دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک


.

از برنامه های خوب برگزاری نکوداشت پیشگامان وا فراد موثر در جامعه در زمان حیات شان است. با توجه به تلاش های بیش از نیم قرن تلاش علمی، آموزشی  و پژوهشی و اجرایی دکتر سید احمد حسینی حاجی بکنده از پیشگامان مددکاری اجتماعی ایران این انجمن با همکاری سازمان بهزیستی  و دستگاه هایی متعدد فعال در عرصه مددکاری اجتماعی از جمله وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارت علوم، تحقیقات وفناوری، کمیته امداد، بنیاد شهید وامور  ایثارگران، دانشگاه های علامه طباطبایی، آزاد، علمی –کاربردی، سازمان های غیر دولتی  و با حضور فرهیختگان حوزه اجتماعی، شرکت پست و سایر نهاد های ذیربط  وبا حضور مسئولین کشوری آیین نکوداشت این استاد فرزانه را روز دوشنبه مورخ 30 آذر ماه 1394 از ساعت 14 لغایت 17 در محل بهزیستی استان تهران واقع در خیابان  ولیعصر ابتدای ظفر برگزار می کند.

هدف برگزاری این است که  آیین تکریم افراد موثر در جامعه کاری اخلاقی و پسندیده است و معتقدم که تا زمانی که در قید حیات هستند برگزاری این نوع مراسم می تواند برای ایشان و خانواده شان وجامعه مددکاری اجتماعی این پیام راداشته باشد که ما قدر پیشگامان خود را بمی دانیم هم خستگی بیش از 50 سال کار و تلاش صادقانه از تن به در می رود و هم برای نسل جوان انگیزه برای کار بیشتر و بهتر ایجاد می شود.

برخی از برنامه های مراسم از جمله رونمایی از تمببر یادبود این آیین با حضور مسئولین محترم پست کشور( که از همکاری شان سپاسگزاری می کنم) سازمان بهزیستی کشور  رونمایی می شود و در تاریخ پست ایران یه ثبت می رسد.ضمن این که کتاب ویژه نامه این استاد فرزانه چاپ شده و خاطر ات شان در طول این 50 سال از زبان خودشان و همکاران ودانشجویان شان  مکتوب شد و در طول برگزاری مراسم نی بخشی از این خاطرات و ویژگی های ایشان بصورت حضوری نیز ارائه می شود.وی ابرتاز امیدواری کرد که در زندگی اجتمتاعی شعغر زیبای «بیا تا قدر همدیگر بدانیم» مولوی را سرمشق زندگی خود قرار دهیبم و امروز  که هستیم زخ همدیگر را ببوسیم.

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/30
شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ / Dec 19 2015
تعداد کل اخبار: 595
 
 

ترویج بردباری در جامعه ضروری است

«خشونت»؛ سومین عامل تشکیل پرونده‌های قضایی در ایران

» سرویس: اجتماعی - رفاهی و خانواده
3827.jpg

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری به ترویج "بردباری" در اجتماع نیاز داریم زیرا در حال حاضر شاهد آن هستیم که سومین عامل تشکیل پرونده‌های قضایی در کشور مسئله "خشونت" است.

سید حسن موسوی چلک در گفت وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،افزود: بروز خشونت نشان دهنده آن است که افراد در اجتماع تحت شرایطی قرار می گیرند که تحمل یکدیگر را نداشته، شروع به آزار و رنجاندن یکدیگر می کنند.

وی افزود: بعضی اوقات حتی در سطوح سیاسی کشور نیز شاهد همین خشونت ها هستیم؛ برای مثال شاهد آن هستیم که نمایندگان مجلس به جای اینکه برای حل و رفع اختلاف‌نظرهایشان با یکدیگر گفت‌وگو کنند گاهی اوقات کت‌های خود را از تن درآورده و به جان هم می افتند.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران افزود: وجود حدود 15 میلیون پرونده قضایی در کشور نشان دهنده آن است که آستانه تحمل مردم پایین آمده؛ برای مثال هنگام تصادف در رانندگی از ماشین پیاده می شویم و شروع به فحاشی و دعوا با یکدیگر می‌کنیم.

موسوی‌چلک ادامه داد: باید مردم به این سطح از درک برسند که قرار نیست همیشه همه چیز باب میل آنها باشد. باید این درک را در خود تقویت کنیم که ما در حال زندگی در جامعه‌ای با علایق، خواسته ها و انتظارات متفاوت هستیم، به همین دلیل وجود تعارض و اختلاف نظر در چنین شرایطی امری طبیعی بوده و آنچه اهمیت دارد، نحوه مدیریت صحیح این تعارضات است.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه بخشی از این بردباری اجتماعی به آموزه‌های فردی و برخی به آموزه های اجتماعی مربوط می‌شود، گفت: در جامعه ایرانی و اسلامی با وجود آنکه دین، مذهب، ادبیات و نیاکان ما همواره بر صبر و بردباری تاکید کرده اند بروز چنین رفتارهایی تا حدودی دور از ذهن است.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه عنوان کرد: اگر نتوانیم آستانه تحمل و بردباری خود را افزایش دهیم در آینده با جامعه‌ای افسارگسیخته با رفتارهای نابهنجار و ضداجتماعی مواجه خواهیم بود.

چلک در ادامه ضمن بیان آنکه در کشور کمتر بر مسئله "صبر و بردباری اجتماعی" توجه شده است، گفت: طی پژوهش‌های صورت گرفته هرچه میزان تحصیلات افزایش می یابد بردباری نیز در فرد بیشتر می‌شود، زیرا فرد بیش از گذشته قادر به مدیریت خود و شرایط می شود به همین دلیل امکان خشونت و پرخاشگری کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی ممکن است برای برخی این سوال ایجاد شود که نمایندگان مجلس که دارای تحصیلات عالیه هستند چرا چنین رفتارهایی از خود بروز می دهند؟ در پاسخ به چنین پرسشی باید گفت محیط و شریط افراد در ایجاد خشونت و پرخاشگری بسیار تاثیرگذار است.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه، آموزش را مهمترین مسئله در افزایش صبر و بردباری دانست و گفت: در افزایش آستانه تحمل و بردباری اجتماعی آموزش نقش اساسی دارد به‌طوری‌که باید از تمامی امکانات موجود اعم از فیلم، سریال، ادبیات، کارگاه های آموزشی و... برای ترویج بردباری اجتماعی استفاده شود تا روزی شاهد آن باشیم که صبر و بردباری در ملت نهادینه شده است.

چلک ادامه داد: حتی اگر هیچ علاقه‌ای برای برقراری ارتباط با دیگری نداریم اما باید با افزایش آستانه تحمل خود شرایطی را برای برقراری ارتباط موثر در جهت بهره‌مندی از ظرفیت یکدیگر ایجاد کنیم؛ بدین ترتیب مقدمات توسعه ملی نیز در کشور فراهم خواهد شد زیرا تا زمانی که روابط بین فردی در جامعه ای اصلاح نشده باشد نمی توان انتظار رشد را از یک جامعه داشت.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ادامه داد: در حال حاضر دستگاه خاصی متولی ترویج صبر و بردباری در کشور نیست اما زمانی که به مسئله آموزش در این حوزه اشاره می شود تمامی دستگاه های کشور درگیر می‌شوند، اما برخورد با خشونت‌های اجتماعی وظیفه دستگاه های قضایی و انتظامی است که این دستگاه‌ها باید بسیار دقیق با این مسائل برخورد کنند زیرا بروز رفتارهای ناصحیح در مواجهه با عاملان خشونت خود باعث ترویج خشونت خواهد شد.

وی تصریح کرد: تا زمانی که در اجتماع تحمل شنیدن انتقاد وجود نداشته باشد و با مخالفان و منتقدین رفتارهای سلبی صورت گیرد خشونت در جامعه ترویج خواهد یافت.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ادامه داد: متاسفانه روزانه در پاسگاه ها و کلانتری‌ها شاهد شکایت‌ها و پرونده هایی هستیم که با کمترین تنش قابل حل هستند، و این مسئله بسیار نگران کننده ای است زیرا وقتی مردم کلانتری و پاسگاه را به عنوان انتخاب اول برای حل مشکلاتشان برمی‌گزینند، نشان دهنده آن است که به بلوغ فکری و اجتماعی نرسیده‌اند.

چلک در پایان ضمن ابراز تاسف از وضعیت موجود گفت: متاسفانه در جامعه از حوزه اخلاق غافل مانده‌ایم، در حالی‌که نهادینه کردن اخلاق و بردباری باید از طریق آموزش و در سنین کودکی صورت گیرد. خانواده، رسانه، مدرسه، مهدکودک، روحانیون و... همه و همه باید به طور مستقیم و غیرمستقیم در راستای ترویج اخلاق و صبر در جامعه تلاش کنند.

انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/28
روزنه آنلایننوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/27

 

انجمن مددکاران اجتماعی ایران برگزار می‌کند

برگزاری آیین نکوداشت پیشکوست مددکاری اجتماعی ایران

» سرویس: اجتماعی - رفاهی و خانواده

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: ٣٠ آذرماه سال جاری، آیین نکوداشت استاد فرزانه "دکتر سیداحمد حسینی"، یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با حضور مسئولین کشوری توسط انجمن مددکاری اجتماعی ایران برگزار خواهدشد.

سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، افزود: دکتر سید احمد حسینی با حدود٦٠ سال سابقه آموزشی یکی از پیشکوستان عرصه مددکاری اجتماعی کشور است.

وی در ادامه به لزوم قدردانی از پیشکسوتان اشاره کرد و گفت: وظیفه خود می‌دانیم که از پیشکسوتان در حضور خود آنان تجلیل و قدردانی کرده و به آنها یادآوری کنیم که جامعه متوجه خدمات ارزشمند آنان است.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه ضمن اشاره به آنکه افرادی چون دکتر حسینی تمام عمر خود را صرف خدمت و تولید علم و تربیت سیاست گذاران و اندیشمندان و...کرده است گفت: میدانیم تنها با برگزاری چنین مراسم هایی نمی‌توان از خدمات آنها تجلیل کرد اما هدف از برگزاری این مراسم ها نهادینه کردن اخلاق در جامعه است.

چلک ادامه داد:در این مراسم علاوه بر ارائه تصاویری از دوران مختلف زندگی استاد و تالیفات وی با تندیسی منقش به تصویر خودشان از ایشان تجلیل خواهد شد.

وی افزود: یکی از برنامه های انجمن مددکاری اجتماعی ایران در چندسال گذشته تقدیر از دست اندرکاران مرتبط با حوزه مددکاری اجتماعی و فعالین اجتماعی بوده است؛ درنظر داریم تا پایان سال ١٣٩٥ از سه استاد ارزشمند دیگر در این زمینه نیز تقدیر به عمل آوریم.

چلک در پایان عنوان کرد: این مراسم با همکاری سازمان بهزیستی کشور و تمامی دانشگاه ها و نهادهای مسئول در حوزه اجتماعی ٣٠ آذرماه سال جاری در سازمان بهزیستی برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است ؛ پیش از این انجمن مددکاری اجتماعی ایران مراسم تجلیل از دکتر "سام آرام" را در اسفند ماه سال ٩٣ مصادف با روزجهانی مددکاری اجتماعی ایران برگزار کرده است.

انتهای پیام/خبرگزاری ایسنا/چهارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۴ / Nov 25 2015

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/26

اطلاعیه

درخواست از جامعه مددکاری اجتماعی برای ارسال عکس دکتر سید احمد حسینی حاجی بکنده

بدینوسیله به اطلاع می رساند انجمن مددکاران اجتماعی ایران در نظر دارد عکس های دکتر سید احمد حسینی حاجی بکنده را جمع آوری و در اختیار  ایشان قرار دهد.چنانچه عکس/هایی از ایشان در اختیار دارید می توانید از طرق زیر  در اختیار این انجمن قرار دهید:

1-     تحویل عکس به دفترانجمن بصورت حضوری(تلفن:66561694-66561669-66561787)

2-     ارسال عکس از طریق پست(نشانی: تهران، میدان انقلاب، خیابان جمالزاده جنوبی، خیابان  دیلمان، پلاک 14 واحد 20 دفتر انجمن )

3-     ارسال عکس از طریق ایمیل برای اینجانب به نشانی زیر:

hmch47@yahoo.com

توضیح این نگته ضروری است که عکس های که در اختیار انجمن قرار گیرد پس از اسکن در انجمن،  مجددا در اختیار ارسال کننده قرار خواهد گرفت.

توضحات مربوط به عکس از قبیل: مکان، زمان، موضوع، افراد حاضر در عکس و ...نیز نوشته شود.

لطفا به دوستان دیگر نیز اطلاع داده شود.

قبلا از همکاری شما کمال تشکر را دارم

 

سید حسن موسوی چلک

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

 

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/25
رونق بازار خودرو، بهانه تحمیل مشكلات به جامعه نباشد
گفت وگو با رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران  در سالروز جهانی یادآوری قربانیان حوادث جاده ای

نویسنده: سعید بر آبادی

هر سال در تقویم روزی به نام «روز جهانی یادآوری قربانیان تصادفات جاده ای» به ما خاطرنشان می کند که حوادث جاده ای، از هر نوعی که باشند، زندگی مدرن شده و ماشینی شده ما را تهدید می کنند. شدت این تهدید در کشوری مانند ژاپن تقریبا در پایین ترین سطح خود قرار دارد و در کشورهایی مانند ایران و برزیل، به حدی بالاست که به عنوان یک پدیده خطرناک از آن یاد می شود. آمار بالای قربانیان حوادث جاده ای در ایران همچنین یادآوری می کند که دیگر مسئله تصادف، یک مسئله ساده نیست و ابعاد آن، به حدی گسترده شده که باید آن را به عنوان یک آسیب اجتماعی در نظر گرفت و سعی کرد، از پیامدها و مشکلات پس از آن کاست. در این گفت و گو، سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران ایران، به «شرق» می گوید لایه های مختلف موضوع تصادفات جاده ای می تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر شاخص های سلامت هر جامعه ای تاثیرگذار باشد و به همین دلیل باید دولت ها و نهادهای غیردولتی فعال در عرصه سلامت اجتماعی در این حوزه برنامه ریزی های دقیق تر و به روزتری داشته باشند.
    
    آیا می توان سوانح جاده ای را در فهرست موضوع های اجتماعی در نظر گرفت؟
     یکی از موضوع هایی که در دنیا در حوزه اجتماعی هم به آن توجه می شود، موضوع تصادفات جاده ای است؛ چرا که این نوع سوانح، به طور مستقیم و غیر مستقیم بر شاخص های سلامت (جسمی، روانی و اجتماعی) هر کشوری تاثیر زیادی دارند. پیامد های تصادفات جاده ای می تواند منجر به معلولیت هایی شود یا خانواده ای سرپرست خود را از دست دهد، یا کودکی پدر یا مادر خود را از دست بدهد و به دنبال آن، لزوم ارائه خدمات اجتماعی هم بیش از پیش ضرورت پیدا می کند و سازمان های اجتماعی و متخصصان اجتماعی، ازجمله مددکاران اجتماعی برای ارائه خدمات اجتماعی و انجام حمایت های اجتماعی از بازماندگان تصادفات جاده ای باید وارد شوند. در سال گذشته بیش از ١٦ هزار نفر در ایران به دلیل تصادف جان خود را از دست داد ه اند؛ به عبارت دیگر هر ساعت ٢،٢ نفر در کشور بر اثر تصادف می میرند. برآوردهای آماری هم می گوید بین ٨ تا ١٠ برابر آن هم دچار مصدومیت می شوند که برخی نیز به معلولیت منجر می شود. سومین عامل معلولیت در کشور، تصادفات جاده ای است (از ١٢ هزارو ٥٠٠ نفر از معلولان ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی شش هزارو ٨٢٥ نفر، یعنی معادل حدود ٥٥ درصد، به دلیل تصادفات رانندگی بوده است)؛ و سومین دلیل اینکه خانواده ای در کشور زن سرپرست می شود تصادفات است. گزارش های سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که سالانه در جهان حدود پنج میلیون نفر جان خود را از دست می دهند؛ دراین میان مرگ ومیر های ناشی از تصادفات جاده ای یکی از مهم ترین عوامل مرگ ومیر در میان کشورهای درحال توسعه است. در گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تهیه کرده است، بانک جهانی، وضعیت ایمنی ترافیک را در ایران بحرانی دانسته است. همچنین گفتنی است جوانان بیشترین قربانیان تصادفات جاده ای هستند. ضمن اینکه ازجمله عوامل تصادفات می توان به مصرف مواد مخدر و روان گردان ها، مشروبات الکلی، خشونت ها و عصبانیت ها، بی توجهی به قانون، ابراز وجود و ... اشاره کرد که ارتباط مستقیمی با حوزه اجتماعی دارند؛ بنابراین، هم عوامل موثر بر تصادفات جاده ای و هم پیامدهای آن به گونه ای است که موضوع تصادفات جاده ای جزء لاینفک حوزه اجتماعی محسوب می شود. گرچه در ایران کمتر به این موضوع توجه شده است. فراموش نکنیم تصادفات جاده ای روی اطرافیان و بستگان افراد هم تاثیر می گذارد و ازآنجایی که جامعه، نیروی انسانی خود را از دست می دهد و مجبور می شود هزینه های زیادی در این حوزه انجام دهد؛ بنابراین جامعه نیز از این حوزه تاثیرات منفی زیادی می پذیرد. ضمن اینکه از تاثیرات اقتصادی تصادفات نیز نباید غافل شد. در ایران براساس پژوهشی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است، هزینه های اقتصادی اجتماعی تصادفات حدود هشت درصد تولید ناخالص داخلی است. براساس این آمار، هزینه اقتصادی- اجتماعی تصادفات در ایران در سال ١٣٩٠ معادل ٥١هزارو ٩١٠ میلیارد تومان بوده است. آمار دیگری از تهران ارائه کنم. در سال ١٣٩٢ فقط بیمه ایران برای حوادث رانندگی و تصادفات در این استان ٢٨٢ میلیاردو ٦٥٦میلیون و ٦٣٥هزار تومان پرداخت کرده است. گرچه محاسبه هزینه های نامحسوس این بخش نیز بسیار درخور توجه است. گاهی اوقات نیز تامین پول دیه و هزینه های مربوط به تصادفات، زندگی افراد را دچار اختلال جدی می کند.
    
    بر اساس قانون چه نهادهایی مسئول کاهش آسیب در زمینه سوانح جاده ای هستند؟ این نهادها چگونه و به چه گروه هایی خدمات می دهند؟
     ما باید از تمام ظرفیت ها برای کاهش تصادفات بهره بگیریم؛ اما نقش آموزش دراین زمینه بسیار مهم است؛ چراکه در بین سه عامل جاده، وسیله نقلیه و انسان، نقش عامل سوم، یعنی انسان، بسیار مهم است؛ حتی برخی از پژوهش ها نقش عامل انسانی را تا ٨٥ درصد هم پیش بینی کرده اند؛ اما می توان از ظرفیت های دستگاه هایی مانند صدا وسیما، راهنمایی رانندگی (ناجا)، آموزش و پرورش، دانشگاه ها، فرهنگ و ارشاد اسلامی، به ویژه ظرفیت هایی مانند مطبوعات، خبرگزاری ها، سینما، فیلم، بهزیستی، جمعیت هلال احمر، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، به عنوان دستگاه های محوری تر دراین زمینه یاد کرد.
    
     فارغ از نهادهای دولتی و رسمی، نهادهای مدنی و «ان جی او»ها تا چه حد در زمینه کاهش آسیب های سوانح جاده ای وارد عمل شده اند و آیا می توان در این زمینه از الگوهای خوب خارجی هم یادی کرد؟
     در ایران سازمان های غیردولتی دراین زمینه زیاد فعال نیستند. ما در انجمن مددکاران اجتماعی ایران، چند سالی است که وارد این حوزه شد ه ایم. نشست های علمی مرتبط با ابعاد اجتماعی تصادفات رانندگی را برگزار و با همکاری دانشگاه لایپزیک آلمان و علوم بهزیستی و توان بخشی دوره مقدماتی تربیت مربی در حوزه اجتماعی تصادفات را برگزار کرده ایم. کمپین هایی نیز در این زمینه ایجاد شده است. در آخرین کنگره بین المللی که هفته قبل در دانشگاه تهران برگزار شد، همکاری و حضور داشتیم، بولتن هایی را آماده کردیم؛ ولی هنوز دست اندرکاران این حوزه به ضرورت اهمیت بخش اجتماعی تصادفات پی نبرد ه اند. در آلمان ظرف مدت ٤٠ سال، فوتی های ناشی از تصادفات جاده ای از بیش از ٢١ هزار نفر به ٣٦٠٠ نفر کاهش یافت و مهمترین دلیل آن هم استفاده از ظرفیت های سازمان های غیردولتی فعال در حوزه های مختلف، ازجمله زنان، کودکان، جوانان و تشکل های اجتماعی و فرهنگی بود.
    
    در شرایط ایده آل، حمایت از خانواده های جان باختگان و آسیب دیدگان حوادث جاده ای چگونه باید انجام شود؟ این شرایط ایده آل نسبت به شرایط فعلی چقدر فاصله دارد؟
     درحال حاضر در کشور در حوزه اجتماعی خدمات خاصی ارائه نمی شود که از قبل تعریف شده و جایگاه قانونی داشته باشد؛ ولی می توان در چند بخش این حمایت ها را انجام داد. حمایت از کسانی که عزیزی را از دست داد ه ا ند به منظور بازتوانی و بازگشت آنان به ادامه زندگی و ایفای نقش های اجتماعی خود در جامعه. حمایت از بازماندگان این سوانح به اشکال مختلف، اعم از خدمات مشاوره ای و حمایتی از بازماندگان، تسهیل دسترسی به خدمات اجتماعی روانی – اجتماعی مورد نیاز بازماندگان، معرفی منابع اجتماعی، حمایت از کودکان بازمانده از تصادفات جاده ای، انجام مداخلات اجتماعی سریع و به موقع و تخصصی با بهره گیری از روش های مختلف مددکاری اجتماعی و از همه مهم تر، اقدامات پیشگیرانه در این زمینه و بررسی های اجتماعی قبل از اخذ گواهینامه، ارائه خدمات اجتماعی و روانی بعد از تصادفات به رانندگان و اخذ گواهینامه مجدد.
    
    ازآنجایی که خودرو به عنوان یکی از سه عنصر حوادث جاده ای نقش تعیین کننده ای در این زمینه دارد؛ افزایش تولید خودرو و خرید آنلاینی که به تازگی ایرانی ها از دو شرکت داخلی داشته اند چه آینده ای را برای حوادث جاده ای کشور ترسیم می کند؟
     نباید به بهانه رونق بازار خودرو، اقداماتی کرد که مشکلات دیگری را بر جامعه تحمیل کنیم. درحال حاضر هم بیشترین تاثیرات منفی ناشی از تصادفات، به خودروهای داخلی برمی گردد. به نظر من بدون توجه به ایمنی بیشتر خودروها این اقدام در آینده آمار مرگ ومیر ها و سوانح جاده ای را افزایش خواهد داد. حفظ جان انسان مهم تر از هر چیزی است که نباید فدای هیچ تصمیمی شود.
    
    


 روزنامه شرق ، شماره 2456 به تاریخ 3/9/94، صفحه 12
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/24

 رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در گفت‌وگو با تسنیم:

کودکان کار نباید مورد بهره‌برداری جناح‌های سیاسی قرار بگیرند

شناسه خبر: 943036 سرویس: اجتماعی
موسوی چلک

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: کودکان کار نباید مورد بهره‌برداری جناح‌های سیاسی قرار بگیرند و نیاز داریم بیشتر از گذشته موضوعاتی که امنیت کشور با آنها گره خورده است، مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی تسنیم سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در حاشیه هفتمین نشست تخصصی گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع "نان‌آوران کوچک و حقوق شهروندی"  که بعدازظهر دیروز در سازمان بهزیستی استان تهران برگزار شد، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی تسنیم؛ درباره اهداف این نشست اظهار داشت: موضوعات روز جامعه، موضوعات این نشست‌ها است و در ترکیب این نشست‌ها از کارشناسان کیفی استفاده می‌شود، کارشناسان ضمن تحلیل وضع موجود درباره آینده موضوع نیز راهکار ارائه می‌دهند و در تلاش هستیم خروجی این نشست‌ها را به‌عنوان راهکار در اختیار مسئولان ذی‌ربط قرار دهیم.

وی درباره جزئیات این نشست خاطرنشان کرد: در انجمن اجتماعی مددکاری ایران در سال 94 با هدف رصد موضوعات حوزه اجتماعی به‌طور مشخص بحثی را در حوزه گفت‌وگوهای اجتماعی شروع کرده‌ایم که این گفت‌وگوها با حضور مسئولان، کارشناسان ذی‌ربط، تشکل‌های غیردولتی و اعضای انجمن برگزار می‌شود؛ واقعیت این است که زمانی که زمستان می‌شود قلب همه مردم برای کودکان کار به درد می‌آید و این زمان بهانه‌ای برای گفت‌وگوی صمیمی و فارغ از رنگ و بوی سیاسی در رابطه با کودکان کار شده است.

موسوی چلک با اذعان به مظلوم واقع شدن گفت‌وگوهای اجتماعی تصریح کرد: علی‌رغم اینکه به‌دلیل وضعیت اجتماعی کشور بیش از هر زمان دیگر به برگزاری گفت‌وگوهای اجتماعی نیاز داریم اما گفت‌وگوهای این حوزه مظلوم واقع شده است، در حوزه مدیریتی کشور یکی از بخش‌های پرچالش، حوزه اجتماعی است، این حوزه با امنیت گره خورده است و لازم است جلسات و گفت‌وگوهای کارشناسی غیرسیاسی در این حوزه داشته باشیم.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با بیان اینکه کودکان کار و خیابان دارای حقوق شهروندی مانند بقیه افراد جامعه هستند، اظهار داشت: در دنیا یکی از مؤلفه‌های موفقیت دولت‌ها در توجه به حقوق انسانی و نهادینه کردن حقوق شهروندی است، حقوق شهروندی در بخش حقوق اجتماعی به‌دلیل انسانیت فرد مهم است، "نان آور کوچک" نیز شهروند کشور است و این کودکان باید بهره‌مند از حقوقی باشند که در قانون اساسی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: تحلیلی از حقوق شهروندی در کشور وجود ندارد و این کودکان نیز به‌مراتب در وضعیت حقوق شهروندی بدتری قرار دارند و علت این امر این است که در مدیریت کشور نتوانسته‌ایم اولاً حقوق شهروندی را نهادینه بکنیم و در وهله دوم تحلیلی از وضعیت حقوق شهروندی با نگاه واقع‌بینانه داشته باشیم، همچنین بیشتر در کشور حقوق شهروندی به‌صورت فانتزی مطرح می‌شود و در عمل اتفاقی به عمل نمی‌آید.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با انتقاد از بهره‌برداری جناح‌های سیاسی از کودکان کار افزود: کودکان کار نباید مورد بهره‌برداری جناح‌های سیاسی قرار بگیرند و نیاز داریم بیشتر از گذشته موضوعاتی که امنیت کشور با آنها گره خورده است، مورد بررسی قرار گیرد، آستانه تحمل ما باید بالا برود و اجازه دهیم افراد مخالف دیدگاه‌هایشان را در رابطه با موضوعات اجتماعی بدون بهره‌برداری سیاسی مطرح کنند.

موسوی چلک در پایان گفت: در سال 2013 در دنیا 168 میلیون نفر کودک کار ثبت شده است و در ایران به‌علت عدم ثبت دقیق، این آمار مشخص نیست و کودکان کار در حال افزایش در کشور هستند، برنامه‌هایی نیز در کشور برای کاهش کار این کودکان وجود داشته است اما نتوانسته است عملیاتی شود.

انتهای پیام/*

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/24

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران اعلام کرد

18 میلیون نفر حداقل‌های زندگی ندارند/ خلافکارانی که خود قربانی‌اند

-

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در خصوص کودکان بزه دیده و معارض با قانون گفت: محیط، جامعه، خانواده و خود فرد همگی از عوامل تاثیرگذار در شکل گیری بزه در کودکان کمتر از ١٨ سال‌اند به طوری که حدود 90 درصد از کودکان کانون اصلاح وتربیت، کودکان طلاق هستند.

سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره کودکان بزه دیده و معارض با قانون، اظهارکرد: چندی پیش کودکی 11 ساله با استفاده از چاقو اقدام به اخاذی و درخبر دیگری کودکی اقدام به خودکشی کرده، چند روز قبل دانش آموزی معلمش را مورد ضرب و شتم قرار داده است و یا برای مثال محمد بیجه متهم اصلی جنایات پاکدشت که کارگر کوره‌پزخانه‌ای در همان منطقه بود و به تجاوز و قتل بیش از ۱۷ کودک و ۳ بزرگسال اعتراف کرد؛ ماجرای قتل کودکان در اطراف تهران، به عنوان بزرگ‌ترین پرونده جنایی 71 سال اخیر در ایران شناخته شد و بشدت افکار عمومی را در این کشور تحت تأثیر قرار داد کسی بود که در کودکی مورد آزاد جنسی قرار گرفته بود و بعد خودش تبدیل به آزارگر جنسی شد.

وی ادامه داد: یا خفاش شب کودکی بود از یک خانواده فقیر پرجمعیت که چون خانواده توانایی تامین هزینه ها را نداشتند، او را به خانواده دیگری می‌دهند و او فقط برای اینکه دوست داشت سوار دوچرخه شود، دوچرخه همسایه‌اش را می دزدد و همان باعث می‌شود که به کانون اصلاح و تربیت وارد شود؛ وقتی از کانون بیرون می آید دیواری در جلویش وجود داشت و راه جلوی پایش جز خفاش شب بودن وجود نداشته است.

وی ادامه داد: براساس آمار جدید وزرات راه، محل سکونت 18 میلیون نفر در ایران به گونه‌ای است که حداقل‌ها را ندارند؛ حدود 20 سال پیش مناطق بسیار کمی بودند که حداقل ها را برای زندگی کردن نداشتند، مناطقی مانند دروازه غار و.... اما متاسفانه امروزه بیش از 1000 منطقه در ایران است که حداقل‌های اولیه برای زندگی کردن را ندارند.

موسوی‌چلک تصریح کرد: یکی از اشکالات کار ما در حوزه اجتماعی این است که کودکان معارض با قانون را مانند جزیره می بینیم و فکر می‌کنیم که با جزیره‌ای کردن این کودکان می‌توانیم مسئله را حل کنیم. کودک معارض با قانون، خودش هم قربانی است. بسیاری از این کودکان کودکی را تجربه نکردند.

وی ادامه داد: کودکی که در دروازه غار و امثال دروازه غار زندگی می‌کند، بچه‌ای که در خیابان باید خلاف کند تا قدرت پیدا کند و قدرت در این است که زودتر خلافکار حرفه‌ای شود؛ خود یک قربانی است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه اظهارکرد: در بسیاری از کشورهای دنیا حکم‌های صادره برای کودکان معارض با قانون، بجای آنکه کودکان را بفرستند به کانون اصلاح و تربیت و زندان، با اتخاذ تصمیمی برای فرستادن کودک به انجام فعالیتهای خدماتی، یادگرفتن مهارت فنی و حرفه ای، انجام کار در موسسه‌ای سعی در تغییر رفتارهای چنین کودکانی دارند.

وی تصریح کرد: از یکم فرودین ماه امسال نیز آیین دادرسی کیفری جدید در ایران اجرایی شد؛ در حال حاضر قوانین در ایران به این سمت حرکت می کند که بعد از مجازات کودک معارض با قانون، دیگر آن کودک مجرم و بزهکار نیست و برایش سوءسابقه در نظرگرفته نخواهدشد.

موسوی‌چلک همچنین عنوان کرد: اتفاق خوبی که که درحال حاضر در تهران به صورت پایلوت برگزار می شود، آنست که مددکاران اجتماعی از رئیس دادگستری حکم دارند تا هفته‌ای دو روز در دادگاه‌ها حضور پیدا کنند؛ قاضی نیز می‌تواند از نظر مددکاران در صدور حکم استفاده کند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار کرد: در ماده 66 آیین دادرسی کیفری جدید یک انقلابی در ایران انجام شد، که اذعان می دارد که سازمان های غیردولتی می توانند طرح دعوا کنند؛ ما تا الان می خواستیم طرح دعوا کنیم حتما مدعی العموم باید طرح دعوا می کرد یعنی دادستانی اما درحال حاضر سازمان های غیردولتی که در اساسنامه شان کار در حوزه‌های مختلف از جمله کودکان باشد، می‌توانند طرح دعوا کنند.

وی ادامه داد: یعنی نسبت به صدور حکمی که سیستم قضایی صادر می‌کند اعتراض کنند و در فرآیند دادگاه حضور داشته باشند. این اتفاق خیلی بزرگی است. در خردادماه در جلسه در مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، دوستان حوزه‌ها قضایی، حقوقی و جرم شناسی حضور داشتند تاکید داشتند که حتما افرادی که به عنوان مددکاران اجتماعی در این حوزه فعالیت می‌کنند کسانی باشند که توانایی تخصصی در این حوزه را دارند. در قانون مجازات اسلامی جدید استفاده از نظر مددکاران برای قضات توصیه شده است.

موسوی چلک در ادامه گفت: متاسفانه نگاه امنیتی و نظامی نسبت به معضلات اجتماعی، خصوصا در حوزه کودکان و زنان، وجود دارد اما با این حال بستر فعالیت اجتماعی وجود دارد و خصوصا در حوزه کودکان، NGOهای بسیاری در حال فعالیت هستند.

وی با اشاره به قدمت وجود آسیبها در دروازه غار، تاکید کرد : متاسفانه امروز در هر پارک و منطقه‌ای معضلات فراگیر شده است.

چلک با اشاره به قوانین موجود دررابطه با حمایت از کودکان آسیب دیده نیز عنوان کرد: خوشبختانه امروزرسیدگی به هرگونه کودک آزاری محدود به نظر دادستانی و شکایت مدعی العموم نیست، بلکه سازمانهایی مردم نهاد که در اساسنامه خود فعالیت برای کودکان را ذکر کرده باشند، امکان طرح دعوی نبست به کودک آزاری دارند، ضمن آنکه هرکس کودک آزاری را گزارش نکند، معاون جرم شناخته می‌شود.

رئیس انجمن مددکاران ایران در پایان افزایش اگاهی علمی، حقوقی، آگاهی از منابع را از راهکارهای جدی کاهش آسیب در جامعه عنوان کرد.

انتهای پیام / ایسنا/» سرویس: اجتماعی - رفاهی و خانواده

کد خبر: 94082414201

یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/24

 

آرمان- زهرا سلیمانی: آن‌طور كه یك عضو شورای شهر تهران می‌گوید صدها خانه «پلاك قرمز» و «پلاك زرد» در مركز پایتخت وجود دارد. رنگ‌بندی پلاك‌ها بر اساس آسیب‌های اجتماعی انجام می‌شود و خانه‌هایی كه در آن افراد آسیب دیده اجتماعی زندگی می‌كنند، پلاك قرمز و آنهایی كه ساكنانشان در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند پلاك زرد هستند. در ماه‌های سپری شد در سال جاری طرح‌هایی برای كنترل و كاهش آسیب‌های اجتماعی در این خانه‌ها انجام شده است.

 

روز گذشته رئیس كمیته محیط زیست شورای شهر تهران ضمن اشاره به وجود بیش از 15 هزار معتاد خیابانی در تهران، به تقسیم‌بندی جمعیت تهران به دو طبقه شمال شهری و جنوب شهری تاكید كرد و افزود: بی‌تدبیری‌های دولت گذشته در حد فاصل سال‌های 84 تا 92، بار سنگینی از نابرابری‌های اقتصادی، توسعه فقر، اعتیاد، بیكاری و حاشیه‌نشینی‌ را بر دوش مدیریت شهری تهران تحمیل كرده است. محمد حقانی با اشاره به اینكه با وجود گذشت بیش از یك قرن از فعالیت بلدیه یا شهرداری در تهران، اما هنوز این كلان‌شهر و شهروندان آن از مشكلات عدیده‌ای رنج می‌برند، گفت: توسعه فضای سكونت شهری و ایجاد فاصله طبقاتی بر اثر مهاجرت بی‌رویه، معضلاتی همچون حاشیه‌نشینی و بی‌خانمانی را بر جغرافیای جمعیتی تهران تحمیل كرده و این شهر را به لحاظ توان معیشتی، عملا‌ به دو طبقه كاملا‌ متناقض «شمال شهری» به‌شدت مرفه و متمكن و «جنوب شهری» به‌شدت فقیر و محروم، تقسیم كرده است.

برنامه‌های مقطعی و ناموفق گذشته تكرار نشود

رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران در زمینه كم‌وكیف اجرای برنامه‌های كنترل و پایش آسیب‌های اجتماعی در كشور به «آرمان» می‌گوید: موضوع آسیبهای اجتماعی به عنوان معضل جدی در كشور مطرح است و با توجه به ماهیت آسیب‌های اجتماعی باید توجه داشت كه برخوردهای سلبی، اجرای طرح‌های ضربتی، برخوردهایی با رویكرد صرفا امنیتی، انتظامی و قضائی در این حوزه چندان اثربخش نیست. سید حسن موسوی‌چلك می‌افزاید: این اقدام‌ با هدف پاك كردن شكل مساله تاثیرگذار است، اما از آنجا كه آسیب‌های اجتماعی در طی زمان‌های متمادی شكل گرفته است، اجرای طرح‌های ضربتی نیز در این زمینه چندان اثربخش نیست. به گفته او در بخش مدیریت آسیب‌های اجتماعی نیازمند راهبرد اجرای برنامه اجتماعی فرهنگی هستیم نه راهبرد صرفا انتظامی. رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران با بیان اینكه باید به سمت برنامه‌های بومی با رویكرد محلی و اجتماعی محور تغییر مسیر داد، تاكید می‌كند: در این زمینه باید از ظرفیت بخش‌های دولتی و غیردولتی بهره برد. موسوی چلك درباره اجرای طرح‌های گوناگون با هدف كاهش آسیب‌ها در چند سال اخیر می‌گوید: با برخوردهای مقطعی بدون توجه به عوامل زمینه‌ساز نمی‌توان هوشمندانه به مدیریت آسیب‌های اجتماعی پرداخت، برای مثال محله هرندی نشان‌دهنده وجود نارسایی حوزه‌های مختلف است كه در جامعه بروز می‌كند. او می‌گوید: شاید مسئولان در حوزه‌های مختلف با این هدف كه می‌خواهند به نیاز لحظه‌ای مردم پاسخ دهند این اقدامات را انجام می‌دهند. رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران با بیان اینكه در چند سال اخیر اقداماتی همچون تخریب محله خاك سفید یا جمع‌آوری معتادان و كارتن خواب‌ها در محله هرندی انجام شده است، اما هر یك ازاین فعالیت‌ها بی‌نتیجه بوده است، تصریح می‌كند: به جای اجرای طرح‌های ضربتی و ناكارآمد كه فقط هزینه‌های جامعه را افزایش و باعث ناامیدی مردم در اجرای این طرح‌ها میشود باید با تقسیم‌كار ملی به مدیریت آسیب‌های اجتماعی كشور پرداخت. موسوی‌چلك می‌افزاید: باید بیشترین توجه مسئولان ذی‌ربط به پیشگیری آسیب‌های اجتماعی باشد، اما در صورت مشاهده معضل با مداخلات به موقع و تخصصی می‌توان مردم را در جریان كار قرار داد.

 


لینک خبر :  http://armandaily.ir/?News_Id=136996

 

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/22

ما امسال روز جهانی افراد دارای معلولیت را در پی تصویب دستور کار بلند پروازانه توسعه پایدار 2030 گرامی می‌داریم. این نقشه راه جهانی برای اقدام، ما را به اینکه هیچ فردی را جا نگذاریم دعوت می‌کند. ایجاد جهانی پایدار و فراگیر برای همه، نیازمند مشارکت کامل معلولین است. دستور کار 2030 شامل مسائل بسیار زیادی است که مربوط به افراد دارای معلولیت می‌شود و باید با همکاری یکدیگر این تعهدات را به اقدام تبدیل کنیم.
 
در ابتدای سال جاری، سومین کنفرانس جهانی کاهش خطر بلایا نقش کلیدی که افراد دارای معلولیت می‌توانند در راستای ارتقای رویکرد قابل دسترسی جهانی برای آمادگی و پاسخ به بلایا ایفا کنند را به رسمیت شناخت. سال آینده کنفرانس ملل متحد برای مسکن و توسعه شهری پایدار (هابیتات 3) دستورکار شهری نوینی که شهرهای‌مان را فراگیر، قابل دسترسی و پایدار می‌کند را مورد بحث قرار می‌دهد. ندای معلولان برای این فرایند، مهم است.
 
همانگونه که به آینده می‌نگریم، برای تضمین دسترسی پذیری به عنوان بخشی از توسعه فراگیر و پایدار، نیازمند تقویت سیاست‌ها و عملکردهای توسعه‌ای هستیم. این امر نیازمند بهبود دانش درباره چالش‌های پیش روی افراد دارای معلولیت با استفاده از داده‌های متراکم و قوی است و ضمانت اینکه معلولان برای خلاقیت و استفاده از فرصت‌ها توانمند شده‌اند.
 
با یکدیگر و همراه با افراد معلول، می‌توانیم جهان خود را بدون اینکه فردی عقب بماند به پیش ببریم.

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/20
بعد از «رضا» مشهورترین لقب امام هشتم «ضامن آهو» است وجالب اینکه درهیچ کدام از منابع کهن تاریخی ، داستان پناه آوردن آهو به امام رضا(ع) نیامده است. قدیمی ترین منبعی که چنین لقبی آورده ، این شهر آشوب (متوفای 588ق) در«مناقب آل ابی طالب» است که در وصف آن حضرت - جایی که درجریان ذکر وقایع سفر امام (ع) به ایران به نیشابور می رسد- یک بیت شعر از شاعری به نام «ابن حماد» نقل می کند که به این شکل :«الذی لاذت به الظبیه والقوم جلوس / من ابوه المرتضی یزکو ویعلو و یروس» یعنی اوکسی است که آهوی ماده به او پناه آورد؛ درحالی که گروهی نشسته بودند. او کسی است که پدرش علی مرتضی(ع) است وهمواره درحال تزکیه وتعالی وبالا رفتن است. این درحالی است که روایت پناه آوردن آهوی ماده، دوقرن قبل از این کتاب برای پیامبر (ص) روایت شده است.
طبرانی (متوفای 360ق) در «المعجم الکبیر» وامام بیهقی (متوفای 430ق) در«دلایل النبوه» نقل کرده اند که روزی پیامبر از کنار شکارچیانی می گذشت که آهویی شکار کرده بودند. آن آهو با حضرت سخن گفت. پیامبر به شکارچی ها فرمود که آهو را رها کنند تا برود به بچه هایش شیر بدهد و برگردد. شکارچی ها پرسیدند: «درقبال چه چیزی آن را آزاد کنیم؟» حضرت فرمودند: من ضامنم» . رسول خدا(ص) نشست تا آهو رفت و برگشت. شکارچی ها هم آهو را به حضرت بخشیدند وآن حضرت، آهو را آزاد فرمودند.
درعوض، شیخ صدوق (متوفای 381ق) درکتاب «عیون الاخبار الرضا» داستانی را نقل می کند از ابومنصور محمد بن عبدالرزاق طوسی (متوفای 350ق) . ابومنصور ، کسی است که به دستورش داستان های «شاهنامه» جمع شده بود وابتدا دقیقی وبعد فردوسی آن را به نظم کشیدند.
ابومنصور طوسی تعریف می کند که در جوانی اش یک بار برای شکار می رود. آهویی گیرش می آید. او را دنبال می کند. آهو می رود ومی رود تا به مزار حضرت رضا(ع) می رسد، به محض وارد شدن آهو به داخل ساختمان مزار، سگ ابومنصور دست از تعقیب او بر می دارد. خود ابومنصور که سنی مذهب بوده، داخل مزار هم می رود. اما به جز پشکل آهو چیزی پیدا نمی کند. ابومنصور می گوید از آن زمان معتقد به مزار امام رضا(ع) شده است ومدام به زیارت آن حضرت می رود.
به نظر می رسد داستان ضامن آهو شدن امام رضا(ع) ، از ادغام این دو داستان با هم آمده باشد.منبع:خبرآنلاین
نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/20

شهادتش تسلیت باد.

نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/20
 

ضمن عرض تسلیت شهادت امام رضا(ع)از سخنان ایشان را تقدیم می کنم:
عقل‌ شخص‌ مسلمان‌ تمام‌ نیست‌ ، مگر این‌ كه‌ ده‌ خصلت‌ را دارا باشد
:
از اوامید خیر باشد ،
 از بدى‌ او در امان‌ باشند ،
 خیر اندك‌ دیگرى‌ را بسیار شمارد ،
 خیر بسیار خود را اندك‌ شمارد ،
 هرچه‌ حاجت‌ از او خواهند دلتنگ‌ نشود ،
در عمر خود از دانش‌طلبى‌ خسته‌ نشود ،
 فقر در راه‌ خدایش‌ از توانگرى‌ محبوب تر باشد ،
خوارى‌ در راه‌ خدایش‌ از عزت‌ با دشمنش‌ محبوب تر باشد ،
 گمنامى‌ را از پرنامى‌ خواهان تر باشد .
سپس‌ فرمود : دهمى‌ چیست‌ و چیست‌ دهمى‌ !
 فرمود : احدى‌ را ننگرد جز این‌ كه‌ بگوید او از من‌ بهتر و پرهیزگارتر است‌.

نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/20

Image result for ‫السلام علیک یا محمد بن عبدالله‬‎

رحلت پیامبر اکرم(ص) تسلیت باد
نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/20
امام حسن (ع)

ضمن عرض تسلیت شهادت امام حسن(ع) سخنانی کوتاه از ایشان تقدیم می شود:

ü     علم خود را به مردم یاد بده و علم دیگران را بیاموز پس به تحقیق علم تو استوار می گردد و آنچه را نمی دانی، یاد می گیری.

 

ü     و اما ده شیء است که بعضی از بعضی دیگر شدیدتر و محکم تر است. پس سخت ترین اشیائی که خدا خلق نموده است سنگ است. سخت تر از آن آهنی که سنگ را با آن می شکافند و سخت تر از آهن آتش است که آهن را ذوب می کند و سخت تر از آتش، آب است که آتش را خاموش می کند و سخت تر از آب ابر است که آب را حمل می کند و سخت تر از ابر باد است که ابر را حمل می کند و سخت تر از باد مَلَکی است که باد را جابجا می کند و سخت تر از ملک، ملک الموتی است که جان آن ملک را می گیرد و سخت تر از ملک الموت مرگی است که ملک الموت را در بر می گیرد و سخت تر از مرگ امر خداوند است که مرگ را دفع می کند.

 

ü     به درستی که شناخت حقوق برادران دوست داشتنی است نزد خداوند رحمان و عظیم می کند نزدیکی انسان را نزد خدای مالک و چیره کننده.

 


نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1394/09/20


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی