دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
کد خبر: 82079792 (5341004) | تاریخ خبر: 29/02/1395 | ساعت: 14:46|

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران:

55 درصد دادخواست های طلاق با مواد مخدر در ارتباط است

یزد - ایرنا - رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: 55 درصد متقاضیان طلاق حداقل در دادخواست خود موضوع مواد مخدر را ذکر کرده اند.

به گزارش ایرنا ، سید حسن موسوی چلک روز چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان یزد اظهار کرد: حوزه اعتیاد را نمی توان به عنوان جزیره ای مستقل از همه بخش های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در نظر گرفت، زیرا اعتیاد تاثیر گذار و هم تاثیرپذیر است.
وی افزود: در برهه کنونی 15 میلیون پرونده قضایی در کشور داریم که از این تعداد کمتر از 300هزار پرونده مربوط به مواد مخدر است.
وی ادامه داد: در حوزه ازدواج و طلاق در سال 1394 باوجود جمعیت 11 میلیونی آماده سن ازدواج، شاهد کاهش 6 درصدی ازدواج بودیم و هر چند وضعیت طلاق تفاوت چندانی نکرده اما نسبت آن به ازدواج به 23.9 رسیده است.
این مسئول اضافه کرد: 23 درصد مردم ایران دارای حداقل یک اختلال روانی هستند و 12 درصد مردم از افسردگی جدی رنج می برند.
مشاور رییس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی گفت: حوزه اجتماعی به دغدغه ای جدی برای کشور تبدیل شده و شاهد وضعیتی نگران کننده در این حوزه هستیم.
موسوی چلک افزود: البته این نگرانی به معنی نفی تلاش های انجام شده در حوزه های مختلف نیست اما همه این تلاشها در نهایت منجر به وضعیت موجود شده است.
وی با تاکید برا اهمیت تقویت رویکردهای فرهنگی و اجتماعی برای کنترل و کاهش مواد مخدر و آسیب های اجتماعی ادامه داد: در این راستا فراهم آوردن بستر لازم برای مردم و سازمان های غیردولتی نیز ضرورت دارد؛ بستری که نگاه قیم مآبانه به سازمان های غیردولتی نداشته باشیم.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به رابطه مستیم سرمایه اجتماعی با مشارکت مردم در حوزه مقابله اظهار کرد: در این بخش باید بستر لازم در سه حوزه سیاستگذاری، اجرا و نظارت برای سازمان های غیردولتی فراهم شود.
وی با بیان اینکه سازمان های غیردولتی در برهه کنونی بیشتر درگیر حوزه اجرا هستند افزود: اجتماعی شدن نیازمند توجه همه جانبه به ظرفیت های سازمان های غیردولتی در حوزه اعتیاد است.
این مسئول با اشاره به اهمیت موضوع رصد، آینده نگری و مدیریت امور اجتماعی با رویکرد اجتماعی ادامه داد: تقویت رویکرد سلامت نگری با محور سلامت اجتماعی در نظام سیاستگذاری نیز کمک شایانی به اجتماعی شدن می کند؛ موضوعی که در برنامه ششم توسعه نیز مدنظر قرار گرفته است.
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: تغییر مسیر به سمت مواد مخدر صنعتی، آسیب های اجتماعی ناشی از فضای مجازی به عنوان مرگ خاموش، کودکانی (زیر 18 سال) شدن آسیبهای اجتماعی و تغییر مسیر آسیبهای اجتماعی به سمت خانواده به عنوان مشخصه های وضعیت آسیبهای اجتماعی در ایران مطرح شده و نگران کننده است.
استاندار یزد نیز در این نشست با اشاره به رتبه دهم این استان در حوزه سرمایه اجتماعی گفت: باید بستر مناسب برای مشارکت مردم به منظور مبارزه با آسیبهای اجتماعی فراهم شود.
سید محمد میرمحمدی با اشاره به اهمیت موضوع تحقیق و پژوهش برای ارتقای فعالیت ها افزود: در حالی که دنیا توجه ویژه ای به تحقیق و پژوهش برای پیشبرد امور دارد ما با کمبود فعالیت در این حوزه روبرو هستیم.
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/30

نگاهی حقوقی و اجتماعی به پرونده دختر زنجانی

پیامد قانونی برقراری رابطه نامشروع با کودکان چیست؟

 

سلامت نیوز:برقراری ارتباط جنسی میان کسانی که با یکدیگر پیوند زناشویی ندارند یا تحت عنوان جرایم دارای مجازات حدی (زنا، مساحقه، تفخیذ) پیگیری می‌شود یا تحت عنوان کلی رابطه نامشروع قرار می‌گیرد. در این میان، وقتی یک طرف حادثه، کودک باشد، به خاطر نداشتن شناخت نسبت به موضوع، از اتهام ارتباط نامشروع مبرا می‌شود، اما برای طرف دیگر به دلیل اینکه با فرد نابالغی رابطه برقرار کرده است، لزوما مجازات متفاوتی، اعمال نمی‌شود. این در حالی است که قانونگذار درباره جرم زنا این تفاوت را قائل شده است و ارتکاب این عمل با دختر نابالغ را در حکم زنای به عنف (تجاوز) جرم‌انگاری کرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، دانش‌آموز 9 ساله‌ای است که در مدرسه با آزار و اذیت معلمش مواجه شده است، اما از آنجا که تجاوز به اثبات نرسید، اتهام زنای معلم زنجانی رد شد و حالا او متهم است به رابطه نامشروع و با قرار وثیقه آزاد است؛ در حالی که این موضوع روی افکار عمومی تاثیرات منفی و غیرقابل قبولی برجا گذشته است.

تجاوز یا رابطه نامشروع؟

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل پایه یک دادگستری درباره علت پذیرفته نشدن ادعای تجاوز (زنا) و تعقیب متهم تحت عنوان اتهامی رابطه نامشروع می‌گوید: زنا در قانون مجازات اسلامی در بخش حدود آمده است و طبق ماده 221 قانون مجازات اسلامی، به معنی جماع مرد و زنی بدون علقه زوجیت است. برای زنا تحت شرایطی حکم اعدام صادر می‌شود که یکی از موارد آن بند «ت» ماده 224 قانون مجازات اسلامی (زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی) است. همچنین در تبصره 2 این ماده آمده است:‌ «...در زنا از طریق اغفال و فریب‌دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم‌شدن او شود نیز حکم فوق جاری است

با فاصله‌ای خیلی زیادتر، اگر این جرم ثابت نشود، مرتکب اقدام جنسی طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 75 به مجازات مقرر برای رابطه نامشروع محکوم می‌شود.

او ادامه می‌دهد: رابطه نامشروع نیز دامنه گسترده‌ای دارد. برای نمونه اگر رابطه محرمیت بین دختر و پسری وجود نداشته باشد و آنها حتی تلفنی با هم در رابطه باشند، جرمی که برای آنها در نظر گرفته می‌شود رابطه نامشروع است و از سوی دیگر، اگر دختر و پسری در رختخواب با هم باشند و زنا قابل اثبات نباشد، این رابطه نیز از نظر قانونی رابطه نامشروع محسوب می‌شود که مجازات آنها تا 99 ضربه شلاق است.

حداکثر مجازات قانونی

این وکیل پایه یک دادگستری درباره پرونده ندا، دختری که ناخواسته مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است، با توجه به اینکه فرضیه زنا مبتنی بر نظر پزشکی قانونی رد شده است، می‌گوید: در این پرونده تجاوز صورت نگرفته، در نتیجه معنای ماده 221 محقق نشده است. بنابراین موضوع، مشمول رابطه نامشروع می‌شود. با این حال درباره عنوان اتهامی رابطه نامشروع در این پرونده، باید در نظر گرفت که دختر 9 ساله تمایلی به این ارتباط نداشته و با زور مجبور به این کار شده است. در نتیجه کسی که اکراه در انجام جرمی داشته، متهم محسوب نمی‌شود و این مجازات از او سلب می‌شود.

خرمشاهی همچنین درباره اینکه معلم بودن متهم، نقشی در افزایش مجازات دارد یا خیر؟ می‌گوید: مجازات‌ها به تناسب شغل افراد تغییر پیدا نمی‌کند، اگر جرمی مجازات داشته باشد، مجازاتش برای معلم، پزشک یا فرد عادی یکسان است اما از آنجا که شاغلان در بعضی از مشاغل حساس مثل معلمی، استادی، وکالت یا پزشکی مورد اعتماد جامعه هستند، اگر این افراد مرتکب جرمی شوند، علاوه بر مجازات اصلی، مطابق ماده 23 قانون مجازت اسلامی، دادگاه می‌تواند مجازت تکمیلی را هم برای مرتکب در نظر بگیرد. در این مورد هم چون کاری که متهم انجام داده تاثیر منفی زیادی بر فرد و جامعه گذاشته است، می‌توان مجازات تکمیلی برای او در نظر گرفت.

منع از اشتغال به شغل، حرفه یا کار معین، انفصال از خدمات دولتی و عمومی، اقامت اجباری در محل معین، الزام به خدمات عمومی، انتشار حکم محکومیت قطعی از جمله مجازات‌های تکمیلی به‌شمار می‌رود.

او ادامه می‌دهد: در کنار این مجازات تکمیلی، می‌توان اشد مجازات مقرر در ماده 637 (99 ضربه شلاق) در نظر گرفته شود.

ارتباط جنسی در زیر سن قانونی

اما سوالی که در این بین مطرح می‌شود این است که آیا مجازات فردی که کودکی را به زور مورد آزار و اذیت قرار داده یا او را اغفال کرده مانند کسی است که با زن بالغی در رابطه نامشروع با رضایت دوطرفه بوده است؟ محمدعلی نجفی توانا، وکیل پایه یک دادگستری و جرم‌شناس در این باره می‌گوید: این اقدام (سوء استفاده جنسی از کودکان) را نمی‌توان رابطه نامشروع در نظر گرفت. رابطه نامشروع در واقع رابطه دوطرفه دو شخص بالغ است اما در این حالت یک بچه مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته است. معمولا در این باره که نزدیکی صورت نمی‌گیرد، می‌گویند مساحقه یا تفخیذ.

او ادامه می‌دهد: از آنجا که شاکی به سن قانونی نرسیده و بدون رضایت این کار روی او انجام شده است، هیچ مسئولیتی متوجه او نمی‌شود و تنها مجرم چنین پرونده‌هایی فرد بالغی است که این عمل را مرتکب شده است. در این صورت برای متهم مجازات حدی در نظر گرفته می‌شود. مجازات چنین متهمی تازیانه حدی است که تا 74 ضربه است. از سویی به دلیل سوء استفاده از اطفال و فریب آنها مجازات تعزیری دارد.

اثراتی که جبران‌ناپذیر است

سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در این مورد می‌گوید: یکی از خشونت‌های خانوادگی در جوامع مختلف خشونت یا آزار جنسی یا ارتباط یا بهره‌گیری جنسی در کودکان به ویژه دختران است. هر آزاری پیامد مختلفی دارد و آزار جنسی نیز پیامدهای جسمی و روحی ماندگاری دارد.

وی ادامه می‌دهد: گرچه معمولا آزار جنسی در جوامع مختلف پنهان می‌ماند و یکی از دلایل این مخفی ماندن این است که معمولا این کار توسط افرادی صورت می‌گیرد که ما به آنها اطمینان داریم.

موسوی چلک ادامه می‌دهد: ستایش در ورامین یا ندا در زنجان، نمونه‌هایی از این نوع هستند. البته اگر این جرم بر آنها تکرار شود، آثار مخرب، به مراتب بیشتری خواهد داشت. به همین دلیل یکی از اقداماتی که در جوامع مختلف برای این گروه انجام می‌شود، حمایت‌های روانی و اجتماعی از این گروه افراد آزار دیده است تا شرایط سخت را تحمل کنند و بتوانند به زندگی عادی‌شان برگردند.

او در خصوص تاثیرات این حادثه تلخ در روحیات قربانیان می‌گوید: اینکه این اتفاق تاثیر منفی در ذهن و روح می‌گذارد امری است بدیع، اما تاثیر این اتفاق در افراد متفاوت است و بستگی به سن، تجارب، شرایط جسمانی قربانی دارد.

تاثیر تسکین‌گذار اجرای مجازات

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درباره اثر مجازات در روحیه قربانیان این جنایات بیان می‌کند: مجازات عاملان این جنایت سیاه به عنوان مسکن برای خانواده و جامعه فرد می‌تواند اثرگذار باشد اما روی فرد آسیب‌دیده تاثیری ندارد.

او می‌گوید: به خانواده‌ها توصیه می‌کنم که به بچه‌هایشان آموزش‌های لازم را در این خصوص بدهند. متاسفانه در خانواده‌های ما چنین امری به ندرت به چشم می‌خورد.

ندا، ستایش و دختران دیگری که قربانی این جنایت می‌شوند، بی‌شک با زندگی تلخی مواجه خواهند بود. این قربانیان با مشاوره‌های روانپزشکی می‌توانند خیلی زودتر به زندگی معمولشان برگردند.


سلامت نیوز
25/2/1395

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/27
فوریت های اجتماعی یا همان اورژانس اجتماعی که با هدف رسیدگی به معضلات اجتماعی در مواقع بحرانی راه اندازی شد در حال حاضر، خود با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند، نهادی که گویی از همان ابتدا نارس متولد شد و ناقص نیز به حیات خود ادامه داد.
اغمای فوریت‌های اجتماعی در فقدان نیرو/ نقش اورژاﻧﺲ اﺟﺘﻤﺎعی در ﭘﻴﺸﮕﻴﺮی از ﺟﺮمبه گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی در سالهای اخیر  با روند رو به رشد و تزاید محسوسی مواجه بوده است.

خانه گریزی، بی خانمانی، طلاق، اعتیاد، فقر، بیکاری، مهاجرت،سرقت و... تنها بخشی از ناهنجاری هایی است که در لایه های پیدا و پنهان اجتماعی به چشم می خورد.

برخی از آمار منتشر شده در رسانه ها بیش از پیش عمق نگرانی ها و نارسایی های اجتماعی را به تصویر می کشد،آماری همچون بازگشت و لغزش دوباره 80 درصد از معتادان به مصرف مجدد مواد مخدر،یا نسبت 60 درصدی میزان طلاق به ازدواج در برخی از شهرها و مناطق ایران،نمونه هایی از این آمار نگران کننده محسوب می شود.

آماری که چندی پیش مرتضی میرباقری،معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور در نخستین جلسه شورای اجتماعی کشور در سال جاری به آن اشاره کرد. در این حجم از مشکلات و دغدغه های اجتماعی،ساز وکاری تعریف و پیش بینی شد که پیرو آن مقرر بود،به مثابه تسکین دهنده ای بر تن نحیف و بیمار ضایعه های اجتماعی خدمات اورژانسی را در این حوزه ارائه کند،ساز وکاری که تحت عنوان اورژانس اجتماعی یا فوریت های اجتماعی مطرح شد،اما گویی این مجموعه خود نیز دچار مشکلات ریز و درشتی است که چرخ گردون ارائه خدمات را در آن با کندی و موانعی جدی همراه ساخته است.

کمبود نیرو یکی از عمده ترین دغدغه های اورژانس اجتماعی به شمار می رود که چون بار سنگینی بر این مجموعه  آویخته است،این کمبود جدی زمانی بیشتر خود را نمایان می سازد که طبق اظهارات حبیب ا... مسعودی فرید،معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور،140 شهر بالای 150 هزار نفر کشور فاقد چنین ساز و کاری برای مقابله با آسیب های اجتماعی در مواقع اورژانسی،بحرانی یا فوریتی است.

به تعبیری می توان گفت میلیون ها نفر از چنین خدماتی محروم هستند و این در شرایطی است که نرخ آسیب ها و نارسایی های اجتماعی چندان مطلوب به نظر نمی رسد.

* کمبود 3 هزار نفر  نیروی انسانی در اورژانس اجتماعی

مسعودی فرید در تشریح میزان کمبودهای این مجموعه عنوان می کند:حداقل 3 هزار کمبود نیرو در این مجموعه وجود دارد و نیروهای فعلی نیز به دلیل عدم استخدام رسمی،به محض جذب نیرو در ارگانی دیگر بهزیستی را ترک می کنند.

*وقتی اورژانس اجتماعی در دریافت صد دستگاه خودروی  ون ناکام می ماند

کمبودهای اورژانس اجتماعی صرفا به حوزه انسانی ختم نمی شود،بلکه در بخش سخت افزاری نیز این مجموعه با کمبودها و کاستی هایی جدی مواجه است.

موضوعی که با اظهارات مدیرکل سابق دفتر آسیب های اجتماعی بهزیستی و نخستین بانی اورژانس اجتماعی هویدا می شود.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص علت حضور کمرنگ  ون های فوریت های اجتماعی می گوید:مسائل و نارسایی های اجتماعی آنچنان که باید جدی گرفته نمی شوند واین امر زمانی محسوس می شود که این مجموعه در دریافت 100 دستگاه ون برای بکارگیری در فوریت های اجتماعی ناکام و ناموفق است.

 سید حسن موسوی چلک،رئیس فعلی انجمن مددکاری ایران،با ذکر مطالب فوق به این موضع نیز اشاره می کند که اگر دستگاه و نهاد دیگری در خواست یک هزار ون را مطرح کند،این نیاز تامین می شود و این اظهارات موید تبعیضی است که در توزیع متوازن و عادلانه امکانات در این عرصه حساس وجود دارد.

* فلسفه شکل گیری اورژانس اجتماعی

تولد اورژانس یا فوریت های اجتماعی به دهه 70 باز می گردد،زمانی که آسیبی برای رشد بیشتر خیز برداشته بود و این امر باعث شد تا برای مهار وکنترل این نارسایی و گره گشایی از برخی مشکلات مردم در حوزه های اجتماعی ،نهادی تشکیل شود تا پوشش دهنده چنین نیازهایی شود.

در سال 78 این نهاد در چهار بخش مرکز مداخله در بحران،(برای شناسایی افراد در معرض آسیب های احتمالی و کاستن از شدت و ضریب بحران)،  مرکز پایگاه های خدمات اجتماعی( برای استقرار در سکونتگاه های غیر رسمی یا همان حاشیه نشینی)، سامانه تلفنی 123 ( برای ارائه خدمات در مواقع اضطراری همچون همسرآزاری،کودک آزاری،سالمند آزاری،فرار دختران،خودکشی و..).و  تیم های سیار ون سفید رنگ با خط های بنفش( که با هدف ورود و حضور سریع و فوریتی در موارد بحرانی تعریف شدند) فعالیت خود را آغاز کرد.

* 500 تماس غیر مرتبط تا پایان سال 94

یکی از نارسایی های موجود دیگر در مسیر این مجموعه،به عدم آشنایی کافی مردم به این ساز وکار و سامانه 123 باز می گردد،بطوریکه طبق اظهارات معاون اجتماعی بهزیستی،از 650 هزار تماس حاصله با این مجموعه تا پایان سال 94 تنها 150 هزار تماس مرتبط بوده است.

با مقایسه آمار فوق در بازه زمانی یکساله سال 94،با تعداد پرونده های تشکیل شده در محاکم قضایی در سال مذکور و میزان تماس های مرتبط با این مجموعه،به روشنی در می یابیم که آنچنان که باید این مجموعه معرف حضور مردم و جامعه نیست.

* وظیفه اورژانس اجتماعی چیست؟

فرید براتی سده در خصوص وظایف این مجموعه می گوید:هدف از تشکیل اورژانس مذکور مبتنی بر این امر است که با ارائه خدمات و مداخلات به موقع و به هنگام روانشناس و مددکار،از مبدل شدن مشکلات اجتماعی به موارد حاد و دامنه دار و بزه های پیچیده و مجرمانه جلوگیری شود و این در حالی است که امکانات متناسب برای تحقق این امر در چنین مجموعه ای وجود ندارد.

براتی سده با اشاره به کاستی هایی همچون عدم برخورداری از هویت این اورژانس(در افکار عمومی)و ضعف هایی که در نیروی انسانی و به روز بودن دانش با آن مواجه است،به موضوعی دیگر نیز اشاره می کند که به نوعی می توان آن را گلایه یا نقدی از سوی وی به این ساز وکار قلمداد کرد.

وی می گوید:تمرکز اورژانس اجتماعی بر خدمات مددکارانه است و این در شرایطی است که باید بر خدمات روانشناختی تمرکز بیشتری لحاظ شود.

این روانشناس عنوان می کند:مددکار با نوعی از نگاه حمایت اجتماعی همراه و عجین می شود و این در شرایطی است که خدمات چنین واحدی در دراز مدت محرز و مشخص می شود و در واقع امر خدمات اورژانس اجتماعی در فوریت و کمک رسانی سریع  برای کاهش بحران معنا پیدا می کند.

البته اظهارات فوق مورد قبول موسوی چلک نیست و وی معتقد است اورژانس اجتماعی  باید با برخورداری از مجموعه ای اعم از پزشک،روانپزشک،کارشناس علوم تربیتی،مشاور حقوقی،مددکار،روانشناس و...التیام دهنده آسیب های اجتماعی در ابعاد مختلف باشد.

فارغ از این تفاوت در نوع و نگاه این دو کارشناس و فعال حوزه اجتماعی،نباید از نظر دور داشت که می طلبد دستگاه های ذیربط در این خصوص با اتخاذ تدابیری صحیح،امکانات و الزامات این مجموعه را به نحو شایسته ای تامین کنند و بدون شک در تحقق این امر خطیر،نقش آفرینی دولت،بسیار حائز اهمیت و سازنده خواهد بود.

در شرایطی که شیب تند و صعودی آسیب های اجتماعی رو به افزایش است،حضور فعالانه این مجموعه،نقش موثری در مهار آسیب های سهمگین تر اجتماعی ایفا می کند،امری که لازمه آن تامین امکانات سخت افزاری و نرم افزاری کافی و مطلوب است،در غیر اینصورت جز نام و نشان،شاهد کار آمدی خاصی از این نهاد نخواهیم بود، مجموعه ای که بطور یقین با لحاظ کردن توجه هرچه بیشتر می تواند تسکین دهنده بسیاری از ناملایمات اجتماعی در مواقع بحرانی شود.
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/27

اورژانس اجتماعی 17ساله شد


 تسهیل دسترسی به خدمات اجتماعی برای افراد در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی پیامد های منفی رادرجامعهکاهش خواهد داد و کاهش پرونده های قضایی و انتظامی رابه دنبال خواهدداشت.یکی از منابع اجتماعی که با این هدف درایران راه اندازی شد اورژانس اجتماعی است که از سال 1378 درایران راه اندازی شده است.آیین نامه اورژانس اجتماعی به منظور ارائه خدمات و رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان اجتماعی در زمینه های مختلف خشونت، فرار، آزار، طلاق ، اختلال هویت جنسی و ... تدوین و ابلاغ شده است و با همکاری دستگاهها و وزارتخانه های مختلف  زمینه فراگیر شدن آن در سراسر کشور و با تامین اعتبارات لازم فراهم خواهد شد .
 اورژانس اجتماعی شامل چهار فعالیت مرکزمداخله در بحران فردی،خانوادگی واجتماعی، پایگاه خدمات اجتماعی، خط تلفن اورژانس اجتماعی(123) و خدمات سیار اورژانس اجتماعی است که در حال حاضردر تمام استان های کشور فعالیت دارد. البته همه فعالیت ها به شکل فعلی همزمان فعال نشدند.مرکزمداخله دربحران که مرکزمادر و اصلی اورژانس اجتماعی است در سال 78یعنی 17سال قبل در ابتدا در 8 استان افتتاح شد و بعد گسترش پیدا کرد.
 خط تلفن اورژانس اجتماعی در ابتدا سه رقمی نبود.هر مرکزی که فعال می شد مردم با شماره آن مرکز تماس می گرفتند ولی یادگیری شماره ها سخت بود .در تهران این خط 7 رقمی بود در شهرستان ها هم حداقل5 رقمی و در نهایت در سال 1383 شماره تلفن سه رقمی123 که در گذشته برای اورژانس فوریت های پزشکی بود به اورژانس اجتماعی اختصاص پیدا کرد که با پیگیریهای انجام شده ابتدا درمرکز نواب صفوی افتتاح شد.
خدمات سیار اورژانس اجتماعی هم درگذشته به شکل فعلی که دارای خودروی یک شکل باشند، نبود.بیشتراز طریق خودرو های اداری یا آژانس ها پیگیری ها و مداخله در محل انجام می شد.یک مقطعی5 ون برای این کار در نظر گرفته شده بود و بعد درتهران مینی بوس برای این کار اختصاص پیدا کرد.در شهرستان ها هم نوع خودروها متفاوت بود. خودروهای موجود در 25 خرداد 87در تهران در محل نمایشگاه بین المللی تهران با 50 خودرو افتتاح شد .
اولین مراکز اورژانس اجتماعی 17 سال قبل دراستان یزد افتتاح شد و از آن سال به بعد به مرور استانها نسبتا به راه اندازی این مراکز اقدام کردند که البته اورژانس در آن سالها اینگونه و تکمیل نبود .
 به منظور نهادینه شدن همکاری های بین بخشی آیین نامه ایی یک باردر 26 شهریور سال گذشته با انجام اصلاحاتی در هیئتدولت  به تصویب رسید .پس از انجام اصلاحات مجددا در خرداد ماه 92تصویب و ابلاغ شد.البته عنوان آیین نامه مصوب هیئت وزیران «فوریت های اجتماعی »است که چون دولت نمی تواند در لایحه از اصطلاحات لاتین استفاده  کندفوریت جایگزین اورژانس شد..
گروه های هدف اورژانس اجتماعی عبارتند از: خشونت دیدگان خانگی از قبیل کودک،‌همسر ، سالمند و معلول آزار دیده ،افرادی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده‌اند و خانواده آنان،دختران و پسران فراری از منزل ،زنان و دختران در معرض آسیب اجتماعی یا آسیب دیده اجتماعی ،زوجین متقاضی طلاق و افراد در معرض بحران طلاق ، کودکان خیابانی ،مبتلایان به اختلال هویت جنسی در معرض آسیب از جمله دریافت کنندگان خدمات فوریتهای اجتماعی هستند.
 براساس ماده 4 این لایحه به منظور کنترل و کاهش بحرانهای فردی، خانوادگی و اجتماعی از طریق ارایه خدمات به دریافت کنندگان خدمات فوریتهای اجتماعی، دستگاههای اجرایی مانند وزارتخانه های بهداشت ، ارتباطات و فناوری ، دادگستری ، کشور، راه و شهرسازی ، رفاه و تعاون و... مکلفند ضمن هماهنگی با سازمان بهزیستی اقدامات لازم را انجام دهند.
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه تجهیز شبکه فوریتهای در کل کشور به تجهیزات مخابراتی از جمله راه اندازی خط تلفن فوریتهای اجتماعی (123) و فرکانس خط بی سیم به صورت مکالمه رایگان ،‌ایجاد زیر ساخت لازم ( نرم افزاری وسخت افزاری) خط تلفن اورژانس اجتماعی 123 در تمامی مناطق شهری و روستایی را بر عهده دارد و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز وظیفه ارائه خدمات درمانی فوری به دریافت کنندگان خدمات فوریتهای اجتماعی ارجاع شده از مرکز و معرفی دریافت کنندگان خدمات فوریتهای اجتماعی که برای دریافت سایر خدمات( غیر از خدمات موضوع این آیین نامه) به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند به مرکز را برعهده خواهد داشت.
وزارت دادگستری نیز وظیفه هماهنگی با قوه قضاییه به منظور انجام موارد زیر با رعایت قوانین و مقررات مربوط ،‌ صدور احکام قضایی لازم، حضور مددکاران اجتماعی مرکز در جلسات رسیدگی‌های قضایی مربوط به دریافت کنندگان خدمات فوریتهای اجتماعی،‌ تعیین شعبه‌های ویژه در کلان شهرها و مراکز استانها یا قاضی مشخص برای رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی از مرکز،‌ ،‌حمایت از کارکنان مرکز در اقامه دعاوی ناشی از انجام وظایف قانونی در مقابل شاکیان را بر عهده دارد.
همچنین وزارت کشور نیز در راستای تعیین تکلیف افراد خارجی فاقد مجوز اقامت، ارجاع شده از مرکز با قید فوریت و پذیرش آنها در مراکز مرتبط با اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی،‌ تسهیل صدور شناسنامه و مدارک هویتی برای گروههای هدف فاقد مدارک با معرفی مرکز طبق قوانین و مقررات مربوط از طریق سازمان ثبت احوال کشور، هماهنگی با استانداری‌ها جهت اولویت دادن به طرح‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی در کارگروه فرهنگی، اجتماعی و خانواده شورای برنامه ریزی و توسعه استان ، ،تامین اعتبار مورد نیاز استانی از طریق شورای برنامه ریزی و توسعه استان،اتخاذ تدابیر لازم برای ایجاد هماهنگی بین خدمات فوریتی فعال در کشور از جمله خطوط تلفن 123-115-125-110 ،‌بررسی عملکرد دستگاههای استانی مسئول از طریق کارگروه فرهنگی، اجتماعی و خانواده شورای برنامه ریزی و توسعه استان و ارایه نتایج آن به شورای یاد شده اقدام کند.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز وظیفه توسعه خدمات فوریتهای اجتماعی در شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت تا پایان سال 92 و تشکیل جلسات با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاه‌های اجرایی همکار با هدف ایجاد هماهنگی ، سیاستگذاری و اقدامات راهبردی برای ارایه خدمات فوریتهای اجتماعی را بر عهده دارد .
وزارت راه و شهرسازی نیز وظیه دارد زمین مورد نیاز مراکز تابع به صورت رایگان با رعایت قوانین و مقررات مربوط را تامین کند.
طراح آیین نامه اورژانس اجتماعی با اشاره به اینکه اعتبار مورد نیاز این لایحه در بودجه سالانه دیده می شود، گفت: پایش و ارزشیابی فعالیت مراکز تابع ،‌ تهیه گزارشات عملکرد دستگاههای مسئول و ارسال به وزارت هر 6 ماه یکبار،‌استاندارد سازی خدمات و تجهیزات مراکز تابع،‌استفاده از ظرفیت‌های شوراهای شهر و شهرداریها جهت اجرای این آیین نامه و ... از جمله مواردی است که براساس این لایحه باید اجرایی شود.
از جمله وظایف نیروی انتظامی نیز می توان به حمایت از کارکنان مرکز در مواردی که سلامت جسمانی و امنیت جانی آنها و یا دریافت کنندگان خدامت فوریتهای اجتماعی در معرض خطر قرار می‌گیرند، ارجاع دریافت کنندگان خدمات فوریتهای اجتماعی به مراکز فوریتهای اجتماعی با رعایت قوانین و مقررات مربوط و همکاری لازم جهت استقرار خودروهای خدمات سیار فوریتهای اجتماعی در میادین شهرها از جمله وظایف نیروی انتظامی در خصوص اجرای لایحه اورژانس اجتماعی است.
نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/27
رئیس انجمن مددکاراناجتماعی ایران در گفتگو با پانا تشریح شد:

مصایب ازدواج دختران بزرگ‌تر با پسران کوچک‌تر


   
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به افزایش ازدواج میان دختران با پسران کوچک تر از خودشان گفت: با توجه به پژوهش های انجام شده غالبا این دسته از ازدواج ها چون به دلایل اقتصادی انجام می شود با شکست مواجه خواهد شد.

خبرگزاری پانا+

سید حسن موسوی چلک در گفتگو با پانا درباره عوامل افزایش ازدواج مردان به با زنان بزگتر از خود گفت: بیشترین عوامل این موضوع متوجه مسانل مالی و اقتصادی است.زیرا درحال حاضر زنان در کشور ما از جایگاه خوبی برخودارند و از این رو موقعیتهای شغلی خوبی دارند.

به گفته این آسیب شناس؛ خام بودن جوانان و تحت تأثیر احساسات قرار گرفتن، یکی دیگر از دلایلی است که موجب چنین ازدواج هایی می شود.

چلک ادامه داد: این گونه ازدواج‌ها در گذشته کمتر و در چند سال اخیر بیشتر شده است و عواملی چون میزان درآمد، داشتن خانه،‌ ماشین و... توسط دختر بیشتر از سایر مزیت‌هابه چشم پسران می آید.

وی به نقش تحولات اجتماعی در جامعه اشاره کرد و گفت: جامعه ما در حال تحول و دگرگونی است  این تحولات روی نگرش به مسایل ازدواج هم تاثیر گذار خواهد بود .یعنی انتخاب همسر با معیارهای جدید مواجه خواهد شد معیارهایی که کمتر با احساسات آمیخته است و بیشتر عقلانی است.

وی با اشاره به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است ،گفت: در اینگونه ازدواج ها پس از مدتی پس از آنکه شر و شور خواسته‌های هر دو طرف کاسته می‌شود، نارضایتی و مخالفت خانواده‌ها را درک می‌کنند.

موسوی چلک در پاسخ به اینکه آیا این ازدواج ها موفق و یا با شکست روبرو خواهد شد ،گفت: قطعا همه ازدواج‌هایی که دختر بزرگ‌تر از پسر است به طلاق نمی‌انجامد و در مواردی ازدواج موفق هم دیده شده است چرا که شکل‌گیری یک طلاق حدود 17-18 عامل مانند اختلاف فرهنگی، درک متقابل، ناتوانی جنسی مردان، اعتیاد، شغل و... دخالت دارد که یکی از این عوامل می‌تواند اختلاف سنی باشد و این عامل هم به چند دسته تقسیم می‌شود. مهم‌ترین بخش این تقسیم‌بندی هم طلاق دخترانی است که از همسران خود بزرگ‌تر هستند.

به گفته این آسیب شناس اگر هر چیزی از مدار عرفی و عقلانی خود خارج شود افراد را در طولانی مدت با مشکلاتی مواجه خواهد کرد پس بهتر است پسران در هنگام ازدواج تنها به دنبال منافع اقتصادی خود نباشند و بیشتر بر تفاهم میان یکدیگر توجه داشته باشند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/26
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به پانا خبر داد؛

کاهش سن ارتکاب جرم

     
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با ابراز نگرانی از رشد آسیب های اجتماعی در میان زنان و کودکان گفت: گسترش کانون های اصلاح و تربیت کودکان نشان دهنده این است که سن ارتکاب به جرایم پایین تر آمده و تعداد این افراد نیز بیشتر شده است.
 
خبرگزاری پانا+
سید حسن موسوی چلک در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، با بیان اینکه آسیب های اجتماعی ذات منفی دارند، اظهار داشت:  یکی از ویژگی های این حوزه، تنوع آسیب های اجتماعی و تغییر در ترکیب سنی و جنسی افرادی است که درگیر آن هستند.
 
رئیس انجمن مددکاری ایران با اشاره به رشد نگران کننده برخی آسیب های اجتماعی در میان زنان گفت: بررسی ها نشان می دهد برخی آسیب های اجتماعی رو به افزایش بوده که این رشد نگران کننده است. به عنوان نمونه در پژوهشی که در بخش اعتیاد انجام شده آمار زنان معتاد که در مراکز ترک اعتیاد بودند بیش از 5 درصد در سال 86 بوده که این میزان در سال 90 بیش از 10 درصد شده است.
 
وی ادامه داد: همچنین در حوزه آسیب اجتماعی ایدز روند رو به رشد را شاهد هستیم، نه اینکه تعداد زنان بیشتر از مردان باشند اما در این بخش درصد قابل توجهی رشد داریم.
 
موسوی چلک در ادامه با اشاره به اینکه در بسیاری از آسیب های اجتماعی سن افراد به شدت پایین آمده است، تصریح کرد: آسیب هایی که ناشی از استفاده نادرست از فضای مجازی است در بین نوجوانان و جوانان علاقمندی بیشتری وجود دارد و گسترش کانون های اصلاح و تربیت در کشور نشان دهنده این است که نگرانی در این بخش جدی است.
 
آسیب‌پذیری زنان بیشتر از مردان است
 
رئیس انجمن مددکاری ایران با تأکید بر اینکه در حوزه آسیب های اجتماعی میزان آسیب پذیری زنان به مراتب بیشتر از مردان است، اظهار داشت: در حال حاضر شاهد هستیم که مصرف سیگار در میان زنان رو به افزایش است. در گذشته مصرف سیگار در میان زنان پنهانی بوده و در پستو انجام می شد اما هم اکنون به صورت علنی و کامل مشهود در جامعه مصرف می شود.
 
وی افزود: اگر امروز در حوزه آسیب های اجتماعی تدبیر نشود در آینده باید برای مدیریت آسیب های اجتماعی زنان نگاه ویژه تری داشته باشیم. به طور معمول در جامعه نسبت به زنی که درگیر آسیب اجتماعی می شود، واکنش ها منفی تر و پذیرش سخت تر است. در واقع دیواری که جلوی زنانی که درگیر آسیب های اجتماعی می شوند، کشیده می شود به مراتب ضخیم تر و بلند تر از دیواری است که جلوی مردان آسیب دیده اجتماعی کشیده می شود.
 
نگرانی از میزان افزایش آسیب‌های اجتماعی در میان کودکان
 
موسوی چلک در ادامه با ابراز نگرانی از افزایش آسیب های اجتماعی در میان کودکان و نوجوانان، توضیح داد: وقتی سن اعتیاد پایین می آید طول مدتی که این افراد درگیر موضوع می شوند، بیشتر از افراد بزرگسال است که در این زمینه باید نگران باشیم چرا که این موضوع برای جامعه ما مطلوب نیست.
 
وی با بیان اینکه آسیب های اجتماعی که به کودکان زیر 18 سال مربوط باشد کودکانه بودن آسیب های اجتماعی نامیده می شود، خاطرنشان کرد: این آسیب ها شامل حوزه مواد مخدر، مصرف مشروبات و دیگر موارد می شود اما گسترش تعداد کانون های اصلاح و تربیت کودکان نشان دهنده این است که سن ارتکاب به جرایم پایین تر آمده و تعداد افراد بیشتر شده است.
 
راهکارهای کاهش آسیب‌های اجتماعی زنان و کودکان
 
رئیس انجمن مددکاری ایران درباره راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی در میان زنان و کودکان نیز توضیح داد: اولویت اول این است که آسیب های اجتماعی را به عنوان یک واقعیت تلخ در کشور بپذیریم. سپس آسیب های اجتماعی را در سیاست گذاری ها از حاشیه به متن بیاوریم و در نهایت از ظرفیت بخش های دولتی و غیردولتی در این زمینه استفاده کنیم.
 
نقش مهم آموزش و پرورش در کاهش آسیب‌های اجتماعی
 
موسوی چلک تصریح کرد: نقش نهادهای فرهنگی، اجتماعی، انجمن ها، رسانه، آموزش و پرورش و دانشگاه ها در کاهش آسیب های اجتماعی بسیار اهمیت دارد. البته در این میان نقش نهاد آموزش و پرورش از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که آموزش و پرورش مهم ترین بستر برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی به شمار می رود چرا که آموزش و پرورش با 3 گروه دانش آموزان، معلمان و اولیای دانش آموزان در ارتباط هستند و مسئولان می توانند از این ظرفیت بهره مند شوند.
 
در برخورد با آسیب‌های اجتماعی جانبداری سیاسی نشود
 
وی اضافه کرد: در عین حال نباید برای برخورد با آسیب های اجتماعی جانبداری سیاسی داشته باشیم. همه ما می دانیم که وجود آسیب های اجتماعی برای کشور خوب نیست اما اگر رویکردهای سیاسی را در این بخش غالب کنیم، موفق نمی شویم. آسیب های اجتماعی واقعیت تلخی است که جامعه با آن مواجه است و زمانی می توانیم موفق باشیم که نگاه واقع بینانه داشته باشیم. یک نظام اجتماعی موفق، نظامی است که مردم از سلامت روانی بیشتری برخوردار باشند.
منبع: خبرگزاری پانا/22 اردیبهشت 95
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/26

دلم جز مهر مه رویان طریقی بر نمی‌گیرد

ز هر در می‌دهم پندش ولیكن در نمی‌گیرد

 

خدا را ای نصیحت‌گو حدیث ساغر و می گو

كه نقشی در خیال ما از این خوشتر نمی‌گیرد

 

بیا ای ساقی گلرخ بیاور باده رنگین

كه فكری در درون ما از این بهتر نمی‌گیرد

 

صراحی می‌كشم پنهان و مردم دفتر انگارند

عجب گر آتش این زرق در دفتر نمی‌گیرد  **

 

من این دلق مرقع را بخواهم سوختن روزی

كه پیر می فروشانش به جامی بر نمی‌گیرد **

 

از آن رو هست یاران را صفاها با می لعلش

كه غیر از راستی نقشی در آن جوهر نمی‌گیرد  **

 

سر و چشمی چنین دلكش، تو گویی چشم ازو بر دوز

برو كاین وعظ بی معنی مرا در سر نمی‌گیرد  **

 

نصیحت گوی رندان را كه با حكم قضا جنگ است

دلش بس تنگ می‌بینم مگر ساغی نمی‌گیرد  **

 

میان گریه می‌خندم كه چون شمع اندر این مجلس

زبان آتشینم هست، لیكن در نمی‌گیرد

 

چه خوش صید دلم كردی، بنازم چشم مستت را

كه كس مرغان وحشی را از این خوشتر نمی‌گیرد

 

سخن در احتیاج ما و استغنای معشوق است

چه سود افسونگری ای دل كه در دلبر نمی‌گیرد 

 

من آن آیینه را روزی به دست آرم سكندروار

اگر می‌گیرد این آتش، زمانی در نمی‌گیرد  **

 

خدا را رحمی ای منعم كه درویش سر كویت

دری دیگر نمی‌داند، رهی دیگر نمی‌گیرد

 

بدین شعر تر  شیرین ز شاهنشه عجب دارم

كه سر تا پای حافظ را چرا در زر نمی‌گیرد ** 

 

نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/25

مادرانی كه كودكی نمی‌كنند

۱۳۹۵/۰۲/۲۲ - ۱۱:۵۲ - کد خبر: 182530


سلامت نیوز: در حالی كه آمارها نشان می‌دهد سالانه صد‌ها دختر زیر سن ۱۵ سال در ایران ازدواج می‌كنند، نگرانی‌ها درباره بالا رفتن سن ازدواج در كشور از جمله مواردی است كه هر از گاهی به تیتر اخبار رسانه‌ها می‌آید. بر اساس آمارهایی كه چندی پیش منتشر شد میانگین سن ازدواج در قلب پایتخت ۴۰ سال اعلام شد و این امر نگرانی بسیاری از مسئولان مربوطه را در پی داشت، به طوری كه طرح توزیع دفترچه خاطرات زوجین در بین جوانان یكی از راهكار‌های مواجهه با این مشكل عنوان شد. این در حالی است كه ازدواج‌های زود هنگام كه در برخی كشور‌ها از آنها با عنوان ازدواج كودكان یاد می‌شود، در ایران از نظر قانونی محدودیت كمتری دارد و زندگی را به كام بسیاری از دختران مناطق محروم تلخ كرده است؛ دخترانی كه به دلیل ازدواج از تحصیل و بسیار فعالیت‌های اجتماعی دیگر منع می‌شوند و خیلی پیش‌تر از رسیدن به بلوغ فكری توقع كنش‌های منطقی و درستی از آنها توسط خانواده‌ها و جامعه شان به وجود می‌آید.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه آرمان نوشت: «روزهای اول نگاه همكلاسی‌ها برایم آزار‌دهنده بود. اینكه چند روز یك بار ناظم مدرسه بیاید سركلاس اسمت را بخواند و با هم راهی دفتر مدرسه شوید برای من اصلا خوشایند نبود. بیشتر روزهای دو سال دوران راهنمایی این‌گونه سپری شده بود. من شاگرد نمونه یك مدرسه در حاشیه شهر بودم كه چند وقتی بود با نتیجه آزمون‌های دوره‌ای توجه مسئولان آموزش و پرورش استان را به خود جلب كرده بودم. در یك مدرسه حاشیه شهر كه دانش‌آموزانش به دلایل مختلف علاقه‌ای به درس خواندن نشان نمی‌دانند معلم هایم هر روز از نبوغ من در درس‌های مختلف برای هم تعریف می‌كردند. در این دو سال كلی المپیاد شركت كرده بودم اما علاقه واقعی خودم همیشه نجوم بود. نزدیك یكی از همین المپیاد‌های نجوم بود كه مادرم به من و خانم مدیر خبر داد كه دیگر به مدرسه نخواهم رفت. آنها شب پیش توی یك اتاق در بسته بدون حضور من تصمیم گرفته بودند كه باید ازدواج كنم. بعد آن روز من از شاگرد اول راهنمایی دخترانه سیدالشهدا (ع) تبدیل شدم به زنی كه خیلی زودتر از آنكه خودش بخواهد باید وظایف همسری و مادری را بر عهده می‌گرفتمریم یكی از هزاران دختر ایرانی است كه به دلیل شرایط فرهنگی مجبور به ازدواج در سن پایین می‌شود و در نهایت ترك تحصیل می‌كند. حالا از آن مریم ۱۳ ساله خیالباف كه آرزویش سفر به مریخ بود یك زن ۲۴ ساله خانه‌دار مانده با دو فرزند كه یكی شان امسال كلاس سوم ابتدائی است و مریم می‌خواهد همه آرزوهای نوجوانی خود را در وجود او محقق كند. «می دانم خود خواهی است، می‌دانم شاید سجاد مثل مادرش آرزوی منجم شدن نداشته باشد، اما از چند سال پیش او را در كلاس‌های نجوم ثبت نام كرده‌ام. شاید با این كار آرزوهایش را نابود كنم، اما چه كسی جوابگوی آرزوهای نابودشده من خواهد بود؟ اصلا چه كسی جواب سجاد را می‌دهد اگر توی مدرسه به خاطر مادر بی‌سوادش مسخره‌اش كنند؟»

ازدواج در سن زیاد یا سن كم؟در حالی كه آمارها نشان می‌دهد سالانه صد‌ها دختر زیر سن ۱۵ سال در ایران ازدواج می‌كنند، نگرانی‌ها درباره بالا رفتن سن ازدواج در كشور از جمله مواردی است كه هر از گاهی به تیتر اخبار رسانه‌ها می‌آید. بر اساس آمارهایی كه چندی پیش منتشر شد میانگین سن ازدواج در قلب پایتخت ۴۰ سال اعلام شد و این امر نگرانی بسیاری از مسئولان مربوطه را در پی داشت، به طوری كه طرح توزیع دفترچه خاطرات زوجین در بین جوانان یكی از راهكار‌های مواجهه با این مشكل عنوان شد. این در حالی است كه ازدواج‌های زود هنگام كه در برخی كشور‌ها از آنها با عنوان ازدواج كودكان یاد می‌شود، در ایران از نظر قانونی محدودیت كمتری دارد و زندگی را به كام بسیاری از دختران مناطق محروم تلخ كرده است؛ دخترانی كه به دلیل ازدواج از تحصیل و بسیار فعالیت‌های اجتماعی دیگر منع می‌شوند و خیلی پیش‌تر از رسیدن به بلوغ فكری توقع كنش‌های منطقی و درستی از آنها توسط خانواده‌ها و جامعه شان به وجود می‌آید.

بر اساس آمار سیستان و بلوچستان ركورد‌دار ازدواج‌های زیر سن ۱۵ سال است و استان‌های خراسان رضوی، خوزستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در بسیاری از روستاهای این مناطق ازدواج‌ها ثبت نمی‌شوند و افراد بدون داشتن عقدنامه ازدواج می‌كنند كه همین امر زمینه‌سازتولد فرزندانی بی‌شناسنامه توسط آنها می‌شود. این فرزندان از همه امكانات اجتماعی محروم هستند و تا آخر عمر بی‌سواد باقی می‌مانند و این چرخه در زندگی این افراد ادامه دارد. بسیاری از كارشناسان دلیل ازدواج‌های زودهنگام در مناطق محروم را فقر مالی، فقر فرهنگی، حاكم بودن سنت بر جامعه و عواملی از این قبیل می‌دانند.

عباس رحمتی یكی از پدرانی است كه دختر خود را در سن ۱۳ سالگی و برخلاف میل فرزندش به خانه شوهر فرستاده است. او درباره علت این كار به «آرمان» می گوید:« برای جلوگیری از رفتن دخترم به سمت خلاف این كار را كردم. ازدواج در سن كم باعث می‌شود دختران به زندگی زناشویی تعهد داشته باشند و به سمت فساد كشیده نشوند. اگر دخترم را در این سن شوهر نداده بودم چند سال بعد حرف مردم پشتش بود و ممكن بود فكر كنند دخترم عیب و نقصی دارد كه تا این سن ازدواج نكرده است

بسیاری از افرادی كه در سن كم فرزندان دختر خود را مجبور به ازدواج می‌كنند به این دلیل كه نگاه مالكیتی به آنها دارند پس از ازدواجشان چون مالكیت او را به شخص دیگری سپرده‌اند احساس آسودگی می‌كنند و وظیفه‌ای در قبال نگهداری و مراقبت از فرزندشان بر دوش خود احساس نمی‌كنند. اما مساله اصلی اینجاست كه كدام یك از مواردی كه به آن اشاره شده خطرناك‌تر و آسیب زاتر هستند؟ آیا مادرانی كه در سن كودكی و نوجوانی پیش از آنكه مسئولیت‌های اجتماعی خود را انجام دهند وظیفه مادری را بر عهده می‌گیرند، می‌توانند همسران و مادران موفقی باشند؟ این كودكان متاهل چقدر از زندگی خود احساس رضایت می‌كنند؟ فرزندانی كه این مادران كم سن و اغلب بی‌سواد تربیت می‌كنند فرزندان خلفی برای جامعه محسوب خواهند شد؟

رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران در پاسخ به این سوال كه ازدواج‌های زودهنگام چه آسیب‌هایی در پی دارد می گوید: یكی از هدف‌های ازدواج رسیدن به بلوغ فكری، روانی و اجتماعی است. طبیعتا كسانی كه در سن پایین ازدواج می‌كنند حتی اگر بلوغ جسمی را پیدا كنند بلوغ روانی و اجتماعی را نمی‌توانند كسب كنند. شاید به همین دلیل است كه در كشور ما پس از كش و قوس‌های فراوان نهایتا در قانون سن ازدواج دختران ۱۳ و پسران ۱۵ سال تصویب شد. مگر در موارد استثنا كه در قانون سه شرط برای آن پیش‌بینی شده است.

سید حسن موسوی چلك ادامه می‌دهد: هر چند سن شرعی برای بلوغ دختر ۹سال است، اما با توجه به شرایط و ویژگی‌های جامعه امروز این سن نمی‌تواند مبنای خوبی برای یك ازدواج باشد، چرا كه یك كودك هیچ گاه نمی‌تواند یك همسر خوب و یك مادر خوب باشد. او درباره مشكلاتی كه ازدواج‌های این چنینی ایجاد می‌كند، می‌گوید: ازدواج‌های در سن پایین كه افراد به بلوغ لازم برای ازدواج نرسیده‌اند می‌تواند مشكلات عدیده‌ای را ایجاد كند. بخشی از این مشكلات در روابط اجتماعی این افراد با دیگران به وجود می‌آید. اغلب این افراد نیز دیگرانی هستند كه فرد به دلیل ازدواج با آنها وارد ارتباط شده است. به عنوان مثال فرد در ارتباط با خانواده وبستگان همسر نمی‌تواند نقش درستی ایفا كند. بسیاری از وظایفی كه فرد دارد دچار مشكل می‌شود. این مشكل در انجام وظایف می‌تواند از پختن غذا شروع شود و تا آداب زناشویی و تصمیم‌گیری‌های مهم در زندگی ادامه پیدا كند، چرا كه همه زندگی خوردن و خوابیدن نیست و انسان در برهه‌هایی از زندگی در قبال مشكلات زندگی نیاز دارد تا تصمیم‌های مهمی بگیرد و این مشكلات را مدیریت كند. به گفته این مددكار اجتماعی كسی كه بلوغ كامل ندارد نمی‌تواند در چرخه حل مسائل اقدام مناسبی انجام دهد. او ادامه می‌دهد: نكته دیگری كه بسیار اهمیت دارد این است كه اگر همین كودكان بچه‌دار شوند در بخش تربیت فرزندان نمی‌توانند نقش خود را به خوبی ایفا كنند. در جاهایی از زندگی به دلیل اینكه مهارت‌های لازم را ندارند مشكلات به وجود آمده می‌تواند منجر به طلاق شود.

رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران درباره فشارهای روانی كه بر این افراد وارد می‌شود، اظهار می‌كند: فشار‌های روحی كه در افراد به دلیل ازدواج در سنین پایین و ناتوانی در ایجاد نقش شان به وجود می‌آید می‌تواند سلامت روانی این افراد را تهدید كند. به همین دلیل است كه ازدواج در سنین پایین نه برای دختران و نه برای پسران توصیه نمی‌شود. او با اشاره به مساله افزایش سن ازدواج در كشور، عنوان می‌كند: افزایش سن ازدواج در كشور كه اكنون در حال تجربه كردن آن هستیم این نگرانی را به وجود آورده كه ما شاهد كاهش ازدواج هستیم. این كاهش ازدواج نگرانی‌ها را در جامعه افزایش داده است، بنابراین به اشكال مختلف در تلاش هستیم تا ازدواج را در بین جوانان تشویق كنیم. نفس این كار اشكالی ندارد، اینكه افرادی را كه دارای شرایط مناسب ازدواج هستند، به این كار ترغیب كنیم بسیار پسندیده است، اما باید مراقب باشیم این ایجاد اشتیاق برای ازدواج دامن افراد دیگری را نگیرد، چرا كه در بین افراد كم سن و سال و كسانی كه شرایط لازم را ندارند ازدواج پیامد‌های مطلوبی برای افراد ندارد.

به گفته او دلایل مختلفی وجود دارد كه خانواده‌ها فرزندان شان را در سنین كم مجبور به ازدواج می‌كنند این بستر در جوامع روستایی مهیاتر است. یكی از مشكلات این است كه خانواده‌ها امكان تامین هزینه‌های زندگی را ندارند و گاهی با ازدواج فرزند خود با افرادی در سنین بالا اوضاع مالی خود را سر و سامان می‌دهند. گاهی نیز افرادی كه در سنین پایین ازدواج می‌كنند خانواده‌های نابسامانی دارند و در چنین شرایطی یا به صورت اجباری یا برای فرار از این شرایط تصمیم به ازدواج می‌گیرند. رئیس انجمن مددكاران اجتماعی ایران درباره تاثیر قانون‌گذاری و آموزش در این زمینه به «آرمان» می‌گوید: ما اكنون قوانینی در این زمینه داریم، قانون دختران را برای ازدواج زیر۱۳ سال منع می‌كند، اما شاهد ازدواج‌های زیادی زیر این سن هستیم. بنابراین قانون یك بخش ماجراست و بخش مهم‌تر آن بستر‌سازی برای آموزش و آگاه‌سازی خانواده‌ها نسبت به پیامدهایی است كه ازدواج‌های در سنین كم دارد. این بستر‌سازی به هیچ‌وجه كار آسانی نیست و در كوتاه‌مدت نتیجه‌ای نخواهد داشت.


سلامت نیوز: مادرانی كه كودكی نمی‌كنند

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/23
رئیس انجمن مدد كاری اجتماعی خبر داد:
رئیس انجمن مددكاری اجتماعی گفت:در نظر داریم سال آینده كنگره ی ملی 60 سال مددكاری در ایران را با نگاه به 50 سال آینده برگزار كنیم.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سید حسن موسوی چلك رئیس انجمن مدد كاری اجتماعی در همایش مددكاری اجتماعی و مطالبه گری اجتماعی كه امروز (دوشنبه) برگزار شد، اظهار داشت:سازمان بهزیستی ،از جمله سازمان هایی است كه در طول 31 سال حمایت گر انجمن بوده است.

وی با بیان این‌كه در سایه ی تعامل می توانیم حقوق شهروندی را احیا كنیم، گفت:امروزه مطالبه گری جزئی از مددكاری اجتماعی است كه ما باید بتوانیم در این حوزه به خوبی ایفای نقش كنیم.

رئیس انجمن مدد كاری اجتماعی بیان كرد:اگر امروز به دنبال احقاق حقوق خود هستیم باید نقد را بپذیریم و درمقابل نقد دیگران به گونه ای دیگر رفتار كنیم.

موسوی چلك اضافه كرد: در سال 94 تلاش می كنیم نشست هایی با محور مطالبات اجتماعی در سراسر كشور برگزار كنیم.

وی با اشاره این‌كه سلامت اجتماعی مهم ترین بخش از مددكاری اجتماعی است، افزود: ما در انجمن تلاش می كنیم حقوق تعریف شده افراد در قانون محقق شود.

رئیس انجمن مدد كاری اجتماعی تصریح كرد:در نظر داریم سال آینده كنگره ی ملی 60 سال مددكاری در ایران را با نگاه به 50 سال آینده برگزار كنیم.

موسوی چلك با بیان این‌كه مددكاری اجتماعی باید بتواند تا نیم قرن چشم انداز داشته باشد، گفت:شعار سال آینده انجمن (مدارای اجتماعی) است چرا كه در سایه ی این موضوع می توانیم مطالبه گر بخش اجتماعی باشیم.

انتهای پیام/
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/23

رئیس انجمن مددکاری ایران از نیاز کشور به 60هزار مددکار اجتماعی تحصیل کرده

رئیس انجمن مددکاری ایران ازنیازکشور به 60هزار مددکار اجتماعی تحصیلکرده

 رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران  صبح روز چهارشنبه درهمایش «مددکاری اجتماعی ،مطالبه گری اجتماعی»وآیین تجلیل از مددکاران اجتماعی گلستان که با حضورخانم رحمانی –مدیرکل ومسئولین بهزیستی استان ،مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره)استان ،رئیس دادگستری استان ،فرماندارگرگان ودیگر مسئولین استانی وشهرستانی درگرگان برگزارشد، با تحلیلی که از وضعیت اجتماعی کشور افزود:با توجه به جمعیت 80 میلیونی کشور ونسبت آن با ١٥ میلیون پرونده قضایی که در محاکم مطرح می شود امروزه بیش ازپیش نیاز به مددکاری اجتماعی درسطح کشور احساس می شود.با توجه به تحلیلی که ازوضعیت اجتماعی کشور داریم هرساله شعاری رابرای مددکاری اجتماعی وبرنامه های پیش رو تعین می کنیم. امسال موضوع مطالبه گری اجتماعی را تعیین کردیم.سال گذشته روی مسئولیت اجتماعی تمرکز داشتیم.معتقدیم که مسئولیت اجتماعی و مطالبه گری اجتماعی که زمینه ساز سلامت اجتماعی هستند، دو مولفه بسیار مهم برای توسعه و انسجام اجتماعی کشور هستند که این دو در سایه تعامل بدست خواهند آمد.

سید حسن موسوی چلک درادامه بااشاره به تشکیل سازمان های نظام حرفه ای درکشور ازجمله: سازمان های نظام پرستاری، مهندسی، کشاورزی، دامپزشکی، روانشناختی و مشاوره و… افزود:یکی از سازمان هایی که ضرورت تشکیل آن بیش از پیش احساس می شود سازمان نظام مددکاری جمهوری اسلامی ایران است.

وی خاطرنشان کرد:این سازمان که بصورت غیر دولتی است می تواند چند هدف را دنبال کند که از جمله مهمترین آنها می توان به: تلاش برای ارتقاء سطح دانش و کارآمدی حرفه مددکاری اجتماعی،حمایت از حقوق جامعه هدف ( فرد، گروه، جامعه) و مراجعان به مددکاران اجتماعی،حمایت از شأن، جایگاه و منزلت حرفه مددکاری اجتماعی و حمایت از حقوق صنفی و حرفه ای مددکاران اجتماعی اشاره داشت.

وی از حضور 10هزار مددکار حرفه ای وتجربی درسطح کشور خبرداد و با تاکید بر اینکه باید نگاهی واقع بینانه تری به آسیب های اجتماعی داشته باشیم افزود: اکنون نیاز به 60هزار مددکار اجتماعی متخصص وتحصیلکرده وجود دارد تابتوانیم ضمن ارتقاء مستمر کیفیت زندگی آحاد مردم، توسعه شاخص های سلامت اجتماعی را دنبال کنیم .موسوی چلک با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه گفت: باید در این برنامه به موضوع سلامت اجتماعی نگاهی درست و جامع داشت و این آسیب ها در بخش اجتماعی جدی گرفته شود.رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران رویکرد سلامت محور، آینده محوری، پژوهش محوری، سیاستگذاری کلان و تغییر ساختار آموزش در حوزه مددکاری اجتماعی را محورهای مهم در بحث سلامت اجتماعی کشور ذکر کرد و اظهار کرد: سیاستگزاری کلان در حوزه اجتماعی در کشور مغفول مانده وباتوجه به فضای حاکم که فضای اعتماد است ورویکردمثبتی که دولت درچند سال اخیرداشته است باید این سیاستگذاری درجهت ارتقاءجایگاه مددکاری تغییر پیدا کند. در این آیین با اهدا لوح سپاس از مددکاران اجتماعی برتراستان وجانبازان جنگ تحمیلی اداره کل بهزیستی استان به مناسبت روز جانباز تجلیل شد.

رئیس انجمن مددکاری ایران ازنیازکشور به 60هزار مددکار اجتماعی تحصیلکرده

 

رئیس انجمن مددکاری ایران ازنیازکشور به 60هزار مددکار اجتماعی تحصیلکرده

 

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/23

چرا باید عضو انجمن مددکاران اجتماعی بشویم؟

  انجمن مددکاران اجتماعی ایران از ریشه دار ترین و قدیمی ترین تشکلهای مردمی مددکاری اجتماعی در سطح کشور می باشد که بدلیل فعالیتهای چشمگیر و تاثیر گذاری که در چند سال گذشته داشته است، توانسته است به عنوان یکی از کانونهای بزرگ و علمی مددکاری اجتماعی، به تعامل با سازمانها و وزارتخانه های بزرگ حمایتی کشور بپردازد. عضویت عده کثیری از مددکاران اجتماعی در این انجمن و انتخاب اعضای هیئت مدیره و شخص رئیس انجمن با همه پرسی و با رای اعضای انجمن، رنگ و بوی دموکراتیک به این تشکیلات داده و باعث شده است تا افراد اصلح، متخصص و تلاشگر در بالای هرم مدیریتی قرار بگیرند. با این وجود هستند مددکارانی که به رغم داشتن شرایط، هنوز به عضویت این انجمن در نیامده اند. لذا در این بخش به تعدادی دلایل مهم، که می تواند در افزایش انگیزه عضویت افراد موثر باشد، اشاره می گردد:imag0es

۱-از اهداف انجمن مددکاران اجتماعی توسعه بعد کمی و کیفی حرفه مددکاری اجتماعی و پیگیری مطالبات به حق مددکاران می باشد، لذا هرچه اعضای بیشتری در این انجمن عضو شوند، قدرت و تاثیر گذاری انجمن را در موارد مختلف افزایش خواهد داد.

۲-عضویت در انجمنها و تشکلهای علمی و شناسنامه دار ، سابقه و اعتبار علمی به شخص می دهد، بخصوص در مواقع مصاحبه های علمی و یا  آزمونهای استخدامی ، امتیاز محسوب می گردد.

۳-در بیشتر کشورهای توسعه یافته، اعضای تشکلهای علمی برای شرکت در همایشها و کنفرانسهای علمی از تخفیفات مالی ویژه ای برخوردار می شوند و گاهاً هیچ وجهی از این اعضاء دریافت نمیگردد.

۴-کارت عضویت انجمن مددکاران اجتماعی که بصورت زبان فارسی و لاتین در پشت و رو طراحی شده است، و در آن مشخصات فرد عضو درج شده  به عنوان کارت شناسایی حرفه ای و بین المللی کاربردهای فراوانی  بخصوص در محور شغلی مددکاری دارد.  با توجه به اینکه انجمن عضو فدارسیون جهانی مددکاران اجتماعی است بنابراین فردی که عضو انجمن باشد عضویت فدراسیون را نیز خواهد داشت.

۵-بهره مندی اعضاء از خدمات علمی پژوهی انجمن، در قالب همایشها، کنفرانسها و کنگره های علمی ، انتشارات و مجلات انجمن و…

۶-اولا ً انجمن مددکاران اجتماعی به دلیل داشتن شرایط علمی و عملی قابلیت و پتانسیل تبدیل شدن به سازمان نظام مددکاری اجتماعی  را دارد و ثانیا اگر سازمان نظام مددکاری به صورت مستقل ایجاد شود قطعاً اعضای ثابت انجمن با سهولت به عضویت سازمان نظام مددکاری اجتماعی در خواهند آمد.

۷-حمایت معنوی، علمی و اداری انجمن از اعضای پژوهشگر و صاحب فکر در زمینه های مختلف

۸-حمایت فردی و سازمانی انجمن از مطالبات و حقوق حرفه ای اعضای شاغل ، در بخشهای خصوصی و دولتی از طریق مذاکره و یا سایر مکانیسم های ممکن

۹-تسهیل در روند اشتغال اعضاء در سازمانهای مختلف دولتی و غیر دولتی از طریق تعامل و پیگیریهای انجمن

۱۰-شرکت اعضاء در طرحها و پروژه های جامعه محور انجمن و کسب تجارب

۱۱-آگاهی اعضاء از آخرین اطلاعات و اخبار مربوط به زمان برگزاری همایشها و کنفرانسهای مختلف انجمن  ،اطلاعات مربوط به آخرین آمار و ارقام  آسیب های اجتماعی ، بازار کار و ….

۱۲-انجمن مددکاران اجتماعی، قائم به شخص نیست و هر یک از اعضاء می توانند ایده ها، طرحها و پیشنهادات خویش در ارتباط با موضاعات مختلف اجتماعی را با  همفکری  انجمن و بهره مندی از امکانات و توانمندیهای انجمن و سایر اعضاء به مرحله عمل در بیاورند.

۱۳-دیگر موارد…

منبع: هیئت تحریره وب سایت تخصصی مددکاری اجتماعی/
۱۳۹۵/۰۲/۲۳

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/23

احتمال تغییر در برخی شعبات استانی و کارگروه ها

درمورد وضعیت برخی شعبات استانی و کارگروه ها تجدید نظر خواهد شد.
روابط عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران- حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر انجمن در شرایط مناسبی هم به لحاظ مشروعیت در حوزه اجتماعی کشور و هم به لحاظ عملکرد دارد. وظیفه ما این است که این سرمایه را که با همت و زحمت زیاد برای جامعه مددکاری اجتماعی کشور به دست آمده است به نحو مطلوبی حفظ کنیم و توسعه دهیم.

139308071636132363954054

موسوی چلک ادامه داد: در حال حاضر انجمن ۱۶ کارگروه مصوب دارد که از طریق برخی از آنها اقدامات قابل توجهی در سطح ملی یا استانی صورت گرفته است. اما متاسفانه انتظار ما در مورد همه کارگروه ها محقق نشده است و نیازمند تجدید نظر در ساختار، عناوین و عملکرد آنها هستیم.
رئیس انجمن در مورد شعبات استانی انجمن نیز عنوان کرد: ما همچنین در ۲۷ استان کشور نمایندگی داریم که در این بخش نیز اکثر استانها با توان خوبی کار می کنند و همکاران انجمن در این استانها از همه اعتبار و ظرفیتهای خود برای تحقق مأموریتها و رسالت انجمن استفاده کرده اند و از این نظر قدردان آنها هستیم. در همایش سال جاری نیز از سه نفر از مسئولین فعال استانی تقدیر به عمل آمد.
به گفته موسوی چلک: بسیاری از مسئولین و مدیران استانی در ارگانهای حوزه اجتماعی نیز همراهند و نماینده انجمن در برخی از جلسات آن ارگانها دعوت می شود.
وی افزود: در باره استانهایی که علیرغم معرفی نماینده، امکان فعالیت مناسب وجود نداشته یا گزارش عملکرد قابل قبولی ارائه نشده باشد بحثهایی در هیات مدیره صورت گرفته تا انشاءالله در سال ۹۵ تجدید نظر جدی صورت بگیرد.
رئیس انجمن در پایان از همه مددکاران اجتماعی که با حسن نیت و خالصانه و به طور کاملا داوطلبانه طی سالهای اخیر با انجمن در تهران و سایر استانها همکاری کرده اند سپاسگزاری کرد و اظهار نمود: کار در حوزه اجتماعی همواره با سختیهای فراوان همراه بوده و مقاومتهای فراوانی در این حوزه برای فعالان اجتماعی وجود دارد اما این مقاومتها از نظر ما عجیب نیست و ما با همه توان برای گسترش رفاه اجتماعی، افزایش کیفیت زندگی انسانها و ایجاد روحیه نشاط در جامعه تلاش خواهیم کرد.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/21
  
۱۳۹۵/۰۲/۱۵
خانواده در نوک پیکان جنگ نرم قرار گرفته است/ گفتگو ۱۵ دقیقه ای خانواده ها در طول شبانه روز
 
مدیرکل ارزیابی عملکرد و بازرسی بهزیستی کشور در مراسم تجلیل از مددکاران استان فارس، با بیان اینکه نیاز خود به خود باعث آسیب های اجتماعی می شود، گفت: ما به عنوان مددکار اجتماعی باید داشته های مردم را به آنها بشناسانیم طوری که از نداشته هایشان دچار نیاز نشوند و آسیب های اجتماعی به این شکل بوجود نیاید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور به نقل از فارس، "سید حسن موسوی چلک" مدیرکل ارزیابی عملکرد و بازرسی و همچنین رئیس انجمن مددکاری ایران در مراسم تجلیل از مددکاران استان فارس، گفت: باید به دقت وضعیت موجود را بررسی کنیم که آیا این وضعیت با توجه به فرصت ها شایسته مردم است؟ رئیس انجمن مددکاری ایران، افزود: حوزه اجتماعی به شدت تلاش می کند ولی باز هم در این قسمت ما شاهد یک بیماری مزمن هستیم. ما امروز در جامعه 15 میلیون پرونده قضایی داریم و هر ساعت بیش از 60 نفر وارد زندان می شوند؛ 18 میلیون جمعیت در مناطق ناکارآمد شهری با حداقل امکانات زندگی روزگار را طی می کنند و 9 تا 10 میلیون نفر در سکونتگاه های غیر رسمی که همان حداقل امکانات زندگی هم ندارند سکونت دارند. وی ادامه داد: شاخص نشاط و شادابی در بین 157 کشور رتبه 105 را به خود اختصاص داده و این در حالی است که در کشور بالغ بر ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار زن سرپرست خانوار داریم. موسوی چلک با بیان این مطالب یادآور شد طبیعی است در چنین شرایطی باید نگران امنیت اجتماعی بود ما در خانواده در طول شبانه روز  به طور متوسط 15 دقیقه با هم گفتگو نمی کنیم محلی که آرامش خانواده است امروز در نوک پیکان جنگ نرم قرار گرفته است و ما باید کمک کنیم مردم داشته هایشان را بشناسند. رئیس انجمن مددکاری ایران، تصریح کرد: همه ما می دانیم نیاز خود به خود باعث آسیب های اجتماعی است و در زمان قدیم اگر فقیری در خانواده یا محله بود هیچ کس در کمک کردن به او منتی سرش نمی گذاشت همه بسیج می شدند تا در کمک کردن و امداد پیش قدم باشند. اما در این برهه از زمان اخلاق را از دست داده ایم. لذا ما به عنوان مددکار اجتماعی باید داشته های مردم را به آنها بشناسانیم طوری که از نداشته هایشان دچار نیاز نشوند و آسیب های اجتماعی به این شکل بوجود نیاید.
منبع : اداره کل روابط عمومی
       نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/19

مطالبه گری مخالفت با دولت نیست

شناسهٔ خبر: 3616851 -
شیراز - رئیس انجمن مددكاری اجتماعی ایران گفت: مطالبه گری هم افزایی با دولت است نه مخالفت با دولت.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن موسوی ظهر چهارشنبه در همایش مددکاری اقدام و عمل تاکید کرد: سیاسی كردن حوزه اجتماعی كشور ظلمی است كه انجام شده زیرا بحث اصلی را به حاشیه برده است.

وی ادامه داد: سیاسی شدن یک موضوع به طور حتم راه اصلی را گم می کند که امیدوارم در برنامه ششم توسعه این مشکل رفع شود.

رئیس انجمن مددكاری اجتماعی ایران با بیان اینکه مطالبه گری مخالفت با دولت نیست تاکید کرد: زمانیکه مطالبه ای مطرح می شود به معنی هم افزایی با دولت برای رسیدن به حقوق شهروندی است.

موسوی ادامه داد: پرداخت یارانه، ساخت مجتمع های مسكونی و توسعه اپراتورهای شبكه تلفن همراه بدون پیوست اجتماعی، برای کشور مشکل آفرین شده است.

وی تصریح کرد: مرگ سالانه حدود ۱۶هزار نفر در سوانج جاده ای و معلولیت ۱۰ برای ناشی از تصادفات از جمله مباحث اجتماعی است که مشکلات به همراه دارد.

رئیس انجمن مددكاری اجتماعی ایران تاکید کرد: آنچه که باید همواره مد نظر قرار داده شود توجه به مباحث اجتماعی است که هر اقدامی در جامعه باید پیوست فرهنگی و اجتماعی داشته باشد.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/18

هشدار رئیس انجمن مددکاران اجتماعی: کودکانه و زنانه شدن آسیب های اجتماعی

ارسال شده در: ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ 

موسویسیدحسن موسوی چلک در نخستین نشست تخصصی کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد با عنوان بررسی علل رشد اعتیاد در زنان افزود: وضعیت آسیب های اجتماعی در ایران در آینده بسیار نگران کننده است، چون زنان به خاطر مصرف موادمخدر صنعتی، آسیب پذیرتر هستند و کانون گرم خانواده هم به خاطر آسیب پذیری زنان بیشتر دچار تزلزل می شود.
وی تصریح کرد: ما یک زنجیره ای از آسیب های اجتماعی در کشور داریم که نمی توانیم به عنوان مثال فقط اعتیاد آن را ببینیم بلکه باید تمامی حلقه ها را با راهکارهای درست با هم دیده شود تا بتوانیم این آسیب ها را حداقل کاهش دهیم.
موسوی چلک ادامه داد: افزایش موادمخدر صنعتی در زنان و کودکانه شدن آسیب های اجتماعی را در آینده شاهد خواهیم شد و اینها دو مولفه خطرناک دارد که باید بیشتر به آن توجه کرد، خانوادگی شدن آسیب های اجتماعی و شادی های آنی این دو مولفه است، که خطر این آسیب ها را بیشتر می کند.
وی اضافه کرد: اگر آسیب های اجتماعی خانوادگی شدن، به طور یقین آسیب ها پنهان می شود و به مراتب خطرناک تر از وضعیت کنونی است و متاسفانه امروز ایران این موضوع را در حال تجربه کردن است.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: ما امروز به سمت آسیب هایی می رویم که شادی آن داشته باشد و زنان از این روند بی بهره نخواهند بود اگر دیروز زنان در خانه سیگار می کشیدند فردا در خیابان سیگار می کشند، البته که امروز ما شاهد این آسیب در خیابان ها هستیم.

** به آسیب های اجتماعی به عنوان واقعیت نگاه نکرده ایم
وی خاطرنشان کرد: ما به آسیب های اجتماعی به عنوان یک واقعیت نگاه نکرده ایم و مدیریت هوشمند در حوزه آسیب های اجتماعی نداریم چرا که اگر این گونه بود آسیب ها اجتماع محور و مردم محور می شد.
موسوی چلک گفت: ما زمانی می توانیم در بخش آسیب های اجتماعی موفق شویم که سلامت اجتماعی محور سیاست باشد نه گشت نامحسوس.

** لزوم پرهیز و بهره برداری سیاسی از موضوعات اجتماعی
وی در ادامه تاثیر طلاق، خشونت های خانوادگی، اعتیاد زنان، روابط فرازناشویی و آسیب های ناشی از فضاهای مجازی را از عمده آسیب های بزرگ در حوزه اجتماعی عنوان کرد و افزود: امروز در چرخه مدیریت اجتماعی کشور کسانی که فهم اجتماعی دارند، حضور ندارند.
وی تصریح کرد: موضوعات اجتماعی مورد بهره برداری سیاسی قرار گرفته و بزرگترین ظلم به مردم، برخورد سیاسی با مسائل و آسیب های اجتماعی است، طبیعی است در چنین شرایطی ما وضعیتی بهتر از این نخواهیم داشت.

** افزایش اعتیاد در زنان نگران کننده است
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: امروز ما در کشوری هستیم که ۱۵ میلیون پرونده قضایی داریم و ۳۰۰ هزار مورد آن مربوط به حوزه موادمخدر است.
وی با بیان اینکه امروز در کشورمان آمار زنان معتاد به ۱۰ درصد افزایش یافته است، ادامه داد: کشورمان از نظر شاخص نشاط و شادابی رتبه ۱۰۷ در جهان را دارد و طبق آمار وزارت بهداشت ۲۳ درصد مردم یک نوع اختلال روانی دارند و این آمار در دروازه غار بالای ۸۰ درصد است.
وی خاطرنشان کرد: زندگی کردن ۱۸ میلیون نفر در محلات ناکارآمد شهری، گذران زندگی ۹ تا ۱۰ میلیون نفر در سکونتگاه های غیررسمی، وجود دو میلیون و ۵۵۳ هزار زن سرپرست خانوار و افزایش ۱۰۰ درصدی تنهایی زندگی کردن زنان و دختران به عنوان بزرگترین آسیب های اجتماعی ما است.

** امور اجتماعی در حاشیه است
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: در بحث مبارزه با موادمخدر ما سخت ترین راه را برای مبارزه با آن که اعدام است انتخاب کرده ایم، اما اکنون سن اعتیاد کاهش و میزان مصرف موادمخدر به ویژه صنعتی رو به رشد است.
وی با بیان اینکه امور اجتماعی در حاشیه است، خاطرنشان کرد: آنچه در قالب برنامه ششم توسعه به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است، خالی از نگاه به مسائل اجتماعی است.
نخستین نشست تخصصی کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد با عنوان بررسی علل رشد اعتیاد زنان عصر دوشنبه با حضور سهیلا جلودارزاده نماینده مجلس و جمعی از کارشناسان، محققان و پژوهشگران حوزه اعتیاد برگزار شد.

منبع: ایرنا

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/02/14


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی