دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

اول دفتر

منطق و احساس در پرونده «ستایش»

حسن موسوی چلک


رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایرانماجرای قتل «ستایش قریشی» تأسف عمیق هر شنونده‌ای را برمی‌انگیزاند. این رخداد ناخوشایند را از دو منظر می‌توان ارزیابی کرد. اول اینکه آزار جنسی انجام شده توسط نوجوان ١٧ساله است و دوم قتل ستایش، پس از کودک‌آزاری اتفاق افتاده است. از منظر نخست، وقوع کودک‌آزاری موضوع جدیدی نیست و با استناد به آمارهای منتشر شده جهانی می‌توان یادآور شد که روزانه با پدیده کودک‌آزاری در تمامی کشورهای جهان، مواجه هستیم. در این میان، کودک‌آزاری جنسی حساسیت برانگیزتر است و مردم نسبت به آن واکنش بیشتری نشان می‌دهند، اغلب این حساسیت‌ها نیز به خاطر نوع کودک‌آزاری است که توسط کسانی صورت می‌گیرد که عموماً از آشنایان فرد آزاردیده هستند. در این واقعه هم ما شاهدیم که همسایه کودک او را شناسایی و مورد آزار قرار داده است. متأسفانه پژوهش‌ها نشان می‌دهند که آشنایان نقش پررنگ‌تری در کودک‌آزاری جنسی دارند. همچنین این فرد آزاررسان، خود، نوجوانی است که در سن بلوغ می‌باشد و در این سن غریزه جنسی، بر دیگر غرایز غالب است تا حدی که اگر کنترل روانی نیرومند و آموزش‌های لازم از جانب خانواده و جامعه منتقل نشده باشد، بسیاری از رفتارهای آدمی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. متهم به قتل این پرونده هم در شرایطی قرار داشته که درصدد تجربه جنسی بوده و متأسفانه از مخاطرات رفتار ناشایست خود آگاهی کافی نداشته است. نکته مهم دیگر آن است که متهم در لحظه ارتکاب قتل، اصلاً به ملیت افغانستانی ستایش فکر نمی‌کرده و فقط تحت فرمان غریزه جنسی مرتکب کودک‌آزاری و قتل شده است. بنابراین، برجسته کردن ملیت کودک جان‌باخته در این حادثه، منطقی نیست و صرفاً به برخی تنش‌های بی‌پایه میان دو ملت دوست و برادر دامن می‌زند که در سال‌های سختی و خوشی کنار هم زیسته‌اند و در شادی‌ها و غم‌های یکدیگر شریک بوده‌اند تا حدی که ایرانیان زیر فشارهای اقتصادی هم در حد توان خود، هرگز میزبانی از همسایگان افغانستانی خویش را فراموش نکرده‌اند و در مجموع کوشیده‌اند شرایط مناسبی برای میهمانان افغانستانی‌شان فراهم کنند. در این میان، جرایمی هم توسط شماری از افغانستانی‌های مقیم ایران اتفاق افتاده و حتی تعدادی از ایرانیان در زمره جان‌باختگان یا آسیب‌دیدگان این جرایم بوده‌اند، اما هرگز، قانونگریزی و حتی جنایات معدود مجرمان افغان را به حساب ملت افغانستان ننوشته‌اند. بنابراین، همان منطق ایجاب می‌کند این جرم که توسط نوجوانی رخ داده، همانند جرمی فردی تلقی شده و تلاش نشود با برجسته‌سازی ناروای ملیت قربانی مظلوم، تنشی میان دو ملت دوست پدید آید. بر هر ناظر منصفی مشخص است که جنس موضوع؛ انتقام از قوم و قبیله و کشوری نیست که نیاز باشد در واکنش به آن، تحصن و فضاسازی تبلیغی صورت گیرد. این پرونده، مشابه سایر پرونده‌های دیگر است و باید به دستگاه قضایی فرصت داد که حکمی منطبق با قانون درباره متهم صادر کند. باز باید تأکید کرد که اصل ماجرا تأسف بار و دلخراش است اما احساسات نباید به عاملی برای بروز رفتارهای هیجانی تبدیل شود.

منبع: روزنامه ایران/31/1/95 /صفحه اول


 

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/31

کودك آزاری جنسی در جوامع كتمان می شود

مرگ، ستایش را رسانه ای كرد

۱۳۹۵/۰۱/۲۹ - ۱۰:۴۴ - کد خبر: 180235


سلامت نیوز: تجاوز جنسی بر زنان و کودکان به منزله نقض فاحش حقوق بشر خوانده می‌شود، اما این پدیده زشت طی سال جاری در کنار سایر خشونت‌ها علیه زنان، افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.این بار تجاوز به دختر 6 ساله افغان «ستایش»در ورامین در جنوب تهران رخ داد كه اولین بار خبر تجاوز در شبكه های اجتماعی پیچید،موجی از واكنش افغان ها در شبکه‌های اجتماعی شکل گرفته از جمله کمپینی به عنوان «من ستایش هستم» در فیس‌بوک تشکیل شده و به سرعت آمار بازدید آن بالا رفته است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه قانون در ادامه می نویسد: داستان از این قرار است كه یكشنبه 21 فروردین پسری ۱۷ ساله در ورامین، دختر همسایه افغانستانی‌شان را که هنوز 6 سال بیشتر نداشت به خانه برده و پس از رفتار شیطانی با او، با ضربات چاقو وی را به قتل می‌رساند و در وان حمام رویش اسید ریخته تا آثار جرم از بین برود. اما چون جسد به‌طور کامل از بین نرفت، از دوستش یاری می‌طلبد. دوست وی با توجه به ابعاد جرم، ماجرا را با پدر خود در میان گذاشته و پدر هم با یکی از معتمدین محل و نهایتا بدون کمترین تردیدی به پلیس خبر می‌دهند.


پلیس هم هنگام مراجعه به خانه، هم باقیمانده جسد را پیدا می‌کند و هم قاتل را دستگیر.سكوت رسانه های داخلی باعث شد نماینده پارلمان افغانستان، به تجاوز و قتل «ستایش»، دختر 6 ساله افغانستانی در ورامین واکنش نشان داده و از سکوت رسانه‌ها در ایران انتقاد کند. با وجود اینكه رسانه های داخلی خبر را انتشار نداده اند جمعی از زنان افغانی در ورامین خواستار مجازات مجرم شده و پیگیر پرونده ستایش هستند.


رئیس انجمن مددكاری اجتماعی ایران در پاسخ به این سوال که به چه دلیلی این حادثه ناگوار در رسانه های داخلی انتشار داده نشده ، گفت: هر كشوری سیاست‌های خاص خودش را دارد شاید نپرداختن رسانه های كشور به این موضوع دلیل سیاست رسانه جامعه باشد. سید حسن موسوی چلک در ادامه افزود:در كشور بحث حقوق بشر یا حقوق شهروندی موضوع جذابی نیست با بازگو نكردن این خبر در رسانه حقوق ‌شهروندی نقض شده است به همین دلیل در رسانه سانسور می شود در صورتی كه در انتقال اخبار واقع بینی و اخلاق حرفه ای رسانه ای را باید مدنظر داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینكه نمی توانیم تحلیل درستی از اینكه چرا پسر 17 ساله ای به دختر 6 ساله تجاوز كرده ارائه داد ،تصریح كرد:بروز آسیب های اجتماعی محیط زندگی و پیرامونی آن تاثیر بسزایی دارد بنابراین ابتدا باید از محیط زندگی این نوجوان اطلاعاتی در دست داشت.این مددكاراجتماعی اذعان كرد:كودك آزاری جنسی در جوامع كتمان می شود اما به دلیل اینكه ستایش به طرز فجیعی كشته شده است رسانه ای شده در صورتی كه اگر این مهم فقط به تجاوز جنسی ختم می شد هیچگاه رسانه ای نمی شد.


سید حسن موسوی چلك تاكید كرد:كاهش اینگونه اتفاقات مانند رویا می ماند چرا كه در شرایط كنونی جامعه آسیب های اجتماعی بیش از گذشته شدت یافته است بنابراین مسئولان با اقدامات فرهنگی، آموزشی و نحوه مقابله با این آسیب‌ها می‌توانند تنها راه چاره‌ای برای مدیریت این معضل اجتماعی داشته باشند، این امر باید از سوی والدین و مسئولان نظام آموزشی كشور در طول 12سال تحصیلی به افراد آموزش داده شود. همچنین احترام به دیگران و رعایت حقوق دیگران نیازمند فرهنگسازی است و باید نسبت به آنچه كه در جامعه اتفاق می‌افتد در قالب تدوین متون آموزشی برای كاهش این آسیب ها، در راستای آموزش مهارت‌های زندگی و مدیریت رفتار خود محقق شود. به گفته او با كنترل رفتارها و آشنایی با عواقب آن می‌توان به مدیریت رفتار خود پرداخت و به این ترتیب از بروز هرگونه آسیب در همان مراحل اولیه جلوگیری كرد.سلامت نیوز به نقل از روزنامه قانون 

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/31
به استحضار یک نفر از افرادی که خود را به عنوان مددجو معرفی می کند و کامنت می گذارد می رساند که چون نوشته شخصی است طبق تعریفی که در وبلاگ شده امکان پاسخ به نظرات شخصی وجود ندارد. من هم تلفنی و یا نشانی از ایشان ندارم که کمک کنم.لذا خواهشم این  است که که با دفترم  در بهزیستی کشور تماس بگیرید تا توانم را برای کمک به ایشان به کار گیرم.اگر پاسخ نمی دهم چون امکان پاسخ به نظرات شخصی وجود ندارد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/30
خبرگزاری فارس: تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی


رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با فارس تأکید کرد

تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی

 

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران،گفت: تهدیدی که امروز جامعه ما با آن مواجه است تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی است، رسانه‌‌های خارجی با استفاده از برنامه‌‌های خاص بر جذب نوجوانان و جوانان در این حوزه تمرکز کرده‌اند.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، اظهار کرد: تقویت هویت فرهنگی، همبستگی اجتماعی در جامعه را تقویت می‌کند و علاوه بر آن انسجام اجتماعی و نشاط اجتماعی در جامعه را افزایش می‌دهد. از دیگر مزیت‌‌های تقویت هویت فرهنگی، جامعه‌پذیری مناسب افراد است، یعنی وقتی افراد با هویت خودشان آشنا می‌شوند جامعه‌پذیری بهتری صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: هویت فرهنگی شامل باورها، زبان و آداب و رسوم و… است و طبیعتاً در چنین جامعه‌ای افراد مانند درختی که در خاک ریشه دوانده است، در مقابل توفان‌‌ها مقاوم خواهند بود. بحث شبیخون فرهنگی و تهاجم فرهنگی از مدت‌‌ها پیش مطرح بود و امروزه با موضوع ناتوی فرهنگی روبه‌رو هستیم و این نشان می‌دهد که هر چه به سمت جلو می‌رویم شرایط بحرانی‌تر می‌شود.

موسوی چلک خاطر نشان کرد: این در حالی است که اگر بتوانیم ظرفیت‌‌های فرهنگی‌مان را در حوزه قومی، ملی و دینی خوب بشناسیم و از این ظرفیت‌‌ها برای داشتن جامعه‌ای سالم استفاده کنیم، تأثیرپذیری منفی ما از فرهنگ‌‌های دیگر به حداقل می‌رسد. این موضوع به منزله این نیست که ما نباید تبادل فرهنگی داشته باشیم، زیرا تبادل فرهنگی پویایی جامعه را به دنبال خواهد داشت. نکته بعدی این است که باید در جهت آشنایی نوجوانان و جوانان با حوزه تقویت هویت فرهنگی تلاش کنیم.

رییس انجمن مددکار ان اجتماعی ایران گفت: لازمه کار این است که از همه ظرفیت‌‌ها چه در بخش دولتی و غیردولتی و چه در بخش مذهبی بتوانیم استفاده کنیم. پس لازم است مسئولان در حوزه فرهنگی از ممیزه فرهنگی به شکلی که مانع تقویت هویت فرهنگی شود، خودداری کنند. تقویت هویت فرهنگی می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند تا شاخص‌‌های سلامت روانی اجتماعی، مشارکت و تعامل اجتماعی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی افزایش پیدا کند.

وی اظهار کرد: طبیعتاً در چنین جامعه‌ای شاهد کاهش آسیب‌‌های اجتماعی و جرایم مختلف خواهیم بود، چون نظارت اجتماعی افزایش پیدا می‌کند و در این بین رسانه می‌تواند نقش اساسی داشته باشد بنابراین به عنوان مثال فیلمنامه‌‌هایی که در حوزه اجتماعی نوشته می‌شود و جشنواره‌‌های فرهنگی که برگزار می‌شود می‌تواند به تقویت هویت فرهنگی کمک کند.

موسوی چلک ادامه داد: در واقع برای این که ارتباط بین نسلی مناسبی ایجاد شود و شکاف نسلی به وجود نیاید، تقویت هویت فرهنگی راه موثری برای تحقق این هدف است، در این شرایط جامعه‌ای با امنیت اجتماعی پایدار، مستمر و همه جانبه خواهیم داشت.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطر نشان کرد:تهدیدی که امروز جامعه ما با آن مواجه است تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی است. رسانه‌‌های خارجی با استفاده از برنامه‌‌های خاص بر جذب نوجوانان و جوانان در این حوزه تمرکز کرده‌اند و در چنین شرایطی اگر جوانان احساس تعلق اجتماعی نکنند طبیعتاً مسئولیت‌پذیری در مقابل جامعه کاهش پیدا می‌کند. در جامعه‌ای که دسترسی به فضای مجازی و اطلاعات آسان است، ضروریست به تقویت هویت‌فرهنگی و اجتماعی نوجوانان و جوانان بپردازیم و این موضوع باید هم در سیاستگذاری و هم در برنامه‌ریزی‌‌ها مدنظر قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: توجه داشته باشیم، بسیاری از مراسم ملی و مذهبی ما در جهت ترویج ارزش‌هاست و بار اجتماعی دارند. امروزه در برخی از کشور‌ها به عنوان مثال افراد برای نشاط و شادی به همدیگر گوجه فرنگی پرتاب می‌کنند یا تن به حوادث خطرناکی می‌دهند در حالی که ما مراسم و آیین‌‌هایی داریم که ضمن انتقال شادی دارای مفاهیم اجتماعی و فرهنگی نیز هستند. فراموش نکنیم اگر به دنبال تقویت این حوزه نباشیم به ناچار جوانان ما تحت تاثیر فرهنگ بیگانه قرار خواهند گرفت که یکی از اثرات تاثیرپذیری از فرهنگ بیگانه،بیگانگی با فرهنگ اجتماعی است که عدم مسئولیت‌پذیری و بی‌تفاوتی نسبت به خانواده را به دنبال خواهد داشت.

موسوی چلک در پایان گفت: برای تقویت هویت‌فرهنگی، خانواده‌‌ها و نهاد‌های فرهنگی و اجتماعی نقش اساسی دارند و نباید منتظر باشیم تا دیگران از بیرون مرز برای هویت فرهنگی ما سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کنند.

منبع: خبرگزاری فارس/گروه اجتماعی / حوزه شهری و رفاهی

۹۵/۰۱/۳۰ :: ۱۱:۵۵

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/30
۹۵/۰۱/۳۰ :: ۱۱:۵۵

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با فارس تأکید کرد

تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی

خبرگزاری فارس: تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران،گفت: تهدیدی که امروز جامعه ما با آن مواجه است تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی است، رسانه‌‌های خارجی با استفاده از برنامه‌‌های خاص بر جذب نوجوانان و جوانان در این حوزه تمرکز کرده‌اند.

سید حسن موسوی پلک در گفت‌و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، اظهار کرد: تقویت هویت فرهنگی، همبستگی اجتماعی در جامعه را تقویت می‌کند و علاوه بر آن انسجام اجتماعی و نشاط اجتماعی در جامعه را افزایش می‌دهد. از دیگر مزیت‌‌های تقویت هویت فرهنگی، جامعه‌پذیری مناسب افراد است، یعنی وقتی افراد با هویت خودشان آشنا می‌شوند جامعه‌پذیری بهتری صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: هویت فرهنگی شامل باورها، زبان و آداب و رسوم و… است و طبیعتاً در چنین جامعه‌ای افراد مانند درختی که در خاک ریشه دوانده است، در مقابل توفان‌‌ها مقاوم خواهند بود. بحث شبیخون فرهنگی و تهاجم فرهنگی از مدت‌‌ها پیش مطرح بود و امروزه با موضوع ناتوی فرهنگی روبه‌رو هستیم و این نشان می‌دهد که هر چه به سمت جلو می‌رویم شرایط بحرانی‌تر می‌شود.

موسوی پلک خاطر نشان کرد: این در حالی است که اگر بتوانیم ظرفیت‌‌های فرهنگی‌مان را در حوزه قومی، ملی و دینی خوب بشناسیم و از این ظرفیت‌‌ها برای داشتن جامعه‌ای سالم استفاده کنیم، تأثیرپذیری منفی ما از فرهنگ‌‌های دیگر به حداقل می‌رسد. این موضوع به منزله این نیست که ما نباید تبادل فرهنگی داشته باشیم، زیرا تبادل فرهنگی پویایی جامعه را به دنبال خواهد داشت. نکته بعدی این است که باید در جهت آشنایی نوجوانان و جوانان با حوزه تقویت هویت فرهنگی تلاش کنیم.

رییس انجمن مددکار ان اجتماعی ایران گفت: لازمه کار این است که از همه ظرفیت‌‌ها چه در بخش دولتی و غیردولتی و چه در بخش مذهبی بتوانیم استفاده کنیم. پس لازم است مسئولان در حوزه فرهنگی از ممیزه فرهنگی به شکلی که مانع تقویت هویت فرهنگی شود، خودداری کنند. تقویت هویت فرهنگی می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند تا شاخص‌‌های سلامت روانی اجتماعی، مشارکت و تعامل اجتماعی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی افزایش پیدا کند.

وی اظهار کرد: طبیعتاً در چنین جامعه‌ای شاهد کاهش آسیب‌‌های اجتماعی و جرایم مختلف خواهیم بود، چون نظارت اجتماعی افزایش پیدا می‌کند و در این بین رسانه می‌تواند نقش اساسی داشته باشد بنابراین به عنوان مثال فیلمنامه‌‌هایی که در حوزه اجتماعی نوشته می‌شود و جشنواره‌‌های فرهنگی که برگزار می‌شود می‌تواند به تقویت هویت فرهنگی کمک کند.

موسوی چلک ادامه داد: در واقع برای این که ارتباط بین نسلی مناسبی ایجاد شود و شکاف نسلی به وجود نیاید، تقویت هویت فرهنگی راه موثری برای تحقق این هدف است، در این شرایط جامعه‌ای با امنیت اجتماعی پایدار، مستمر و همه جانبه خواهیم داشت.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطر نشان کرد:تهدیدی که امروز جامعه ما با آن مواجه است تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی است. رسانه‌‌های خارجی با استفاده از برنامه‌‌های خاص بر جذب نوجوانان و جوانان در این حوزه تمرکز کرده‌اند و در چنین شرایطی اگر جوانان احساس تعلق اجتماعی نکنند طبیعتاً مسئولیت‌پذیری در مقابل جامعه کاهش پیدا می‌کند. در جامعه‌ای که دسترسی به فضای مجازی و اطلاعات آسان است، ضروریست به تقویت هویت‌فرهنگی و اجتماعی نوجوانان و جوانان بپردازیم و این موضوع باید هم در سیاستگذاری و هم در برنامه‌ریزی‌‌ها مدنظر قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: توجه داشته باشیم، بسیاری از مراسم ملی و مذهبی ما در جهت ترویج ارزش‌هاست و بار اجتماعی دارند. امروزه در برخی از کشور‌ها به عنوان مثال افراد برای نشاط و شادی به همدیگر گوجه فرنگی پرتاب می‌کنند یا تن به حوادث خطرناکی می‌دهند در حالی که ما مراسم و آیین‌‌هایی داریم که ضمن انتقال شادی دارای مفاهیم اجتماعی و فرهنگی نیز هستند. فراموش نکنیم اگر به دنبال تقویت این حوزه نباشیم به ناچار جوانان ما تحت تاثیر فرهنگ بیگانه قرار خواهند گرفت که یکی از اثرات تاثیرپذیری از فرهنگ بیگانه،بیگانگی با فرهنگ اجتماعی است که عدم مسئولیت‌پذیری و بی‌تفاوتی نسبت به خانواده را به دنبال خواهد داشت.

موسوی چلک در پایان گفت: برای تقویت هویت‌فرهنگی، خانواده‌‌ها و نهاد‌های فرهنگی و اجتماعی نقش اساسی دارند و نباید منتظر باشیم تا دیگران از بیرون مرز برای هویت فرهنگی ما سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کنند.

انتهای پیام/


نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/30
۹۵/۰۱/۳۰ :: ۱۱:۵۵

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با فارس تأکید کرد

تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی

خبرگزاری فارس: تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران،گفت: تهدیدی که امروز جامعه ما با آن مواجه است تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی است، رسانه‌‌های خارجی با استفاده از برنامه‌‌های خاص بر جذب نوجوانان و جوانان در این حوزه تمرکز کرده‌اند.

سید حسن موسوی پلک در گفت‌و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، اظهار کرد: تقویت هویت فرهنگی، همبستگی اجتماعی در جامعه را تقویت می‌کند و علاوه بر آن انسجام اجتماعی و نشاط اجتماعی در جامعه را افزایش می‌دهد. از دیگر مزیت‌‌های تقویت هویت فرهنگی، جامعه‌پذیری مناسب افراد است، یعنی وقتی افراد با هویت خودشان آشنا می‌شوند جامعه‌پذیری بهتری صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: هویت فرهنگی شامل باورها، زبان و آداب و رسوم و… است و طبیعتاً در چنین جامعه‌ای افراد مانند درختی که در خاک ریشه دوانده است، در مقابل توفان‌‌ها مقاوم خواهند بود. بحث شبیخون فرهنگی و تهاجم فرهنگی از مدت‌‌ها پیش مطرح بود و امروزه با موضوع ناتوی فرهنگی روبه‌رو هستیم و این نشان می‌دهد که هر چه به سمت جلو می‌رویم شرایط بحرانی‌تر می‌شود.

موسوی پلک خاطر نشان کرد: این در حالی است که اگر بتوانیم ظرفیت‌‌های فرهنگی‌مان را در حوزه قومی، ملی و دینی خوب بشناسیم و از این ظرفیت‌‌ها برای داشتن جامعه‌ای سالم استفاده کنیم، تأثیرپذیری منفی ما از فرهنگ‌‌های دیگر به حداقل می‌رسد. این موضوع به منزله این نیست که ما نباید تبادل فرهنگی داشته باشیم، زیرا تبادل فرهنگی پویایی جامعه را به دنبال خواهد داشت. نکته بعدی این است که باید در جهت آشنایی نوجوانان و جوانان با حوزه تقویت هویت فرهنگی تلاش کنیم.

رییس انجمن مددکار ان اجتماعی ایران گفت: لازمه کار این است که از همه ظرفیت‌‌ها چه در بخش دولتی و غیردولتی و چه در بخش مذهبی بتوانیم استفاده کنیم. پس لازم است مسئولان در حوزه فرهنگی از ممیزه فرهنگی به شکلی که مانع تقویت هویت فرهنگی شود، خودداری کنند. تقویت هویت فرهنگی می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند تا شاخص‌‌های سلامت روانی اجتماعی، مشارکت و تعامل اجتماعی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی افزایش پیدا کند.

وی اظهار کرد: طبیعتاً در چنین جامعه‌ای شاهد کاهش آسیب‌‌های اجتماعی و جرایم مختلف خواهیم بود، چون نظارت اجتماعی افزایش پیدا می‌کند و در این بین رسانه می‌تواند نقش اساسی داشته باشد بنابراین به عنوان مثال فیلمنامه‌‌هایی که در حوزه اجتماعی نوشته می‌شود و جشنواره‌‌های فرهنگی که برگزار می‌شود می‌تواند به تقویت هویت فرهنگی کمک کند.

موسوی چلک ادامه داد: در واقع برای این که ارتباط بین نسلی مناسبی ایجاد شود و شکاف نسلی به وجود نیاید، تقویت هویت فرهنگی راه موثری برای تحقق این هدف است، در این شرایط جامعه‌ای با امنیت اجتماعی پایدار، مستمر و همه جانبه خواهیم داشت.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطر نشان کرد:تهدیدی که امروز جامعه ما با آن مواجه است تضعیف هویت فرهنگی با استفاده از رسانه‌‌های خارجی است. رسانه‌‌های خارجی با استفاده از برنامه‌‌های خاص بر جذب نوجوانان و جوانان در این حوزه تمرکز کرده‌اند و در چنین شرایطی اگر جوانان احساس تعلق اجتماعی نکنند طبیعتاً مسئولیت‌پذیری در مقابل جامعه کاهش پیدا می‌کند. در جامعه‌ای که دسترسی به فضای مجازی و اطلاعات آسان است، ضروریست به تقویت هویت‌فرهنگی و اجتماعی نوجوانان و جوانان بپردازیم و این موضوع باید هم در سیاستگذاری و هم در برنامه‌ریزی‌‌ها مدنظر قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: توجه داشته باشیم، بسیاری از مراسم ملی و مذهبی ما در جهت ترویج ارزش‌هاست و بار اجتماعی دارند. امروزه در برخی از کشور‌ها به عنوان مثال افراد برای نشاط و شادی به همدیگر گوجه فرنگی پرتاب می‌کنند یا تن به حوادث خطرناکی می‌دهند در حالی که ما مراسم و آیین‌‌هایی داریم که ضمن انتقال شادی دارای مفاهیم اجتماعی و فرهنگی نیز هستند. فراموش نکنیم اگر به دنبال تقویت این حوزه نباشیم به ناچار جوانان ما تحت تاثیر فرهنگ بیگانه قرار خواهند گرفت که یکی از اثرات تاثیرپذیری از فرهنگ بیگانه،بیگانگی با فرهنگ اجتماعی است که عدم مسئولیت‌پذیری و بی‌تفاوتی نسبت به خانواده را به دنبال خواهد داشت.

موسوی چلک در پایان گفت: برای تقویت هویت‌فرهنگی، خانواده‌‌ها و نهاد‌های فرهنگی و اجتماعی نقش اساسی دارند و نباید منتظر باشیم تا دیگران از بیرون مرز برای هویت فرهنگی ما سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کنند.

انتهای پیام/


نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/30

 

اطلاعیه

 

به اطلاع می رساند دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی از پروفسور هوارد ویلیامسون رئیس مرکز سیاست اجتماعی دانشگاه ولز جنوبی بریتانیا دعوت نموده است تا ضمن سفر به ایران از تاریخ 28 فروردین لغایت سوم اردیبهشت 1395 مجموعه سخنرانی ها و کارگاههایی را در زمینه سیاست گذاری امور جوانان در دانشگاه علامه طباطبایی و همچنین در وزارت ورزش و جوانان برگزار نماید. ایشان دارای آثار متعددی در این زمینه بوده و حدود 20سال سرپرست تیم تحقیقاتی شورای اروپا برای بررسی و نقد سیاستهای امور جوانان در کشورهای مختلف بوده است.

index

بدین وسیله از جنابعالی دعوت می شود در برنامه های مشروح در زیر شرکت فرموده و بر غنای آن بیفزایید. ضمنا رزومه مختصر ایشان همراه با پوستر ذی ربط پیوست می­باشد.

 

علی اکبر تاج مزینانی

مدیر گروه تعاون و رفاه اجتماعی

دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی

 

عناوین برنامه ها:

"مددکاری و خدمات اجتماعی جوانان در اروپا"

زمان: یکشنبه 29 فروردین 1395؛ ساعت 13:30 الی 17:30

"سیاست­گذاری امور جوانان در اروپا"

زمان: دوشنبه 30 فروردین 1395؛ ساعت 10 الی 14

مکان: دانشکده علوم اجتماعی، سالن ارشاد

"نقش سازمانهای غیردولتی جوانان در سیاست­گذاری امور جوانان"

زمان: چهارشنبه 1 اردیبهست 1395؛ ساعت 9 الی 12

مکان: وزارت ورزش و جوانان

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/29


 

اورژانس اجتماعی، حد فاصل خانه و کلانتری

آرمان - صبا حسینی: اورژانس اجتماعی یعنی یک نقطه فرضی بین جرم و کلانتری. اگر در گذشته مجرم بلافاصله به کلانتری منتقل می شد و اگر قرار بود تخفیف مجازات و یا حتی بخششی در مورد او صورت گیرد تازه آنجا این اتفاق رخ می داد. امروز به مدد این اورژانس شرایط عوض شده است. اورژانس اجتماعی برای کودکان به گونه ای متفاوت اثر گذار بوده است، زیرا مشکلات کودک و انواع کودک آزاری هایی که گزارش می شده این سطح از مداخلات را می طلبیده است. به گفته رئیس مرکز فوریت‌های اجتماعی بهزیستی، خشونت‌های خانگی در صدر تماس‌ها با اورژانس اجتماعی قرار دارند. حبیب ا... مسعودی فرید می‌گوید: بیشترین تماس‌ها با اورژانس اجتماعی به دلیل کودک آزاری و همسرآزاری است، هشت درصد از مراجعان به اوژانس اجتماعی به دلیل این دلایل مراجعه می‌کنند، البته تماس زیاد با اورژانس اجتماعی در یک منطقه نشانگر ازدیاد آسیب‌های اجتماعی در آن منطقه نسبت به دیگر بخش‌ها نیست. با رئیس انجمن مددکاری و موسس و مدیر سابق اورژانس اجتماعی ۱۲۳ در مورد مشکلات فعلی این اورژانس و مسائل مربوط به فرهنگسازی مردم گفت‌و‌گو کردیم که در ادامه می خوانید. سید حسن موسوی چلک معتقد است: اگر به دلیل خاصی، در کشور ما بیشتر با اورژانس اجتماعی تماس گرفته می‌شود این به معنای آن نیست که این آسیب‌ها در کشور بیشتر است، بلکه نشان می‌دهد این آسیب‌ها بیشتر از سوی مردم گزارش می‌شود.

هدف از تشکیل اورژانس اجتماعی چه بود؟

اورژانس اجتماعی قرار بود حد فاصل بین خانه تا کلانتری را با مداخلات اجتماعی جایگزین کند. به عبارت دیگر قرار بود این اورژانس غیر انتظامی تشکیل شود تا برای هر موضوعی برای مردم پرونده قضائی ایجاد نشده و پای آنها به کلانتری باز نشود. راه اندازی اورژانس این فرصت را ایجاد می کند تا قبل از اینکه افراد درگیر حوزه قضائی شوند با مداخلات اجتماعی زمینه بازگشت و حل مشکلات آنها فراهم شود، ضمن اینکه این کار خودش کمک می کند به کاهش پرونده های قضائی و حتی پیشگیری از وقوع جرم. در اینجا یک مثال ساده می زنم: در حوزه پزشکی بیمارستان، اورژانس شبانه روزی و ارگان هایی از این دست داریم که بیماران را برای تشخیص و مداوا
۲۴ ساعته به آنها ارجاع می دهیم، اما همه جا نمی توان بیمارستان شبانه‌روزی احداث کرد و بنابراین لازم است بعضی جاها درمانگاه بزنیم. در کنار این دو راه حضوری درمان که در گذشته انجام می شد خط تلفن ۱۱۵ اختراع شد که بر این اساس افراد قبل از مراجعه به درمانگاه یا بیمارستان با این شماره تماس گرفته و مشاوره دریافت می کردند. در کنار همه اینها تیم اورژانس اختراع شد که افرادی که متخصص پزشکی و امداد رسانی بودند به صورت سیار به در منازل افرادی که جویای کمک بودند می رفتند و به آنها امداد رسانی می کردند. در حوزه انتظامی هم وضع به همین ترتیب است: کلانتری، ایستگاه کلانتری، ۱۱۰ و گشت انتظامی واحدهایی هستند که در مورد مسائل انتظامی وارد عمل می شوند. در حوزه مسائل اجتماعی هم مراکزی مانند مرکز مداخله در بحران که حکم همان بیمارستان و کلانتری را داشت، پایگاه خدمات اجتماعی که حکم درمانگاه را داشت و خط ۱۲۳ و خدمات سیار اورژانس اجتماعی باعث شد مردم در کمترین زمان ممکن و بدون محدودیت زمانی دسترسی به خدمات اجتماعی پیدا کنند. با وجود این، اگر به دلیل خاصی، بیشتر با اورژانس اجتماعی تماس گرفته می‌شود به معنای آن نیست که این آسیب‌ها در جامعه ما بیشتر است، بلکه نشان می‌دهد این آسیب‌ها بیشتر از سوی مردم گزارش می‌شود.

گروه‌های هدف اورژانس اجتماعی چه افرادی هستند؟

کسی از خانه فرار می کند، زنی از خانه بیرون رانده می شود، کودکی مورد آزار و اذیت قرار می گیرد، خدمات اورژانس اجتماعی ۲۴ ساعته و رایگان می تواند به یاری مراجعه کننده حضوری، تماس گیرنده تلفنی یا معرفی شده از سوی واحدهای قضائی و انتظامی بیاید و به دو شکل سرپایی یا نگهداری موقت ارائه شود. موارد کودک آزاری، همسر آزاری، طلاق، فرار از منزل، زنان و دختران آسیب دیده اجتماعی، کسانی که اقدام به خودکشی کرده اند، افراد دارای اختلال هویت جنسی یا سایر افراد که در شرایط بحرانی قرار گرفته اند، گروه های هدف مرکز اورژانس اجتماعی اند.

اورژانس اجتماعی چرا بین مردم جا نیفتاد و چندان از آن استقبال نشد؟

این اورژانس از سال ۷۸ در ایران راه افتاد و به مرور زمان توسعه پیدا کرد. اگر به نسبت قبل نگاه کنیم این ظرفیت بیشتر شده و حتی مصوبه هیات دولت در سال ۹۲ بر این امر صحه می گذارد. درست است که این اورژانس مانند ۱۱۰ جا نیافتاده اما باز هم پرطرفدار است. تا زمانی که من در مرکز بودم هر زمان که مراجعه می کردیم حجم مراجعان زیاد بود اما امکانات و تسهیلات رسیدگی به این افراد وجود نداشت. با این وجود در درجه اول باید به ایجاد امکانات و تسهیلات برای این مرکز فکر کرد و بعد حجم مراجعه به آن را بالا برد. اگر آیین نامه دولت را در مورد این اورژانس در کشور پیاده کنیم می توانیم بگوییم فعالیت این اورژانس هرروز بهتر از دیروز شده است. باید بتوانیم به خوبی به محرومان و تمام افرادی که این اورژانس داعیه حمایت و کمک به آنها را دارد از طریق این اورژانس خدمت رسانی کنیم و تنها در این صورت است که می توانیم ادعا کنیم در کارمان موفق بوده ایم. باید همه تلاشمان را به کار ببندیم که در نقاط دوردست و شهرها و محلاتی که طبق آمارها آسیب‌های اجتماعی در آنها وضعیت حادتری دارد این اورژانس را تاسیس کرده و با کمک و مداخله آنها از حجم آسیب های اجتماعی در آن محله بکاهیم. در حال حاضر استفاده از فضای مجازی در میان مردم ایران نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده و البته به گفته متخصصان و آسیب شناسان سن استفاده از فضاهای مجازی نیز در میان نوجوانان کاهش یافته است. کارشناسان اورژانس اجتماعی با آموزش هایی که می بینند تا حدود زیادی می توانند مانع افزایش آسیبهای اجتماعی شده و در فرایندی طولانی مدت به کاهش آنها کمک کنند.

دخالت انتظامی در کار مددکاران و مجهز شدن آنها به شوکر و اسپری چقدر جدی است؟

هدف اصلی از راه اندازی اورژانس این بود که مردم بتوانند بین مراجع قضائی و اجتماعی مرکزی برای حل مشکلاتشان پیدا کنند. اورژانس پلیس نیست بلکه یک خدمت اجتماعی است با حضور متخصصان اجتماعی. حداقل زمانی که اورژانس راه افتاد و خود من برای مدت زمان طولانی مدیریت آن را بر عهده داشتم این طور فهمیدم که اورژانس پلیس نیست. باید مردم ما یاد بگیرند برای زندگی بهتر از ظرفیت متخصصان اجتماعی استفاده کنند تا اگر به هر دلیلی دچار مشکل شدند خط ۱۲۳ را بر ۱۱۰ ترجیح دهند. نه به دلیل اینکه خط ۱۱۰ ناکارآمد است بلکه به دلیل اینکه خط ۱۱۰ خط انتظامی است و باید بتوانیم از ظرفیت های اجتماعی در حل معضلات اجتماعی و آسیب های اجتماعی که در کشورمان وجود دارد به بهترین شکل بهره بگیریم.

مددکاران و افرادی که در بخش‌های مختلف اجتماعی کشور کار می کنند چقدر کارشان حساس است و چقدر لازم است در امور مختلف فقط از همین مددکاران استفاده شود، نه تخصص‌های مشابه؟

مددکار اجتماعی متخصص کم داریم و این معضلی است که از دیر باز در کشور ما وجود داشته است. به هر حال حوزه های تخصصی باید بتوانند از وجود هریک از این دو تخصص به صورت جداگانه بهره ببرند و این به معنی این نیست که این دو شغل می تواند جایگزین هم شود. تخصصی شدن امور و تربیت متخصص تنها در سایه به کار گیری افراد متخصص در امور مختلف مقدور است و نباید ازاین عامل مهم غافل شد. یک روانشناس هرقدر هم که در کار خود موفق و اثر گذار باشد نمی تواند جای یک مددکار یا برای مثال جای یک جامعه شناس بنشیند و نظر بدهد و توسعه یافتگی یعنی هر کسی درست سرجای خودش بنشیند.

منبع: روزنامه آرمان/28فروردین95  / کد  خبر: ۱۴۸۶۷۱

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/28
 

زندگی منهای كار عام المنفعه
یك انحراف خطرناك از سبك زندگی ایرانی اسلامی

نویسنده: مریم خباز

جامعه- 24 ساعت شبانه روز، دریایی از دقیقه ها و ثانیه هاست؛ 1440 دقیقه و 86400 ثانیه. در این دریای عدد و لحظه می شود غم خورد، غم داد، شادی بخشید، دستی گرفت، دلی را شکست، گرهی باز کرد، گرهی زد و سودمند بود یا مخل. می توان در این 86400 ثانیه خودبین بود و مشغول امور خود شد یا بخشی از این ثانیه ها را به دیگران بخشید، به اندازه دست گرفتنی، برداشتن مانعی یا دمیدن امید به کالبدی.
    مرکز آمار ایران که نتایج تازه ترین آمارگیری اش را روی خروجی درگاه اینترنتی اش قرار داده، ثابت کرده است، بخش چشمگیری از مردم در این دقایق و ثانیه ها به خود می رسند نه به دیگران، نه به رتق و فتق مشکلات جامعه و نه به درمان دردهای مشترک.
    در طرح آمارگیری گذران وقت افراد بالای 15 سال در طول یک شبانه روز که تابستان سال 94 انجام شد نتایجی به دست آمده که تامل برانگیز است؛ آیینه ای تمام نما از آنچه مردم ساکن شهرها از بامداد امروز تا بامداد روز بعد انجام می دهند و 24 ساعت شبانه روزشان را با آن پر می کنند.
    
    خودم اول، دیگران آخر
    آمارگیری که قرار بود کلید بخورد، 15 فعالیت تعریف شد تا کسانی که به سوالات آمارگیران پاسخ می دهند، مشخص کنند در طول 24 ساعت شبانه روز چند دقیقه و ساعت را صرف هر کدام از این فعالیت ها می کنند؛ از کار و فعالیت شغلی گرفته تا خانه داری، فعالیت تفریحی و فرهنگی، ورزشی و حتی فعالیت داوطلبانه و خیریه و مشارکت اجتماعی.
    نتیجه کمی شوک آور بود یا دور از انتظار. برای ایرانی ها که همیشه به نیکوکار بودن شهره بوده اند یا دوست دارند این لقب را یدک بکشند. نتیجه این است: مردان ایرانی روزانه دو ساعت و 54 دقیقه و زنان، روزی 39 دقیقه از وقت خود را صرف فعالیت شغلی می کنند. مردان یک ساعت و 17 دقیقه را به امور خانه داری اختصاص می دهند و زنان پنج ساعت و 25 دقیقه را. مردان روزی 12 دقیقه می آموزند و زنان روزانه 15 دقیقه. مردان در یک شبانه روز 29 دقیقه تفریح می کنند و زنان 14 دقیقه. مردها هر روز 20 دقیقه ورزش می کنند و زنان 12 دقیقه و دست آخر این که مردان در طول یک روز دو ساعت و 20 دقیقه پای رسانه های جمعی می نشینند و زنان با ده دقیقه کمتر، دوساعت و ده دقیقه. اما آنچه شوک آور است آمارهای ریز مربوط به فعالیت داوطلبانه و خیریه و نیز مشارکت اجتماعی در طول شبانه روز است که روی هم برای مردان دو دقیقه (یک دقیقه برای فعالیت داوطلبانه و یک دقیقه برای مشارکت اجتماعی) و برای زنان چهار دقیقه است، آماری که وقتی در کنار زمان زیادی که برای مراقبت شخصی (خوردن، خوابیدن و استراحت کردن) صرف می شود، قرار می گیرد بحث برانگیز می شود؛ مردان روزانه 13 ساعت و 26 دقیقه به خود می رسند و زنان در یک شبانه روز 13 ساعت و 50 دقیقه.
    
    چرا اهل مشارکت نیستیم
    اول خودمان، دوم خودمان، آخر خودمان؛ آمارهایی که پیش روی ماست، می گوید این فرمولی است که بخش زیادی از مردم برای زندگی و گذران وقت خود در شبانه روز ازآن تبعیت می کنند، البته اگر گروه همیشه سخاوتمند و مهربان و مسئولیت پذیر را جدا کنیم.
    سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، اما از نتایج تازه آمارگیری مرکز آمار ایران تعجب نمی کند و می گوید: اگر بررسی ها نتایجی بجز این را نشان می داد، جای تعجب داشت. او درباره در حاشیه بودن فعالیت داوطلبانه و خیریه و نیز مشارکت اجتماعی معتقد است، وقتی سطح اعتماد اجتماعی پایین بیاید، میزان مشارکت اجتماعی نیز افت می کند؛ همان معضلی که ما گرفتارش هستیم. او آمار چک های برگشتی یا بی اعتمادی مردم به دستگاه ها را مثال می زند تا نتیجه بگیرد اوضاع ما از نظر سرمایه های اجتماعی یعنی اعتماد، مشارکت و آگاهی به هیچ وجه خوب نیست. این را اضافه کنیم به افت روحیه مشارکت و حس مسئولیت پذیری در جامعه که به هزار و یک دلیل ایجاد شده و حاصلش بی تفاوتی و بی اعتنایی اجتماعی است که حالامحصولش از دل آمارها بیرون زده، از دل آمار میانگین دو دقیقه پرداختن به امور اجتماع در طول 24 ساعت شبانه روز.
    موسوی چلک می گوید: مشارکت اجتماعی به پول دادن خلاصه نمی شود اما در جامعه ما این تعبیر از مشارکت جاافتاده در حالی که مشارکت واقعی حضور در تصمیم گیری و تصمیم سازی و حوزه عمل و اجراست. بپذیریم که ما از ظرفیت افراد استفاده نکرده ایم و آنها را نسبت به مسائل اجتماعی و نیازهای همنوعان حساس نکرده ایم، درست برخلاف کشورهای موفق جهان در این حوزه. موسوی می گوید وقتی در آن کشورها کسی کار داوطلبانه انجام می دهد یک امتیاز به نامش نوشته می شود، در حالی که داوطلب شدن در کشور ما نه حسن است، نه امتیاز.
    همه این عوامل را که کنار هم بچینیم، می شود اشاره های دکتر فاطمه قاسم زاده، رئیس هیات مدیره شبکه یاری کودکان کار که به ما می گوید، فقط گروه محدودی از طبقه متوسط اجتماع وارد کارهای داوطلبانه می شوند در حالی که همین عده نیز به دلیل کم بودن سازمان های غیردولتی، ناشناخته بودن و ضعف در جلب اعتماد عمومی و جذب مردم در کارهای داوطلبانه بیشتر انفرادی و مقطعی کارمی کنند، نه مستمر و سازمان یافته.
    نوک پیکان انتقاد او کمی به سمت سازمان های مردم نهاد است که گاه آنچنان مشکل مدیریتی دارند که حتی برای تامین مخارج خود می مانند، چه رسد به جمع کردن کمک، بسیج کردن مردم و رساندن کمک و خدمات به نیازمندان. این فعال باسابقه در فعالیت های داوطلبانه تاکید می کند، اگر مردم دقایق ناچیزی از عمر خود را صرف کار داوطلبانه و خیریه می کنند، به بی اعتمادی آنها به سازمان های مردم نهاد و دستگاه های دولتی نیز ربط دارد؛ همان مشکلی که موسوی چلک نیز باور دارد با شفاف شدن عملکردها برطرف می شود.
    
    فاصله ما با مطلوب ها
    این که چرا اهل مشارکت اجتماعی نیستیم و چرا داوطلب شدن و خیر رساندن به یکدیگر را فراموش کرده ایم، ماجرایش مثنوی صد من کاغذ است. اگر کمی به عقب برگردیم خودمان را خواهیم دید که نسبت به جامعه و همنوعان احساس مسئولیت می کردیم و واژه هایی مثل خانواده، فامیل، همسایه و هم محلی برایمان مفهومی خاص داشت که مسئولیتی نانوشته روی دوشمان می گذاشت. حالارشته های گذشته به دلایل متعدد پنبه شده و سبک زندگی ایرانی مان، دستخوش تغییر.
    ما از خودمان فاصله گرفته ایم. به تعبیر دکتر قاسم زاده به دلیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی فراوان و به تعبیر دکتر موسوی چلک به دلیل رواج تفکری که می گوید هر کس کلاه خودش را بگیرد تا باد نبرد، درحالی که هر دو می گویند این وضع، انحرافی است در سبک زندگی اصیل ایرانی که در آن، مردم از مال و وقت یکدیگر نفع می برند.
    آنچه ما امروز انجام می دهیم، با سبک زندگی اسلامی نیز فاصله دارد؛ مکتبی که بزرگانش معتقد به تقسیم ساعات شبانه روز میان کارهای مختلف هستند. در این مکتب از امام حسین(ع) می خوانیم: از پدرم علیه السلام درمورد امور داخلی زندگانی پیامبر(ص) پرسیدم که فرمود: چون وارد منزل می شد اوقات خود را به سه بخش تقسیم می کرد، بخشی را به عبادت خدا اختصاص می داد، بخشی را به خانواده اش و بخشی را به خودش، وقت مخصوص به خودش را نیز میان خود و مردم تقسیم می کرد.
    حالاخیلی از ما خلاف این جریان حرکت می کنیم و زندگی منهای کار عام المنفعه را انتخاب کرده ایم. یک بار دیگر در این آمار دقیق شوید: فقط دو دقیقه از شبانه روز ما صرف کار خیریه و داوطلبانه می شود و بیشترین زمان ما به مراقبت از خود، استفاده از رسانه های جمعی و خانه داری تعلق می گیرد.
    
    فعالیت داوطلبانه، حضور بی چشمداشت
    فعالیت داوطلبانه به کارهایی گفته می شود که جدا از سرگرمی و تفریح است و در ازای انجام آن دستمزدی دریافت نمی شود. گفته می شود در کشورهای اروپایی سه گروه از مردم در کارهای داوطلبانه شرکت می کنند، اول جوانان که برای کسب تجربه و یادگیری با سازمان های مردم نهاد همکاری می کنند، دوم افراد متخصص که دانش خود را به رایگان در اختیار دیگران قرار می دهند و سوم سالمندان و بازنشستگان که برای انجام کار داوطلبانه فرصت کافی دارند.
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/24

ستوده ستودنی شد

ساری – ایرنا- مردم مازندران امروز یكشنبه 22 فروردین بزرگمردی را به سمت جایگاه ابدی اش مشایعت می كنند، كه بارعلمی و ادبی این استاد فرهیخته و نام آور ایرانی برای همیشه تاریخ در اذهان مردم خواهد ماند.

اهل همین حوالی بود، با دلی به وسعت دریای مازندران یا بقول خودش آبسكون و اندیشه ای به برافراشتگی و سبزی جنگل های همیشه سبز مازندران و شمال كشور.
سه سال پیش بود كه آیین نكوداشت او به مناسبت جشن یكصدسالگی اش در تهران برگزار و از تندیس این بزرگوار پرده برداری شد.
از این استاد بزرگ بیش از 50 كتاب و 260 مقاله به یادگار باقی ماند؛ این چهره ماندگار مازندران وایران زمین كسی نیست جز منوچهر ستوده پرچمدار تحقیق تاریخ تمدن، جغرافیا و میراث فرهنگی.
استاد ستوده كه در تیرماه 1292 بدنیا آمد، پس از بیش از یك قرن زندگی كه بیشتر آن را صرف علم اندوزی، تحقیق، پژوهش و آموزش كرده است، شامگاه بیستم فروردین امسال در چالوس چشم از دنیای فانی فرو بست.
اگرچه جسم خاكی اش از این دنیا رخت بربست اما بدون شك آثار این استاد تا سالیان سال همچون فانوسی، روشنگر راه علم اندوزان و پژوهشگران كشور خواهد بود و مردم بویژه محققان از آن بهره مند خواهند شد.
استاد ستوده راز عمر طولانی خود را اهمیت دادن به سلامتی می دانست و معتقد بود وعده غذایی باید سر ساعت خورده شود و برای داشتن جسمی سالم باید به موقع استراحت كرد.
این بزرگمرد آرزو را متعلق به مغزهای ناخوش می دانست و گفته بود، هر كس هر كاری كه فكر می كند می تواند انجام دهد، به اتمام برساند و دیگر به آرزو كردن نیازی نیست.

**استاد ستوده جاودانی شد
حسین اسلامی مورخ در گفت وگو با ایرنا درباره شخصیت استاد منوچهر ستوده می گوید: استاد از چهره های ماندگار تاریخ معاصر ایران و از چهره های تكرارنشدنی بود و هیچگاه شعار نمی داد .
وی ادامه می دهد: این جغرافیدان، ادیب، ایرانشناس و پژوهشگر بزرگ به ایران و ایرانی بودن می اندیشید و از مفاخر ملی بود، یك مازندرانی ایران مدار كه حدود یك قرن خواند، نوشت و برای این ملت گنجینه ای از آثارش را به جا گذاشت. 
اسلامی با ابراز تاسف از دست دادن استاد ستوده، تصریح می دارد: امروز مازندران و ایران، چهره بزرگ و فرزندی شایسته از این خاك اهورایی را ازدست داده و رخ آن را در نقاب خاك پنهان می كند، اما نام و یاد این بزرگمرد را بی تردید امروز، فردا و فرداهای همیشه تاریخ گرامی خواهند داشت.
** كم گویی كه گزیده می گفت
سیروس مهدوی، نویسنده و پژوهشگر و از دوستان استاد ستوده درباره شخصیت و ویژگی این بزرگوار به خبرنگار ایرنا گفت: وقتی از واژه ویژگی استفاده می كنیم یعنی جدا كردن خصوصیات فرد از دیگران و مهمترین ویژگی استاد ستوده گزیده گویی و كم گویی بود.
وی ادامه می دهد: این فرهیخته اندیشمند گزیده و پخته سخن می گفت و تا از او سوال نمی شد حرف نمی زد. در عین حال، از حقوق خود چه مادی و چه معنوی تا جایی كه می توانست دفاع می كرد و در 'كنزالاسرار' نسبت به حقوق خود اعتراض داشت و حتی پشت تریبون اعتراض خود را به طرف مقابل اعلام كرد.
این پژوهشگر با اشاره به صراحت در بیان و تحقیق و پژوهش وسیع و بدون وقفه استاد ستوده، اظهار می كند: استاد در سال 1324 دكترا را به پایان رساند اما تا سال 1329 مدرك نگرفت چون شب ها و روزها برای رساله دكترا به جاهایی می رفت ،به منطقه الموت رفت تا قلاع را پیدا كند بدون هیچ آدرس و نشانی. به گردكوه كه قلاع معروف اسماعیلیان بود رفت تا بتواند رد پای تشیع علویان را پیدا كند.
وی می افزاید: دانشجویان و تشنگان علم و ادب به مدت 44 سال از علم و دانش این فرهیخته مازنی بهره مند شدند.
به گفته مهدوی، استاد ستوده بعد از بازنشستگی در سال 56، به باغی در سلمانشهر كه جایزه قلم ایشان بود، رفته و آنجا را آباد كرد.
مهدوی با بیان خبر وقف كتاب ها و باغ استاد ستوده، می گوید: استاد كل كتاب ها و كتابخانه خود را وقف موقوفه مرحوم محمود افشار یزدی كرد و با وجود مخالفت های برخی، باغ خود را نیز برای انجام تحقیقات در محل، وقف كرد. 
استاد ستوده در سال 1324 در رشته زبان و ادبیان فارسی در مقطع دكترا با موضوع رساله 'قلاع اسماعیلیه در رشته كوه البرز' فارغ التحصیل شد . 
در سال 1335 با كمك مرحوم دانش پژوه كتابخانه دانشگاه تهران را پایه ریزی كردند. 
وی مدت 10 سال در كوه های مازندران، گیلان و گلستان از آستارا تا خلیج حسین قلی به صورت میدانی كتاب ارزشمند از آستارا تا استارآباد را تالیف كردند.
امروز مردم مازندران بزرگمردی را به خاك می سپارند كه قدم هایش با خاك مازندران آشناست و كوه های البرز را در جریده عشق به تسخیر درآورد . آن فرهیخته ای كه مرد عمل بود.
استاد ستوده عصر امروز روی دستان دوستان و مشتاقانش تشییع و در آرامگاه سلمانشهر جوار دوست قدیمی خود ، محمود كیا در سینه خاك آرام می گیرد.
نمونه ای از شعر استاد در وصف ایران:
'خونست دلم برای ایران جان و تن من فدای ایران
بهتر ز هزار صوت غیبی است در گوش دلم ندای ایران
یكرنگ شو و یگانگی كن تا كم نكنی بهای ایران
ورنه تو ستوده وار گویی خونست دلم برای ایران'
روحش شاد و یاد و نامش جاودان!
7329/1899/1042

انتهای پیام /*منبع: خبرگزاری ایرنا
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/23

یكی از عرصه‌هایی كه در حوزه سیاست‌گذاری‌های كلان كشور به نسبت سایر حوزه‌ها از قبیل اقتصادی، عمرانی، پزشكی، سیاسی و... همیشه مورد غفلت قرار گرفته؛ «امور اجتماعی» است. این در حالی است كه شرایط اجتماعی كشور از زوایای مختلف خوب نیست و به عبارت بهتر نگران‌كننده است. تاملی بر آمار‌های مختلف حوزه اجتماعی از قبیل افزایش زنان سرپرست خانوار، آمار بالای پرونده‌های قضائی، آمار قابل‌توجه تعداد ورودی‌ها به زندان، افزایش طلاق وكاهش ازدواج دائم‌ (باوجود وجود حدود ۱۱میلیون افراد در سن ازدواج)، روند نگران‌كننده ابتلا به ویروس HIV ، افزایش گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی و شیمیایی، رشد قابل‌توجه زنان مبتلا به سوء‌مصرف موادمخدر، آسیب‌های اجتماعی ناشی از فضای مجازی، كاهش شاخص‌های سرمایه اجتماعی و مسئولیت اجتماعی، آمار بالای تصادفات و پیامد‌های اجتماعی ناشی از تصادفات رانندگی، كاهش اعتماد اجتماعی‌ (افزایش چك‌های بلامحل خود گویای بخشی از این موضوع است)، تاثیر‌پذیری خانواده‌ها از افزایش جرایم و دعاوی خانوادگی از قبیل الزام به تمكین، عسروحرج، ترك انفاق، طلاق، كاهش زمان گفت‌وگو‌های خانوادگی، ضعف اخلاق اجتماعی، افزایش خشونت‌های اجتماعی و... خود گویای این نكته است كه امروز بیش از هر زمانی باید نگران شرایط اجتماعی كشور باشیم. لذا انتظار می‌رود در این مرحله از تاریخ كشور عزیزمان كه از آن به عنوان «پسابرجام» یاد می‌شود و در سال جدید، اشتباهی كه در گذشته انجام دادیم و غرق در مسائل اقتصادی شدیم‌ (در دوران سازندگی و حتی بعد از آن) و از امور اجتماعی غفلت كردیم را تكرار نكنیم. شاید بتوان گفت بخشی از مشكلات امروز كشور ناشی از همان غفلت قبلی است كه در حق حوزه اجتماعی انجام دادیم. باتوجه به شواهدی كه وجود دارد این نگرانی برای من به عنوان كارشناس اجتماعی هست كه باز هم امور اجتماعی قربانی بی‌توجهی یا كم‌توجهی خواهد شد. یكی از دلایل آن هم این است كه در حوزه سیاست‌گذاری كلان اجتماعی كشور، نخبگان وخبرگان اجتماعی حضور نداشته و جایی هم برای طرح مسائل خود ندارند. باید قبول كرد كه با تفكر مهندسی، اقتصادی و پزشكی و عمرانی نمی‌توان برای حوزه اجتماعی سیاست‌گذاری كرد. موضوعی كه دراین مقطع همچون گذشته نمایان است و دیگرانی كه دانش كافی برای سیاست‌گذاری در حوزه اجتماعی ندارند، سكاندار این حوزه هستند. سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در حوزه اجتماعی نیازمند دانش اجتماعی و سیاست‌گذاری است و در این صورت است كه می‌توان ادعا كرد در پسابرجام مدیریت هوشمندی در حوزه اجتماعی اعمال می‌شود. موضوعی كه با حضور حلقه‌هایی از افراد صرفا اقتصادی در چرخه سیاست‌گذاری‌های كلان كشور و دارای نگاه تك‌بعدی به توسعه و كم‌توجه به حوزه اجتماعی تحقق آن دور از انتظار است. فراموش نشود كه غفلت گذشتگان از امور اجتماعی، شرایط امروز ما را دامن زده است و غفلت امروز ما هم‌ (كه دیگر نمی‌توان نام آن را غفلت گذاشت) شرایط بداجتماعی را در دوره نه چندان دور رقم خواهد زد كه دیگر قابل گذشت نخواهد بود چراكه این غفلت، امنیت اجتماعی ما را نشانه خواهد گرفت. موضوعی كه فقدان یا كاهش آن هزینه‌های جبران‌ناپذیری را بر كشور تحمیل خواهد كرد. با این امید كه سیاست‌گذاران كلان كشور در این مقطع زمانی از اشتباهات قبلی درس بگیرند و در پسابرجام، اموراجتماعی را از حاشیه به متن سیاست‌گذاری‌های كشور بیاورند. در این صورت است كه می‌توانیم شاهد جامعه‌ای با نشاط، پویا، دارای سرمایه اجتماعی بالا و برخوردار از سلامت اجتماعی و امنیت اجتماعی بالا باشیم.

سید حسن موسوی چلک

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

منبع: روزنامه آرمان/22/1/95

 

 


نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/22
سایه به سایه شهرها آمده و قد کشیده غول شوم آسیب‌های اجتماعی در تمام این سال‌ها. با کوچک و بزرگ، زن و مرد،‌ پیر و جوان رخ به رخ شده و برای خیلی‌ها شاخ و شانه کشیده؛ ایستاده درست وسط شلوغ‌ترین خیابان‌های شهر و برای خودش حریف طلبیده. در رگ و پی شهرها ریشه دوانده و هر روز زنگ هشدار را از یک گوشه به صدا درآورده و هنوز چشم بسیاری از مسئولان روی این آسیب‌های اجتماعی بسته است. آ

بی‌سیاستی در حوزه آسیب‌های اجتماعی

فهرست آسیب‌ها اما به حاشیه‌نشینی، اعتیاد و طلاق خلاصه نمی‌شود، آسیب‌های دیگر شانه به شانه هم زیر سایه این معضل در کوچه و خیابان‌ها قد می‌کشند و پا به پای هم پیش می‌آیند، مخصوصا وقتی کمتر کسی برای ریشه‌یابی و حل آنها پا پیش می‌گذارد.

این موضوع توجه حسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور را هم به خودش جلب کرده است. موسوی چلک در این باره به جام‌جم می‌گوید: مشکل اصلی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی وجود دارد، این است که ما سیاست اجتماعی مشخصی در حوزه آسیب‌های اجتماعی نداریم، این بی‌سیاستی باعث می‌شود هر روز با یک روش برای حل مشکل اقدام کنیم که درنهایت به نتیجه دلخواه هم نمی‌رسیم.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور با تاکید بر این که نقشه راه در مسیر مبارزه با آسیب‌های اجتماعی تعریف نشده است می‌گوید: قبلا در همین زمینه دو برنامه از سند چشم‌انداز ایران 1404 نوشته‌ایم، به این شکل که فصل 8 برنامه چهارم توسعه‌ مربوط به حوزه اجتماعی ‌و ماده 97 آن به‌طور خاص در حوزه آسیب‌های اجتماعی بود، اما متاسفانه این برنامه وقت اجرا دچار مشکل شد. وضع آسیب‌های اجتماعی در برنامه پنجم توسعه نیز جایگاه مناسبی نداشت؛ به این ترتیب چشم امید خیلی‌ها به برنامه ششم دوخته شد به نقشه راه پنج سال ‌آینده کشور که از نظر بسیاری از کارشناسان، فرصت مناسبی برای حل این معضل بود؛ انتظاری که البته برآورده نشد.

موسوی چلک در همین باره می‌گوید: در ابتدا که پیش‌نویس برنامه ششم توسعه آماده شد،‌‌ وضع اجتماعی مناسب به نظر می‌رسید، اما در نهایت زمانی که ابلاغ شد، دیدیم که تقریبا یکی از ضعیف‌ترین بخش‌های سیاست‌های ابلاغی بخش اجتماعی است. برای مثال باید در برنامه ششم سرفصلی به نام سلامت اجتماعی داشته باشیم؛ نکته‌ای که در برنامه‌های توسعه‌ای و بودجه‌بندی سالانه پیش‌بینی نمی‌شود.

دلیل این اتفاق از نظر این استاد دانشگاه، به یک مساله مهم برمی‌گردد و آن عبارت است از این که حوزه آسیب‌های اجتماعی حوزه جالبی نیست و دولت‌ها همیشه سعی کرده‌اند از پرداختن به آن فرار کنند.

موسوی چلک با اشاره به این موضوع می‌گوید:. در این بین اگر برخی به این مساله بپردازند، ‌جناح مقابل عمل آنها را به‌عنوان حربه‌ای برای مبارزه به کار می‌گیرد.


مینا مولایی

جامعه

منبع:روزنامه جام جم/22/1/95

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/22
۲۰۱۶۰۴۰۷_۱۷۴۳۲۵http://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_68981.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_68731.jpg

http://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_68361.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_68271.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_68751.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_68191.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_67981.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_68091.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B6%DB%B0%DB%B4%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B8%DB%B0%DB%B8%DB%B5%DB%B81.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_67201.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_67441.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B6%DB%B0%DB%B4%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B8%DB%B0%DB%B8%DB%B5%DB%B81.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/IMG_66911.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/20160407_1705381.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B6%DB%B0%DB%B4%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B7%DB%B5%DB%B5%DB%B4%DB%B61.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B6%DB%B0%DB%B4%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B7%DB%B3%DB%B3%DB%B2%DB%B11.jpghttp://socialwork.ir/wp-content/uploads/2016/04/20160407_1650551.jpg

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/21
کد خبر: ۱۴۷۹۴۱
جذابیت آسیب‌های اجتماعی نوپدید برای جوانان

 

آسیب‌های اجتماعی پیوسته در همه جوامع از گستردگی و تنوع زیادی برخوردار بوده، هست و خواهد بود. از جمله ویژگی‌هایی كه در جامعه كنونی شاهد آن هستیم، گسترش تكنولوژی، دسترسی به اطلاعات و تحولاتی است كه از طریق فضای مجازی ایجاد شد و منجر به ایجاد آسیب‌های اجتماعی در جوامع شد. ماهواره، فضای مجازی و شبكه‌های اجتماعی به دنبال تاثیر اینترنت در جوامع توسعه‌یافته آسیب‌های جدیدی را ایجاد كرده كه در گذشته شاهد آن نبودیم. قبل از اینكه اینترنت به‌طور كامل در كشور و فرهنگ ما جا بیفتد موضوع جرایم اینترنتی مطرح شد. ما با گسترش فضای مجازی با آسیب‌هایی مواجه هستیم كه قبل از گسترش این فضاها با آنها برخورد كردیم. به همین دلیل جوامع همیشه در معرض آسیب‌های اجتماعی نوپدید هستند. آسیب‌هایی كه به یك معنا در گذشته چندان مهم نبود، اما در زمان فعلی گسترش آن افراد زیادی را درگیر خود كرده است. معنی نوپدید بودن این آسیب‌ها این نیست كه در گذشته این آسیب‌ها وجود نداشته‌اند، بلكه آسیب‌های اجتماعی كه در همه زمان‌ها شاهد گسترش آن هستیم در برخی زمان‌ها و به واسطه برخی تحولات رشد و نمود بیشتری پیدا می‌كنند و آسیب‌های ایجاد شده در فضای مجازی كشور نیز از این دسته هستند.

فضای مجازی به خودی خود بد نیست

هر چند آسیب‌های اجتماعی اینترنتی در سال‌های اخیر در كشور بسط بیشتری پیدا كرده است، اما باید قبول كنیم فضای مجازی و دسترسی آزادانه افراد به اخبار و اطلاعات فی‌نفسه و به خودی خود بد نیست. ضعف برنامه‌های پیشگیری و فقدان رویكرد آینده نگری درباره فضای مجازی به گونه‌ای به ضرر كشور شده است كه بعد از ایجاد آسیب تازه می‌خواهیم برای برنامه‌ریزی درباره آن آسیب اقدام كنیم. ضعف در اطلاع‌رسانی به موقع زمینه‌ای را فراهم كرده كه ما آسیب‌های قابل توجهی را در حوزه موضوعات مختلف مشاهده كنیم. باید قبول كنیم كه اگر رویكردهای پیشگیرانه را تقویت كنیم بی‌شك بستر برای سلامت اجتماعی بیشتر فراهم می‌شود. در حال حاضر به دلیل ضعف در حوزه پیشگیری نتوانسته‌ایم با آسیب‌های اجتماعی نوظهور یا نوپدید برخورد درستی داشته باشیم. نگرانی درباره آسیب‌های اجتماعی نوپدید از جایی شدت می‌گیرد كه بحث جذابیت این آسیب‌ها برای جوانان و نوجوانان و خنثی بودن این آسیب‌ها مطرح می‌شود. منظور از خنثی بودن آسیب‌های اجتماعی در فضای مجازی این است كه افرادی كه دچار سوءرفتار در فضای مجازی هستند به سختی قابل قضاوت هستند و این افراد در مقایسه با افرادی كه برای مثال اعتیاد دارند به خوبی و به سرعت توسط جامعه قابل شناسایی نیستند. مجموعه این تخلفات در كشور ما طی چند سال اخیر كه استفاده از اینترنت و فضای مجازی شدت گرفته به جایی رسید كه دایره انتظامی و پلیس ویژه تحت عنوان پلیس فتا برای نظارت بر تخلفات احتمالی در فضای مجازی و مقابله با آسیب‌ها شكل گرفت كه تا پیش از این وجود نداشت. تا قبل از این اگر كسی در فضای مجازی و اینترنت تخلفی را مرتكب می‌شد در درجه اول امكان شناسایی او به این سرعت و سهولت وجود نداشت و در كنار این نمی‌شد به درستی او را مجازات كرده و قانون را درباره این فرد خاطی به جریان انداخت.

آینده‌نگری را فراموش كرده‌ایم

در رابطه با بحث آسیب‌های اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی نوپدید باید رویكرد آینده‌نگری را در كشور تقویت كنیم؛ موضوعی كه فقدان آن باعث شده هزینه‌های انسانی و ملی زیادی را بپردازیم. آسیب‌های اجتماعی می‌توانند هزینه‌های هنگفت اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی و امنیتی برای كشورها داشته باشند و در حالی كه اگر این آسیب‌ها به حال خود رها شوند یا آینده‌نگری درباره آنها صورت نگیرد باید برای هزینه‌های مختلفی كه این سهل‌انگاری بر ما وارد می‌كند آماده باشیم. هیچ جامعه‌ای از آسیب‌های مختلف اجتماعی مصون نخواهد بود مگر اینكه از قبل بتواند تدابیر مناسبی را در این حوزه اتخاذ كند. جامعه ما هم از این آسیب‌ها مصون نبوده و نخواهد بود و بنابراین همه جوامع در همه مقاطع و دوره‌های تاریخی در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند و باید آمادگی مقابله با تهدید‌های مختلف در این حوزه را داشته باشند. آسیب‌های اجتماعی نوپدید هم بر افرادی كه درگیر این حوزه هستند و هم بر خانواده‌های آنها و كل افراد جامعه تاثیر می‌گذارد و از این حیث این آسیب‌های اجتماعی نوپدید جوامع را در مواجهه با آسیب‌هایی قرار می‌دهد كه آمادگی لازم برای مقابله با آنها وجود ندارد. در زمینه آسیب‌های ناشی از فضای مجازی ضعف تكنیك‌های مداخله‌ای و مهارت‌های مداخله‌ای را هم شاهد هستیم. مداخله درست و اصولی با فیلتر و سانسور تفاوت دارد و نباید تصور كرد هر نوع مداخله‌ای در بحث آسیب‌های اجتماعی در فضای مجازی باید به حذف و فیلتر خلاصه شود. از سوی دیگر، نمی‌توان آسیب‌های اجتماعی نوپدید را بدون در نظر گرفتن شرایط كلی جامعه بررسی كرد و كلیه آسیب‌ها در نتیجه شرایط كلی حاكم بر جوامع در هر عصر و دوره تاریخی باید بررسی شود. تنهایی و فقدان همبستگی اجتماعی، كاهش مسئولیت اجتماعی، كاهش سرمایه اجتماعی، فقدان برنامه‌ریزی در حوزه جوانان و نشاط و شادابی آنها، بی‌اعتمادی، فردگرایی و... می‌تواند باعث بروز انواع آسیب‌های اجتماعی جدید در كشور شود. هرچند جنس آسیب‌های اجتماعی كشور در حال حاضر بیشتر مجازی است اما این آسیب‌ها محدود به این فضا نخواهد بود و در اثر مداخله سایر عوامل اجتماعی هم می‌توانند ایجاد شوند.


در حال حاضر استفاده از فضای مجازی در میان مردم ایران نسبت به گذشته بسیار فراگیر شده و البته به گفته متخصصان و آسیب‌شناسان سن استفاده از فضاهای مجازی نیز در میان نوجوانان كاهش یافته است. باید استفاده درست از فضای مجازی به كاربران آموزش داده شود و سواد بهره‌برداری مناسب افزایش پیدا كند. در این زمینه مسئولان باید چاره‌ای بیندیشند، در غیر این صورت در سال‌های آینده دیگر نمی‌توان با آسیب‌های اجتماعی ایجاد شده مقابله كرد. 

*

حسن موسوی‌چلك*

رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/21
6666663
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/01/20


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی