دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
                                         به نام خدایی که در همین نزدیکی است
   « بهار، بهانه ایی برای افزایش مهربانی های اجتماعی »
خدا را شاکرم که توفیق داد تا یک بار دیگر در کنار شما عزیزان نوروز و بهار را تجربه کنم. بهاری که حامل پیام مودت و الفت، مهر و محبت، یکرنگی و سادگی، صفا و صمیمیت، نشاط و شادابی و تجلی اراده و عظمت الهی است. بیاییم بهار و نوروز را بهانه کنیم تا حال که نسیم الهی از جانب کوی یار در بوستان زندگی مان وزیدن می گیرد، روی دل در معرض لطفش قرار دهیم و جام درون از آلودگی ها پاک سازیم و از چهاردیواری نخوت و خودخواهی، غفلت و بی خبری، رخوت و سستی به در آییم و در زیر آسمان هدایت و ابرهای فیض از باران رحمت جان جهان، قدح گیریم و باور داشته باشیم که در نوروز نو کردن جامه ها، ستردن غبار از پیکر خانه ها و یا نشاندن سبزه در کاسه ها و بر کوزه ها، تنها استعاره و نمادی است از نوسازی جان در این بهار جهان.
در جهان امروزی بیش از گذشته نیاز به توجه به یکدیگر و پذیرش مسئولیت اجتماعی داریم تا احساس تنهایی در اجتماع انسانی نداشته باشیم:

pic36_www.jahaniha.com_1

بیا در کوچه باغ شهر احساس
شکست لاله را جدی بگیریم

اگر نیلوفری دیدیم زخمی
برای قلب پر دردش بمیریم

بیا در کوچه های تنگ غربت
برای هر غریبی سایه باشیم

بیا هر شب کنار نور یک شمع
به فکر پیچک همسایه باشیم

بیا در یک شب آرام و مهتاب
کمی هم صحبت یک « یاس » باشیم

بیا در خلوت افسانه ها مان
برای یک کبوتر دانه باشیم

اگر روزی پرستو بی پناهست
برای بالهایش لانه باشیم

بیا با یک نگاه آسمانی
ز درد یک ستاره کم نماییم

بیا هر وقت باران باز بارید
برای گل شدن آماده باشیم(حیدرزاده)


اینک که عطر « یا مقلب القلوب » از میان طبیعت بهاری به مشام می رسد و « یا مدبر الیل» جلوه خود را بدین گونه نمایان ساخته است و « یا محول الحول» آغاز دیگری را نوید می دهد و بسوی « احسن الحال» عروج نموده، فرا رسیدن عید نوروز را به شما و خانواده محترم تبریک می گویم.با این امید که هر یک از ما در جامعه سفیر سلامت اجتماعی باشیم.( انشاء ا…)

                                                                                                                              سید حسن موسوی چلک
                                                                                                                      رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
                                                                                                                                                 بهار ۹۵

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/29

با توجه به عدم تصویب برنامه ششم و تمدید مجدد برنامه پنجم توسعه مسائل اجتماعی در سال ۹۵ سمت و سوی جدیدی می‌یابد. انتظار می‌رود با تمدید مجدد برنامه پنجم در سال آینده، فصلی را تحت عنوان سلامت اجتماعی در برنامه‌های اجتماعی جاری كشور از جمله برنامه ششم توسعه داشته باشیم. بازنگری و سیاست‌گذاری‌های ما برای اقشار نیازمند و اقشار خاص نیز باید در این برنامه مورد توجه قرار گیرد. سیاستی كه در حال حاضر ما در حوزه مسائل اجتماعی در كشور اجرا كرده‌ایم نشان می‌دهد این خدمات از یكپارچگی، جامعیت و استمرار لازم برخوردار نیستند. موضوع بعدی بحث حقوق شهروندی است. امروز یكی از بزرگ‌ترین مشكلات ما كم توجهی یا بی توجهی به حقوق اجتماعی است. حقوق شهروندی می‌تواند یكی از بهترین فرصت‌ها برای جلب مشاركت دیگران و رسیدن به توسعه باشد. در نهایت اینكه ما نیازمند یك بازنگری در حوزه رفاه تامین اجتماعی در راستای اجرای اصول ۲۱ و ۲۹ قانون اساسی هستیم. ما در اجرای این دو اصل با وجود همه اقداماتی كه انجام شد كه من از همه آنها تشكر می‌كنم هنوز هم نواقص زیادی را شاهد هستیم. موضوع بعدی بحث توسعه برنامه‌های مرتبط با پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است. همچنین در كنار این عوامل لازم است موضوع مسئولیت اجتماعی را به عنوان موضوعی جدی مدنظر قرار داد. هزار منطقه به عنوان سكونتگاه غیررسمی در كشور ما وجود دارد كه از آنها تحت عنوان مناطق حاشیه نشین یاد می‌شود؛ هزار منطقه‌ای كه مردمان آن از حداقل‌های فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و روانی هم برخوردار نیستند. یك بار برای همیشه باید با توسعه پایگاه‌های اجتماعی با محوریت مردم خود این مناطق به این بحث به صورت جدی پرداخته شود و تاكنون این مهم محقق نشده است. یكی از معضلات ما این است كه در حوزه آسیب‌های اجتماعی مطالبه‌گری در حوزه آسیب‌های اجتماعی به منزله تقابل دولت و مردم تلقی می‌شود، در حالی كه این طور نیست. یكی از معضلات ما این است كه در حوزه اجتماعی مطالبه‌گر اجتماعی نیستیم. مطالبه گری وظایف هر كسی را در هر مسندی یادآوری می‌كند و در حوزه اجتماعی مطالبه گری به‌شدت مغفول مانده است. نكته آخر اینکه كمتر كسی در میان ما یاد گرفته است بیشتر از آنكه به فكر خود باشد به فكر دیگران باشد. برای شكل‌گیری مهربانی‌های اجتماعی باید از خودمان شروع كنیم.

حسن‌ موسوی چلک

رئیس انجمن مددكاران اجتماعی

منبع: روزنامه آرمان/27اسفند 94

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/28

به یاد مادرم:مادران جایگزین ندارند

         امسال بیست و ششمین سالی است که سر سفره عید نوروزمی نشینم ولی مادرم نیست.مادری که در سن 49 سالگی دار فانی را وداع گفت.سخت ترین روز زندگی ام تا به امروز روز وفات مادرم بود.پدر و مادر هیچ گاه جایگزین ندارند.بهترین تکیه گاه در خانه و شنونده درد دل های فرزندان، معمولا مادران هستند.مادرانی که عشق،محبت،گذشت و ....را در عمل معنا می کنند و هیچ چشم داشتی ندارند.در این مدت روزی نیست که چندین بار به یادش نباشم و همیشه جای خالی او را احساس می کنم.زمانی که با پدرم تماس گرفتم و گفتم که باید مادر را مرخص کنیم و از تهران( بیمارستان پاستور) به شهرستان ببریم را فراموش نمی کنم.خیلی برایم دشوار بود و چهره غمزده پدرم همیشه جلوی چشمانم است.شش ماه شب و روز به همراه عمه کوکب(که خدایش بیامرزد) در بیمارستان کنارش بودم.علیرغم درد زیادی که داشت همیشه لبخند می زد تا مبادا ما ناراحت شویم.درمیان اهالی روستایم (در بندپی شهرستان نوشهر)مادرم مورد احترام بود و بیشتر جوانان ایشان را «خاله» صدا می زدند. در تمام این مدت روزهای ملاقات شاهد حضور مستمر دوستان و آشنایان که از راه دور می آمدند، بودم.سیمای مهربان و آرامش همیشه جلوی چشمانم است و دلم برایش زیاد تنگ می شود.اما افسوس که دیگر در کنار ما نیست. گرچه زمانی هم که مادران در کنار ما هستند معمولا  قدرشان را نمی دانیم.مادرانی که اگر  دراین دنیا  نیز نباشند یادشان آرامش بخش است.عزیزان قدر مادر خود را بدانید  که نمی دانید چه سخت است تحمل غم مرگ مادر:

زفراق سینه سوزت،غم سینه سوز داریم /مادرم قسم به مهرت،نه شب و نه روز داریم

      هر چه می توانید به والدین تان محبت کنید و با روی خوش با آنها برخورد کنید.اجازه ندهیم گرفتاری های  زندگی-که هیچ گاه تمامی ندارند مارا از انجام وظیفه مان در قبال پدر و مادر باز دارد. در روایات آمده است که روزی فردی مادر خود را  بر دوش گرفته و طواف خانه خدا می داد.پیامبر گرامی اسلام(ص) را دید و گفت آیا وظیفه ام را درقبال مادرم انجام دادم.آن حضرت فرمود:که نه ،حتی جبران یکی از ناله های او را به هنگام وضع حمل نمی کند. نمی دانم برخی افراد که با مادرشان قهر می کنند یا برخورد مناسبی ندارند و حتی آنها را از دیدن خودشان محروم می کنند چه پاسخی برای این کارشان دارند؟بیست و شش سال است که از دیدن مادرم محروم شدم و پذیرفتم که«بازگشت همه به سوی خداست»ولی این پذیرش مانع این نشد که روزی با یادش نباشم.یاد شعری افتادم که در دوران تحصیل ابتدایی درکتاب فارسی می خواندیم که «مهر مادری» را به ما گوشزد می کرد:

ای مادر عزیز که جانم فدای تو/قربان مهربانی و لطف و صفای تو

مهرت برون نمی رود از سینه ام که هست/این سینه خانه تو و این دل سرای تو

      در این جا کمک می گیرم از کتاب صحیفه سجادیه امام سجاد(ع) و دعا می کنم که:

      «الهی پدر و مادرمان رابه کرامت نزد خود دار،اطاعت از آنان و نیکی به آنان را نصیب مان گردان،آنان را به بهترین چیزی که پدران و مادران بندگان با ایمانت را به آن مخصوص گردانیدی،مخصوص گردان و یاد آنان را هیچگاه از قلب مان مزدای»(آمین یارب العالمین).

     بر این باورم که مادر را فقط «مادر» می تواند معنا کند نه هیچ کلمه و مفهوم دیگر،چون مادر،مادراست.برای طول عمر همه مادران دعا می کنم و عاجزانه از خداوند می خواهم که مادرانی را که دارفانی را وداع گفته اند از جمله مادرم را، مشمول رحمت و مغفرت خود قرار دهد.(آمین یارب العالمین)

سیدحسن موسوی چلک

مددکار اجتماعی

 

نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/28
خونه تکونی چاپ پست الکترونیکی

 نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/28

چاپ پست الکترونیکی

نوروز بر شماوخانواده محترم مبارک

 نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/28
با حوزه اجتماعی مهربان‌تر باشیم

نه برای سال پیش‌رو، بلکه برای سال‌ها و سالیانی که در پیش است، «محیط‌‌زیست» را باید یکی از اولویت‌های حوزه‌های مختلف به حساب آوریم؛ ضرورت پرداختن به این حوزه در بخش‌های دولتی و غیردولتی تنها به‌خاطر حفظ محیط‌زیست در معنای علمی آن نیست، بلکه در دنیای امروز، زیست سالم را یکی از حقوق اجتماعی افراد جامعه می‌دانند. بنابراین آنگاه که سخن از مسائل اجتماعی به میان می‌آید، پرداختن به محیط‌زیست نیز در اولویت‌های آن گنجانده شده است. بااین‌حساب برای سال پیش‌رو باید امیدوار باشیم که مسائل اجتماعی از حاشیه به متن بیایند چراکه وضعیت اجتماعی ایران در شرایط کنونی نگران‌کننده است و نیازمند مدیریتی هوشمند در این زمینه هستیم که واقعیت‌ها را آن‌گونه که هست بپذیرد و براساس آن برنامه‌ریزی مطلوبی داشته باشد.  در حوزه برنامه‌ریزی، نظام رفاه و تأمین اجتماعی ایران (فارغ از تشکیلات و ساختار دولتی آن) باید با پنج مؤلفه مورد ارزیابی و بازنگری قرار بگیرد؛ «فراگیری خدمات»، «جامعیت خدمات»، «کفایت خدمات»، «استمرار خدمات» و «اثربخشی خدمات». اگر نظام رفاه در کشور براساس چنین مؤلفه‌هایی مورد بازنگری جدی قرار بگیرد، نگرانی‌های ما در سال پیش‌رو از مزمن‌ترشدن و عمیق‌ترشدن آسیب‌های اجتماعی اندکی کمتر خواهد شد.  سال آینده، سالی است که کشور باید برای کاهش سرمایه‌های اجتماعی خودش فکری اساسی کند. مشارکت‌های احساسی و لحظه‌ای که در بزنگاه‌های محیط‌زیستی، اجتماعی و ملی می‌بینیم، سرمایه‌های اجتماعی به حساب نمی‌آیند بلکه براساس الگوهای بین‌المللی، کشوری به سرمایه‌های اجتماعی خود افتخار می‌کند که مهربانی را در فضای اجتماعی خودش تسری داده باشد. برعکس آن جامعه امروز ما، جامعه‌ای خودمحور است که شعار «کلاهمان را باد نبرد»، به محور انتخاب در سبک زندگی ما بدل شده. پس کجا هستند مردمی که می‌سرودند: «بیا در کوچه‌باغ شهر احساس/ شکست لاله را جدی بگیریم/ اگر نیلوفری دیدیم زخمی/ برای قلب پردردش بمیریم». خلاصه کلام اینکه ما باید در بخش‌های مختلف حوزه اجتماعی، یک بازنگری جدی کنیم تا سال آینده پله‌ای رو به صعود برای وضعیت اجتماعی ایران به حساب آید.سیدحسن موسوی‌چلک- رئیس انجمن مددکاران اجتماعی  ایران

منبع: روزنامه شرق/26/12/94

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/27
خبرگزاری فارس: برگزاری دومین کمپین پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران از برگزاری دومین کمپین پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی خبر داد

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، اظهار کرد: سفر علی‌رغم ویژگی‌های بسیار زیادی که دارد، اگر به الزامات آن توجه نشود، می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند که ازجمله آنها می‌توان به فوتی‌ها و معلولیت‌های ناشی از تصادفات اشاره کرد.

وی گفت: تاملی در آمار فوتی‌های ناشی از تصادفات نشان می‌دهد که در سال گذشته حدود 17 هزار نفر فوت کردند. به عبارت دیگر هر روز 50 نفر و هر ساعت بیش از 2 نفر جان خود را از دست می‌دهند و به تناسب آن برخی آمارها نشان می‌دهد که بین 8 تا 10 برابر فوتی‌ها بر اثر تصادفات دچار معلولیت می‌شوند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: آمارهای کشور نشان می‌دهد که سومین عامل تصادفات و زنان سرپرست خانوار ناشی از تصادفات رانندگی است و بیش از نیمی از معلولان ضایعه نخاعی نیز به دلیل تصادفات دچار معلولیت شده‌اند.

موسوی چلک اضافه کرد: هزینه‌های مادی و معنوی ناشی از تصادفات برای خانواده‌ها و دولت بسیار سنگین است. گاهی مواقع وقوع یک تصادف و تأمین هزینه‌های ناشی از آن ازجمله پرداخت دیه، درمان و توانبخشی و... زندگی افراد را فلج می‌کند.

وی گفت: فشارهای روانی ناشی از تصادفات بسیار نگران‌کننده است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه تأکید کرد: سه مؤلفه انسان، راه و خودرو در تصادفات تأثیرگذاری بیش‌تری دارد. در این میان این عوامل اجرای برنامه‌های پیشگیری اجتماعی و آگاه‌سازی می‌تواند تأثیر به‌سزایی در کاهش تصادفات داشته باشد.

موسوی چلک اظهار کرد: به همین منظور انجمن مددکاران اجتماعی ایران، به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی، دومین کمپین پیشگیری اجتماعی از تصادفات را از امروز آغاز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا طی چند سال اخیر، این انجمن اقدام به برگزاری نشست‌های تخصصی به منظور توجه به ابعاد اجتماعی مدیریت ترافیک نموده است و دوره آموزش تربیت مربی پیشگیری اجتماعی و تصادفات را با همکاری دانشگاه لایپزیک آلمان برگزار کرده است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پایان گفت: امیدواریم مهربانی و گذشت و احترام به قانون را در سفر نوروزی 95، بیش از گذشته سرلوحه رفتار ترافیکی‌مان قرار دهیم و فراموش نکنیم جاده همیشه تسلیم راننده خوب است.

انتهای پیام/خبرگزاری فارس/اجتماعی/شهری رفاهی/25 اسفند 94


نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/25

 

نوروز فرصت با‌هم بودن

ما به بهانه نوروز فرصت‌هایی ایجاد می‌كنیم تا در كنار هم باشیم. تعطیلات نوروز تنها تعطیلات رسمی در ایران است كه در آن كلیه مشاغل دولتی و غیردولتی تعطیل هستند. فرصت‌های خانوادگی كه از این معبر ایجاد می‌شود انكارناپذیر است. یكی از ضروریات زندگی سفر است. در برخی كشورهای خارجی سفر جنبه اجباری دارد و این نشانه تاثیر روانی عمیق سفر بر افراد است. سفر فرصت فكر كردن به خود و فراغت از زندگی ماشینی را برای انسان عصر جدید فراهم می‌كند و آشنایی با انسان‌های دیگر از اقوام و ملل مختلف باعث افزایش تجربیات و فهم افراد در زندگی می‌شود. افرادی كه زیاد سفر كرده‌اند كارآمدی بیشتری دارند. ما در سفر فرصت استثنائی به دست می‌آوریم كه فارغ از مشغله‌های اداری و مشغله‌های مختلفی كه در زندگی داریم برای خودمان زمان‌های فراغت و نشاط را فراهم كنیم. سفر صرف‌نظر از اینكه مقصد آن كجا باشد و چقدر به درازا بكشد، باعث انبساط خاطر می‌شود. به همین دلیل به سفر زیاد توصیه می‌شود. سفر می‌تواند فرصت‌هایی ایجاد كند كه ما آرامش و نشاط بیشتری در زندگی داشته باشیم. بعد از تعطیلات افرادی كه به سفر رفته‌اند انرژی بیشتری برای كار كردن دارند.

افزایش همدلی در عید نوروز

در چند سال اخیر موضوع سفر بیشتر از گذشته جای خود را در زندگی ما باز كرده است. با وجود فشارهای اقتصادی كه مردم تحمل كردند، اما هر سال تعداد زیادی از افراد، در تعطیلات به داخل یا خارج از كشور سفر می‌كنند و این مساله خوشایند است. در عید نوروز درست است كه در تقویم چهار روز تعطیل رسمی ثبت شده اما ما عملا ۱۳ روز نوروز را تعطیل هستیم. این فرصت خوبی است تا ما به عنوان یك خانواده با هم بودن را در تمام طول شبانه روز طی ۱۳ روز تجربه كنیم. این با هم بودن همدلی بین اعضای خانواده را هم افزایش می‌دهد. در سفر مشاركت و همكاری بیشتر بوده و حتی گذشت هم در سفر بیشتر است. در مسافرت‌ها هر كس تلاش می‌كند عاملی برای شادی و نشاط سایران باشد و همین خودش نشاط‌بخش است. نوروز می‌تواند فرصت با هم بودن را برای تك تك اعضای خانواده‌های ایرانی فراهم كند. در سفر رعایت برخی مسائل ضروری است و باید در سفرها افراد به محیط پیرامون خود به‌شدت دقت كنند. ثبت خاطرات سفر به معنی این نیست كه افراد سفرنامه ناصرخسرویی بنویسند، اما باید خاطراتی كه در این سفرها ایجاد می‌شود نگاشته شود. تجربیاتی كه در جریان هر سفری ایجاد می‌شود باعث می‌شود افراد نسبت به گذشته پخته‌تر شوند. سفر باعث یادگیری بیشتر و استفاده از تجربیات در زندگی اجتماعی می‌شود و این یك فرصت و غنیمت بزرگ است.

حفظ محیط زیست در سفر

مساله مهم بعدی كه باید در هر سفر مورد توجه قرار گیرد حفظ محیط زیست است. ورود انسان به محیط طبیعی، زیستگاه حیوانات را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. این امر گاهی به شكل مستقیم مانند ماهیگیری، شكار پرندگان و حیوانات مورد توجه است و گاه در اثر استفاده انسان از محیط پرورشی حیوانات دگرگون می‌شود. استفاده معقول از محیط زیست و حفاظت از آن مهم است تا زندگی دیگر موجودات زنده آسیب نبیند و نسل‌های آینده نیز از بهره‌گیری نعمت‌های الهی محروم نمانند. از این رو پرداختن به موضوع اخلاق زیست محیطی همواره مورد نیاز و ضروری است كه باید ارباب رسانه‌ها و نویسندگان و گویندگان در فرهنگ‌سازی اجتماع آن را جدی بگیرند تا این وظیفه عمومی نهادینه شود. برای توسعه فرهنگ زیست‌محیطی استفاده از معارف و آموزه‌های دینی مورد سفارش و تاكید اسلام از محورهای مهم امور فرهنگی اجتماع به شمار می‌آید. من در خطه مازندران بزرگ شده‌ام و یكی از مشكلات مهم در مسافرت‌ها را حفظ نكردن محیط زیست و بی توجهی به آن می‌دانم. باید در تمام سفرهایی كه داریم به این مساله توجه داشته باشیم كه حق كسی را ضایع نکنیم و هیچ موجود زنده و غیرزنده‌ای از این سفر ما آسیب نبیند. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت خاطره خوبی از هر سفر در ذهن ما باقی بماند. در كنار مناظر طبیعی و موجودات زنده بعضی افراد با ضربه زدن به بناهای تاریخی و نوشتن یادگاری روی آنهابه محیط زیست و فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم خدشه جدی وارد می‌كنند كه باید این اقدام متوقف شود. در فرهنگ ما آمده است كه بسیار سفر باید تا پخته شود خامی! افراد مختلف اعم از دوست و فامیل وقتی عید نوروز و چیزی در حدود ۱۳ روز در كنار هم قرار می‌گیرند شناخت بهتر و كامل تری از هم پیدا می‌كنند و می‌توانند از این طریق خلأها و مشكلات موجود در روابط میان خود را تصحیح كنند. به ویژه برای زوج‌های جوان كه به تازگی وارد زندگی مشترك خود شده‌اند این سفرها فرصت بهتری برای خودشناسی و تفاهم متقابل را فراهم می‌كند و می‌توانند از این طریق به شناخت واقع‌بینانه‌تری از هم دست یابند. در سفر باید یك نفر سفر را مدیریت كند و گوش دادن همه افراد به دستورات این مدیر در سفر بسیار ضروری است. راهنمای سفر یا مدیر سفر باعث می‌شود سفر به خوبی انجام شود و مقرراتی كه در سفر وجود دارد توسط افراد نادیده گرفته نشود. حوادث و حواشی سفرهایی كه مدیر مشخص کرده بسیار كمتر است و در این گروه‌ها كمتر درگیری بین افراد رخ می‌دهد.

سبد كالا و سفر

در قرآن كریم آمده است: بگویید روی زمین سیر و سفر كنید. در واقع سیر و سیاحت آرامش‌بخش روح و روان انسان است و با دیدن مكان‌های دیدنی و مناظر زیبا روحیه انسان شاداب‌تر می‌شود. زمانی كه انسان همه این مواهب الهی را در سفر دارد، مسلما روابط خانوادگی و اجتماعی صمیمانه‌تر و موثرتری برقرار می‌شود، زیرا در سفر همدلی‌ها و محبت‌ها بیشتر شده و افراد به هم نزدیك‌تر می‌شوند. به همین دلیل همیشه گفته‌اند اگر استرس و ناراحتی دارید، سفر كنید. سفر به ویژه در عید نوروز خستگی یك سال كاری افراد را برطرف كرده و باعث می‌شود افراد با آرامش و انرژی بیشتری برای سال جدید خود را آماده كنند. به هر حال نمی‌توان منكر این مساله بود كه خانواده‌های ایرانی در سال‌های اخیر به دلیل نوسانات اقتصادی نگرانی‌های مالی و معیشتی داشته اند، اما پیشنهاد می‌كنم هر خانوار ایرانی بر حسب ضرورت سفر داخلی یا خارجی را در سبد كالای خود به عنوان امری لازم قرار دهد.

سیدحسن موسوی‌چلك

 رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران

منبع: روزنامه آرمان/24/12/94

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/24
یکشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ / Mar 13 2016
 اخبار: 19 تویتر گوگل پلاس

در گفت و گو با رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تشریح شد

خواسته‌های مددکاران اجتماعی در آستانه «روزجهانی مددکاری اجتماعی»

» سرویس: اجتماعی - رفاهی و خانواده
Rouhollah Vahdati-8-117.jpg

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در آستانه روزجهانی مددکاری اجتماعی خواستار احقاق حقوق این قشر در کشور شد.

سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، ضمن بیان آنکه ماه مارس در دنیا به عنوان ماه مددکاری اجتماعی شناخته می‌شود و 25 اسفند ماه سال جاری (15 مارس) نیز مصادف با روز جهانی مددکاری اجتماعی است اظهار کرد: با توجه به پیوستن جمهوری اسلامی ایران به فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی، ایران نیز به این مناسبت مراسمی را برگزار می‌کند و مددکاران نیز این روز را بهانه‌ای برای گفت و گوی اجتماعی در راستای احقاق حقوق خود می‌دانند.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه محور روز جهانی مددکاری در سال 2016 "احترام به شأن و حفظ کرامت همه مردم"است ادامه داد: شعار روز جهانی مددکاری در سال 2016 نیز " مددکاری اجتماعی به سوی جامعه انسانی منسجم" است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه ضمن اشاره به آنکه مددکاری اجتماعی حدود 60 سال است در ایران به عنوان یک رشته تخصصی پذیرفته شده و در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و امروز نیز از مقطع کاردانی تا دکتری دانشجو می‌پذیرد گفت: درحال حاضر مددکاران اجتماعی در سازمانهای مختلف استقرار یافته و تعداد دستگاه‌های نیازمند به دریافت تخصص این قشر نسبت به گذشته افزایش زیادی یافته است.

چلک همچنین به تعریف جدید مددکاری اجتماعی اشاره کرد و گفت: در تعریف جدیدی که دنیا در ارتباط با مددکاری اجتماعی ارائه کرده است، شاهد تغییر نگاهی فاحش به این حوزه و توجه به نقش مددکاران در دستیابی جامعه به "بهزیستی" و "رفاه اجتماعی"هستیم.

وی ادامه داد: تحقق توسعه اجتماعی، انسجام اجتماعی،عدالت اجتماعی، حقوق بشر، حقوق اجتماعی، توانمند سازی اجتماعی، سلامت و نشاط اجتماعی و... از جمله مولفه‌های مهمی هستند که در تعریف جدید مددکاری اجتماعی به عنوان وظایف مددکاران در نظرگرفته شده‌اند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه ضمن تاکید برآنکه برای تحقق اهداف تعریف جدید مددکاری اجتماعی نیازمند بازنگری‌های اساسی در برخی حوزه ها هستیم اظهار کرد: آموزش و تولید دانش نخستین حوزه نیازمند بازنگری است و باید در نظام دانشگاهی و آموزشی خود بازنگری کرده تا بتوانیم مددکاران را در اجرای وظایفشان یاری کنیم.

چلک افزود:در حوزه"سیاست گذاری" و "ساختار اجرایی" کشور نیز نیازمند بازنگری‌های جدی هستیم تا بتوانیم پس از اعمال این تغییرات شاهد احقاق حقوق مددکاران و اجرای صحیح وظایف آنها در کشور باشیم.

قانون "نظام مددکاری اجتماعی ایران" توسط مجلس تصویب شود

وی در ادامه خواستار تصویب قانون "نظام مددکاری اجتماعی ایران" توسط مجلس شورای اسلامی شد و گفت: در حال حاضر کشور دارای نظام پرستاری، مهندسی، پزشکی و... است؛ به همین ترتیب مددکاران اجتماعی نیز خواستار تصویب قانون "نظام مددکاری اجتماعی" توسط مجلس شورای اسلامی هستند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: معتقدیم تصویب این قانون حداقل انتظار جامعه مددکاری از مجلس شورای اسلامی است.

چلک درادامه ضمن بیان آنکه دولت همواره شعار واگذاری امور به بخش خصوصی را به مردم داده است اظهار کرد: باتوجه به رویکرد دولت، انتظار داریم در حوزه مددکاری اجتماعی نیز اقدامات مثبتی را به انجام برسانند؛ به طوریک ه مددکاران بتوانند دارای نظامی مستقل شده و به این ترتیب جامعه تخصصی خود را هدایت و نظارت کرده و برای آن راهبری و سیاست گذاری کنند.

لزوم ثبت روز ملی مددکاری اجتماعی در تقویم رسمی

وی در ادامه خواستار ثبت روز ملی مددکاری اجتماعی توسط شورای فرهنگ عمومی کشور در تقویم رسمی شد و افزود: در حال حاضر 30 سال است که روز ولادت حضرت علی(ع) را به عنوان روز مددکار اجتماعی در ایران جشن می‌گیریم لذا انتظار داریم "شورای فرهنگ عمومی کشور" نیز این موضوع را پذیرفته و این روز را در تقویم رسمی کشور ثبت کند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: چنانچه این شورا به علت تداخل این روز با روز پدر از ثبت آن در تقویم رسمی کشور امتناع کند نیز خواهان آن هستیم که روز تولد امام جواد (ع) جانشین این روز شده و به عنوان روز ملی مددکاری اجتماعی در تقویم رسمی کشور ثبت شود.

چلک ادامه داد: با ثبت این روز در تقویم رسمی کشور حداقل می توانیم آن را در کشورهای اسلامی به ویژه در کشورهایی که با مبانی مذهبی ما همخوانی بیشتری دارند، اشاعه دهیم.

وی افزود: نمی دانم چرا همیشه منتظر هستیم که دنیا چیزی را به ما ارائه دهد درحالی که خودمان هم می‌توانیم الگوهایی را به جامعه جهانی ارائه کنیم؛ با این حال با توجه به آنکه در حال حاضر بسیاری از فنون و مشاغل در تقویم رسمی کشور دارای "روز ملی"هستند؛ به هیچ وجه نمی‌توانیم مقاومت شورای فرهنگ عمومی کشور را در ثبت این روز در تقویم رسمی کشور بپذیریم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: این درحالیست که ثبت این روز توسط این شورا حداقل کاری است که آنان می توانند در راستای احترام به حوزه مددکاری اجتماعی انجام دهند.

چلک در ادامه ضمن بیان آنکه دو پیام اصلی مددکاری اجتماعی "سلامت اجتماعی" و "مسئولیت اجتماعی" است گفت: درحال حاضر به علت ضعف و یا فقدان این دو مولفه در کشور، شاهد مشکلات زیادی هستیم که با احقاق حقوق مددکاران و کمک به آن‌ها در راستای اجرای وظایفشان می توان این خسارتها را جبران کرد.

خواستار احقاق حقوق مددکاران به عنوان" ضابطان اجتماعی" در حوزه"قضایی"هستیم

وی در ادامه خواستار احقاق حقوق مددکاران در حوزه "قضایی" شد و گفت: مددکاران باید بتوانند در حوزه قضایی کشور نقش "ضابط اجتماعی" را ایفا کنند تا به این ترتیب با استفاده از ظرفیت آنان به قضازدایی، پیشگیری از وقوع جرم و کاهش پرونده‌های قضایی در کشور کمک شود.

خواستار مدیریت اجتماعی مددکاران در حوزه مدیریت شهری هستیم

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در خصوص نقش مددکاران در "مدیریت شهری" نیز اظهار کرد: مددکاران می‌توانند در حوزه مدیریت شهری به ویژه "سکونتگاه‌های غیر رسمی" وارد شده و مدیریت اجتماعی این سکونت گاه‌ها را درتمامی ابعاد به عهده بگیرند زیرا انجام اقدامات موثر در این بخش ها نیازمند رویکرد اجتماع محور است.

چلک در پایان ضمن تاکید برآنکه نیاز است در سیاست گذاریها جایگاه مددکاران اجتماعی به درستی تعریف شود گفت: مددکاران می توانند بهترین سفیر برای سلامت اجتماعی جامعه باشند؛ به این ترتیب امیدواریم بتوانیم با احقاق حقوق این قشر از طریق آنها به سلامت اجتماعی در کشور دست پیدا کنیم.

انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/23
http://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/03/IMG_3274-300x200.jpgنوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/19
۹۴/۱۲/۱۹ :: ۱۱:۳۸

موسوی چلک خبر داد

اهداء سومین" نشان سلامت اجتماعی"

خبرگزاری فارس: اهداء سومین" نشان سلامت اجتماعی"

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به تکریم مددکاران، گفت: سومین«نشان سلامت اجتماعی» انجمن مددکاران اجتماعی ایران به حبیب آقابخشی اهداء شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس،  سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس اظهار داشت: یکی از اقدامات ارزنده‌ایی که توسط انجمن مدکاران اجتماعی ایران در طول یک سال گذشته تا به امروز انجام شده برگزاری آیین نکوداشت پیشگامان سلامت اجتماعی کشور در زمان حیات شان است.

وی گفت: مراسم قبلی برای آقایان عزت الله سام آرام(مددکار اجتماعی)، سیداحمد حسینی حاجی بکنده(مددکار اجتماعی)و محمد کمالی(مدیریت توانبخشی)برگزارشده بود.

چلک بیان کرد: در ادامه این برنامه‌ها، مراسم نکوداشت حبیب آقابخشی در محل بهزیستی استان تهران توسط انجمن مددکاران اجتماعی ایران با همکاری بهزیستی با استقبال با شکوه اساتید، مسئولین، مددکاران اجتماعی، دانشجویان وی و سایر دوستداران و خانواده وی برگزار شد.

رئیبس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، گفت: دکتر آقابخشی دارای تالیفات متعدد در حوزه مددکاری اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی است و قریب 45 سال سابقه فعالیت علمی و پژوهشی و اجرایی دارد. برنامه‌های پیشگیری در بهزیستی در ابتدای تشکیل این سازمان به مدیریت ایشان آغاز شد.

وی ادامه داد: همچنین تندیس مراسم هم در پایان به همراه لوح‌های سپاس به آقابخشی تقدیم شد ضمن اینکه همچنین از تمبر یادبود ایشان با حضور نمایندگان شرکت پست جمهوری اسلامی ایران نیز رونمایی شد.

انتهای پیام/

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها : موسوی چلک;مددکار اجتماعی;دکتر حبیب آقا بخشی;،
لینک های مرتبط :
          
1394/12/19

آیین نکوداشت دکتر حبیب آقابخشی ۱۷ اسفند برگزار می شود

مراسم آیین نکوداشت دکتر حبیب آقابخشی روز دوشنبه ۱۷ اسفند سال جاری برگزار می شود.
به گفته سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، این برنامه چهارمین مراسم نکوداشت از مجموعه آیینذهای تکریم پیشگامان سلامت اجتماعی است که در آستانه روز جهانی مددکاری اجتماعی برگزار خواهد شد.

finalposter-copy
موسوی چلک با اشاره به سوابق ارزنده دکتر آقابخشی در حوزه آسیب های اجتماعی و پیشگیری اجتماعی افزود: دکتر آقابخشی یکی از اساتید برجسته مددکاری اجتماعی است که طی سال های دراز فعالیت خود توفیقات زیادی را در حوزه آموزش، پژوهش و اجرا کسب نموده است.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: دکتر آقابخشی یکی از پیشتازان حوزه پیشگیری در کشور بوده و برخی ایده ها و طرح های اجرا شده ایشان در سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت چه در بخش کارشناسی و چه در حوزه مدیریتی جزو کارهای ماندگار عرصه اجتماعی کشور محسوب می شود..
وی ادامه داد: هیات مدیره انجمن مددکاران اجتماعی تصمیم گرفت تا به پاس فعالیت های ارزشمند این استاد برجسته سومین نشان سلامت اجتماعی را تقدیم وی نماید.
موسوی چلک افزود: این برنامه روزد دوشنبه ۱۷ اسفند ۹۴ از ساعت ۱۴ لغایت ۱۷ در سالن اجتماعات بهزیستی استان تهران واقع در خیابان ولیعصر (عج) پایین تر از خیابان دستگردی (ظفر)، برگزار خواهد شد.
وی در نهایت از وزارتخانه ها، سازمانهای دولتی و غیردولتی، اساتید،دانشجویان،اصحاب رسانهو ... دعوت کرد تا برای حفظ جایگاه اساتید و فعالان حوزه اجتماعی در این مراسم شرکت نمایند.
پیش از این نشان سلامت اجتماعی به دکتر سید احمد حسینی حاجی بکنده و دکتر محمد کمالی اهداء شده بود.

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/16

رئیس انجمن مددکاران در گفت‌وگو با تسنیم مطرح کرد:

تاسیس سازمان حرفه‌ای مددکاری اجتماعی، انتظار جامعه مددکاران اجتماعی
موسوی چلک

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران  با اشاره به نقش تسهیل‌گر مددکاران در رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی، تاسیس سازمان حرفه‌ای مددکاری را به عنوان انتظار جامعه متخصص این حوزه مطرح کرد.

حسن موسوی‌چلک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در خصوص ماه جهانی مددکاری اجتماعی، اظهار داشت: امسال ماه جهانی مددکاری اجتماعی  این است که جامعه وقتی کامیاب می‌شود که شان و حقوق همه انسان‌ها در آن رعایت شود و شعار مددکاری اجتماعی به دنبال جامعه انسانی مسنجم انتخاب شده است

وی ادامه داد: مددکاری اجتماعی ظرفیتی ویژه در تحقق جامعه‌ای دارد که کیفیت زندگی مردم در آن بالاست به همین دلیل امروزه در دنیا در تحقق توسعه اجتماعی هر جامعه مولفه‌ای با عنوان نقش مددکاران در تحقق این امر در نظر گرفته می‌شود، مددکاران می‌توانند در مدیریت دگرگو‌نی‌های اجتماعی، نظم اجتماعی، مسئولیت, انسجام و عدالت اجتماعی نقش بسزایی داشته باشند.

رئیس انجمن مددکاران همچنین گفت: در کشور ما علیرغم قدمت 60 ساله علمی این رشته و تخصص، ظرفیت‌های آن شناسایی و به کار گرفته نشده است؛ انتظار جامعه مددکاری این است که در برنامه‌های آینده به این تخصص توجه بیشتری شود و مانند سایر تخصص‌ها از جمله پزشکی، مهندسی و ...سازمانی حرفه‌ای برای آن تاسیس شود. امروز در بسیاری از سازمان‌ها مددکار اجتماعی داریم اما این تخصص نیاز به سازمانی حرفه‌ای دارد، امیدواریم در مجلس دهم این امر با جدیت پیگیری شود.

وی افزود: مددکاری اجتماعی باید در سیاستگذاری‌ها رنگ بیشتری پیدا کند چراکه مددکاران می‌توانند نقش ضابط و تسهیل‌گر در رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی داشته باشند،  امروز با تفکر پزشکی و فیزیکی نمی‌توان برای حوزه اجتماعی تصمیم‌گیری کرد، مددکاران به دلیل انباشت اطلاعات اجتماعی می‌توانند نقش سفیران حوزه سلامت اجتماعی را ایفا کنند، امیدواریم این حوزه در سیاستگذاری بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

 

انتهای پیام/

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/16

نگاه روز

به بهانه فرارسیدن ماه جهانی مددكاری اجتماعی

نویسنده: حسن موسوی چلك*

یكی از حوزه هایی كه در كشورهای مختلف دنیا جدی گرفته می شود حوزه اجتماعی و به تبع آن حوزه مددكاری اجتماعی است به همین مناسبت در جهان در ماه مارس میلادی به عنوان ماه جهانی مددكاری اجتماعی نام گذاری شده است و با اعلام فدراسیون جهانی مددكاری اجتماعی جهانی شعار سال این حوزه مشخص می شود. در سال جاری با محور احترام به شان و حقوق همه انسان ها شعار مددكاران اجتماعی در جست وجوی یك جامعه انسانی منجسم تعیین شده است. بدون شك تاملی بر این شعار نشان دهنده اهمیت و نقشی است كه مددكاران اجتماعی می توانند در راستای انسجام اجتماعی در هر جامعه ای داشته باشند لذا توجه به این حوزه و متخصصین آن در هر جامعه ای می تواند بستری برای به زیستن یا بهزیستی اجتماعی مردم قلمداد شود و در سایه انسجام اجتماعی و تكریم انسان ها و رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی امنیت اجتماعی در جامعه گسترش پیدا كند. موضوعی كه نبود آن می تواند فشارهای روانی، اجتماعی متعددی را بر افراد وارد كرده و هزینه های زیادی را به دولت ها تحمیل كند. در جامعه ما نیز این موضوع مستثنی نبوده و نخواهد بود. به عبارت دیگر در كشور ما توجه به امور اجتماعی از جمله مددكاری اجتماعی از حاشیه باید به متن سیاستگذاری های اجتماعی وارد شود. گرچه تاكنون موفق به نهادینه كردن این رویكرد نشدیم و آن هم بیشتر از این موضوع نشات می گیرد كه به غلط امور اجتماعی را امور حاشیه ای و مصرفی قلمداد می كنیم و لذا انتظار می رود در ایران نیز ما با استفاده از ظرفیت مددكاران اجتماعی در جهت توسعه اجتماعی، مسوولیت اجتماعی حقوق اجتماعی، عدالت اجتماعی، رفاه اجتماعی و انسجام اجتماعی تلاش چشمگیر تری را داشته باشیم و بتوانیم در سیاستگذاری های اجتماعی و برنامه ریزی های ملی و محلی جایگاه ویژه ای برای مددكاران اجتماعی قایل شویم. فراموش نكنیم كه امنیت اجتماعی پایدار در سایه جامعه منسجم، امن با نشاط و یكپارچه و متحد خواهد بود. این گونه به نظر می رسد كه دانسته یا ندانسته در این زمینه تاكنون غفلت مشهودی داشتیم. شاید پیچیدگی مدیریت اجتماعی و دشواری مداخله در مولفه های اجتماعی با هدف مدیریت دگرگونی های اجتماعی و ایجاد نظم اجتماعی و لزوم همكاری فرابخشی و نگرانی از مطالبه گری و پرسشگری اجتماعی در زمینه حقوق اجتماعی منجر به غفلت و كم توجهی به حوزه اجتماعی شده. ما انجمن مددكاران اجتماعی ایران عضو فدراسیون جهانی مددكاران اجتماعی تلاش خواهیم كرد در راستای وظایف حرفه ای و در چارچوب قوانین و مقررات جاری كشور و با هدف تحقق حقوق اجتماعی و انسجام اجتماعی و افزایش شاخص های سلامت اجتماعی تلاش خود را در كشورمان گسترش دهیم با این امید كه شاهد جامعه ای موفق باشیم كه شان و حقوق همه انسان ها به ویژه اقشار دارای نیازهای خاص در جامعه محترم شمرده شود و حقوق بشر نه از جنبه سیاسی آن بلكه از جنبه های فنی و تكنیكی و به عنوان حقوق اساسی و انسانی در جامعه نهادینه شود. بدون شك تحقق این شرایط مستلزم تعامل حوزه های مختلف با یكدیگر ازجمله مددكاران اجتماعی است. فراموش نكنیم كه مهم ترین وظیفه دولت ها و سازمان ها پاسخگویی به نیازها، مشكلات و مطالبات مردم است. جامعه پاسخگو نسبت به مطالبات بحق مردم می تواند جامعه ای كامیاب و موفق باشد و شاید به همین دلیل است كه موضوع حقوق بشر هم در دین مبین اسلام و ادیان مختلف الهی جدی گرفته شده است. ما هم به عنوان سفیران سلامت اجتماعی تمام ظرفیت ها، توانایی ها، مهارت ها و دانش خود را در این راستا به كار خواهیم گرفت تا بهزیستی اجتماعی را در جامعه نهادینه كنیم. انتظار داریم سیاستگذاران كلان كشور در سیاستگذاری های اجتماعی به جای بهره گیری از تفكر مهندسی اقتصادی و پزشكی در مدیریت اجتماعی كشور، نخبگان و كارشناسان اجتماعی را سهیم و شریك در سیاستگذاری ها كنند. و نظارت بر اجرای سیاستگذاری های اجتماعی در كشور را در قالب سازمان های غیردولتی و سازمان های نظام به تشكل های تخصصی واگذار كنند لذا انتظار داریم دولت و مجلس در این زمینه برای تصویب قانون تشكیل سازمان نظام مددكاری اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران پیشگام شوند تا در عمل این شعار را كه باید كار را به مردم واگذار كرد، شاهد باشیم و واگذاری امور به مردم فقط در حد شعار باقی نماند. به امید آن روز.
    *
رییس انجمن مددكاری اجتماعی

     روزنامه اعتماد، شماره 3481 به تاریخ 13/12/94

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/14

به نام خدایی که در همین نزدیکی است

پیام رئیس انجمن مددکاران اجتماعی به مناسبت ماه جهانی مددکاری اجتماعی:

«مددکاران اجتماعی در جستجوی یک جامعه انسانی منسجم»

نام گذاری ایام به مناسبت های خاص فرصتی برای تقدیر از کسانی است که  در آن مناسبت ها  فعالیت دارند.از جمله این مناسبت ها ماه مددکاری اجتماعی در جهان و روز مددکاران اجتماعی که مصادف با25 اسفند ماه94 است که از اول مارس آغاز می شود.  وظیفه خود می دانم  از طرف خود و اعضای محترم هیات مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران فرا  رسیدن  این روز را به همه مددکاران اجتماعی از جمله اعضای محترم انجمن تبریک بگویم.


Microsoft Word - poster_ifsw_2016.docx

 

بر این باور هستم که مددکاری اجتماعی امروز در جامعه جهانی از اقبال خوبی برخوردار است. این اقبال به دلیل نقش و اهمیتی است که این رشته در جوامع در حوزه های مختلف از جمله مدیریت اجتماعی،  سیاستگذاری اجتماعی، سلامت اجتماعی،  نظم اجتماعی، سرمایه اجتماعی،  مشارکت اجتماعی،  پیشگیری اجتماعی،  مطالبه گری اجتماعی،  حقوق اجتماعی، حمایت اجتماعی، آینده نگری اجتماعی و  نشاط اجتماعی برعهده دارد.

البته این ظرفیت ها محدود به مولفه های فوق نمی شود .بلکه نقش مددکاران اجتماعی در توسعه اجتماعی،  مدیریت تغییرات و دگرگونی های  اجتماعی، مسئولیت اجتماعی،  توانمندسازی اجتماعی، انسجام اجتماعی، رفاه اجتماعی، تسهیل گری اجتماعی و  در نهایت بهزیستی اجتماعی نیز بسیار مهم می باشد.

 بدون شک، این ظرفیت در جمهوری اسلامی ایران نیز وجود دارد.البته در این زمینه ضروری است در عرصه های آموزش، سیاستگذاری، ساختار اجرایی و برنامه ریزی های اجرایی بازنگری اساسی صورت گیرد تا جایگاه مددکاری اجتماعی ارتقاء یافته و از ظرفیت  دانش مددکاری اجتماعی  و تجربه متخصصین این رشته در حوزه های مذکور بیش از پیش در کشور استفاده شود.

این امر مستلزم حرکت همه اجزاء موثر و مرتبط با مددکاری اجتماعی است و برای تحقق آن  لازم است تدابیر مناسب اتخاذ شده و از ظرفیت دانش های دیگر از جمله علوم اجتماعی و انسانی و دانش بومی بهره گرفته شود.

سید حسن موسوی چلک

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

تهران 12 اسفند ماه 1394

مصادف با اول مارس 2016

 

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/12/14


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی