دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
۱۳۹۴/۰۸/۳۰

رتبه‌بندی تمامی واحدهای ستادی و استانی تحت نظارت بهزیستی تا پایان سال ۹۵

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور از ابلاغ نظام‌نامه نظارتی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: در این فرآیند نظارت منجر به تعریف استاندارد و در نهایت سبب رتبه‌بندی می‌شود؛ بطوری که تا سال ۹۵ تمامی واحدهای ستادی و استانی تحت نظارت بهزیستی رتبه‌بندی می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور، «سیدحسن موسوی‌چلک» مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور از ابلاغ نظام‌نامه نظارتی خبر داد و گفت: یکی از مهمترین وظایف واحدهای ستادی، نظارت بر فعالیت‌هاست و با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها به واحدهای ذیربط واگذار شده است تمام تمرکز را بر نظارت گذاشته‌ایم و ستاد وظیفه نظارت را برعهده گرفته است.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور، افزود: بر این اساس با کسب تکلیف از رئیس سازمان بهزیستی کشور و براساس مصوبه شورای معاونین، تدوین نظام‌نامه نظارتی آغاز شد که قالبی چندبخشی دارد که به نظارت سازمان بر استان‌ها، نظارت مردم بر فعالیت‌های سازمان، نظارت تشکل‌های غیردولتی بر سازمان خلاصه می‌شود.

وی بر نظارت واحدهای ستادی بر عملکرد مدیریت‌های ما در استان اشاره کرد و گفت: در این فرآیند واحدهای ستادی انتظارات خود را از واحدهای استانی و واحدهای استانی چنین تعریفی از واحدهای شهرستانی خود تعریف می‌کنند؛ چراکه در راستای استقرار نظام مدیریت عملکرد باید وظایف شفاف تعریف شود؛ در حال حاضر اطلاعات از معاونت‌ها و دفاتر به همراه چک‌لیست‌ها جمع‌آوری شده است و امیدواریم چنین ساختاری از سوی استان‌ها برای شهرستان‌های تابعه صورت پذیرد.

موسوی‌چلک با بیان اینکه شاخص‌های نظارت براساس تک‌تک 152 فعالیت‌های بهزیستی به صورت فرآیندی و محتوایی نگارش شده است، تصریح کرد: هیچ فعالیتی نباید باشد که شاخص نظارت نداشته و باید قابل اندازه‌گیری، شفاف و ساده باشد؛ لذا در حال حاضر نظام‌نامه نظارتی محقق شد که به چهار روش نظارت می‌شود.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور بر نظارت مردم بر فعالیت‌های سازمان را یکی از روش‌های این نظام‌نامه برشمرد و ادامه داد: ما نمی‌توانیم محدودیتی برای نظارت مردم ایجاد کنیم؛ هرچه نظارت بیشتر، رضایت و سلامت بیشتر و این امر سبب ارتقاء کیفیت خدمات می‌شود که افزایش رضایت مردم را به دنبال خواهد داشت.

وی نظارت تشکل‌های غیردولتی بر سازمان را یکی از دیگر روش‌های نظارتی بر فعالیت بهزیستی برشمرد و تصریح کرد: در این فرآیند معاونت‌های بهزیستی 10 تشکل منتخب را معرفی می‌کنند که این نظام‌نامه تا آخر سال جاری تدوین می‌شود.

موسوی‌چلک ارتقاء سطح کیفی خدمات، برنامه‌ریزی منسجم، شناسایی نقاط قوت و ضعف و ارائه راهکار، ارتقاء  رضایتمندی جامعه هدف، جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات و رتبه‌بندی عملکرد استانی را از اهداف این تدوین نظام‌نامه نظارتی برشمرد و یادآور شد: نظارت منجر به تعریف استاندارد و در نهایت سبب رتبه‌بندی می‌شود و تا سال 95 تمامی مراکز تحت پوشش بهزیستی رتبه‌بندی می‌شوند.

منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازان بهزیستی کشور
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/30چند ماه تا پایان برنامه پنجم توسعه زمان بیشتر باقی نمانده و سال 1394 پایان اجرای این برنامه است.به همین دلیل یکی از برنامه‌های میان مدت دولت تدبیر و امید تدوین لایحه برنامه ششم توسعه است که سومین برنامه در اجرای سند چشم انداز ایران 1404 خواهد بود. دراین سند برای جامعه ایرانی ویژگی‌هایی تعیین شد که از جمله آنها می‌توان به جامعه برخوردار از نهاد مستحکم خانواده، رفاه، تأمین اجتماعی، امنیت اجتماعی و... اشاره کرد. آمار و ارقام مربوط به آسیب های اجتماعی نشان می دهد تاکنون نتوانسته‌ایم شاخص‌های اجتماعی ایران 1404 را تحقق عملی ببخشیم، ضمن اینکه باید این موضوع را مدنظر داشت که توسعه باید همه جانبه باشد.موضوعی که بارها رئیس محترم جمهوری در این دولت برآن تأکید کرده است. ایشان در روز تنفیذ حکم ریاست جمهوری در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید مهمترین محور برنامه‌های شما چیست؟ اعلام کردند که معیشت مردم و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی.در برنامه‌های وزرای محترم کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم این موضوع تأکید و تصریح شده است به گونه‌ای که وزیر محترم کشور به درستی رویکرد «اجتماعی کردن پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی» را اتخاذ کرده است، حتی وزیر راه و شهرسازی هم بر مسکن اجتماعی تأکید می‌کند. فراموش نکنیم که تضعیف حوزه اجتماعی از دست دادن مهمترین سرمایه‌های مؤثر در توسعه کشور یا سرمایه‌های انسانی و اجتماعی است.دلیل دیگر غفلتی دانسته یا نادانسته است که تا به امروز نسبت به حوزه اجتماعی شده است.غفلتی که اگر جبران نشود کشور را زمینگیر خواهد کرد. پیچیدگی حوزه اجتماعی موجب ترس از پرداختن به واقعیت‌های این حوزه شده است. تأملی بر بیست پرسش مقام معظم رهبری در استان خراسان شمالی گویای این موضوع است که باید به حوزه اجتماعی توجه شود.
انتظار این است که در برنامه ششم توسعه با توجه به تحلیل کمی وکیفی وضعیت و نقاط قوت وضعف و تهدید‌ها و فرصت‌ها به موضوعات و مؤلفه‌های مختلفی درحوزه اجتماعی با رعایت الزاماتی توجه شود ازجمله این الزامات می‌توانم به تأکید بر پیشرفت مبانی الگوی اسلامی ایرانی، نهادینه‌سازی و عملیاتی کردن رویکرد اجتماعی، بهره‌گیری حداکثری از تجارب داخلی و بین‌المللی به منظور ارتقای کیفی و غنای علمی و محتوایی برنامه‌های تدوینی، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های دستگاه‌های اجرایی دولتی و بخش غیردولتی و مردم و نخبگان اجتماعی در حوزه اجتماعی به منظور استفاده بهینه از منابع موجود،اهتمام در اجرایی کردن اسناد بالادستی مرتبط با حوزه اجتماعی و پایبندی به الزامات آنها، داشتن ضمانت‌های اجرایی، واقع‌نگری نسبت به شرایط اجتماعی داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، مبتنی بر شواهد بودن، توجه به آینده‌نگری اجتماعی اشاره کنم.
درحوزه سایر آسیب‌های اجتماعی به طور عام چه مواردی باید مدنظر قرار گیرد؟
رصد علمی و مستند آسیب‌های اجتماعی با توجه به شاخص‌هایی چون نوع، دامنه و شدت با تأکید بر آسیب‌های اجتماعی نوپدید، بازپدید و تهدیدهای خارجی، یکسان‌سازی رویه‌ها و روش‌های موجود در حوزه پایش آسیب‌ها و ملزم شدن همه دستگاه‌ها به همکاری در این زمینه،توجه به سطوح مختلف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی،اولویت دادن به پیشگیری و اتخاذ رویکردهای ایجابی و جامعه محور،فراهم کردن زمینه‌های مشارکت اجتماعی همه دستگاه‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی، خیرین، انجمن‌های صنفی - علمی، فعالان اجتماعی، هنرمندان، ورزشکاران و روحانیون و سایر اقشار جامعه برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی،سیاستگذاری‌های مناسب رسانه‌ای برای اطلاع‌رسانی مناسب، افزایش حساسیت مردم نسبت به آسیب‌های اجتماعی و افزایش سواد مجازی و رسانه‌ای جامعه بویژه نوجوانان و جوانان ،استفاده از ظرفیت‌های مدیریت شهری و روستایی برای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی،توسعه خدمات اجتماعی و بهبود سطح بهداشت روانی و اجتماعی جامعه،ترویج سبک زندگی سلامت محور و مبتنی بر آموزه‌های فرهنگ اسلامی - ایرانی سطح بندی خدمات اجتماعی در زمینه آسیب‌های اجتماعی، توانمندسازی افراد و گروه‌های در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی، فراهم کردن زمینه بازگشت آنها به جامعه و پاسخگویی به نیازهای مشروع گروههای مختلف اجتماعی، تقویت مداخله‌های مددکاری اجتماعی قبل از مداخله‌های قضایی - انتظامی، تقویت هویت‌های جمعی(دینی،ملی، قومی)، انسجام اجتماعی وسرمایه اجتماعی،تدوین و اجرای برنامه‌های پیشگیری ازآسیب‌های اجتماعی در مدارس و دانشگاهها،بازنگری در قوانین و اسناد مرتبط به منظور قضازدایی از آسیب‌های اجتماعی،اتخاذ سازوکارهایی مناسب برای افزایش مسئولیت پذیری و مطالبه گری اجتماعی در حوزه آسیب‌های اجتماعی،استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی در جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی،تربیت نیروی انسانی متخصص درحوزه آسیب‌های اجتماعی، سنجش مستمر سلامت اجتماعی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی به منظور شناسایی نقاط آسیب‌ خیز و بحران‌زای اجتماعی در بافت شهری و تمرکز بخشیدن به حمایت‌های اجتماعی، مددکاری اجتماعی،مشاوره اجتماعی، حقوقی و برنامه‌های اشتغال حمایت شده با اعمال راهبرد همکاری بین بخشی و سامانه مدیریت آسیب‌های اجتماعی در مناطق یاد شده،توجه به مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها و سازمان‌ها به منظور توسعه خدمات پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطوح مختلف،بسط و گسترش روحیه نشاط و شادابی، امیدواری، اعتماد اجتماعی و تعمیق ارزش‌های دینی و هنجارهای اجتماعی، الزام به تهیه پیوست اجتماعی و فرهنگی برای طرح‌ها و برنامه‌های ملی در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و فرهنگی همگی از جمله موارد مهمی است که باید در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار بگیرند.درغیراینصورت جامعه تاوان این غفلت را درحوزه امنیت اجتماعی خواهد داد.

www.mousavichalak.irنوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/29

مــن غلام قمــرم ، غیـــر قمـــر هیــــچ مگو

پیش مـــن جــز سخن شمع و شکــر هیچ مگو
سخن رنج مگو ،جز سخن گنج مگو
ور از این بی خبری رنج مبر ، هیچ مگو
دوش دیوانه شدم ، عشق مرا دید و بگفت
آمـــدم ، نعـــره مــزن ، جامه مـــدر ،هیچ مگو
گفتــم :ای عشق مــن از چیز دگــر می ترســم
گــفت : آن چیـــز دگـــر نیست دگـر ، هیچ مگو
من به گــوش تـــو سخنهای نهان خواهم گفت
ســر بجنبـــان کـــه بلـــی ، جــــز که به سر هیچ مگو
قمـــری ، جـــــان صفتـــی در ره دل پیــــــدا شـــد
در ره دل چـــه لطیف اســت سفـــر هیـــچ مگــو
گفتم : ای دل چه مه است ایــن ؟ دل اشارت می کرد
کـــه نـــه اندازه توســت ایـــن بگـــذر هیچ مگو
گفتم : این روی فرشته ست عجب یا بشر است؟
گفت : این غیـــر فرشته ست و بشــر هیچ مگو
گفتم :این چیست ؟ بگو زیر و زبر خواهم شد
گــفت : می باش چنیــن زیرو زبر هیچ مگو
ای نشسته در این خانه پر نقش و خیال
خیز از این خانه برو،رخت ببر،هیچ مگو
گفتم:ای دل پدری کن،نه که این وصف خداست؟
گفت : این هست ولـــی جان پدر هیچ مگو
مولانا

نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/29


                فریدالدین عطار نیشابوری در کدکن از توابع نیشابور به دنیا آمد وی یکی از سه شاعری است که در تاریخ ادب پارسی به بزرگترین شاعران شعر عرفانی مشهورند و آن دو شاعر دیگر سنایی و مولوی هستند.«منطق الطیر» یکی ازکتاب های این شاعر بزرگ است. در یکی از داستان های این کتاب چنین آمده است:

یافت مردی گورکن عمری دراز

سائلی گفتش که چیزی گو  باز

تا چو عمری گور کندی در مغاک

چه عجایب دیده ای در زیر خاک؟

گفت این دیدم عجایب حسب و حال

کین سگ نفسم همی هفتاد سال

گور کندن دید و یک ساعت نمرد

یک دمم فرمان یک طاعت نبرد.

(منبع:کتاب صد شاعر از خسرو شافعی انتشارات کتاب خورشید.1380)

سیدحسن موسوی چلک

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/29

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران اعلام کرد

18 میلیون نفر حداقل‌های زندگی ندارند/ خلافکارانی که خود قربانی‌اند


رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در خصوص کودکان بزه دیده و معارض با قانون گفت: محیط، جامعه، خانواده و خود فرد همگی از عوامل تاثیرگذار در شکل گیری بزه در کودکان کمتر از ١٨ سال‌اند به طوری که حدود 90 درصد از کودکان کانون اصلاح وتربیت، کودکان طلاق هستند.

سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره کودکان بزه دیده و معارض با قانون، اظهارکرد: چندی پیش کودکی 11 ساله با استفاده از چاقو اقدام به اخاذی و درخبر دیگری کودکی اقدام به خودکشی کرده، چند روز قبل دانش آموزی معلمش را مورد ضرب و شتم قرار داده است و یا برای مثال محمد بیجه متهم اصلی جنایات پاکدشت که کارگر کوره‌پزخانه‌ای در همان منطقه بود و به تجاوز و قتل بیش از ۱۷ کودک و ۳ بزرگسال اعتراف کرد؛ ماجرای قتل کودکان در اطراف تهران، به عنوان بزرگ‌ترین پرونده جنایی 71 سال اخیر در ایران شناخته شد و بشدت افکار عمومی را در این کشور تحت تأثیر قرار داد کسی بود که در کودکی مورد آزاد جنسی قرار گرفته بود و بعد خودش تبدیل به آزارگر جنسی شد.

وی ادامه داد: یا خفاش شب کودکی بود از یک خانواده فقیر پرجمعیت که چون خانواده توانایی تامین هزینه ها را نداشتند، او را به خانواده دیگری می‌دهند و او فقط برای اینکه دوست داشت سوار دوچرخه شود، دوچرخه همسایه‌اش را می دزدد و همان باعث می‌شود که به کانون اصلاح و تربیت وارد شود؛ وقتی از کانون بیرون می آید دیواری در جلویش وجود داشت و راه جلوی پایش جز خفاش شب بودن وجود نداشته است.

وی ادامه داد: براساس آمار جدید وزرات راه، محل سکونت 18 میلیون نفر در ایران به گونه‌ای است که حداقل‌ها را ندارند؛ حدود 20 سال پیش مناطق بسیار کمی بودند که حداقل ها را برای زندگی کردن نداشتند، مناطقی مانند دروازه غار و.... اما متاسفانه امروزه بیش از 1000 منطقه در ایران است که حداقل‌های اولیه برای زندگی کردن را ندارند.

موسوی‌چلک تصریح کرد: یکی از اشکالات کار ما در حوزه اجتماعی این است که کودکان معارض با قانون را مانند جزیره می بینیم و فکر می‌کنیم که با جزیره‌ای کردن این کودکان می‌توانیم مسئله را حل کنیم. کودک معارض با قانون، خودش هم قربانی است. بسیاری از این کودکان کودکی را تجربه نکردند.

وی ادامه داد: کودکی که در دروازه غار و امثال دروازه غار زندگی می‌کند، بچه‌ای که در خیابان باید خلاف کند تا قدرت پیدا کند و قدرت در این است که زودتر خلافکار حرفه‌ای شود؛ خود یک قربانی است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه اظهارکرد: در بسیاری از کشورهای دنیا حکم‌های صادره برای کودکان معارض با قانون، بجای آنکه کودکان را بفرستند به کانون اصلاح و تربیت و زندان، با اتخاذ تصمیمی برای فرستادن کودک به انجام فعالیتهای خدماتی، یادگرفتن مهارت فنی و حرفه ای، انجام کار در موسسه‌ای سعی در تغییر رفتارهای چنین کودکانی دارند.

وی تصریح کرد: از یکم فرودین ماه امسال نیز آیین دادرسی کیفری جدید در ایران اجرایی شد؛ در حال حاضر قوانین در ایران به این سمت حرکت می کند که بعد از مجازات کودک معارض با قانون، دیگر آن کودک مجرم و بزهکار نیست و برایش سوءسابقه در نظرگرفته نخواهدشد.

موسوی‌چلک همچنین عنوان کرد: اتفاق خوبی که که درحال حاضر در تهران به صورت پایلوت برگزار می شود، آنست که مددکاران اجتماعی از رئیس دادگستری حکم دارند تا هفته‌ای دو روز در دادگاه‌ها حضور پیدا کنند؛ قاضی نیز می‌تواند از نظر مددکاران در صدور حکم استفاده کند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار کرد: در ماده 66 آیین دادرسی کیفری جدید یک انقلابی در ایران انجام شد، که اذعان می دارد که سازمان های غیردولتی می توانند طرح دعوا کنند؛ ما تا الان می خواستیم طرح دعوا کنیم حتما مدعی العموم باید طرح دعوا می کرد یعنی دادستانی اما درحال حاضر سازمان های غیردولتی که در اساسنامه شان کار در حوزه‌های مختلف از جمله کودکان باشد، می‌توانند طرح دعوا کنند.

وی ادامه داد: یعنی نسبت به صدور حکمی که سیستم قضایی صادر می‌کند اعتراض کنند و در فرآیند دادگاه حضور داشته باشند. این اتفاق خیلی بزرگی است. در خردادماه در جلسه در مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، دوستان حوزه‌ها قضایی، حقوقی و جرم شناسی حضور داشتند تاکید داشتند که حتما افرادی که به عنوان مددکاران اجتماعی در این حوزه فعالیت می‌کنند کسانی باشند که توانایی تخصصی در این حوزه را دارند. در قانون مجازات اسلامی جدید استفاده از نظر مددکاران برای قضات توصیه شده است.

موسوی چلک در ادامه گفت: متاسفانه نگاه امنیتی و نظامی نسبت به معضلات اجتماعی، خصوصا در حوزه کودکان و زنان، وجود دارد اما با این حال بستر فعالیت اجتماعی وجود دارد و خصوصا در حوزه کودکان، NGOهای بسیاری در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به قدمت وجود آسیبها در دروازه غار، تاکید کرد : متاسفانه امروز در هر پارک و منطقه‌ای معضلات فراگیر شده است.

چلک با اشاره به قوانین موجود دررابطه با حمایت از کودکان آسیب دیده نیز عنوان کرد: خوشبختانه امروزرسیدگی به هرگونه کودک آزاری محدود به نظر دادستانی و شکایت مدعی العموم نیست، بلکه سازمانهایی مردم نهاد که در اساسنامه خود فعالیت برای کودکان را ذکر کرده باشند، امکان طرح دعوی نبست به کودک آزاری دارند، ضمن آنکه هرکس کودک آزاری را گزارش نکند، معاون جرم شناخته می‌شود.

رئیس انجمن مددکاران ایران در پایان افزایش اگاهی علمی، حقوقی، آگاهی از منابع را از راهکارهای جدی کاهش آسیب در جامعه عنوان کرد.

انتهای پیام / ایسنا/» سرویس: اجتماعی - رفاهی و خانواده

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/25

این روزا عادت همه رفتن و دل شکستنه 

درد تموم عاشقا پای کسی نشستنه 

این روزا مشق بچه ها یه صفحه آشفتگیه 

گردای رو آینه ها فقط غم زندگیه 

این روزا درد عاشقا فقط غم ندیدنه

مشکل بی ستاره ها یه کم ستاره چیدنه 

این روزا کار گلدونا از شبنمی تر شدنه 

آرزوی شقایقا یه شب کبوتر شدنه 

این روا آسمونمون پر از شکسته بالیه 

جای نگاه عاشقت باز توی خونه خالیه 

این روزا کار آدما دلهای پاک رو بردنه

بعدش اونو گرفتن و به دیگری سپردنه 

این روزا کار آدما تو انتظار گذاشتنه 

ساده ترین بهانشون از هم خبر نداشتنه 

این روزا سهم عاشقا غصه و بی وفاییه 

جرم تمومشون فقط لذت آشناییه 

این روزا توی هر قفس یکی دو تا قناریه 

شبها غم قناریها تو خواب خونه جاریه 

این روزا چشمای همه غرق نیاز شبنمه 

رو گونه هر عاشقی چند قطره بارون غمه

این روزا ورد بچه ها بازی چرخ و فلکه

قلبای مثل دریامون پر از خراش و ترکه 

این روزا عادت گلها مرگ و بهونه کردنه 

کار چشمای آدما دل رو دیونه کردنه 

این روزا کار رویامون از پونه خونه ساختنه 

نشونه پروانگی زندگی ها رو باختنه 

این روزا تنها چارمون شاید پرنده مردنه 

رو بام پاک آسمون ستاره رو شمردنه 

این روزا آدما دیگه تو قلب هم جا ندارن 

مردم دیگه تو دلهاشون یه قطره دریا ندارن 

این روزا فرش کوچه ها تو حسرت یه عابره 

هر جا یکی منتظر ورود یه مسافره 

ز شعر از مریم حیدر زاده

 

نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/23

حدود ۱۰ درصد معتادان کشور را بانوان تشکیل می دهند

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور، گفت: ۱۰ درصد از مجموع ۲ میلیون و ۳۲۵ هزار نفر معتادان کشور را بانوان تشکیل می دهند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور به نقل از اراک، «سیدحسن موسوی چلک» رئیس انجمن مددکاران ایران و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور در کارگاه آموزشی رویکرد نوین مددکاری اجتماعی در اراک، گفت: بانوان معتاد تا قبل از سال 85 فقط 5 درصد معتادان کشور را تشکیل می دادند که با تغییر رویکرد سبک زندگی و حرکت آسیب اجتماعی به سوی خانواده، این آمار در سطح جامعه افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: تا پیش از سال 75 کمتر از یک میلیون نفر از زنان کشور، سرپرست خانوار بودند که افزایش این تعداد به یک میلیون و 664 نفر در سال 85 و 2 میلیون و 553 هزار نفر در سال 90 رشد 52 درصدی در این سال ها را نشان می دهد.

وی، تصریح کرد: اکنون بیش از 11 میلیون نفر از جمعیت کشور در سن ازدواج قرار دارند ولی این پدیده اجتماعی در سطح کشور از روند نزولی برخوردار است و آمار طلاق روند افزایشی دارد؛ چنانکه در این سال ها به ازای هر 4.6 ازدواج یک طلاق در کشور ثبت می شود در حالی این رقم در سالیان گذشته برای هر 12 ازدواج یک طلاق بود.

موسوی چلک، گفت: هم اکنون سالیانه نزدیک به 16 هزار نفر از جمعیت فعال کشور در حادثه رانندگی فوت می کنند و 8 تا 10 برابر این تعداد به معلولیت های جسمی و حرکتی دچار می شوند که بر اساس آمارگیری های انجام شده شمار افراد فوت شده در هر ساعت در سطح کشور 2.2 نفر است.

رئیس انجمن مددکاران ایران، ادامه داد: وجود مسائل، مشکل ها و آسیب های اجتماعی موجب شده است حرکت ها در حوزه اجتماعی و مددکاری با تغییر رویکرد از فردی نگری به سوی نگاه اجتماعی برود؛ از این رو برگزاری کارگاه آموزشی موجب می شود مددکاران اجتماعی با رویکرد تازه این رشته آشنا شوند و با آسیب شناسی اجتماعی ضعف ها، قوت ها، فرصت ها و تهدیدهای جامعه مشخص شود.

به گفته وی، انجمن مددکاران ایران با حضور در 27 استان کشور، برخورداری از 16 کارگروه مختلف در حوزه اجتماعی، حضور در جلسه های سیاستگذاری، تالیف کتاب های بسیار و تعامل با سازمان های مختلف در عرصه اجتماعی حضوری فعال دارد.

موسوی چلک در پایان یادآور شد: افزایش تاثیرگذاری در سیاست های کلان، آینده نگری و ارزیابی اجتماعی، مطالبه گری و افزایش و نهادینه سازی مسئولیت اجتماعی در جامعه از مهمترین اهداف انجمن مددکاران ایران است.

 

منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/23
فقر دلیل خرید و فروش كودكان
 
سیدحسن موسوی‌چلك*
 
 
 
 
 یكی از پدیده‌هایی كه در شرایط كنونی با آن مواجه هستیم موضوع خرید و فروش كودكان است. گرچه این پدیده فراوانی گسترده‌ای در كشور ندارد، اما تعداد اندك آن نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد. عوامل مختلفی سبب بروز این پدیده می‌شوند كه می‌توان به مشكلات مالی و فقر به عنوان كلیدی‌ترین عامل بروز آن اشاره كرد. این را باید پذیرفت كه نظام مساعدت و تامین اجتماعی در كشور به گونه‌ای نیست كه بتوان بر اساس آن به یك پوشش فراگیر كافی و اثربخش برای حمایت از افراد نیازمند را لحاظ كرد، بنابراین خرید و فروش كودك یكی از راه هایی است كه افراد در خانواده‌های نیازمند و پرجمعیت برای تامین بخشی از هزینه های زندگی خود انتخاب می‌كنند. گرچه نقش واسطه در این اقدامات را نمی‌توان كتمان كرد، اما خانواده‌ها را نیز در این پدیده نمی‌توان نادیده گرفت. شاید با افزایش ناباروری و تمایل به داشتن فرزند و گریز از حضانت فرزندان از طریق قانونی عده‌ای با تمكن مالی و با توسل به واسطه‌ها و مجاری غیرقانونی اقدام به خرید كودك كنند. این مساله در كشور به گونه‌ای كه در رسانه‌ها به این امر می‌پردازند حاد و بحرانی نیست، بلكه در مواقعی هم افراد تحت تاثیر داستان‌هایی از سوی افكار عمومی‌ حس ترحمشان نسبت به این موضوع تحریك می‌شود، اما واقعیت این است كه بخش عمده‌ای از این خانواده‌ها نیاز مالی دارند و با فروش كودكانشان گوشه‌ای از هزینه های زندگیشان را تامین می‌كنند. همچنین اینكه بنابر باور نادرست همه این كودكان حاصل روابط نامشروع هستند چندان درست نیست. این امكان وجود دارد تا عده‌ای از این طریق صاحب فرزند شوند، اما اینكه اغلب این كودكان ثمره روابط نامشروع باشند چندان واقعی نیست، آن هم به این دلیل كه اغلب اشخاصی كه كودكانشان را به فروش می‌رسانند به دلیل نارسایی های اقتصادی یا به دلیل نداشتن سرپرست یا بد سرپرستی دست به این اقدام می‌زنند. خرید و فروش كودك یك آسیب اجتماعی است كه باید مدیریت و ساماندهی شود. در این زمینه كودكان باید به افراد دارای صلاحیت سپرده شوند. بنابر قانون این كودكان به عنوان كودكان بی‌سرپرست مشمول حمایت قانونی هستند. باید این بچه‌ها را از افراد بگیرند و در اختیار بهزیستی قرار دهند تا در اختیار متقاضیان قرار گیرند. در زمینه خرید و فروش كودكان بعد دیگر متكدیان هستند. در این بحث برخی افراد از كودكان به عنوان عامل تكدی استفاده می‌كنند. بحث تكدی‌گری یك جرم و معضل اجتماعی سازمان یافته است. چون آحاد مردم از روی رقت و صدقه، كمك های زیادی به گدایان می‌كنند اشخاصی كودكان را در اختیار می‌گیرند و با سوءاستفاده از مادران و بچه ها، گروه های سازمان دهی شده را تشكیل می‌دهند. هر یك از اینها باید با بررسی های اطلاعاتی شناسایی و عوامل آنها مجازات شوند. 
* رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران
 


لینک خبر :  http://armandaily.ir/?News_Id=134310
 
نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/23
ت چاپ پست الکترونیکی

درباره تاریخچه جشن تیرگان نیز روایات مختلفی وجود دارد؛ برخی پیروزی کاوه بر ضحاک و جشن مهرگان را مبنای جشن می‌دانند و برخی مردم معتقدند که تیرگان شب تولد حضرت علی (ع) است ولی برخی نیز معتقدند که جشن تیرماه سیزده شو یکی از کهن‌ترین جشن ایرانیان و مردم استان مازندران است و ارتباطی به تولد حضرت علی (ع) ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، جشن تیرماه سیزده در تاریخ پیش از اسلام در ایران وجود داشته است. در این مراسم با برپایی آیین‌های ویژه و آماده کردن خوراکی‌های سیزده‌گانه جشن گرفته می‌شود.

تمامی خانواده‌ها در این شب کنار هم جمع می‌شوند و تا پاسی از شب به خوردن تنقلات و گوش دادن به قصه و افسانه‌های بزرگ‌ترها سپری می‌شود، در گذشته در غروب روز سیزده، جوانان هم با در دست داشتن چند ترکه‌ بلند با کیسه‌ای که به انتهای آن بسته شده است، همراه کودکان به در خانه‌ها رفته و با سر و صدا و کوبیدن چوب به در خانه‌ها و لال‌بازی و شعر « لال بیَمو، لال بیَمو ، پارسال و پیرار بیَمو ، چِل بَزِن دیگه بَزِن، لال اِنِه لالَک اِنِه ، سالو ماه ارزون بوه، لال مار رسوا نَوِ، لال اِنِه لالَک اِنِه، پار بورده امسال انه » را سر داده و از صاحب خانه تقاضای هدیه می‌کنند و صاحب خانه نیز اغلب به آنها پول، میوه و شیرینی می‌دهد.

در این شب افزون بر خوراک‌هایی که مناسب میهمانی است بنا بر رسم، خوراکی‌های ویژه‌ای نیز تدارک دیده می‌شود و برخی نیز برای این جشن خوراکی‌هایی همچون "کاچی" نوعی حلوا، شیرینی "پِتی بَزه نون" و "کماج" تهیه می‌کنند و افراد خانواده با جمع شدن در کنار یکدیگر، گردو، سنجد، شیرینی، میوه و چای می‌خورند.

شگون چوب خوردن از لال نیز از دیگر برنامه‌های مخصوص این جشن است، به گونه‌ای که در این شب شخصی با لباس مبدل، دستمالی به سر بسته و صورتش را سیاه می‌کند و مانند لال‌ها با کسی حرف نمی‌زند. این شخص که او را لال، لال مار و لال شیش می‌گویند با همراهی چند نفر وارد خانه‌های محل می‌شود و با چوب و ترکه‌ای که در دست دارد، ضربه‌ای به ساکنان خانه می‌زند.

مازندرانی‌ها، آمدن لال را به خانه و کاشانه خود به فال نیک می‌گیرند و باور دارند که «لال» هر کس را بزند تا سال دیگر مریض نمی‌شود.

طوبی اوصانلو، مسئول گروه مردم شناسی و میراث معنوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای منطقه مازندران، اظهار کرد: تیرماه سیزده از جمله جشن‌های مشهور در استان بوده که عصر روز دوازدهم تیر ماه طبری و معادل آبان برگزار می‌شود و تیرماه با عناوینی از جمله "لال شو"، "شش زنه شو"، "لال زنه شو" و "تیر ماه اعید" نیز مرسوم است.

وی با بیان این‌که زمان اجرای روز برگزاری مراسم تیرماه سیزده، عصر دوازدهمین روز از تیرماه تبری است که گاه تا نیمه‌های شب به طول می‌انجامد، افزود: پاسخ به این پرسش که این روز با چه روزی از ماه شمسی برابر است به دلیل نامشخص بودن وضعیت تقویم طبری چندان آسان نیست اما در سال‌های اخیر در محدوده یازدهم و دوازدهم آبان ماه شمسی واقع بوده است.

مسئول گروه مردم شناسی و میراث معنوی میراث فرهنگی مازندران افزود: حداکثر مدت اجرای مراسم به تناسب با جمعیت هر روستا بین 3 تا 8 ساعت است. با اجرای برخی مراسم جنبی که در پاره‌ای از مناطق رایج است گاه تا نیمه‌های صبح روز بعد نیز به طول می‌انجامد.

اوصانلو یادآور شد: گروهی از پژوهشگران مازندرانی همچون "نصرالله هومند" تقویم تبری را در مقایسه با شمسی بدون چرخش و گردش می‌پندارند و با محاسبات آنها این روز در دوازدهم آبان ماه واقع می‌شود اما طیف وسیعی از پژوهشگران در این عرصه همچون "سید حسن تقی زاده" ، "صادق کیا" ، "پرویز ناتل خانلری"، "علی بلوکباشی" و "هوشنگ پورکریم" اختلاف یک روز در هر چهار سال را با تقویم شمسی قطعی می‌دانند. در تحقیقات میدانی نیز افراد سالخورده به گردشی بودن و تغییر زمان‌های روزهای مهم اشاره کرده‌اند.

مسئول گروه مردم شناسی میراث فرهنگی مازندران تصریح کرد: مجریان این مراسم شامل سه نفر اصلی به نام های لال ( فرد گنگ)، لال مار کیسه دار یا سفره دار و برخی کودکان هستند که آنها به خواندن اشعار می‌پردازند و گاهی فردی دیگر به نام شیش دار (دارنده ترکه) با گروه همراه است ولی در عموم موارد "لال مار" این مسئولیت را عهده‌دار است.

اوصانلو با بیان این‌که جنسیت مجریان اصلی عموماً مردانه بوده اما همراهان کودک شامل دختر و پسر است، افزود: لال مار در بابل، لال شیش و تنکابن لال شوش نیز شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: لال لباسی بلند بر تن داشته که گاه به رنگ مشکی است. در برخی نقاط چادری بر سر نهاده و کلاهی پشمین بر سر گذارده و در برخی دیگر مناطق دهان خود را با دستمال و گاه پارچه می‌بندد، صورت خود را با زغال یا دود سیاه می‌کند. سایر نفرات از جمله لال مار، شیش دار و کیسه دار دارای لباس معمولی بوده و کودکان همراه نیز البسه معمول خود را بر تن دارند.

مسئول گروه مردم شناسی میراث فرهنگی مازندران افزود: شیش دار شخصی است که قبل از آغاز مراسم با شمارش دقیق منازل روستا به همان تعداد ترکه‌هایی از درخت توت و بید فراهم می‌کند. با جداسازی برگ‌ها و حتی کندن پوست، آنها را در بسته‌هایی مشخص آماده و حمل می‌کند. جنس این ترکه‌ها حتماً باید از توت یا بید باشد. شخص کیسه دار نیز کیسه‌ای پارچه‌ای که گوشه آن به هم گره زده حمل می‌کند تا انعام دریافتی را در آن جای دهد.

وی یادآور شد: چند روز پیش از اجرای مراسم اهالی روستا مقدمات برگزاری آن را تدارک می‌بینند. آنها به تمیز کردن منزل پرداخته و به آماده سازی مواد غذایی جهت پخت غذاهای ویژه، شیرینی، آرد کردن گندم و برنج برای تهیه خوراکی‌های مرسوم می‌پردازند.

اوصانلو افزود: از دیگر مقدمات برگزاری مراسم، پختن شیرینی، پشته زیک، پیسته کانده، فراهم کردن کاندس، ولیک، تهیه سمنو از ماه قبل و سر بریدن مرغی محلی و تهیه خوراکی از آن در شب بوده است.

وی عنوان کرد: ابتدا لال در عصر روز دوازدهم تیر ماه تبری حمام کرده و در برخی مناطق خود را با آب سرد رودخانه می‌شوید سپس با سیاه کردن صورت خود البسه ویژه خود را به تن کرده و به همراه سایر اعضای گروه که آنها نیز وسایل و ادوات مورد نیاز خود را از قبل فراهم کرده‌اند شروع به اجرای مراسم می‌کند. لال در پیشاپیش گروه به درب تک تک منازل روستا رفته و با ورود به درون اتاق بدون هیچ گونه کلامی با یکی از ترکه‌های موجود در دست‌های شیش دار یکایک افراد حاضر در منزل را با ضربتی می‌نوازد.

مسئول گروه مردم شناسی میراث فرهنگی مازندران افزود: این ضربه به پهلوها و شکم افراد زده شده و اعتقاد بر این است که این عمل به خوش یمنی و برکت دهی منجر می‌شود، اگر در منزلی زنی نازا یا دختران دم بخت حضور داشته باشند لال ضرباتی بیشتر به ان وارد کرده تا زنان زایا شده و دختران نیز تا حضور دوباره لال در سال آتی ازدواج کنند. در برخی مناطق از جمله روستای چالی شیرگاه، افراد معتقدند که ضربات ترکه‌های لال شخص را تا سال دیگر از بیماری‌ها ایمن می‌کند.

وی یادآور شد: از دیگر اقدامات لال، ترکه زدن به حیوانات نازا و درختان بی ثمر است که با پادرمیانی فردی و ضمانت دادن این‌که تا سال آینده این نقیصه برطرف خواهد شد لال از ادامه ترکه زدن خودداری می‌کند، اگر فردی از ترکه زدن لال به خود ممانعت کند ضربات ترکه بیشتری از سوی لال بر او وارد می‌شود.

اوصانلو خاطرنشان کرد: در پی برگزاری مراسم لال به هیچ عنوان اجازه صحبت کردن ندارد در صورت به سخن واداشتن از سوی افراد حاضر، شخص لال مورد تنبیه ترکه دار قرار می‌گیرد. اگر لال پرسشی یا سخنی با افراد داشته باشد با اشاره و همراه با حرکت دادن ترکه به سایرین تفهیم کرده و لال مار در این مواقع منظور و هدف وی را به سایرین انتقال می‌دهد، شیش دار تنها مسئول حمل ترکه‌های به هم بسته شده توت یا بید است.

وی تصریح کرد: لال سپس ترکه را در پشت بام منزل یا در میان چاچ ( بخش چوبین و زیرین سقف‌های که با گیاهان یا تخته پوشش می‌یافت) نهاده و افراد منزل آنرا متبرک دانسته و تا سال آینده آن را در محلی امن نگه می داشتند. در برخی مناطق وجود این ترکه را سبب برکت بام و محصولات و غلات نگهداری شده و نیز مدافع در مقابل موجودات موزی از جمله موش و سوسک می‌دانستند.

مسئول گروه مردم شناسی میراث فرهنگی مازندران یادآور شد: هدایای اعطایی به گروه از سوی صاحب خانه شامل پیسته گنده (شیرینی ویژه‌ای به حجم یک پرتقال که از ترکیبات آرد، برنج، مغز گردو همراه با ماده‌ای شیرین از جمله شکر، عسل یا دوشاب خرمالوی وحشی تهیه می‌شود) حلوای گندم ( شیرینی به حجم یک عدد گردو که از آرد گندم و ماده‌ای شیرین آماده می‌شود) گردو، تخم مرغ، پشته زیک ( شیرینی ویژه‌ای که از کنجد و شیره خرمالوی وحشی تهیه می‌شود)، سیب، میوه و در مواردی نیز پول نقد داده می‌شود که این کالاها و مبالغ به فرد کیسه دار تحویل می‌شود.

اوصانلو خاطرنشان کرد: به طور معمول در پایان مراسم افراد در منزلی گرد هم آمده و پس از تعیین کل میزان انعام، کالا و پول نقد و آن را بین افراد به نسبت لال دو سهم و سایرین هر کدام یک سهم تقسیم می‌کنند؛ اگر ترکه دار فردی خردسال باشد سهم او نیز کمتر از میزان بالا خواهد بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر این رسم در شهرها کاملاً منسوخ شده و تنها در برخی نقاط کوهستانی به ندرت قابل مشاهده است و از لحاظ اجرا آن را باید منسوخ شده پنداشت.

اوصانلو اظهار کرد: تیرماه سیزده شو در مناطق شرقی گیلان به "تیرماسینزه" موسوم بوده که برگزاری مراسم فال کوزه مهمترین بخش آن است. زرتشتیان یزد و کرمان در مراسم جشن تیرگان، فال گیری با کوزه یا چک دوله را برگزار می‌کنند در سنگسر سمنان نیز اجرای این مراسم مرسوم بوده است. یادآوری این نکته ضروری است که در برخی مناطق مورد تحقیق مازندران به اجرای مراسم فال‌گیری با کوزه پس از پایان مراسم تحت عنوان امیری خونی اشاره شده که شباهت معنی داری با مراسم برگزار شده در گیلان دارد.

وی تصریح کرد: در مناطقی از شهرستان نور، رسم شال اندازی نیز در این شب اجرا می‌شود؛ این مراسم که در مناطق مرکزی مشاهده نمی‌شود احتمالاً ره آورد اقوام کرد مهاجر در مناطق غربی مازندران بوده است. این رسم و آیین کهن در سال 91 به ثبت رسیده و در حافظه ملی جای گرفته است.

منبع: ایسنا

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/22

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران هشدار داد:

ثبت یک طلاق به ازای هر 4 ازدواج در کشور

شناسه خبر: 914739 سرویس: استانها
طلاق

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: در ایران به ازای هرچهار ازدواج یک طلاق ثبت می‌شود و این آمار نگران‌کننده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سید حسن موسوی چلک بعد از ظهر امروز در حاشیه کارگاه آموزشی رویکردهای نوین مددکاری اجتماعی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: انجمن مددکاران اجتماعی از سال 42 تشکیل شده است و یکی از قدیمی ترین تشکل غیردولتی در بخش اجتماعی است و از سال 89 شاهد تغییرات در مدیریت انجمن و شیوه عملکرد آن بودیم.

وی افزود: انجمن مددکاران اجتماعی در 27 استان شعبه دایر کرده است، 16 کارگروه تخصصی در حوزه های خانواده، بنیاد شهید، توانبخشی، زندان، کودکان، زنان و نهادهای اجتماعی و سایر نهادها دارد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح کرد: به تازگی گفتگوهای اجتماعی را شروع کرده و 6 نشست  برگزار کردیم.

وی ادامه داد: انجمن مددکاران اقدام به چاپ کتاب هایی از قبیل  دو کتاب با عنوان‌های «امور اجتماعی در برنامه ششم توسعه» و «گنجینۀ یک و دو» به منظور بالا بردن سطح دانش تخصصی مددکاران کرده است.

اجرای طرح دادرسی کیفری کودکان توسط مددکاران اجتماعی

موسوی چلک با اشاره به ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری گفت: مجلس ب قانونی را مصوب کرده است که در آن برای کودکان پرونده شخصی تشکیل شود و اجرای این طرح به مددکاران اجتماعی واگذار شده است.

ایشان درادامه  گفت: عملکرد تشکل‌ها باید بدون هرگونه گرایش سیاسی و جانب داری باشد، مددکار اجتماعی نباید درگیر سیاسی بازی‌های حاکم بر جامعه شود، مددکاران در انتخابات به عنوان انجمن شرکت می‌کنند و در صورت نیاز راهنمایی و راهبردهایی به فرد مورد نیاز می‌دهند اما هیچ گونه فعالیت سیاسی مستقلی انجام نمی‌دهند.

وی با اشاره به نقاط ضعف در حوزه‌های اجتماعی گفت: اینگونه مسائل سبب شد تا در حوزه‌های اجتماعی و مددکاری رویکرد و عملکرد انجمن را تغییر دهیم

موسوی چلک افزود:  مددکاران اجتماعی دو ماموریت مهم دارد، یکی کمک به ارتقاء کیفیت زندگی مردم (بهتر زیستن) و دیگری کمک به ارتقای توسعه شاخص های سلامت اجتماعی، با رعایت این دو مهم می‌توانیم از مددکار اجتماعی مشکل محور به مددکار اجتماعی نیاز محور تغییر کنیم.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به تعریفی جدید از مددکار اجتماعی گفت: مددکار اجتماعی یک حرفه کاربردی و رشته تحصیل دانشگاهی است که توسعه و تغییر اجتماعی، انسجام اجتماعی و توانمند سازی و آزادسازی افراد را تسهیل می کند، اصول هدایت اجتماعی، حقوق بشر، مسئولیت جمعی و احترام به تفاوت ها در مددکاری اجتماعی با تکیه بر علوم اجتماعی، علوم انسانی و دانش بومی افراد و ساختارها را در مقابله با چالش‌های زندگی و ارتقاء رفاه و بهزیستی درگیر می‌کند.

ضعف ایران در سیاست‌گذاری اجتماعی

وی ادامه داد: در ارزیابی خدمات  یک کشور درحوزه ها اجتماعی  به فراگیری، کفایت، جامعیت، استمرار یا پایداری و کارآمدی و اثربخشی دقت می‌شود که متاسفانه در ایران در بسیاری از حوزه ها در پنج مولفه فوق الذکر بخش و  سیاست گذاری اجتماعی  بسیار فقیر هستیم.

موسوی چلک با اشاره به ضعف مستندسازی فعالیت‎ها در ایران گفت:   مولفه مهم در کار های اجتماع محور« احساس نیاز مردم» است، در ابتدا مردم باید احساس نیاز کنند چون مردم مشارکت کننده اصلی هستند، احساس نیاز مردم شاه کلیدی در این زمینه است.

انتهای پیام/

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/22
در گفتگو با مهر عنوان شد؛

نگرانی از آسیب های فضای مجازی/ضرورت توسعه اورژانس اجتماعی

شناسهٔ خبر: 2961665 -
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی به ضرورت راه اندازی اورژانس اجتماعی در شهرهای کوچک اشاره کرد و گفت: توسعه اورژانس اجتماعی از شیوع آسیب های اجتماعی در کشور جلوگیری می کند.

سید حسن موسوی چلک در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: در حال حاضر استفاده از فضای مجازی در میان مردم ایران نسبت به گذشته بسیار فراگیر شده و البته به گفته متخصصین و آسیب شناسان سن استفاده از فضاهای مجازی نیز در میان نوجوانان کاهش یافته است.

وی ضمن ابراز نگزانی از آسیب های فضای مجازی ، تاکید کرد: باید استفاده درست از فضای مجازی به کاربران آموزش داده شود و سواد بهره برداری مناسب افزایش پیدا کند و در این خصوص مسئولان باید چاره ای بیاندیشند در غیر این صورت در سال های آینده دیگر نمی توان با آسیب های اجتماعی ایجاد شده مقابله کرد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی همچنین به خانواده ها توصیه کرد که نظارت و دقت کافی بر نحوه استفاده فرزندان خود از فضاهای مجازی را داشته باشند و و مانع استاده کودکان در سنین پایین شوند.

موسوی چلک به نقش موثر اورژانس اجتماعی در کاهش آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: کارشناسان اورژانس اجتماعی با آموزش هایی که می بینند تا حدود زیادی می توانند مانع افزایش و همچنین کاهش آسیبهای اجتماعی شوند.

به گفته وی، در حال حاضر سازمان بهزیستی نسبت به راه اندازی اورژانس اجتماعی در شهرهای بزرگ اقدام کرده که جا دارد به منظور جلوگیری از آسیب ها در شهرهای کوچک و با جمعیت کم و همچنین مناطق حاشیه ای شهرهای بزرگ نیز این اورژانس ایجاد شود.

موسوی چلک گفت: در برنامه ششم توسعه باید یک بار برای همیشه نسبت به فراگیر شدن اورژانس اجتماعی در تمامی شهرهای کشور اقدام شود و در این صورت شاهد کاهش پرونده های قضایی خواهیم بود.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/19
د خبر :2161600485613304024 تاریخ :دوشنبه 18 آبان 1394 ساعت 01:30 بازدید :48

دانش آموزان مددکار ندارند

از هفت تا 18 سالگی، این دوازده سال را باید حساس‌ترین سال‌های عمر هر کسی دانست، سال‌هایی که می‌تواند بستر رشد و پیشرفت باشد یا سرآغازی برای سقوط در ناهنجاری‌ها. از هفت سالگی تا 18 سالگی ما رخت دانش‌آموزی به تن می‌کنیم و اگر از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی لطمه بخوریم می‌شویم یک آسیب‌دیده اجتماعی، یک کودک، یک نوجوان یا یک جوان که نقل محافل آسیب‌شناسان اجتماعی است.

 

دور نیست زمانی که نادر منصور کیایی، مدیرکل دفتر پیشگیری و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش از افزایش عوامل مخاطره آمیز نوجوانان سخن گفت و نسبت به خطر گرایش نوجوانان به رفتارهای پرخطر هشدار داد. سخنان او حالا در اینترنت قابل بازیابی است. او که از خطر گرایش به دخانیات، سوءمصرف مواد و خشونت به عنوان مهم ترین خطراتی که نوجوانان را تهدید می کند، یاد می کرد. در واقع کیایی معتقد به ایجاد نظام مراقبت اجتماعی از کودکان و نوجوانان بود؛ نظامی که جایش در کشور ما واقعا خالی است.

جای خالی مددکار اجتماعی

اگر دانش آموز گرفتار خشونت خانگی باشد، اگر چشم باز کرده و اعتیاد را دیده باشد، اگر از بعد عاطفی آسیب دیده یا خطایی کرده باشد، اگر دست به سرقت و باجگیری زده باشد یا لغزیده و به سمت مواد مخدر رفته باشد، چه کسی است که دردها، خطاها و لغزش های او را در محیط مدرسه بشناسد و رد گرفتاری ها و چالش های او را بگیرد و از سقوط نجاتش دهد؟

کارشناسان معتقدند، همیشه می توان معلم یا مدیری را پیدا کرد که از سر مهربانی و دلسوزی، شخصا پیگیر وضعیت دانش آموز مشکل دار شود. موضوع سه ساعت گفت وگوی روان شناسان، مددکاران و جامعه شناسان حاضر در نشست امور اجتماعی و آموزش و پرورش که یازدهم آبان به همت انجمن مددکاران اجتماعی ایران برگزار شد، همین نکته و خلأ بود. آنها می گفتند این که کسی با انگیزه های شخصی، پیگیر کار دانش آموز مشکل داری باشد، کفایت نمی کند بلکه ارتقای سلامت روانی اجتماعی دانش آموزان نیاز به تشکیلاتی نظام مند دارد که درمان مشکلات دانش آموزان را در ارائه خدمات مددکاری بداند، آن هم در مدرسه، درست کنار دانش آموزان.

سید  حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در این نشست کسی بود که از لزوم برنامه ریزی برای ارتقای سلامت روانی، اجتماعی دانش آموزان سخن گفت و بزرگ ترین خلأ در آموزش و پرورش را نبود مددکار اجتماعی معرفی کرد. او بر این موضوع دست گذاشت که اگر دانش آموزی به هر دلیل درگیر آسیب اجتماعی شد، باید سیستمی تخصصی به او کمک کند تا به محیط مدرسه بازگردد نه این که اگر درگیر یک آسیب شد، درهای مدرسه به رویش بسته شود.

کیایی:

افراد غیر از این که زیر چتر آموزش همگانی پیشگیری قرار می گیرند، باید از چرخه خدمات تخصصی حمایت روانی و مددکاری اجتماعی نیز بهره مند شوند

 
 

این نکته را ایوب اسلامیان، مددکار اجتماعی نیز تکرار کرد، اما با تمرکز بر ترک تحصیل دانش آموزان مشکل دار؛ دانش آموزانی که معمولا به جز همان معلم یا مدیر دلسوز کسی پیگیر وضعیتشان نمی شود و اگر مددکاری در مدرسه بود و پیگیر می شد، شاید ترک تحصیل اتفاق نمی افتاد. این مددکار می گوید، مشاور یا روان شناس مبنای قضاوتش گفته افراد است، اما مددکار از ابزارهای ارزیابی استفاده می کند؛ مثل این که به خانه دانش آموز مشکل دار سر می زند و ریشه آسیب دیدگی او را می یابد.

با وجود این کارکرد مهم، جای مددکاران اجتماعی در مدارس ما خالی است؛ حتی ابوالقاسم عیسی مراد، روان شناس و مدیرکل سابق امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش می گوید، با این که مشاوران در برخی مدارس حضور دارند، اما حضور آنها نیز کمرنگ است؛ 105 هزار مدرسه و فقط 17 تا 18 هزار مشاور. همین است که اگر دانش آموزی مشکلی داشته باشد، درگیر آسیبی شده یا در مسیر خطایی افتاده باشد، مشکلش در مدرسه شناخته نمی شود و اگر شناخته شود، معمولا با هدف رفع مشکل با او برخورد نمی شود.

آموزش و پرورش چه می کند

با وجود این، آموزش و پرورش چنین تحلیل هایی را کمتر می پذیرد و مدعی است به طور مستمر و با ابزارهای مختلف، آسیب های اجتماعی کودکان و نوجوانان مدرسه را رصد می کند. نمونه اش دکتر نادر منصور کیایی، مدیرکل پیشگیری و مراقبت از آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش است که در نشست انجمن مددکاران اجتماعی گفت این دفتر از اعتیاد تا رفتارهای پرخطر دانش آموزان را تحت پوشش برنامه های خود قرار می دهد و در سه محور آموزشی، فرهنگی و مراقبتی خدمات می دهد. در بخش آموزشی گویا مهارت های خودمراقبتی به دانش آموزان آموخته می شود، همچنین به خانواده ها و کارکنان مدرسه راهکارهای مراقبت از نوجوانان آموزش داده می شود. در کنار اینها بحث های مربوط به آسیب های اجتماعی در کتاب های درسی دوره متوسطه اول گنجانده شده و کتاب های راهنمای پیشگیری از آسیب ها نیز قرار است به زودی به دست معلمان برسد تا شیوه های تدریس آنها ونحوه کلاس داری شان با اصول پیشگیری از آسیب های اجتماعی منطبق شود.

با وجود این کیایی معتقد است در حوزه مراقبتی (برخلاف حوزه آموزش) فقط آموزش و پرورش در قبال دانش آموزان مسئولیت ندارد و مدارس تنها می توانند در مواجهه با کودکان و نوجوانانی که درگیر اختلال یا در آستانه خطر هستند، مداخلات مختصر درون مدرسه ای داشته باشند. یعنی همه دستگاه های اجرایی، سیاستگذار و حمایتی در قبال دانش آموزان برای استقرار نظام مراقبتی اجتماعی مسئولیت دارند.

به این ترتیب، افراد غیر از این که زیر چتر آموزش همگانی پیشگیری قرار می گیرند، تحت غربالگری اختلالات و چرخه خدمات تخصصی حمایت روانی و مددکاری اجتماعی قرار می گیرند.

اما وضع فعلی ما با وضع ایده آل فاصله دارد و برخی دانش آموزان ما در مقابل آسیب های اجتماعی بی دفاع اند.

مریم خباز/جامعه/ روزنامه جام جم/18/8/94

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها : دانش آموزان مددکار ندارند;، s، d ]g;کlnn;hv h[jlhudک،
لینک های مرتبط :
          
1394/08/19

 آرمان- زهرا سلیمانی: اینكه هر یك از ما در روز چقدر برای اعضای خانواده خود وقت می‌گذاریم مساله‌ای است كه در سال‌های اخیر نسبت به آن هشدار داده شده است، آن هم به این دلیل كه با گسترش فعالیت شبكه‌های اجتماعی اعضای خانواده زمان طولانی را در طول روز به آن اختصاص می‌دهند كه همین امر پیامدی جز دوری اعضای خانواده با یكدیگر را به دنبال ندارد. عدم توجه اعضای خانواده به نیازهای یكدیگر، نارسایی‌ها و تبعات جبران‌ناپذیر و بنیادی را برای خانواده‌ها به دنبال دارد. «آرمان» درباره روابط خانوادگی و اعمال شیوه‌های جدید در زمینه نحوه برقراری ارتباط موثر، با سیدحسن موسوی‌چلك، رئیس انجمن مددكاری ایران، ‌به گفت‌وگو پرداخته است.

 

 در سال‌های اخیر همواره هشدار‌هایی در این باره داده شده كه روابط درون‌خانوادگی كاهش چشمگیری داشته است. نحوه برقراری ارتباط در بین اعضای خانواده را در ایران و در حال حاضر چگونه ارزیابی می‌كنید؟

خانواده، مهم‌ترین و موثرترین نهاد اجتماعی است. یكی از مهم‌ترین كاركردهای نهاد خانواده ایجاد بستر برای رشد و تعالی اعضای آن است. تقویت روابط بین اعضای خانواده باعث ایجاد حس صمیمیت بین آنها می‌شود. هر یك از افراد در خانواده تكیه‌گاه محكمی برای یكدیگر محسوب می‌شوند كه همین امر می‌توانند مشوقی برای دستیابی به اهداف آنها باشد. یكی از مهارت‌های مورد نیاز برای زندگی اجتماعی به ویژه در خانواده كسب مهارت گفت‌وگو است

 میزان گفت‌وگو در بین خانواده‌های ایرانی الان چقدر است؟

بنابر تحقیقی كه به نام فرهنگ گفت‌وگو در خانواده‌های ایرانی انجام دادم، میانگین گفت‌وگو در بین خانواده‌های ایرانی در چند سال گذشته 15 دقیقه بود، اما اگر این تحقیق هم‌اكنون انجام شود خواهید دید كه به دلیل وجود شبكه‌های اجتماعی متعدد و فعالیت اكثر افراد در آنها به نسبت نرخ گفت‌وگوی اعضای خانواه نیز با یكدیگر كاهش یافته است. گفت‌وگو و تعامل به معنای واقعی یك مهارت است، آن هم به این دلیل كه هر گفت‌وگو و تعامل هدفمندی می‌تواند به تحقق اهداف در زندگی افراد تاثیرگذار باشد. افراد با كسب مهارت گفت‌وگو می‌آموزند كه چه زمانی برای صحبت كردن مناسب است و چه مكانی را باید برای تاثیر‌گذاری گفت‌وگوی موثر باید انتخاب كنند. در واقع خوب گوش كردن و بیشتر توجه كردن به مباحث دیگران یكی از راه‌های ایجاد گفت‌وگوی هدف‌دار و تاثیرگذار است. به این ترتیب می‌توان صریح و شفاف راجع به موضوعات گوناگون با یكدیگر به گفت‌وگو پرداخت

  برای ارتقای مهارت گفت‌وگو در جامعه باید از چه مهارت‌هایی بهره جست؟

در گفت‌وگوی صریح افراد صادقانه و بدون ترس به بیان افكار و انتظارات خود می‌پردازند. این نوع گفت‌وگو باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد و احترام به حقوقش می‌شود. در این شیوه افراد واقع‌بین و منعطف هستند و كسی اجازه سوءاستفاده از آنها را ندارد. در این نوع گفت‌وگو صمیمت بین خانواده‌ها افزایش می‌یابد و به نسبت افراد علاقه‌مند می‌شوند كه به بیان احساسات و خواسته‌های خود بپردازند. در این نوع گفت‌وگو بی‌شك مشكلات در اسرع وقت حل و فصل می‌شود. در گذشته شب‌نشینی‌های خانوادگی تاثیر مطلوبی بر انسجام خانواده‌ها و اقوام داشت. هم‌اكنون نیز گفت‌وگوی موثر می‌تواند شدت تنش‌ها را كاهش د‌هد. خانواده‌هایی كه سبك گفت‌وگوی صریح را انتخاب می‌كنند به نسبت میزان صمیمیت در آنها افزایش می‌یابد. هر یك از افراد در جامعه باید مهارت گفت‌وگو را بیاموزند، برای مثال اینكه چگونه سوال پرسیده شود و چگونه پاسخ داده شود هر یك از این مباحث نیازمند كسب مهارت است. در ضمن چگونگی استفاده از تكنیك‌های زبان بدن نیز می‌تواند در تاثیر‌گذاری صحبت‌ها روی مخاطب موثر باشد. به كارگیری هر یك از این مهارت‌ها در گفت‌وگوهای میان‌فردی نشان‌دهنده توجه به فرد مقابل است. این امر باعث می‌شود صحبت با كیفیت بهتر و طولانی‌تر انجام شود. در گفت‌وگوی موثر باید از موضوعات تنش‌زا پرهیز كرد. باید دانست كه در هیچ گفت‌وگویی نباید به شیوه تحكمی و آمرانه با فرد مقابل صحبت كرد. عدم وجود فرهنگ گفت‌وگو كاهش محبت در بین اعضای خانواده را به دنبال دارد. برای مثال اگر در یك گفت‌وگوی مناسب و صریح میزان صمیمیت ارتقا یابد به نسبت محبت نیز در بین اعضای خانواده بیشتر می‌شود و به این ترتیب رابطه صمیمی‌تر می‌شود. با بررسی آمار وقوع خشونت‌های خانگی، تعارضات خانوادگی، طلاق و دیگر نارسایی‌ها در جامعه می‌توان به تغییر سبك زندگی، فقر محبت و بروز دیگر عوامل تنش‌زا در جامعه اذعان داشت. یكی از ضرورت‌های خانواده‌های امروز وقت گذاشتن درباره موضوعات مربوط به خود است. برای مثال گفت‌وگو درباره اینكه دیگری چه كار می‌كند، چه حرف‌هایی گفته است یا چه چیزی خریده است نه تنها منجر به افزایش ارتباط موثر نمی‌شود، بلكه این عوامل باعث بروز دیگر نارسایی‌ها نیز می‌شود

 چندی پیش در یكی از مقاله‌های اجتماعی دلیل بروز 97درصد از اختلافات در خانواده‌های ایرانی عدم گفت‌وگوی موثر و بروز سوءتفاهم‌ها عنوان شده بود. به نظر شما چگونه می‌توان شدت این نارسایی‌ها و سوءتفاهم‌ها را در زندگی كاهش داد؟

در برخی مواقع بیان یك كلمه می‌تواند برداشت‌ها متفاوتی را برای مخاطب در پی داشته باشد. برای مثال اگر به فرد مقابل گفته شود كه «تو فرد دهن‌بینی هستی» با اینكه به او گفته شود «تو فرد منعطفی هستی» هر یك از این جملات بار معنایی متفاوتی را برای مخاطب به دنبال دارد. باید دانست هر كلمه بار مثبت و منفی فراوانی را به دنبال دارد و این امر باعث بروز سوءتفاهم‌های متعدد می‌شود. برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند بروز 70 تا 80 درصد از سوءتفاهم‌ها در روابط افراد به دلیل عدم كسب مهارت گفت‌وگوی مناسب است. هر یك از افراد چه در درون و چه در بیرون از خانواده نیازمند برقراری ارتباط با دیگران است. این در حالی است كه مهارت گفت‌وگوی هدفمند و ایجاد ارتباط موثر یك فن است كه عدم برقراری این مهارت در زندگی باعث بروز درگیری و دعواهای متعدد می‌شود

 چگونه می‌توان به ارتقای این مهارت‌ها پرداخت؟

فراگیری این مهارت ذاتی نیست، بلكه باید مهارت‌های ارتباطی را یاد گرفت. اینكه فرد بیاموزد كه چگونه و با چه كلمه‌ای باید سوالش را بپرسد نشان‌دهنده مهارت اوست. در اغلب موارد اگر افراد به شكل صریح به گفت‌وگو با یكدیگر بپردازند به نسبت تاثیر‌گذاری‌شان نیز افزایش می‌یابد. قبل از یادگیری مهارت سخن گفتن باید خوب گوش كردن را آموخت تا فرد مقابل بتواند حرفش را بزند. در كسب مهارت گفت‌وگو پرهیز از پرسش‌های طولانی و عدم استفاده از كلمات تحقیرآمیز مورد تاكید قرار گرفته است. در ضمن باید در گفت‌وگو به احساسات فرد مقابل احترام گذاشت و بالطبع به كنترل احساسات خود نیز توجه داشت. اگر در گفت‌وگو توانایی ارتقای این مهارت‌ها ایجاد نشود به نسبت اعتماد فرد مقابل نسبت به گوینده از بین می‌رود. عدم رعایت این مهارت‌ها دوری عاطفی در روابط خانواده‌ها را به دنبال دارد كه این ضعف فقر محبت را به وجود می‌آورد و منجر به كسب محبت از افرادی خارج از خانواده می‌شود. كسب محبت از اعضای خانواده یكی از پاك‌ترین و ناب‌ترین احساسات است و هر فرد برای احیای آن باید دنبال كسب مهارت و توجه به آن باشد

 


لینک خبر :   http://armandaily.ir/?News_Id=1339074

19/8/94

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/19

در ششمین نشست گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع امور توانبخشی مطرح شد
افتخاری: راه‌اندازی نظام رصد آسیب‌های اجتماعی/ موسوی چلک: مطالبه‌گری سازمان‌های غیردولتی و NGOها

ششمین نشست گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع امور توانبخشی در برنامه ششم توسعه در حالی با حضور مسئولان بهزیستی و نمایندگان مجلس برگزار شد که در این جلسه بر مطالبه‌گری و پرسشگری سازمان‌های غیردولتی و NGOها تأکید شد.

خبرگزاری فارس: افتخاری: راه‌اندازی نظام رصد آسیب‌های اجتماعی/ موسوی چلک: مطالبه‌گری سازمان‌های غیردولتی و NGOها

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، ششمین نشست گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «امور توانبخشی» در برنامه ششم توسعه عصر امروز با حضور انوشیروان محسنی‌بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور، لاله افتخاری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و اساتید دانشگاه و نمایندگان تشکل‌های مردم‌نهاد در سالن اجتماعات سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.

محسنی‌بندپی در ابتدای این نشست با اشاره به عوامل معلولیت، خاطرنشان کرد: بیماری‌های دیابتی، معلولیت‌های ناشی از تصادفات و همچنین معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیکی 3 فاکتور مهم معلولیت محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه سالانه حدود 30 الی 35 هزار کودک معلول ناشی از اختلالات ژنتیکی و عدم رعایت مراحل بارداری در کشور متولد می‌شوند، گفت: با انتشار این‌گونه اخبار برخی ها به ما ایراد گرفتند، ولی ما اعتقاد داریم این موارد در محافل کارشناسان و اساتید مطرح شود.

وی با اشاره به گسترش آسیب‌های اجتماعی و نگرانی‌های موجود در این بخش افزود: استراتژی سازمان بهزیستی پیشگیری از ورود آسیب‌های اجتماعی و معلولیت‌ها است که در این زمینه اقداماتی صورت گرفته است، از جمله می‌توان به دو طرح غربالگری تنبلی چشم و شنوایی‌سنجی اشاره کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: طرح غربالگری تنبلی چشم از سال 74، توسط سازمان بهزیستی کلید خورد و هم‌اکنون 80 درصد از کودکان 3 تا 6 سال تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند، ضمن اینکه در سال گذشته 63 درصد از کودکان در طرح غربالگری شنوایی‌سنجی شرکت کردند که بنا داریم این رقم را به بالغ به 95 درصد برسانیم.

محسنی‌بندپی با اشاره به پیشرفت کشورهای اروپایی و توسعه‌یافته در امر پیشگیری تأکید کرد:‌ بسیاری از کشورها توانستند تالاسمی و اختلالات ژنتیکی را با استفاده از علم و تخصص ریشه‌کن کنند که ما امیدواریم در کشور ما نیز با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و حضور مؤثر کارشناسان و همچنین قرار دادن خدمات پیشگیری تحت پوشش بیمه‌ها، گام‌های مؤثری را برای کنترل و مهار آسیب‌های اجتماعی برداریم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: اولویت‌ بهزیستی، پیشگیری است و در این زمینه تلاش‌های گسترده‌ای را آغاز کرده است که امیدواریم با همکاری ‌سایر بخش‌ها و دستگاه‌ها گام‌های مؤثری را در این بخش برداریم.

وی با اشاره به آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای، گفت: اگرچه این آمار در سال‌های اخیر کاهش یافته است، اما کشور ما هم‌چنان در بخش تصادفات جاده‌ای و مرگ و میرهای ناشی از آن و معلولیت‌ها رتبه اول را دارد که امیدواریم با استاندارد شدن جاده‌ها و خودروها و تجهیز کردن خودروها به لحاظ ایمنی، قدم‌های خوبی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی برداریم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه این مراسم با اشاره به راه‌اندازی مرکز رصد آسیب‌های اجتماعی، خاطرنشان کرد: امیدواریم این مرکز در برنامه ششم توسعه دیده شود تا بتوانیم با داشتن آمارهای دقیق، برنامه‌های منظمی را در حوزه پیشگیری تدوین کنیم.

محسنی‌بندپی در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت قانون بازنگری شده جامع حمایت از معلولان تصریح کرد: چند پیش لایحه حمایت از حقوق معلولان از طریق دولت به مجلس ارسال شده است که طبق برنامه‌ریزی قرار است هفته آینده در کمیسیون مشترک بهداشت و اجتماعی پیگیری شود.

به گزارش فارس، در ادامه این مراسم لاله افتخاری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمادگی مجلس جهت همکاری با دولت و سازمان‌های زیرمجموعه آن، خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس اعتقاد ویژه‌ای جهت حمایت از معلولان و مددجویان سازمان بهزیستی دارند.

وی تصریح کرد: ارائه خدمات به جامعه هدف بهزیستی منتی نیست و این وظیفه و تکلیف هر یک از نمایندگان محسوب می‌شود و نبایستی کوتاهی شود.

افتخاری با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه، تصریح کرد: در این برنامه می‌توانیم طرح‌ها و لوایح خوبی برای حمایت از معلولان در نظر بگیریم و مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد که در تصویب طرح‌ها و لوایح مسئولان بهزیستی را همراهی کند.

افتخاری همچنین به نظام رصد آسیب‌ها در قرارگاه آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت: امیدواریم این مرکز در برنامه ششم توسعه دیده شود.

وی اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی آمادگی هرگونه همکاری را با سازمان بهزیستی دارد و امیدواریم این سازمان نیز در برنامه‌های فرهنگی و به‌ویژه قرآنی توجه ویژه‌ای را داشته باشد.

به گزارش فارس، سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه این مراسم با اشاره به اهمیت تدوین برنامه ششم توسعه تصریح کرد: بایستی قوانین و مقرراتی که در این برنامه دیده می‌شود، برای سایر آحاد جامعه از جمله معلولان نیز دیده شود و در صورت تحقق این امر می‌توان به آینده امیدوار بود.

وی تصریح کرد: امیدواریم برنامه ششم توسعه مبنایی برای ارتقای برنامه هفتم توسعه باشد، به‌طوری‌که مجلس شورای اسلامی می‌تواند در تدوین این برنامه مؤثر باشد.

موسوی چلک با تأکید بر اینکه بایستی از ظرفیت پتانسیل NGO ها و سازمان‌های غیردولتی استفاده کرد، گفت:‌ باید به سازمان‌های غیردولتی اجازه مطالبه‌گری و پرسشگری و ارائه دیدگاه‌هایشان را بدهیم.

انتهای پیام/

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/18

 

 جای خالی «سلامت اجتماعی» در برنامه ششم
گفت و گو با حسن موسوی چلك، رئیس انجمن مددكاران اجتماعی كشور

نویسنده: مهدی آیینی

اشاره: قطار آسیب های اجتماعی همچنان درحال حرکت است؛ طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی و خشونت هر روز رنگ و بوی جدید تری به خود می گیرد. در این میان، نهادهای مربوطه نیز موفقیت لازم را ندارند به همین دلیل اگر این مسائل این روزها اندکی از تابو بودن فاصله گرفته است، باید آن را به پای مشهود شدن شان گذاشت و تاکید کرد تا وقتی به این مسائل توجه نشان ندهیم و دغدغه ما نشود نمی توانیم به داشتن جامعه ای سالم امیدوار باشیم. در حالی که هنوز برای تدوین برنامه ششم توسعه فرصت باقی است، با حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور درباره اهمیت پرداختن به آسیب های اجتماعی در این برنامه به گفت وگو نشسته ایم.
    
    چه اتفاقی افتاده که این روزها سبک زندگی خانواده های ایرانی مورد توجه کارشناسان اجتماعی قرار گرفته است؟
    در کشورمان نشانه هایی نسبت به فاصله سبک زندگی کنونی برخی خانواده ها با سبک زندگی مناسب و مورد قبول وجود دارد. از این منظر موضوع مورد بحث و بررسی است.
    
    کدام آسیب نگران کننده تر است؟
    موارد زیادی وجود دارد که می توان به آنها اشاره کرد. برای نمونه پرونده های زیاد قضایی در کشورمان نشانه خوبی نیست. براساس گفته های رئیس قوه قضاییه در کشورمان حدود 15 میلیون پرونده قضایی تشکیل شده، اما هند با بیش از یک میلیارد جمعیت حدود یک میلیون و 200 هزار پرونده قضایی دارد.
    
    شرایط خانواده ها را چگونه ارزیابی می کنید؟
    این حوزه نیز نگران کننده است، چون باید نسبت به ورود آسیب های اجتماعی به درون خانواده هشدار داد، زیرا وقتی آسیب وارد خانواده می شود، مزمن شده و حل مشکلات در آینده را نیز مشکل تر خواهد کرد.
    
    این روزها گرایش به کدام آسیب ها بیشتر شده است؟
    آسیب هایی که شادی آنی بیشتری دارند؛ گرایش به مواد مخدر صنعتی، مشروبات الکلی و روابط خارج از چارچوب در دنیای واقعی و مجازی وجود دارد که نشان می دهد برای جبران کمبود شادی و نشاط سراغ این موارد می روند.
    
    درباره افزایش زنان سرپرست خانوار نیز مدتی است بیشتر می شنویم.
    براساس تحلیل حوزه اجتماعی، در سال 75 کمتر از یک میلیون و200 هزار زن سرپرست خانوار داشتیم و سال 85 این آمار به بیش از یک میلیون و600 هزار نفر رسید و در آخرین سرشماری یعنی سال 90 تعداد زنان سرپرست خانوار در کشور به دو میلیون و 500 هزار نفر رسید . البته منظور این نیست که زن سرپرست خانوار آسیب دیده اجتماعی است، اما دختران و زنانی که به تنهایی زندگی می کنند در مقایسه با افرادی که تحت حمایت خانواده هستند، آسیب پذیر ترند.
    
    آیا باید نگران حوزه مواد مخدر نیز باشیم.
    بله، آمار رسمی اعلام شده نشان می دهد دو میلیون و 300 هزار نفر به شکل مستقیم درگیر این مساله هستند که شامل معتادان دائمی و تفننی می شوند، ولی به نظر می رسد ما آمار دقیقی از افراد درگیر در حوزه مواد مخدر نداریم.
    
    دغدغه ها نسبت به فضای مجازی را چقدر جدی می بینید؟
    در این حوزه آمار مشخصی نداریم، اما آثار فضای مجازی را بر سلامت اجتماع می توان مشاهده کرد. هرچند فضای مجازی یک فرصت است، اما چون سواد استفاده از آن را نداریم، این فرصت تبدیل به تهدید می شود.
    
    سکونتگاه های غیررسمی را نیز در این میان نمی توان نادیده گرفت.
    براساس آمار شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهر، از حدود 97 شهری که بررسی شد، بیش از 950 هزار سکونتگاه غیر رسمی که جمعیتی حدود 10 تا 11 میلیون نفر را در خود جای داده اند، در کشور وجود دارد، اما نمی توان به تمام این افراد برچسب آسیب دیده اجتماعی زد. البته تاثیر محیط را بر گسترش آسیب های اجتماعی نمی توان نادیده گرفت.
    
    آسیب های اجتماعی در حوزه بیماری ای مثل ایدز چقدر جدی است؟
    آمار حدود 29 هزار مبتلارا نشان می دهد، اما این را می توان در ضریب حداقلی 4 ضرب کرد، علاوه بر این ما نگران این هستیم که روند ابتلای افراد به این ویروس به سمت روابط جنسی محافظت نشده تغییر مسیر دهد.
    زن سرپرست خانوار آسیب دیده اجتماعی نیست، اما دختران و زنانی که به تنهایی زندگی می کنند در مقایسه با افرادی که تحت حمایت خانواده هستند آسیب پذیر ترند
    
    بر چه اساسی این مساله را عنوان می کنید؟
    سال های 65 تا 93 حدود 14 درصد به دلیل روابط جنسی محافظت نشده و حدود 68 درصد از طریق سرنگ آلوده مبتلاشدند، اما در افرادی که طی یک سال آخر شناسایی شده اند، سهم روابط جنسی محافظت نشده به 38درصد می رسد، یعنی فقط در یک سال پایانی این آمار حدود 5/2 برابر رشد کرده است. بنابراین باید نگران بود.
    
    با توجه به آسیب هایی که مرور کردیم، سلامت اجتماعی کشور را در آینده چگونه پیش بینی می کنید؟
    اینها نشان می دهد به سختی می توان به آنچه برای ایران 1404 در سند چشم انداز درنظر گرفته شده است، رسید .
    برخی کارشناسان براین باورند که چنین شرایطی طبیعی است، چون ما در حال طی کردن مسیر توسعه هستیم.
    طبیعی قلمداد کردن این پدیده ها یعنی دست روی دست گذاشتن و بدون شک گسترش آسیب های اجتماعی پیام مشخص دارد و آن چیزی جز تهدید امنیت اجتماعی و روانی کشور نیست. ما دراین حوزه زیاد کار کرده ایم، اما موفق نبوده ایم. در غیر این صورت شرایط کنونی آسیب های اجتماعی در کشور این گونه نبود.
    
    برنامه های اجرا شده در حوزه آسیب های اجتماعی را چطور ارزیابی می کنید؟
    این برنامه ها فراگیر و جامع نبوده و از کفایت، پایداری و استمرار نیز برخوردار نبوده اند. در واقع به موقع، تخصصی و در دسترس بودن، سه مولفه مداخلات مناسب است که برای کمک به آسیب دیدگان اجتماعی باید در نظر داشت، اما مداخلات انجام شده این ویژگی ها را ندارد.
    
    شما جدی ترین مشکل را در حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی چه می دانید؟
    مشکل اصلی ما این است که سیاست اجتماعی مشخصی در حوزه آسیب های اجتماعی نداریم، زیرا یک روز برای ایجاد گشت ارشاد تصمیم می گیریم و روز دیگر بر لزوم ایجاد اورژانس اجتماعی پافشاری می کنیم . به همین دلیل بالاخره نمی دانیم برخورد ما با حوزه آسیب های اجتماعی در کشور باید چگونه باشد. درواقع نقشه راه تعریف شده نیست. دو برنامه از سند چشم انداز ایران1404 نوشته ایم، به این شکل که فصل هشت برنامه چهارم توسعه مربوط به حوزه اجتماعی و ماده 97 آن به طور خاص در حوزه آسیب های اجتماعی بود، اما وقت اجرا دچار مشکل شد.
    
    برنامه پنجم چه؟
    در این برنامه در حوزه اجتماعی، تمهیدات لازم برای آسیب های اجتماعی مورد توجه قرار نگرفته بود.
    
    سیاست های ابلاغی برنامه ششم را چگونه دیدید؟
    ابتدا که پیش نویس برنامه آماده شد، وضع اجتماعی آن مناسب بود ، اما در نهایت زمانی که ابلاغ شد، تقریبا یکی از ضعیف ترین بخش های سیاست های ابلاغی بخش اجتماعی است.
    
    شاید مخالفان نظر شما بگویند اسناد و قوانین دیگری در حوزه اجتماعی وجود دارد که با استفاده از آن می توان به مسائل اجتماعی پرداخت.
    خوشبین هستیم که این اتفاق بیفتد، اما انتظار داریم در برنامه ششم نسبت به آسیب های اجتماعی دست کم نگاه امنیتی، سیاسی و قضایی نداشته باشیم، چون ما بارها و بارها بگیر و ببند را در حوزه آسیب دیدگان تجربه کرده ایم، اما شرایط بهتر نشده است. این گواهی است بر این مهم که مدیریت هوشمندی درحوزه اجتماعی نداریم.
    
    به نظرتان دلیل اصلی این که دولت ها به حوزه آسیب های اجتماعی نمی پردازند، چیست؟
    حوزه آسیب های اجتماعی به قول معروف قشنگ نیست، دولت ها همیشه سعی کرده اند از پرداختن به آن فرار کنند. در این میان اگر برخی به این مساله بپردازند جناح مقابل عمل آنها را به عنوان حربه ای برای مبارزه به کار می گیرد.
    
    با توجه به شرایط اجتماعی کشورمان اولویت ها در برنامه ششم باید به چه نحوی در نظر گرفته شود؟
    باید در برنامه ششم سرفصلی به نام سلامت اجتماعی داشته باشیم ؛ نکته ای که در برنامه های توسعه ای و بودجه بندی سالانه پیش بینی نمی شود.
    
    در سرفصل سلامت اجتماعی چه نکاتی باید گنجانده شود؟
    می توان نگاه های متعددی داشت. برای نمونه باید هر سال وضع اجتماعی کشور را رصد کنیم، در واقع تاکنون شاخص سلامت اجتماعی در کشورمان سنجیده نشده یا روسای جمهور هنگام ارائه گزارش به مسائل اجتماعی نپرداخته اند، بنابراین تا امروز نگاه واقع بینانه نسبت به مسائل اجتماعی نداشته ایم و برنامه ششم می تواند این نکات را در بر بگیرد.
    این درحالی است که برنامه ای نیز برای تحلیل وضع اجتماعی کشور باید داشته باشیم. تحلیل وضع اجتماعی به ویژه آسیب های اجتماعی به شکل ملی و در مقایسه با منطقه و جهان مهم است، اما در کنار آن پیشگیری نیز باید در کشور فراگیر شود . علاوه براین باید جایگاه سازمان های مردم نیز دراین حوزه مشخص شود، چون بیشتر آنها در حوزه درمان اعتیاد درگیر هستند و در بخش پیشگیری حضور ندارند. قضا زدایی نیز باید جدی گرفته شود و از منابع اجتماعی دراین خصوص بهره بگیریم .محلات ناکارآمد شهری نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
    
      روزنامه جام جم،/ 16/8/1394 /
شماره 4400 16/8/94 >

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/08/16


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی