دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

ثبت ۱۴ طلاق توافقی در هر ساعت

آرمان - رامین علیزاده: ۱۴ طلاق از هر ۱۹ طلاقی که در هر ساعت در ایران اتفاق می‌افتد، توافقی است؛ این مساله را آمار ۱۰ ماهه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نشان می‌دهد. رئیس این سازمان عنوان کرده است: «در نزدیک به ۱۰ ماه گذشته از سال جاری، ۱۳۸ هزار و ۳۵۳ واقعه طلاق در کشور ثبت شده که از این تعداد، ۱۰۵ هزار و ۵۳۳ مورد طلاق توافقی بوده است.» هر چند از مدت‌ها پیش زنگ خطر طلاق در جامعه ایران به صدا در آمده بود، اما گرایش به طلاق توافقی معانی تازه‌ای دارد. این مساله از طرفی می‌تواند نشان دهنده کاهش بردباری و تحمل در برابر مشکلات زندگی باشد و از طرف دیگر می‌تواند نشان دهد که زوج‌های ایرانی به ویژه زنان آسان‌تر با مشکلاتی که ممکن است سر راه آنها وجود داشته باشد کنار می‌آیند، اما مساله طلاق توافقی زمانی به عنوان یک آسیب مهم تلقی می‌شود که خدمات مشاوره‌ای برای زوج‌های خواستار طلاق وجود نداشته باشد و بر عکس شاهد تبلیغاتی از طرف وکلا برای طلاق توافقی باشیم.

در ۱۰ ماه گذشته از سال جاری، ۱۳۸ هزار و ۳۵۳ واقعه طلاق در کشور ثبت شده که از این تعداد، ۱۰۵ هزار و ۵۳۳ مورد طلاق توافقی بوده است. احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلام این خبر، درباره آخرین وضعیت ازدواج و طلاق‌های ثبت شده در دفاتر ازدواج و طلاق سراسر کشور گفت: از اول فروردین سال ۹۵ تا ۲۵ دی امسال، ۶۷۸ هزار و ۷۳۶ واقعه ازدواج در کشور ثبت شده است. این مسئول عالی قضائی اضافه کرد: همچنین در این مدت، ۱۳۸ هزار و ۳۵۳ واقعه طلاق ثبت شده که از این تعداد، ۱۰۵ هزار و ۵۳۳ مورد طلاق توافقی و ۳۲ هزار و ۸۲۰ مورد غیرتوافقی بوده است. به گفته او، بالاترین و پایین‌ترین سن طلاق در میان مردان به ترتیب ۹۲ و ۱۶ سال و در بین زنان نیز بالاترین سن طلاق، ۷۹ سال بوده است. به گزارش تسنیم، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اضافه کرد: بالاترین و پایین‌ترین سن ازدواج در بین زنان در ۱۰ ماه گذشته به ترتیب ۸۵ و ۱۱ سال و در بین مردان نیز بالاترین سن ازدواج، ۹۴ سال بوده است.

ماهیگیری برخی وکلا از آب گل آلود

این روزها که بازار طلاق توافقی در دادگاه‌های خانواده گرم است و زوج‌هایی که با هم اختلاف دارند ترجیح می‌دهند بدون دردسر و فارغ از بوروکراسی‌های معمول از هم جدا شوند، برخی وکلا نیز بیکار ننشسته و سعی دارند از این نمد کلاهی برای خود ببافند. «اگر شما و همسرتان، من و همکارم را به‌عنوان وکیل انتخاب کنید و وکالت بدهید نهایتا یک هفته تا ۱۴ روز حکم طلاق را برایتان می‌گیریم»؛ این صحبت‌های وکیلی است که در تبلیغات خود مدعی شده طلاق توافقی را با حق الوکاله مناسب انجام می‌دهد. می‌گوید اگر به‌همراه همکار دیگرش، وکالت زوجین را بپذیرد، حق‌الوکاله هر نفر ۸۰۰ هزار تومان و جمعا یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌شود که این رقم با احتساب ۴۰۰ هزار تومان هزینه دادرسی و دفترخانه در نهایت به دو میلیون تومان می‌رسد و نصف آن را اول کار و باقی آن را در پایان کار دریافت می‌کنند. به گزارش تسنیم، وقتی از او پرسیده می‌شود چه‌مقدار زمان می‌برد تا حکم طلاق را بگیرد می‌گوید بستگی به شعبه دادگاه دارد اما به طور معمول بین یک هفته تا ۱۴ روز زمان می‌برد. او مدعی شده که فقط کافی است اصل شناسنامه، اصل کارت ملی و عقدنامه‌ را به دفتر وکالتش ببریم و پای وکالتنامه را امضا کنیم و پس از چند روز بدون اینکه مراجعه‌ای به دادگاه و حتی مرکز مشاوره داشته باشیم، طلاق بگیریم.

دهه‌هفتادی‌ها؛ بیشترین مشتری طلاق

یک وکیل دادگستری و کارشناس حقوقی در دفاتر ازدواج و طلاق گفت: در بسیاری از پرونده‌های طلاق، بیشتر متولدان دهه ۷۰ و سال‌های ۶۸ و ۶۹ تحت مدیریت خانواده و مادر اقدام به طلاق توافقی می‌کنند. دراین پرونده‌ها، موضوع براساس غرور و لجبازی یا گاهی اوقات لوس بازی رخ می‌دهد. جوانانی که روش همسرداری و زندگی مشترک را نمی‌دانند اما مزدوج می‌شوند و با کوچک‌ترین دعوا اقدام به طلاق می‌کنند. به گزارش مهر، اعظم مومنی شیویاری اظهار داشت: متاسفانه امروز سرعت مشاوره و دادگاه آن‌قدر بالاست که وقتی فرد برگه صلاحیت طلاق توافقی را برای ثبت سند طلاق به دفترخانه می‌آورد، شاید ۲۴ ساعت معطل شود و گلایه می‌کند که اجرای مراحل طلاق در دادگاه، سرعتی بیشتر نسبت به دفترخانه دارد. این در حالی است که باید مراکز مشاوره کنار دادگاه‌ها ایجاد شود.

افزایش طلاق توافقی ارتباطی با تبلیغات  وکلا ندارد

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در این‌باره به «آرمان» می‌گوید: در قانون حمایت از خانواده ماده‌ای داریم که در آن آمده است افراد برای طلاق توافقی می‌توانند سراغ مشاوران بروند. نمی‌خواهم بگویم چون در این زمینه قانون داریم باعث می‌شود افراد به سمت طلاق بروند، اما واقعیت این است که موضوع طلاق در کشور ما به گونه‌ای شده است که باید نگران آن باشیم. از سوی دیگر باید توجه داشت این نوع تبلیغات، تاثیری در روند طلاق ندارد، چون هیچ‌کس به قصد طلاق ازدواج نمی‌کند، یا تحت تاثیر این نوع تبلیغات به سمت طلاق نمی‌رود. روند افزایشی طلاق در ۱۰-۱۵ سال اخیر وجود داشته و قبل از این بند قانون نیز بوده است. بنابراین موارد یاد شده نمی‌تواند عاملی در راستای افزایش طلاق به‌ویژه نوع توافقی آن شود. سید حسن موسوی چلک در رابطه با لزوم مشاوره قبل از طلاق اظهار می‌کند: بدون شک یکی از اقداماتی که خانواده‌ها باید انجام دهند، بهره‌گیری از ظرفیت متخصصان اجتماعی، روانشناسان، مشاوران ومددکاران و همچنین متخصصان پزشکی (ممکن است موضوع طلاق به مساله باروری مربوط باشد) است تا در صورت بروز تعارض، بتوانند از پس مشکلات خود برآیند. بدون شک ما همه زوایای زندگی را نمی‌شناسیم و مهارت‌های لازم در همه زمینه‌ها را نداریم. برای مثال ممکن است من یک معلم خوب باشم اما نتوانم همه مسائل زندگی خود را حل کنم. بنابراین استفاده از ظرفیت متخصصان رشته‌های یاورانه می‌تواند کمک‌کننده باشد تا اگر تعارضی در زندگی به وجود آمد، حل شود. از سال ۷۸ بهزیستی مراکز مداخله در خانواده را به منظور کاهش طلاق راه‌اندازی کرده که این موضوع در قانون حمایت از خانواده نیز پیش‌بینی شده است. اگر زوج‌ها تصمیمی در رابطه با طلاق می‌گیرند، می‌توانند در این مراکز با مشکلات بعد از طلاق آشنا شوند و مهارت برخورد با این مشکلات را یاد بگیرند. او در پاسخ به این سوال که آیا وقت آن نرسیده است در مورد نقش سازشگرانه خانواده‌ها تجدیدنظر کنیم، تصریح می‌کند: ما یک بستر فرهنگی در کشور در مورد انتخاب همسر داشتیم که این انتخاب توسط خانواده‌ها انجام می‌شد اما امروز با توجه به توسعه شهرنشینی، سازوکار مانند قبل نیست؛ به این معنا که ما دیگر نمی‌توانیم به آن دوران برگردیم. این هم که ما از دولت انتظار داشته باشیم بستری برای آشنایی افراد فراهم کند، امکانپذیر نیست. وقتی ما در یک جامعه زندگی می‌کنیم، باید بتوانیم شریک زندگی خود را نیز در همین محیط اجتماعی انتخاب کنیم.

منبع: روزنامه آرمان/28 دی 95/صفحه4

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/28

مددکاران اجتماعی در برخورد با افراد آسیب دیده توانای‌ها و ظرفیت‌های بالقوه آنها را مدنظر قرار دهند

  دوره آموزش تعلیم دهندگان در برنامه جامعه توانمند سازی اجتماع محور با حضور رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران برگزار شد

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین دوره آموزشی آموزش تعلیم دهندگان در برنامه جامعه توانمند سازی اجتماع محور با حضور دکتر موسوی چلک مشاور رئیس و مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور و رئیس انجمن مددکاری ایران ، علیرضا ایزدپور مدیر کل بهزیستی استان سمنان، ویژه کارشناسان دولتی و مراکز غیر دولتی حوزه امور اجتماعی برگزار شد.

در ابتدای این برنامه علیرضا ایزدپور مدیر کل بهزیستی استان سمنان ضمن خیر مقدم و ابراز خرسندی از حضور کارشناسان توضیح مختصری در خصوص ظرفیت های و منابع آموزشی استان ارائه کرد.

علیرضا ایزدپور گفت : بایستی متناسب با تغییرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه به منظور بالا بردن سطح کیفیت ، ارائه خدمات دانش محوری و برنامه ریزی نماییم. وی بر لزوم بروز رسانی دانش و اطلاعات در خصوص آسیب های اجتماعی ، جامعه و مددکاری علمی توام با تجربیات مددکاران پیشکسوت توصیه کرد.

در ادامه موسوی چلک  رئیس انجمن مددکاری ایران ، ضمن تقدیر و تشکر از مدیر کل و کارشناسان بهزیستی استان سمنان به منظور میزبانی دوره ، توضیحاتی در خصوص اهمیت بازآموزی اطلاعات و بروز رسانی دانش در حوزه مددکاری اجتماعی بیان داشت.

موسوی چلک هدف از برگزاری دوره اموزشی مذکور را ، بازآموزی اطلاعات و بررسی نقاط قوت و ضعف در حوزه مددکاری بیان کرد و گفت: برگزاری این دوره آموزشی فرصت مناسبی جهت مرور و بروز رسانی اطلاعات و دانسته های مددکاران است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت : رویکرد مبتنی بر توانمندی‌ها به مددکاران اجتماعی ، اقدامی را پیشنهاد می‌کند که به جای تمرکز روی مشکلات و آسیبها ، بیشتر روی نقاط قوت ، توانمندی‌ها و ظرفیتهای بالقوه افراد تأکید می‌کند. در واقع این رویکرد تاکید می کند که مددکاران اجتماعی در کار با افراد آسیب دیده وگروههای هدف به جای تمرکز روی مشکلات ونقاط ضعف آنها بیشترین تاکید خود را برشناسایی نقاط مثبت، توانایها و ظرفیتهای بالقوه افراد قرار بدهند چرا که فرد در هر شرایط و وضعیتی که قرار داشته باشد دارای تواناییها و پتانسیلهای بلقوه ای هستند که در صورت شناسایی و بلفعل کردن آن می توان در راستای حل مشکل فعلی و توانمند سازی وی اقدامات موثری را انجام داد.

گفتنی است کارشناسان در این کارگاه آموزشی دو روزه بطور جامع با مباحثی در خصوص رویکرد نوین دنیای مددکاری اجتماعی، تعاریف مددکاری جامعه ای و مراحل آن ، استراتیژی های مددکاری جامعه ای ، نقش مددکاری اجتماعی در کار جامعه ای، ارزیابی و گزارش نویشی آشنا شدند.


نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/28

آثار جنگ تحمیلی هنوز بر میزان فقر در کشور مشاهده می شود

یکی از واقعیت‌هایی که امروز در جامعه با آن مواجهیم، این است که برنامه‌های اقتصادی دولت درمجموع نتوانسته آثارش را روی شاخص‌های اقتصادی و وضعیت معاش مردم جامعه آن‌گونه که بایسته و شایسته است، بگذارد. دلایل متعددی برای این عدم توفیق وجود دارد اما مسئله اینجاست که گناه آن را نمی‌توان پای دولت فعلی یا دولت‌های قبل گذاشت، بلکه به‌نوعی ما با پدیده‌ای مواجهیم- که اگر نامش را فقر بگذاریم- عوامل شکل‌دهنده مختلف و گوناگونی دارد.
اگر امروز افراد زیادی از جامعه تحت پوشش سازمان‌های دولتی حمایت‌کننده هستند، نشان از این واقعیت است که گروه گسترده‌ای از جامعه ما حتی در معاش حداقلی خود با مشکل مواجهند؛ مسئله‌ای که از یک‌سو به بزرگ‌شدن سازمان‌های حمایت‌کننده منجر شده و از سوی دیگر، باعث شده شاهد فقرا و متکدیان فراوانی در کوچه و خیابان باشیم.
یکی از دلایل شیوع این پدیده بی‌شک دولت‌ها هستند اما بخش دیگر آن مربوط به کاسته‌شدن از سرمایه‌های اجتماعی ماست. اگر در گذشته، گونی اولِ برنج‌های خرمن‌کوبی‌شده به فقرا و نیازمندان محله می‌رسید، امروز خبری از چنین توجهی به مسائل اجتماعی نزدیکان و شهروندان و هم‌محله‌ای‌ها وجود ندارد. دیگر همچون دیروز در جامعه امروز شاهد فراگیری توجه به مردم نیستیم. رشد درصد شهرنشینی کشور از ٣٠ درصد به ٧٠ درصد، حس مسئولیت‌پذیری را در میان ما آدم‌های جامعه کمتروکمتر کرده تا آنجا که کمتر پیش می‌آید به فکر دیگران هم باشیم.
بر این اساس است که فقر در دو شکل نمود پیدا می‌کند:
فقر عمیق که گسترده و ریشه‌دار است و مدیریت آن در سطح جامعه کار بسیار مشکلی است و فقر خرد که نشان‌دهنده مشکلات فردی در برطرف‌کردن نیازهای آنی است. در این میان، نباید این مسئله را نادیده گرفت که ما در شرایطی قرار داریم که دولت با وجود سال‌ها تحریم و انواع فشارهای اقتصادی و سیاسی توانسته با کنترل نرخ تورم، ثبات حداقلی را به خانواده‌های اقشار مختلف داده و کمک کند آدم‌ها از نوعی آرامش روانی در برخورد با مسائل اقتصادی خود برخوردار شوند.
شاید اگر به این مورد، تلاش برای بازتوزیع درست منابع پس از هدفمندی یارانه‌ها و ایجاد یک نظام رفاهی و تأمین اجتماعی سیستماتیک و مبتنی بر توزیع عادلانه خدماتی مانند بهداشت، آموزش، اشتغال و مسکن نیز اضافه می‌شد، فقر تا به این اندازه در کوچه و خیابان شهر رخ نمی‌نمود و فریاد آی آدم‌ها به گوش نمی‌رسید. علاوه بر همه اینها، یادمان نرود ما داریم درباره جامعه‌ای سخن می‌گوییم که جنگ هشت‌ساله تحمیلی را پشت سرگذاشته است. طبیعی است عوارض چنین جنگی هنوز زنده باشند و در سازوکار اداره کشور نقش تلخ خود را ایفا کنند. استفاده از ترکیب «اقتصاد مقاومتی» در بیانات رهبری هم اشاره‌ای به این موضوع دارد که عوارض جنگ هنوز به ما این فرصت را نداده که به سطح توقعات‌مان از عدالت اجتماعی و خالی‌شدن جامعه از چهره فقر نزدیک شویم. بازسازی هنوز ادامه دارد و هزینه‌بر است؛ جنگ با تمام محرومیت‌هایش اگرچه به پایان رسیده اما تا رسیدن به عدالت اجتماعی، این سرمایه‌های اجتماعی هستند که می‌توانند بازوی ما در ریشه‌کنی فقر باشند
نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/28

پای بزرگ، قلبی بزرگتر

 هوا نابهنگام گرم بود. به همین خاطر توقف جلوی مغازه بستنی فروشی امری کاملا طبیعی به نظر می رسید. دختر کوچولویی که پولش را محکم در دست گرفته بود ،وارد بستنی فروشی شد .بستنی فروش قبل از آن که او کلمه ای بر زبان جاری نماید با اوقات تلخی به او گفت از مغازه خارج شده و تابلوی روی در را بخواند و تا وقتی کفش پایش نکرده وارد مغازه نشود. دخترک به آرامی از مغزه بیرون رفت ،و مرد درشت هیکلی به دنبال او از مغازه خارج شد.دختر کوچولو مقابل مغازه ایستاد و تابلوی روی در را خواند:ورود پابرهنه ها ممنوع!دخترک در حالی که اشک چشمانش بر روی گونه هایش می غلتید راهش را گرفت تا برود .

در این لحظه مرد درشت هیکل او را صدا زد . او کنار پیاده رو نشست ، کفش های بزرگ نمره 44 خود را در آورد و در مقابل دخترکوچولو جفت کرد و گفت : بیا بکن تو پاهات. درسته که با این کفش ها نمی تونی خوب راه بروی ، امااگر بتونی یه جوری آنها را با پاهات بکشی، می تونی بستنی ات را بخری.

مرد دختر کوچولو را بلند کرد و پاهای او را توی کفش ها میزان نمود و گفت: عجله نکن ، بس که این کفش رو با پاهام این ور و اون ور کشیده ام خسته ام. تا بری و برگردی من اینجا راحت می شینم و بستنی ام را می خورم. چشمان براق دختر کوچولو هنگام هجوم او به سمت پیشخوان و خریدن بستنی صحنه ای نبود که از ذهن زدوده شود. بله، او مرد درشت هیکلی بود، شکم گنده ای داشت ، کفش های بزرگی داشت ، اما مهم تر از همه ، قلب بزرگی داشت.

 

نوع مطلب : حکایت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/24

زاهد و مرد مسافر

مرد زاهدی که در کوهستان زندگی می کرد ،کنار چشمه ای نشست تا آبی بنوشد و خستگی در کند .سنگ زیبایی درون چشمه دید .آن را برداشت و در خورجینش گذاشت و به راهش ادامه داد .در راه به مسافری برخورد کرد که از شدت گرسنگی با حالت ضعف افتاده بود .کنار او نشست و از داخل خورجینش نانی بیرون آورد و به او داد .مرد گرسنه هنگام خوردن نان ،چشمش به سنگ گران بهای درون خورجین افتاد . نگاهی به زاهد کرد و گفتآیا آن سنگ را به من می دهی ؟»

زاهد بی درنگ سنگ را درآورد و به او داد .مسافر از خوشحالی در پوست خود نمی گنجید .او می دانست که این سنگ آنقدر قیمتی است که با فروش آن می تواند تا آخر عمر در رفاه زندگی کند ، بنابراین سنگ را برداشت و با عجله به طرف شهر حرکت کرد .چند روز بعد ، همان مسافر نزد زاهد آمد و گفت :« من خیلی فکر کردم ، تو با این که می دانستی این سنگ چه قدر ارزش دارد ،خیلی راحت آن را به من هدیه کردی . »بعد دست در جیبش برد و سنگ را در آورد و گفت :« من این سنگ را به تو برمی گردانم ولی در عوض چیز گران بهاتری از تو می خواهم .به من یاد بده که چگونه می توانم مثل تو باشم ؟

 

نوع مطلب : حکایت، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/22


«زمستان»

سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت
سرها در گریبان است
کسی سر بر نیارد کرد پاسخ گفتن و دیدار یاران را
نگه جز پیش پا را دید ، نتواند
که ره تاریک و
لغزان است
وگر دست محبت سوی کسی یازی
به اکراه آورد دست از بغل بیرون
که سرما سخت سوزان است
نفس ، کز گرمگاه سینه می آید برون ، ابری شود تاریک
چو دیدار ایستد در پیش چشمانت
نفس کاین است ، پس دیگر چه داری چشم
ز چشم دوستان دور یا نزدیک ؟
مسیحای
جوانمرد من ! ای ترسای پیر پیرهن چرکین
هوا بس ناجوانمردانه سرد است ... آی
دمت گرم و سرت خوش باد
سلامم را تو پاسخ گوی ، در بگشای
منم من ، میهمان هر شبت ، لولی وش مغموم
منم من ، سنگ تیپاخورده ی رنجور
منم ، دشنام پس آفرینش ، نغمه ی ناجور
نه از رومم ، نه از زنگم ، همان
بیرنگ بیرنگم
بیا بگشای در ، بگشای ، دلتنگم
حریفا ! میزبانا ! میهمان سال و ماهت پشت در چون موج می لرزد
تگرگی نیست ، مرگی نیست
صدایی گر شنیدی ، صحبت سرما و دندان است
من امشب آمدستم وام بگزارم
حسابت را کنار جام بگذارم
چه می گویی که بیگه شد ، سحر شد ،
بامداد آمد ؟
فریبت می دهد ، بر آسمان این سرخی بعد از سحرگه نیست
حریفا ! گوش سرما برده است این ، یادگار سیلی سرد زمستان است
و قندیل سپهر تنگ میدان ، مرده یا زنده
به تابوت ستبر ظلمت نه توی مرگ اندود ، پنهان است
حریفا ! رو چراغ باده را بفروز ، شب با روز یکسان است
سلامت
را نمی خواهند پاسخ گفت
هوا دلگیر ، درها بسته ، سرها در گریبان ، دستها پنهان
نفسها ابر ، دلها خسته و غمگین
درختان اسکلتهای بلور آجین
زمین دلمرده ، سقف آسمان کوتاه
غبار آلوده مهر و ماه
زمستان است

نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/22

گزارش تصویری همایش سیاستگذاری اجتماعی در حوزه خانواده/ ۲۲ آذر ۹۵/ بخش دوم
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/15

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با فارس:

نگرانیم بهزیستی شعبه شماره دو زندان شود/ تجربه‌ای که محکوم به شکست است

خبرگزاری فارس: نگرانیم بهزیستی شعبه شماره دو زندان شود/ تجربه‌ای که محکوم به شکست است

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: آنچه باعث نگرانی شده این است که در لایحه برنامه ششم آمده مسئولیت معتادان متجاهر به بهزیستی و شهرداری داده شود، این یعنی بهزیستی شعبه شماره دو زندان شود،تجربه بازپروری که قبلا هم شکست خورده است.

سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، گفت: یکی از ویژگی‌های سیاستگذاری در جامعه، سند چشم‌انداز 1404 است که بر مبنای آن، برنامه‌های توسعه نوشته می‌شود و اکنون نیز در حال تدوین برنامه ششم توسعه هستیم که یکبار دولت در مجلس قبل، لایحه آن را ارائه کرد و با انجام بازنگری در آن، دوباره اکنون به مجلس جدید ابلاغ شده است و کلیات آن به این شرط تصویب شده که مجلس آن را بازنگری کند. 

وی ادامه داد: اما به نظر می‌رسد برنامه ششم توسعه در این مجلس به جای بازنگری، بازنویسی شده باشد. در این برنامه در حوزه آسیب‌‌های اجتماعی فقط یک ماده وجود داشت که آن هم ماده 26 در رابطه با معتادان متجاهر بود و متأسفانه موضوع دیگری در برنامه لایحه ششم در خصوص آسیب‌ها دیده نمی‌شود. 

موسوی ادامه داد: مجلس در بازنگری‌ای که انجام می‌دهد خلأ بخش‌های آسیب‌های اجتماعی را با همکاری مرکز پژوهش‌ها، کمیسیون های تلفیق و  اجتماعی مجلس شورایی اسلامی و مشارکت NGOها تا حدی برطرف می‌کند. بنابراین در این لایحه و در بازنویسی انجام شده، در ماده 95 آن راجع به آسیب‌ها به خوبی پرداخته شده است. 

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: توسعه خدمات مشاوره‌ای، خدمات مربوط به طلاق، توسعه اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای 50 هزار نفر از نمونه‌های پرداختن به موضوع آسیب‌های اجتماعی در این لایحه است. 

وی افزود: اما نگرانی‌ای که در این برنامه وجود دارد این است که پیش‌بینی شده مسئولیت گروه معتادان متجاهر به بهزیستی و شهرداری داده شود و این به معنی این است که با حکم قضایی بروند و با حکم قضایی بیایند، یعنی بهزیستی شعبه شماره 2 زندان شود. 

موسوی چلک تصریح کرد: این تجربه بازپروری را قبلاً هم داشته‌ایم، تجربه‌ای که محکوم به شکست بود، بنابراین به نظر می‌رسد این بخش به بازنگری جدی نیاز دارد. ما در این حوزه نیاز به حکم جدید نداریم، چرا که وضعیت معتادان متجاهر در اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر و ماده 16 تعریف شده است و نیروی انتظامی مسئول رسیدگی و پیگیری این امور است. 

رئیس انجمن مددکاری ایران گفت: اگر مسئولیت این افراد به بهزیستی داده شود، این سازمان باید تمام فعالیت خودر ا کنار بگذارد و به سمتی برود که می‌دانیم اصلاً اثربخش نیست درحالی که آنچه در حوزه اعتیاد اکنون به آن نیاز داریم، توسعه مراکز ماده 15 است، چرا که پرداختن به ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر فقط دور ریختن هزینه است چون اثربخشی لازم را ندارد و حتی باعث می‌شود ماده 15 را هم تحت‌الشعاع قرار دهد. 

وی با اشاره به اینکه در حال پیگیری این موضوع هستیم که عملیاتی نشود، گفت: این ماده در بخش موضوع اجتماعی در لایحه ششم نچسب است، مؤلفه‌های خوبی در حوزه اجتماعی پیش‌بینی شده، اما این واقعیت را باید بپذیریم که با توجه به فضای موجود کشور، پرداختن به آسیب‌های اجتماعی بسیار اهمیت دارد و طبق برگزاری جلسات متعدد در این حوزه با رهبری و تأکید فراوان ایشان، نباید در برنامه کوتاه‌مدت پنجم از این موضوع غافل می‌شدیم. 

موسوی چلک همچنین گفت: البته پرداختن به نظام رصد آسیب‌ها در کشور که نسبت به آن خلأ داشتیم، باعث می‌شود برنامه‌ریزی هوشمندانه‌تری داشته باشیم و موضوع پژوهشهای کاربردی در این زمینه، فضایی را فراهم می‌کند که در حوزه آسیب‌ها بهتر بتوانیم کار کنیم. 

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، گفت: رسیدن به اهداف در بحث آسیب‌های اجتماعی به شرطی محقق می‌شود که ماده مربوط به معتادان متجاهر حذف شود چون ما در این رابطه قانون داریم.

منبع:خبرگزاری فارس/

۹۵/۱۰/۱۵ ::
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/15

لیل گرایش جوانان به سلاح سرد چیست/۲

الزاما با فشار قوانین نمی‌توان به کاهش استفاده از سلاح سرد رسید

خبرگزاری فارس: الزاما با فشار قوانین نمی‌توان به کاهش استفاده از سلاح سرد رسید

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در خصوص جلوگیری از استفاده سلاح سرد گفت: تشدید مجازات تنها مسکن است و الزاما با فشار قوانین نمی‌توان در جلوگیری از این امر موثر بود چرا که جنس کار فرهنگی است.

موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس بیان کرد: گسترش معضلات و آسیب‌های اجتماعی یکی از موضوعاتی است که با توسعه شهرنشینی اتفاق می‌افتد که این امر اغلب در کشورهای در حال توسعه به دیده می‌شود.

موسوی چلک افزود: یکی از مصادیق آسیب‌های اجتماعی خشونت است که در این میان خشونت‌های اجتماعی به عنوان مولفه تاثیرگذار در سلامت روانی و اجتماعی حائز اهمیت است.

وی در رابطه با روش‌های ابراز خشونت اظهار داشت: یکی از شیوه‌های ابراز خشونت استفاده از سلاح به ویژه سلاح سرد است که به دلیل سهولت در حمل آن، یک تهدید در درگیری‌ها و نزاع‌ها محسوب می‌شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اذعان کرد: موضوع ضرب و جرح به معنای عام خود یکی از موضوعاتی است که در پرونده‌های قضایی فراوانی زیادی دارد.

موسوی چلک در رابطه با علل ابراز خشونت و استفاده از سلاح سرد بیان کرد: مهمترین مولفه فقدان مهارت‌های کنترل خشم است که باعث می‌شود ابراز خشونت به شیوه‌های مختلف و تهاجمی صورت پذیرد.

وی در رابطه با علت دیگری از بروز خشونت تصریح کرد: تصمیم‌گیری‌های احساسی‌، تسویه حساب‌های شخصی،‌ ابراز وجود و احقاق حق از جمله عواملی است که منجر به استفاده فرد از سلاح سرد می‌شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در رابطه با تاثیرات استفاده از سلاح‌ سرد گفت: استفاده از این سلاح‌ها علاوه بر تاثیرات منفی در فرد و جامعه نوعی تعدی از حقوق شهروندی و قانون نیز محسوب می‌شود.

موسوی چلک ادامه داد: اگر قرار باشد هر کسی به زعم خود انتقام بگیرد جامعه گسستگی پیدا می‌کند و لازم است افراد احقاق حقوق خود را بر عهده مراجع قضایی کشور گذارند.

وی در رابطه با عوامل تاثیرگذار در کاهش آسیب‌های اجتماعی و استفاده از سلاح سرد تصریح کرد: یکی از مهمترین عوامل جلوگیری از استفاده سلاح سرد آموزش مهارت کنترل خشم است و باید به افراد آموزش داده شود که در موقعیت‌های تنش زا چگونه رفتار کنند و در واقع به جای سبک تهاجمی سبک جراتی به افراد یاد داده شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: عدم ابراز خشونت به معنای بی‌تفاوتی و منفعل بودن نیست بلکه لازم است به گونه‌ای رفتار شود که در عین گرفتن حق خود به خود و دیگران آسیبی وارد نشود.

وی در رابطه با متولیان امر پیشگیری از خشونت و استفاده از سلاح سرد اظهار داشت: گاهی عوامل استرس‌زا به حدی زیاد است که برنامه‌های موجود، فراگیری، کفایت،‌جامعه و استمرار کافی را آنگونه که مدنظر است ندارند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در رابطه با روش موثر در جلوگیری و مقابله با آسیب‌های اجتماعی و سلاح سرد مطرح کرد: تشدید مجازات تنها مسکن است زیرا جنس کار آموزشی و فرهنگی است و الزاما با فشار قوانین نمی‌توان در کاهش این امر موثر بود و باید این موضوع به صورت همه جانبه و در تمامی حوزه‌ها بررسی شود.

انتهای پیام/خبرگزاری فارس/اجتماعی/قضایی/انتظامی/13 دی 95

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/14

کلاس‌های خواستگاری در بهزیستی

آرمان - رامین علیزاده: «برای دریافت آموزش‌های خواستگاری و دوران عقد با هدف پیشگیری از طلاق به مراکز مشاوره و پایگاه‌های سلامت اجتماعی بهزیستی مراجعه کرده یا کتاب و سی دی‌های آن را از این مراکز تهیه کنید.» این اظهار نظر را روز گذشته یک مقام مسئول در سازمان بهزیستی انجام داده است. هر چند مشخص نیست کتاب و سی‌دی‌های مذکور چطور به جوانان یاد می‌دهند که به خواستگاری بروند، اما به نظر می‌رسد عاقبت مسئولان به این باور رسیده اند که اگر طلاق در کشور بیداد می‌کند تنها به دلیل اتفاقات بعد از ازدواج نیست، بلکه آموزش مهارت‌ها در این زمینه باید قبل از ازدواج آغاز شود.

طلاق پدیده‌ای است که به صورتی افسارگسیخته در حرکت است و به نظر می‌رسد هر برنامه‌ای که در راستای کاهش آن اجرا شده، جوابگوی رشد فزاینده میزان طلاق در جامعه نیست. در سه ماهه نخست امسال، ۳۹ هزار و ۹۸۱ واقعه طلاق به ثبت رسیده است كه نسبت بـه مـدت مشـابه سـال قبـل ۵/۱۷ درصـد افـزایش داشته است. براساس این آمار‌، بیشترین طلاق ثبت شده مردان در گروه سنی ۲۵-۲۹ ساله با ۹ هزار و ۸۵۵ واقعه و بیشترین طلاق ثبت شده زنان نیز در گروه سنی ۲۵-۲۹ ساله با ۹ هزار و ۳۹۴ واقعه بوده است. به گفته مدیرکل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان، «در هفت ماهه اول سال جاری استان‌های تهران، البرز، قم، گیلان و مازندران بالاترین آمار طلاق را داشته ‌اند و هم اکنون حدود ۱۲ استان هستند که آمار طلاق در آنها بالا است و اگر براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بتوانیم آمار طلاق در این استان‌ها را کنترل کنیم، میزان طلاق در کشور از حالت نگران کننده بیرون می‌آید و در این راستا آموزش‌های رایگان را در نظر گرفتیم که با همکاری وزارت کشور برگزار خواهد شد.»

کتابچه و سی‌دی برای ازدواج!

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از مردم به‌ویژه جوانان خواست برای دریافت آموزش‌های خواستگاری و دوران عقد با هدف پیشگیری از طلاق به مراکز مشاوره و پایگاه‌های سلامت اجتماعی بهزیستی مراجعه کرده یا کتاب و سی‌دی‌های آن را از این مراکز تهیه کنند. مجید رضازاده با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب رفع آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق گفت: چگونگی انتخاب همسر، چگونگی شناخت طرف مقابل، چگونگی زیستن با همسر، روابط جنسی در چهارچوب خانواده و مدیریت اقتصادی از جمله آموزش‌هایی است که در قالب آموزش‌های خواستگاری، دوران عقد و پیش از خانواده به افراد ارائه می‌شود. او افزود:‌ چهار هزار مدرس آموزش خانواده، آموزش‌های پیش از ازدواج، خواستگاری و دوران عقد را به مردم ارائه می‌دهند، چراکه پیشگیری از طلاق از دوران قبل از ازدواج آغاز می‌شود. رضا زاده اظهار کرد: آموزش‌های مربوط به دوران عقد، کتابچه مخصوص خود را دارد که از سوی بهترین اساتید کشوری تالیف شده و متقاضیان آموزش‌های پیش از ازدواج می‌توانند آموزش‌های خود را به صورت کلاس‌های حضوری یا کتاب و
 سی دی، انتخاب کنند. رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: هزینه این آموزش‌ها در مناطق محروم رایگان است و این آموزش‌ها در ۴۰۰ پایگاه سلامت اجتماعی و مراکز مشاوره خصوصی دارای مجوز از بهزیستی دارای هزینه کمی خواهد بود. به گزارش ایرنا، او در پایان خاطرنشان کرد:‌ این آموزش‌ها را نمی‌توانیم مانند آزمایش‌های غربالگری ژنتیک، اجباری کنیم، چراکه نمی‌توان به زور به کسی گفت که با خانواده خود مهربان باش و تغییر رفتار به فرهنگسازی نیاز دارد.

مشاوره‌ همه راه نیست

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با «آرمان» درباره نقش مشاوره در کاهش میزان طلاق می‌گوید: از راه‌های تحکیم بنیان خانواده، ارائه آموزش‌های مرتبط و مورد نیاز در جامعه است. در حوزه ازدواج و طلاق نیز یکی از راه‌ها، آموزش مهارت‌های زندگی، انتخاب همسر، همسرداری و... قبل، حین و بعد از ازدواج است. مشاوره‌های ازدواج یکی از محورهای آموزش افراد محسوب می‌شود که می‌تواند به آنها کمک کند تا اگر در مهارتی ضعف دارند، با فراگیری این آموزش‌ها بتوانند در شرایط و موقعیت واقعی تصمیم درستی گرفته و مساله را بهتر از قبل حل کنند. بنابراین آموزش و مشاوره قبل از ازدواج جایی برای خود باز کرده و اعتقاد من این است اگر آموزش‌ها فراگیر، متناسب با نیاز و شرایط فرهنگی جامعه باشد، می‌تواند مثمر ثمر واقع شود. یک مولفه جدی برای پیشگیری از طلاق و ارتقای کیفیت زندگی، می‌تواند همین آموزش‌ها باشد اما فراموش نکنیم که همه عوامل موثر در بروز طلاق، صرفا عواملی نیستند که به آموزش و مشاوره‌های قبل از ازدواج برگردد. گاهی اوقات ما فکر می‌کنیم اگر فقط آموزش‌های قبل از ازدواج را در کشور نهادینه کنیم، همه مشکلات مربوط به طلاق حل خواهد شد. این نکته ای است که نباید گول آن را بخوریم اما باید توجه داشت یک مولفه کلیدی در کاهش نرخ طلاق و ارتقای کیفیت زوج‌های جوان همین مشاوره‌ها و آموزش‌هاست.‌ حسن موسوی چلک می‌افزاید: دستیابی به اهداف این مشاوره‌ها، مستلزم این است که آنها مبتنی بر شرایط کشور و نیاز مردم باشد. آیا زوجی که تحصیلات پایین دارند با زوجی که تحصیلات آنها بالاست یا کسانی که برای اولین بار قصد تشکیل زندگی دارند، در مقابل کسانی که یک بار شکست خورده اند، یک نوع آموزش نیاز دارند؟ مسائل یادشده برخی از محورهایی است که باید در مشاوره قبل از ازدواج مورد ارزیابی قرار گرفته و لحاظ شود.

خواستگاری کم رنگ شده

او در ادامه تصریح می‌کند: ما باید در آموزش‌ها، بتوانیم از روش‌های جذاب استفاده کنیم. جذاب بودن بدین خاطر است که اگر روش، روش مناسبی نباشد و مخاطب جذب آن نشود، نمی‌توانیم اثربخشی لازم را که از این نوع آموزش‌ها انتظار می‌رود ببینیم. شاید به همین دلیل است که باید افراد جامعه نیازسنجی شوند. همچنین باید توجه داشت که فقط با جزوه و کتاب نمی‌توان بهره‌وری مشاوره‌ها را بالا برد بلکه باید روش‌های متنوعی را به کار بگیریم تا شاهد اثربخشی این آموزش‌ها باشیم. بنابراین هم نیاز سنجی مهم است و هم روش‌شناسی و مخاطب‌شناسی تا نتایج خوبی به دست آید. موسوی چلک در جواب این پرسش که با توجه به تاکید این طرح بر دوره قبل از ازدواج، مساله طلاق را مربوط به کدام دوره می‌دانید، اظهار می‌کند: این مساله به همه دوره‌ها مربوط است و نمی‌توان گفت گره طلاق در کدام نقطه باز می‌شود. مشاوره‌های قبل از ازدواج، بخشی از مباحث خود را به این امر اختصاص می‌دهند که فرد را برای زندگی مشترک آماده کنند. امروزه با توجه به گسترش فضای مجازی، خواستگاری دیگر موضوع مطرحی نیست، بنابراین بخشی از این مشاوره‌ها مربوط به انتخاب همسر است اما بخش بعدی به آماده کردن فرد برای زندگی برمی‌گردد که اگر این اثربخشی وجود نداشته باشد، مشاوره کارآمد نخواهد شد.

منبع: روزنامه آرمان مورخ:12/10/95

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/12
بررسی طرحی که سال گذشته وتو شده بود
عقیم‌سازی در هتل‌کارتن

شهرزاد همتی: در شرایط جامعه‌ای که به تب بند است، در دنیایی که آدم‌ها با دیدن عکس‌ها قلبشان به تپش درمی‌آید و یک هفته در تب‌وتاب آن عکس فضای مجازی را منفجر می‌کنند، طبیعی است که زیر این بمباران‌ها مسئولان برای دیده‌شدن و منتشرشدن عکس‌هایشان در محل حادثه حضور پیدا کنند و به دنبال چاره باشند. آنها می‌خواهند سهمی از دنیای مجازی را برای خود داشته باشند؛ اتفاقی که پس از انتشار عکس گورخواب‌ها افتاد، نیز از همین دست بود. عکس‌ها دست‌به‌دست و قلب فشرده می‌شود و بعد از مدتی تمام؛ و هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کند که فرقی بین گورخواب و خیابان‌خواب نیست؛ زیرا هر دوِ آنها یک واژه را یدک می‌کشند و آن کارتن‌خوابی است. در این توفان فضای مجازی عده‌ای هم به دنبال گرفتن ماهی از آب گل‌آلودند. آنها که می‌خواهند تسویه‌حساب سیاسی کنند، به صحنه وارد می‌شوند. بعد با یک واژه که از دهان کسی درمی‌آید، دوباره انگشت اتهام به سوی یکدیگر نشانه می‌روند. این بار نوبت «عقیم‌سازی» است. کسی پیشنهاد عقیم‌سازی می‌دهد؛ مسئله‌ای که پیش‌از‌این هم بارها درباره‌اش صحبت شده بود و باز هم دیوار کوتاه معاونت زنان است که نشانه می‌رود. آن هم به بهانه سؤالی که خبرنگاری در سال ٩٤، درست یک سال پیش از کشف فاجعه گورخوابی پرسیده بود. از مولاوردی پرسیده بودند که برای عقیم‌سازی زنان کارتن‌خواب اچ‌آی‌وی مثبت چه باید کرد و او در پاسخی که نه تأییدکننده و نه تکذیب‌کننده بود، پاسخ داد: «دولت هنوز برنامه مشخصی برای این موضوع ارائه نداده است و- اگر قرار بر چنین برنامه‌ای باشد- قطعا این برنامه باید از سوی وزارت بهداشت بررسی و ارائه شود؛ اما در‌این‌باره بحث‌هایی در جریان است». اما چه بهتر که از این بازی بهره‌برداری سیاسی نشود. دوباره قضیه گورخواب‌ها فراموش ‌شده‌ و ماجرا رنگ و بوی سیاسی به خود می‌گیرد و این همان آسیب اصلی است که دامن آسیب‌های اجتماعی کشور را آلوده می‌کند. در این شرایط کسی از خود سؤال نمی‌کند سرنوشت کودکان کارتن‌خواب که در کنار خیابان‌ها از سوءتغذیه می‌میرند و ما برای یادبودشان در پارک‌ها شمع روشن می‌کنیم، چه می‌شود؟ این سؤالی است که از آسیب‌شناسان اجتماعی پرسیده‌ایم.


 زهرا رحیمی، مدیرعامل جمیعت مردمی دانشجویی امام علی، در گفت‌وگو با «شرق» بیان می‌کند: «عقیم‌سازی بد نیست. دوستانی که این قضیه را بزرگ کرده‌اند، ماجرا را به سمت‌و‌سوی سیاست سوق داده‌اند. آنها قصدشان تخریب چهره معاونت زنان ریاست‌جمهوری است. دوستان ما فعال اجتماعی نیستند و تابه‌حال یک بچه کارتن‌خواب ندیده‌اند؛ اما نظر کارشناسی می‌دهند. سؤال من این است که آیا روزنامه‌نگار، کاریکاتوریست تخصص اظهارنظر درباره مسائل پیچیده را دارند یا نه؟ ماجرا اینجاست که بحث عقیم‌سازی معتادان پیش‌از‌این هم مطرح بوده و ما هم دنبالش بوده‌ایم؛ اما شما می‌دانید که مطابق کنوانسیون‌های بین‌المللی بچه‌داشتن و داشتن رابطه جنسی جزء آزادی‌های فردی محسوب می‌شود و کسی نمی‌تواند این حق را از کسی سلب کند؛ اما مسئله اینجاست که بسیاری از زنانی که ما در سازمان‌های مردم‌نهاد به آنها خدمات می‌دهیم، خودشان مایل به عقیم‌سازی هستند و داوطلبانه نمی‌خواهند بچه‌دار شوند. آنها این را به‌خوبی می‌دانند که دیگر شرایط بچه‌دارشدن را ندارند». وی می‌افزاید: «آنها حتی برای نطفه‌کشی هم حاضر نیستند که وارد رابطه شوند و خیلی وقت‌ها به خاطر شرایط تن به این قضیه می‌دهند. هرچه باشد آنها هم مادر هستند. خیلی وقت‌ها با مادری روبه‌رو شدیم که پنهانی به ما خبر داده، می‌خواهند کودکش را بفروشند و از ما خواسته که بچه را به بهزیستی بفرستیم؛ اما الان از لحاظ قانونی و اجرائی این قضیه را نمی‌توان ‌اجرا کرد؛ اما چه اشکالی دارد به صورت داوطلبانه کسانی را که کارتن‌خواب و معتاد هستند، عقیم کرد؟ همه ما به‌خوبی می‌دانیم که بسیاری از آنها در روز به چندین رابطه تن می‌دهند. آنها هر روز با یک نفر هستند و حاضر به تن‌فروشی می‌شوند تا در ازای آن هزینه موادشان را تهیه کنند. برای همین هم احتمال بچه‌دارشدنشان خیلی بالاست. از آن طرف هم اگر جامعه از آنها حمایتی نمی‌کند، دست‌کم می‌تواند کمکشان کند که بچه‌دار نشوند و کودک دیگری را در این چرخه وارد نکنند. من شنیده‌ام که در کشورهای دیگر خیریه‌هایی هستند که به صورت رایگان این خدمات را به زنان معتاد کارتن‌خواب ارائه می‌دهند و آنها را توبکتومی می‌کنند. ما از عصر مواد صنعتی صحبت می‌کنیم. در این دوره ترک‌کردن استفاده از مواد صنعتی و به آغوش خانواده بازگشتن بسیار دور از واقعیت است. این مسئله را در ذهن داشته باشیم که زنان زیادی هستند که کودکان خود را به بهزیستی سپرده‌اند و بعد از ترک مواد دوباره کودک خود را از بهزیستی پس گرفته‌اند و الان می‌بینیم کودک آنها با انواع آسیب‌ها روبه‌رو است. درحال‌حاضر وجود مواد صنعتی راه ترک و برگشت یک زن را خیلی سخت می‌کند. درحال‌حاضر آمار برگشت این زنان به زندگی تنها حدود پنج تا ١٠ درصد است؛ بنابراین اگر بخواهیم با واقعیت به صورت عریان و منطقی روبه‌رو شویم و نخواهیم احساساتی برخورد کنیم، واقعیت این است که قضیه به نفع زنان و کودکی است که به دنیا نمی‌آید». سیدحسن موسوی‌چلک، مددکار اجتماعی، در نظری متفاوت می‌گوید، نمی‌شود به هر دلیلی حق پدر یا مادرشدن را از افراد گرفت. چلک به «شرق» می‌گوید: «ایجاد یک مشکل نمی‌تواند مادر را از امکان مادرشدن محروم کند؛ مگر آنکه به استناد قوانین این مسئله ذکر شده باشد. معتاد‌بودن نمی‌تواند دلیلی برای عقیم‌شدن باشد. مخالفت با این مسئله برای این است که نمی‌شود این حق بدیهی را از افراد سلب کرد. فرد معتاد یک روز ممکن است که به زندگی برگردد؛ مگر اینکه موارد خاصی وجود داشته باشد.» وی درباره راه جایگزین عقیم‌سازی بیان کرد: «عمدتا درباره این گروه از افراد برنامه‌های کاهش آسیب بیشترین اثربخشی را می‌تواند داشته باشند و با این برنامه‌ها می‌شود به آنها کمک کرد و اطلاعات كسب کرد و این بهترین راه برای حل این مشکل خواهد بود».


عباس دیلمی‌زاده، مدیرعامل مؤسسه تولد دوباره، نگاه متفاوتی به بحث عقیم‌سازی کارتن‌خواب‌ها دارد، او به «شرق» می‌گوید: «من همین الان سه مادر باردار معتاد دارم که یکی از آنها زایمان کرده و اولین نوزادش را به دنیا آورده، ٢٠ روز است که پاک است و می‌خواهد فرزندش را نگه دارد. دو مادر معتاد و باردار دیگر به‌زودی زایمان می‌کنند و آنها هم مثل نفر قبلی نوزادشان را پاک به دنیا خواهند آورد؛ بنابراین سیستم رفاه اجتماعی باید به‌موقع و در زمان خودش کارش را شروع کند. وقتی که ما معتاد را از محله و منطقه طرد می‌کنیم، وقتی که اجازه نمی‌دهیم برنامه‌های کاهش آسیب و برنامه‌های حمایتی در مناطق مختلف شهری گسترده و پراکنده شود تا بتواند معتاد کارتن‌خواب و دارای رفتار پرخطر را حمایت كند، آن موقع است که برای پیداکردن راه‌حل دنبال راه‌های عجیب می‌گردیم. برای حل مسئله باید آن را درست فهمید. ما با دو موضوع مواجه هستیم؛ اول اینکه یک معتاد مصرف‌کننده چرا تبدیل به یک معتاد کارتن‌خواب می‌شود، هرچقدر بتوانیم راه‌حلی پیدا کنیم که یک معتاد مصرف‌کننده كه در بستر جامعه و خانواده در حال زندگی است، دیرتر طرد شود، آن سیستم رفاه اجتماعی بهتر و درست‌تر عمل کرده است؛ اما آیا ما برای این مسئله راه‌حلی داشته‌ایم؟ خیر. در ٣٠ سال گذشته فاصله زمانی اینکه یک نفر برای اولین‌بار مصرف کند تا زمانی که کارتن‌خواب شود، کوتاه و کوتاه‌تر شده است؛ معنایش این است که یک مصرف‌کننده مواد تبدیل به یک معتاد کارتن‌خواب می‌شود و براساس همین مدل تعداد زیادی کارتن‌خواب در سطح جامعه تولید می‌شود». دیلمی‌زاده تصریح می‌کند: «مسئله دوم این است ما نتوانستیم درست عمل کنیم و یک معتاد مصرف‌کننده را تبدیل به یک معتاد طردشده و کارتن‌خواب کردیم. باید چه کرد؟ آیا باید عقیم کنیم؟ آیا باید از تولید فرزند به‌واسطه آنها جلوگیری کنیم؟ یا برنامه‌های کاهش آسیب یا حمایت اجتماعی برای این فرد در همان منطقه‌ای که زندگی می‌کند تهیه کنیم؟ فراموش نکنیم با یک انسان مواجه هستیم، وقتی می‌خواهیم برای یک انسان برنامه‌ریزی کنیم، آن وقت فرمول‌های ریاضی پاسخ درستی برای حل این مسئله نیست، اینکه ما بدانیم این افراد در آینده فرزندانی خواهند داشت که جامعه ما را دچار مسئله می‌کنند، به حل ماجرا کمک نمی‌کند. سؤال این است که جامعه برای آن فرد چه کرده است؟ آن جامعه‌ای که فرد را از خودش دور می‌کند و می‌گوید من حاضر نیستم در محله خودم برای معتاد برنامه‌ای داشته باشم، نتیجه تفکرش تبدیل می‌شود به اینکه فردی گورخواب شود یا افرادی به این فکر بیفتند كه این فرد حق فرزندآوری نداشته باشد، این دو نوع تفکر از نظر ایدئولوژیک و تئوریک دو مبنای متفاوت دارد، اگر بخواهیم به مبنای ریشه‌ای آن اشاره كنیم و بدون هیچ تعارفی از آن حرف بزنیم،  این تفکر دقیقا همان تفکری است که درنهایت به این نتیجه می‌رسد که معتاد را باید به دریا ریخت. معتاد را باید در جایی ایزوله کرد و نباید در سطح و پیرامون باشد. باید فکر کنیم ریشه چنین تفکری درنهایت ما را به ریختن آنها به دریا وادار می‌کند».


موضوع عقیم‌کردن اجباری زنان کارتن‌خواب معتاد سال گذشته مطرح شده و بعد از آن با واکنش منفی فعالان حقوق زنان و همچنین مسئولان وزارت بهداشت مواجه شد و وزیر بهداشت این عمل را مخالف با «کرامت انسانی» دانست و آن را منتفی كرد.

منبع: روزنامه شرق مورخ 11/10/95

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/11

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران:

حاشیه‌نشین‌ها شهروند درجه دو نیستند/جبران کاستی‌های حوزه اجتماعی در برنامه ششم

موسوی چلك

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ضمن تاکید بر آنکه مردم ساکن مناطق حاشیه‌ای شهروند درجه دو نیستند به تشریح مفاد لایحه برنامه ششم توسعه که موجب تقویت برنامه‌های اجتماعی در سکونتگاه‌های غیر رسمی شده است، پرداخت.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، تاکید کرد: در راستای تحقق مولفه‌های سند چشم انداز ایران 1404 قرار شد چهاربرنامه توسعه‌ای در کشور تدوین شود که تاکنون دو برنامه( برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه) نوشته شده و بخش هایی از آنها نیز اجرا شد؛ درحال حاضر نیز برنامه ششم توسعه، سومین برنامه توسعه کشور در راستای تحقق سند مذکور است.

وی ادامه داد: طبق روال معمول برای تدوین هر برنامه متناسب با تحلیل وضعیت موجود و آینده، سیاست های کلی نظام توسط مقام معظم رهبری ابلاغ می‌شود تا برنامه با در نظر گرفتن این سیاست‌ها در کنار سایر اسناد بالادستی تدوین شود. با توجه به اهمیت توجه به محلات ناکارآمد شهری از جمله سکونتگاه‌های غیر رسمی (حاشیه نشینی) در سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه نیز دربند 49 در بخش امور اجتماعی«سامان‌بخشی مناطق حاشیه‌نشین و پیشگیری و کنترل ناهنجاری‌های عمومی ناشی از آن» به عنوان یکی از سیاست های کلی ابلاغ شد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه اظهار کرد: علیرغم این تصریح در سیاست های کلی و تعیین موضوع حاشیه نشینی به عنوان یکی از موضوعات پنجگانه دارای اولویت در پرداختن به حوزه اجتماعی که در جلسات مسئولان عالی کشور اعلام شد و طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی، جمعیتی بالغ بر 19 میلیون نفر در محلات ناکارآمد شهری سکونت دارند؛ در لایحه برنامه ششم توسعه ارسالی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی در هر دو مرحله در مجلس قبلی و فعلی هیچ حکمی به این موضوع اختصاص پیدا نکرده بود.

موسوی چلک ادامه داد: این درحالیست که در کمیسون تلفیق برنامه ششم در مجلس شورای اسلامی در بند«ج» ماده 95 با بهره گیری از نظرات متخصصان اجتماعی از جمله مددکاران اجتماعی و سازمان‌های اجتماعی، غفلت دولت در حوزه اجتماعی این برنامه جبران شد.

وی افزود:  شناسایی نقاط آسیب خیز و بحران‌زای اجتماعی در بافت شهری و حاشـیه شـهرها و تمرکز بخشیدن حمایتهای اجتماعی، خدمات بهداشتی ـ درمانی، مددکاری، مشاوره اجتماعی و حقوقی و برنامه های اشتغال حمایت شده، با اعمال راهبـرد همکـاری بـین بخشـی و سـامانه مدیریت آسیب های اجتماعی در مناطق یادشده از جمله مواردی است که مجلس در لایحه برنامه ششم نسبت به ورود و تقویت آن ها در متن برنامه ششم توسعه اقدام کرد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه عنوان کرد: بهبود کیفیت زندگی ساکنان سکونت گاه‌های غیررسمی و ترویج مهاجرت معکوس از طریق آمایش سرزمین، توزیع مناسب جمعیت و منابع، جلوگیری از بروز و تشدید آسیب های اجتماعی در این مناطق با ایجاد شغل و سکونتگاهی مناسب در روستاها نیز از دیگر مسائل پیگیری شده در مجلس شورای اسلامی است.

موسوی چلک ادامه داد: تدوین برنامه‌های ارتقاء سلامت اجتماعی، پیشـگیری از آسـیبهـای اجتمـاعی بـا رویکرد توسعه محلی (در سکونت گاه هـای غیررسـمی) ، بـازنگری و اصـلاح سیاسـتهـای اجتماعی به منظور پیشگیری از جدایی گزینی گروه‌های فرودست در فضاهای شهری، ارائه تسهیلات تشویقی به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در برنامه‌های سلامت اجتماعی برای سکونت گاه های رسـمی، محلـه‌ای و غیررسـمی بـا رویکـرد تـرویج مسـئولیت اجتماعی نیز از دیگر موارد الحاقی به لایحه برنامه ششم توسعه توسط مجلس شورای اسلامی است.

وی افزود: برنامه ریزی برای مدیریت و توزیع متناسب فعالیت، جمعیت و مهاجرت در کشـور و ممانعت از توسعه حاشیه نشینی با رویکرد تقویت مبـادی مهـاجرت، بـه گونـه ای کـه سـالانه 10 درصد نسبت به ساماندهی مناطق و کاهش جمعیت حاشیه نشینی اقدام شود؛ سامان بخشی مناطق حاشیه نشین تعیین شده توسط شورای عالی شهرسازی و معماری ایران از طریق تدوین و اجرای ساز و کارهای حقوقی، مالی و فرهنگی،توانمندسازی ساکنان بافت‌های واقع در داخـل محـدوده هـای شـهری بـا مشـارکت آنهـا در چهـارچوب سـند ملـی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاههای غیرمجاز  و ایجاد شـهرکهای اقمـاری بـرای اسـکان جمعیت مهاجر نیز از دیگر اقدامات مجلس دهم شورای اسلامی در راستای تقویت توجه به  سکونتگاه های غیر رسمی در لایحه برنامه ششم توسعه است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه تصریح کرد: گسترش و ارتقاء خدمات سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و خیریه هـا در زمینه‌های توانبخشی مبتنـی بـر جـامعه، راه انـدازی پایگـاه خـدمات اجتمـاعی برنامـه هـای اجتماع محور، خدمات مددکاری اجتماعی روان شناختی تسهیلات مالی خرد، فوریت های اجتماعی، برنامه رشد، تکامل و امنیت غذایی کودکان نیازمند به سـکونتگـاه هـای غیررسمی با مشارکت سازمانهای محلی و غیردولتی مردم نهاد نیز از دیگر مواردیست  که در کمیسون تلفیق برنامه ششم توسعه در بند «ج» ماده 95 با بهره گیری از نظرات متخصصان اجتماعی از جمله مددکاران اجتماعی و سازمان های اجتماعی غفلت دولت را جبران کرده است.

موسوی چلک در ادامه به برخی از نگاه‌های اجتماعی خاص این «بند» لایحه تاکید کرد که می تواند امیدواری برای ارتقاء شاخص‌های خدمات عمومی در این مناطق را بیشتر کنند و گفت:  تقویت برنامه با رویکرد اجتماع محور و محلی، بهره‌گیری از ظرفیتهای مردمی و سازمانهای غیر دولتی، حذف نگاه صرفا بلدوزری (تخریب مناطق) در برخورد با این مناطق، تسهیل دسترسی مردم به برخی از خدمات اجتماعی از جمله اورژانس اجتماعی و(پایگاه خدمات اجتماعی)، توسعه خدمات مددکاری اجتماعی و رشته‌های یاورانه از قبیل روانشناسی و مشاوره در این مناطق، توجه به یکی از مشکلات جدی مردم این مناطق در قالب امنیت غذایی کودکان، پیشگیری از آسیبهای اجتماعی، ارتقاء شاخص های سلامت اجتماعی، توانمند سازی ساکنان این مناطق و ... اشاره کرد.

وی در پایان گفت: بهتر است در این زمینه در لایحه برنامه به مفاد سند ملی احیاء، بهسازی، نوسازی و توانمندسازی محلات بافتهای فرسوده و محلات ناکارآمد شهری هم توجه شود و فراموش نکنیم که مردم ساکن در این مناطق شهروند درجه دوم نیستند و نباید با برچسب های اجتماعی نامناسب به آنها نگاه کرد بلکه باید در مرحله اول زمینه دریافت خدمات عمومی را تا حد متوسط بقیه مناطق برای مردم فراهم کرد و بعد با تلاش خودشان بتواند این خدمات را ارتقاء دهند.

منبع:ایسنا مورخ11/10/95

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/11

یک مددکار اجتماعی:

کار جمعی یکی از مولفه های پیشرفت جوامع است

تهران - ایرنا - یک مددکار اجتماعی با اشاره به اهمیت مشارکت اجتماعی گفت: در عصر حاضر کار جمعی از مولفه‌های پیشرفت در هر جامعه ای محسوب می شود.

سید حسن موسوی چلک روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: فراموش نکنیم که کار جمعی از مولفه‌های پیشرفت در هر جامعه ای محسوب می شود. زمانی که افراد یک جامعه فرهنگ کار دسته جمعی را فرا گیرند، تمایل بیشتری نیز برای تلاش در جهت سازندگی آن جامعه شکل می‌گیرد.
وی با بیان این مطلب که انسان موجودی اجتماعی است لذا برای داشتن زندگی با نشاط و اطمینان از حال و آینده به ناچار می بایست در بسیاری از امور با دیگران تشریک مساعی کند، افزود: انسان تنها در جامعه راه به جایی نخواهد برد و شاید به همین دلیل است که از ابتدای خلقت کار گروهی مبنای زندگی انسان بوده و هست و باید باشد.
این مددکار اجتماعی اظهارکرد: با کمی تامل در مورد فرهنگ کار جمعی در کشور درمی یابیم که مبنای برخی مشاغل همچون کشاورزی و دامداری بر کار جمعی استوار است اگرچه برخی معتقدند که ایرانیان بیشتر به کارهای فردی گرایش دارند و این عبارت را به کار می برند که ایرانیان خودمحور (فردمحور) هستند و من هم نمی خواهم این نوع نگاه را رد کنم اما این برداشت به طور مطلق قابل تعمیم نیست.
موسوی چلک ترجیح منافع فردی بر منافع جمعی، تمرکز بر اختلافات در حوزه های مختلف، شهرنشینی، تغییر ساختار روابط اجتماعی مردم، تغییر سبک زندگی، جایگزینی تکنولوژی و فناوریهای نوین که باعث تقویت رفتار فردی می شود، ضعف سرمایه اجتماعی و مولفه های آن از قبیل اعتماد اجتماعی، مشارکت اجتماعی و کاهش مسئولیت پذیری اجتماعی را از عوامل موثر بر کاهش کار گرهی عنوان کرد.
وی تاکید کرد: میزان مشارکت اجتماعی و به عبارتی فرهنگ کار گروهی یکی از ملاک هایی است که کشورهای توسعه یافته را از کشورهای در حال توسعه مجزا می کند و در نتیجه بهره وری و کیفیت کار افزایش می یابد و از طرفی زمان کمتری برای انجام کارها صرف می شود.
این جامعه شناس ادامه داد: کار گروهی حتی در کاهش منابع هم موثر است و باعث می شود فشار کاری کمتری بر افراد تحمیل شود. اما با این وجود در کشورهای توسعه نیافته افراد علاقه ای به فعالیت گروهی ندارند و همین امر سبب می شود که علاوه بر صرف انرژی بیشتر، کارها با کیفیت پایین تری در این جوامع انجام پذیرد.
وی با اشاره به این که اگرچه مشارکت در حیات اجتماعی انسان سابقه ای طولانی دارد اما در دنیای جدید و از دهه 1970 به بعد در ادبیات توسعه، قالب رویکردهای مشارکتی مورد توجه قرار گرفت، گفت: از منظر جامعه شناختی مشارکت نوعی فرآیند تعاملی چند سویه است و باید بین مشارکت به عنوان عمل و تعهد (عمل مشارکت) و به عنوان حالت یا وضع (امر شرکت کردن) تمیز قائل شد. مشارکت در معنای نخست، داشتن حضور فعالانه در گروه است و در معنای دوم از تعلق گروهی خاص و داشتن سهم در هستی آن خبر می دهد.
این مددکار اجتماعی، مشارکت اجتماعی را پذیرش اصل برابری مردم عنوان و هدف از آن را همفکری، همکاری، و تشریک مساعی افراد در جهت بهبود کمیت و کیفیت زندگی در تمامی زمینه های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی عنوان کرد.
وی اظهار کرد انجام کار گروهی و مشارکت اجتماعی می بایست دارای ویژگی جمعی، ارادی، منطقی و داوطلبانه باشد تا شاهد اثرگذاری لازم باشیم. براین اساس مشارکت اجتماعی را نوعی کنش آگاهانه، داوطلبانه، جمعی و کم و بیش سازمان یافته افراد و گروه ها در جهت اهداف، نیازها و منافع جمعی تعریف می کنند.

**مزایای کار جمعی
این مددکار اجتماعی درخصوص مزایا و کارکردهای کار گروهی بیان کرد: افزایش احساس ارزشمندی در افراد، کاهش هزینه خدمات، اجرای کامل برنامه ها، ایجاد انگیزش و ارزش درونی برای مشارکت کنندگان، توسعه بهینه کشور، تقویت احساس مسئولیت، رفع وابستگی کشور، افزایش ارزش دانش بومی و انجام امور به شیوه درست از مزایای کار جمعی است.
موسوی چلک، بی اعتمادی یا کاهش اعتماد به اعضای گروه، فرار از پذیرش مسئولیت در جمع، ترس از پاسخگویی به تعهداتی که در گروه مشخص می شود را از موانع عمده کار گروهی عنوان کرد.
وی افزود: توجه بیش از پیش سازمان ها در عصر حاضر برای ماندگاری و کسب سهم بیشتر بازار، موجب شده تا مطالعات پژوهشگران علم مدیریت در جهت افزایش اثربخشی و کارآمدی فعالیت ها، به سمت تیم های کاری حرکت کند. کارآمدی و اثربخشی تیم های کاری مستلزم تقویت اصول اساسی کار تیم و شناخت موانع و آفات است چرا که نحوه تعامل و نقش هریک از اعضا به عنوان تقویت کننده یا مانع، عنصری سرنوشت ساز است.
وی به اهمیت کار تیمی تاکید کرد و گفت: گروهی از دانشمندان علم مدیریت آن را لازمه دست یافتن به مزیت رقابتی پایدار در فضای رقابتی دنیای امروز می‌دانند و عده‌ای معتقدند تنها کار تیمی است که در نهایت باعث ایجاد مزیت رقابتی می‌شود، زیرا هم توان لازم را دارد و هم کمیاب است .
موسوی چلک افزود: اگر همه کارکنان یک سازمان به سوی یک هدف مشترک بسیج شوند، در هر رشته و در هر بازار و در برابر هر رقیبی و در هر زمان، موفقیت ثمره تلاش آنها خواهد بود. هر چند که درست کردن یک تیم متحد و یک دست مشکل است اما پیچیده و غیر ممکن نیست و شاید حفظ نمودن آن از تشکیل آن مهم‌تر باشد.
وی گفت: انسان موجودی اجتماعی است و برای رفع نیازهای خود و همچنین داشتن زندگی با نشاط و اطمینان از حال و آینده می بایست در بسیاری از امور با دیگران مشارکت داشته باشد. از طرفی در عصر حاضر کار جمعی از مولفه‌های پیشرفت در هر جامعه ای محسوب می شود. زمانی که افراد یک جامعه فرهنگ کار دسته جمعی را فرا گیرند، تمایل بیشتری نیز برای تلاش در جهت سازندگی آن جامعه شکل می‌گیرد.
موسوی چلک اظهار کرد: البته فرهنگ کار جمعی در ایران ضعیف است و عوامل متعددی همچون عوامل تاریخی و خودکامگی پادشاهان، سوءمدیریت، انتصاب مدیران ناکارآمد، نبود تشویق و تنبیه، ناامیدی از اینکه کارها به نتیجه برسد، وضعیت معاش نگران‌کننده، همه و همه در تضعیف اصل فرهنگ کار جمعی موثر هستند.
وی در پایان گفت: به طور خلاصه راهکارهای برون رفت از این مشکل و ترویج فرهنگ کار گروهی می تواند از خانواده شروع و تا مدرسه و دانشگاه و حتی در مقطع دکتری ادامه داشته باشد و رسانه ها نیز می توانند با توجه به شرایط بومی هر منطقه نقش موثری در این زمینه داشته باشند. همچنین سعی کنیم تا حدودی نیازهای افراد و رضایتمندی آنها را در گروه تامین کنیم.
اجتمام**9132** 1569
خبرنگار: فرزانه سلامت بخش ** انتشار: علی حبیبی
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/10
یادداشت


17 سال از شروع کار اورژانس اجتماعی می‌گذرد، اما هنوز فعالیت‌های این نهاد در سراسر کشور فراگیر نشده و گسترش آن و رفع نیاز‌های شهروندان در انتظار توجه ویژه مسئولان است تا به این شکل برای توسعه سلامت اجتماعی کشور تصمیم‌هایی را که از پیش گرفته شده اجرایی کنند و مقدمات‌ دسترسی شهروندان را در سراسر کشور به خدمات اورژانس اجتماعی فراهم کنند.

یادآوری می‌شود گسترش خدمات اورژانس اجتماعی سبب قضا زدایی شده و به این شکل مساله اطاله دادرسی نیز که یکی از مشکلات جامعه است بر طرف می‌شود.

افزون براین با ارائه خدمات مناسب از سوی اورژانس اجتماعی می‌توان پذیرش اجتماعی افراد را بالا برد.

شخصی را تصور کنید که به دلیلی روانه زندان می‌شود، زندان رفتن چنین فردی برای خود او و خانواده‌اش مشکلاتی ایجاد می‌کند مثلا دید جامعه به آنها تغییر کرده و همسایه‌ها و آشنایان روابط خود را با چنین افرادی محدود می‌کنند.

این درحالی است که گسترش خدمات اورژانس اجتماعی می‌تواند مانع گسترش چنین آسیب‌هایی شود؛ زیرا پذیرش مداخلاتی که از سوی اورژانس اجتماعی صورت می‌گیرد برای شهروندان آسان تر است. مساله دیگر کیفیت خدماتی است که اورژانس اجتماعی ‌ارائه می‌کند. این خدمات باید سه ویژگی داشته باشد؛‌ بموقع ارائه شود، تخصصی باشد و در دسترس تمام شهروندان قرار گیرد. چنانچه خدمات اورژانس اجتماعی این فاکتورها را داشته باشد می‌توان امیدوار بود فعالیتش برای جامعه تغییرات مثبتی به ارمغان بیاورد. ایجاد تغییرات مثبت از طریق اورژانس اجتماعی در گرو بها دادن به این نهاد است، به این شکل که مسئولان برای رفع کمبودهایی مانند نیرو و تجهیزات همکاری لازم را داشته باشند.

با ورود رهبر معظم انقلاب و بیانات ایشان درباره آسیب‌های اجتماعی، امیدها برای چنین توجه‌هایی زنده شده است . شاید به همین خاطر است که در ماده 95 برنامه ششم توسعه، بندی به توسعه اورژانس اجتماعی اختصاص داده شده است.

به نظر می‌رسد با توجه ویژه به اورژانس اجتماعی بتوان شرایطی را ایجاد کرد که موانع برای فعالیت مناسب این نهاد برداشته شود ‌و خدمات ارائه شده از سوی اورژانس اجتماعی به جامعیت، کفایت، پایداری و استمرار برسد و در نتیجه آن بتوان مداخلات مناسبی در آسیب‌های اجتماعی داشت.

حسن موسوی‌چلک

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

منبع:روزنامه جام جم مورخ9 دی 95

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/10
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اعلام کرد:

کاهش عناوین مجرمانه از جمله اقدامات لایحه برنامه ششم توسعه است


رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: کاهش عناوین مجرمانه از جمله اقدامات لایحه برنامه ششم توسعه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید حسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: برنامه ششم توسعه کشور که سومین برنامه توسعه کشور در راستای اجرای سند چشم انداز ایران 1404 است، فراز و فرود های زیادی داشت بگونه ای که برخی آنرا برنامه توسعه نمی دانستند و اختلافات زیادی در این راستا بین دولت و مجلس شورای اسلامی بوجود آمد.

وی افزود: حتی بسیاری از کارشناسان آن را برنامه توسعه قلمداد نمی کردند. به همین  دلیل بعد از ارسال لایحه برنامه ششم توسط دولت به مجلس قبلی، کمیسیون تلفیق برنامه در مجلس  آن را بازنگری و در اختیار هیات رییسه قرار داد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: با روی کار آمدن مجلس دهم نمایندگان مردم خواهان بازنگری در این لایحه شدند که در نهایت در مردادماه 1395 توسط رییس سازمان برنامه و بودجه (سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور) به عنوان لایحه بازنگری شده (نه در قالب لایحه ارسالی از طریق  دولت به مجلس) مطابق با نظر نمایندگان  به مجلس جدید ارسال کرد که معتقدم  تفاوت فاحشی بین دو متن ارسالی وجود نداشت.

وی ادامه داد: در نهایت پس از اختلافات اساسی بین دولت و مجلس در  این زمینه مجلس کلیات لایحه را تصویب می کند ولی  اعلام می کند که آن را بازنگری خواهد کرد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه تاکید کرد: هنگام تدوین لوایح بودجه و متعاقب آن  مبادله موافقتنامه ها بین دستگاهی اجرایی و سازمان برنامه بودجه برای تخصیص منابع، اولین موضوع این خواهد بود که برنامه های پیشنهادی دستگاه های اجرایی به استناد کدام بخش از برنامه توسعه خواهد بود لایحه ارسالی دولت موجب نگرانی های زیادی شد. تایید این گفته من تلاش زیاد دستگاه های اجرایی برای تصویب خواسته های سازمانی در مجلس هنگام بازنگری لایحه برنامه ششم بود بگونه ایی که از 31 ماده و بعد 35 ماده پیشنهادی دولت به مجلس  به 144 ماده افزایش یافت.

موسوی چلک ادامه اد: گر چه معتقدم تعداد ماده های لایحه نباید ملاک ارزیابی لایحه قرار گیرد  بلکه محتوای آن بیاید مهم تر باشد ولی واقعیت این است که در لایحه پیشنهادی دولت بسیاری از حوزه ها بسیار ضعیف مد نظر قرار گرفتند یا حتی اصلا مد نظر قرار نگرفتند. در نتیجه این نگرانی ها کمیسیون تلفیق برنامه در مجلس لایحه را بعد از بازنگری با 144 ماده وتبصره های متعدد دراختیار هیات رییسه قرار می دهد که در حال حاضر در صحن علنی مجلس مورد بررسی و تصویب قرار می گیرد.

وی ادامه داد: بخش19 این لایحه مربوط به امور حقوقی و قضایی می شود که  از منظرهای مختلف می توان این بخش را مورد بررسی قرارداد. آنچه که برای من به عنوان یک مددکار اجتماعی مهم است بررسی این بخش از منظر اجتماعی است.

موسوی چلک در ادامه اشاره کرد: از منظر اجتماعی می توان به موارد مختلفی در ارتباط با بخش حقوقی و قضایی لایحه برنامه ششم توسعه  پرداخت که از جمله آنها به می توان به: بهره گیری از متخصصین رشته های یاورانه در راستای تحکیم نهاد خانواده، بهره گیری از ظرفیت بخش های غیر دولتی برای توسعه زیرساخت های لازم در حوزه های حرفه آموزی، اشتغال حین حبس و پس از آزادی، آموزش، سلامت و درمان و حمایت های اجتماعی از خانواده های زندانیان اشاره کرد.

وی افزود: نکته مهم دیگر این لایحه این است قوه قضاییه مکلف شده برنامه جامع پیشگیری از جرم را با بهره گیری از ظرفیت های دستگاه های اجرای و مشارکت سازمان های غیر دولتی و مراکز علمی تدوین کند. البته در این زمینه معتقدم داشتن برنامه جامع که چارچوب کلان را تعریف کند خوب است ولی برنامه های عملیاتی می بایست متناسب با شرایط استان ها باشد چرا که عوامل موثر و اولویت ها و منابع و... در همه استان ها یکسان نیست که انتظار دارم هنگام بررسی این قسمت در مجلس نمایندگان مجلس این موضوع را مد نظر قراردهند و موضوع برنامه های استانی را اضافه کنند.

موسوی چلک در ادامه تصریح کرد: استفاده از تاسیس های جدید کیفری از قبیل: تعلیق تعقیب یا مجازات، تعویق صدور حکم، آزادی های مشروط و مجازات های جایگزین با هدف پرهیز از صدور احکام حبس(مگر در موارد ضروری) نکته قوت دیگر این لایحه است که بابهره گیری از ظرفیت های قانونی موجود دراین بخش بر آن تاکید شده است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از نگرانی های مسئولین قضایی و از جمله  زندان ها آمار بالای افراد ورودی زندان است که طبق اعلام رییس سازمان زندان و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در آیین تودیع و معارفه مدیر کل زندان های استان کرمانشاه «در طول چهار سال گذشته 600 هزار نفر در سال وارد زندان های کشور شده‌اند و این موضوعی نگران‌کننده برای مسئولان محسوب می‌شود.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درادامه تاکید کرد: طبق اعلام مسئولین قضایی ( رییس سازمان زندان هاو اقداماتت امینی تربیتی کشور) «2000عنوان مجرمانه منجر به حبس در قوانین کشور وجود دارد» پیش بینی انجام شده در لایحه برنامه ششم توسعه در خصوص «تبدیل جرایم کم اهمیت به تخلف» و همچنین «کاهش عناوین مجرمانه» را یک فرصت بسیار خوب برای کشور دانست تا شاید از این طریق بتوان برای بازگشت اجتماعی و پذیرش اجتماعی افراد در جامعه بیش از پیش گام های اساسی بر داشت. معتقدم فردی که زندان را تجربه می کند از منظر مردم همیشه برچسب زندانی بودن را با خود به همراه خواهد داشت و حتی خانواده آنان نیز نیز از این برچسب اجتماعی در امان نخواهند بود.با این امید که بااجرای این برنامه شاهد ارتقای شاخص های سلامت اجتماعی در کشور باشیم.:منبع:خبرگزاری مهر/

شناسهٔ خبر: 3863348 -
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/10/10


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی