دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

 

 

یادداشت2

نشانه‌های نگران‌کننده از شرایط خانوارهای ایرانی

 

بررسی شرایط خانوارهای ایرانی در دهه اخیر بیانگر تغییراتی در حوزه خانوار است که باید آنها را نگران‌کننده دانست، برای نمونه جمعیت زنان سرپرست خانوار از حدود یک میلیون و 200 هزار نفر در سال 75 به حدود دو میلیون و 500 هزار نفر در سال 90 رسیده است.

این درحالی است که در میان خانوارهای ایرانی شاهد تغییرات دیگری نیز هستیم، یکی از آنها کاهش بعد خانوار و افزایش خانوار‌های تک والد و بدون فرزند است که در این میان رشد خانوارهای تک نفره نگران‌کننده‌تر است.

ما نمی‌خواهیم برچسبی به زنان سرپرست خانوار بزنیم، اما میزان آسیب‌پذیری در بین اشخاصی که به تنهایی زندگی می‌کنند (به‌ویژه زنان و دختران) در مقایسه با افرادی که تحت حمایت خانواده هستند، بیشتر است.

گسترش آسیب‌هایی نظیر انزوای اجتماعی، کاهش مسئولیت اجتماعی و احساس تنهایی برخی از نگرانی‌هایی است که در این بین وجود دارد.

افزایش زنان سرپرست خانوار بویژه از سال 85 تا 90 در خانوار‌ها این نگرانی را ایجاد می‌کند که ما در سبک زندگی و الگوهای طبیعی فرزندان مان با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.

این درحالی است که ما برای توسعه کشور نیاز داریم از همه ظرفیت‌های موجود بهره ببریم، اما وقتی خانواده به عنوان مهم‌ترین کانون تاثیرگذار در جامعه‌پذیری افراد دچار تغییرات شده و کم ثبات می‌شود، آینده اجتماعی کشور بیش از پیش تهدید می‌شود.

درباره خانواده‌های تک فرزند نیز باید گفت نگرانی که در این بخش وجود دارد این است که پشتوانه‌های خانوادگی و روابط خویشاوندی در آینده رنگ خواهد باخت در حالی که ساختار خانوارهای ایرانی در گذشته به شکلی بود که حمایت‌های خانوادگی نقش مهمی در مدیریت زندگی و کاهش آسیب‌ها و مشارکت اجتماعی داشت.

کاهش رغبت به داشتن فرزند در بین زوج‌های جوان مساله‌ای نگران‌کننده است، آن هم در شرایطی که بیش از ده سال است که آژیر افزایش جمعیت سالمند و کاهش نسل باروری در کشور به صدا در آمده است.

اینها نشانه‌های خوبی نیست و بی‌شک عوارض این وضع در سایر بخش‌های اجتماعی خود را نشان خواهد داد..

سیدحسن موسوی چلک

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

http://press.jamejamonline.ir/Newspreview/2137291825431906828

شماره خبر: 2137291825431906828

روزنامه جام جم

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/29

 رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در گفت‌وگو با تسنیم هشدار داد

"پانسیون‌ها" بستری برای آسیب‌های اجتماعی

شناسه خبر: 894349 سرویس: اجتماعی
حسن موسوی چلک آسیب شناس اجتماعی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به آسیب‌های اجتماعی پانسیون‌ها گفت: "پانسیون‌ها" می‌توانند بستری برای آسیب‌های اجتماعی باشند.

حسن موسوی چلَک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی تسنیم، درباره آسیب‌های اجتماعی پانسیون‌ها اظهار داشت: از آنجا که در زندگی مجردی آزادی عمل بیشتری وجود دارد و نظارت روی رفتارها کمتر است، امکان انحراف اخلاقی و رفتاری هم معمولاً بیشتر است، لذا زندگی در این مکان‌ها ممکن است این فرصت را برای کسانی که زمینه‌های هنجارشکنی اجتماعی دارند یا با همنشینی با دیگران به این مرحله می‌رسند، به‌وجود آورد.

این کارشناس مسائل اجتماعی تلاش جوانان برای ابراز وجود خود و وجود برخی روابط دوستانه در این محیط‌ها را عاملی برای آسیب‌زا بودن آن عنوان کرد.

موسوی عدم شناخت افراد در خوابگاه‌هایی که تحت نظارت دانشگاه‌ها نیستند را یکی دیگر از معضلات این واحدهای اقامتی برشمرد و افزود: قرارگیری افراد مختلف در کنار هم بدون داشتن کمترین حق انتخاب، می‌تواند برای ساکنان مشکل‌آفرین باشد.

وی با اذعان به عدم توجه کافی کارشناسان به مطالعه روی این سکونتگاه‌ها تصریح کرد: به دلیل عدم استقرار دائم افراد در این سکونتگاه‌ها، امکان مطالعه دقیق درباره این افراد وجود ندارد.

موسوی درباره دلایل گسترش پانسیون‌ها در شهرهای بزرگ متذکر شد: حضور دانشجویان، حضور افراد جویای کار، افراد علاقمند به زندگی مجردی، جدایی از خانواده، استفاده از مراکز خدماتی و درمانی و گاهی هم نوع شغل افراد از جمله این دلایل است.

وی با بیا ن اینکه هر رفتاری که مغایر با ارزش‌ها و هنجارهای جامعه باشد و روی کیفیت زندگی مردم جامعه تأثیر منفی بگذارد، آسیب اجتماعی است، تصریح کرد: پانسیون‌ها می‌توانند زمینه بروز و گسترش برخی از این رفتارها را به وجود آورند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به افزایش بی‌رویه جمعیت در شهرهای بزرگ و مشکلات متعدد ناشی از این روند به خصوص برای جوانان خاطرنشان کرد: باید مدیران و برنامه‌ریزان شهری، مقولات اجتماعی را با جدیت بیشتری دنبال کنند و برای مشکلات آن تمهیداتی بیندیشند.

انتهای پیام/خبرگزاری تسنیم/29/7/94

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/29


پایان شب نشینی باشکوه ایرانی


1394/07/24
لایک یادت نره

پایان شب نشینی باشکوه ایرانی

پایان شب نشینی باشکوه ایرانی

حرف‌ها را باید گفت. نباید آن‌قدر در دل خودمان نگهداریم که یک روز لبریز شود و نتوانیم جلوی فوران بی‌مورد آن را بگیریم. حرف‌ها را باید گفت اما به راه و رسم خودش. نمی‌شود هر حرفی را به هر طریقی که دلمان خواست بریزیم روی داریه و بعد هم بگوییم مگر قرار نبود با هم حرف بزنیم، خب ما هم حرف زدیم دیگر! حرف‌ها را باید گفت اما نه در زمانی که هوش‌وحواس ما یا طرف مقابل جای دیگر سیر می‌کند. برای حرف زدن باید تمرکز کرد و باید به شیوه‌ای درست و لحنی مناسب گفت‌وگو را انجام داد. در ارتباط با اهمیت گفت‌وگو در خانواده و لزوم پرداختن به آموزش این مهارت ضروری، مصاحبه‌ای داشته‌ایم با سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران که در ادامه شرح آن را می‌خوانیم:   
گفت‌وگو در خانواده‌های ایرانی چه جایگاهی دارد؟
یکی از موضوعاتی که می‌تواند صمیمیت و مسئولیت‌پذیری را در قبال یکدیگر و در درون خانواده‌ها پرورش دهد، تقویت فرهنگ گفت‌وگو در بین اعضای خانواده است. براساس نتایج یک پژوهش با عنوان فرهنگ گفت‌وگو در خانواده‌های ایرانی که چند‌سال گذشته انجام پذیرفته، مشاهده کردیم که زمان گفت‌وگو در درون خانواده‌های ایرانی به حدود پانزده دقیقه رسیده و اگر این پژوهش در زمان حاضر تکرار شود خواهیم دید این زمان کوتاه‌تر از گذشته شده است. یکی از دلایلی که باعث تشدید این امر می‌شود افزایش استفاده از رسانه‌ها، شبکه‌ها و فضاهای مجازی به نسبت گذشته است. ضمن آنکه مشغله‌های کاری باعث تضعیف حضور مشترک در خانه و به دنبال آن گفت‌وگوهای سازنده می‌شود. مشغله‌های کاری، کاهش روابط عاطفی در میان اعضای خانواده یا به تعبیر دیگر فقر محبت در خانواده‌های ایرانی نشان از کاهش زمان گفت‌وگو در میان اعضای خانواده است.
فقدان زمان  برای گفت‌وگو چه پیامدهایی را به همراه خواهد داشت؟
افزایش خشونت‌های خانگی، افزایش طلاق، دعاوی خانوادگی و... همگی از پیامدهای این پدیده است و این نشان از کم‌ثبات‌شدن خانواده‌ها دارد. ضمن آنکه این امر زنگ خطری برای نهاد خانواده و در نتیجه برای جامعه خواهد بود. خانواده‌ای که فضای گفت‌وگو در آن وجود نداشته باشد، خانواده‌ای است که اعضای آن تنها زیر یک سقف زندگی می‌کنند. نمی‌توانند خواسته‌های خود را بیان کنند  یا خواسته‌های یکدیگر را درک کنند و لذا همکاری در چنین فضایی کمتر خواهد بود. از طرف دیگر فاصله عاطفی که میان والدین و فر
زندان ایجاد می‌شود و کسب محبت فرزندان از بیرون خانه می‌تواند آسیب‌های جدی هم بر نهاد خانواده و هم بر جامعه وارد کند.
این آسیب‌ها به چه صورت خواهد بود؟
دورشدن فر
زندان از فضای خانواده در جامعه‌پذیری آنها، همچنین عدم‌مسئولیت‌پذیری در آینده و کاهش مشارکت اثرگذار خواهد بود. از سویی دیگر زمانی که فرزندان نیاز‌های خود را در خارج از خانه تامین کنند کارکرد نهاد خانواده نیز محل سوال قرار خواهد گرفت.
در رابطه با ارتقای زمان گفت‌وگو در خانواده چه کارهایی باید انجام دهیم؟
ما باید یاد بگیریم که برای گفت‌وگو وقت بگذاریم. باید یاد بگیریم که به عقاید یکدیگر احترام بگذاریم و از تحمیل عقاید خود، دوری کنیم. همه اعضای خانواده باید در این بحث مشارکت کنند و یادمان باشد زمان‌های خستگی و زمان‌های مرده را برای صحبت با یکدیگر انتخاب نکنیم. در این زمان‌ها ممکن است صحبت‌هایی ردوبدل شود اما این نوع از گفت‌وگو نه سازنده است و نه می‌تواند احساسی را که باید، منتقل کند. برای حرف‌زدن با هم باید تلویزیون را خاموش کنیم، گوشی‌های همراهمان را کنار بگذاریم، و با علاقه بنشینیم و با یکدیگر در رابطه با موضوعات مختلف زندگی و برنامه‌های خودمان گپ بزنیم. گاهی اوقات به اشتباه فکر می‌کنیم که درحال حرف زدن با یکدیگر هستیم درحالی‌که به جای پرداختن به موضوعات شخصی، نشسته‌ایم و در رابطه با دیگران و برنامه‌هایشان صحبت کرده‌ایم، قطعا این نوع گفت‌وگو نمی‌تواند به میزان مطلوبی مفید واقع شود. از سویی دیگر مدیریت گفت‌وگو نیز دارای اهمیت است. باید حواسمان را جمع کنیم تا حرف‌زدن با یکدیگر به مشاجره تبدیل نشود و آثار تخریبی در روابط میان اعضای خانواده نداشته باشد.
چگونه باید بایکدیگر صحبت کنیم؟
گفت‌وگو یک مهارت است. اینکه ما بدانیم با چه کلامی، با چه لحنی و حتی با چه رفتار غیرکلامی با دیگران ارتباط برقرار کنیم. تمرکز در گفت‌وگو نیز دارای اهمیت است. ما وقتی بایکدیگر صحبت می‌کنیم نباید حواسمان و تمرکزمان در جای دیگری باشد که در غیراین صورت این گفت‌وگو سازنده نخواهد بود. به اعتقاد من بسیاری از مشکلات درون خانواده‌های
امروزی، ناشی از ضعف فرهنگ گفت‌وگوست.
آموزش این مهارت برعهده چه کسی است؟
مهارت‌های گفت‌وگو نیازمند آموزش است و این امر نیز نمی‌تواند تنها برعهده یک سازمان مشخص باشد. رسانه‌ها در آموزش افراد نقش دارند، تشکل‌ها، نهادهای آموزشی، نهادهای فرهنگی و مطبوعات همگی ازجمله نهادهایی هستند که افراد را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. آموزش‌وپرورش در انتقال و تقویت فرهنگ گفت‌وگو به فر
زندان می‌تواند نقش موثری داشته باشد، اما نکته قابل اهمیت پرداختن به این موضوع است که ما یاد بگیریم چگونه بپرسیم، چگونه واکنش نشان دهیم. باید بدانیم که گفت‌وگو یک مهارت است و برای انجام یک گفت‌وگوی سازنده باید قواعد و تکنیک‌های آن را رعایت کنیم. شاید اصلی‌ترین نهادی که می‌تواند شیوه و مهارت گفت‌وگو را به فرزندان انتقال دهد، خانواده‌ باشد. خانواده‌ها باید قواعد و مهارت حرف‌زدن را فرابگیرند و آن را به کار ببندند تا نسل آینده فقدان این مهارت را در زندگی شخصی و اجتماعی تجربه  نکند.
این وضع در سایر کشورها چگونه است؟
سبک زندگی ما با کشورهای غربی متفاوت است. درست است که در هر جامعه‌ای هر چه گفت‌وگو کمتر باشد آن جامعه با آسیب‌های بیشتری روبه‌رو خواهد بود اما ما شرایط متفاوت‌تری را تجربه می‌کنیم. خانواده‌های ایرانی در گذشته فرصت کافی برای گفت‌وگو با یکدیگر را در قالب «شب‌نشینی» ایجاد می‌کردند. خانواده‌های ایرانی یا باید شب‌نشینی می‌رفتند  یا باید شب‌نشینی می‌داشتند. در دل همین شب‌نشینی‌ها بود که بسیاری از ارزش‌ها و هنجار‌های جامعه مثل احترام به بزرگتر  یا مسئولیت‌پذیری به کوچکترها منتقل می‌شد و انتقال ارزش‌ها و هنجار‌ها نیز از دل گفت‌وگو‌ها حاصل می‌شد. در جامعه
امروز این زمان مرده است. شادابی و نشاط نیز در پرتو صحبت و همدلی با یکدیگر به دست می‌آید.
فقدان زمان گفت‌وگو باعث ایجاد فقر محبت، از هم گسیختگی اعضای خانواده، دورشدن اعضای خانواده از یکدیگر و عدم‌مسئولیت‌پذیری فر
زندان خواهد شد؛ امری که امروز گریبان بسیاری از خانواده‌های ما را گرفته است.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/28

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با فارس خبر داد
چاپ کتاب "گنجینه 2"حاوی درس آموخته‌های پیشکسوتان مددکاران اجتماعی ایران

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران از چاپ کتاب گنجینه 2 حاوی درس آموخته‌های پیشکسوتان مددکاران اجتماعی ایران خبر داد و گفت: توجه به ثبت میراث شفاهی به میراث مکتوب از ضرورت‌های جامعه محسوب می‌شود.

خبرگزاری فارس: چاپ کتاب "گنجینه 2"حاوی درس آموخته‌های پیشکسوتان مددکاران اجتماعی ایران

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس با اشاره چاپ کتاب گنجنیه 2 ،اظهار داشت: هدف از ثبت درس آموخته‌ها موضوعی مهمی است که چند سال پیش قصد داشتم اقدام به ثبت درس آموخته‌های مددکاران اجتماعی کشور کنم که خوشبختانه جلد اول از این مجموعه را دو سال قبل و جلد دوم را در سال جاری به چاپ رسید.

وی تصریح کرد: قصد دارم تا هفت جلد را به چاپ برسانم و هدف در این بخش این است که نباید اجازه دهیم که میراث شفاهی که حاصل سال‌ها تلاش مددکاران اجتماعی در عرصه‌های محتلف کشور است بدون بهره برداری جمعی به بوته فراموشی سپرده شود. چرا که این تجارب و درس آموخته‌ها می‌تواند چراغ راه ما در امروز و فردا باشد.ضمن اینکه با این اقدام بخشی از درس آموخته‌ها مستند سازی شده و قابل انتقال به نسل‌های بعدی می‌شود.

موسوی چلک بیان داشت: خانواده و جامعه برای هریک از درس آموخته‌هایی که ما به دست آورده‌ایم هزینه‌های زیادی کرده است لذا ضروری است برای جبران این زحمات اقدام به ثبت درس آموخته‌ها کنیم تا مسئولین و مددکاران اجتماعی بتوانند با بهره گیری از این درس آموخته‌ها برای فردای جامعه برنامه ریزی های بهتری در زمینه‌های سیاستگذاری اجتماعی، آموزشی، اجرایی، پژوهشی و .. داشته باشند.

وی ادامه داد:مددکاری اجتماعی از سال 1337 بصورت علمی در ایران آغاز شد و قریب به شصت سال در ایران سابقه علمی دارد.لذا منطقی نیست از کنار این همه سال تجربه به آسانی گذشت.بدون شک تجارب حضور و فعالیت درحوزه‌های سیاستگذاری و تقنینی، برنامه ریزی اجتماعی، مدیریت اجتماعی، آموزشی و علمی، سوانح و حوادث طبیعی و غیر طبیعی، حمایت های اجتماعی، توانبخشی، آسیب‌های اجتماعی، سکونت گاه های غیرر سمی، بهداشتی و درمانی، تواتنمند سازی اجتماعی، کودکان، زنان، سالمندان، معلولین  و... می‌تواند برای برنامه ریزی‌ها در عرصه‌هایی که اشاره شد مورد استفاده قرارگیرد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطر نشان کرد: این مجموعه ارزشمند توسط انجمن به چاپ رسیده و تمامی درآمد های آن نیز برای انجمن هزینه خواهد شد.امیدوارم که روزی برسد که در همه حرفه‌ها این نوع اقدامات انجام شود و هر یک از ما بیاموزیم که درس آموخته‌های خود را ثبت کنیم.

منبع:خبرگزاری فارس/

94/07/26 - 11:09
شماره: 13940726000205


نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/26


                  در هر جامعه ای زمانی پیشرفت صورت می گیرد که نیروی انسانی کارآمد،خلاق دارای وجدان کاری و مسئولیت پذیر در مجموعه های اداری( اعم از دولتی و خصوصی) حضور داشته باشند. حضور این نیرو ها سرمایه بزرگ و ارزشمندی برای آن جامعه یا هر  سازمانی محسوب می شود.چون در چنین شرایطی است که تحقق اهداف آن جامعه یا سازمان میسر می شود.جامعه ما نیز از این قاءده مستثنی نبوده  و نخواهد بود و شاید به همین دلیل است که در سند چشم انداز بیست ساله کشور(ایران1404) بر تربیت و پرورش افراد خلاق، مبتکر، مسئولیت پذیر با وجدان کاری تاکید شده است. تاملی بر آمار های ارائه شده در خصوص زمان کارمفید در دستگاه های دولتی و بخش های خصوصی این نگرانی را ایجاد می کند که ممکن است اهداف جامعه ایران در سال 1404 در زمینه نیروی انسانی جامه عمل نپوشد.چرا که با میانگین ساعت کار مفید حدود یک ساعت در روز(گر چه برخی ها این مدت را کمتر هم اعلام کردند)گویای کم کاری یا تنبلی درمحیط های کاری و عدم بهره وری مناسب نیروی انسانی است است که دلایل متعددی می تواند داشته باشد.به همین دلیل هر جامعه یا سازمانی برای دستیابی به اهداف خود نیاز به نیروی انسانی با وجدان کاری بالا  دارد.افرادی که با احساس مسئولیت مثال زدنی کار و تلاش می کنند و وظایف خود را به طور دقیق و بموقع و با کیفیت مناسب انجام می دهند.در مجموعه قوانین و مقررات اداری هم به این موضوع توجه شده است و کم کاری درانجام وظایف مسلم اداری که موجبتضییعحقوق اشخاص گردد(حتی اگر نسبت به موضوع علم هم نداشته باشد) از جمله مصادیق تخلفات اداری محسوب می شود.

           کم کاری یا تنبلی در محیط های کاری درهرجامعه ای دلایل مختلفی دارد که ازجمله آنها می توان به:جا نیافتادن فرهنگ کار، عدم رضایت افراد از نوع شغل یا کار خود، راحت طلبی یا به عبارت بهتر عافیت طلبی کارکنان،عدم نظارت دقیق ومستمر بر کار کارکنان، استفاده از کارکنان در مشاغلی که با تخصص و تحصیلات شان ارتباط ندارد، انتصاب مدیران غیر تخصصی و بعضا انتصاب مدیران به دلیل ارتباطات سیاسی نه تخصص آنان، تبعیض میان کارکنان، عدم استفاده مناسب و بموقع از تشویق و تنبیه، ترویج فرهنگ چاپلوسی در محیط های کاری، عدم شناخت از توانایی های افراد در محیط های کاری توسط مدیران، دیوان سالاری حاکم بر مجموعه های اداری، ناکافی بودن دوره های آموزشی مفید  جهت ارتقاء کیفی خدمات کارکنان و عدم برخورداری از دانش روز، بی انگیزه گی کارکنان، هدف گذاری نامناسب(به نظر« بلانچارد»کارکرد خوب نتیجه هدف گذاری خوب است)،تاثیر پذیری از فضای عمومی حاکم بر هر جامعه بگونه ای که افزایش ناامیدی و یاس درجامعه(به هر دلیلی) یا ابهام یاعدم امنیت اقتصادی، اجتماعی و کاری را به دنبال داشته باشد نیز می تواند در کم کاری تاثیر چشمگیر داشته باشد.همچنین عدم اعتماد یا اعتقاد به اهداف سازمانی یا مدیران بالادست نیز زمینه را فراهم کند تا افراد در انجام وظایف خود کوتاهی کنند. در محیط های کاری یا جوامعی که زمینه مشارکت افراد در تصمیم سازی ها و بعضا تصمیم گیری ها فراهم نباشد احساس تعلق به جامعه یا تعلق سازمانی کاهش می یابد که یکی از پیامد های آن کم کاری یا تبنلی اجتماعی است.

         در چنین شرایطی استفاده صحیح از منابع مادی، نیروی ا نسانی و زمان صورت نخواهد گرفت و مراجعین نیز از خدمات ارائه شده توسط آن سازمان رضایت نخواهند داشت. و بطور کلی جامعه ای با چنین شرایط نه تنها پیشرفت نخواهد کرد بلکه عقب ماندگی را تجربه خواهد کرد.ضمن این که می تواند زمینه ای برای تشویق کم کاری برای دیگران نیز باشد و مسئولیت پذیری را به حداقل برساند.

سید حسن موسوی چلک

www.mousavichalak.ir

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/26


             یکی از اقدامات خوبی که توسط مسئولین عالی کشور انجام می شود گفتگو با مردم از طریق صداو سیماست.موضوعی که توسط روسای جمهور مختلف در کشور انجام می شده و اکنون نیز ادامه دارد.آخرین آن نیز چند روز قبل انجام شد.نکته ای که درتمام این گقتگو ها بارز است توجه صرف به ارائه گزارش و طرح مباحث در حوزه های صرف اقتصادی و سیاسی است و کمتر پیش آمده که سئوالات یا مباحثی در حوزه های مختلف اجتماعی مطرح شود.این گونه برخورد با مسایل اجتماعی نشان می دهد که هنوز این گونه مسایل دغذغه جدی مسئولین نیست. صدا و سیما نیز در انتخاب سئوالاتی که توسط مجری های این گفتگو ها مطرح می شود نشان می دهد که این فرصت گفتگوها را باید به مسایل اقتصادی و سیاسی اختصاص دهد.گرچه در تعیین سئوالات هم معمولا از قبل هماهنگی انجام می شود.چه می شود که همیشه مسئولین در پاسخگویی در حوزه های اجتماعی از جمله آسیب های اجتماعی به افکار عمومی کمتر توجه می کنند؟مگر نه این است که امروزه موضوع مواد مخدر تبدیل به مسئله اجتماعی شده است؟ مگر  صفحات حوادث رسانه های مکتوب و مجازی پر نشده از اتفاقات و جنایاتی که تحت تاثیر آسیب های اجتماعی است؟مگر(طبق گفته مسئولین مرتبط قوه قضاییه) آمار پرونده های قضایی نگران کننده نیست ؟مگر گسترش آسیب های اجتماعی و مسایل اجتماعی امنیت اجتماعی پایدار را تهدید نمی کند؟  مگر آمار طلاق نگران کننیده نیست؟مگر جنگ نرم یکی از پیامدهایش گسترش آسیب های اجتماعی نیست؟ مگر آسیب های اجتماعی خانواده های را تحت شعاع خود قرار ندادند؟ مگر توسعه هر کشور به نیروی انسانی سالم، مسئولیت پذیر و مقید به توجه هنجارهای وارزش های اجتماعی نیست؟ این کم توجهی فقط محدود به گفتگو های رسانه ای نیست.در گزارش های که روسای جمهور در ادوار مختلف از عملکرد برنامه های توسعه به مجلس شورای اسلامی ارائه کردند نیز این کم توجهی بارز است.شاید آن گونه که ما فکر می کنیم مسایل اجتماعی واقعا مهم نیستند.شاید...

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/26

درهمایش ابعاد اجتماعی کار کودک در ایران عنوان شد

آمارهایی جدید از کودکان خیابانی

» سرویس: اجتماعی - رفاهی و خانواده

همایش ابعاد اجتماعی کار کودک در ایران که شب گذشته به همت انجمن مددکاری اجتماعی ایران برگزار شد، مباحثی همچون سیاست گذاری اجتماعی در حوزه کودکان، نقش سازمانهای غیر دولتی در حوزه کودک،‌ ابعاد اجتماعی کار با کودک در قوانین، نقش مددکاری اجتماعی در حوزه کار کودکان، نقش مداخلات مددکاری اجتماعی در بازتوانی کودکان معارض با قانون و مراکز شبانه روزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این همایش سید جلال ساداتیان، استاد دانشگاه در ارتباط با سیاست گذاری اجتماعی در حوزه کودکان عنوان کرد:‌ کمک‌ها به انسانهای مختلف هم از لحاظ انسانی و هم از لحاظ برنامه ریزی و سیاست گذاری حائز اهمیت است؛ در حوزه برنامه ریزی در خصوص دفاع از حقوق انسانی و مسائلی همچون رفاه و غیره آنچه در دنیا اتفاق می‌افتد غالبا در قالب دولت‌های رفاه دیده می‌شود.

وی ادامه داد: دولت‌های رفاه به شکل مدرن بعد از جنگ جهانی دوم وظایف خود را باز تعریف کرده و شکل و شمایل جدیدی به خود گرفتند که در این راستا دو مسئله حمایت و رفاه را از وظایف اصلی خود تعریف کردند.

این استاد دانشگاه در خصوص اقدامات رفاهی دولت‌های رفاه تصریح کرد: اقداماتی چون بهبود بهداشت، گسترش آموزش،‌ امنیت اقتصادی، زنان سرپرست خانوار، کودکان و غیره همگی از جمله مسائلی هستند که همواره در دستور کار دولت‌های رفاه در حوزه رفاهی بوده‌اند.

وی در خصوص تجربه موفق کشورهای اسکاندیناوی در این حوزه نیز اظهار کرد:‌ کشورهای اسکاندیناوی،‌ آمریکا و بریتانیا از جمله کشورهایی بوده‌اند که دارای دولت رفاه هستند به طوری که در کشورهای اسکاندیناوی بخش عمده‌ای از خدمات به کودکان ارائه شده و در سیاست‌ گذاریها نیز به این قشر توجه ویژه‌ای می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این سیاست گذاری‌ها و برنامه ریزی‌ها در کشورهای اسکاندیناوی به طوری است که از زمان حاملگی مادر تا زمان بزرگسالی کودک برنامه‌های مدونی وجود دارد و علاوه بر آن در این کشورها به توسعه بیمه‌ها اهمیت ویژه‌ای داده می‌شود.

وی افزود:‌ در بریتانیا نیز انواع حمایت‌ها اعم از حمایت‌های بهداشتی،‌ درمانی، گسترش خدمات مختلف اجتماعی، مددکاری و غیره در رابطه با کودک انجام می‌شود.

ساداتیان در ادامه ضمن اشاره به آنکه پس از جنگ جهانی دوم، سازمان جهانی یونیسف طی صندوقی برای حمایت از کودکان آسیب دیده از جنگ تشکیل شد افزود: این صندوق پس از جنگ جهانی دوم به طور خاص برای حمایت از کودکان آسیب دیده در جنگ تشکیل شد اما در حال حاضر خدمات خود را به طور گسترده در مباحث آموزشی،‌ خدمات بهداشتی، حمایت از اتباع در کشورهای مختلف و غیره در حوزه کودکان به گونه‌ای به انجام می‌رساند که با توجه به قوانین حقوق کودک بدون تبعیض نژادی،‌ رنگی و مذهبی، این خدمات به کودکان در سراسر دنیا ارائه شود.

وی در خصوص وضعیت رسیدگی به کودکان در ایران نیز اظهار کرد: در ایران نیز مباحثی از عواطف و احساسات مذهبی و انسانی در کنار آنچه دولت‌ها برای پاسخگویی به نیازهای روز افزون مردم ارائه می‌دهند در حوزه کودکان مشاهده می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: علاوه بر آن در ایران قانون اساسی در اصل 29 خود به طور خاص سازمان بهزیستی را به عنوان متولی رسیدگی به امور کودکان مطرح می‌کند و در سایر اصل‌ها نیز مانند اصل 31، بر آموزش و پرورش رایگان تاکید می‌شود.

شاهد رشد کودکان بدسرپرست نسبت به کودکان بی‌سرپرست هستیم

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست عبدالرحیم تاج الدین، مدیر کل دفتر توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ارتباط با مسایل موجود در حوزه «حضانت کودکان» در ایران عنوان کرد:‌ حدود 24 الی 25 هزار کودک به صورت شبانه روزی در بهزیستی نگهداری شده که سالانه حدود 5000 کودک به خانواده‌های دارای صلاحیت واگذار و تعداد کمتری از آمار کودکان واگذار شده به سازمان بهزیستی سپرده می‌شوند.

تاج الدین در خصوص قانون فرزند خواندگی ادامه داد: نخستین بار در سال 1353 قانون فرزند خواندگی در کشور تصویب و در سال 83 اصلاحیه آن تایید شد اما از سال 83 تا سال 92 تدوین آیین نامه اجرایی این قانون به طول انجامید به طوری که در یک ماه گذشته این آیین نامه اجرایی نیز تصویب شد و در حال حاضر نیز به تمامی دستگاه‌های کشور ابلاغ و منعی برای اجرای آن وجود ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در کشور شاهد رشد کودکان بدسرپرست نسبت به کودکان بی‌سرپرست هستیم به طوری که حدود 80 درصد کودکان بهزیستی دارای پدر یا مادر هستند اما به علت بد سرپرستی آنها تحت حمایت سازمان بهزیستی قرار گرفته‌اند.

مدیر کل دفتر توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه در خصوص گسترش "تک فرزندی" در ایران عنوان کرد: در حال حاضر پدیده تک فرزندی نیز در کشور گسترش یافته و همچنین تعداد بیشتری از دختران نسبت به گذشته مجرد باقی می‌مانند به همین دلیل در آیین نامه اجرایی قانون فرزند خواندگی این مسئله را لحاظ کرده به طوری که خانواده‌های دارای یک فرزند و همچنین دختران مجرد بالای 30 سال نیز در صورت تایید صلاحیت می‌توانند متقاضی پذیرش کودک از بهزیستی شوند.

وی افزود:‌ این در حالی است که در قانون پیشین فقط حضانت کودکان بی سرپرست ممکن بود اما در قانون جدید علاوه بر کودکان بی سرپرست، خانواده‌ها می‌توانند متقاضی پذیرش حضانت کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست نیز باشند.

وی در خصوص مسئله "ارث" نیز عنوان کرد: موضوع ارث مسئله‌ پیچیده‌ای است اما در این قانون سه مکانیسم دفاعی اعم از بیمه عمر، تملیک اموال با نظر دادگاه صالح و همچنین حق مستمری پس از فوت والد و یا از کار افتادگی وی به فرزند تحت حمایت در نظر گرفته شده است.

تاج الدین ادامه داد: همچنین خانواده های مقیم خارج از کشور نیز می‌توانند متقاضی کودکان حاضر در مراکز بهزیستی باشند.

وی همچنین عنوان کرد:‌ در قانون پیشین چنانچه خانواده کودک بالای سه سال را مورد حضانت قرار می‌داد مرخصی زایمان به مادر تعلق نمی‌گرفت اما در این قانون مرخصی زایمان نیز برای زنانی که فرزندانی را به فرزندی قبول می‌کنند داده می‌شود زیرا معتقدیم نیاز است از لحاظ روحی و روانی مادر مدتی را با کودک سپری کند تا بتواند ارتباط عاطفی لازم را با وی داشته باشد؛ علاوه بر آن در این قانون مشاوره‌های قبل از حضانت نیز در نظر گرفته شده است.

وی ضمن اشاره به آنکه در قانون پیشین تنها سه گروه از کودکان توانسته‌اند مورد حضانت قرار گیرند اما در این قانون دو گروه دیگر از کودکان نیز افزوده شده‌اند، ادامه داد: والدینی که صلاحیت نگهداری از فرزند خود را نداشته باشند بلافاصله پس از تایید عدم صلاحیت آنها بهزیستی به طور قانونی می‌تواند این کودکان را در گروه افراد مورد پذیرش توسط خانواده‌های با صلاحیت قرار داده و خانواده‌های با صلاحیت می‌توانند متقاضی دریافت این کودکان از مراکز بهزیستی باشند؛ علاوه بر این خانواده‌هایی که دارای صلاحیت بوده اما به علت عواملی چون متارکه و غیره به کودک خود رسیدگی‌های کافی را نمی‌کنند می‌توان مطابق قانون، فرزند آنها را به مراکز بهزیستی سپرد اما آنها به مدت دو سال زمان دارند تا تکلیف حضانت کودک خود را مشخص کنند در غیر این صورت بهزیستی با حکم دادگاه می‌تواند این کودک را به خانواده‌های با صلاحیت واگذار کند.

تاج الدین در پایان عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر بیشتر متقاضیان فرزند خواندگی در کشور خواهان پذیرش کودکان کمتر از یک سال و البته بیشتر دختر هستند که به طور ویژه احساس نیاز می‌شود تا در خصوص این مسئله در کشور فرهنگ سازی شود که سایر کودکان حاضر در مراکز بهزیستی نیز نیاز به خانواده دارند.

دولت‌ به سازمان‌های غیر دولتی اعتمادی ندارد

به گزارش ایسنا در ادامه این نشست فاطمه قاسم‌زاده، استاد دانشگاه و فعال بخش غیردولتی در حوزه کودکان در ارتباط با نقش سمن‌های غیردولتی در کار با کودکان، ضمن اشاره به آنکه سازمان‌های غیردولتی بخشی از جامعه مدنی هستند و چنانچه تشکل یابند تحت عنوان سازمان‌های مردم نهاد از آنها یاد می‌شود و در غیر این صورت همان عامه مردم هستند، تصریح کرد: سازمان‌های مردم نهاد مهمترین وظیفه‌شان کمک به گروه‌های

مخاطب خود بوده اما کمک آنها دارای جنبه‌های توانمندسازی نه به شکل خیریه‌ای دارند که این مسئله باید در جامعه مورد فهم واقع شود.

قاسم زاده ادامه داد: سازمان‌های غیر دولتی دارای ویژگی‌هایی اعم از استقلال، تعامل، فعالیت تخصصی و غیره هستند؛ علاوه بر آن نقش نظارتی سازمان‌های غیردولتی مسئله بسیار مهم و اساسی است که متاسفانه سازمان‌های دولتی حاضر به پذیرش آن نیستند.

وی ادامه داد: سازمان‌های مردم نهاد برای انجام فعالیت و همچنین ارائه خدمات خود به گروه‌های هدف نیاز به تعامل با دستگاه‌های دولتی دارند اما این تعامل آن طور که باید در کشور شکل نمی‌گیرد، زیرا سازمان‌های دولتی ترجیح می‌دهند طرح‌ها و برنامه ریزی‌های خود را به انجام رسانده و سپس تنها در مرحله اجرا از سمن‌ها کمک بگیرند.

وی افزود:‌ در این دیدگاه برای سازمان‌های غیر دولتی و سازمان‌های مردم نهاد در حوزه سیاست گذاری نقشی در نظر گرفته نمی‌شود و چالش مهم سازمان‌های مردم نهاد در حال حاضر آن است که یا باید به طور کلی فعالیت نکنند یا باید بازوی دولت باشند که این دیدگاه کاملا غلطی است.

این فعال حوزه کودک ادامه داد: سازمان‌های مردم نهاد در محلات نمود عینی زیادی ندارند و به این دلیل حتی در برخی از نقاط در صورت انحلال آنها ممکن است اعضای محل متوجه نشوند که این مسئله بسیار مهم بوده و باید در راستای پررنگ کردن نقش سازمان‌های مردم نهاد در محلات کوشید.

این استاد دانشگاه در ادامه ضمن تاکید بر آنکه مردم باید پرسشگر باشند اظهار کرد: یکی از نقش‌های سازمان غیر دولتی پرسشگری است اما این موضوع به مردم ارتباط دارد.

وی تصریح کرد: چرا بسیاری از مسائل در کشور پیش می‌آیند؟ پاسخ ما به این سوال آن است که به علت آنکه در کشور مردم پرسشگری را یاد نگرفته‌اند و پرسشگران خوبی نیستند هر اتفاقی ممکن می‌شود زیرا پس از انجام اتفاق هیچ کس سوال نمی‌پرسد که چرا این مسئله رخ داد؟.

قاسم زاده در ادامه تاکید کرد: پرسشگری مردم ارتباط مستقیمی با مسئولیت پذیری دولت‌ها دارد و سازمان‌های غیر دولتی باید مسائل را برای مردم مطرح و آنها را با حقوق شهروندی‌شان آشنا کنند تا به این ترتیب از طریق پرسشگری شهروندان جامعه، مسئولیت پذیری دولت‌ها در قبال آنها افزایش یابد.

قاسم زاده همچنین در خصوص چالش‌ها و مشکلات پیش روی سازمان‌های مردم نهاد نیز عنوان کرد:‌ سازمان‌های مردم نهاد در ارتباط با انجام وظایف خود دارای چالش‌هایی اعم از صدور مجوز و غیره هستند؛ همچنین در حال حاضر به علت تغییر وضعیت اقتصادی کشور تعداد داوطلبان حاضر در این مراکز کاهش یافته است و هنوز هم سازمان‌های مردم نهاد رقابت را به مشارکت ترجیح داده و این «ما» در بین آنها آن طور که باید شکل نگرفته است.

وی در پایان صحبت‌های خود عنوان کرد:‌ دولت هنوز به سازمان‌های غیر دولتی اعتماد نکرده هرچند این وضعیت در حال حاضر نسبت به گذشته بهبود زیادی یافته اما دولت‌ها، سازمان‌های مردم نهاد را همکار خود نمی‌دانند بلکه به آنها به چشم مانع و خطر نگاه می‌کنند؛ این در حالی است که سازمان‌های مردم نهاد هم به دولت‌ها به خاطر مسائلی چون پلمپ‌های مکرر و غیره اعتماد کافی نداشته و آنها را همکار خود نمی‌دانند.

اقدامات ناموفق وزارت بهداشت، آموزش و پرورش و بهزیستی در حوزه کودکان

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست، همچنین برکاتی، مدیرکل اداره کودکان وزارت بهداشت ضمن اشاره به مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت کودکان عنوان کرد:‌ عدالت،‌ توانمندسازی،‌ تعالی خانواده، همکاری بین بخشی و ادغام خدمات از جمله مولفه‌های تاثیرگذار بر سلامت کودک هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به آنکه معضل امروز کشور ما در حوزه کودکان کم کاری سازمان‌های مسئول است گفت: معضل امروز کشور ما این است که در حال حاضر همه موسسات معتقدند که در حوزه فرزند پروری کار کرده‌اند در حالی که هیچ کاری در این حوزه انجام نشده زیرا وقتی یک کودک 16 ساله با کوچکترین ناراحتی چاقو در قلب دوست همسال خود فرو می‌کند یعنی در این حوزه کم کاری‌های زیادی اعمال شده است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت، بهزیستی و آموزش و پرورش نیز علیرغم اقدامات انجام شده، موفق عمل نکرده‌اند.

برکاتی در ادامه به مولفه‌های تکامل کودک اشاره کرد و گفت:‌ حفظ سلامت کودک، تغذیه و مراقبت از کودک، عدم خشونت علیه کودکان و آموزش از جمله مولفه‌های مهم در تکامل کودک محسوب می‌شوند.

مدیر کل اداره کودکان وزارت بهداشت در ادامه ضمن اشاره به آمار سال 89 در خصوص تنبیه کودکان در کشور نیز عنوان کرد: بر اساس آمارهای سال 89، 13 درصد از والدین کشور برای تربیت کودک خود اعتقاد به تنبیه بدنی داشتند، این در حالی است که 77 درصد از والدین نیز معتقد به تنبیه کلامی بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، زهره صفاری، عضو هیئت مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران نیز در ادامه چهارمین نشست تخصصی گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع ابعاد اجتماعی کار کودک در خصوص نقش مددکاران اجتماعی در بهبود وضعیت کودکان عنوان کرد: در بحث کودکان و حمایت از آنها نباید به صورت محلی و منطقه‌ای فکر کنیم بلکه باید حمایت‌های خود را به عموم کودکان دنیا معطوف کرده؛ در این شرایط دیگر نخواهیم شنید که فردی بگوید تا زمانی که کودکان ایرانی وجود دارند ما به کودکان افغان توجهی نداریم.

وی در ادامه ضمن اشاره به وظایف مددکاران اجتماعی در مقابل کودکان بی سرپرست گفت: مددکاران باید در تهیه مدارک و گزارشات مددکاری دقت کافی را داشته باشند همچنین برخورد مناسبی با کودک و آشنایی آحاد جامعه به حقوق کودکان، شناسایی راه‌های بازگشت کودک به خانواده، دسترسی به منابع جهت شناسایی هویت کودک، حفظ اطلاعات مرتبط با کودک و تهیه گزارشات مستند و کامل و همچنین تعامل شایسته با سایر مددکاران اجتماعی و استفاده از روشهای مددکاری از جمله وظایف مهم یک مددکار در ارتباط با کودکان است.

وی همچنین عنوان کرد:‌ کودکان برای بقای خود نیاز به ثبات، آرامش و امنیت دارند و اکثر کودکان حاضر در مراکز بهزیستی سخت ترین و تلخ‌ترین صحنه‌ها را که شاید هیچ کدام از ما توانایی مواجهه با آنها را نداشته باشیم در زندگی خود تجربه کرده‌اند و این در حالی است که آنها همواره تشنه احترام و محبت هستند به همین دلیل با توجه به آنکه مددکاران اجتماعی موثرترین عنصر در شکل دهی شخصیت کودکان در سنین زیر 18 سالگی هستند برقراری رابطه توام با احترام و محبت با این کودکان مسئولیت مهم مددکاران است.

وی افزود: رسانه‌های جمعی به خصوص رادیو و تلوزیون می‌توانند در پیشگیری از بدسرپرستی و بی سرپرستی در جامعه نقش موثری داشته باشند؛ زیرا معتقدیم بهترین نهاد برای رشد کودک خانواده است و در صورت عدم موفقیت در راه پیدا کردن خانواده و یا اقوام کودک برای سرپرستی آن، باید به خانواده جایگزین برای آن کودک فکر کرد که همه اینها از وظایف مهم مددکاران در حوزه کودکان به خصوص کودکان آسیب دیده است.

21 درصد کودکان خیابانی شهر تهران تجربه رابطه جنسی دارند

نگاه ترحم‌آمیز مردم به کودکان کار باعث ماندگاری آنها در خیابان می‌شود

به گزارش ایسنا در ادامه این نشست ابراهیم غفاری، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی نیز با اشاره به مولفه‌های اجتماعی در بازتوانی کودکان خیابانی و کار عنوان کرد:‌ نیمه دوم قرن بیستم را می‌توان دوره کودکان دانست اما در حال حاضر شاهد آن هستیم که با گسترش شهر نشینی و صنعتی شدن جامعه بهبود وضعیت اقتصادی و غیره مشکلات عدیده‌ای در دنیا به وجود آورده که از جنس مادی و اقتصادی نبوده بلکه در حوزه مسائل فرهنگی اجتماعی هستند.

غفاری در ادامه ضمن اشاره به نقش ابعاد اجتماعی و فرهنگی در بازتوانی کودکان کار عنوان کرد: تلاش برای دستیابی کودکان به مسائل فرهنگی و اجتماعی می‌تواند در کاهش گرایش آنها به کار در خیابان نقش موثری داشته باشند و زمینه و بستر لازم برای رشد و تعالی کودک در خانواده و اجتماع را فراهم کند.

وی در ادامه خانواده را اولین و مهمترین کانون یادگیری اجتماعی و جامعه پذیری کودکان دانست و گفت: خانواده مهمترین پایگاه اجتماعی برای تسکین دردها و آلام کودکان است علاوه بر آن یکی از مهمترین ابعاد اجتماعی در بازتوانی کودک پیوند آن با دوستان و سایر بزرگسالان بوده که این پیوندها در بر آورده سازی نیازهای کودکان بسیار مهم و اساسی است.

وی در ادامه ضمن اشاره به آمار کودکان خیابانی در شهر تهران عنوان کرد: طی مطالعاتی بیشترین کودکان خیابانی «ایرانی» هستند به طوری که 61.2 درصد کودکان کار حاضر در خیابان‌ها ایرانی و 38 درصد افغانی هستند و این در حالی است که 76.8 درصد آنها با خانواده زندگی کرده و بر اساس آمار کودکان خیابانی پذیرش شده در سازمان بهزیستی در سال 93، 77 درصد این کودکان دارای خانواده‌ بوده‌اند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران تصریح کرد: اکثر کودکان خیابانی به همراه خانواده زندگی می‌کنند و خانواده نیز دارای شبکه‌های خویشاوندی است. یعنی کودکان در تعامل با اقوام خود هستند به این ترتیب در برنامه‌ها و فعالیت‌های آموزشی جهت بازتوانی کودکان خیابانی باید به نقش جایگاه اقوام و سایر بزرگسالان آنها توجه ویژه شود.

وی ادامه داد: اگر شناخت و آگاهی درستی از وضعیت کودکان کار و خیابان داشته باشیم می‌توانیم به توانمند سازی کودکان کمک کنیم. این در حالی است که نگاه اکثر مردم به این کودکان از سر ترحم و خیرخواهی بوده که این مسئله می‌تواند باعث بقای آنها در خیابان‌ها باشد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران تصریح کرد: بر اساس مطالعات موجود در شهر تهران، 21 درصد از کودکان خیابانی تجربه جنسی داشتند که از این تعداد 11.3 درصد آن مربوط به ارتباط با هم جنس بوده و همچنین 24.1 درصد تجربه رابطه جنسی با هر دو جنس را داشته‌اند.

وی ادامه داد: میانگین تجربه جنسی نیز در حال حاضر در کشور کاهش یافته به طوری که در دختران به 12.5 سال و در پسران به 13.7 سال رسیده است که این مسئله در انتقال بیماریهای خطرناک اعم از ایدز، هپاتیت و غیره بسیار موثر است.

غفاری در ادامه ضمن اشاره به جوامع محلی از جمله نهادهای غیر رسمی، گروه‌های مذهبی، مسجد، حسینیه‌ها و غیره در توانمندسازی خانواده‌ها گفت: این موارد می‌تواند کمک زیادی به این قشر کرده ضمن آنکه برنامه‌های حمایتی آموزشی از طریق خانواده در راستای بازتوانی خانواده و کودک امری بسیار ضروری است.

وی در ادامه در خصوص اشتغال این افراد نیز عنوان کرد:‌ خانواده‌های کودکان خیابانی وضعیت اقتصادی مطلوبی نداشته و عواملی چون بیکاری،‌ مشاغل کم درآمد پدران، مشارکت ضعیف مادران در درآمد خانواده، جمعیت زیاد و غیره از مهمترین علل وضعیت نامطلوب اقتصادی این خانواده‌هاست، لذا حتی اشتغال یکی از افراد خانواده نیز می‌تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت اقتصادی خانواده داشته باشد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران در ادامه ضمن بیان آنکه کودکان کار اغلب در ساعات عصر و شب به مشاغل کاذب و تکدی‌گری در فضای خیابان می‌پردازند، افزود: اجرای برنامه‌های آموزشی، ورزشی و تفریحی برای کودکان در این ساعات موجب می‌شود که از حضور آنها در این ساعات در خیابان جلوگیری شده و نظم کار در خیابان دچار اختلال شود.

غفاری در ادامه به امنیت اجتماعی روانی کودکان اشاره کرد و گفت:‌ کار کودکان در فضای ناامن و پرمخاطره خیابان خطرات و ریسک‌هایی را به دنبال دارد که آینده زندگی خانوادگی و اجتماعی آنان را ناامن و اغلب آنها را دچار انواع جرایم و انحرافات در فضاهای شهری می‌کند.

وی افزود: تداوم کار کودکان یا به طور مشخص تداوم تکدی گری آنها در خیابان علاوه بر شکل گیری شخصیت ناهنجار بزهکار در آنان، زندگی توام با احساس ناامنی روانی- اجتماعی به وجود خواهد آورد؛ قانون گریزی نیز در آنها بسیار زیاد خواهد بود.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران در ادامه ضمن بیان آنکه زندگی روزمره کودکان خیابانی مملو از خطرات، فشارها و استرس‌هاست که همین مسئله ممکن است موجب جذب مواد مخدر و یا سایر رفتارهای مخاطره آمیز در میان آنان شود، گفت: اجرای برنامه‌های آموزش مهارت‌های زندگی برای کودکان کار و خانواده‌های آنها موجب افزایش سطح آگاهی خانواده، کودکان کار و خیابان و همچنین کاهش ضریب ابتلا این افراد به بزه خواهد شد.

به گزارش ایسنا، همچنین در این نشست مریم خاک‌رنگین، رئیس کارگروه مددکاری اجتماعی و کودکان انجمن مددکاران اجتماعی ایران ضمن اشاره به نقش مددکاران در سیستم حمایت از کودکان تصریح کرد:‌ سیستم حمایت از کودک شامل قوانین و مقررات و حمایت‌های رفاهی و بهداشتی است که همه دولت‌ها، ‌جوامع و کشورها توجه ویژه‌ای به مولفه‌های سیستم حمایت از کودک دارند، اما آنچه دولت‌ها را از یکدیگر متفاوت می‌کند میزان خدمات و پاسخگویی آنها در ارائه خدمات به گروه‌های هدف خود است.

وی ادامه داد: اگر رویکرد ما در کشور به سوی پیشگیری برود می‌توانیم قدم‌های موثرتری را داشته باشیم زیرا سیستم حمایتی از کودک شامل تامین امنیت، ثبات خانوادگی و آسایش کودکان است.

وی در ادامه عنوان کرد:‌ برای آنکه مددکاران بتوانند خدمات موفق تری را به جامعه ارائه کنند باید دانش خود را به روز و از تجربیات سایر کشورها در حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه کودکان استفاده کنند.

گفت‌وگوهای اجتماعی باید بدون سانسور باشند

آمار مراکز اصلاح و تربیت نگران کننده است

به گزارش ایسنا، حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران نیز در چهارمین نشست تخصصی گفتگوی اجتماعی با موضوع ابعاد اجتماعی کار با کودک عنوان کرد:‌ افزایش آسیب‌های ا جتماعی در سالهای اخیر به علت آن بوده است که در این سالها توجه کمتری به حوزه‌های اجتماعی داشته‌ایم و باید تلاش کنیم تا توجه مسئولان و دستگاه‌های مربوطه به حوزه اجتماعی بیشتر شود؛ در این بین گفتگوهای اجتماعی می‌تواند نقش بسیار تعیین کننده‌ای را داشته باشد.

وی ادامه داد: گفتگوهای اجتماعی باید بدون سانسور باشند؛ در سالهای گذشته در حوزه اجتماعی ضعیف عمل کردیم اما امیدواریم روزی برسد که مددکاران اجتماعی به سمت تخصصی شدن در حوزه‌های مختلف بروند.

وی ادامه داد: کودکان کار، کودکان بی سرپرست، کودک آزاری، اعتیاد، بیماریهای کودکان همگی از جمله عوارض اجتماعی هستند که باید مورد توجه ویژه سیاست گذاران قرار گیرد زیرا کودکان سرمایه جامعه ما هستند و اگر سرمایه گذاری خوبی در آنها نداشته باشیم در آینده متحمل آسیب‌های جبران ناپذیری از جانب آنها خواهیم بود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران همچنین عنوان کرد:‌ آمار مراکز اصلاح و تربیت نگران کننده بوده و نشان دهنده کاهش سن ابتلا به جرایم در کشور است. به این ترتیب باید نگران جرایم کودکان در کشور باشیم.

چلک در پایان عنوان کرد: امیدوارم سازمان‌های غیر دولتی پررنگ تر و موثرتر از گذشته عمل کنند و بتوانیم از ظرفیت‌های این سازمان‌ها در داشتن جامعه‌ای بهتر به نحو مطلوب استفاده کنیم.

انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/15

اخلاق‌مداری یك جامعه، در كلام و رفتار افراد آن جامعه مشخص می‌شود. رفتارهای اخلاقی و در جهت حفظ كرامت انسانی در كنار استفاده از واژه‌ها و كلمات مانوس، نشان‌دهنده اخلاق ‌مداری است. اما اخلاق در جامعه ما ضعیف شده است و ناهنجاری‌های اخلاقی

روز به روز بیشتر می‌شود. گاهی این ناهنجاری‌ها را در رفتار آدم‌ها می‌بینیم و گاهی هم در كلمات و عبارت‌هایی كه استفاده می‌كنند. كلمات بار معنایی دارند و وقتی می‌بینیم كه استفاده از واژه‌های ناخوشایند و غیرمحترمانه زیاد شده است، نمی‌توانیم چشم بر اثرات تخریبی این واژه‌ها ببندیم و گمان كنیم كه واژه‌ها تاثیر خود را نمی‌گذارند. واژه‌ها به اندازه رفتارهای ناخوشایند، تاثیرگذاری خود را دارند و جامعه‌ای گرفتار این ناهنجاری‌ها می‌شود كه در شرایط خاص قرار گرفته و در واكنش‌ به فشارها و آسیب‌ها، كنترل رفتار و كلام خود را از دست می‌دهد. بی‌اخلاقی هم بی‌اخلاقی می‌آورد. وقتی می‌بینیم كه در الگوهای مرجع جامعه شامل هنرمندان، ورزشكاران و حتی مدیران، رفتارها و كلام‌هایی ناخوشایند دیده و شنیده می‌شود باید بپذیریم كه به‌زودی بی‌اخلاقی در میان مردم جامعه هم فراگیر می‌شود و در كنار تمام تاثیرات ناخوشایند فرهنگی، ضعف اخلاقی آسیب‌های اجتماعی دیگری را هم در پی دارد؛ افراد جامعه قدرت كلام و مكالمه و هم‌زیستی با یكدیگر را از دست می‌دهند و بی‌اعتمادی فراگیر می‌شود. راه‌حل این آسیب‌ها بازگشت به اصل و اصول دینی و فرهنگی ماست؛ اینكه بدانیم برآمده از فرهنگ و مذهبی هستیم كه در آن حتی حفظ كرامت انسانی دشمنان هم رعایت می‌شود و مراقبت از رفتار و كلام خود. گروه‌های مرجع حساس‌تر از مردم عادی، باید این اخلاق را رعایت كنند تا الگوپذیری جامعه از بی‌اخلاقی‌ها كمتر شود و رشد بی‌اخلاقی شیبی نزولی پیدا كند.

٭ حسن موسوی چلك٭ رییس انجمن  مددكاران اجتماعی ایران

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/12

 
ورود آموزش‌و‌پرورش به طلاق
 
آرمان- زهرا سلیمانی: زنگ خطر طلاق در جامعه به گونه‌ای به صدا در آمده است كه آموزش و پرورش نیز دست به كار شده و قرار است نه تنها به 6 میلیون و 500هزار دانش‌آموز در زمینه تحكیم خانواده آموزش داده شود كه 26 میلیون نفر از اولیا و مربیان نیز تحت پوشش این آموزش‌ها قرار می‌گیرند. علاوه بر این، آن‌طور كه وزیر آموزش و پرورش به‌تازگی اعلام كرده است، مباحثی همچون خانواده و تحكیم این نهاد و مضرات طلاق در كتاب‌های درسی گنجانده شده است.
 
در هر ساعت 19 طلاق در كشور به ثبت می‌رسد. این روزها جمله‌هایی همچون «خانواده در ایران رو به فروپاشی است» یا « ازدواج برای پیری است» از زبان خیلی‌ها شنیده می‌شود؛ اغلب جامعه‌شناسان نیز از آمارهای افزایش طلاق در جامعه ایران خبر می‌دهند. در سال گذشته مجموع ١6٣‌هزار و 5٧٢ مورد طلاق در كشور به ثبت رسیده كه این رقم نسبت به مدت مشابه‌ سال قبل (١٣٩٢)، افزایش 5/3‌درصدی را نشان می‌دهد. طبق گزارش سازمان ثبت احوال، ١4٩‌هزار و 64٧ مورد از این طلاق‌ها در مناطق شهری و ١٣‌هزار و ٩٣5 مورد نیز در مناطق روستایی به ثبت رسیده است. طبق این آمار، در هر ماه هم ١٣‌هزار و 6٣١ مورد و هر شبانه‌روز 44٨ مورد طلاق در كشور ثبت شده است. 
 برنامه‌هایی برای تحكیم  خانواده
روز گذشته وزیر آموزش و پرورش برنامه‌های نظام تعلیم و تربیت برای تحكیم خانواده را در جلسه كارگروه راهكارهای كنترل و كاهش طلاق و افزایش ازدواج ارائه كرد. علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اقدام این وزارتخانه در زمینه تحكیم خانواده و فرهنگ‌سازی خانواده پایدار در چهار بخش «معاونت پرورشی و فرهنگی»، «سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی»، «انجمن اولیاء و مربیان» و «معاونت تربیت‌بدنی و سلامت» ارائه كرد و گفت: گزارش برنامه‌های انجام شده و در دست انجام وزارت آموزش و پرورش در حوزه خانواده پایدار با تاكید بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تهیه شده و ما برای اجرای این سند مهم، دو مسیر را دنبال می‌كنیم كه یك مسیر تدوین نقشه راه و تقسیم كار است و در مسیر دوم هم همزمان برای جلوگیری از اتلاف فرصت‌ها سند را به بخش‌های مختلف وزارتخانه ابلاغ كرده‌ایم. او افزود: راهكار 4-6 سند تحول بنیادین به بحث خانواده اشاره مستقیم دارد و وزارت آموزش و پرورش برای اجرای این راهكار در چهار بخش‌ برنامه‌ریزی كرده است. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بخش اول این برنامه به تالیف كتب درسی و مجلات آموزشی مانند (رشد) اختصاص دارد كه مباحثی مانند خانواده و تحكیم این نهاد و مضرات طلاق به صورت غیرمستقیم در این مجموعه‌ها گنجانیده شده است. عضو كابینه تدبیر و امید خاطرنشان كرد: در بخش دوم كه معاونت پرورشی و فرهنگی مسئول آن است، به حدود 5/6 میلیون دانش‌آموز كه در معرض خطر تهدید طلاق هستند مشاوره ارائه می‌دهیم و همچنین در این بخش در اردوها و فعالیت‌های غیردرسی نیز آموزش‌هایی درباره موضوع خانواده ارائه می‌شود. فانی افزود: در بخش سوم كه مربوط به انجمن اولیاء و مربیان است به صورت مستقیم وارد بحث خانواده می‌شویم و برگزاری حداقل چهار جلسه مشاوره و آموزش تحكیم بنیان خانواده در سال برای اولیای دانش‌آموزان توسط انجمن اولیاء و مربیان برگزار می‌شود كه حدود 26 میلیون نفر مخاطب دارد، از اهم فعالیت‌های این بخش است. او ادامه داد: در بخش چهارم و در معاونت تربیت‌بدنی و سلامت، دفتر مقابله با آسیب‌‌های اجتماعی راه‌اندازی شده و از مهم‌ترین مباحثی كه در این دفتر به صورت جدی مورد پیگیری قرار می‌گیرد، بررسی اثرات سوء فروپاشی خانواده در گسترش آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد و كودكان خیابانی است. به گزارش فارس، وزیر آموزش و پرورش تصریح كرد: وزارت آموزش و پرورش به علت عمق و گستردگی تماسی كه با خانواده‌ها دارد، می‌تواند به خوبی در زمینه تحكیم خانواده تكالیف خود را انجام دهد. 
 آموزش‌های مستمر، نیاز اساسی جامعه 
رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران درباره كم و كیف برگزاری كلاس‌های مشاوره در مدارس كشور به « آرمان» می‌گوید: مدیریت مسائل اجتماعی با آموزش محقق می‌شود و در این بین آموزش و پرورش یكی از مهم‌ترین محیط‌های اجتماعی با تاثیر‌گذاری زیاد تلقی می‌شود. سیدحسن موسوی‌چلك می‌افزاید: اگر در كشور آموزش و پرورش در همه ابعاد به شكل مطلوب و قابل قبول به فعالیت بپردازد، به نسبت كشور در حوزه‌های گوناگون كمتر دچار نارسایی می‌شود. حدود 12 سال دانش‌آموز با مدرسه به عنوان سالم‌ترین محیط عجین می‌شود و به نسبت معلمان و اولیا نیز در مقایسه با دیگر محافل با این محیط ارتباط بیشتری دارند. به گفته او با در اختیار داشتن سه ضلع مثلث متشكل از دانش‌آموز، معلم و خانواده می‌توان نسبت به آموزش‌های اعمال شده در این نهاد امیدوار بود. رئیس انجمن مددكاران اجتماعی كشور تاكید می‌كند: این اقدام را می‌توان به عنوان مهم‌ترین و موثر‌ترین راهكار آموزش و پرورش برشمرد، اما اینكه آموزش مهارت‌های اجتماعی فقط در چند صفحه یا چند ساعت در طول یك سال تحصیلی آن هم به شكل غیرمستمر محدود شود بالطبع نمی‌تواند به انتظارها در این زمینه پاسخ دهد. موسوی‌چلك تصریح می‌كند: با توجه به اینكه این اقدام یك حركت رو به جلو محسوب می‌شود ولی هر فعالیتی را كه در راستای ارتقای آگاهی و مهارت‌های مردم برای مدیریت بحران‌ها انجام شود می‌توان به فال نیك گرفت. او می‌گوید: اگر آموزش و پرورش در این اقدام ثابت قدم حركت كند، می‌توان به عنوان یك حركت اثربخش نتیجه آن را در سال‌های آینده شاهد بود، گرچه محتوا و نحوه آموزش نیز در این مقوله كاملا تاثیرگذار و تعیین‌كننده است. رئیس انجمن مددكاران اجتماعی در پاسخ به این سوال كه هم‌اكنون در مدارس شاهد افزایش كودكان طلاق هستیم، آیا این آموزش‌ها می‌تواند برای این افراد موثر باشد، می‌گوید: اگر این آموزش‌ها با روش، محتوای مناسب و مطابق با نیاز جامعه اعمال شود، بی‌شك می‌تواند تاثیرگذار باشد. 
 هیچ‌وقت برای نجات خانواده‌ها دیر نیست
رئیس انجمن روانشناسی ایران درباره برگزاری كلاس‌های مشاوره و اعمال این نوع آموزش‌ها به دانش‌آموزان به «آرمان» می‌گوید: اصولا هرگونه آموزشی می‌تواند در كاهش مشكلات موثر باشد و به نسبت اراده‌ای نیز برای كنترل آنها ایجاد می‌شود. شیوا دولت‌آبادی می‌افزاید: در این كلاس‌ها می‌توان توانمندی‌‌ها و مهارت اجتماعی را آموزش داد. به گفته او اگر رفتارهایمان و تاثیر آن را روی دیگران مجسم كنیم بی‌شك خیلی از آن رفتارها دیگر انجام نمی‌شود. این روانشناس تاكید می‌كند: اگر بتوان در این كلاس‌ها دانش ارتقای همزیستی و پیشگیری از مشكلات را آموزش داد به نسبت می‌توان به نتایج این دوره‌ها امیدوار بود. دولت‌آبادی تصریح می‌كند: آموزش مناسب برای هر فرد فرایندی در روانشناسی از نحوه ارائه خدمات، رفتارهای مناسب و مهارت حل مساله محسوب می‌شود كه در این دوره‌ها باید مورد توجه قرار گیرد. دولت‌آبادی می‌افزاید: خانواده‌ها باید بدانند كه هیچ‌وقت برای آموزش و نجات خانواده‌ها از مشكلات گوناگون دیر نیست. 


لینک خبر : 
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/9
سکان زمین و آسمان است علی

سلطان همه جهانیان است علی

گلواژه ی منشق از علی اعلاست

سر چشمه ی فیض بی كران است علی

آوازه ی او ز هفت اقلیم رسد

مشهور به هفت آسمان است علی

سر سلسله خلیل عبادالرحمن

آن بنده ی سر به آستان است علی

برتر ز علی رب جلی خلق نكرد

آقای همه بهشتیان است علی

از بعد نبی بر همه ی مخلوقات

از جانب دوست ارمغان است علی

اول وصی پیمبر اعظم اوست

بر دین رسول روح و جان است علی

شاگرد محمد امین است ولی

استاد همه پیمبران است علی

دستور تمام انبیا در دستش

حق را شب معراج لسان است علی

هستند امامان مبین رهرو او

یعنی كه امیر كاروان است علی

همتای امیر عشق تنها زهرا ست

با دخت رسول همزبان است علی

بر هر نبی و ولی ولی الله است

مولای جمیع انس و جان است علی

در نور محبتش پر از جاذبه است

محبوب قلوب شیعیان است علی

عید سعید غدیر مبارک

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/9
94/07/08 -
شماره: 13940708000981

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌‌وگو با فارس خبر داد
برگزاری چهارمین جلسه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع" ابعاد اجتماعی کار با کودک"

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران از برگزاری چهارمین جلسه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع" ابعاد اجتماعی کار با کودک" همزمان با 13 مهر خبر داد و گفت: در این نشست موارد مختلفی از جمله توانمند سازی اجتماعی کودکان کار بررسی خواهد شد.

خبرگزاری فارس: برگزاری چهارمین جلسه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس اظهار داشت: یکی از اقدامات ارزنده انجمن مددکاران اجتماعی ایران در چند وقت اخیر برگزاری جلسات گفتگوی اجتماعی با حضور مسئولین و صاحب نظران دولتی و غیر دولتی است.

موسوی چلک ضمن بیان نکته فوق، ادامه داد:گستردگی و عمق موضوعات مختلف اجتماعی می‌طلبد که امروز بیش از هر زمانی ما نیاز به این نوع گفتگوهای کارشناسانه و فارغ ازجانبداری‌های سیاسی داریم.به همین دلیل انجمن اقدام به برگزاری جلسات گفتگوی اجتماعی کرده است که چهارمین آن با همکاری بهزیستی استان تهران  و حضور مسئولین ملی در قوای مختلف، کارشناسان بخش‌های دولتی و غیر دولتی ، مددکاران اجتماعی دستگاه های ذیربط، اعضای انجمن، دانشجویان و اصحاب رسانه با موضوع « ابعاد اجتماعی کار با کودک» روز دوشنبه 13 مهر1394  در محل بهزیستی استان تهران از ساعت 15 لغایت 18 برگزارمی‌شود.

رییس انجمن مدکاران اجتماعی ایران در ادامه درباره محور های این نشست بیان داشت: محورهای مختلفی از منظراجتماعی به بحث گذاشته خواهد شد از جمله این محورها می‌توان به سیاستگذاری اجتماعی در جهان در حوزه کودکان، ابعاد اجتماعی قوانین کشوردر حوزه کودکان، مددکاری اجتماعی با کودکان و در مراکز شبانه روزی، مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت کودکان، نقش خانواده و جامعه در بازتوانی کودکان معارض با قانون، توانمند سازی اجتماعی کودکان کار و خیابان و نقش سازمان‌های غیر دولتی درکار با کودکان اشاره کرد.

موسوی چلک درپایان ابراز امیدواری کرد برگزاری این نوع نشست‌های کارشناسی بتواند در تبیین و تحلیل  ابعاداجتماعی کاربا کودکان و شناسایی راههای  رون رفت از وضعیت موجود کمک کند.

انتهای پیام/

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/8


مدیرکل مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور از تحویل اصلاح نقشه نظام اداری خبر داد و گفت: مدیریت و ارزیابی عملکرد با توجه به منابع و فرصت‌ها، هوشمندی نظام اداری را به رخ می‌کشد؛ لذا با تمرکز بر شاخص‌های عمومی و اختصاصی درصددیم تا پایان سال، نظام مدیریت عملکرد را نهادینه کنیم.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «سید حسن موسوی چلک» مدیرکل مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور در اولین کمیته اعضاء ارزیابی عملکرد با بیان اینکه حوزه مدیریت عملکرد در نظام اداری در قالب بخشنامه و کتاب شناخته می‌شود تا در مقام اجرا و آثار از خروجی نظام مدیریت عملکرد برای بهبود فعالیت‌ها، گفت: یکی از اقدامات خوب دولت تدبیر و امید تاکید بر استقرار مدیریت عملکرد در سازمان‌ها و ارگان‌ها بود.

 مدیرکل مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه اکنون رصد و بازنگری اهداف قبلی در برنامه راهبردی را دنبال می‌کنیم، افزود: مدیریت و ارزیابی عملکرد با توجه به منابع و فرصت‌ها، هوشمندی نظام اداری را به رخ می‌کشد؛ لذا در تحلیل این حوزه اشکالاتی وجود داشته است که درصدد رفع آن هستیم.

وی با ابراز ناخرسندی از امتیاز مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور در سال گذشته، تصریح کرد: این امر به سبب ضعف در مستندسازی بود که باعث شد نتوانیم امتیاز مطلوبی کسب کنیم؛ لذا در نگاه جدید با تمرکز بر روی شاخص‌های عمومی و اختصاصی سعی داریم تا پایان سال جاری نظام مدیریت عملکرد را نهادینه کنیم.

موسوی چلک در ادامه استقرار نظام مدیریت عملکرد، تدوین معیارها، شاخص‌ها و روش ارزیابی برناهه‌های دستگاه، مقایسه نتایج ارزیابی‌ها و تحلیل دوره‌ای آنها و ارائه گزارش به شورا، تهیه برناه نظام‌مند کردن نظارت مردم و تشکل‌ها بر دستگاه، تعیین موضوعات محوری نظام اداری و تعریف روش سنجش هر یک از موضوعات را از اهم وظایف کمیته مدیریت عملکرد عنوان کرد.

مدیرکل مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور در پایان واگذاری شاخص‌ها به معاونت‌ها و آسیب‌شناسی فعالیت و اقدامات را از اهم اقدامات برای نهادینه‌سازی ارزیابی عملکرد عنوان کرد و یادآور شد: در حال حاضر تشکل‌ها و شرکاء غیردولتی را در راستای تحقق اهداف دخیل کردیم و امیداریم حضور مدیران ارشد برون‌رفتی از وضعیت موجود باشد.  

منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/7
 
 
    نامگذاری روزها به مناسبت‌های خاص فرصتی است برای شناخت بیشتر آن حوزه و دریافت نظرات و انتظارات در ارتباط با مناسبت‌های خاص. نهم مهرماه در همه كشورهای جهان با عنوان روز سالمند نامگذاری شده و به همین مناسبت در ایران هم مانند كشورهای دیگر برنامه‌های ویژه‌ای در این روز برای سالمندان وجود دارد. این فرصت را غنمیت شمرده و لازم است تشكر ویژه‌ای داشته باشم از تمام سالمندان و افرادی كه دراین حوزه فعالیت می‌كنند. یكی از موضوعات درباره سالمندان در كشوركه مورد توجه مسئولان قرار گرفت، افزایش جمعیت سالمندی است. به گونه‌ای كه پیش‌بینی می‌شود تا چند سال آینده یك چهارم جمعیت كشور را سالمندان تشكیل دهند. این افزایش از یك جهت نشان‌دهنده بهبود وضعیت كشور در حوزه بهداشت، تغذیه و سال‌های امید به زندگی است اما از طرف دیگر سیاست‌گذاری‌های اجتماعی در حوزه سالمندی به تناسب این تغییر و روند افزایش جمعیت، تغییر پیدا نكرد. اگر تدبیری در این زمینه نیندیشیم در آینده‌ای نه چندان دور، سالمندی به بحرانی در كشور تبدیل می‌شود كه امیدواریم به آن نقطه نرسیم و سالمندی را از تهدید به فرصت تبدیل كنیم. یكی دیگر از مسائل پیش روی سالمندان، زنانه شدن سالمندی در كشور است. شاخص‌های امید به زندگی در زنان وضعیت مطلوب‌تری در مقایسه با مردان دارد و همه این مسائل نشان می‌دهد باید به سالمندی توجه ویژه داشته باشیم. اگر از دوران كودكی و میانسالی برای داشتن سالمندان بانشاط برنامه‌ریزی كنیم، قطعا سالمندی یك فرصت خواهد بود. اگر از ظرفیت سالمندان برای جامعه‌پذیری استفاده كنیم، قطعا سالمندی یك فرصت خواهد بود. اگر فرصت‌های حضور در عرصه‌های مختلف اجتماعی را برای سالمندان فراهم كنیم، سالمندی یك فرصت خواهد بود، در صورتی كه اگر نگاه جامع و درستی دراین زمینه نداشته باشیم سالمندی به یك تهدید برای توسعه كشور تبدیل می‌شود. نظام بیمه‌های اجتماعی باید در جهت تامین اجتماعی سالمندان برنامه‌ریزی‌های جامع و مشخصی را داشته باشند. امروز از نگرانی‌هایی كه درحوزه سالمندان داریم توجه به سلامت آنهاست. ما نیازمند به سالمندانی سالم در كشور هستیم كه كارآیی و استقلال آنها حفظ شود و جایگاه آنها برای مشاركت اجتماعی حفظ شده و مولد باشند. یكی از نگرانی‌های سالمندان این روزها احساس تنهایی و وابستگی در كنار نامیدی و بی‌انگیزگی است كه نظام برنامه‌ریزی كشور در حوزه سالمندی باید این فرصت را فراهم كند كه نشاط اجتماعی به این افراد برگردد. برخی پژوهش‌ها درباره سالمندان و وضعیت آنها نشان می‌دهد: بازنشستگی در كنار فقر، تنهایی و ضعف حمایت اجتماعی، از چالش‌های اصلی سالمندان است. برخی پژوهش‌ها حتی آزار و اذیت سالمند، چه مالی و چه روحی را تایید می‌كند در حالی كه آزار‌ها بیشتر بر این دو حوزه معطوف است. اگر بتوانیم از شتوانایی‌های سالمندان استفاده كنیم می‌توانیم ادعا كنیم در مسیر توسعه پایدار حركت می‌كنیم. اگر محیط شهری و زندگی را برای زندگی سالمندان مناسب كنیم، می‌توانیم ادعا كنیم برای آنها كاری كرده‌ایم. نباید با نگاه صدقه‌بگیر به سالمند نگاه كنیم و باید دسترسی سالمندان به خدمات را تسهیل كنیم. سالمندان گنجینه‌ای هستند كه اگر قدر آنها را ندانیم در جامعه دچار مشكلاتی خواهیم شد. كشور سوئد رتبه اول در ارائه خدمات به سالمندان را در بین كشورهای دیگر دارد و با این وجود باز هم دولت این كشور می‌گوید هنوز نتوانسته‌ایم آن‌طور كه حق سالمندان است برای آنها كاری كنیم و خودشان را مدیون سالمندان می‌بینند. شهر دوستدار سالمند، حق سالمندان است و در سیاست‌گذاری كلان كشور برای سالمندان باید همه ابعاد روانی، اقتصادی، زیستی و... این مساله مورد توجه قرار بگیرد. دسترسی به خدمات در حوزه سالمندی در كنار آموزش به آنها می‌تواند فرصت‌های مناسبی برای ارائه خدمات به آنها فراهم كند. در قرآن نیز بارها تاكید شده است كه اگر پدر و مادر پیر شده‌اند آنها را حمایت و تكریم كنید. سالمندان با محبت زنده می‌شوند و همه ظرفیت‌های موجود از خانواده گرفته تا تشكل‌های غیردولتی باید در این زمینه با هم تلاش كنند. مك كارتی می‌گوید: سالمندی پیر شدن نیست بلكه فرایند مرگ آرزوهاست. امیدواریم روزی نرسد كه شاهد مرگ آرزوهای سالمندان كشور باشیم. 
* حسن موسوی‌چلك * رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران
منبع روزنامه آرمان/7/7/94


لینک خبر :  http://armandaily.ir/?News_Id=129332
 
نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/7

ضرورت مددکاری جامعه محور درحوزه مواد مخدر وروان گردان  عنوان میزگردی است" که در دومین روز از نهمین کنگره بین المللی "دانش اعتیاد"با حضور سیدحسن موسوی چلک، دکتر فرید براتی سده، لیلا ارشد، دکتر سید محمدحسین جوادی، مهدی سروی و دکتر لنا لندگرن برگزار شد.

به گزارش پرتال تخصصی مددکاری اجتماعی  وبه نقل از پایگاه خبری اعتیاد(ادنا)، در ابتدای این پنل دکتر جوادی  فعالیت های فردگرایانه مددکاران اجتماعی در حوزه اعتیاد رامورد نقد قرار داد ودر ادامه مدل های مددکاری جامعه ای(توسعه محلی، برنامه ریزی اجتماعی واقدام اجتماعی) را بصورت مختصر ارایه نمود. وی استفاده از مددکاری جامعه ای بواسطه-ی تاثیرگذاری و شعاع عمل وسیع آن در حوزه اعتیاد را حائز اهمیت دانست.سپس مدلی ازکار جامعه ای مددکاری در حوزه پیشگیری اولیه ازاعتیاد را  که در زمان معاونت خود در سازمان جوانان هلال احمر  انجام شده بود ارایه نمود.

طرح ارتقای سلامت جامعه با مشارکت جوانان داوطلب وجامعه محلی  عنوان طرحی بود که دکتر جوادی هدف از آن را پیشگیری از اعتیاد در مناطق آسیب خیز دانست. در این طرح با آموزش مهارت تسهیلگری، مهارت های زندگی وتاب آوری وغیره به صورت T.O.T  به 720 نفر از جوانان داوطلب، آنها را عازم 9 استان آسیب خیز در زمینه اعتیاد نموده و به پیشگیری از اعتیاد در محلات و مناطق پرخطر پرداختند. این دکترای مددکاری اجتماعی، ظرفیت قریب به دومیلیون داوطلب جوان درهلال احمر و محلات وشبکه های اجتماعی مورد استفاده را از مهم ترین مولفه این طرح می داند.

در ادامه لیلا ارشد، مددکار اجتماعی از تجربه کار اجتماعی در "محله دروازه غار" نمونه هایی را مثال زد. لیلا ارشد هدف نهایی مددکاری جامعی را قادرسازیِ جمعی مردم محله و اجتماع برای غلبه بر مشکلات خود می داند.

 او اظهار داشت در قالب "پایگاه خدمات اجتماعی" و "مرکز گذری کاهش آسیب زنان خانه خورشید" با راه اندازی شبکه های محلی و درگیر کردن نهادهای رسمی، مداخلات تاثیرگذاری را در تمام سطوح پیشگیری از اعتیاد صورت داده است.

این مددکار اجتماعی فعال در حوزه اعتیاد زنان برخی از عوامل موفقیت طرح های اجتماع محور در محله دروازه غار را ظرفیت سازی، حضور مردم، درگیر کردن نهادهای علمی می داند.
او در انتهای سخنانش برخی از مشکلات کار در محلات آسیب خیز -نظیر ممانعت و تهدید اوباش و قاچاقچیان مواد مخدر و همچنین تابوهای اجتماعی و فرهنگی در کمک به زنان بویژه توسط خود زنان- را بر شمرد.

لنا لندگرن دکتری مددکاری اجتماعی و رئیس موسسه تحقیقات ملی اعتیاد بوستون آمریکا مهمان خارجی این پنل بود. دکتر لندگرن با اشاره به نقش مددکاران اجتماعی در تحقیق و درمان اعتیاد، اظهار داشت که مددکاران اجتماعی با درک عمیقی که از شرایط زیستی، روانی اجتماعی و فرهنگ خانوادگی افراد، عدالت اجتماعی و غیره دارند می توانند رهبری مراقبت از معتادان را برعهده بگیرند.

او  در ادامه ارتقاء دانش عملی و نظری مددکاران را ضروری دانسته و به نقش مهم آن ها در ارزیابی اثربخشی طرح های اجتماع محور اشاره کرد.

سخنران بعدی این پنل تنها عضو غیر مددکار پنل بود؛ دکتر فرید براتی سده رئیس دبیرخانه سالمندان سازمان بهزیستی کشور که مدتی به عنوان مدیر کل درمان و حمایت های اجتماعی در ستاد مبارزه با مواد مخدر فعالیت کرد. دکتر براتی سده به اولین فعالیت های سازمان بهزیستی در حیطه  ی پیشگیری از اعتیاد در سال  1375 اشاره کرد و اظهار داشت که در تدوین و ابلاغ این طرح ابتدا به صورت متمرکز اقدام شد که پس از گذشت چند سال و با درک ناکارآمدی آن به صورت منطقه ای مجددا تدوین شد. این دکترای روانشناسی در ادامه بحث خود به شرح فراز و نشیب های این طرح با سرکار آمدن دولت های مختلف پرداخت. او از مطرح شدن فعالیت های اجتماع محور سخن به میان آورد که عدم موفقیت آن-ها را علاوه بر نگرش  دولت ها به عوامل دیگری همانند بی توجهی به آموزش مردم، اتخاذ دیدگاه تقلیل گرایانه در سیستم های امور اجتماعی و نهایتا عقیم ماندن طرح های اجتماع محور در حد "آموزش" مرتبط دانست.

نفر بعدی مهدی سروی بود که سخن خود را با معرفی شاخص های مددکاری جامعه ای شروع کرد؛ شاخص هایی چون بسترسازی، ظرفیت سازی، ارزیابی سریع، نیازسنجی، کمیته راهبری و اجرای پروژ های خرد محلی توسط مردم. رئیس کلینیک مددکاری اجتماعی همپا معتقد است فعالیت های محله محور باید توسط مردم و برای مردم اجرا شود و در این مدلِ کار اجتماعی بایستی مردم توانمند شده و در تمام مراحل اجرای طرح مشارکت فعال داشته باشند. او بسترسازی را تربیت مربیانی کارآزموده می داند که بعدا بتوانند اجرا و پیگیری فعالیت های اجتماع محور را بر عهده بگیرند. این کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی آفت کار اجتماع محور را ورود موسساتی به این حوزه می داند که هیچ دانش و تجربه ای در این رابطه ندارند.

در آخر دکتر موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به عنوان گرداننده پنل، مهم ترین مولفه ها و اقدامات مددکاری جامعی در حوزه اعتیاد را لزوم تعامل مددکاران اجتماعی با مردم، سازمان ها اعم از دولتی، غیر دولتی، خصوصی، عام المنفعه و غیره؛توجه به سطوح مختلف پیشگیری؛ واقع نگر بودن؛ توجه به ارزیابی و پیوست اجتماعی؛ تاکید بر رویکرد اجتماعی در تعامل با سایر رویکردها؛ توجه به فرهنگ مردم؛ توجه به ظرفیت سازی و بسترسازی در کار اجتماع محور؛ عدم تاکید بیش از حد بر نتایج سریع و عینی؛افزایش مسئولیت اجتماعی؛توجه حساس سازی مسئولین و مردم؛توجه به نیازسنجی و بسترسازی وتاکید بر نقش تسهیل گری مددکاران اجتماعی البته نه به عنوان تنها نقش برشمرد.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/7
کد خبر :2110774739483313580 تاریخ :دوشنبه 6 مهر 1394 ساعت 11:18 بازدید :163

سازمانی که صدقه می‌دهد ادعای پذیرش سالمندان بهزیستی را دارد

معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور در واکنش به اظهار نظر یکی از معاونین کمیته امداد،گفت: سازمانی که برای صدقه دادن تشکیل شده، می گوید، آمادگی پذیرش سالمندان زیر پوشش بهزیستی را دارد؛ مگر سالمندان صدقه‌بگیرند!

 

سومین نشست گفت وگو اجتماعی با موضوع "ابعاد اجتماعی سالمندی"، با حضور حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور، فرید براتی سده رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان، احمد دلبری مدیر کل بهزیستی استان تهران،سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، گرجی پور مدیرکل بیمه های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صمدی استاد دانشگاه و مددکار اجتماعی و رقیه بهاری رئیس کارگروه مددکاری اجتماعی و سالمندی انجمن مددکاران اجتماعی ایران، دکتر شهبازی مشاور معاون توانبخشی بهزیستی کشور در سالن اجتماعات سازمان بهزیستی استان تهران برگزار شد.

موسوی چلک:برنامه ششم فرصت ارزیابی دولت و وزرای آنست

در ابتدای این نشست سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه باید نگاه همه جانبه ای به ابعاد سالمندی داشته باشیم، اظهار داشت: انجمن مددکاران اجتماعی تمرکز بیشتری بر مسائل اجتماعی سالمندان گذاشته است.

وی با اشاره به نهم مهر ماه روز جهانی سالمندان، خاطر نشان کرد: بایستی از سالمندان به عنوان گنجینه ای پربها یاد کنیم.

موسوی چلک با اشاره به برگزاری سومین نشست گفت وگوی اجتماعی با موضوع "ابعاد اجتماعی سالمندی" ادامه داد: قبل از برگزاری این جلسه دو نشست دیگر در اردیبهشت و شهریور ماه امسال برگزار شده است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران هدف از برگزاری این نشست ها را تعامل و همکاری با سایر بخش های دولتی و غیر دولتی عنوان کرد و افزود: در این برهه از هر زمان دیگری نیاز داریم که به مسائل سالمندان توجه بیشتری داشته باشیم.

وی به شعار روز جهانی سالمندان در سال جاری اشاره کرد و گفت: «سلامت و رفاه اجتماعی نماد توسعه پایدار» شعار امسال روز جهانی سالمندان است و متاسفانه ما هنوز سالمندی را به عنوان یک فرصت برای توسعه پایدار نشناخته ایم و امیدواریم برگزاری اینگونه نشست ها بتواند در این بخش به سیاست گذاران کمک کند.

موسوی چلک اظهار امیدواری کرد تا سیاستگذاران و برنامه ریزان بیش از گذشته به مسائل مختلف سالمندی و به ویژه مسائل اجتماعی آنها بپردازند و سالمندی را به عنوان یک فرصت بدانند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه با اشاره به اینکه دولت یازدهم بایستی در برنامه ششم توسعه تمهیدات لازم را برای سالمندان و ارائه خدمات به آنها در نظر بگیرد، گفت: این فرصت مناسبی است که در این برهه بتوانیم با برنامه ریزی دقیق و مدون از برنامه ششم توسعه به نحو مطلوب تری استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: برنامه ششم توسعه فرصت ارزیابی دولت و وزرای آن در راستای توجه به مسائل اجتماعی محسوب می شود.

بهاری:تعداد سالمندان در سال 2020 بیش از یک میلیارد نفر در دنیا خواهد بود

به گزارش فارس، در جریان سومین نشست گفت وگو اجتماعی با موضوع "ابعاد اجتماعی سالمندی"، رقیه بهاری رئیس کارگروه مددکاری اجتماعی و سالمندی انجمن مددکاران اجتماعی ایران به موضوع غفلت از سالمندی اشاره کرد و گفت: تعریف سازمان جهانی بهداشت از سالمندی این است، افرادی که از مرز 60 سالگی عبور می کنند و از حوادث و اتفاقات زندگی جان سالم به در می برند به سن سالمندی می رسند.

بهاری بیان داشت: از جمله محدودیت ها و مشکلات دوره سالمندی می توان به سلامت جسمانی، سلامت روانی و اجتماعی و همچنین سلامت معنوی اشاره کرد که این موارد بایستی در دستور کار مسئولان جهت بررسی بیشتر و رفع موانع قرار بگیرد.

رئیس کارگروه مددکاری اجتماعی و سالمندی انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطر نشان کرد: بر اساس آمار وضعیت سالمندان در سال 2020 بیش از یک میلیارد نفر در دنیا خواهد بود که البته جمعیت کشور ما نیز به سمت سالمندی می رود.

براتی سده: فرزندان تمایل بیشتری دارند تا مادرانشان را به مراکز نگهداری بسپارند

به گزارش فارس، در ادامه این نشست فرید براتی سده رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با اشاره به برخی از چالش های اجتماعی سالمندی در ایران، خاطر نشان کرد: بازنشستگی، تنهایی، فقر، حمایت های اجتماعی، سالمند آزاری از جمله چالش های اجتماعی سالمندان محسوب می شود.

وی تصریح کرد: یکی از چالش های اجتماعی سالمندی در ایران، بازنشستگی است به طوری که در کشور ما صندوق ها مشکلات خود را در این بخش دارند ضمن اینکه سن بازنشستگی در کشور ما بسیار پایین تر از سایر کشورها است.

براتی سده به فقر یکی دیگر از چالش های اجتماعی سالمندی اشاره کرد و گفت: فقر در سالمندان وجود دارد و جدی است و نزدیک به 30 درصد از سالمندان در دهک اول درآمدی هستند و فقیرترین اقشار جامعه محسوب می شوند.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان به موضوع حمایت های اجتماعی اشاره کرد و افزود: یک میلیون و 800 هزار سالمند در کشور از هیچ نوع پوشش دستگاه های حمایتی و صندوق های بازنشستگی برخودار نیستند و ما واقعا نمی دانیم که چه تعداد از این افراد نیازمند و چه تعداد غنی هستند و به طور کلی 20 الی 30 درصد از سالمندان کشور از هیچ حمایتی در جامعه برخوردار نیستند.

وی بیان داشت: آزار سالمند ی یکی دیگر از چالش های اجتماعی سالمندی محسوب می شود که در کشور به معنای واقعی وجود ندارد و شاید فراوان ترین سالمند آزاری به در ایران به صورت مالی و اقتصادی باشد.

براتی سده در ادامه سومین نشست گفت وگو اجتماعی با موضوع "ابعاد اجتماعی سالمندی"، با بیان اینکه در حال حاضر پدیده ای تحت عنوان سالمندان رها شده در کشور نداریم ، گفت: الان خیلی نگران این موضوع نیستیم اما در آینده جای نگرانی در این بخش داریم.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان اظهار داشت: موضوعی که باید مورد توجه قرار بگیرد نسبت های جنسیتی سالمندی و تفاوت هایی که در این بخش وجود دارد و در آینده بیشتر نیز می شود.

وی در ادامه به آمار سالمندی در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود 6 میلیون و 159 هزار سالمند در کشور داریم که تعداد سالمندان زن و مرد متفاوت است که بر اساس آمار در سال 90، به ازای هر 100 زن سالمند، 99 مرد سالمند، بوده که پیش بینی می شود در سال آینده در قبال هر 100 زن سالمند، 90 مرد سالمند داشته باشیم.

براتی سده گفت: بر اساس این آمار در سال 1400 به ازای هر 100 زن سالمند، 88 مرد سالمند خواهیم داشت و در واقع زنانه شدن سالمندی در آینده محقق خواهد شد.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان تأکید کرد: در حال حاضر 0.34 درصد سالمندان در مراکز نگهداری سالمندان سپرده شده است.

وی ادامه داد: بر اساس آمار و گزارشات میل واگذاری زنان سالمند به مراکز در این سال ها شیب بالاتری را نسبت به مردان داشته اند و در واقع فرزندان تمایل بیشتری دارند تا مادرانشان را به مراکز نگهداری بسپارند.

نحوی نژاد: وزیر بهداشت هنوز نمی داند که سالمندی فقط فیزیوتراپی نیست

به گزارش فارس، در ادامه این نشست حسین نحوی نژاد معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان این جمله که «حال سالمندان خیلی خوب نیست»، گفت: در رابطه با سالمندان با چالش هایی روبه رو هستیم و در دنیا بحثی که وجود دارد که سالمندی می تواند یک فرصت باشد تا تهدید که البته این موضوع بسته به خودمان دارد.

وی تصریح کرد: ما در جامعه شاهد سالمندی دیررس و زودرس هستیم و خیلی افراد را در جامعه می بینیم که سن و سال تقویمی بالای را دارند اما انسانهای بشاشی هستند و بالعکس افرادی در جامعه زندگی می کنند که هنوز به سن سالمندی نرسیدند اما آدم های خمودی هستند.

نحوی نژاد خاطر نشان کرد: یکی از موضوعاتی که سیاست گذاران و برنامه ریزان بایستی مورد توجه قرار دهند نشر و توسعه فرهنگ سالمندی سالم در جامعه است، ضمن اینکه باید عشق و محبت را در سالمندان ایجاد کنیم و بدانیم ازدواج و عاشق شدن در سالمندی دیر نیست.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بایستی رفتارهای خطرناک را از سالمندان دور کنیم، تصریح کرد: غیر از سلامت جسمی سالمندان، باید توجه ویژه ای به مسائل اجتماعی و روحی و روانی سالمندان داشته باشیم و جامعه را برای نزدیک شدن به سن سالمندی آماده کنیم.

وی در ادامه از سازمان های بیمه گر درخواست کرد که توجه ویژه ای را به موضوعات بیمه ای سالمندان داشته باشند.

نحوی نژاد ادامه داد: حدود 3 الی 4 سال پیش ما طرحی را در وزارت رفاه تحت عنوان بیمه های فراگیر پیگیری می کردم که متاسفانه پس از تغییرات در این وزارتخانه این طرح ابتر ماند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به ظرفیت بخش خصوصی و NGO ها خاطر نشان کرد: بخش خصوصی به دور از هرگونه زمین خواری و خرید و فروش ارز، پول خود را برای مراقبت از معلولان هزینه می کنند و بایستی دست آنها را ببوسیم.

نحوی نژاد در ادامه با اشاره به اینکه مناسب سازی اماکن و معابر یکی از سیاست های است که باید دنبال شود، گفت: امیدواریم رسانه ها و به ویژه رسانه ملی در ابعاد فرهنگی در حوزه حمایت های اجتماعی سالمندان فعالیت بیشتری را داشته باشند.

وی ضمن گلایه از عدم پوشش خدمات غربالگری تحت پوشش سازمان های بیمه گر اظهار داشت: متأسفانه ماد دیده پیشگیرانه نداریم و اینکه به خاطر اینست که ما سند جامع در حوزه سالمندی نداریم.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور به اقدامات انجام شده برای تدوین سند ملی جامعه سالمندان اشاره کرد و گفت: متاسفانه این سند به دلیل کارشکنی وزارت بهداشت هنوز به نتیجه نرسیده است و ما باید نقشه راهی مبتنی بر وضعیت سالمندان کشور ترسیم شود و در راستای آن گام برداریم.

نحوی نژاد افزود: متأسفانه وزارت بهداشت تا چندی پیش شورای ملی سالمندان به رسمیت نمی شناخت به طوری که برخی از افراد 6 میلیون سالمند در کشور را نمی بینند و تنها سالمندانی که در مراکز خیریه از جمله کهریزک نگهداری می شوند را می بینند.

وی با بیان اینکه لازم است در برنامه ششم توسعه توجه ویژه ای به موضوعات اجتماعی سالمندان شود، گفت: ما می توانیم از ظرفیت برنامه چهارم نیز استفاده کنیم.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه این نشست با اشاره به اظهار نظر یکی از معاونین کمیته امداد در" خصوص آمادگی این نهاد برای پذیرش سالمندان سازمان بهزیستی"، تأکید کرد: سازمانی که ایجاد شده برای صدقه دادن، حالا عنوان می کند که آماده پذیرش سالمندان تحت پوشش بهزیستی را دارد و باید این نکته را به این عزیزان عرض کنم که مگر سالمندان صدقه بگیر هستند.

نحوی نژاد ادامه داد: سازمانی که می خواهد سالمندان را تحت حمایت خود قرار بدهد باید فهم این موضوع را داشته باشد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به اهمیت مددکاری،گفت: وزیر بهداشت نیز هنوز نمی داند که سالمندی فقط فیزیوتراپی نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه 75 درصد از سوانح و اتفاقات در دوران سالمندی در منازل اتفاق می افتد، گفت: متاسفانه شیرهای آب حمام ها، نورپردازی ها، مبلمان ها و ... برای سالمندان امن نیست.

نحوی نژاد همچنین با بیان اینکه بزرگ ترین سد سالمندان برای ارائه خدمت، وزارت بهداشت است، بیان داشت: متاسفانه این وزارتخانه نه برنامه ای و نه غربالگری برای این گروه از جامعه ندارد و نمی گذارد سازمان بهزیستی نیز فعالیت خود را داشته باشد.

دلبری: 99 درصد از سالمندان حداقل یکبار ازدواج کرده اند

به گزارش فارس، در ادامه سومین نشست گفت وگو اجتماعی با موضوع "ابعاد اجتماعی سالمندی"، احمد دلبری مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه کشور سوئد با 9 میلیون جمعیت فقط 650 نفر متخصص طب سالمندی دارد، افزود: سال گذشته رتبه اول در حوزه ارائه خدمات سالمندی به این کشور اختصاص داده شد.

وی تصریح کرد: علیرغم همه این اقدامات در کشور سوئد، مسئولان سوئدی عنوان کردند که پدیده سالمندی آنها را غافلگیر کرده است.

دلبری بیان داشت: اگر ما خودمان را با این کشورها مقایسه کنیم اگر عجله نکنیم همین سالمندی که از آنها به عنوان فرصت یاد می کنیم تبدیل به سونامی می شود نه چالش.

مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه سه برابر جمعیت سالمندی را تخت های بیمارستان ها اشغال کرده است، گفت: یک زمانی وزیر بهداشت دولت قبل عنوان کرده بود که 36 درصد از تخت های بیمارستان ها به اشغال سالمندان در آمده است.

وی اضافه کرد: مسئله ای که در حال حاضر درحوزه سالمندی ایران را با سایر کشورها متمایز می کند آن است که در ایران زیرساخت های لازم را نداریم و هر آنچه است در خانواده ها وجود دارد.

دلبری اضافه کرد: بر اساس آمار 99 درصد از سالمندان حداقل یکبار ازدواج کرده اند و بر اساس همین آمار 50 درصد از آنها تنها زندگی می کنند.

مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه جمعیت سالمندی به سمت زنانه شدن حرکت می کند، بیان داشت: اکثر مطالعات و تحقیقات جمعیتی به سه محور سلامت روانی، پیامدهای اقتصادی و کیفیت زندگی پرداخته شده است.

وی گفت:بخش عمده ای از موضوعات مهم زندگی فردی و اجتماعی سالمندان مورد غفلت قرار گرفته است ضمن اینکه نسبت سالمندانی که تنها زندگی می کند در کل کشور حدود 30 درصد است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به پرداخت یارانه ها،خاطر نشان کرد: پرداخت یارانه ها صحیح نیست مثلا به یک مجهول الهویه 500 هزار تومان یارانه می دهیم که حداقل هزینه های یک سالمند یک میلیون و 500 هزار تومان است.

وی در پایان این نشست با تقدیر از شهرداری تهران در جهت همکاری با بهزیستی استان تهران در راه اندازی شهر دوستدار سالمند، گفت: خوشبختانه شهرداری تهران اقدامات خوبی را با سازمان بهزیستی استان انجام داده است.

 
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/07/6


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی