دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
مطالب اخیر

پیام رئیس انجمن به مناسبت سال نوی شمس: به بهانه نوروز، مدارای اجتماعی پیشه کنیم!

نوروز

سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در آستانه فرارسیدن سال نوی شمسی که امسال با روز جهانی مددکاری اجتماعی نیز مقارن شده است پیام تبریکی خطاب به مددکاران اجتماعی ایران به شرح زیر صادر نمود:

IMG_8615

به نام خالق نیکی ها

نوروز را بهانه کنیم و مدارای اجتماعی پیشه کنیم

با سلام و احترام

« عمو نوروز» بر کوبه درها می­کوبد و خبر از تحولی بزرگ دارد. تحولی که موجب میشود همه ما در دعای ابتدای سال نو از خداوند بخواهیم که حال ما را به «احسن الحال» تبدیل کند. نوروز امسال را بهانه کنیم و «مدارای اجتماعی» را بیش از گذشته پیشه خویش قرار دهیم. زیرا که انسان موجودی اجتماعی است و یکی از ویژگی های اجتماعی بودن داشتن ارتباط با دیگرانی است که شاید از منظرهای مختلف قومی، مذهبی، زبانی و … با هم یکسان نباشند اما نیاز به زندگی مسالمت آمیز و آرام در کنار هم دارند تا بتوانند از زندگی لذت بیشتری ببرند. به خوبی آگاهیم که برخی اختلافات نباید زمینه دعوا و خشونت را فراهم کند بلکه باید همدیگر را به رسمیت بشناسیم، تحمل کنیم و به حقوق متقابل هم به عنوان شهروندان یک جامعه احترام بگذاریم. موضوعی که از نظر پیشوایان دین مبین اسلام هم بر آن تاکید شده است. پیامبر اسلام(ص) می‌فرماید: «عاقل‌ترین مردم کسی است که بیشترین مدارا را با مردم می‌کند و خوارترین مردم کسی است که آنان را تحقیر می‌نماید».

در ادبیات ما هم به این موضوع توجه ویژه ای شده است؛ از جمله آنجا که حافظ شیرازی اشاره می­کند:

                        آسایش دوگیتی تفسیر این دو حرف است /  با دوستان مروت با دشمنان مدارا

مدارا موجب افزایش محبت، صمیمیت، نشاط، انسجام، احساس تعلق، گذشت و مهربانی اجتماعی میان مردم می­شود. تاملی بر آمار پرونده­های قضایی، خشونت­های اجتماعی و خانگی، طلاق در کشور می­تواند گویای این باشد که این فضیلت اخلاقی در جامعه خیلی نهادینه نشده است. مدارا از آن جهت فضیلت اخلاقی است که باعث سازگاری بین انسان‌‌ها و همچنین دوام روابط انسان­دوستانه می شود. برخی مدارا را یک رفتار برتر انسانی قلمداد می­کنند زیرا که معتقدند مدارا از انسانی سر می زند که قدرت بروز عصبانیت دارد، اما خشم خود را مهار کرده و رفتار شایسته بروز می‌‌دهد. بیاییم نوروز را بهانه کنیم و در سال جدید با تقویت مدارای اجتماعی، خانواده و جامعه  با صفا را شکل دهیم. نوروز با همه رمز و رازهایش بر شما، همکاران و خانواده محترمتان مبارکباد.

همچنین تقارن آغاز سال نو با روز جهانی مددکاری اجتماعی را فرصتی می­دانم تا به همه کسانی که درد انسانیت دارند و در راستای ارتقاء سلامت اجتماعی تلاش می­کنند، از جمله مددکاران اجتماعی شادباش بگویم.

سید حسن موسوی چلک

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

نوروز ۱۳۹6


منبع:

تاریخ:
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/29
امید تغییر در سال 1396:سال 95 از دیدگاه کارشناسان:

خروج آسیب‌های اجتماعی از پستو

یکی از موضوعاتی که در سال ۱۳۹۵ بیش از سال‌های قبل مورد توجه قرارگرفته، آسیب‌های اجتماعی است. سالیان مدیدی بود که مسئولان ارشد کشور در مورد آسیب‌های اجتماعی و روند رشد آنها، کاهش سن افراد در معرفی آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی، روند افزایش آمار آسیب‌های اجتماعی و جرایم و... خیلی شفاف صحبت نمی‌کردند، بنابراین در حوزه سیاستگذاری‌های کلان کشور کم‌توجهی یا بی مهری غیر قابل جبران نسبت به این موضوع شده بود؛ ‌طوری‌که با ورود مقام معظم رهبری و برگزاری جلسات منظم با مسئولان ارشد نظام در تمامی قوا و حوزه‌ها و بیان این نکته که در این حوزه «بیست سال عقب هستیم» و اینکه این حوزه نباید سیاسی شود و هر کس که ایران را دوست دارد در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی اهتمام کند، مسئولان متوجه شدند که باید طرحی نو در اندازند و تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کنند؛ گرچه در عمل تاکنون اقدام خاصی که نشان از تغییر برنامه‌ها و... شود، صورت نگرفته است، اما در برنامه ششم توسعه کشور، مجلس این موضوع را مورد توجه قرارداد. گرچه به این مصوبات هم نقدهایی وارد است، اما با وجود این نقدها، ورود مجلس در بازنویسی این موضوع، باعث مطرح شدن نکات ارزنده‌ای هم شده است که آسیب‌های اجتماعی را از «پستو» درآورده است. گرچه این نگرانی همچنان وجود دارد که غلبه نگاه سیاسی- امنیتی به آسیب‌های اجتماعی، مانع تحقق بسیاری از مصوبات شود، اما برنامه ششم توسعه نسبت به برنامه پنجم توسعه در زمینه آسیب‌های اجتماعی بسیار قوی‌تر نوشته شده است. تقویت رویکردهای اجتماعی، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، تقویت جایگاه مددکاری اجتماعی، خدمات مشاوره‌ای، توسعه پایگاه‌های خدمات اجتماعی، الزام به تدوین پیوست‌های اجتماعی، توسعه اورژانس اجتماعی با هدف تسهیل دسترسی افراد در معرض آسیب و آسیب‌دیده اجتماعی، بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های غیردولتی، توجه به توانمندسازی افراد، کاهش عناوین مجرمانه، تلاش برای تقویت زندان‌زدایی و استفاده از مجازات‌های جایگزین، توجه عینی‌تر به خانواده، راه‌اندازی نظام رصد آسیب‌های اجتماعی، تقویت برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس و مراکز آموزشی و... از جمله این نکات در برنامه ششم توسعه کشور است. با این امید که بتوانیم با تلاش‌های مضاعف، ارتقای شاخص‌های سلامت اجتماعی را در کشور شاهد باشیم، چرا که در چنین شرایطی است که نیروی انسانی به عنوان مهم‌ترین منبع توسعه کشور می‌تواند ایفای نقش موثر داشته باشد و نه تنها مخل امنیت نباشد، بلکه در راستای حفظ و پایداری امنیت گام‌های موثری برداشته شود.

سید حسن موسوی چلک

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

منبع: روزنامه آرمان 28 اسفند 96/صفحه5

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/29


تهران - ایرنا - خواستم ازشون عکس بندازم، گفتند «تو روخدا اگه عکس هامونو تو روزنامه ها میزارین بگین ما جوون ها بیکاریم از شمال کشور به شهرتون اومدیم اگه کار باشه تو شهر خودمون می مونیم راستی عیدی ما یادتون نره.»

روزهای پایانی سال نیز آیین خاص خود را دارد که یکی از این آیین ها پیدا شدن سر و کله انواع و اقسام حاجی فیروزها در لباس قرمز با صورت سیاه در گوشه و کنار شهر از پیاده روها حتی سر چهارراه ها و بین ماشین ها است.
حاجی فیروز یا خواجه پیروز، یک چهره افسانه‌ای در فولکلورِ(فرهنگ و باور عامیانه) ایرانیان است که در واپسین روزهای سال بین مردم می آید تا خبر از آمدن نوروز دهد.
او در اسطوره ها یک مرد لاغراندام است هرچند که امروز حاجی فیروزهای چاق هم کم نداریم.
این حاجی فیروزها، سیاه‌ رخ، با کلاه دوکی، گیوه‌های نوک‌تیز و جامه سرخ، همراه با دایره‌زنگی و دنبک، به خیابان ها می‌آیند و به رقص، شیرین‌کاری و خواندن آوازِ کوبه‌ای می‌پردازند.
'حاجی فیروزه، سالی یه روزه،
همه می‌دونن، منم می‌دونم،
عید نوروزه، سالی یه روزه' 
صورت آنها سیاه است چون گفته می شود آنان از دنیای مردگان بازگشته اند و در اسطوره ها آمده است که لباس سرخ آنان نیز نماد خون سرخ سیاوش و شادی آنان، شادی زایش دوباره طبیعت است که با خود رویش و برکت می‌آورند.
حاجی فیروز در حقیقت نماد نو شدگی زمین است و تقریبا همه مردم با دیدن چهره آنان شاد می شوند.
لباس قرمز آنان از دور زیبا است و برق می زند اما نزدیک که می شوی برخلاف گذشته ها، لباس فاخری بر تن ندارند.
این روزها شرایط به گونه ای تغییر کرده که جوانان بیکار، کودکان کار یا حتی گاهی متکدیان، لباس حاجی فیروز را به تن می کنند تا از مردم مژدگانی فرارسیدن سال نو را بگیرند.
هرچند واژگان بیکاری، کودک کار و خیابان و متکدی، ناخوشایند است و چهره بصری شهر را بر هم می زند اما لباس قرمز حاجی فیروز قادر است حتی تمام بار منفی این واژگان را بگیرد و رنگ و بویی تازه به چهره خاکستری شهر ببخشد.
دو کودک سر چهارراهی بین ماشین ها در لباس حاجی فیروز، می رقصند و می خوانند و وقتی چراغ سبز می شود برخی رانندگان که محو تماشای این دو کودک شده اند، حرکت نمی کنند و صدای کرکننده بوق ماشین ها آنان را به خود می آورد.
با این وجود، زور پیام شادی آنان به ترافیک های مقطعی و آلودگی صوتی ناشی از بوق ماشین ها می چربد.
کمی آن سو تر دو مردی که برخلاف همه حاجی فیروزهای دیگر، خیلی چاق هستند، هراسان داخل مغازه ای می دوند و پول های جمع آوری شده خود را به صاحب مغازه به امانت می سپارند تا پولشان همراه دیگر دستفروش ها گرفته نشود.

**حاجی فیروز شدن، تخصص می خواهد
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می گوید: جشن ملی نوروز، دو مرحله قبل و بعد از نوروز دارد؛ قبل از نوروز آیین های خاصی مانند چهارشنبه سوری، نوروزخوانی و تکم خوانی برگزار می شود.
سیدحسن موسوی چلک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می افزاید: یکی دیگر از آیین های قبل از نوروز نیز 'اعلام عمومی آمدن نوروز از طریق حاجی فیروز' است که شعرهای ویژه ای برای این زمان دارند اما به تدریج گاهی خودشان شعرهای دیگری نیز اضافه می کنند.
وی خاطرنشان می کند: افرادی که به ایفای نقش «حاجی فیروز» می پردازند، دست کم باید ضرب، رقص و ترانه را بدانند تا بتوانند خبر نوروز را به مردم بدهند و مردم نیز چون خبر شادی می شنوند به آنان مژدگانی می دهند.
وی تصریح می کند: در گذشته افرادی که به ایفای نقش حاجی فیروز می پرداختند، چهره های شناخته شده ای بودند اما امروز شرایط تغییر کرده و حتی افرادی که از شخصیت حاجی فیروز چیزی نمی دانند، نقش او را ایفا می کنند و پولی می گیرند که البته این مساله در کشورهای دیگر درباره «پاپانوئل» نیز اتفاق افتاده است.

**حاجی فیروز نقش تکدی گری را از بین می برد
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح می کند: فردی که تا دیروز متکدی و کودک کار بود امروز در لباس حاجی فیروز به ایفای نقش می پردازد و مهم این است که دیگر او نقش تکدی گری را ایفا نمی کند.
موسوی چلک می افزاید: نقش حاجی فیروز، نقشی است که ما به رسمیت می شناسیم و کسی حاجی فیروز را دستگیر نمی کند؛ البته نباید با حاجی فیروز برخورد کرد.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا متکدیان و کودکان کار برای ایفای نقش حاجی فیروز نیازی به ساماندهی دارند یا نه، می گوید: حاجی فیروزها بطور قطع نیازی به ساماندهی ندارند؛ مداخلات نابجای دولتی می تواند وضعیت را بدتر کند؛ حاجی فیروز جزو آیین ایرانی بوده و اولین پیام آن، شادی است؛ حاجی فیروز آسیب اجتماعی نیست.
وی یادآور می شود: ویژگی حاجی فیروز این است که اگر یک ماه قبل یا بعد از عید نوروز بیاید کسی او را نمی پذیرد؛ اجازه دهیم که حاجی فیروزها با صدای بلند و با موسیقی و آواز، آمدن بهار را به مردم اعلام کنند.

**ارباب خودم، سامبولی بلیکم! 
حاجی فیروزهای سرگردان این روزها زیادند، آنقدر زیاد که تقریبا هرجا بروی این آواز را می شنوی که:
ارباب خودم، «سامبولی بلیکم» !
ارباب خودم، سرِتو بالا کن!
ارباب خودم، لطفی به ما کن،
ارباب خودم، به من نیگا کن!
ارباب خودم، بزبز قندی،
ارباب خودم، چرا نمی‌خندی؟
آنان شعرها را خوب حفظ می کنند و پیام شادی به ما می دهند و اتفاقا بسیار هم زیبا است اما در کنار آن اگر گوشه چشمی به آن بغض سنگین ناشی از بیکاری یا فقر زیر نقاب آنان نیز توجه داشته باشیم، آسیب هایی را خواهیم دید که با حل آن آسیب ها، می توان حاجی فیروزهای واقعا شاد داشت نه ظاهرا شاد.
اجتمام**9185**9105**1021
گزارشگران: سادات حسینی خواه و آرزو نیکنام**انتشار: حسین نوروزیان

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/28

مادرم دلم برایت خیلی تنگ شده است ولی...

 

 

«مادر امروز روز توست ، مادر امروز تمام گُل های عالم در مقابل گُل روی تو  ، چه بی رنگ و بی بویند.

امروز ، هیچ گلی پیام و حرفی در وجودش نیست ، نه میخک معنای دوست داشتن دارد و نه شقایق معنای عاشقی.

در گل داوودی می شود از صدای لالایی تو لذت برد و در گل نسترن می شود مادریت را بر تمام عشق ها برتری داد.

مادر دلم می خواست نقاش بودم ، زمین را می کشیدم ، دریا را می کشیدم ، ستاره ها ، مهتاب را و خورشید را و آنوقت به همه آنها رنگ عشق و رنگ مادری می زدم.

دلم می خواست دست هایم را مثل نیلوفر ، چشم ها و نگاهم را مثل گل های آفتابگردان ، دلم را چون دریا نقاشی می کردم و آنها را زیر پایت فرش می کردم تامهربانی  بر آنها نقش بندد.

مادر من هم بسان بسیار بی مادران عالم ، مادر ندارم ، ولی در نیمه هر ماه ، به هلال کامل ماه نگاه می کنم و خورشید وجودت را حس می کنم.

در بارش باران مهربانی هایت را ، در زلالی چشمه ساران اشک هایت را ، در تردی برگ های شمعدانی دلواپسی و دل نازکی هایت را ، در صدای آبشار و امواج دریا لالایی هایت را می بینم و می شنوم و آرام می گیرم.

مادر از آن روز که تو رفتی ، در فرهنگ لغات من ، عقده و زندگی معنای دیگر یافت ، عقده یعنی بی مادری و زندگی یعنی مادری

مادر ! من مادر ندارم  ، ولی به اندازه تمام روزهای بی مادریم  ، روز مادر را حس می کنم ، شاید بیش از آنان که مادر دارند.

آنان که مادر دارند ، شاید قدر مادری را به اندازه بی مادران ندانند ، پس من امروز به عشق تمام مادرداران عالم ، عاشقی می کنم  و هر آنکه گلی در دست دارد ، هر آنکه خنده ای بر لب دارد ، هر آنکه امیدی در قلب دارد ، دوست دارم.

 مادر من امروز در پهنای قلب تو، مهربانی ها را می بینم  و آنها را دوست دارم، مادر من امروز، روزت را می بینم  و با سرکوب عقده های بی مادریم ، همراه با آنانکه گل بدست ، خنده به لب به سوی تو می آیند ، بغض در گلو ، اشک در حدقه ، لرزش در گفته ، باز هم می گویم : مادر روزت مبارک».

(ایمیلی از یک دوست)

 

نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/28
Image result for ‫تصویر تبریک ولادت حضرت فاطمه‬‎
نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/28

تفاهم نامه همکاری بین انجمن و موسسه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی امضا شد

در نیمه اسفندماه سال ۱۳۹۵ تفاهم نامه همکاری بین انجمن مددکاران اجتماعی ایران و موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی به امضا رسید.

این تفاهم نامه حول ۹ محور همکاری مشترک تدوین شده است که اهم آنها عبارتند از:  سیاستگذاری های اجتماعی و توانبخشی، برنامه ریزی ها و تدوین دستورالعملها، آیین نامه ها و طراحی مدلهای مددکاری اجتماعی، پژوهش و آموزش در زمینه مددکاری اجتماعی، برگزاری نشستها و همایشهای داخلی و خارجی مشترک، مستندسازیها و تبادل مستندات و مدارک و منابع علمی، پژوهشی کتابخانه ای و آماری مورد نیاز طرفین.

KJUntitled

موسسه خیریه حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی از سال ۷۷ تأسیس شده و گرچه بیشتر با نام سرای احسان (مرکز نگهداری شبانه روزی بیماران روانی مزمن بی سرپرست در کهریزک تهران) شناخته می شود اما علاوه بر آن، ارائه خدمات بشردوستانه، کمک به افراد نیازمند، آسیب دیده  و … نیز جزو وظایف این موسسه است.

این موسسه همچنین دارای مقام مشورتی خاص با شورای اقتصادی ، اجتماعی ملل متحد است.


نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/26

ت

ب

زندگی ۱۹ میلیون نفر در محلات ناکارآمدشهری بستگی به نوع نگاه ما دارد/ برخی مدیران همچنان رویکرد بولدوزری دارند

تنها نگرانی بنده هنوز نگاه بولدوزری است که همچنان در برخی مدیران مشاهده می شود. آنها هنوز باور نکرده اند که رویکرد بولدوزری و مهندسی در سکونت گاه های غیر رسمی باید به حداقل برسد.


به گزارش افکارنیوز، یکی از راهکارهای موثر جهت کاهش و مدیریت  مشکلات و پیامدهای محلات ناکارآمد شهری از جمله سکونتگاه های غیر رسمی، بکارگیری و استفاده از دانش مددکاران اجتماعی متخصص در درمانگاه بهداشتی محلات حاشیه نشین برای تشکیل پرونده اجتماعی برای همه خانوارهای ساکن محلات حاشیه شهر با هدف پیشگیری، درمان و بازتوانی افراد و خانوارهای دارای آسیب‌های اجتماعی می‌باشد.

 به جرأت می‌توان گفت با استفاده از پتانسیل و تخصص مددکاران اجتماعی بیشتر از گذشته و حال در نظام اجتماعی می‌توان در مدت زمان کمتر از یک دهه برخی از آسیب اجتماعی و پیامدهای نامطلوب ناشی از آنها را، بخصوص در محلات حاشیه شهر مدیریت و تا حد مطلوبی کاهش و تعدیل کرد. در گفتگوی پیش رو با دکتر سید حسن موسوی چلک  رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به تبیین تاثیر حضور مددکاران اجتماعی در کاهش آسیبهای اجتماعی حاشیه نشینان پرداخته است.

 

دکتر سید حسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه ایران نوزده میلیون حاشیه نشین(محلات ناکارآمد شهری) دارد گفت: مناطق حاشیه نشین در دنیای امروزی جزء  محلات ناکارآمد شهری به شمار می روند. این محلات که به چند منطقه بافت های تاریخی  و فرسوده، روستاهای الحاقی به شهر و سکونت گاه های غیر رسمی تقسیم می شوند امروز به عنوان مناطق حاشیه نشین محل زندگی تعداد قابل توجهی از هموطنانمان را تشکیل می دهند. براساس آماری که از سوی  وزیر راه و شهرسازی و معاونین و زیر مجموعه این وزارتخانه اعلام شده چیزی حدود نوزده میلیون نفر در این مناطق زندگی می کنند. رقم اعلام شده نمایانگر آن است که موضوع حاشیه نشینی در ایران بسیار جدی است و باید با جدیت دنبال شود. موضوع حاشیه نشینی به قدری قابل توجه است که مثلا در مشهد بیش از یک سوم مردم این شهر را حاشیه نشینان تشکیل می دهند.

وی با اشاره به عدم کارآیی رویکردهای تخریبی در مواجهه با پدیده حاشیه نشینی خاطر نشان شد: موضوع حاشیه نشینی را از چند منظر می توان مورد تحلیل  و بررسی قرار داد. می توان نسبت به آن بی تفاوت بود یا با رویکرد تخریب و بولدوزری بدان حمله کرد یا با رویکرد اجتماعی نسبت به حل مسائل موجود در مناطق حاشیه نشین اقدام نمود. مطالعات انجام شده نشان داده که  بی تفاوتی رویکردی منطقی برای حل مسائل و معضلات حاشیه نشینی نیست. رویکرد تخریبی هم نه تنها دستاوردی نداشته بلکه آسیب زا بوده است. تنها راهی که می تواند مشکلات حاشیه نشینی را کاهش دهد تقویت رویکرد اجتماعی با استفاده و حضور متخصصین اجتماعی از جمله مددکاران اجتماعی است. مددکاران اجتماعی براساس آموزش هایی که دیده اند ویژگی هایی دارند که براساس نوع تخصص خود با روشهایی از جمله مددکاری اجتماع محور و کار با جامعه که یکی از کاربردهای آن  در همین مناطق است با چند محوریت به  شناسایی نیازها و مشکلات مردم حاشیه نشین می پردازند.

موسوی چلک با بیان اینکه مشارکت مردم مناطق حاشیه نشین در بهبود شرایط آنها بسیار مثمر ثمر است اظهار داشت: اتفاق مهمی که دراین بین قابل توجه است استفاده از مشارکت مردم منطقه در تحلیل وضعیت محل زندگی خود و برنامه ریزی اجتماعی در سکونت گاه هایشان است. مهمترین وظیفه مددکاران در مناطق حاشیه نشین ارائه خدمات و تقویت آموزش تسهیل گران در این مناطق است. ارائه خدمات در موارد اطلاع رسانی، آگاه سازی، پیشگیری، مداخله، توانمند سازی انجام می شود. طبیعتا برنامه ریزی و ارائه خدمات در مناطق حاشیه نشین نیازمند حضور و در محوریت قرار گرفتن مددکاران  اجتماعی است. حضور مددکاران اجتماعی منجر به افزایش اعتماد  مردم مناطق حاشیه نشین می شود بنابراین آنها تمایل بیشتری به مشارکت در فعالیت های اجتماعی دارند. خوشبختانه  مددکاران اجتماعی از مهارت برقراری ارتباط مطلوب با مردم برخوردار هستند و این مساله بستر را برای مشارکت بیشتر مردم حاشیه نشین فراهم می کند. حضور مددکاران به انجام  نیاز سنجی از مردم این مناطق و به تبع آن مشارکت مردم در حل مشکلاتشان منجر می شود.

وی با بیان اینکه خدمات عمرانی نیازمند خدمات اجتماعی است گفت: پایگاه خدمات اجتماعی در دوره ای که بنده مسئوول دفتر آسیب دیدگان بهزیستی بودم  ایجاد شد. در این دفتر محوریت کار با مددکاران اجتماعی بود بخصوص مددکارانی که در بخش های غیر دولتی فعالیت می کردند. در حال حاضر سبزوار اولین شهر الگویی اجتماعی است که مسوولیت برنامه ریزی آن  به یک تشکل اجتماعی یعنی انجمن مددکاران اجتماعی ایران واگذار شده است. به نظر می رسد این الگو برای کل کشور مناسب بوده و  از کارامدی لازم برخوردار است.  طبیعتا انجام هر نوع کاری در این مناطق نیازمند مطالعه دقیق و همه جانبه است و حتی اگر به دنبال انجام پروژه های عمرانی باشیم در حالی که  بسترهای لازم  برای مشارکت مردم فراهم نشده باشد  کار عمرانی جواب نخواهد داد لذا مجبوریم از ظرفیت متخصصان اجتماعی از جمله مددکاران اجتماعی برای پیشبرد اهداف عمرانی  استفاده کنیم.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران حمایت از چند گروه در مناطق حاشیه نشین را اولویت مددکاران عنوان کرده خاطر نشان شد: از جمله فعالیت های گروه های مددکاری  شناسایی گروه هایی آسیب پذیر در مناطق حاشیه نشین است.  کودکان بی سرپرست، افراددر معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی، زنان،  معلولین،  بیماران خاص، سالمندان و مبتلایان به اچ آی وی گروه های خاصی هستند که در این مناطق تحت خدمات ویژه تری قرار دارند. طبعیتا مدد کاران اجتماعی می توانند بستر را برای بهره گیری مردم از منابع اجتماعی موجود فراهم کنند،  به عبارت بهتر مددکاران اجتماعی با ویژگی های خاص خود  این توانایی را دارند که دسترسی مردم را به خدمات مورد نیازشان را با محدودیت کمتری میسر سازند.  لذا در حوزه مددکاری اجتماعی معتقد هستیم که اگر مدیریت این مناطق درست باشد یا مردم به درستی در آن مشارکت کنند میزان آسیب پذیری آن کاهش می یابد و به کمترین حد ممکن می رسد.

 وی با انتقاد از اینکه همچنان نگاه برخی مسئوولان به مناطق حاشیه نشینی تخریبی است خاطر نشان شد: بی شک توجه به  سرمایه اجتماعی و فرهنگی منطقه مهمترین راه حل مشکلات مردم حاشیه نشین است. تغییر رویکرد ما به موضوع مردم حاشیه نشین می تواند دراین مهم موثر باشد. همه ما باید بدانیم حاشیه نشینان شهروندان و مردم میهن ما به شمار می رونند و هرگز نباید آنها را درشهروندان درجه دو بنامیم. شاید به همین خاطر است که در سند ملی احیا بهسازی و توانمند سازی محلات ناکارآمد شهری و بافت های فرسوده که مصوب دولت در سال ۹۳ است کسانی چون وزیر راه و شهر سازی با نگاه اجتماعی به موضوع حاشیه نشینان موضوع را مورد توجه قرار دادند. خوشبختانه در حالی که آقای آخوندی نگاه و رویکرد اجتماعی مناسبی به موضوع حاشیه نشینان و افزایش خدمات اجتماعی به آنها دارد اما این رویکرد و نگاه هنوز به زیر مجموعه ایشان  تسری پیدا نکرده وهمچنان نگاه مهندسی قالب است. به هر حال نگاه، نگاهی تخریبی نیست مگر اینکه در مواضع اضطرار مجبور به جا به جایی ساکنین شوند.

وی دراین باره افزود: نگاه و رویکرد اجتماعی به دنبال تسری دادن این روش است تا به همه هشدار دهد که شهر ما باید انسان مدار شود بنحوی که این مناطق نیز در محیط های شهری ادغام شوند نه اینکه همانند یک جزیره دور افتاده یا  برچسب نامیمون غیر رسمی در اطراف شهرها قرار داشته باشند. نمیتوان گفت ۱۹ میلیون مردمی که در محلات ناکارآمد زندگی می کنند یا یازده میلیونی که به طور خاص در سکونت گاه های غیر رسمی زندگی می کنند افرادی  غیر رسمی هستند  یقینا چنین ادعایی هرگز  امکان پذیر نیست. اصلا این نگاه، نگاه خوبی نیست.  مردم این مناطق هم شهروندان ما هستند مددکاران اجتماعی این ظرفیت را دارند که با مشارکت مردم، آنها را به زندگی که حق آنهاست بازگردانند. تجربه پایگاه خدماتی اجتماعی نشان داده هر جا ما خدمات اجتماعی داریم دیگر نیازی  به پاسگاه و دادگاه نبوده است.  پایگاه خدمات اجتماعی که با روش مددکاری اجتماع محور یا کار با جامعه انجام می شود ظرفیت قابل توجهی است که می تواند کارکردهای خاص و به روز شده ای را برای ارائه خدمات ودریافت نتایج بیشتر رقم زند. انجمن مددکاران اجتماعی این ظرفیت را دارد که دراین بخش هر کجا لازم باشد به ارائه خدمات بپردازد. تنها نگرانی بنده هنوز نگاه بولدوزری است که همچنان در برخی مدیران مشاهده می شود. آنها هنوز باور نکرده اند که رویکرد بولدوزری و مهندسی در سکونت گاه های غیر رسمی باید به حداقل برسد. بنده هرگز نمی گویم که نباید به کالبد و فضا توجه کرد اما نباید فراموش کنیم اگر همه ساختمان ها را نوسازی کنیم اما  فکر مردم تغییر نکند، مسئوولیت پذیری مردم افزایش پیدا نمی کند و به تبع آن  سرمایه اجتماعی نیز افزایش نخواهد داشت. بی شک مددکاران اجتماعی از ظرفیت قابل قبولی برای افزایش سرمایه اجتماعی در محلات حاشیه نشین برخوردار هستند.

موسوی چلک درادامه گفت : تمام ظرفیت های مددکاری اجتماعی کشور را برای ارائه خدمات مورد نظر آماده کرده ایم. چهارصد کلینیک مددکاری اجتماعی به حاشیه نشینان خدمات ارائه می دهد. امیدوار هستیم تا سال ۱۴۰۴ طبق پیش بینی ها تا پایان برنامه توسعه هفتم بتوان به حد متوسطی از ارائه خدمات به مردم حاشیه نشین پرداخت. آنچه که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد آن است که باید با نگاه اجتماعی به موضوعات حاشیه نشینان پرداخت چرا که  جنس کار اجتماعی از جنس مهندسی و آجر روی آجر گذاشتن متفاوت است. متاسفانه این نگاه در مجموعه راه وشهر سازی نهادینه نشده است.

وقتی مدیریت اجتماعی محله را به یک مددکار اجتماعی می دهید مطمئن هستیم که همه کارها با نیاز سنجی ومشارکت مردم و ذینفعان انجام می شود. در این بین مددکاراناجتماعی تلاش می کنند تا با همه حوزه ها همکاری کرده و از همه ظرفیت ها استفاده کنند. بی شک اولویت های محله های حاشیه نشین با هم حتی در یک شهر متفاوت است از این رو باید متناسب با نیازهای فرهنگی خرده فرهنگ ها ونیازهای اجتماعی آنها با نیاز سنجی مشکلات حاشیه نشینان را کاهش داد. مددکاران در طول تحصیل دروس کار ورزی؛ روش مددکاری با جامعه، کار گروهی اقدام اجتماعی و سایر آموزش ها را فرا می گیرند همچنین در مواقع لزوم دوره ها بازآموزی نیز خواهند داشت.

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/25

سومین کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی در نوروز ۱۳۹۶

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه سالانه حدود ١٧ هزار نفر درسال جان خود را از دست می دهند گفت: سومین کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری از تصادفات رانندگی در نوروز ۹۶ با شعار «مدارا در رانندگی» راه اندازی شد.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، از راه‌اندازی سومین کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی در نوروز ۱۳۹۶ و همزمان با روز جهانی مددکاری اجتماعی خبر داد و گفت: تاملی بر آمار مرگ و میر در ایران نشان می دهد که آمار کشته شدگان و مصدومان تصادفات رانندگی در ایران نگران کننده است بطوریکه هنوز هم نزدیک ۱۷هزار نفر در سال بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند.

وی افزود: گر چه این آمار به نسبت قبل کاهش را نشان می دهد ولی همین تعداد هم نگران کننده است.تقریبا هر ساعت بیش از ۲ نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: امروزه تصادفات رانندگی یکی از سه عامل اصلی مرگ و میر در ایران و نهمین عامل مرگ و میر در جهان محسوب می شود به همین دلیل در برنامه ریزی‌ها آمار و اطلاعات حرف اول را می‌زنند.

چلک در ادامه خاطرنشان کرد: هر چقدر به آمار تاکید بیشتری داشته باشیم برنامه ریزی موفق تر و هر چقدر به آنها بی توجهی کرده و غفلت کنیم شاهد همین بلایی می‌شویم که الان بر سرمان آمده است و شاهد آن هستیم که حوادث رانندگی پس از مشکلات قلبی و سرطان، سومین عامل مرگ و میر در ایران است و ۱۸ تا ۴۰ سالگی بیشترین سن قربانیان تصادفات رانندگی را شامل می‌شود.

وی افزود: میانگین سنی قربانیان نیز ۳۷ سال است و ۸۰ درصد آنان را مردان تشکیل می دهند که عموما در این سن سرپرست خانوار هستند.

3636
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح کرد: با تحلیلی بر این آمار، به راحتی می‌توان دریافت که این تصادفات چقدر در ایجاد زنان سرپرست خانوار، فرزند یتیم و متلاشی شدن خانواده‌ها در کشور نقش دارند.

موسوی چلک افزود: براساس آمارهای جهانی در سال ۲۰۱۲ بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفرجان خود را ازدست دادند و حدود ۵۰ میلیون نفر نیز دچار معلولیت های دیگر شده اند که منجر به خانه نشینی آنان شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: سه عامل نیروی انسانی، جاده‌های ناایمن و کیفیت پایین ایمنی خودروها در این زمینه تاثیرگذارند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به آمار مرکز پژوهش های مجلس در سال ۹۰ گفت: سالانه حدود ۵۲ هزارمیلیارد تومان بدلیل تصادفات رانندگی در ایران هزینه می شود و در مجموع حدود ۸۰۰ هزارنفر در ۵۰ سال گذشته در ایران بر اثرتصادفات رانندگی فوت کردند.

موسوی چلک ادامه داد: طبق اعلام مجلس در ۳۰ سال گذشته ۱۵میلیون مصدوم ناشی ازحوادث رانندگی در ایران داشتیم. برخی معتقدند که هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی تصادفات رانندگی در حال حاضر بین شش تا هشت درصد تولید ناخالص داخلی ایران را شامل می‌شود در حالی که در برخی از کشورها این رقم ۱.۵ تا ۲ درصد است.

موسوی چلک در ادامه آمار تصادفات ایران را با آلمان مقایسه کرده و گفت: در سال ۹۰ که در ایران بیش از ۲۰ هزار کشته براثر حوادث رانندگی داشتیم در کشور آلمان طبق آمار رسمی سازمان ایمنی جاده ها تعداد کشته شدگان ۳ هزار و ۶۰۰ نفر بود درحالیکه این آمار حدود۴۰ سال قبل دراین کشور کمتر از ۲۲ هزار نفر بود و این به آن معناست که آمار تلفات ناشی از تصادفات رانندگی بیش از ۸۳ در صد در این کشور کاهش داشته است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه برخی از پژوهش ها نشان می دهند که سه پنجم علت اصلی تصادفات نیروی انسانی(عامل رفتاری)است، اظهار کرد: حال که علیرغم اقدامات و تلاشهای ارزنده پلیس در این زمینه موفق به کاهش چشمگیر کشته شدگان نشدیم و نتوانستیم برای داشتن جاده های ایمن و خودروهای با کیفیت خواسته هایمان را عملیاتی کنیم در انجمن مددکاران اجتماعی ایران به اینجا رسیدیم که بهتر است هشدار ها را متوجه عامل انسانی کنیم.

موسوی چلک در ادامه اشاره کرد: معتقدیم پیامدهای فوتی ها در قالب زنان سرپرست خانوار، فرزندان بی سرپرست و … و معلولیت های ناشی از تصادفات منجر به بزرگتر شدن سازمان های اجتماعی ایران برای ارائه خدمات می شود که بار مالی زیادی را بر دوش دولت و مردم می گذارد و از همه مهمتر نیروی انسانی به عنوان مهمترین منبع توسعه کشور را از چرخه فعالیت خارج می کند.

وی افزود: در این میان آسیب پذیری کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشور هستند برای ما بسیار نگران کننده خواهد بود این درحالیست که سومین علت بی‌سرپرستی زنان تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز تصادفات رانندگی است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: در آخرین سرشماری سال ۹۰ اعلام شد که ۲۰ درصد پدیده بی سرپرستی ناشی از تصادفات بوده است. همچنین از ۱۲ هزار و ۵۰۰ معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی، ۶۸۲۵ نفر بر اثر تصافات رانندگی دچار معلولیت شده‌اند.

موسوی چلک تصریح کرد: ما نمی‌توانیم به زنان بی سرپرست، سرپرست خانوار، معلول ضایعه نخاعی و غیره به عنوان مددکار اجتماعی خدمت ارائه دهیم اما علت مشکلات آنها را ندانیم و نسبت به مشکل آنها بی توجه باشیم.سبک زندگی، سبک رانندگی، ادراک فرامین و قوانین پلیس، پرخاشگری، مصرف مواد مخدر، محرک، الکل، سابقه جرم و زندان و غیره از عوامل تاثیرگذار و مهم در تصادفات رانندگی است.

وی همچنین تاکید کرد: نباید نشست و بعد از تصادفات به فکر ارائه خدمت به بازماندگان این حوادث بود بنابراین با این باورکه «پیشگیری بهتر از درمان است» برای نوروز سال ۱۳۹۶ نیز برای سومین دفعه کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی را با شعار« مدارا در رانندگی» راه اندازی کردیم تا شاید بتوانیم کاری برای کشور انجام دهیم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ضمن تاکید بر لزوم راه اندازی رشته های دانشگاهی در زمینه مددکاری اجتماعی و ترافیک؛ استفاده از تمام ظرفیت های موجود در جامعه جهت اطلاع رسانی اعم از نهاد های دولتی،رسانه ها، موسسات غیردولتی وخیریه،نهاد های مذهبی، انجمن ها، نوجوانان، جوانان، کودکان، سالمندان، هنرمندان، ورزشکاران و …در زمینه داشتن سفری ایمن را ضروری دانست و بر ارائه خدمات مددکاری اجتماعی دراین حوزه، آموزش ایمنی در رانندگی از دوران کودکی، اجرای قاطع قوانین مربوط به ایمنی جاده ها و خودرو ها و …تاکید کرد.

موسوی چلک همچنین گفت: معتقدیم که برای تغییر رفتارهای ترافیکی نیاز است دانش و آگاهی مردم بالا برود تا دیدگاه آنها نسبت به مسئله تغییر کند و پس از این تغییر در اثر عادت و تکرار، اعتقاد و باور درونی نسبت به آن مسئله در فرد ایجاد می شود و تمامی این مراحل را باید در آموزش‌های خود مدنظر قرار دهیم به همین ترتیب برای اصلاح رفتارهای ترافیکی نیازمند بسترسازی های مناسب در کشور هستیم.

وی افزود: برای تغییر رفتار نیازمند برنامه ریزی‌های مدون ومستمر و دقیق هستیم و تا زمانی که فقط پلیس بخواهد رفتارهای ترافیکی را به تنهایی کنترل کند به نتیجه مناسب نمی رسیم مگر آنکه از تمامی ظرفیت ها موجود در دستگاه های دولتی، نهادهای عمومی غیر دولتی، ظرفیت های مردمی و سازمان های غیردولتی بهره بگیریم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح کرد: در غیر این صورت با اقدامات بین بخشی به نتیجه نخواهیم رسید.باید برای کنترل رفتارهای ترافیکی مخاطب خود را بشناسیم و نوع ورود به مسئله را برای افراد متفاوت در نظر بگیریم.

موسوی چلک در ادامه افزود: آموزش مهمترین محور تغییر رفتار ترافیکی است همانگونه که برخی از مسئولین پلیس راهور هم دراین زمینه تاکید داشتند که باید برای همه گروه های سنی از قبیل کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال برنامه‌های جداگانه و به صورت مستقیم و غیر مستقیم و با شرط تداوم طراحی کنیم و هزینه و زمان کافی نیز برای اصلاح این رفتارها اختصاص دهیم.

وی افزود: همچنین استفاده از ابزارهای اطلاع رسانی و تاکتیکی برای جلوگیری از آسیب‌ها ضروری است تا فرد بتواند در زمان مناسب رفتار مناسب را ارائه دهد همچنان آنکه در تبلیغات نیز می‌توان رفتار فردی را تغییر داد و این تغییرات را تا سطح اجتماعی افزایش داد که برای همگی آنها باید برنامه ریزی‌های دقیق وجود داشته باشد تا شاهد تاثیرات مثبت اقدامات خود در جامعه و کاهش سوانح و تصادفات رانندگی در سطح ملی باشیم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پایان ضمن تبریک عید نوروز تاکید کرد: اگر در رانندگی مهربان تر باشیم و صبر و شکیبایی و بردباری و به عبارتی «مدارا در رانندگی» را پیشه کنیم از سفرمان لذت بیشتری می بریم و کمتر دچار تصادف می شویم.


نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/25
وسوی چلک تشریح کرد:


موسوی چلک
شناسهٔ خبر: 3931256 - 
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: امسال برنامه های روز جهانی مددکاری اجتماعی با شعار "توسعه اجتماعی و ثبات زیست محیطی " برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به فررسیدن روز جهانی مددکار اجتماعی، اظهار کرد: یکی  از مناسبت های جهانی" روز جهانی مددکاری اجتماعی" است که سال جاری مصادف با اول فرودین ۱۳۹۶(۲۱ مارس ۲۰۱۷) است که توسط فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی( که انجمن مددکاران اجتماعی ایران هم عضو این فدراسیون هست) نامگذاری شده است.

وی تصریح کرد: البته در برخی از کشورها ماه مارس را ماه جهانی مددکاری اجتماعی نامگذاری کرده اند. در ایران نیز با توجه به اینکه روز جهانی با آغاز سال نو( عید سعید نوروز) همراه شده و یا  نزدیک به نوروز است معمولا در اسفند ماه برنامه های مختلفی را اجرا می کنیم.

موسوی چلک ادامه داد: سی و یک سال است که همزمان با ولادت حضرت علی (ع)بزرگ مددکار عالم اسلام روز ملی مددکاری اجتماعی را جشن می گیریم بخشی از برنامه ها به این زمان اختصاص می یابد.

وی بیان کرد: درسال ۲۰۱۷ شعار سال جهانی در حوزه مددکاری اجتماعی" توسعه اجتماعی و ثبات زیست محیطی" تعیین شده است که با توجه به وضعیت نگران کننده محیط زیست در جهان شعار بسیار مناسبی است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: این شعار از این جهت مناسب انتخاب شده است که رقابت کشورها برای توسعه موجب شده است که پیامد های منفی آن کمتر مورد توجه قرار گرفته است اینکه نباید غافل شویم  که توسعه در هر یک از ابعاد آن اگر منجر به تخریب محیط زیست شود( که گاهی اوقات از آنها به عنوان خشونت های زیست محیطی یاد می شود) ناکارآمد خواهد بود.

موسوی چلک افزود: بدون شک حفظ محیط زیست بدون در نظر گرفتن وجه اجتماعی آن و انسان هایی که در جامعه زندگی می کنند و محیط زندگی افراد امکان پذیر نیست. تخریب محیط زیست بر سلامت همه جانبه(جسمی، روانی واجتماعی) مردم  اثر منفی خواهد گذاشت که از عوارض آن می توان به بروز مشکلات متعدد روانی و اجتماعی اشاره کرد که از موضوعات مرتبط با مددکاری اجتماعی است.

وی بیان کرد: به عنوان مثال تلاش مددکاران اجتماعی در مناطق روستایی و سکونتگاه های غیر رسمی در این راستا از گذشته از نمونه های اقدامات مددکاران اجتماعی در ایران محسوب می شود و اعتقاد دارم که حفظ محیط زیست بدون تقویت مسئولیت اجتماعی، افزایش سرمایه اجتماعی و مشارکت مردم کاری بسیار دشوار خواهد بود.

موسوی چلک تصریح کرد: مددکاران اجتماعی با توجه به وظایف مختلفی که در راستای توسعه اجتماعی و مسئولیت اجتماعی و به زیستن اجتماعی مردم دارند از گروه های موثر هستند. همچنین مهارت های مختلفی که دارند از جمله  تسهیلگری می توانند در این زمینه کمک بیشتری داشته باشند و یا حتی روند این تخریب را کند تر کنند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه درباره برنامه هایی که در ایران به این مناسبت برگزار شده یا خواهد شد، گفت: ما برنامه های مختلفی را برای این مناسبت در نظر گرفتیم که بخشی اجرا شده و بخشی هم اجرا خواهد شد که از آن جمله می توان به چاپ پوستر روز جهانی مددکاری اجتماعی، برگزاری آیین نکوداشت دکتر حسین فکرآزاد از اساتید پیشکسوت مددکاری اجتماعی، برنامه ریزی برای چاپ کتاب مددکاری اجتماعی در ایران به دو زبان فارسی و انگلیسی، برگزاری نشست صمیمی رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با داوطلبین فعال در برنامه های انجمن در طول سال های اخیر و تقدیر آز آنان، دیدار با پیسکسوتان مددکاری اجتماعی، برگزاری جلسه با مسئولین مددکاری اجتماعی سازمان های مختلف و دیدار با آنان،حضور مددکاران اجتماعی در برنامه های مختلف صدا و سیما و رسانه های مکتوب ومجازی و ... اشاره کرد.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/23

حادثه فقط برای همسایه نیست

سید حسن موسوی چلک*

آنچه از گذشته تا به امروز در مورد آن نگرانی وجود داشته و دارد، موضوع تصادفات رانندگی است. به گونه‌ای که سال گذشته چیزی حدود ۱۷ هزار فوتی در کشور بر اثر تصادف داشتیم، به عبارت دیگر در هر ساعت دو نفر در کشور بر اثر تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند. ما باید تاملی در این باره داشته باشیم، چون تعداد فوتی‌ها بالاست. این موضوع در کنار بالا رفتن آمار تلفات جاده‌ها، آثاری مثل افزایش معلولیت در جامعه و افزایش زنان سرپرست خانوار و همچنین بالا رفتن تعداد کودکان بی‌سرپرست بر جای می‌گذارد که نگرانی را در این باره چند برابر می‌کند. در حال حاضر یک سوم زنان سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان‌های حمایتی قرار دارند که بر اثر تصادفات سرپرست خانوار شده‌اند. تصادفات جاده‌ای سومین عامل مرگ و میر در کشور نیز هست که گفته می‌شود شش تا هشت درصد درآمد ناخالص ملی را بابت هزینه‌هایی که در اثر تصادفات به وجود می‌آید، پرداخت می‌کنیم. در بعضی کشورها این عدد بین ۵/۱ تا ۲ درصد است. هزینه‌های دیگری نیز بر اثر تصادفات ایجاد می‌شود، چون یک بخش از هزینه‌های تصادفات، مادی است. برای مثال کودکی که سرپرست خود را تا آخر عمر از دست می‌دهد، دیگر نمی‌توان روی این مساله قیمتگذاری کرد. همچنین فردی که چشم، دست، پا و... را از دست می‌دهد و در سلامتی او خلا به وجود می‌آید، تا زمانی که زنده است، با این عارضه سروکار خواهد داشت. به همین دلیل موضوع تصادفات در ایران باید جدی گرفته شود. به ویژه اینکه خودروها و جاده‌های ما ایمن نیستند. رانندگان ما هم علاوه بر بحث خودروها و جاده‌ها، رانندگانی نیستند که ایمن رانندگی کنند.

نقش ۷۵ درصدی عامل انسانی در تصادفات

همواره گفته شده در تصادفات سه عامل کلیدی وجود دارد؛ جاده، خودرو و عامل انسانی. از این رو گفته می‌شود در تصادفات نقش عامل انسانی بیش از ۷۵ درصد است. حال که ۷۵ درصد از این مساله به عامل انسانی برمی‌گردد، طبیعتا برای مدیریت ترافیک باید روی آموزش تمرکز و از تمام ظرفیت‌ها در بخش آموزش استفاده شود. پلیس به تنهایی نمی‌تواند در این بخش ایفای نقش کند. در نهادهای دولتی، ان‌جی‌اوها، تشکل‌ها و هر جا انسان وجود دارد، باید آموزش درست و مستمر مورد نظر قرار گیرد. نکته دیگری که در این موضوع حائز اهمیت است، ابعاد اجتماعی تصادفات رانندگی است که اشاره کوتاهی هم به آن شد. متاسفانه در رابطه با تصادفات این ابعاد دیده نمی‌شود؛ ما تصادفات را بیشتر به همین خساراتی که بیمه پرداخت می‌کند، خلاصه می‌کنیم یا در نهایت در بحث دیه ختم می‌شود، درحالی که واقعیت این است که هزینه آثار روانی و اجتماعی تصادفات، با سایر هزینه‌ها قابل مقایسه نیست. بنابراین این مساله ایجاب می‌کند که در رابطه با تصادفات برنامه‌های جدی تری در پیش بگیریم. ما در دو مقطع زمانی عید و تابستان که معمولا تعداد سفرها بیشتر است، شاهد حضور بیشتر پلیس هستیم و تدابیری در این باره اتخاذ می‌شود و رسانه‌ها نیز به این موضوع توجه می‌کنند، اما واقعیت امر این است که همان ۱۷ هزار فوتی کم نیست. گرچه ما روند کاهشی از ۳۲ هزار نفر داشتیم و به این رقم رسیده‌ایم، اما همیشه عوارض این تصادفات را پرداخت می‌کنیم؛ عوارضی که اگر تدبیر کنیم، شاید پیامدهای منفی به این صورت نداشته باشد.

تصادفات با زور کم نمی‌شود

ما در حوزه انجمن مددکاران اجتماعی ایران، دو سال قبل کمپینی را برگزار کردیم که امسال هم قرار است برگزار شود و به دنبال این هستیم که مدارا را در رانندگی مدنظر قرار دهیم، چون بخشی از این تصادفات، بر اثر تعجیل نابجا به وقوع می‌پیوندد و اگر صبر و شکیبایی را مبنای رانندگی خود قرار دهیم و بردبارتر از قبل باشیم، می‌توانیم در این صورت، آمار تصادفات را کاهش دهیم. باید توجه داشت که با زور و جبر قانون نمی‌توانیم تصادفات را کم کنیم. گاهی اوقات ما فکر می‌کنیم با صرف جریمه می‌توان این کار را انجام داد، اما واقعیت این است که جریمه به تنهایی در این بخش تاثیر گذار نیست. بنابراین آموزش را باید محور قرار دهیم. آلمان در چند سال گذشته چیزی حدود ۲۲هزار فوتی بر اثر تصادفات جاده‌ای داشت. در سال ۲۰۱۲ آماری اعلام کردند که نشان می‌داد تعداد فوتی‌های آنها به حدود ۳ هزار نفر رسیده بود. درست است که خودروها و جاده‌ها در آلمان دارای ایمنی کافی هستند، اما نباید از نقش آموزش در این زمینه غافل شد. ما هم می‌توانیم همین فضا را در جامعه خود نهادینه کنیم، اما قطعا با رویکرد سلبی نمی‌توانیم در کاهش تصادفات به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنیم. ما نمی‌توانیم با اتکا به زور و اجبار، آمار تصادفات را کاهش دهیم. این نکته مهمی است که نباید از آن غفلت کرد، چون جنس کار از نوع فرهنگی است و قرار است روی نیروی انسانی کار شود. بنابراین منطق مدیریت هوشمند ایجاب می‌کند که ما روش درست‌تری را برای این بخش فراگیر کنیم.

آموزش فرهنگ ترافیک از کودکی

مدیریت هوشمند اقتضا می‌کند که ما در چنین مواردی، آن استراتژی را در پیش بگیریم که بیشترین اثر بخشی را داشته باشد و بدون شک آموزش فرهنگ ترافیک می‌تواند در این بخش، چنین نقشی ایفا کند. از آموزش خسته نشویم و از تمام ظرفیت‌ها در همه مقاطع بهره ببریم. گرچه آموزش در دوران کودکی و نوجوانی می‌تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد. برای اینکه ما وجه اجتماعی این موضوع را هم بررسی کنیم، بهره گیری از ظرفیت متخصصان اجتماعی از جمله مددکاران اجتماعی، می‌تواند در این بخش تاثیر گذار باشد. ما حتی تربیت مربی مدیریت ترافیک را در ابعاد اجتماعی با همکاری دانشگاه لایپزیک آلمان و دانشگاه علوم بهزیستی برگزارکردیم؛ اعتقاد ما بر این است که می‌توانیم از همه این ظرفیت‌ها در مدیریت بهتر حوزه ترافیک استفاده کنیم. شرط این موضوع هم این است که بپذیریم فقط پلیس در این بخش نمی‌تواند کمک کننده باشد. چرا که پلیس تا به امروز نتوانسته از همه ظرفیت‌ها استفاده کند و خودش محور این کار است. یک جاهایی در آموزش و پرورش ورود پیدا کرده، اما ظرفیت آموزش در کشور ما بیشتر است و نباید این ظرفیت‌ها فقط محدود به پلیس شود. پلیس ما یک پلیس جریمه محور است، به همین دلیل دوربین می‌گذارند که جلوی تخلفات را بگیرند. بنابراین این نگاه در پلیس، همچنان آن را پلیس جریمه محور نگه می‌دارد. در حالی که عنوان آن پلیس راهنمایی و رانندگی است. البته همه مساله پلیس نیست؛ مردم ما چنین می‌پندارند که حادثه برای همسایه است و فکر نمی‌کنند ممکن است این اتفاق برای خودشان نیز به وجود آید. اعتماد به نفس آنها باعث می‌شود حادثه را برای خود نبینند، در حالی که ماهرترین راننده هم نمی‌تواند با اطمینان کامل در جاده رانندگی کند.

* رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

منبع: روزنامه آرمان/ 22 اسفند 1396

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/22

 راه‌اندازی سومین کمپین پیشگیری از تصادفات رانندگی در نوروز 96 اعلام شد

تصادفات علت 20 درصد بی‌سرپرستی‌ها/۳۷سال، میانگین سنی قربانیان

موسوی چلك

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با بیان اینکه سالانه حدود ١٧ هزار نفر درسال جان خود را از دست می دهند گفت: سومین کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری از تصادفات رانندگی در نوروز 96 با شعار «مدارا در رانندگی» راه اندازی شد.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، از راه‌اندازی سومین کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی در نوروز 1396 و همزمان با روز جهانی مددکاری اجتماعی خبر داد و گفت: تاملی بر آمار مرگ و میر در ایران نشان می دهد که آمار کشته شدگان و مصدومان تصادفات رانندگی در ایران نگران کننده است بطوریکه هنوز هم نزدیک 17هزار نفر در سال بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند.


وی افزود: گر چه این آمار به نسبت قبل کاهش را نشان می دهد ولی همین تعداد هم نگران کننده است.تقریبا هر ساعت بیش از 2 نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: امروزه تصادفات رانندگی یکی از سه عامل اصلی مرگ و میر در ایران و نهمین عامل مرگ و میر در جهان محسوب می شود به همین دلیل در برنامه ریزی‌ها آمار و اطلاعات حرف اول را می‌زنند.

چلک در ادامه خاطرنشان کرد: هر چقدر به آمار تاکید بیشتری داشته باشیم برنامه ریزی موفق تر و هر چقدر به آنها بی توجهی کرده و غفلت کنیم شاهد همین بلایی می‌شویم که الان بر سرمان آمده است و شاهد آن هستیم کهحوادث رانندگی پس از مشکلات قلبی و سرطان، سومین عامل مرگ و میر در ایران است و ۱۸ تا ۴۰ سالگی بیشترین سن قربانیان تصادفات رانندگی را شامل می‌شود.

وی افزود: میانگین سنی قربانیان نیز ۳۷ سال است و ۸۰ درصد آنان را مردان تشکیل می دهند که عموما در این سن سرپرست خانوار هستند.رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح کرد: با تحلیلی بر این آمار، به راحتی می‌توان دریافت که این تصادفات چقدر در ایجاد زنان سرپرست خانوار، فرزند یتیم و متلاشی شدن خانواده‌ها در کشور نقش دارند.

موسوی چلک افزود: براساس آمارهای جهانی در سال 2012 بیش از یک میلیون و 200 هزار نفرجان خود را ازدست دادند و حدود 50 میلیون نفر نیز دچار معلولیت های دیگر شده اند که منجر به خانه نشینی آنان شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: سه عامل نیروی انسانی، جاده‌های ناایمن و کیفیت پایین ایمنی خودروها در این زمینه تاثیرگذارند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به آمار مرکز پژوهش های مجلس در سال 90 گفت: سالانه حدود 52 هزارمیلیارد تومان بدلیل تصادفات رانندگی در ایران هزینه می شود و در مجموع حدود 800 هزارنفر در 50 سال گذشته در ایران بر اثرتصادفات رانندگی فوت کردند.

چلک ادامه داد: طبق اعلام مجلس در 30 سال گذشته 15میلیون مصدوم ناشی ازحوادث رانندگی در ایران داشتیم. برخی معتقدند که هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی تصادفات رانندگی در حال حاضر بین شش تا هشت درصد تولید ناخالص داخلی ایران را شامل می‌شود در حالی که در برخی از کشورها این رقم ۱.۵ تا ۲ درصد است.


موسوی چلک در ادامه آمار تصادفات ایران را با آلمان مقایسه کرده و گفت: در سال 90 که در ایران بیش از 20 هزار کشته براثر حوادث رانندگی داشتیم در کشور آلمان طبق آمار رسمی سازمان ایمنی جاده ها تعداد کشته شدگان 3 هزار و 600 نفر بود درحالیکه این آمار حدود40 سال قبل دراین کشور کمتر از 22 هزار نفر بود و این به آن معناست که آمار تلفات ناشی از تصادفات رانندگی بیش از 83 در صد در این کشور کاهش داشته است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه برخی از پژوهش ها نشان می دهند که سه پنجم علت اصلی تصادفات نیروی انسانی(عامل رفتاری)است، اظهار کرد: حال که علیرغم اقدامات و تلاشهای ارزنده پلیس در این زمینه موفق به کاهش چشمگیر کشته شدگان نشدیم و نتوانستیم برای داشتن جاده های ایمن و خودروهای با کیفیت خواسته هایمان را عملیاتی کنیم در انجمن مددکاران اجتماعی ایران به اینجا رسیدیم که بهتر است هشدار ها را متوجه عامل انسانی کنیم.

چلک در ادامه اشاره کرد: معتقدیم پیامدهای فوتی ها در قالب زنان سرپرست خانوار، فرزندان بی سرپرست و ... و معلولیت های ناشی از تصادفات منجر به بزرگتر شدن سازمان های اجتماعی ایران برای ارائه خدمات می شود که بار مالی زیادی را بر دوش دولت و مردم می گذارد و از همه مهمتر نیروی انسانی به عنوان مهمترین منبع توسعه کشور را از چرخه فعالیت خارج می کند.

وی افزود: در این میان آسیب پذیری کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشور هستند برای ما بسیار نگران کننده خواهد بود این درحالیست که سومین علت بی‌سرپرستی زنان تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز تصادفات رانندگی است.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: در آخرین سرشماری سال ۹۰ اعلام شد که ۲۰ درصد پدیده بی سرپرستی ناشی از تصادفات بوده است. همچنین از ۱۲ هزار و ۵۰۰ معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی، ۶۸۲۵ نفر بر اثر تصافات رانندگی دچار معلولیت شده‌اند.

چلک تصریح کرد: ما نمی‌توانیم به زنان بی سرپرست، سرپرست خانوار، معلول ضایعه نخاعی و غیره به عنوان مددکار اجتماعی خدمت ارائه دهیم اما علت مشکلات آنها را ندانیم و نسبت به مشکل آنها بی توجه باشیم.سبک زندگی، سبک رانندگی، ادراک فرامین و قوانین پلیس، پرخاشگری، مصرف مواد مخدر، محرک، الکل، سابقه جرم و زندان و غیره از عوامل تاثیرگذار و مهم در تصادفات رانندگی است.

وی همچنین تاکید کرد: نباید نشست و بعد از تصادفات به فکر ارائه خدمت به بازماندگان این حوادث بود بنابراین با این باورکه «پیشگیری بهتر از درمان است» برای نوروز سال 1396 نیز برای سومین دفعه کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی را با شعار« مدارا در رانندگی» راه اندازی کردیم تا شاید بتوانیم کاری برای کشور انجام دهیم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ضمن تاکید بر لزوم راه اندازی رشته های دانشگاهی در زمینه مددکاری اجتماعی و ترافیک؛ استفاده از تمام ظرفیت های موجود در جامعه جهت اطلاع رسانی اعم از نهاد های دولتی،رسانه ها، موسسات غیردولتی وخیریه،نهاد های مذهبی، انجمن ها، نوجوانان، جوانان، کودکان، سالمندان، هنرمندان، ورزشکاران و ...در زمینه داشتن سفری ایمن را ضروری دانست و بر ارائه خدمات مددکاری اجتماعی دراین حوزه، آموزش ایمنی در رانندگی از دوران کودکی، اجرای قاطع قوانین مربوط به ایمنی جاده ها و خودرو ها و ...تاکید کرد.

چلک همچنین گفت: معتقدیم که برای تغییر رفتارهای ترافیکی نیاز است دانش و آگاهی مردم بالا برود تا دیدگاه آنها نسبت به مسئله تغییر کند و پس از این تغییر در اثر عادت و تکرار، اعتقاد و باور درونی نسبت به آن مسئله در فرد ایجاد می شود و تمامی این مراحل را باید در آموزش‌های خود مدنظر قرار دهیم به همین ترتیب برای اصلاح رفتارهای ترافیکی نیازمند بسترسازی های مناسب در کشور هستیم.

وی افزود: برای تغییر رفتار نیازمند برنامه ریزی‌های مدون ومستمر و دقیق هستیم و تا زمانی که فقط پلیس بخواهد رفتارهای ترافیکی را به تنهایی کنترل کند به نتیجه مناسب نمی رسیم مگر آنکه از تمامی ظرفیت ها موجود در دستگاه های دولتی، نهادهای عمومی غیر دولتی، ظرفیت های مردمی و سازمان های غیردولتی بهره بگیریم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح کرد: در غیر این صورت با اقدامات بین بخشی به نتیجه نخواهیم رسید.باید برای کنترل رفتارهای ترافیکی مخاطب خود را بشناسیم و نوع ورود به مسئله را برای افراد متفاوت در نظر بگیریم.

موسوی چلک در ادامه افزود: آموزش مهمترین محور تغییر رفتار ترافیکی است همانگونه که برخی از مسئولین پلیس راهور هم دراین زمینه تاکید داشتند که باید برای همه گروه های سنی از قبیل کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال برنامه‌های جداگانه و به صورت مستقیم و غیر مستقیم و با شرط تداوم طراحی کنیم و هزینه و زمان کافی نیز برای اصلاح این رفتارها اختصاص دهیم.

وی افزود: همچنین استفاده از ابزارهای اطلاع رسانی و تاکتیکی برای جلوگیری از آسیب‌ها ضروری است تا فرد بتواند در زمان مناسب رفتار مناسب را ارائه دهد همچنان آنکه در تبلیغات نیز می‌توان رفتار فردی را تغییر داد و این تغییرات را تا سطح اجتماعی افزایش داد که برای همگی آنها باید برنامه ریزی‌های دقیق وجود داشته باشد تا شاهد تاثیرات مثبت اقدامات خود در جامعه و کاهش سوانح و تصادفات رانندگی در سطح ملی باشیم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پایان ضمن تبریک عید نوروز تاکید کرد: اگر در رانندگی مهربان تر باشیم و صبر و شکیبایی و بردباری و به عبارتی «مدارا در رانندگی» را پیشه کنیم از سفرمان لذت بیشتری می بریم و کمتر دچار تصادف می شویم.

منبع: ایسنا/22 اسفند 1396

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/22

نشست صمیمی داوطلبان فعال انجمن به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی

روز پنجشنبه ۱۹ اسفند به عنوان آخرین پنجشنبه کاری انجمن مددکاران اجتماعی ایران در سال ۹۵، اعضای فعال انجمن در سالهای اخیر گرد هم آمدند و یک نشست خاطره انگیز را برگزار کردند.

در این نشست،  که همه هزینه های آن را خود داوطلبان بر عهده داشتند رئیس و داوطلبین در جمعی صمیمانه به بیان خاطراتی پرداختند.

موسوی چلک، رئیس انجمن، در این نشست ضمن تشکر از اعضای داوطلب برای زمینه سازی برای برگزاری نشست، از هیات مدیره، پیشکسوتان و همه کسانی که از گذشته تا کنون با همه فراز و نشیب ها، مددکاری اجتماعی و انجمن مددکاران اجتماعی ایران را برپا نگه داشته اند تقدیر نمود و گفت: ما همه بخشی از حرفه مددکاری اجتماعی هستیم و پیش از ما کسانی بودند که زحمات زیادی کشیدند و ما باید از آنها سپاسگزار باشیم. بعد از ما نیز کسان دیگری خواهند آمد و همه باید به هم کمک کنیم.

رئیس انجمن همچنین گفت که اعضای داوطلب که خالصانه و تنها با عشق به حرفه انسانی مددکاری اجتماعی در این مجموعه حضور می یابند تکیه گاه و پشتوانه ارزشمندی برای انجمن هستند و مجموعه فعالیتها و حضور داوطلبین همدل ماست که امروز این انجمن در کشور  و میان دستگاه ها شناخته شده است و به ما اعتماد دارند که این سرمایه بزرگی برای انجمن است.

وی گفت: اگر امروز انجمن وضعیت خوب و جو آرامی دارد، هم به خاطر همه کارهایی بود که در گذشته انجام شده و هم به خاطر همت همه اعضای آن است. امروز همه تلاشمان را برای تقویت انسجام و گسترش مهربانی اجتماعی در میان مددکاران اجتماعی کشور انجام می دهیم و این را با افتخار می گویم.

وی تأکید کرد: ما اعتقاد داریم مددکاران اجتماعی در هر دانشگاهی که تحصیل کرده اند و همه کسانی که با هدفهای این حرفه همراه هستند در یک صف قرار دارند و جدا کردن افراد با عناوین مختلف حاصلی برای ما نخواهد داشت. حرفه قائم به افراد نیست و همه باید برای صنف و حرفه تلاش کنیم و برای منافع شخصی نباید منافع جمعی را قربانی کنیم.

در انتهای برنامه یک سپاسنامه و نیز نامه تبریک نوروز و روز جهانی مددکاری اجتماعی به حاضرین اعطا شد.

photo_2017-03-10_12-48-36 photo_2017-03-10_12-51-55

photo_2017-03-10_12-56-54 photo_2017-03-10_12-47-23

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/21
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران:
مدارا و صبر در جامعه به فراموشی سپرده شده است
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: «آمار بالای پرونده‌های قضایی که ناشی از خشونت‎های اجتماعی، طلاق، بی‌تفاوتی به درگیری‌هاست، می‌تواند ناشی از نبودن صبر، بردباری و مدارا در جامعه باشد.»


 
مدارا و صبر در جامعه به فراموشی سپرده شده است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی قوه قضاییه و به نقل از روابط عمومی ستاد ملی صبر،  سید حسن موسوی چلک در گفتگو با روابط عمومی ستاد ملی صبر، با بیان این مطلب که جامعه ما از مدارا دور شده است، گفت: «میزان جرم در جامعه‌ای که صبر و بردباری وجود داشته باشد، کمتر است و جای آن را انسجام، نشاط و تعلق اجتماعی خواهد گرفت.»

این استاد دانشگاه، با اشاره به برگزاری همایش ملی صبر، افزود: «خروجی نابردباری اجتماعی به سمت سیستم قضایی می‌رود و اینکه خودِ قوه قضاییه در این موضوع پیشگام شده است، جای تبریک و آفرین دارد. برگزاری این همایش، اتفاق خوبی از جنس فرهنگی و اجتماعی است.»

موسوی چلک، تصریح کرد: «صبر را نمی‌شود با زور جا انداخت. صبر جزء فضایل انسانی و اخلاقی است. این فضایل تنها در صورتی برای جامعه جا خواهند افتاد که به خوبی به آن‌ها پرداخته شود.»

او تصریح کرد: «به اعتقاد ما مددکاران اجتماعی جامعه‌ای که مدارا پیشه کند، سلامت روانی-اجتماعی بیشتری خواهد داشت. طبیعتا در جامعه‌ای که این شاخص‌ها بالا باشد، سرمایه اجتماعی هم افزایش پیدا می‌کند که یکی از نتایج آن کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی است.»

رییس انجمن مددکاراناجتماعی ایران، با بیان این مطلب که مدارا و صبر در جامعه ما فراموش شده است، گفت: «اگر عصبانی هم هستیم، نباید خشم‌مان را بروز دهیم. هنگامی که در شرایط سختی هستیم یا در شرایطی که متناقض با نظر ما باشد، قرار می‌گیریم، اهمیت بردباری و مدارا دو چندان می‌شود.»

او با بیان این مطلب که در قرآن کریم بیشتر از 70 بار با کلمات مشابه، مفهوم صبر مطرح شده است، گفت: «این‌ها مفاهیمی است که باید مورد توجه و بحث قرار بگیرد. ورود قوه قضاییه به این موضوع مبارک است. اینکه قوه قضاییه در موضوع صبر، پیش‌گام شده، تاثیر مثبتی دارد و نشان می‌دهد که سیستم قضایی به سمت رویکرد جرم‌زدایی با نگرش ایجابی رفته است.»

چرا صبر نداریم؟

او در پاسخ به این سوال که چرا صبر اجتماعی مردم کاهش یافته است، گفت: «دلایل متعددی وجود دارد. نخست اینکه اخلاق در جامعه نسبت به قبل ضعیف‌تر شده است. نکته دوم اینکه ما مدت‌های مدیدی است که به درستی در حوزه اجتماعی و مولفه‌های فرهنگی کار نکرده‌ایم. در همین بخش فرهنگی، عمدتا ممیزی کرده‌ایم و گفتیم چه کاری نکنید. راهکار ندادیم و نگفتیم چه کاری بکنید.»

دکتر سید حسن موسوی چلک، افزود: «همیشه بعد سلبی را بر بعد ایجابی موضوعات فرهنگی اجتماعی غالب کردیم و نتیجه هم نگرفتیم. بخش بعدی بر می‌گردد به اینکه ما به افراد عجولی تبدیل شده‌ایم. همیشه دیر کرده‌ایم، همواره عجله داریم و فکر می‌کنیم حق با خودمان است.»

او تاکید کرد: «مفهوم صبر و مدارا، یکی از مولفه‌هایی است که در بحث حقوق شهروندی آن را دنبال می‌کنیم. ما برای اینکه به حقوق مردم احترام بگذاریم، صبر نداریم. در عین حال انتظار داریم که به حقوق خودمان تعرض نشود.»
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۵
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/20

زندگی ازهم پاشیده بافرزندانی ازدرون پاشیده تر


 تلخ ترین برآیند یک زندگی از هم پاشیده و زوج از هم طلاق گرفته، فرزندانی از درون پاشیده است که خطر آسیب های اجتماعی هر لحظه آنان را تهدید می کند.

  به گزارش ایرنا،به خاطر قتل پدر در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می شود. این فرزند طلاق ،علت کشتن پدرش را سلب آزادی عنوان کرده و می گوید: هر وقت از دیدن مادرم به خانه برمی گشتم پدرم مرا زیر کتک می گرفت و دیگر نتوانستم این آزادی از من گرفته شده را تحمل کنم.

 این نوجوان معتقد است، دو نفر قبل از تشکیل زندگی ابتدا باید هدف خود را از تشکیل زندگی مشترک مشخص کرده و سپس آموزش های لارم را در این زمینه ببینند.

 او به شدت معتقد است تا دو نفری که آموزش زندگی و مهارت های زندگی زناشویی را ندیده اند، نباید با هم ازدواج کنند و مهم تر از آن بخواهند فرزند به دنیا بیاورند که بعدها مانند او امروز در گوشه کانون یا زندان ها روزها را سپری کند.

  یکی از آسیب های جدی که سطح جامعه را تهدید می کند طلاق است؛ البته خود طلاق ممکن است فعل حرامی نباشد اما تبعاتی که بعدها به دنبال دارد برنکوهیده و بدترین نوع حلال بودن آن، صحه می گذارد.

 اگر پای درد دل بسیاری از کودکان کار، کودکان و بزرگسالان معارض با قانون و حتی افراد به ظاهر خشن بنشینی در می یابی که بیشتر آنان یا فرزند طلاق هستند یا در یک خانواده بی سرپرست و بدسرپرست زندگی می کنند.

 اگر پای خود را به کانون اصلاح و ترییت گذاشته باشی و از نزدیک با کودکان این کانون گپ وگفتی صمیمانه داشته باشی متوجه می شوی از هر 10 نفرشان 9 نفر متاسفانه حاصل یک خانواده از هم پاشیده هستند و اینجاست که مشئمز کننده بودن طلاق به روشنی رنگ و جلوه خود را نشان می دهد.

**کودکان کانون اصلاح و تربیت نخستین قربانیان زندگی از هم پاشیده

علی نجفی توانا استاد حقوق و وکیل دادگستری در این باره به ایرنا گفت: طلاق ، اعتیاد و بزهکاری والدین یا یکی از آنان موجب از بین رفتن کانون خانواده متعادل می شود و از این رو فرزندان این خانواده ها بدلیل نداشتن سرپناه و یا حداقل کسی که بتواند از آنان حمایت کند، بیشتر از بقیه همسالان خود در معرض آسیب قرار می گیرند.

 وی ادامه داد: کودکان کانون، اصلاح و تربیت نخستین قربانیان خانواده های از هم پاشیده هستند و این از هم پاشیدگی خانوادگی هم می تواند در اثر تبعیض اقتصادی و بی عدالتی باشد.

 به گفته نجفی توانا ، این کودکان چون از داشتن یک خانواده متعارف و یک سرپرست متعادل محرومند ، افسرده می شوند و گاهی در مقابل قانون و عرف قرار می گیرند.

 **ویژگی مشترک افراد درگیر آسیب های اجتماعی، داشتن خانواده نابسامان است

سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا یکی از دلایلی که طلاق در حوزه آسیب شناسی اجتماعی مورد بررسی و مورد مطالعه قرار می گیرد را آثار منفی آن روی کودکان عنوان کرد.

 این مددکار اجتماعی درباره این نکته خبرنگار ایرنا که در کانون اصلاح و تربیت تقریبا از هر 10 کودک معارض با قانون 9 کودک در خانواده از هم پاشیده و نابسامان زندگی می کردند، اظهار کرد: باید نگران این موضوع بود و باید عواقب طلاق را آسیب های اجتماعی بچه ها مانند اعتیاد، خشونت، بزه را دید.

 وی اضافه کرد: اگر چه این موارد مطلق نیست اما به طور قاطع می توان گفت که افرادی که درگیر آسیب های اجتماعی می شوند یکی از ویژگی های مشترک آنان، داشتن خانواده نابسامان است یعنی این افراد پدر ناسالم، معتاد، مادر ناسالم و معتاد، خانواده از هم پاشیده یا والدین متارکه کرده دارند.

 رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطرنشان کرد: بیشتر این کودکان در خانواده هایی زندگی می کنند که ویژگی لازم را برای تربیت فرزند ندارند یا در محیطی به سر می برند که مولفه های کلیدی برای تربیت کودکان خلاق و سالم وجود ندارد. این نکته در بسیاری از آسیب ها خود را نشان می دهد .

 وی با ذکر این نکته که هر چه افراد در سن پایین تر باشند میزان آسیب پذیری آنان دربرابر آسیب های اجتماعی بیشتر می شود، تصریح کرد: از آنجا که کودکان بویژه در سنین رشد، بحران های متعددی را تجربه می کنند، اگر خانواده در این دوران کنار آنان نباشد ، به دلیل نداشتن نظارت لازم و حمایت های عاطفی، می تواند بستری را برای گرایش به آسیب های اجتماعی از جمله به جرائم و تعارض با قوانین در بین این کودکان ایجاد شود.

 ** مهار روند افزایش طلاق 

مهدی امیری اصفهانی قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در گفت وگو با ایرنا اما از جنبه دیگر به موضوع طلاق پرداخت و به اقدام این معاونت در مهار روند افزایش طلاق در کشور اشاره کرد.

 

این مقام قضایی درباره اقدام های این معاونت در کاهش طلاق در کشور، اظهار کرد: اگرچه آمار طلاق در کشور به نسبت زیاد است، اما اگر بخواهیم بگوییم تلاش ها و اقدام ها اثری نداشته است، منصفانه نیست.

 وی اضافه کرد: به جرات می توانم بگویم با توجه به اقدام های انجام شده در سطح ملی با هماهنگی دستگاه های مختلف در حوزه تحکیم خانواده، روند افزایش طلاق مهار شده است.

امیری اصفهانی تاکید کرد، این به این معنا نیست که افزایش طلاق نداریم، بلکه شدت آن کاهش یافته است.

 

این مقام قضایی تصریح کرد: از آنجا که حرکت بسیار نگران کننده ای در افزایش طلاق در کشور شکل گرفته بود، این اقدام حوزه تحکیم خانواده موجب کاهش سرعت رشد شد و این خود قدم بزرگی است.

 قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تاکید کرد، برنامه های مختلفی در نظام پیشگیری کشور با راهبری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و در حوزه تحکیم بنیان خانواده تنظیم و تقسیم کار خوبی در شورای اجتماعی کشور در این عرصه شده است.

 

وی افزود: در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بخش قابل توجهی از برنامه ها حول محور خانواده است که این برنامه ها نه صرفا روی طلاق بلکه روی سایر اموری که نهاد خانواده را مستحکم می کند، تمرکز دارد.

امیری اصفهانی ابراز امیدواری کرد، در آینده ای نزدیک این برنامه منجر به توقف افزایش طلاق شود.

 وی تاکید کرد ، نخست باید رشد طلاق متوقف شود و سپس مسیر آن را عکس کرد تا نسبت ازدواج به طلاق افزایش یابد.

 با توجه به تاثیر نامناسب طلاق، روی کودکان امروز و پدران ومادران فردای جامعه ، اگر چه همه نهادها و مسئولان اجرایی و قضایی برای مهار روند افزایشی و حتی کاهش آن دست به دست هم داده و در حال تلاش برای رسیدن به نقطه مطلوب در این زمینه هستند، اما هنوز این موضوع فراگیر، جای بیشتری برای کار کردن دارد و همتی بیشتر و جانانه را می طلبد.منبع:خبرگزاری ایرنا

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/18

تصاویر نکوداشت دکتر حسین فکرآزاد/ ۹ اسفند ۹۵/ بخش چهارمنوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/12/15


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی