را در سرگرمی هایی مختلفی از جمله شبکه های اجتماعی و تکنولوژی ها و رسانه های دیداری غرق کرده ایم تا کمتر با هم حرف بزنیم و مسایل مهم مربوط به خانواده را کمتر بازگو کنیم. خاطر نشان کرد: این کار به نوعی فرار از خود و واقعیت است. تصور می کنیم با ارسال یک پیامک یا استفاده از دیگر تکنولوژی های در دسترس می توانیم حس خود را منتقل کنیم اما غافلیم که احساس صمیمت با تکنولوژی منتقل نمی شود بلکه این صحبت رودر رو و بدون واسطه است که می تواند بر طرف مقابل موثر باشد.

 

موسوی با بیان اینکه با فیلترکردن شبکه های مجازی کاری درست نمی شود و این کار هم امکان پذیر نیست، گفت: معمولا شبکه های اجتماعی روابط عاطفی و ارتباط را کاهش و زمینه اتصال را برقرار می کنند یعنی تعاملات اجتماعی را کاهش می دهند و حسی که در صحبت کردن انتقال می یابد در فضای مجازی این حس منتقل نمی شود.

 

وی با بیان اینکه شبکه های مجازی بر موقعیت زمان نیز تاثیر می گذارند، بیان کرد: شبکه های مجازی حتی روابط ما با دوستان را نیز تحت تاثیر قرار دادند به عنوان مثال در شب نشینی های گذشته افراد با هم صحبت می کردند و مشکلات هم را با یکدیگر بازگو می کردند ولی امروزه در میهمانی ها فقط با گوشی های خود بازی می کنند که این نشان می دهد ما هنوز یاد نگرفتیم چگونه باید از این ابزار استفاده صحیح و درست داشته باشیم.

 

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه تصریح کرد: هرچند شبکه های مجازی بر نقش های دیگر نیز تاثیرات منفی دارند ولی با انتقال اطلاعات درست می توانیم این آسیب ها را به فرصت تبدیل کنیم.

وی با اشاره به تاثیر شبکه های اجتماعی بر کاهش اطلاعات کاربران خاطرنشان کرد: این امر بی تاثیر نیست اما در همین تلگرام هم ما می توانیم پیام های علمی، فرهنگی و اجتماعی زیادی بفرستیم و از اطلاعات یکدیگر بهره مند شویم.

 

وی ادامه داد: ولی فیلترینگ کردن و رویکرد سلبی در این بخش جواب نمی دهد اگر جواب می داد اکنون ما نباید درگیر این مسئله می شدیم.

 موسوی خاطرنشان کرد: همه این نرم افزارها و سخت افزارهای نوین دارای فرصت و تهدید می باشند ولی جامعه ای موفق است که تهدیدات را بیشتر تبدیل به فرصت کند.

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/14
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در نخستین پیام خود به مناسبت سال جدید میلادی خواستار مبارزه با موج و سیل مصیبت، بی عدالتی و خشونت در جهان شد.
 
خبرگزاری رویترز روز جمعه از مبدا 'واتیکان' با انتشار این خبر افزود: پاپ این مهم را در گرو فائق آمدن بر تمامی بی توجهی ها نسبت به بسیاری از افراد که درجهان در رنج و مصبیت گرفتار هستند، دانست.
 
بنابراین گزارش پاپ گفت: ما (از خود) می پرسیم تا چه مدت افراد شرور به آشوب و عداوت درجهان ما ادامه خواهند داد؛ ما شاهد فوجی از مردان، زنان و کودکانی هستیم که از جنگ، گرسنگی و زجر و شکنجه می گریزند و آماده اند تا به سادگی جان و زندگی خود را تنها برای آنکه حقوق اولیه آنها محترم شمرده شود، به مخاطره افکنند.
 
رویترز گزارش داد موارد امنیتی شدیدی پیرامون واتیکان وضع شده و نیروهای پلیس لوازم ده ها هزار نفر که در میدان 'سنت پتر' برای ورود به واتیکان تجمع کرده اند را مورد بازرسی قرار می دهد.
 
رویترز درادامه گزارش داد: پاپ در وعظ خود از مردم خواست تا بر آنچه که وی آن را سیل و فوج مصیب خواند با ساختن جهانی هرچه عادلانه تر و دوستانه تر ،فایق آیند؛جهانی که هر فرد و هر مخلوقی بتواند در آن در صلح به سر برد و در همخوانی با اصل خلقت خداوند باشد.
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/11

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد


ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد

دل رمیده ما را انیس و مونس شد

نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت

بغمزه مسئله آموز صد مدرس شد

به بوی او دل بیمار عاشقان چو صبا

فدای عارض نسرین و چشم نرگس شد

به صدر مصطبه ام می نشاند اکنون دوست

گدای شهر نگه کن که میر مجلس شد

طربسرای محبت کنون شود معمور

که طاق ابروی یار منش مهندس شد

لب از ترشح می پاک کن برای خدا

که خاطرم به هزاران گنه موسوس شد

کرشمه تو شرابی به عارفان پیمود

که علم بی خبر افتاد و عقل بی حس شد

چو زر عزیز وجودست شعر من آری

قبول دولتیان کیمیای این مس شد

خیال آب خضر بست و جام کیخسرو

به جرعه نوشی سلطان ابوالفوارس شد

ز راه میکده یاران عنان بگردانید

چرا که حافظ از این راه برفت و مفلس شد

نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/6روز گذشته از  تمبر اختصاصی دکتر سید  احمد حسینی حاجی بکنده  رونمایی شد

 

همزمان با سی ام آذرماه جاری تمبرهای اختصاصی "دکتر سید احمد حسینی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پست، روز گذشته، همزمان با سی ام آذرماه جاری در آیین نکوداشت پیشگامان مددکاری اجتماعی از تمبر اختصاصی دکتر سید احمد حسینی با حضور این استاد برجسته، ترابی مدیرکل روابط عمومی و جمعی از مسئولین بهزیستی رونمایی شد.

براساس این گزارش تمبر فوق از سوی دکتر سید احمد حسینی و ترابی ممهور شد و سایر حاضرین بر حاشیه آن یادداشت نگاشتند.


نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/1

 
آرمان- زهرا سلیمانی: شب یلدا یا شب چله از معدود رسم و رسومی است كه از قدیم‌الایام همچنان بر قوت خود باقی مانده است. برای اغلب افراد جامعه بزرگداشت این شب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شب یلدا كه یكی از زیباترین شب‌ها در بین فارسی‌زبانان است با رسم و رسوم مختلفی همراه است، از خوردن هندوانه، آجیل و بسیاری خوراكی‌های دیگر گرفته تا حافظ‌خوانی و شب شعر. شب یلدا بهانه‌ای برای دور هم بودن است. در اصل این دور هم بودن‌ها و به‌جای آوردن صله رحم است كه این شب را برای همگان به یك شب منحصر به فرد تبدیل كرده است. این نوع شب‌نشینی‌ها باعث ایجاد حس تعلق می‌شوند و عدم توجه به این رسم و رسوم‌ها كاهش ارتباطات، گوشه‌گیری، انزوا و دیگر نارسایی‌های شخصیتی را در افراد افزایش می‌دهد. آنچه می‌خوانید نظرات سید حسن موسوی‌چلك، رئیس انجمن مددكاری اجتماعی ایران، درباره اهمیت این شب‌ها و چگونگی بازیابی صمیمیت‌ها و محبت‌ها در آن است.
 

برگزاری رسم و رسوم‌هایی همچون شب یلدا چه تاثیری در افزایش همبستگی اجتماعی دارد؟

یكی از ویژگی‌های زندگی نیاكان ما توجه به موضوع دورهم بودن در قالب شب‌نشینی‌ها یا مغتنم شمردن فرصت‌هایی در قالب جشن برای تقویت ارتباط اعضای خانواده بوده است. این سبك زندگی باعث ارتقای دوستی‌ها، افزایش گفت‌وگو و صمیمیت در بین افراد می‌شود. یكی از مناسبت‌های مورد توجه در ایران باستان توجه به جشن شب یلدا یا شب چله است. بهترین كاركرد این شب علاوه بر مصرف خوراكی‌های جورواجور ایجاد فرصت برای با هم بودن اعضای خانواده است. در گذشته كرسی گذاشتن و جمع شدن افراد به دور كرسی فضای گفت‌وگو را تقویت می‌كرد، هر چند كه امروزه شیوه برگزاری شب یلدا تفاوت كرده است اما می‌توان از این رسوم قدیمی هم در برپایی آن استفاده كرد. در این شب
افراد با در كنار هم بودن و توجه به یكدیگر می‌توانند به تقویت روابط و صمیمت‌ها بپردازند.

امروزه برگزاری مراسم آیینی مختلف در كشور به ویژه جشن شب چله تا چه حد تغییر كرده است؟

برگزاری اغلب مراسم آیینی در كشور سال به سال كمرنگ می‌شود و این امر باعث تضعیف ارتباطات اجتماعی، ارتباطات خانوادگی و همبستگی اجتماعی می‌شود. به دلیل كاهش ارتباطات بین افراد معضل‌ها و آسیب‌های اجتماعی نیز افزایش یافته است. امروز یكی از خلاهای مهم در خانواده‌های ایرانی كاهش یا تضعیف زمان گفت‌وگوی موثر اعضای خانواده با یكدیگر است. در پژوهشی كه در سال‌های گذشته در زمینه میزان گفت‌وگو بین اعضای خانواده‌های ایرانی انجام شد، این نتیجه به دست آمد كه زمان صحبت بین اعضای خانواده‌ها 15 دقیقه است. به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر با گسترش استفاده از تكنولوژی‌های جدید زمان گفت‌وگو بین اعضای خانواده از این هم كمتر شده باشد. دلیل این مساله این است كه با گسترش تكنولوژی، فضای مجازی، گستردگی شبكه‌های اجتماعی و... دیگر مجالی برای توجه اعضای خانواده به یكدیگر نیست. شب یلدا می‌تواند بهانه‌ای برای تقویت گفت‌وگو و در نتیجه ابراز محبت و صمیمیت بین اعضای خانواده باشد. متاسفانه امروزه اكثر افراد جامعه دچار فقر محبت و فقر عاطفی هستند. شب یلدا و این‌گونه فرصت‌ها می‌تواند زمینه بازیابی روابط را به وجود آورند. شاید تفاوت طولانی‌ترین شب سال با دیگر شب‌ها فقط در چند لحظه باشد، اما مهم‌ترین ویژگی این شب‌همنشینی با اعضای خانواده و اقوام است. نیاكان ما به شب‌نشینی‌ها اهمیت می‌دادند و شب‌نشینی همان‌طور كه ارتباطات بین اعضای خانواده را افزایش می‌دهد در ارتقای سلامت روانی و اجتماعی نیز تاثیرگذار است. از سوی دیگر باعث انتقال مولفه‌های فرهنگی از نسلی به نسل دیگر نیز می‌شود؛ در ضمن این امر در تقویت همبستگی و انسجام اجتماعی افراد جامعه تاثیرگذار است.

آیا این همنشینی‌ها می‌تواند منجر به كاهش آسیب‌های اجتماعی در ارتباطات افراد شود؟

این‌چنین شب نشینی‌ها باعث ایجاد حس تعلق می‌شود و كاهش این ارتباطات باعث گوشه‌گیری، انزوا و بروز دیگر نارسایی‌های شخصیتی در افراد می‌شود. به عبارت دیگر عدم برگزاری چنین مراسمی تنهایی را در بین اعضای جامعه گسترش می‌دهد. گفت‌وگوی مناسب با اعضای خانواده باعث بروز و افزایش اعتماد به نفس می‌شود و این‌گونه رفتارها چون تقویت همبستگی اجتماعی را به همراه دارد از بروز آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌كند. خانواده‌ها در چنین شرایطی همچون چشمه جوشان محبت فضای مناسبی را ایجاد كرده و افراد به حضور بیشتر در بین اعضای خانواده‌شان ترغیب می‌شوند. امروزه یكی از معضل‌های افراد در جامعه را می‌توان خلا گفت‌وگوی سالم برشمرد. انسانی كه در جامعه متمدن امروزی زندگی می‌كند از مشكلات عاطفی بسیاری رنج می‌برد، این مراسم‌ها فرصت هستند تا با ایجاد بستر مناسب زمینه‌های بروز شرایط مطلوب در بین افراد به وجود ‌آید. با توجه به مشكلات جامعه خلأ ارتباط و گفت‌وگوی مناسب در بین اعضای خانواده كاملا ملموس است و با تقویت فرهنگ گفت‌وگو می‌توان شادابی و نشاط را در خانواده‌ها ایجاد كرد.

در چنین محافلی همچون شب یلدا و دیگر مراسم چگونه می‌توان مهارت گفت‌وگو را بین اعضای خانواده افزایش داد؟

گفت‌وگو یك مهارت است. هر یك از كلمات كاربرد معنایی متفاوتی دارند. در برخی موارد كلام، تن صدا، لحن، نوع سوال كردن در قالب واكنش كلامی و غیركلامی آثار متفاوتی به همراه دارد. در واقع بسیاری از سوءتفاهم‌ها ناشی از حرف نزدن یا بد حرف زدن است. اگر هر یك از اعضای خانواه بتوانند مهارت گفت‌وگو را بیاموزند بی‌شك ارتباطات در خانواده نیز تقویت می‌شود. شب یلدا بهانه‌ای برای در كنار هم بودن و از خود صحبت كردن است. باید آموخت كه در گفت‌وگو قرار نیست افراد حرف خود را به كرسی بنشانند، بلكه افراد با تقویت آستانه تحملشان می‌توانند به راحتی از خیلی حرف‌ها بگذرند. هر یك از افراد در گفت‌وگو با پذیرش كم و كاستی‌های شخصیت خود می‌توانند سبك ارتباطی مناسبی را انتخاب كنند. اینكه افراد بیاموزند به حقوق دیگران توجه كنند و به این ترتیب اجازه تعرض دیگری به حقوقشان را ندهند همه اینها یك گفت‌وگوی شاداب و بانشاطی را به همراه دارد. برای مثال در برخی مواقع باید عین كلام را به دیگری منتقل كرد و در برخی مواقع دیگر صرف انتقال برداشت خود می‌تواند یك گفت‌وگوی مناسب را رقم بزند، به كارگیری هر یك از این شیوه‌ها رغبت بیشتری برای صحبت بین افراد ایجاد می‌كند. متاسفانه اغلب افراد در كشور ما تفاوتی بین حرف زدن و مهارت گفت‌وگو قائل نیستند، این در حالی است كه كسب هر مهارتی منوط به یادگیری و توجه به آن است. امروزه در جامعه ما فقر محبت وجود دارد و فقر محبت نیز با گفت‌وگوی صمیمی بین اعضای خانواده جبران می‌شود. در صورت ارضای حس محبت بی‌شك افراد به جست‌وجوی محبت از دیگران در خارج از محیط منزل نمی‌گردند. در ضمن با افزایش فضای صمیمی بین اعضای خانواده، همكاری و مشاركت نیز بیشتر می‌شود. در اغلب خانواده‌های ایرانی فقر عاطفی باعث تضعیف همبستگی و تعامل بین خانواده‌ها شده است. هرقدر صمیمیت، روابط عاطفی و روابط گرم بین اعضای خانواده افزایش یابد به نسبت می‌تواند در تقویت روابط در خانواده‌ها تاثیرگذار باشد. در صورت ایجاد روابط سازنده و موثر، افراد نیز از سلامت روانی و اجتماعی بیشتری برخوردار خواهند بود. در این شرایط لذت باهم بودن باعث تمایل بیشتر به حضور در بین اعضای خانواده و صحبت كردن درباره مسائل مهم می‌شود. به معنای دیگر تقویت فرهنگ گفت‌وگو و افزایش صمیمیت در بین اعضای خانواده معنای واقعی زندگی را برای انسان عینی و عملیاتی می‌كند. در فضای گفت‌وگو می‌توان اختلافات و سوءتفاهم‌ها را برطرف كرد، اما این را باید در نظر داشت كه گفت‌وگوی سالم نیازمند مهارت‌آموزی است و به صرف گفت‌وگو نمی‌توان به برقراری رابطه مفید و موثر امیدوار بود.لینک خبر :  http://armandaily.ir/?News_Id=137769
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/1
د
مدیر کل بهزیستی استان تهران:
حجم آسیب‌های اجتماعی در تهران نسبت به سایر شهرها بیش‌تر است

مدیر کل بهزیستی استان تهران ضمن اشاره به آمار آسیب‌های اجتماعی در شهر تهران گفت: این آمارها نگران‌کننده است و میزان آسیب‌های اجتماعی در تهران نسبت به سایر شهرها بیش‌تر است.

خبرگزاری فارس: حجم آسیب‌های اجتماعی در تهران نسبت به سایر شهرها بیش‌تر است

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، آیین نکوداشت سیداحمد حسینی عضو هیأت علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی عصر امروز با حضور احمد دلبری مدیرکل بهزیستی استان تهران، سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، پناهی رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی و جمعی از اساتید و دانشگاهیان در سالن اجتماعات بهزیستی استان تهران، برگزار شد.

سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ضمن اشاره به خدمات ارزشمند سید احمد حسینی طی نیم قرن به جامعه مددکاری، گفت: وی از اساتید و پیشکسوتان حوزه مددکاری اجتماعی است و خدمات متعددی را طی این سال‌ها ارائه کرده است.

وی اظهار امیدواری کرد: در موضوعات اجتماعی از ظرفیت و پتانسیل اساتید و نخبگان استفاده شود.

احمد دلبری مدیرکل سازمان بهزیستی استان تهران نیز با اشاره به اینکه خدمات ارزشمند اساتید و کارشناسان در حوزه اجتماعی بر کسی پوشیده نیست، بیان داشت: سیداحمد حسینی نیز از اساتیدی است که طی 50 سال خدمات ارزشمندی را در حوزه اجتماعی ارائه کرده است.

وی تصریح کرد: ما می‌توانیم با استفاده از تجارب بزرگان و اساتید در حوزه اجتماعی گام‌های مؤثری را در کاهش آسیب‌های اجتماعی برداریم.

دلبری با اشاره به آمادگی سازمان بهزیستی استان تهران جهت استفاده از نظرات، پیشنهادات و انتقادات اساتید و کارشناسان و پیشکسوتان در مباحث اجتماعی، تصریح کرد: حذف آسیب‌های اجتماعی در شهر تهران نسبت به سایر شهرها بیش‌تر است و ما می‌توانیم از فرصت به‌دست‌آمده برای کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم.

به گزارش فارس، در ادامه آیین نکوداشت سیداحمد حسینی عضو هیأت علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه عالم طباطبایی، از تمبر یادبود این پیشکسوت حوزه اجتماعی رونمایی شد.

در پایان این مراسم نیز نشان سلامت اجتماعی به سیداحمد حسینی از اساتید پیشکسوت حوزه اجتماعی اهدا شد.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/10/1

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی