دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

به کجا چنین شتابان:هر ساعت 19 طلاق در کشور ثبت می شود

 

یکی از نگرانی های مردم و مسئولین افزایش آمار طلاق و کاهش ازدواج  در کشور است.به گونه که طبق آمار  سازمان ثبت احوال کشور در پنج ماهه اول سال 1394، در این مدت 297هزار و 624 مورد ازدواج و  69هزار و 182 مورد طلاق ثبت شده است.با توجه به آمار مشابه در سال قبل در این مقطع زمانی می توان گفت که درسال 1394 نسبت به سال 1393(در این پنج ماهه)طلاق یازده و نیم (5/11)درصد تغییرات مثبت داشته است.تاملی کوتاه بر این آمارنشان می دهدکه تا پایان مرداد ماه 1394 به ازای هر ساعت19 طلاق درکشور تثبت شده است که روند آن نسبت به  گذشته بیشتر شده است و به ازای هر 3/4 ازدواج یک طلاق در کشور داشتیم.

این در حالی است که طبق آمار بیش از 11 میلیون نفز افراد در سن ازدواج مجرد داریم.دراین چند سال با تصویب  قوانین مختلف ازجمله قانون تسهیل ازدواج جوانان و ابلاغ سایر سیاست های تشویقی در زمینه رغبت به ازدواج در میان جوانان بیشتر نشده است.حتی درسال 93 به 92 نیز شاهد این وضعیت هستیم.این روند رشد طلاق و کاهش ازدواج ضمن تاثیر منفی بر رشد جمعیت که ادامه این روند  کند افزایش جمعیت نیز در این دهه های نزدیک نگرانی های جدی را ایجاد کرده است می توان آثار سوء دیگری را هم به دنبال داشته باشد.ترس از ازدواج و فرار از مسئولیت پذیری، کاهش اعتماد، فشارهای اقتصادی و ...موجب شده است تا میل جوانان به ازدواج کمتر شود.این درحالی است که نیاز جنسی افراد از بین نرفته  است و این مسئله نیز بر سلامت روانی_ اجتماعی و جسمی جامعه تاثیر منفی خواهد گذاشت.فراموش نکنیم که این روند شتابان آینده خوبی را برای کشور رقم نخواهد زد.

 

 

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/29
موسوی چلک
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در گفت‌وگو با تسنیم تاکید کرد

بیمه فراگیر و تهیه بانک جامع اطلاعات برای معلولان دو اولویت برنامه ششم توسعه

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی بر فراهم کردن بیمه فراگیر و تهیه بانک جامع اطلاعات برای معلولان به عنوان دو اولویت مهم برنامه ششم توسعه تاکید کرد.

حسن موسوی‌چلک در گفت‌وگو با خبرنگار رسانه خبرگزاری تسنیم، در خصوص اولویت‌هایی که باید در برنامه ششم توسعه در مورد معلولان مدنظر باشد، اظهار داشت: یکی از اولویت‌ها در این زمینه توانبخشی معلولان است و انتظار  داریم در این برنامه در مورد تعدادی از موضوعات تعیین تکلیف شود.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات، فراگیری توانبخشی مبتنی بر جامعه و خانواده است  که در سراسر دنیا تجربه شده و خوشبختانه در حوزه روستایی بسته شده است و باید تلاش شود تا در شهرها نیز به صورت کامل اجرایی شود. نکته دیگر مناسب سازی محیط برای معلولان است که اقداماتی در این حوزه انجام شده اما اجرای قانون در این بخش عزم جدی‌تر می خواهد و همت و نظارت می‌طلبد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران همچنین گفت: ما باید در طول یک برنامه پنج ساله سه مولفه فراگیری، جامعیت، کفایت خدمات در حوزه خدمات رفاه رفاهی را نهادینه کنیم تا کارآمدی برنامه‌ها را ببینیم.

وی افزود: بحث بعدی آموزش و حمایت از سیاست تلفیقی در برنامه ششم است تا بتوانیم خلأ برنامه‌های قبلی را جبران کنیم، در این برنامه باید اعطای تسهیلات به معلولان، بیمه فراگیر برای آنها و تهیه بانک جامع اطلاعات معلولان مدنظر قرار بگیرد. ما باید معلولان را مانند یک شهروند عادی ببینیم و الزام به رعایت حقوق آنها داشته باشیم.

موسوی‌چلک خاطرنشان کرد: پیشگیری از معلولیت‌ها نیز یکی از مباحث مهمی است که باید در این برنامه مورد نظر باشد، ما در پیشگیری از معلولیت‌ها ضعیف هستیم و نیاز به برنامه جامع پیشگیری داریم. باید تقسیم کار ملی داشته باشیم تا کمبودهاجبران شود.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/28

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران پیشنهاد داد:

وزارت رفاه و  تأمین اجتماعی در برنامه ششم احیاء شود

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به تصمیم مجلس و اقدام غیر کارشناسی وزارت تأمین اجتماعی در دو وزارت کار و امور اجتماعی و تعاون، گفت: اهمیت حوزه رفاه به گونه‌ای است که احیاء وزارت رفاه در برنامه ششم اجتناب ناپذیر است.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با فارس، اظهار داشت: یکی از وظایف دولت‌ها تحقق رفاه اجتماعی برای آحاد جامعه است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر تحقق رفاه اجتماعی برای آحاد جامعه در حوزه‌های مختلف تصریح شده است بر همین اساس ساختارهای متعددی در کشور ایجاد شده و قانون ساختار و نظام جامع رفاه تأمین اجتماعی نیز بر همین اساس تصویب و بر مبنای آن وزرات رفاه تأمین اجتماعی تشکیل شد.


موسوی چلک بیان کرد: بعد از تصمیم مجلس شورای اسلامی برای کاهش تعداد وزارت‌خانه در یک اقدام غیر کارشناسی وزارت تأمین اجتماعی در دو وزارت کار و امور اجتماعی و تعاون ادغام و در نهایت در یک معاونت در وزارت جدید التأسیس تعاون،‌ کار رفاه اجتماعی تقلیل پیدا کردن علی‌رغم تلاش‌های انجام شده در چند سال اخیر که قابل تقدیر است به دلیل حجم بالای کار وزارت جدید نتوانستیم اقدام اساسی در این زمینه انجام دهیم.


رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران همچنین تأکید کرد: ناکار آمدی وزارت رفاه تأمین اجتماعی سابق به دلیل عدم پیگیری وظایف محوله در قانون ساختار رفاه و تأمین اجتماعی بود،‌ نه نامناسب بودن وظایف! لذا گستردگی اهمیت حوزه رفاه و تأمین اجتماعی به گونه‌ای است که احیاء وزارت رفاه،‌تأمین اجتماعی اجتناب ناپذیر است.


موسوی چلک افزود: تحقق اجرای اصول متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از جمله اصول 10، 21 و 29 و دست‌یابی به مؤلفه‌های اجتماعی تصریح شده در سند چشم‌انداز ایران 1404 و سایر قوانین موضوعی مرتبط با این حوزه، سطح‌بندی خدمات، اجرای بیمه فراگیر، اجرای حمایت‌های اجتماعی و مساعدت‌های اجتماعی و ... نیاز به وجود یک ساختار مستقل،‌ مقتدر و جامع و با کفایت در کشور است که همان وزارت رفاه و تأمین اجتماعی است.

منبع:خبرگزاری فارس 

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/27

1- مؤ من در هر حال نیازمند به سه خصلت است : توفیق از طرف خداوند متعال، واعظى از درون خود، قبول و پذیرش نصیحت كسى كه او را نصیحت نماید.

 2- ملاقات و دیدار با دوستان و برادران - خوب - ، موجب صفاى دل و نورانیّت آن مى گردد و سبب شكوفائى عقل و درایت خواهد گشت ، گرچه در مدّت زمانى كوتاه انجام پذیرد.

 3-مواظب باش از مصاحبت و دوستى با افراد شرور، چون كه او همانند شمشیرى زهرآلود، برّاق است كه ظاهرش زیبا و اثراتش زشت و خطرناك خواهد بود.

 4-  چگونه گمراه و درمانده خواهد شد كسى كه خداوند سَرپرست و متكفّل اوست . چطور نجات مى یابد كسى كه خداوند طالبش مى باشد. هر كه از خدا قطع امید كند و به غیر او پناهنده شود، خداوند او را به همان شخص واگذار مى كند.

 5- عزّت و شخصیّت مؤ من در بى نیازى و طمع نداشتن به مال و زندگى دیگران است .

شهادت امام جواد(ع)تسلیت باد.

 

 

 

نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/22


" خدایا تو مرا عشق کردی که در قلب عشاق بسوزم. تو مرا اشک کردی که در چشم یتیمان بجوشم. تو مرا آه کردی که از سینه بینوایان و دردمندان به آسمان صعود کنم. تو مرا فریاد کردی که کلمه حق را هر چه رساتر برابر جباران اعلام نمایم. تو مرا در دریای مصیبت و بلا غرق کردی و در کویر فقر و حرمان تنهایی سوزاندی. خدایا تو پوچی لذات زودگذر را عیان نمودی، تو ناپایداری روزگار را نشان دادی. لذت مبارزه را چشاندی. ارزش شهادت را آموختی."

بخش هایی از نیابش شهید مصطفی چمران

نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/22


1-  کودک زاری،مولفین:عباس آقا بیگلویی،سیدکاظم رسول زاده طباطبایی،سید حسن موسوی چلک،تهران:انتشارات آوند دانش.1380

2- مددکاری اجتماعی(1)کار با فرد1 مولف:سید حسن موسوی چلک،تهران:انتشارات سمت،چاپ یازدهم.1393 (تلفن انتشارات:02166408120)

3- مددکاری اجتماعی(2)کاربا فرد2، مولف:سید حسن موسوی چلک ،تهران:انتشارات شلاک،چاپ هشتم.1394(تلفن انتشارات66592357،66569129)

4- مددکاری اجتماعی(5)راهنمای سرپرستی و کارورزی(کار عملی)در مددکاری اجتماعی، مولف:سید حسن موسوی چلک ،تهران:انتشارات شلاک،چاپ نهم.1394

5- تحلیل آماری مسایل اجتماعی ایران(1)جرایم و دعاوی خانوادگی، مولف:سید حسن موسوی چلک، تهران:انتشارات شلاک، 1383(تلفن انتشارات66592357،66569129)

6- تحلیل آماری مسایل اجتماعی ایران(2)خشونت و سرقت، تهران:انتشارات شلاک، 1383(تلفن انتشارات66592357،66569129)

7- تحلیل آماری مسایل اجتماعی ایران(3)ازدواج و طلاق،مولفین:سید حسن موسوی چلک و فاطمه سلطانی تهران:انتشارات شلاک، 1384(تلفن انتشارات66592357،66569129)

8-  مواد مخدرصنعتی و نوین و پیامد های اجتماعی آنها،مولفین:سید حسن موسوی چلک و سید محمد رضا حسینی،تهران انتشارات شلاک،چاپ سوم.1392(کتاب برتر سال 1389 در حوزه مواد مخدر)

9- اصول اولیه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در میان دانش آموزان«ویژه معلمین»،مولف:سید حسن موسوی چلک،تهران:انتشارات طلوع دانش(به سفارش وزارت آموزش و پرورش).1383

10- - اصول اولیه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در میان فرزندان«ویژه والدین»،مولف:سید حسن موسوی چلک،تهران:انتشارات طلوع دانش(به سفارش وزارت آموزش و پرورش).1383

11-منابع یاری رسان«ویژه معلمین»،مولف:سید حسن موسوی چلک،تهران: انتشارات طلوع دانش(به سفارش وزارت آموزش و پرورش).1383

12- منابع یاری رسان«ویژه والدین»،مولف:سید حسن موسوی چلک،تهران: انتشارات طلوع دانش(به سفارش وزارت آموزش و پرورش).1383

13- گنجینه(1) خاطرات ودرس آموخته های مددکاران اجتماعی ایران، تهران: شلاک.1392

14- گنجینه(2) خاطرات ودرس آموخته های مددکاران اجتماعی ایران، تهران: شلاک.1394

15- اموراجتماعی در برنامه ششم توسعه(باهمکاری دکتر سید سعیدحسینی) تهران: شلاک.1393

16- زنان درمسیر توسعه اجتماعی(باهمکاری دکتر وحیده نگین)، تهران: شلاک.1394

 

 

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/20

 

به سراغ من اگر می آیید

پشت هیچستانم

پشت هیچستان رگ های هوا پر قاصد هایی است

که خبر می آرند از گل وا شده ی دورترین نقطه ی خاک

پشت هیچستان چتر خواهش باز است

تا نسیم عطشی در بن برگی بدود

زنگ باران به صدا می آید

آدم اینجا تنهاست

و در این تنهایی سایه ی نارونی تا ابدیت جاریست

به سراغ من اگر می آیید

نرم و آهسته بیا یید

که مبادا ترک بردارد چینی نازک تنهایی

از : سهراب سپهری

نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/20
حاشیه نشینی چالش امروز، بحران فردا/۱

مهاجرت‌ها باید مدیریت شوند/ فرار از مسئولیت نهادینه شده است

شناسهٔ خبر: 2908343 -
تهران-رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: مهاجرت نامطلوب نیست اما مدیریت آن دشوار است و باید هوشمندی و درایت خاصی در آن لحاظ شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در هم‌اندیشی «حاشیه‌نشینی؛ چالش امروز، بحران فردا» که در محل خبرگزاری مهر و با حضور مرتضی طلایی نایب‌رئیس شورای شهر تهران، عبدالرضا مصری سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، رضا محبوبی مدیرکل اجتماعی وزارت کشور و نریمان مصطفایی مدیر ستاد ملی بازآفرینی پایدار شهری برگزار شد، اظهار داشت: هر سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه با قانون‌گذاری، اجرای آیین‌نامه‌های مصوب و برخورد با متخلفان در  عرصه حاشیه‌نشینی مسئول هستند.

وی افزود: یکی دیگر از نهادهای مؤثر در حاشیه‌نشینی، مدیریت شهری است و نمی‌توان نقش این مجموعه را در کاهش یا تقویت حاشیه‌نشینی نادیده گرفت.

موسوی چلک گفت: با بررسی‌های انجام‌شده در ۹۱ شهر کشور، ۹۷۴ منطقه حاشیه‌نشین شناسایی‌شده که بین ۱۰ تا ۱۱ میلیون نفر در آن سکونت دارند.

ریاست انجمن مددکاری اجتماعی کشور عنوان کرد: یکی از بزرگ‌ترین اشکالات ما در این حوزه، اطلاق عنوان حاشیه‌نشین به این گروه‌ها است و در واقع ما آن‌ها را شهروند درجه دوم قلمداد و سکونتگاه‌های آنان را غیرمجاز می‌دانیم.

خدمات اجتماعی مناسبی به مناطق حاشیه‌نشین ارائه نشده است

وی افزود: رویکرد و نگاه امنیتی و انتظامی به این مجموعه‌ها از دیگر مشکلاتی است که باید در این زمینه تجدیدنظر و با نگاهی همه‌جانبه در برنامه‌ریزی‌ها به این طیف نگریسته شود.

حاشیه نشینی کر

رئیس مددکاری اجتماعی کشور عنوان کرد: این نگاه امنیتی و انتظامی بود که منتج به تخریب خاک سفید شد اما این امر اقدام نامناسبی بود که باعث پراکنده شدن جمعیت ساکن در این نواحی به دیگر نقاط شد.

وی افزود: نوع برخورد ما باعث بسترسازی برای گسترش و افزایش جرائم و بزهکاری‌ها در چنین مناطقی شد.

موسوی چلک گفت: تزریق امکاناتی همچون آب، گاز، برق بدون در نظر گرفتن خدمات اجتماعی باعث سوق پیدا کردن این مناطق به سمت حاشیه‌نشینی می‌شود.

وی افزود: شهرداری، ورزش و جوانان، کمیته امداد، آموزش‌وپرورش و...  از نمونه دستگاه هایی هستند که خدمات اجتماعی ارائه می‌کنند که متأسفانه در خصوص ارائه خدمات اجتماعی در این مناطق عملکرد مناسبی نداشتیم.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی کشور عنوان کرد: در محیطی که خدمات اجتماعی، اندک و نظارت اجتماعی محدود است، مشکلات اجتماعی در آن افزایش می‌یابد و چنین مناطقی به باراندازی برای آسیب های اجتماعی تبدیل می شود.

وی افزود: نگاه همه جانبه توأم با تامین و توزیع مناسب خدمات اجتماعی، امری ضروری به شمار می رود و متاسفانه در برنامه ریزی ها آنطور که باید به آن توجه نمی شود.

موسوی چلک گفت: تنها برنامه چهارم توسعه تا حدودی به مسائل اجتماعی پرداخته بود که متاسفانه این برنامه نیز در مرحله اجرا با نارسایی هایی مواجه وآنطور که مناسب و شایسته بود، برنامه های لحاظ شده اجرایی نشد.

حاشیه نشینی کر

رئیس انجمن مددکاری کشور اظهار داشت: در شرایطی که امکانات و زیر ساخت های اجتماعی و فرهنگی مناسب نیست، تعلق سرزمینی این گروه به سکونتگاه خود ضعیف است و با توجه به اینکه خود را شهروند درجه اول نمی پندارند، بستر برای یارگیری این گروه در شورش های اجتماعی فراهم می شود.

وی افزود: مدیریت یکپارچه، امری سازنده و حائز اهمیت در این حوزه به شمار می رود اما متاسفانه جانبداری های سیاسی، مانع تحقق چنین مدیریتی است.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی کشور عنوان کرد: مهاجرت نامطلوب نیست اما مدیریت آن دشوار است و باید هوشمندی و درایت خاصی در آن لحاظ شود.

وی با اشاره به نسبت ۷۰ به ۳۰  در بافت جمعیتی روستایی به شهری در گذشته و معکوس شدن این وضعیت در حال حاضرگفت: ما برای این جابه جایی و چرخش،  برنامه ریزی و مدیریت مناسبی نداشتیم.

فرار از مسئولیت در حوزه اجتماعی کشور نهادینه شده است

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی کشور اظهار داشت: پرسشگری از حقوق و مطالبات مردم، امری حائز اهمیت به شمار می رود که متاسفانه در این عرصه نیز با نارسایی مواجه هستیم و با یک بررسی کلی در می یابیم که متولی این بخش مشخص نیست.

وی با طرح این سئوال که چه کسی باید از حقوق مردم در مقابل حاکمیت کلان کشوری پرسشگری کند، افزود: البته مجلس به عنوان نهادی نظارتی در این جایگاه قرار دارد اما در کدام نطق پیش از دستور این موضوع محقق شده است؟

موسوی چلک عنوان کرد: سال هاست که فرار از مسئولیت در حوزه اجتماعی کشور، نهادینه شده است و باید متولی این عرصه مشخص و تعیین شود و امیدواریم در برنامه ششم توسعه به نحو موثر و مطلوب تری به این حوزه پرداخته شود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی کشور گفت: مباحث اجتماعی، متولی اجتماعی می خواهد و باید از تولی گری نهادهای انتظامی و امنیتی در این حوزه پرهیز کرد، در غیر این صورت مجددا خاک سفیدها تکرار خواهد شد
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/18

دل صاف و نظر راست

                یکی از شاعران معروف قرن هفتم و هشتم هجری اوحدی مراغه ای اصفهانی است .منظومه ده نامه از این شاعر به نام ایرانی است.در یک بخش از این منظومه به زیبایی اهمیت دل صاف بودن و نظر راستی را بیان کرده است.

به گل گفتند:بلبل بس حقیر است

ترا با او چرا این دار و گیر است؟

بگفتا: بلبلی کز من زند لاف

بر من به ز ده سیمرغ در قاف

دل صافی،ترا از لشکری به

درونی بی نفاق، از کشوری به

نظر کز راستی آید، بلند است

برون از راستی، خود ناپسند است

به چالاکی نظر جوی از بلندان

ولی پرهیز کن از چشم بندان.

کمی در پیام های این منظومه تامل کنیم.

(منبع:کتاب صد شاعراز خسرو شافعی انتشارات کتاب خورشید.1380)

سید حسن موسوی چلک

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/15

چگونه ما عصبانی‌ترین مردم جهان شدیم؟

حسن موسوی چلک: تولیدات مفرح و تعادل‌آوری مانند برنامه تلویزیونی «خندوانه»، آموزش مدیریت خشم در زندگی روزانه و افزایش توجه به ظرفیت‌های فرهنگی می‌تواند ما را در کاهش میزان عصبانیت جامعه کمک کند اگرچه یک دست صدا ندارد.


 مؤسسه آمریکایی گالوپ از ١٥٣ هزار نفر در ١٤٨ کشور سؤال پرسیده است و ٤٩ درصد ایرانی‌های حاضر در این نظرسنجی با بیشترین تجربیات منفی روزانه به سؤال «آیا به تازگی عصبانی شده‌اید؟» پاسخ مثبت داده‌اند. به همان سرعت هم طنزهایش منتشر شد: «این گالوپ صفحه فیس‌بوک نداره بهش حمله کنیم ثابت شود نظرسنجی‌اش الکی است». سیدحسن موسوی‌چلک -رئیس  انجمن مددکاران اجتماعی ایران- به روزنامه «شرق» پاسخ می‌دهد که چرا و چگونه ما عصبانی‌ترین مردم جهان شده‌ایم.

‌آیا می‌توان نتیجه نظرسنجی این مؤسسه را به جامعه ایران تعمیم داد؟

موضوعی که برای این نظرسنجی انتخاب شده، «عصبانیت» است که نمود و بروز آن را در جامعه بر اساس افزایش «خشونت» شاهدیم.
متأسفانه چند شاخص نگران‌کننده در زمینه خشونت داریم؛ بالابودن آمار پرونده‌های قضائی با موضوع ضرب‌وجرح، رشد شاخص اختلالات روانی و آمار خودکشی.
 به روایتی ٣٤ درصد ایرانی‌ها و به روایت معاونت بهداشت وزارت بهداشت، ٢٣ درصد از ایرانی‌ها دچار اختلالات روانی هستند که این موضوع می‌تواند به بروز عصبانیت‌های آنها در جامعه شکل جدی بدهد و این در حالی است که پژوهش‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که در حوزه نشاط اجتماعی، ایران در بین ١٥٧ کشور دنیا، رتبه ١١٥ را کسب کرده است.

‌این آمارها چگونه باید مورد توجه قرار گیرد؟

درحال‌حاضر برخی ایرانی‌ها که فشار و استرس‌های زندگی روزانه را تحمل کرده‌اند نگران آینده خود و جامعه‌شان هستند و این در حالی است که ما مشکل پایین‌بودن شاخص سرمایه اجتماعی را هم داریم که می‌تواند به گستردگی موضوع خشونت و عصبانیت در جامعه دامن بزند، شاید به همین دلیل است که شهرداری تهران لازم دیده در سطح شهر، مراکز کنترل خشم دایر کند.

‌به‌عبارت دیگر، این خشونت‌ها به‌صورت عیان نمایان می‌شوند؟

خیر، اگر به شهرها نگاه کنید می‌بینید که جاهایی وندالیسم و تخریب اموال عمومی را شاهدیم اما از سوی دیگر همه خشونت‌ها فیزیکی نیستند و خشونت‌های روانی هم متأسفانه در جامعه ما گزارش می‌شوند که باید درباره‌شان بیشتر نگران بود. به نظر من، تولیدات مفرح و تعادل‌آوری مانند برنامه تلویزیونی «خندوانه»، آموزش مدیریت خشم در زندگی روزانه و افزایش توجه به ظرفیت‌های فرهنگی می‌تواند ما را در کاهش میزان عصبانیت جامعه کمک کند اگرچه یک دست صدا ندارد.
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/15

هم اندیشی «حاشیه نشینی؛ چالش امروز، بحران فردا» توسط خبرگزاری مهر برگزار می شود.

  به گزارش خبرنگار مهر، خبرگزاری مهر در طول یک ماه و نیم، ۷۶ گزارش را در قالب یک پرونده ویژه به بررسی مسئله حاشیه نشینی اختصاص داد و به دنبال آن در نظر دارد با برگزاری هم اندیشی «حاشیه نشینی؛ چالش امروز، بحران فردا» این مهم را با حضور مسئولان، اساتید جامعه شناسی و خبرنگاران به بحث و بررسی بگذارد.1819365

این همایش روز دوشنبه ۱۶ شهریور با حضور دکتر موسوی چلک؛ مدیر انجمن مددکاری ایران، دکتر مصری؛ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، دکتر محبوبی؛ مدیرکل امور اجتماعی وزارت کشور، دکتر طلایی؛ نایب رییس شورای شهر تهران و خبرنگاران رسانه های جمعی در ساعت ۱۴ الی ۱۷ در سالن اجتماعات خبرگزاری مهر برگزار می شود.

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/15

 شش ماه  تا پایان برنامه پنجم توسعه زمان بیشتر باقی نمانده و سال 1394 پایان اجرای این برنامه است.به همین دلیل یکی از برنامه‌های میان مدت دولت تدبیر و امید تدوین لایحه برنامه ششم توسعه است که سومین برنامه در اجرای سند چشم انداز ایران 1404 خواهد بود.  دراین سند برای جامعه ایرانی ویژگی‌هایی تعیین شد  که از جمله  آنها می‌توان به جامعه برخوردار از نهاد مستحکم خانواده، رفاه، تأمین اجتماعی، امنیت اجتماعی و...  اشاره کرد.  آمار و ارقام مربوط به آسیبهای اجتماعی نشان میدهد تاکنون نتوانسته‌ایم شاخص‌های اجتماعی ایران 1404 را تحقق عملی ببخشیم، ضمن اینکه باید این موضوع را مدنظر داشت که  توسعه باید همه جانبه باشد.موضوعی که بارها رئیس محترم جمهوری در این دولت برآن تأکید کرده است. ایشان در روز تنفیذ حکم ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید مهمترین محور برنامه‌های شما چیست؟ اعلام کردند که معیشت مردم و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی.در برنامه‌های وزرای محترم کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم این موضوع تأکید و تصریح شده است بهگونه‌ای که وزیر محترم کشور به درستی رویکرد «اجتماعی کردن پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی» را  اتخاذ کرده است، حتی وزیر راه و شهرسازی هم بر مسکن اجتماعی تأکید می‌کند. فراموش نکنیم  که تضعیف حوزه اجتماعی از دست دادن مهمترین سرمایه‌های مؤثر در توسعه کشور یا سرمایه‌های  انسانی و اجتماعی است.دلیل دیگر غفلتی دانسته یا نادانسته  است که تا به امروز نسبت به حوزه اجتماعی شده است.غفلتی که اگر جبران نشود کشور را زمینگیر خواهد کرد. پیچیدگی حوزه اجتماعی موجب ترس از پرداختن به واقعیت‌های این حوزه شده است. تأملی بر بیست پرسش مقام معظم رهبری در استان خراسان شمالی گویای این موضوع است که باید به حوزه اجتماعی توجه شود.

انتظار این است که در برنامه ششم توسعه با توجه به تحلیل کمی وکیفی  وضعیت و نقاط قوت وضعف و تهدید‌ها و فرصت‌ها به موضوعات و مؤلفه‌های مختلفی درحوزه اجتماعی با رعایت الزاماتی توجه شود ازجمله این الزامات می‌توانم به تأکید بر پیشرفت مبانی الگوی اسلامی ایرانی، نهادینه‌سازی و عملیاتی کردن رویکرد اجتماعی، بهره‌گیری حداکثری از تجارب داخلی و بین‌المللی به منظور ارتقای کیفی و غنای علمی و محتوایی برنامه‌های تدوینی، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی دولتی و بخش غیردولتی و مردم و  نخبگان اجتماعی در حوزه اجتماعی به منظور استفاده بهینه از منابع موجود،اهتمام در  اجرایی کردن اسناد بالادستی مرتبط با حوزه اجتماعی و پایبندی به الزامات آنها، داشتن ضمانت‌های اجرایی، واقع‌نگری نسبت به شرایط اجتماعی داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، مبتنی بر شواهد بودن، توجه به آینده‌نگری اجتماعی اشاره کنم.

 رصد علمی و مستند آسیب‌های اجتماعی با توجه به شاخص‌هایی چون نوع، دامنه و شدت با تأکید بر آسیب‌های اجتماعی نوپدید، بازپدید و تهدیدهای خارجی، یکسان‌سازی رویه‌ها و روش‌های موجود در حوزه پایش آسیب‌ها و ملزم شدن همه دستگاه‌ها به همکاری در این زمینه،توجه به سطوح مختلف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی،اولویت دادن به پیشگیری و اتخاذ رویکردهای ایجابی و جامعه محور،فراهم کردن زمینه‌های مشارکت اجتماعی همه دستگاه‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی، خیرین، انجمن‌های صنفی - علمی، فعالان اجتماعی، هنرمندان، ورزشکاران و روحانیون و سایر اقشار جامعه برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی،سیاستگذاری‌های  مناسب رسانه‌ای برای اطلاع‌رسانی مناسب، افزایش حساسیت مردم نسبت به آسیب‌های اجتماعی و افزایش سواد مجازی و رسانه‌ای جامعه بویژه نوجوانان و جوانان ،استفاده از ظرفیت‌های  مدیریت شهری و روستایی برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی،توسعه خدمات اجتماعی و بهبود سطح بهداشت روانی و اجتماعی جامعه،ترویج سبک زندگی سلامت محور و مبتنی بر آموزه‌های فرهنگ اسلامی ایرانی سطح بندی خدمات اجتماعی در زمینه آسیب‌های اجتماعی، توانمندسازی افراد و گروه‌های در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی، فراهم کردن زمینه بازگشت آنها به جامعه و پاسخگویی به نیازهای مشروع گروههای مختلف اجتماعی، تقویت مداخله‌های مددکاری اجتماعی  قبل از مداخله‌های قضایی انتظامی، تقویت هویت‌های جمعی(دینی،ملی، قومی)، انسجام اجتماعی وسرمایه اجتماعی،تدوین و اجرای برنامه‌های پیشگیری ازآسیب‌های اجتماعی در مدارس و دانشگاهها،بازنگری در قوانین و اسناد مرتبط به منظور قضازدایی از آسیب‌های اجتماعی،اتخاذ سازوکارهایی مناسب برای افزایش مسئولیت پذیری و مطالبه گری اجتماعی در حوزه آسیب‌های اجتماعی،استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی،تربیت نیروی انسانی متخصص درحوزه آسیب‌های اجتماعی، سنجش مستمر  سلامت اجتماعی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی به منظور شناسایی نقاط آسیب‌ خیز و بحران‌زای اجتماعی در بافت شهری و تمرکز بخشیدن به حمایت‌های اجتماعی، مددکاری اجتماعی،مشاوره اجتماعی، حقوقی و برنامه‌های اشتغال حمایت شده  با اعمال راهبرد همکاری بین بخشی و سامانه مدیریت آسیب‌های اجتماعی در مناطق یاد شده،توجه به مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها و سازمان‌ها به منظور توسعه خدمات پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطوح مختلف،بسط و گسترش روحیه نشاط و شادابی، امیدواری، اعتماد اجتماعی و تعمیق ارزش‌های دینی و هنجارهای اجتماعی، الزام به تهیه پیوست اجتماعی و فرهنگی برای طرح‌ها و برنامه‌های ملی در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و فرهنگی همگی از جمله موارد مهمی است که باید در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار بگیرند.درغیراینصورت جامعه تاوان این غفلت را درحوزه امنیت اجتماعی خواهد داد.

سید حسن موسوی چلک

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایراننوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/14

درنشست تخصصی بررسی ابعاد اجتماعی تصادفات رانندگی مطرح شد:

هر 2 سال، برابر با زلزله بم کشته شده تصادفات داریم

» سرویس: اجتماعی - رفاهی و خانواده

یک مددکار اجتماعی گفت: هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی تصادفات رانندگی در حال حاضر هشت درصد تولید ناخالص داخلی ایران را شامل می‌شود در حالی که در سایر کشورها این رقم 1.5 تا 2 درصد است.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدحسین جوادی در نشست تخصصی بررسی ابعاد اجتماعی تصادفات رانندگی افزود: در سال 90، 51 هزار و 910 میلیارد تومان برآورد هزینه‌های ناشی از تصادفات رانندگی در کشور بوده این در حالیست که بودجه سازمان بهزیستی کشور حدود 1350 میلیارد تومان است یعنی حدودا 40 برابر بودجه سازمان بهزیستی صرف هزینه‌های ناشی از تصادفات شده است.

وی با بیان اینکه سالانه حدود 5 میلیون نفر در دنیا جان خود را بر اثر تصافات رانندگی از دست داده و 10‌ها برابر آن معلولیت ایجاد می‌شود ادامه داد: شرایط جوی، وسیله نقلیه و جاده همواره عوامل موثر در تصادفات رانندگی هستند در حالی که انسان تنها 75 درصد تاثیرگذاری را در این بین داشته و برخی پژوهش‌ها نیز این تاثیر را به 85 تا 90 درصد رسانده‌اند.

این مددکار اجتماعی همچنین عنوان کرد: در سال 73 تعداد تصادفات در ایران 32 هزار و 505 مورد بود؛در حالی که همین رقم در سال 1390 به 117 هزار و 256 مورد افزایش پیدا کرد و بالاترین فراوانی تصادفات رانندگی نیز در استان‌های فارس، تهران، خراسان رضوی و اصفهان رخ داده است.

جوادی همچنین عنوان کرد: عموما بیش از 60 درصد تصادفات رانندگی جاده‌ای بوده در حالی که شاهد آن هستیم در تهران عمده تصادفات بر اثر سوانح بین شهری و در داخل شهر اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: در سال 84 و 85 حدود 27 هزار و 755 مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی در کشور وجود داشت اما در حال حاضر در سال 93 این آمار به 16 هزار و 872 نفر بر اساس آمار پزشکی قانونی کاهش یافته اما با این حال وضعیت مناسبی در این خصوص نداریم به طوری که ایران پس از کشور السالوادور دومین رتبه را در مرگ و میر بر اثر تصادفات رانندگی به خود اختصاص داده است.

این مددکار ضمن بیان اینکه سومین علت بی‌سرپرستی زنان تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز تصادفات رانندگی است گفت: در آخرین سرشماری سال 90 اعلام شد که 20 درصد پدیده بی سرپرستی ناشی از تصادفات بوده و همچنین هزینه محاسبه شده جان افراد فوت شده و معلولیت‌های دائمی ناشی از تصادفات نیز حدود 0.3 تا 2.2 درصد تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه از 12 هزار و 500 معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی، 6825 نفر بر اثر تصافات رانندگی دچار معلولیت شده‌اند گفت: ما نمی‌توانیم به زنان بی سرپرست، سرپرست خانوار، معلول ضایعه نخاعی و غیره به عنوان مددکار اجتماعی خدمت ارائه دهیم اما علت مشکلات آنها را ندانیم و نسبت به مشکل آنها بی توجه باشیم.

جوادی همچنین سبک زندگی، سبک رانندگی، ادراک فرامین و قوانین پلیس، پرخاشگری، مصرف مواد مخدر، محرک، الکل، سابقه جرم و زندان و غیره را از عوامل تاثیرگذار و مهم در تصادفات رانندگی عنوان کرد و گفت: در پژوهش‌هایی که بر عوامل تاثیرگذار در تصادفات و سوانح رانندگی تاکید داشته‌اند، به سابقه جرم و زندان اشاره شده و این در حالی است که در کشور ما سالانه 600 هزار نفر به زندان‌ها می‌روند و این مسئله خود عاملی نگران کننده است.

وی همچنین عنوان کرد: کسانی که سابقه رانندگی کمتر از دو سال دارند نیز احتمال تصادف و بروز سانحه توسط آنها بیشتر است.

جوادی در ادامه ضمن بیان آنکه در کشور ما کسانی که کار کنترل ترافیک را انجام می‌دهند پلیس بوده و با تفنگ و سلاح نظامی کنترل ترافیک را انجام می دهند، گفت: این در حالی است که در کشورهای پیشرفته دنیا این آموزش‌ها و کنترل ترافیکی حتی از مهدکودک‌ها آغاز و همه آحاد جامعه در کنترل آن نقش دارند.

بیشترین قربانیان حوادث ترافیکی دنیا، جوانان هستند

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست طاهره آذری مددکار اجتماعی نیز گفت: بیشترین قربانیان حوادث ترافیکی در دنیا را جوانان تشکیل می‌دهند به همین دلیل پرسش چرایی این امر از خود آنها به ضرورت احساس می‌شود.

این مددکار تصریح کرد: به علت ضرورت این مسئله در پژوهشی 50 نفر از جوانان تهرانی که سابقه تصادف در سنین 18 تا 24 سالگی را داشتند را مورد مصاحبه‌های عمیق قرار دادیم که نتایج جالبی را به دنبال داشت.

وی ادامه داد: مشکلات ترافیکی و رانندگی همراه راننده هم می‌تواند شامل شخص همراه و یا موبایل فرد باشد همگی از عوامل غیر مستقیم در تصادفات هستند.

آذری افزود: برخی معتقدند که مردان رانندگان بهتری نسبت به زنان هستند و به همین دلیل باید برای جنسیت‌های مختلف برنامه‌های متفاوتی را طراحی کرد و نمی‌توان برای هر دو جنس نسخه‌ای یکسان برای کنترل رفتارهای ترافیکی تجویز کرد.

این مددکار اجتماعی ضمن تاکید بر آنکه خانواده، مدرسه، رسانه همگانی، اوقات فراغت و غیره همگی از عوامل بسیار تاثیرگذار در وقوع حوادث ترافیکی و رانندگی هستند گفت: نیاز به سرگرمی در انسان و به ویژه در دوران جوانی به علت بالا بودن هیجانات باعث می‌شود که جوان برای کنترل هیجانات خود به وسیله‌ای در دسترس و کم هزینه که همان خودرو است روی آورده و برای کنترل هیجانات رانندگی پرخطر که شامل سرعت، رقابت، سبقت و غیره است را انجام دهد و به این ترتیب به علت بی تجربگی و عدم برخورداری از مهارت‌های کافی، تصادفات رانندگی با عوارض جبران ناپذیر خود توسط آنان رخ می‌دهد که برای جلوگیری از این فرایند نیاز به آموزش‌های تخصصی برای درک مسئله و درک خطر از سوی جوانان داریم.

800 تا 1000 نفر کم شماری در شمارش آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست سعدالله مرادی، مدیر کل دفتر طرح، برنامه و توسعه دانشگاه علوم قضایی عنوان کرد:‌ زمانی که در دهه 70 اولین اقدامات در خصوص بررسی سوانح و تصادفات رانندگی را در ایران آغاز کردیم به رقم 16 هزار و 400 نفر مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده‌ای رسیدیم و امسال نیز در دهه 90 شاهد آن هستیم که 16 هزار و 700 نفر بر اثر تصادفات جان خود را از دست می‌دهند.

مدیر کل دفتر طرح، برنامه و توسعه دانشگاه علوم قضایی ادامه داد: در آن زمان این رقم مورد توجه مسئولین قرار نگرفت و حتی نیروی انتظامی که مسئول این آمار بود نیز به شدت نسبت به آن واکنش نشان داد و معاونت راهنمایی و رانندگی ناجا نیز این آمار را نپذیرفت.

وی افزود: در آن زمان سالار جاده‌ها پیکان بود اما در حال حاضر نیز با وجود افزایش امکانات و تکنولوژی، بهبود وضعیت جاده‌ها و ورود خودروهای مدرن به کشور باز هم این رقم تکرار شده است پس باید مسئله را در جای دیگری بررسی کرد.

وی ادامه داد: در برنامه ریزی‌ها آمار و اطلاعات حرف اول را می‌زنند و هرچقدر به آنها تاکید بیشتری داشته باشیم برنامه ریزی موفق تر و هرچقدر به آنها بی توجهی کرده و غفلت کنیم شاهد همین بلایی می‌شویم که الان بر سرمان آمده است و شاهد آن هستیم که حوادث رانندگی پس از مشکلات قلبی و سرطان، سومین عامل مرگ و میر در ایران است و 18 تا 40 سالگی بیشترین سن قربانیان تصادفات رانندگی را شامل می‌شود.

وی افزود:‌ از سال 88 تا کنون در شمارش آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات حدود 800 تا 1000 نفر کم شماری داریم زیرا در این آمارها مرگ‌های بعد از 30 روز را محاسبه نمی‌کنند و با این حال اگر این آمار را به آمارهای ارائه شده اضافه کنیم شاهد آن خواهیم بود که در هر دو سال برابر با یک زلزله بم کشته شده در اثر سوانح رانندگی در کشور داریم.

مرادی در ادامه ضمن بیان آنکه در بررسی علل و عوامل رانندگی، خودرو، انسان و جاده را از عوامل تاثیرگذار می‌دانند گفت: معتقدم انسانها تنها عامل تصادفات رانندگی هستند.

مدیرکل دفتر طرح، برنامه و توسعه دانشگاه علوم قضایی در ادامه ضمن بیان آنکه بیشترین قربانیان تصادف در 18 تا 40 سال بوده و میانگین سنی قربانیان نیز 37 سال است و 80 درصد آنان را مردان تشکیل می دهند که عموما در این سن سرپرست خانوار هستند گفت: با تحلیلی بر این آمار، به راحتی می‌توان دریافت که این تصادفات چقدر در ایجاد زنان سرپرست خانوار، فرزند یتیم و متلاشی شدن خانواده‌ها در کشور نقش دارند.

وی ادامه داد: با چنین آماری در نظر بگیرید که چه تبعات اجتماعی ناشی از تصادفات در جامعه رخ خواهد داد. برخی معتقدند اعتیاد مادر آسیب‌های اجتماعی است اما من معتقدم تصادف مادر آسیب‌هاست و به عنوان یک تهدید جدی مانند یک بیماری در حال تخریب اوضاع اجتماعی، اقتصادی ایران بوده و دولت باید این مسئله را با دقت بیشتری رسیدگی و پیگیری کند.

به گزارش ایسنا، حسین فکرآزاد، مدیر گروه مددکاری اجتماعی ایران نیز در این نشست عنوان کرد: آنچه در حال حاضر در حال اتفاق است ازیک سو انسان‌هایی هستند که به دنبال لذت بوده و هر شئ به عنوان محرک در اختیار آنان قرار گرفته و از سوی دیگر شی به نام اتومبیل جایگزین خانه و مکان می‌شود با ویژگی‌هایی بسیار خاص و زمانی که از اتومبیل نام می‌بریم در واقع همان شیء و کالایی است که جهان امروز را به دو بعد زمان و مکان تقسیم می‌کند و فرد با قرارگیری در آن یکی از این ابعاد را حذف و زمان و مکان را نیز تغییر می‌دهد.

وی در ادامه در خصوص تفاوت میان حرکت و سرعت تاکید کرد: حرکت یک نیاز است اما سرعت یک لذت و با وجود چنین اطلاعاتی باید بدانیم مسئله رسیدگی به رفتارهای رانندگی بسیار پیچیده تر از آموزش‌های مدرسه‌ای و ارائه پوسترهایی در جهت فرهنگ سازی است هرچند این عوامل نیز بسیار تاثیرگذار هستند.

وی ادامه داد: راننده‌ها در اتوبان‌ها و جاده‌ها برای جلب توجه به سراغ کارکردهای ماشین و بخشی از آن سرعت، لایی کشیدن ، سبقت و غیره می‌روند و سرعت برای آنها لذت بخش بوده و اجتناب ناپذیر است و به همین دلیل باید برای بررسی آن نیز اهمیت زیادی قائل شویم تا بتوانیم از ایجاد آسیب‌های متعدد ناشی از آن در جامعه جلوگیری کنیم.

رفتارهای پرخطر ترافیکی در پل صدر و تونل توحید مشاهده نمی‌شود

به گزارش ایسنا، سرهنگ نادر رحمانی، رئیس پلیس مرکز کنترل ترافیک کشور نیز در این نشست عنوان کرد: تصادفات در حال حاضر سومین علت مرگ و میر بعد از بیماریهای قلبی و سرطان در کشور است که جلوگیری از این آسیب نیازمند توجه ویژه مسئولین و مردم به این مسئله است.

رحمانی ادامه داد: به هر حال باید بپذیریم خودروهای نسل جدید وارد کشور شده و علاقه به سرعت نیز در میان جوانان وجود دارد اما سوال ما این است که چرا این علاقه سرعت در پل صدر و تونل توحید مشاهده نمی شود؟.

وی در این خصوص تصریح کرد:‌ فرد زمانی رفتاری را از خود بروز می‌دهد که مطمئن است ضرر نکرده و احساس خطر نمی‌کند در واقع انسان برای انجام هر رفتاری هزینه منفعت آن را نیز محاسبه می‌کند به این ترتیب در رانندگی نیز زمانی فرد رفتار پرخطر انجام می‌دهد که احساس خطر و ضرر نکند به همین دلیل شاهد آن هستیم که در پل صدر و تونل توحید به علت آنکه فرد می‌داند پس از تخلف بلافاصله دوربین آنرا ثبت و برگ جریمه را به منزل آن فرد ارسال می‌شود باعث می‌شود رانندگان در این اماکن رفتارهای پرخطر انجام ندهند.

وی تاکید کرد: برای تغییر رفتارهای ترافیکی نیاز است دانش و آگاهی فرد بالا برود تا دیدگاه و بینش آن نسبت به مسئله تغییر کند و پس از تغییر بینش در اثر عادت و تکرار، اعتقاد و باور درونی نسبت به آن مسئله در فرد ایجاد می شود و تمامی این مراحل را باید در آموزش‌های خود مدنظر قرار دهیم به همین ترتیب برای اصلاح رفتارهای ترافیکی نیازمند بسترسازیهای مناسب در کشور هستیم.

رئیس پلیس مرکز کنترل ترافیک کشور ادامه داد: طی تحقیقاتی به این نتیجه رسیدیم که رانندگان خودروهایی که قیمتی پایین، متوسط و گران دارند رفتارهای متفاوتی را از خود بروز می‌دهند برای مثال افراد به ویژه افراد مسن‌تر زمانی که پشت فرمان خودروی لوکس می‌نشینند آدم زندگی شخصی خود نیستند زیرا میزان رعایت قوانین و مقررات در آنها بیشتر،‌ فرد مبادی آداب شده و سعی می‌کنند با احترام دیگران را به سمت خود جلب کند در حالی که رانندگان جوان این خودروها نیز برای جلب توجه بیشتر بی‌محابا رانندگی کرده و از افزایش سرعت خود لذت می‌برند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی باید بررسی‌های دقیق از رفتارهای افراد در جامعه داشته باشیم زیرا در غیر این صورت و با عدم وجود برنامه‌ ریزی‌های مناسب نمی‌توانیم یک شبه شاهد تحول رفتار ترافیکی رانندگان باشیم چرا که حتی اگر این رفتارها تا حدودی تغییر کند نیز به علت عدم بسترسازی‌های مناسب این تغییرات پایدار نخواهد بود.

وی ادامه داد: برای تغییر رفتار نیازمند برنامه ریزی‌های مدون هستیم و تا زمانی که این دستگاه بخواهد رفتارهای ترافیکی را به تنهایی کنترل کند به نتیجه مناسب نخواهیم رسید مگر اینکه اتحاد بین دستگاهی و اتحاد ملی در این زمینه وجود داشته باشد و در غیر این صورت با اقدامات بخشی به نتیجه نخواهیم رسید.

وی افزود: باید برای کنترل رفتارهای ترافیکی مخاطب خود را بشناسیم و نوع ورود به مسئله را برای افراد متفاوت در نظر بگیریم. برای مثال برای فردی که به تازگی گواهینامه دریافت کرده است با کسی که سالهاست رانندگی می‌کند نمی‌تواند یک رفتار یکسان در خصوص کنترل رفتارهای پرخطر ترافیکی‌شان ارائه داد.

وی افزود: در کشور ما افرادی که به تازگی گواهینامه دریافت می‌کنند با ضعیف ترین ماشین‌ها اقدام به رانندگی کرده و به همین دلیل و به دلیل عدم ایمنی کافی خودرو،‌ضعف مهارت‌های رانندگی سوانح در این گروه به شکل چشم گیری افزایش می‌یابد.

رئیس پلیس مرکز کنترل ترافیک کشور ادامه داد: باید برای کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال برنامه‌های جداگانه و به صورت مستقیم و غیر مستقیم و با شرط تداوم طراحی کنیم و هزینه و زمان کافی نیز برای اصلاح این رفتارها اختصاص دهیم.

وی همچنین عنوان کرد:‌ همچنین استفاده از ابزارهای اطلاع رسانی و تاکتیکی برای جلوگیری از آسیب‌ها ضروری است تا فرد بتواند در زمان مناسب رفتار مناسب را ارائه دهد همچنان آنکه در تبلیغات نیز می‌توان رفتار فردی را تغییر داد و این تغییرات را تا سطح اجتماعی افزایش داد که برای همگی آنها باید برنامه ریزی‌های دقیق وجود داشته باشد تا شاهد تاثیرات مثبت اقدامات خود در جامعه و کاهش سوانح و تصادفات رانندگی در سطح ملی باشیم.

سیدحسن موسوی چلک در حاشیه این نشست در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، افزود: به علت پیامدهای ناشی از تصادفات رانندگی اعم از بی سرپرستی،‌ زن سرپرستی خانوار، معلولیت و غیره بسیاری تنها نقش مددکاران را به اقدامات پس از حادثه معطوف می کنند در حالیکه نقش کلیدی ما در آموزش و بررسی ویژگی‌های اجتماعی افرادی است که وارد چرخه رانندگی شده‌اند ؛هرچند می‌دانیم طرح این موضوعات و ورود به آنها توسط مددکاران برای بسیاری تعجب آور است.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران عنوان کرد: براساس آمارپزشکی قانونی، سال گذشته 16 هزار و 872 مرگ و میر ناشی از تصادفات و سوانح رانندگی و به طور میانگین روزانه 50 نفر و در هرساعت بیش از 2/2 نفر فوت می کنند؛ حدودا 8 برابر این آمار نیز معلولیت ناشی از تصادفات رانندگی در کشور وجود دارد؛ به این ترتیب باید بیش از پیش به نقش مددکاران اجتماعی در ساماندهی اوضاع توجه کنیم.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ضمن تاکید بر اینکه مددکاران می‌توانند در آموزش و پیشگیری خانواده‌ها و همچنین درمان آنها بسیار موثر عمل کنند گفت: انسان با آموزش و اطلاع رسانی به موقع می‌تواند رفتارهای پرخطر خود را تغییر داده و در این بین مددکاران اجتماعی یکی از ظرفیت‌های مهم برای تغییر رفتارهای فردی و اجتماعی هستند.

چلک همچنین افزود: متاسفانه در حال حاضر مسئله حق بیمه درمانی و غرامت‌های فیزیکی پس از تصادفات را بسیار پیگیری می‌کنیم اما به طور کلی از غرامت‌های اجتماعی آنها غافلیم.در حالی که می‌توان با اقدامات مددکاری موثر پیش از حادثه از بسیاری از مسائل جلوگیری کرد به همین دلیل به دنبال این هستیم که بتوانیم جایگاه مشخصی را در صدور گواهینامه‌های رانندگی، رسیدگی به جرایم و صدور گواهینامه های مجدد داشته باشیم با وجود آنکه می‌دانیم دیوارهای بلندی در سر راه خود داریم.

وی همچنین ضمن بیان آنکه عوارض این تصادفات تنها به سازمان‌های اجتماعی کشور محدود نمی‌شود گفت: برخی از این افراد پس از آسیب در صورت عدم تمکن مالی به سازمان بهزیستی کشور مراجعه می‌کنند این در حالیست که بسیاری از آنها به بهزیستی مراجعه نکرده و نمی‌توان تنها به آمار بهزیستی در این راستا استناد کرد.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با تاکید بر آنکه عوارض روانی اجتماعی تصادفات رانندگی جبران ناپذیر است گفت: نباید تمام وظایف بر دوش پلیس گذاشته شود همچنان که پلیس نیز نباید خود را مسئول همه امور در نظربگیرد، زیرا استفاده از ظرفیت‌های مردمی، رسانه‌ها و سایر گروه‌های تاثیرگذار اجتماعی نیز در این بین بسیار حائز اهمیت است.

انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/12

فرآیند مددکاری در بهزیستی تقویت می شود

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد بهزیستی کشور در نشست شورای معاونین استان ایلام، گفت: فرآیند مددکاری در بهزیستی تقویت می شود

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور به نقل از ایلام، «سید حسن موسوی چلک» مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد بهزیستی کشور در نشست شورای معاونین استان، گفت: مقاومت‌هایی در بهزیستی وجود داد که نمی‌خواهند مددکاری اجتماعی جان بگیرد ولی تقویت این فرآیند در دستور کار قرار دارد چنانکه در حال حاضر به دنبال بازنگری ساختار جدید با رویکردی آینده‌نگر هستیم و در این زمینه مقدمات کار فراهم شده است.

مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد بهزیستی کشور با بیان اینکه متاسفانه نگاه سنتی در بهزیستی حاکم است، افزود: در این زمینه حقوق کارکنان این مجموعه مساوی با حقوق مددجویان و جامعه هدف بوده و متاسفانه نتوانسته‌ایم مشکلات و سختی‌های بهزیستی را آنگونه که هست، بیان کنیم.

وی بر تقویت روحیه خلاقیت و ایده‌پردازی کارکنان مجموعه بهزیستی تاکید کرد و گفت: باید فرصت کارهای بومی به استان‌ها داده شود تا  ایده‌های بومی به مرحله اجرا درآیند؛ علاوه بر این باید آسیب‌شناسی مراکز بهزیستی نیز انجام گرفته و به سمت خودنظارتی پیش برویم.

موسوی چلک در پایان رویکرد دفتر بازرسی بهزیستی را راهنمایی، هدایت و مشاوره عنوان کرد و یادآور شد: در این زمنیه عزم جدی وجود داشته تا این سازمان به سمت تحقق اهداف مورد نظر پیش رود.

 

منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/12
سرویس: اجتماعی ، تاریخ: ۰۹/شهریور/۱۳۹۴ - ۰۱:۳۰ ، شناسه خبر: ۸۴۴۳۴۱
چلک
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با تسنیم:

ابعاد اجتماعی تصادفات مغفول مانده است

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه ابعاد اجتماعی تصادفات مغفول مانده است،گفت: در تصادفات به غرامت روانی افراد توجه نمی‌کنیم در حالی که فرد در این شرایط بیشتر از قبل به سیستم اجتماعی وابسته می شود.

حسن موسوی‌چلک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: یکی از اقداماتی که انجمن مددکاران ایران در سال‌های اخیر نسبت به آن مبادرت کرده برگزاری جلسات گفت‌وگوی اجتماعی با محوریت موضوعات مختلف است و تلاش می‌کنیم در این جلسات با حضور کارشناسان حوزه مورد بحث به راهکارهای عملی برای رفع آن مورد خاص برسیم.

وی ادامه داد: تصادفات یکی از موضوعاتی است که سالیان سال در کشور اتفاق می‌افتد اما ابعاد اجتماعی آن مغفول مانده است، آمارها نشان می‌دهد همچنان میزان تصادفات جاده‌ای ما زیاد است که بخشی از آنها منجر به فوت می شود اما هر چه مطرح می‌شود در مورد پرداخت دیه، بیمه و مسائل دیگر به جز مسائل اجتماعی آن است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران همچنین گفت‌: در یک تصادف ممکن است خانواده‌ای سرپرست خانواده را از دست داده و زن سرپرست خانواده شود، ممکن است فردی معلول شود و مشکلاتی پیش بیاید که تا پایان عمر با آن درگیر باشند. باید توجه کنیم که وابستگی فرد در این شرایط به سیستم اجتماعی بیشتر می‌شود اما تاکنون به این مسئله دقت نشده است.

وی افزود: باید توجه کرد که بخشی از هر تصادف خسارت مالی است و خسارت مهم‌تر آسیب‌ جسمی و روحی به افراد صدمه‌دیده از آن است، ما در تصادفات به غرامت روانی افراد توجه نمی‌کنیم، ما باید با استفاده از ظرفیت و فضای گفت‌وگوی اجتماعی در این موضوع ورود کنیم و از طریق ظرفیت تشکل‌های اجتماعی  برای آموزش در این حوزه استفاده کنیم.

موسوی چلک بیان کرد: در این موضوع نیاز به مدیریت رفتار ترافیکی داریم، شاید نیاز باشد برای دادن گواهینامه رانندگی به افراد صلاحیت اجتماعی را نیز بسنجیم. ما دراین موضوعات نیاز به همکاری رسانه‌ها داریم و قطعا یکی از موارد کمک‌کننده حساس‌سازی جامعه نسبت به آنها است.

انتهای پیام/

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/06/12

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی