دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

ما باید شفاف و بی‌رودربایستی در این بحث وارد شویم. آموزش مستقیم و غیرمستقیم باید از همان سن بلوغ آغاز شود و برای این کار از ظرفیت‌های مختلف همچون آموزش و پرورش و رسانه ملی استفاده شود. پنهان کردن چنین واقعیت‌هایی، ظلم به جامعه است. قبلاً در رابطه با اعتیاد هم همینطور بود و حالا شاهد نتیجه چنین پنهانکاری هستیم.
مریم طالشی در روزنامه ایران نوشت:

«افزایش انتقال ویروس اچ آی وی از راه رفتار جنسی پرخطر، اگر در سال‌های اخیر جدی گرفته می‌شد، امروز شاهد افزایش دو برابری مبتلایان به ایدز از این راه نبودیم. طی 10 سال گذشته، میزان انتقال ایدز از راه روابط جنسی، از 15 درصد به 30 درصد رسیده است.» دکترعلی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این آمار، الگوی کنترل انتقال جنسی ایدز در ایران را ناموفق می‌داند: «نمی‌توانیم همه مسائل را عریان و شفاف به مردم بگوییم.» سیاری، با گفتن این عبارت تلاش دارد توجه‌ها را به سمت و سویی جلب کند که شاید تا کنون چندان مورد توجه قرار نگرفته است؛ ملاحظه، خجالت، تابو یا هر اسم دیگری که روی آن بگذاریم، واقعیت را تغییر نمی‌دهد. از بین بردن کامل آسیب، گرچه ایده آل اما ناممکن است. کاهش آسیب اما می‌تواند تا حد زیادی باری را که بر دوش جامعه گذاشته شده، سبک کند.

می‌شود نیم نگاهی به او انداخت و بی‌تفاوت از کنارش گذشت. بعضی‌ها کنجکاوترند. حواس‌شان شش دانگ به سمت زن ایستاده کنار خیابان می‌رود که غرق در رنگ و لعاب، با شکل و شمایلی غریب، در انتظار است. احتمالاً صحنه توقف اتومبیل‌ها و چانه‌زنی رانندگان با زن را دیده‌اید. اگر حوصله کنید و کمی منتظر بمانید، می‌بینید که عاقبت، سوار یکی از اتومبیل‌ها می‌شود. اینکه کجا می‌رود، معلوم نیست اما اینکه برای چه کاری می‌رود، مثل روز، روشن است؛ حتی در آن تاریکی شب. جا و مکان مشخصی ندارند. این‌جور نیست که تضمین کنید وقتی همراه خانواده از خیابان، اتوبان یا زیر پلی عبور می‌کنید، چشم‌تان به صحنه‌ای مشابه نیفتد. خانمی نقل می‌کرد که پسر نوجوانش آنچنان محو چنین صحنه‌ای شده بود که مادر به زحمت توانسته بود حواس بچه را از آن منحرف کند. بعد هم سؤال‌های پسر نوجوان و مادری که تمام تلاشش را کرده بود تا واقعیت را پنهان کند تا خدای نکرده ذهن پسرش منحرف نشود. «تابو» همان چیزی است که مانع آگاهی نوجوانان و جوانان می‌شود. نبود آگاهی هم زمینه را برای ایجاد آسیب فراهم می‌کند، نمی‌شود در جامعه زندگی کرد و از مشکلات و آسیب‌های آن دور بود؛ ممکن است دامن هرکسی را بگیرد. اعتیاد، فحشا، ایدز، شنیدن این کلمات گرچه ناخوشایند است اما باید شنید و درباره‌شان گفت؛ بارها و بارها.

توجه به بهداشت جامعه یک طرف و شناخت جامعه از این آسیب هم یک طرف. اما هرچه هست برای کنترل هر دو سوی ماجرا چاره‌ای جز پذیرش این پدیده و اعتراف به آن نداریم. چنانچه دکتر سیاری از ایجاد مراکزی برای معاینه، در اختیار گذاشتن وسایل بهداشتی و آموزش پیشگیری زنان روسپی سخن می‌گوید: «مراکز جدیدی در کنار مراکز شبکه بهداشتی برای معاینه زنان روسپی ایجاد شده است که این افراد را از نظر بیماری‌های قابل انتقال از طریق تماس جنسی مانند هپاتیت، ایدز و سایر بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کند. در این مراکز پس از معاینه به زنان روسپی آموزش‌های لازم برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی داده می‌شود و وسایل پیشگیری نیز به صورت رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد.»
سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در این باره در گفت و گو با «ایران» می‌گوید: «از سال 1365 که آمار ایدز مشخص شد، تا چند سال پیش غالب افراد شناسایی شده مبتلا به ویروس اچ آی وی، از طریق سرنگ آلوده مبتلا شده بودند. اما در سال‌های اخیر شاهد بودیم که این روند تغییر کرده و مبتلایانی که ظرف یک سال شناسایی شده اند، بیشتر از طریق روابط جنسی، آلوده شده اند. اینکه می‌گویم یک سال، یعنی مثلاً از ابتدای 90 تا 91 یا از ابتدای 91 تا 92. براساس همین آمار و ارقام، باید واقعیت را بپذیریم؛ اینکه تعداد افراد مبتلا شده از راه روابط جنسی، در حال افزایش است و در کنار افراد معتاد مبتلا به ایدز، افرادی را هم داریم که از راه جنسی مبتلا شده‌اند.»

موسوی چلک، سخنانش را این‌گونه ادامه می‌دهد: «در بحث روابط جنسی پرخطر با دو گروه مواجه هستیم؛ زنان آسیب دیده و روسپی‌ها که این دو با هم تفاوت دارند. روسپی کسی است که آگاه است چه کاری دارد انجام می‌دهد و برای کسب درآمد این کار را می‌کند اما زنان آسیب دیده، فریب خورده‌اند و اگر شرایط فراهم شود، به جامعه برمی‌گردند، به هرحال نمی‌شود کتمان کرد که این افراد در جامعه وجود دارند اما باید به کنترل آسیب اقدام کرد و در این راه، اولویت همواره با آموزش است. در واقع به وسیله آموزش به عنوان اولویت اول، می‌توان این مسأله را مدیریت کرد. باید از تمام ظرفیت‌ها برای آموزش همه جانبه استفاده کرد تا پیشگیری مؤثری صورت گیرد.»

او توجه را به سمت مسأله‌ای مهم جلب می‌کند: «در بحث آموزش، با «تابو» مواجه هستیم. همین هم تا کنون باعث شده آن‌طور که باید به آموزش در روابط جنسی نپردازیم. در وهله اول باید واقعیت‌های جامعه را بپذیریم؛ مثل اینکه آمار ازدواج در میان جوانان کاهش یافته، سن بلوغ پایین آمده و خیلی وقت‌ها راه درستی برای پاسخگویی به امیال جنسی وجود ندارد. ما در رابطه با اعتیاد، در چند سال اخیر به نتایج خوبی رسیده‌ایم از جمله اینکه با دایر کردن مراکز کاهش آسیب یا DIC، اقداماتی را در جهت کم کردن آسیب بین معتادان انجام داده‌ایم که مؤثر هم بوده است اما در زمینه روابط جنسی، هنوز انجام اقدامات کاهش آسیب را نپذیرفته‌ایم. این در حالی است که روسپیگری، واقعیتی است که در جامعه وجود دارد و کتمان کردن آن، فقط به بالا رفتن آمار ایدز منجر می‌شود؛ همان‌طور که در مورد اعتیاد هم با این مشکل مواجه بودیم ولی در چند سال اخیر به موفقیت‌هایی در این زمینه دست یافته‌ایم.

بگذارید شفاف‌تر صحبت کنیم. بیایید در حوزه آموزش، حیا را کنار بگذاریم. این به آن معنا نیست که بی‌حیا باشیم اما باید مسائل را عنوان کرد. ما می‌دانیم که بهترین راه برای جلوگیری از روابط جنسی پرخطر، ازدواج است اما واقعیت این است که شرایط ازدواج برای همه وجود ندارد. هر وقت هم بحث ازدواج موقت که مورد تأیید شرع است پیش می‌آید، از سوی جامعه با بازخورد منفی مواجه می‌شویم. در این شرایط معلوم است که روابط غیرمدیریت شده ایجاد می‌شود. وقتی می‌گوییم رابطه جنسی محافظت شده منظورمان این است تمام کسانی که رابطه نامشروع و حتی مشروع دارند باید تحت آموزش درست قرار بگیرند تا قربانی بیشتری ندهیم. ما هنوز به درمان ایدز دست پیدا نکرده‌ایم اما 30 هزار بیمار مبتلا به اچ آی وی داریم که با مقاومت و عدم پذیرش جامعه مواجه هستند. همین مقاومت هم باعث می‌شود که تا این حد در زمینه کنترل، مشکل داشته باشیم. با این شرایط هم پیش‌بینی می‌شود که هرچه جلوتر می‌رویم، به تعداد افراد مبتلا از راه رابطه جنسی اضافه شود.»

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تأکید می‌کند: «ما باید شفاف و بی‌رودربایستی در این بحث وارد شویم. آموزش مستقیم و غیرمستقیم باید از همان سن بلوغ آغاز شود و برای این کار از ظرفیت‌های مختلف همچون آموزش و پرورش و رسانه ملی استفاده شود. پنهان کردن چنین واقعیت‌هایی، ظلم به جامعه است. قبلاً در رابطه با اعتیاد هم همین‌طور بود و حالا شاهد نتیجه چنین پنهانکاری هستیم. اما از وقتی که تابو را در اعتیاد کنار گذاشتیم و به کاهش آسیب پرداختیم، در کنترل این پدیده موفق‌تر بوده‌ایم. چرا باید وجود میل جنسی را کتمان و از گفت و گو در این باره اجتناب کنیم؟! همین مسأله باعث افزایش آسیب می‌شود و آن را از مدیریت ما خارج می‌کند. دولت هم باید برای آموزش در این زمینه، ظرفیت‌سازی کند و مصوباتی داشته باشد و در برنامه چهارم استراتژیک ایدز، به مسأله روابط جنسی بیشتر پرداخته شود. در این راه باید از ظرفیت‌های انجمن‌های مردم نهاد و تشکل‌های غیردولتی هم بهره برد.»

اعلام خبر ایجاد مراکز کاهش آسیب برای زنان روسپی، از سوی معاون بهداشت وزارت بهداشت، عزم این وزارتخانه را برای کاهش این آسیب اجتماعی، جزم‌تر از همیشه نشان می‌دهد. این موضع و این موضوع نشان می‌دهد که واقعیت موجود را پذیرفته‌ایم و حالا درصدد کاهش و رفع آن تا حد ممکن هستیم. به گفته سیاری، در این اماکن، زنان خیابانی معاینه می‌شوند و آموزش‌های لازم را از نظر بیماری‌های جنسی، هپاتیت و ایـــدز      فرا می‌گیرند.
انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز از اعلام آمادگی بهزیستی برای کاهش آسیب روسپیگری خبر داده و می‌گوید: «بهزیستی این آمادگی را دارد که نسبت به نگهداری زنانی که معتاد نیستند و آسیب‌های دیگری آنها را تهدید می‌کند، اقدام و خدمات لازم را به این افراد ارائه کند. تاکنون نیز دو مرکز برای این زنان دایر شده و در هر مرکز نیز حدود 30 نفر خدمات لازم را دریافت می‌کنند.»

شاید شما هم مثل خیلی‌ها گمان کنید که بیشتر زنان خیابانی همان زنان معتادی هستند که احتمالاً برای تأمین هزینه اعتیاد خود دست به تن فروشی می‌زنند. این حرف درست است اما همه موضوع نیست. بندپی می‌گوید: «تعداد زنان خیابانی غیرمعتاد، کمتر از زنان معتاد است و نیروی انتظامی و قوه قضائیه هم در گزارش‌های خود این مسأله را تأیید می‌کنند. در هماهنگی‌هایی که در استانداری تهران انجام شد هم استراتژی اول این بود که هرچه زودتر نسبت به جمع‌آوری زنان معتاد اقدام شود و سپس این افراد غربالگری شوند و افرادی که اعتیاد دارند از آنهایی که دارای دیگر آسیب‌ها هستند جدا شوند. با این احوال پیش‌بینی می‌شود که مراکز نگهداری زنان خیابانی غیرمعتاد باید به 8 تا 9 مرکز در تهران برسد و برای حرفه آموزی و اشتغال آنها اقدام کنیم.»

البته همان‌طور که گفته شد، نمی‌توان انتظار داشت که با ایجاد مراکز حرفه آموزی و فراهم کردن زمینه اشتغال، این آسیب اجتماعی به کلی در جامعه از بین برود. در اینجا باز به بحث مطرح شده از سوی وزارت بهداشت می‌رسیم و واقعیت‌های تلخ جامعه که باید در جهت کاهش آسیب ناشی از آن تا حد ممکن کوشید.
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/31
روزانه در ایران بیش از۳۰۰ نفر بر اثر حوادث جاده‌ای کشته یا مجروح می‌شوند.
به گزارش نامه نیوز ، روزانه در ایران بیش از۳۰۰ نفر بر اثر حوادث جاده‌ای کشته یا مجروح می‌شوند. این آمار وحشتناک را در حالی روز گذشته رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ارائه داده است که به جز حوادث رانندگی برخی از بلایای طبیعی و غیرطبیعی دیگر نیز سالانه جان شمار تعداد قابل توجهی از ایرانیان را می‌گیرد. مرگ بر اثر حوادث در ایران بالاست و این مساله تا حد زیادی به رفتار‌‌های ما در سطح خرد و کلان بستگی دارد.

بر اساس داده‌های سازمان بهداشت جهانی، مرگ‌های جاده‌ای۲۵درصد کل مرگ‌های ناشی از جراحت‌ را شامل می‌شود. یکی از مهم ترین آمارهای مورد توافق درباره تصادفات و آسیب‌ها نقش ۷۰ تا ۹۰ درصدی عوامل انسانی در کلیه تصادفات است. فاکتورهای انسانی (رفتاری) در۶۰ درصد تصادفات نقلیه‌ای به عنوان دلیل اصلی به شمار می‌آیند و در درصد بالایی از آنها این مساله نقش دارد. تصادفات در ایران بالاست و از طرف دیگر، با بررسی وضعیت حادثه خیزی کشورمان هر لحظه بلایای طبیعی در هر خطه افراد را تهدید می‌کند. این در حالی است که فقط با رعایت نکات ایمنی، ارتقای آگاهی عمومی و ارتقای استانداردها در تولیدات خودرو، ساخت‌وسازهای شهری و روستایی و احداث جاده ها می توان به میزان قابل توجهی بروز حوادث احتمالی را کاهش داد یا در برابر حوادث طبیعی اجتناب ناپذیر آماده شد.

روزانه ۳۰۰ کشته و مجروح در تصادفات

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به جان باختن سالی۱۸هزار نفر در تصادفات جاده‌ای کشور گفت: روزانه حدود ۵۳ نفر در حوادث جاده‌ای از بین می‌روند و حدود۲۵۰نفر هم زخمی می‌شوند. روز گذشته، اسماعیل نجار در کنگره ملی «مدیریت بحران با رویکرد نظام سلامت» با بیان اینکه حوادث و سوانح جاده‌ای از معضلات بحران در کشور است، یادآوری کرد: سالانه ۲۵تا۲۶هزار نفر در حوادث جاده‌ای کشور کشته می‌شدند که این رقم اکنون به ۱۸هزار نفر در سال رسیده که هنوز عدد بزرگی است. او با بیان اینکه در حوادث جاده‌ای برای حمل جسدها و همچنین خودروهایی که درگیر حریق می‌شوند مشکل داریم، افزود: باید با پادرمیانی مسئولان جنازه‌ها حمل شود و یا خودرویی که آتش گرفته خاموش شود. در ادامه رئیس سازمان مدیریت بحران از پیگیری برای واحد شدن فعالیت‌های اورژانس و هلال احمر در جاده‌ها خبر داد.او ایران را کشوری حادثه خیز دانست که در معرض بسیاری از بلایای طبیعی قرار دارد به نحوی که از ۴۵ تا ۴۶ بلای طبیعی که در جهان شناخته شده است، ۴۳ تا ۴۵ مورد آن در ایران محتمل می شود.

۲۱۰۰میلیارد تومان هزینه برای۱۲ثانیه لرزش بم

معاون وزیر کشور همچنین با بیان اینکه زمین لرزه دارای بیشترین تلفات در بین حوادث و بحران‌ها را دارد، گفت: اگر مدیریت بحران نداشته باشیم و به مردم هشدار ندهیم و اگر زمین لرزه از شدت‌های کوچک به سمت بالا شروع شود احتمال وقوع زمین لرزه بزرگ وجود دارد، در چنین شرایطی تصور کنید چه تبعات و فاجعه‌ای در مراکز پر جمعیت کشور رخ خواهد داد. نجار خاطرنشان کرد: اگرچه وقوع زمین لرزه قابل پیش‌بینی نیست، اما وقتی که زمین لرزه از کوچک به سمت بزرگ شدن پیش می‌رود می‌توان به مردم هشدار دارد.او گفت: اگر یک زلزله بیش از هفت ریشتری در جایی مانند تهران رخ دهد فاجعه خواهیم داشت. ماجرای شهران یک چاله مختصر در ساعت خلوتی بود و ما هنوز با تبعات آن مواجه هستیم که از جمله آن تخلیه پنج هزار مترمکعب از منابع آب بود و از دست رفتن میزان بسیار زیادی گاز که خوشبختانه باعث انفجار نشد. رئیس سازمان مدیریت بحران خسارت مالی ناشی از زلزله را قابل جبران دانست و تاکید کرد: البته همین خسارت هم قابل توجه است، برای مثال برای۱۲ثانیه لرزش در زمین لرزه بم حدود ۲۱۰۰ میلیارد تومان از سال ۸۲ تا۹۰ برای بازسازی این شهر هزینه شد. نجار اظهار کرد: ما در زمان زلزله تلفات جانی، مشکلات بهداشت روانی، آسیب‌های زیست محیطی، اختلال در ارائه خدمات، از بین رفتن مراکز درمانی، مشکل تامین خون و تجهیزات پزشکی، مشکل بهداشت محیط و بیماری های واگیر و... را داریم. او هجوم جمعیت ناکارآمد به مناطق زلزله زده را از دیگر پیامدها و آسیب‌ها اعلام کرد و گفت: در زلزله بم، در شهری که ۷۰ هزار نفر جمعیت داشت و ۳۴هزار نفر آن کشته و ۱۹هزار نفر زخمی شده بودند، به۱۲۰هزار نفر شام و نهار داده می‌شد که جمعیتی ناکارآمد بودند.معاون وزیر کشور، ریزگردها را یکی از مهم‌ترین بحران‌های اخیر پیش روی کشور دانست و افزود: ما از این مشکل به عنوان ابربحران نام می‌بریم، آن هم به این دلیل که زلزله فقط چند ثانیه رخ می‌دهد و همه پیامدهای آن مربوط به همان چند لحظه است، اما بحران ریزگردها ممتد است و پیامدهای آن سخت و طاقت فرسا.

با ساخت‌وساز در مسیل‌ها انتظار معجزه داریم

معاون وزیر کشور در ادامه از نقش ساخت و سازها در مدیریت بحران هم یاد کرد و گفت: بیمارستان‌ها و ساختمانی می‌سازیم که در اثر زلزله تخریب می‌شود و یا در مسیل رودخانه‌ها قرار دارد و بعد انتظار معجزه هم داریم.نجار پنج ویژگی مکان یابی، مصالح استاندارد، بررسی خاک، کارگر ماهر و نظارت را در ساخت و سازها موثر خواند و عنوان کرد: متاسفانه در برخی از نقاط شهرها و مناطق مسکونی ما در مسیل‌ها ساخته شده است و وقتی که در سیل ایلام سه نفر کشته شد ما مجبور شدیم به زمین و زمان جواب پس بدهیم. او با تاکید بر اینکه اقدامات مناسبی برای مقاوم‌‎سازی در کشور انجام شده است گفت: یک میلیون و ۸۰۰هزار واحد روستایی در کشور مقاوم‌سازی شدند و در بازسازی مدارس هم در دنیا پیشرو هستیم.

باید برای مدیریت بحران آیین‌نامه داشته باشیم

معاون وزیر کشور همچنین خاطرنشان کرد: کشور ما بلاخیز است و جامعه پزشکی ما باید برای حوادث و حتی نجات جان یک نفر چقدر آماده باشد. نجار با بیان اینکه برای مدیریت بحران باید برنامه، آیین نامه و دستور العمل داشته باشیم، تاکید کرد: البته باید با اجرای مانورها ببینیم این آیین نامه‌ها چقدر قابل اجرا است و اگر دستورالعمل‌هایی مربوط به قبل است، آنها را به روز کرد. به گزارش ایسنا، نجار گفت: تنها راه مدیریت بحران این است که ابتدا خودمان را در برابر حوادث و سوانح ایمن کنیم.

آموزش تنها راه مصونیت در برابر بلایای طبیعی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درباره عوامل انسانی تاثیرگذار در کاهش تصادفات به «آرمان» می گوید:‌ در اصل سه مولفه بیشترین تاثیر را در کاهش تصادفات و حوادث ناشی از آن دارد که عبارتند از احداث راه‌های ایمن و استاندارد، تولید خودروهای ایمن و استاندارد و تربیت نیروی انسانی آگاه به مقررات. در بررسی علل تصادفات کشور می توان تاثیر گذارترین امر را عامل انسانی برشمرد. سید حسن موسوی چلک می افزاید: نیروی انسانی مهم‌ترین عامل در کاهش تصادفات است و در این شرایط باید با تمرکز و برنامه ریزی مناسب بتوان با توجه به اولویت ها به برنامه ریزی پرداخت. به گفته او در این راستا کلیدی‌ترین عامل در پیشگیری از بروز تصادفات و مدیریت ترافیک مقوله آموزش است.
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/31
مراکز جدیدی در کنار مراکز شبکه بهداشتی برای معاینه زنان روسپی ایجاد شده است که این افراد را از نظر بیماری‌های قابل انتقال از طریق تماس جنسی مانند هپاتیت، ایدز و سایر بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کند.
«افزایش انتقال ویروس اچ آی وی از راه رفتار جنسی پرخطر، اگر در سال‌های اخیر جدی گرفته می‌شد، امروز شاهد افزایش دو برابری مبتلایان به ایدز از این راه نبودیم. طی 10 سال گذشته، میزان انتقال ایدز از راه روابط جنسی، از 15 درصد به 30 درصد رسیده است.»

به گزارش ایران، دکترعلی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام این آمار، الگوی کنترل انتقال جنسی ایدز در ایران را ناموفق می‌داند: «نمی‌توانیم همه مسائل را عریان و شفاف به مردم بگوییم.» سیاری، با گفتن این عبارت تلاش دارد توجه‌ها را به سمت و سویی جلب کند که شاید تا کنون چندان مورد توجه قرار نگرفته است؛ ملاحظه، خجالت، تابو یا هر اسم دیگری که روی آن بگذاریم، واقعیت را تغییر نمی‌دهد.

 از بین بردن کامل آسیب، گرچه ایده آل اما ناممکن است. کاهش آسیب اما می‌تواند تا حد زیادی باری را که بر دوش جامعه گذاشته شده، سبک کند.

می‌شود نیم نگاهی به او انداخت و بی‌تفاوت از کنارش گذشت. بعضی‌ها کنجکاوترند. حواس‌شان شش دانگ به سمت زن ایستاده کنار خیابان می‌رود که غرق در رنگ و لعاب، با شکل و شمایلی غریب، در انتظار است. احتمالاً صحنه توقف اتومبیل‌ها و چانه‌زنی رانندگان با زن را دیده‌اید.

 اگر حوصله کنید و کمی منتظر بمانید، می‌بینید که عاقبت، سوار یکی از اتومبیل‌ها می‌شود. اینکه کجا می‌رود، معلوم نیست اما اینکه برای چه کاری می‌رود، مثل روز، روشن است؛ حتی در آن تاریکی شب. جا و مکان مشخصی ندارند. این‌جور نیست که تضمین کنید وقتی همراه خانواده از خیابان، اتوبان یا زیر پلی عبور می‌کنید، چشم‌تان به صحنه‌ای مشابه نیفتد.

خانمی نقل می‌کرد که پسر نوجوانش آنچنان محو چنین صحنه‌ای شده بود که مادر به زحمت توانسته بود حواس بچه را از آن منحرف کند. بعد هم سؤال‌های پسر نوجوان و مادری که تمام تلاشش را کرده بود تا واقعیت را پنهان کند تا خدای نکرده ذهن پسرش منحرف نشود.

«تابو» همان چیزی است که مانع آگاهی نوجوانان و جوانان می‌شود. نبود آگاهی هم زمینه را برای ایجاد آسیب فراهم می‌کند، نمی‌شود در جامعه زندگی کرد و از مشکلات و آسیب‌های آن دور بود؛ ممکن است دامن هرکسی را بگیرد. اعتیاد، فحشا، ایدز، شنیدن این کلمات گرچه ناخوشایند است اما باید شنید و درباره‌شان گفت؛ بارها و بارها.

توجه به بهداشت جامعه یک طرف و شناخت جامعه از این آسیب هم یک طرف. اما هرچه هست برای کنترل هر دو سوی ماجرا چاره‌ای جز پذیرش این پدیده و اعتراف به آن نداریم. چنانچه دکتر سیاری از ایجاد مراکزی برای معاینه، در اختیار گذاشتن وسایل بهداشتی و آموزش پیشگیری زنان روسپی سخن می‌گوید: «مراکز جدیدی در کنار مراکز شبکه بهداشتی برای معاینه زنان روسپی ایجاد شده است که این افراد را از نظر بیماری‌های قابل انتقال از طریق تماس جنسی مانند هپاتیت، ایدز و سایر بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کند. در این مراکز پس از معاینه به زنان روسپی آموزش‌های لازم برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی داده می‌شود و وسایل پیشگیری نیز به صورت رایگان در اختیارشان قرار می‌گیرد.»

ما باید شفاف و بی‌رودربایستی در این بحث وارد شویم. آموزش مستقیم و غیرمستقیم باید از همان سن بلوغ آغاز شود و برای این کار از ظرفیت‌های مختلف همچون آموزش و پرورش و رسانه ملی استفاده شود. پنهان کردن چنین واقعیت‌هایی، ظلم به جامعه است. قبلاً در رابطه با اعتیاد هم همینطور بود و حالا شاهد نتیجه چنین پنهانکاری هستیم.

سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در این باره در گفت و گو با «ایران» می‌گوید: «از سال 1365 که آمار ایدز مشخص شد، تا چند سال پیش غالب افراد شناسایی شده مبتلا به ویروس اچ آی وی، از طریق سرنگ آلوده مبتلا شده بودند. اما در سال‌های اخیر شاهد بودیم که این روند تغییر کرده و مبتلایانی که ظرف یک سال شناسایی شده اند، بیشتر از طریق روابط جنسی، آلوده شده اند.

اینکه می‌گویم یک سال، یعنی مثلاً از ابتدای 90 تا 91 یا از ابتدای 91 تا 92. براساس همین آمار و ارقام، باید واقعیت را بپذیریم؛ اینکه تعداد افراد مبتلا شده از راه روابط جنسی، در حال افزایش است و در کنار افراد معتاد مبتلا به ایدز، افرادی را هم داریم که از راه جنسی مبتلا شده‌اند.»

موسوی چلک، سخنانش را این‌گونه ادامه می‌دهد: «در بحث روابط جنسی پرخطر با دو گروه مواجه هستیم؛ زنان آسیب دیده و روسپی‌ها که این دو با هم تفاوت دارند. روسپی کسی است که آگاه است چه کاری دارد انجام می‌دهد و برای کسب درآمد این کار را می‌کند اما زنان آسیب دیده، فریب خورده‌اند و اگر شرایط فراهم شود، به جامعه برمی‌گردند، به هرحال نمی‌شود کتمان کرد که این افراد در جامعه وجود دارند اما باید به کنترل آسیب اقدام کرد و در این راه، اولویت همواره با آموزش است. در واقع به وسیله آموزش به عنوان اولویت اول، می‌توان این مسأله را مدیریت کرد. باید از تمام ظرفیت‌ها برای آموزش همه جانبه استفاده کرد تا پیشگیری مؤثری صورت گیرد.»

او توجه را به سمت مسأله‌ای مهم جلب می‌کند: «در بحث آموزش، با «تابو» مواجه هستیم. همین هم تا کنون باعث شده آن‌طور که باید به آموزش در روابط جنسی نپردازیم. در وهله اول باید واقعیت‌های جامعه را بپذیریم؛ مثل اینکه آمار ازدواج در میان جوانان کاهش یافته، سن بلوغ پایین آمده و خیلی وقت‌ها راه درستی برای پاسخگویی به امیال جنسی وجود ندارد.

 ما در رابطه با اعتیاد، در چند سال اخیر به نتایج خوبی رسیده‌ایم از جمله اینکه با دایر کردن مراکز کاهش آسیب یا DIC، اقداماتی را در جهت کم کردن آسیب بین معتادان انجام داده‌ایم که مؤثر هم بوده است اما در زمینه روابط جنسی، هنوز انجام اقدامات کاهش آسیب را نپذیرفته‌ایم.

خانمی نقل می‌کرد که پسر نوجوانش آنچنان محو چنین صحنه‌ای شده بود که مادر به زحمت توانسته بود حواس بچه را از آن منحرف کند. بعد هم سؤال‌های پسر نوجوان و مادری که تمام تلاشش را کرده بود تا واقعیت را پنهان کند تا خدای نکرده ذهن پسرش منحرف نشود. «تابو» همان چیزی است که مانع آگاهی نوجوانان و جوانان می‌شود. نبود آگاهی هم زمینه را برای ایجاد آسیب فراهم می‌کند، نمی‌شود در جامعه زندگی کرد و از مشکلات و آسیب‌های آن دور بود؛ ممکن است دامن هرکسی را بگیرد. اعتیاد، فحشا، ایدز، شنیدن این کلمات گرچه ناخوشایند است اما باید شنید و درباره‌شان گفت؛ بارها و بارها.

این در حالی است که روسپیگری، واقعیتی است که در جامعه وجود دارد و کتمان کردن آن، فقط به بالا رفتن آمار ایدز منجر می‌شود؛ همان‌طور که در مورد اعتیاد هم با این مشکل مواجه بودیم ولی در چند سال اخیر به موفقیت‌هایی در این زمینه دست یافته‌ایم.

بگذارید شفاف‌تر صحبت کنیم. بیایید در حوزه آموزش، حیا را کنار بگذاریم. این به آن معنا نیست که بی‌حیا باشیم اما باید مسائل را عنوان کرد. ما می‌دانیم که بهترین راه برای جلوگیری از روابط جنسی پرخطر، ازدواج است اما واقعیت این است که شرایط ازدواج برای همه وجود ندارد.

هر وقت هم بحث ازدواج موقت که مورد تأیید شرع است پیش می‌آید، از سوی جامعه با بازخورد منفی مواجه می‌شویم. در این شرایط معلوم است که روابط غیرمدیریت شده ایجاد می‌شود. وقتی می‌گوییم رابطه جنسی محافظت شده منظورمان این است تمام کسانی که رابطه نامشروع و حتی مشروع دارند باید تحت آموزش درست قرار بگیرند تا قربانی بیشتری ندهیم.

 ما هنوز به درمان ایدز دست پیدا نکرده‌ایم اما 30 هزار بیمار مبتلا به اچ آی وی داریم که با مقاومت و عدم پذیرش جامعه مواجه هستند. همین مقاومت هم باعث می‌شود که تا این حد در زمینه کنترل، مشکل داشته باشیم. با این شرایط هم پیش‌بینی می‌شود که هرچه جلوتر می‌رویم، به تعداد افراد مبتلا از راه رابطه جنسی اضافه شود.»

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تأکید می‌کند: «ما باید شفاف و بی‌رودربایستی در این بحث وارد شویم. آموزش مستقیم و غیرمستقیم باید از همان سن بلوغ آغاز شود و برای این کار از ظرفیت‌های مختلف همچون آموزش و پرورش و رسانه ملی استفاده شود. پنهان کردن چنین واقعیت‌هایی، ظلم به جامعه است.

قبلاً در رابطه با اعتیاد هم همین‌طور بود و حالا شاهد نتیجه چنین پنهانکاری هستیم. اما از وقتی که تابو را در اعتیاد کنار گذاشتیم و به کاهش آسیب پرداختیم، در کنترل این پدیده موفق‌تر بوده‌ایم. چرا باید وجود میل جنسی را کتمان و از گفت و گو در این باره اجتناب کنیم؟! همین مسأله باعث افزایش آسیب می‌شود و آن را از مدیریت ما خارج می‌کند. دولت هم باید برای آموزش در این زمینه، ظرفیت‌سازی کند و مصوباتی داشته باشد و در برنامه چهارم استراتژیک ایدز، به مسأله روابط جنسی بیشتر پرداخته شود. در این راه باید از ظرفیت‌های انجمن‌های مردم نهاد و تشکل‌های غیردولتی هم بهره برد.»

اعلام خبر ایجاد مراکز کاهش آسیب برای زنان روسپی، از سوی معاون بهداشت وزارت بهداشت، عزم این وزارتخانه را برای کاهش این آسیب اجتماعی، جزم‌تر از همیشه نشان می‌دهد. این موضع و این موضوع نشان می‌دهد که واقعیت موجود را پذیرفته‌ایم و حالا درصدد کاهش و رفع آن تا حد ممکن هستیم. به گفته سیاری، در این اماکن، زنان خیابانی معاینه می‌شوند و آموزش‌های لازم را از نظر بیماری‌های جنسی، هپاتیت و ایـــدز      فرا می‌گیرند.

انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز از اعلام آمادگی بهزیستی برای کاهش آسیب روسپیگری خبر داده و می‌گوید: «بهزیستی این آمادگی را دارد که نسبت به نگهداری زنانی که معتاد نیستند و آسیب‌های دیگری آنها را تهدید می‌کند، اقدام و خدمات لازم را به این افراد ارائه کند. تاکنون نیز دو مرکز برای این زنان دایر شده و در هر مرکز نیز حدود 30 نفر خدمات لازم را دریافت می‌کنند.»

شاید شما هم مثل خیلی‌ها گمان کنید که بیشتر زنان خیابانی همان زنان معتادی هستند که احتمالاً برای تأمین هزینه اعتیاد خود دست به تن فروشی می‌زنند. این حرف درست است اما همه موضوع نیست.

بندپی می‌گوید: «تعداد زنان خیابانی غیرمعتاد، کمتر از زنان معتاد است و نیروی انتظامی و قوه قضائیه هم در گزارش‌های خود این مسأله را تأیید می‌کنند. در هماهنگی‌هایی که در استانداری تهران انجام شد هم استراتژی اول این بود که هرچه زودتر نسبت به جمع‌آوری زنان معتاد اقدام شود و سپس این افراد غربالگری شوند و افرادی که اعتیاد دارند از آنهایی که دارای دیگر آسیب‌ها هستند جدا شوند. با این احوال پیش‌بینی می‌شود که مراکز نگهداری زنان خیابانی غیرمعتاد باید به 8 تا 9 مرکز در تهران برسد و برای حرفه آموزی و اشتغال آنها اقدام کنیم.»

البته همان‌طور که گفته شد، نمی‌توان انتظار داشت که با ایجاد مراکز حرفه آموزی و فراهم کردن زمینه اشتغال، این آسیب اجتماعی به کلی در جامعه از بین برود. در اینجا باز به بحث مطرح شده از سوی وزارت بهداشت می‌رسیم و واقعیت‌های تلخ جامعه که باید در جهت کاهش آسیب ناشی از آن تا حد ممکن کوشید.
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/31
شناسایی بیش از ۱۱ میلیون نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی


رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت:بیش از ۱۱ میلیون نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی کشور شناسایی شده‌اند.

به گزارش تسنیم، سید حسن موسوی چلک عصر امروز در حاشیه نشست ستاد بازآفرینی محلات سبزوار اظهار داشت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مصرف کنندگان مستمر مواد مخدر و مابقی، مصرف کنندگان مواد غیر مستمر در کشور هستند.

وی با بیان اینکه موضوع مواد مخدر امروز به عنوان مهمترین مسئله کشور مورد توجه واقع شده است تصریح کرد: سازمان بهزیستی با برنامه ریزی در سه حوزه پیشگیری،درمان و مداخلات اجتماعی وارد شده‌اند.

وی گفت: بر این اساس بیش از یک هزار مرکز ترک اعتیاد در سطح کشور و زیر نظر سازمان بهزیستی ایجاد شده که در سه حوزه پیشگیری، مداخلات اجتماعی و درمان فعالیت می‌کنند.

موسوی چلک با اشاره به موضوع مهم سکونتگاه‌های غیررسمی در کشور نیز گفت: این طرح از سال ۹۳ با اصلاح سند ملی باز آفرینی کشور مورد توجه قرار گرفت که دبیرخانه دائمی آن هر دو هفته با حضور وزیر راه و شهرسازی نشست‌های خود را برگزار می‌کند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۱ میلیون نفر در سکونتگاه‌های غیر رسمی در کشور شناسایی شده‌اند، تصریح کرد: این افراد کسانی هستند که از کمترین امکانات مورد نیاز نیز محروم هستند.

وی با بیان اینکه در کل کشور بیش از ۱۸ میلیون نفر در چهار منطقه ناکارآمد شهری شامل بافت‌های فرسوده، بافت‌های تاریخی، روستاهای الحاقی به شهر و سکونتگاه‌های غیررسمی در کشور ساکن هستند عنوان کرد: مهمترین عامل رشد و گسترش این سکونتگاه‌ها بی‌تفاوتی نسبت مردم ساکن در آنها و این مناطق است.

موسوی چلک ادامه داد: طرح بازآفرینی محلات غیر رسمی یک برنامه اجتماعی و با مشارکت مردم،حضور معتمدین و مشارکت سایر دستگاه های اجرایی به یک برنامه پایدار تبدیل شده است.

وی با اشاره به استقرار کمیته پیشگیری از افزایش سکونتگاه‌های غیر رسمی در سطح ستاد بازآفرینی کشور ادامه داد: این کمیته براساس رویکرد محلی در سطح شهرستان‌ها ایجاد می‌شود.
منبع: خبرگزاری تسنیم
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/31
۱۳۹۵/۰۴/۲۸
مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور :

 
مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور از اعلام نتایج ارزیابی عملکرد حوزه‌های مختلف بهزیستی در کل کشور خبر داد و گفت: مدیرانی که نتوانند خواسته سازمانی را برآورده کند، تعیین و تکلیف می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «حسن موسوی‌چلک» مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور از اعلام نتایج ارزیابی عملکرد حوزه‌های مختلف بهزیستی در کل کشور خبر داد و گفت: یکی از چالش‌هایی که بهزیستی با آن مواجه بود، ضعف نظارتی است؛ لذا بر آن شدیم در تمامی حوزه‌های این سازمان گلوگاه‌های فساد و آسیب‌ها را شناسایی کنیم و بحث نظارت را در تمامی سازمان‌ها چه در سطح کشوری، استانی و شهرستانی تقویت کنیم.

مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه نظام‌نامه نظارتی قالبی چندبخشی دارد که به نظارت سازمان بر استان‌ها، نظارت مردم بر فعالیت‌های سازمان، نظارت تشکل‌های غیردولتی بر سازمان خلاصه می‌شود، افزود: اکنون در تمام استان‌های کشور شناسنامه اجتماعی به منظور برنامه‌ریزی درست و بومی ویژه همان استان، تدوین شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه در ابلاغ نظام‌نامه نظارتی 5 هزار امتیاز پیش‌بینی شد، ادامه داد: ما نباید محدود به شاخص‌های سازمان مدیریت باشیم و فقط در پایان سال ارزیابی داشته باشیم این در حالی است که با شیوه نوین طرح‌ریزی شده در سازمان بهزیستی کشور سه ماه یکبار ارزیابی صورت می‌گیرد و مدیرانی که نتوانند خواسته سازمانی را برآورده کند، تعیین و تکلیف می‌شوند.

موسوی‌چلک به اعلام رتبه‌بندی حوزه سالمندی در کل کشور پرداخت و گفت: استان‌های اصفهان و کرمان، یزد، فارس، آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی به ترتیب رتبه‌های اول تا پنجم را کسب کردند که در این میان استان‌های البرز، تهران، بوشهر هیچ عملکردی نداشته‌اند و مابقی ضعیف عمل کردند.

مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور در اعلام ارزیابی حوزه ارتباطات مردمی استان‌های قزوین، قم، چهارمحال و بختیاری و زنجان، مازندران، بوشهر و البرز و گلستان را حایز رتبه اول تا پنجم معرفی کرد و ادامه داد: خراسان‌جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، کرمانشاه و فارس پایین‌ترین رتبه را در ارزیابی عملکرد حوزه ارتباطات مردمی کسب کردند.
وی استان‌های آذربایجان غربی، همدان، گیلان، زنجان، سمنان و فارس را حایز رتبه برتر در ارزیابی حوزه توانمندسازی و اشتغال معرفی کرد و گفت: کرمان، خراسان جنوبی، یزد و کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و اردبیل به ترتیب رتبه دوم تا پنجم را کسب کردند و استان‌های سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، البرز، ایلام و تهران ضعیف‌ترین عملکرد را در این حوزه داشتند.

موسوی‌چلک به اعلام رتبه‌بندی حوزه مسکن در کل کشور پرداخت و گفت: استان‌های گلستان، کرمان، اصفهان، لرستان و یزد رتبه اول تا پنج را کسب کردند و استان‌های مرکزی، قم، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خراسان جنوبی و همدان ضعیف‌ترین عملکرد را در این حوزه داشتند.

مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه استان‌های اصفهان، گیلان و زنجان، آذربایجان شرقی، مازندران و قزوین رتبه اول تا پنجم را در ارزیابی حوزه امور توانبخشی و مراقبتی معرفی کرد و افزود: بوشهر، قم، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان غربی و ایلام عملکرد ضعیفی را در ارزیابی داشتند.

وی در ارزیابی حوزه توانبخشی و توانپزشکی استان‌‌های اصفهان، گیلان، آذربایجان شرقی، یزد، مازندران را حایز رنبه اول تا پنجم معرفی کرد و گفت: استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، مرکزی، البرز، اردبیل عملکرد موثری نداشته‌اند؛ همچنین در حوزه توانمندسازی معلولان استان‌های گلستان، لرستان، سمنان و خراسان رضوی، زنجان و اصفهان رتبه اول تا پنجم را کسب کردند که استان‌های البرز، قم، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان عملکرد ضعیفی را برای خود رقم زدند.

موسوی‌چلک در ادامه به اعلام ارزیابی حوزه کودک و نوجوانان پرداخت و گفت: استان‌های کرمان، فارس، خراسان رضوی، کردستان و خراسان جنوبی رتبه اول تا پنجم را کسب کردند و استان‌های همدان، لرستان، سمنان، هرمزگان، قزوین، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و قم عملکرد ضعیفی را برای خود ثبت کردند؛ همچنین در حوزه توانمندسازی زنان و خانواده استان‌های خراسان رضوی، فارس، گیلان، کردستان و مازندران رتبه اول تا پنجم را کسب کردند و استان‌های بوشهر، لرستان، خراسان شمالی، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی ضعیف شناخته شدند.

مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور در پایان به اعلام ارزیابی عملکرد حوزه آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی در کل کشور اشاره کرد و یادآور شد: استان‌های اصفهان، (خراسان رضوی، گلستان، گیلان و مازندران)، آذربایجان شرقی، (اردبیل، تهران، خوزستان، فارس، کرمانشاه، مرکزی، هرمزگان و البرز)، یزد، کرمان، کرمانشاه، زنجان، خراسان شمالی، بوشهر و آذربایجان غربی را حایز رتبه اول تا پنجم معرفی کرد و گفت: خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، سمنان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و همدان ضعیف‌ترین‌ها در این حوزه بودند.

منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمانب هزیستی کشور
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/29
بررسی آسیبهای مصرف مشروبات الکلی/

افزایش گرایش به مشروبات الکلی/جای خالی شادی و تفریح در بین جوانان


رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه گرایش به استفاده از مشروبات الکلی تا حدودی درمیان مردم بیشتر شده است، گفت: مراکز ترک الکل به صورت محدود در کشور فعالیت می کنند.

سیدحسن موسوی چلک در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد گرایش جوانان به استفاده از مشروبات الکلی افزود: یک مصوبه در این خصوص در اوایل انقلاب داشتیم. پس از آن موضوع مصرف الکل در میان جوانان موضوع جدی نبود، اما به مرور زمان با توجه به فشار و استرس و تغییر سبک زندگی و استفاده از ماهواره، تا حدی گرایش به سمت استفاده از مشروبات الکلی بیشتر شده است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به آمارهای وزارت بهداشت مبنی بر اینکه ۲۳ درصد مردم دارای اختلال روانی هستند، گفت: تا زمانی که شرایط خوبی در حوزه سلامت روان اجتماعی در کشور نداشته باشیم به تصور عده ای یکی از راه های خروج از این شرایط که البته غلط هم هست، گرایش به سمت مشروبات الکلی است اما واقعیت این است که باید قبول کنیم امروز در شرایطی زندگی می کنیم که جلوگیری از مصرف مشروبات دغدغه جامعه است و آمار کشفیات الکل و پرونده های قضایی نشان دهنده این موضوع است.

وی افزود: مسیر آسیب های اجتماعی به سمتی است که آسیب های که شادی آنی داشته باشندحرکت کنیم و افزایش خشونت نشان دهنده همین موضوع است. پرونده های ضرب و جرح، بزهکاری و انواع مختلف جرم ها نشان دهنده افزایش خشونت در میان مردم است و تمام این موضوعات بیانگر این است که باید شادی را در میان مردم افزایش دهیم.

موسوی چلک با تاکید بر اینکه جوانان شادی می خواهند، گفت: گرایش به مصرف الکل، گرایش به برقراری روابط نامتعارف در فضای مجازی و واقعی، گرایش به مسائل غیر اخلاقی و... تمامی اینها این پیام مشخص را دارند که مردم دنبال شادی های آنی هستند و البته که شادی از طرق مشروع حق آنها است وو  وقتی که امکان پذیر نباشد ممکن است را ههای نامشروع جایگزین شوند.  یکی از راه های شادی های آنی و کاذب از نظر جوانان مصرف مشروبات الکلی است که هم تولید داخلی به صورت غیرقانونی و هم وارداتی داریم.

به گفته رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، از سوی دیگر نبود برنامه ریزی برای اوقات فراغت، تاییدی بر بی تفاوتی دستگاه های مسئول در این زمینه است و همه اینها بستری برای افزایش گرایش افراد به مشروبات الکلی در جامعه ایجاد می کند که باید این موضوع را جدی بگیریم.

موسوی در مورد ایجاد مراکز ترک الکل گفت: در اوایل دولت بر اساس مصوبه شورای اجتماعی کشور پروتکلی برای ایجاد مراکزی برای درمان و کاهش الکل تدوین و  ابلاغ شد که در حال حاضر به صورت محدود این کار انجام می شود. قدم هایی برداشته شده، اما کافی نیست که امیدواریم بتوانیم با شدت بیشتری به سمت کاهش آسیب مصرف الکل و منع استفاده از جوانان از الکل پیش رویم.

منبع: خبرگزاری مهر/

شناسهٔ خبر: 3716082 -
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/29
مشاوررییس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور:
نظام‌نامه نظارتی ارتقای کیفی خدمات بهزیستی را در پی خواهد داشت
 
مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور رویکرد نظام نامه نظارتی را منجر به ارتقای عملکرد سازمان دانست و گفت: با اجرای دقیق نظام نامه نظارتی، شفاف سازی عملکرد، فعالیت ها و ارایه خدمات بهتر به جامعه هدف انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از سمنان، «حسن موسوی چلک» مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور با حضور در استان سمنان به مناسبت گرامیداشت هفته بهزیستی، یکی از مشکلات اساسی سازمان بهزیستی را ضعف نظارت اثربخش دانست و افزود: بهبود امور و فعالیت های سازمان، یکی از اهداف اساسی تدوین نظام نامه نظارتی است.

مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور، بر اجرای دقیق نظام نامه نظارتی سازمان بهزیستی تاکید کرد و گفت:این نظام نامه شامل نظام نامه نظارتی ستاد به استان و مراکز، نظام نامه نظارت مردم بر سازمان، نظام نامه نظارتی سازمان های غیر دولتی بر سازمان، نظام نامه نظارتی پایین به بالا و نظام نامه نخبگان وصاحب نظران بر سازمان است.

وی ارتقای سطح کیفی خدمات، برنامه ریزی منسجم، شناسایی نقاط قوت و ضعف و ارایه راهکار، ارتقاء رضایتمندی جامعه هدف، جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات و رتبه بندی عملکرد استانی را از اهداف نظام نامه نظارتی برشمرد و تصریح کرد: نظارت منجر به تعریف استاندارد و در نهایت سبب رتبه بندی می شود و در سال 95 تمامی مراکز زیر پوشش بهزیستی رتبه بندی می شوند.

موسوی چلک، با اشاره به صدور شناسنامه اجتماعی در سال 94، گفت: در تمام استان های کشور شناسنامه اجتماعی به منظور برنامه ریزی درست و بومی ویژه همان استان، صادر شد.

مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور، با اشاره به اینکه بهزیستی در سال گذشته عملکرد و پیشرفت خوبی در حوزه های فرزندخواندگی، پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی، غربالگری شنوایی و تعامل با سازمان های غیردولتی داشته است افزود: این اداره کل بزرگترین سازمان اجتماعی کشور است و فعالیت های متنوعی را در حوزه کاری خود انجام می دهد و باید این خدمات فراگیر باشد و تمام اقشار جامعه را در برگیرد.

وی، با تاکید بر رویکرد سلامت محور اظهار کرد: سازمان بهزیستی متولی سلامت است و سیاست گذاران، نخبگان، دولتمردان و کارکنان بهزیستی با همکاری و هم افزایی یکدیگر باید رویکرد این سازمان را به سلامت محور تغییر دهند.

موسوی‌چلک با اشاره به اهمیت حقوق شهروندی ، افزود: در ایران هیچ سازمانی پاسخگوی حقوق شهروندی نیست و با توجه به اینکه در فصل سوم قانون اساسی نیز بر آن تاکید شده است، مساله حقوق شهروندی در ایران مورد توجه قرار نمی گیرد.

مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور، به برخی از مسایل و مشکلات مطروحه در حوزه های کاری مربوط قول پیگیری و مساعد داد و در پایان یادآور شد: بهزیستی باید خدمات پیشگیری را توسعه بخشد و هر زمان که بحث های مداخله ای کاهش یافت این نشان از موفقیت این سازمان در امور پیشگیری است.

مشاور رئیس سازمان و مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور که به عنوان نماینده رئیس سازمان در سمنان حضور داشت با استاندار سمنان دیدار کرد و در پایان از پروژه ویدئو کنفرانس در سطح شهرستان‌های استان و همچنین دو پروژه گروه همیار و مرکز مشاوره ژنتیک حضرت امیرالمومنین(ع) شهرستان سمنان بهره‌برداری کرد.
 

منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/26
مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت :مشاوره ژنتیک در کشور اجباری می شود
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما : سید حسن موسوی چلک در آیین بهره برداری از دو طرح خدماتی در دلیجان استان مرکزی گفت: دولت در لایحه برنامه ششم توسعه کشور اجباری شدن مشاوره ژنتیک را پیشنهاد داده که با ارزیابی و تصویب نهایی در مجلس زمینه اجرایی این مهم به عنوان نیاز پایه جامعه فراهم می شود.
وی گفت  : پیش بینی می شود که این پیشنهاد دولت در مجلس شورای اسلامی رای بیاورد و سال 96 مشاور ژنتیک در کشور قانونمند و با برنامه ریزی خاص اجرایی شود.
مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد : بسیاری از معلولیت ها جسمی با اقدام های هدفمند پیشگیرانه قابل کنترل هستند و حدود 70درصد از معلولیت های افراد در جامعه با انجام راهبردهای مشاوره ای قابل پیشگیری است.
وی گفت: برای اجرایی شدن مشاوره ژنتیک و استفاده از خدمات آن به صورت ارزان قیمت که اکنون همراهی سازمان های بیمه گر نیاز است ضمن اینکه سازمان بهزیستی نیز بخشی از هزینه را تامین و پرداخت می کند.
موسوی چک افزود: با این سیاست دولت تدبیر و امید در آینده نزدیک شاهد توسعه مراکز پیشگیری از معلولیت و کاهش مراکز توانبخشی در کشور خواهیم بود .

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/26

سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز
مرده آن است که نامش به نکویی نبرند.
یادش گرامی باد
نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/26
زمان دریافت خبر : جمعه 25 تیر 1395 ساعت 11:32

تغییر رویکرد جامعه به معلولان و افراد توانخواه ضروری است
اراک- مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: تغییر رویکرد مسئولین وجامعه نسبت به افراد توانخواه ضروری است و تا زمانی که رویکرد ما به معلولین تغییر نکند، در وضعیت آنها بهبودی حاصل نمی شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بهزیستی استان مرکزی، سیدحسن موسوی چلک، در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر معلولین منطقه ای آفتاب در اراک اظهار داشت: جشنواره تئاتر معلولین به دنبال تغییر رویکرد مسئولین و مردم به افراد توانخواه است. وی افزود: این جشنواره گامی بسیار موثر در جهت معرفی استعدادهای معلولین در ابتدا به خود آنها و خانواده هایشان و سپس به افراد جامعه است، تا این افراد بتوانند در کنار افراد عادی از امکانات فرهنگی و هنری برخوردار شوند. موسوی با ابراز امیدواری در مورد اینکه مسئولین حمایت خود را از این جشنواره ادامه دهند افزود: امیدواریم به زودی شاهد حضور این جشنواره در عرصه بین الملل باشیم. بهروز رفیعی، مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز در این مراسم اظهار داشت: ما باید برای یک ناشنوا گوش، برای یک نابینا چشم، برای یک معلول جسمی حرکتی، عضو حرکتی و برای معلول اعصاب و روان، ذهنی روشن باشیم تا بتوانیم باری از رنج این افراد را بر دوش کشیم. وی با اشاره به اینکه تمامی دستگاه های اجرایی و سازمان ها و نهادهای دولتی برای اجرای جشنواره تئاتر معلولین همکاری کرده اند، گفت: به عنوان کسی که سکان اداره کل بهزیستی استان را به عنوان نخستین مرجع حمایتگر از معلولین بر عهده دارد از همه مسئولین برای برپایی این جشنواره تشکر می کنم. رفیعی عنوان کرد: امروز افتخار بسیار بزرگی برای بهزیستی و جامعه معلولین کشور در حال رقم خوردن است و من به سهم خود این موفقیت بزرگ را تبریک می گویم و همه آنچه که ما در سالیان طولانی قصد انجام آن را داشتیم با استفاده از ابزار هنر در این جشنواره به انجام رسید. مدیرکل بهزیستی استان مرکزی ادامه داد: هدف ما در بهزیستی چیزی به جز ارتقای سطح کیفی زندگی معلولین و اینکه آنها بتوانند همچون افراد عادی از توان و استعدادهای خود باخبر شده و خودشان را به خود و دیگران ثابت کنند نیست که این هدف بزرگ در طی برگزاری دوره های پیشین و فعلی این جشنواره در حال تحقق است.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/26
تماس با ۱۲۳ به‌جای تماس با ۱۱۰

آرمان - نگین باقری: «شما با تلفن ۱۲۳، اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی تماس گرفته اید. لطفا جهت ارتباط با کارشناسان منتظر بمانید». این صدا برای بسیاری از مردمی که با انواع آسیب های اجتماعی از جمله افکار خودکشی دست و پنجه نرم می کنند، ناآشناست. سامانه ای که قصد کمک برای رفع آسیب های اجتماعی مردم را دارد، هنوز جای پای خود را در تمام شهرها باز نکرده و با دغدغه کمبود مددکار رو‌به‌رو است، تا جایی که چندی پیش حبیب ا... مسعودی‌فرید، مدیر کل سابق دفتر آسیب های اجتماعی بهزیستی گفت: حداقل سه هزار کمبود نیرو در اورژانس اجتماعی وجود دارد و نیروهای فعلی نیز به دلیل عدم استخدام رسمی، به محض جذب نیرو در ارگانی دیگر بهزیستی را ترک می کنند. به گفته او ۱۴۰ شهر بالای ۱۵۰ هزار نفر نیز اورژانس اجتماعی نداشته و از خدمات آن محرومند. با وجود این، آنچه بیشتر فعالیت این مرکز را به چالش می کشاند، مشکلات حل نشده آن است، چرا که می خواهد مرهم زخم متقاضیان خودکشی یا نجات یافتگان این معضل باشد، در حالی که خود نیازمند کمک است تا نارسایی های خود را مرتفع کند.

اخیرا شاهد خودکشی هایی در اقصی نقاط ایران بوده ایم و با وجود خودکشی‌های سریالی دانش آموزان، چند خودکشی در خیابان های تهران آن‌چنان خبرساز شد که اهالی و کسبه این محلات، پل معروف خودکشی ها را پل مرگ نامیده‌اند. هر چند بسیاری از متقاضیان خودکشی که معده هایشان را مملو از قرص می کنند یا رگ دست خود را می زنند، از بیمارستان ها نجات یافته و در فهرست افراد جان باخته قرار نمی گیرند، اما نگرانی از افزایش این معضل آن چنان پر رنگ شده است که وزیر بهداشت و درمان هشدار داده مبادا خودکشی اپیدمی شود. بر اساس آمارهای موجود در سال ۱۳۹۱ تهران با ۴۰۹، کرمانشاه با ۲۷۱ و گیلان با ۲۳۱ مورد فوتی، بیشترین و استان های خراسان جنوبی با ۱۸، کهگیلویه و بویراحمد با ۲۴ و خراسان شمالی با ۲۵ فوتی کمترین موارد مرگ ناشی از خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند که از این میان بیشترین آمار خودکشی به شیوه «حلق‌آویز» بوده است. در سال ۲۰۱۰، ۴/۷ نفر در هر صد هزار نفر بر اثر مرگ‌های مشکوک به خودکشی فوت کرده‌اند. این در حالی است که احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران در مرداد ماه ۱۳۹۳ با اشاره به افزایش خودکشی در ایران گفت: «چهار هزار و ۵۵ نفر در سال ۱۳۹۲ در اثر خودکشی جان باخته‌اند.» او همچنین اردیبهشت امسال نیز گفت: در سال گذشته آمار تلفات خودکشی در کشور ۸/۱ درصد کاهش یافت و ۴۰۲۰ نفر بر اثر خودکشی در کشور جان خود را از دست دادند. در حالی که این رقم در سال قبل از آن ۴۰۹۵ نفر بود. بر اساس اعلام روابط عمومی پزشکی قانونی، در سال گذشته از کل تلفات خودکشی در کشور ۲۸۸۷ نفر مرد و ۱۱۳۳ نفر زن بودند. بنابراین آنچه بیش از پیش این معضل را بر سر زبان ها می اندازد و آن را صدرنشین بحث داغ محافل می کند، روند رو به رشد خودکشی، ناکارآمدی و عدم آگاهی مردم از مراکز مداخله است، چرا که در گذشته معمولا افرادی که از نظر سنی از آب و گل درآمده بودند، به دلایل مختلفی از جمله شکست عاطفی، ‌فقر، بیکاری، ‌بی آبرویی و ... اقدام به خودکشی می کردند، اما امروزه معضل خودکشی بازه سنی مشخصی ندارد و در مواردی حتی گریبان کودکان و نوجوانان را گرفته است. برخی کارشناسان یکی از دلایل خودکشی بین نوجوانان را دسترسی آسان و زودتر از موعد به اطلاعات می‌دانند، چرا که برخی از آنان با توجه به شرایط روحی خود قادر به هضم بسیاری از مسائل نیستند و با الگوبرداری از فیلم ها و اطلاعات غلطی که در فضای مجازی می پیچد، به خودکشی ترغیب می شوند. بر این اساس پرداختن به این مساله بیش از پیش اهمیت یافته است، چون دیگر خانواده و متصدیان مدرسه و دانشگاه به تنهایی نمی توانند با سپر خود بلای این معضل را دفع کنند، تا جایی که مرکز مداخله اورژانس اجتماعی نیز کمر همت بسته و به کمک کاهش این معضل شتافته است.

۶۵۰ هزار تماس با اورژانس اجتماعی

بر اساس این آمارها این سوال پیش می آید که آیا اورژانس اجتماعی بحران زده که هنوز برای ارتقای خود نیاز به زمان دارد، می تواند در کاهش این معضل کوشا باشد؟ اورژانسی که آن‌قدر ناشناخته است که معاون اجتماعی بهزیستی گزارش داده تا پایان سال ۹۴، تنها ۶۵۰ هزار بار در ازای میلیون ها پرونده قضائی، به این مرکز زنگ خورده است. در حالی که فقط ۱۵۰ هزار بار آن مرتبط بوده است. مرکزی که از سال ۷۸ به راه افتاده و به کسانی که از خانه فرار کرده اند، دختران و زنانی که آسیب دیده اند، همسرانی که از خانه بیرون رانده شده اند، کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند، کسانی که اقدام به خودکشی کرده اند، افراد دارای اختلال هویت جنسی یا سایر افراد که در شرایط بحرانی قرار گرفته اند، خدمات ارائه می‌دهد. اورژانسی که ۲۴ ساعته و رایگان است و می تواند حضوری یا تلفنی به یاری مراجعه کنندگان بیاید. این در حالی است که رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در مورد اورژانس اجتماعی در گفت و‌گو با «آرمان» می گوید: این مرکز به مرور توسعه یافته و به نسبت قبل، ظرفیت آن بیشتر شده است. حتی مصوبه هیات دولت در سال ۹۲ هم صحت آن را مشخص می کند. گرچه این مرکز به اندازه ۱۱۰ شناخته شده نیست، اما باز هم پرطرفدار دارد. این در حالی است که می‌توانیم با توجه به میزان تماس های دریافتی اورژانس اجتماعی و پرسشگری از مردم عادی در مورد آگاهی از وجود این مرکز، در یک حساب سرانگشتی تعداد طرفداران آن را تخمین بزنیم. گرچه در اصل تلاش ها و فعالیت این مرکز بر کسی پوشیده نیست، اما فقدان اطلاع رسانی و فرهنگسازی در این زمینه به خوبی حس می شود. سید حسن موسوی چلک موسس این اورژانس عنوان می کند: تا زمانی که من در مرکز مشغول به فعالیت بودم، حجم مراجعان بالا و امکانات و تسهیلات رسیدگی به این افراد کم بود. او ادامه می دهد: باید در وهله اول به فکر ایجاد امکانات و تسهیلات برای این مرکز باشیم و بعد حجم مراجعه به آن را بالا ببریم. رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می گوید: اگر آیین‌نامه دولت در این مرکز اجرا شود، قطعا فعالیت این اورژانس روز به روز بهتر خواهد شد، اما باز این سوال پیش می آید که اجرایی کردن این آیین نامه در چه بازه زمانی می تواند کمبود سه هزار نیروی انسانی را جبران کند و ۱۴۰ شهر محروم باقیمانده را پوشش دهد؟ در حالی که وقوع خودکشی در میان افراد آسیب دیده غیر قابل پیش بینی است.

برای مشکلات اجتماعی با ۱۲۳ تماس بگیرید

افراد آسیب دیده برای خارج شدن از بحران های زندگی خود نیاز به نیروهای آموزش دیده و خبره در این زمینه دارند، در حالی که کمبود مددکار کارآمد و متخصص، مساله همیشگی در ایران است. با وجود این، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به الگو برداری نوجوان از فضای مجازی در مورد پدیده خودکشی می گوید: ما مددکار کم داریم، اما کارشناسان اورژانس اجتماعی با آموزش هایی که دیده اند تا حدود زیادی می توانند آسیب های اجتماعی ناشی از استفاده نوجوانان از فضاهای مجازی را کاهش دهند. او ضمن اشاره به اینکه برخورد سلبی با خودکشی مناسب نیست، می‌افزاید: آمارهای رسمی در مورد خودکشی واقعی نیست، چرا که بسیاری موارد به دلیل استفاده از دفترچه بیمه ثبت نمی شود، اما باید بدانیم که اگر معضل خودکشی را مدیریت نکنیم، دچار آسیب‌های اجتماعی دیگری خواهیم شد. موسوی چلک درباره هدف اصلی اورژانس اجتماعی ادامه می دهد: ما می خواهیم که مردم مرکزی همچون اورژانس اجتماعی برای حل مشکلاتشان داشته باشند. او عنوان می‌کند: باید ظرفیت ها را بالا برد که مردم با بروز مشکل با خط ۱۲۳ تماس بگیرند. برای مثال اگر فردی افکار مرتبط با خودکشی را در ذهن دارد، می تواند با مشاوران و روانشناسان در سامانه ۱۴۸۰ صحبت کرده و این افکار را از ذهن خود بیرون کند. رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح می کند: بسیاری از افرادی که دست به خودکشی زده اند، پشیمانند و این موضوع به نادانی و عدم شناخت منابع اجتماعی بر می‌گردد. او ادامه می دهد: با افزایش مهارت گفت وگو و مشورت می توانیم میزان خودکشی را به حداقل برسانیم، به شرطی که اصول آن را بلد باشیم. موسوی چلک درباره اینکه دسترسی به سامانه اورژانس اجتماعی زمانبر است، می‌افزاید: نمی خواهم کمبود مددکار و ضعف های موجود را توجیه کنم، اما به دلیل آسانی خط ۱۲۳ بسیاری از افراد آن را اشتباه می‌گیرند و تعداد مزاحمان تلفنی هم در این سامانه کم نیست. او ادامه می دهد: وقتی مردم یاد بگیرند که برای مشکلات اجتماعی خود به ۱۲۳ زنگ بزنند نه ۱۱۰ یعنی این مرکز شناخته شده است، اما متاسفانه هنوز این اشتباهات رخ می دهد و نیازمند فرهنگسازی هستیم، چرا که آگاهی مردم نسبت به این سامانه کم است.

منبع: روزنامه آرمان/24/4/95

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/25

تابناک: مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: تا زمانی که رویکرد ما به معلولین تغییر نکند در وضعیت آنها بهبودی حاصل نمی‌شود.

به گزارش تابناک مرکزی، مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر معلولین منطقه‌ای آفتاب باحضور جمعی از مسئولان استانی و کشوری برگزار شد.

موسوی چلک مشاور رئیس سازمان و مدیرکل دفتر مدیریت و عملکرد سازمان بهزیستی کشور در این مراسم گفت: جشنواره تئاتر معلولین به دنبال تغییر رویکرد مسئولان و مردم به افراد توانخواه است.

موسوی چلک افزود: این جشنواره گامی بسیار موثر در جهت معرفی استعدادهای فوق العاده زیاد معلولین در ابتدا به خود آنها و خانواده‌هایشان و سپس به افراد جامعه است تا این افراد بتوانند در کنار افراد عادی از امکانات فرهنگی و هنری برخوردار شوند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه مسئولان حمایت خود را از این جشنواره ادامه دهند بیان کرد: امیدواریم به زودی شاهد حضور این جشنواره در عرصه بین الملل باشیم.

رفیعی مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز در این مراسم اظهار داشت: تغییر رویکرد مسئولان و مردم نسبت به افراد توانخواه بسیار مهم است و تا زمانی که رویکرد ما به معلولین تغییر نکند در وضعیت آنها بهبودی حاصل نمی‌شود.

وی افزود: ما باید برای یک ناشنوا گوش برای یک روشن دل چشم، برای یک معلول جسمی حرکتی عضو حرکتی و برای معلول اعصاب و روان ذهنی روان و روشن باشیم تا بتوانیم باری از رنج این عزیزان را بر دوش کشیم.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان با اشاره به اینکه تمامی دستگاه‌های اجرایی و سازمانها و نهادهای دولتی برای اجرای این طرح بزرگ فرهنگی و هنری همکاری نمودند عنوان داشت: من به سهم خودم و به عنوان کسی که سکان حرکت سازمان بهزیستی را به عنوان نخستین مرجع حمایتگر از معلولین بر عهده دارد از همه مسئولان برای برپایی این جشنواره تشکر می‌کنم.

وی افزود: همه آنچه که ما در طول سالیان طولانی قصد انجام آن را داشتیم با استفاده از ابزار هنر در این جشنواره به انجام رسید.

وی ادامه داد: هدف ما در بهزیستی چیزی به جز ارتقای سطح کیفی زندگی معلولین و اینکه آنها بتوانند همچون افراد عادی از توان و استعدادهای خود باخبر شده و خودشان را به خود و دیگران ثابت کنند نیست که این هدف بزرگ در طی برگزاری دورههای پیشین و فعلی این جشنواره در حال تحقق استنوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/25


اختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراک
اختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراکاختتامیه جشنواره تئاتر منطقه ای معلولین/اراک


نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/25
خمین - ایرنا - مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: دولت در لایحه برنامه ششم توسعه کشور اجباری شدن مشاوره ژنتیک را پیشنهاد داده که با ارزیابی و تصویب نهایی در مجلس زمینه اجرایی این مهم به عنوان نیاز پایه جامعه فراهم می شود.

سید حسن موسوی چلک روز پنجشنبه در آیین بهره برداری از دو طرح خدماتی در دلیجان گفت: پیش بینی می شود که این پیشنهاد دولت در مجلس شورای اسلامی رای بیاورد و سال 96 مشاور ژنتیک در کشور قانونمند و با برنامه ریزی خاص اجرایی شود.
مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهارکرد: بسیاری از معلولیت ها جسمی با اقدام های هدفمند پیشگیرانه قابل کنترل هستند و حدود 70 درصد از معلولیت های افراد در جامعه با انجام راهبردهای مشاوره ای قابل پیشگیری است.
وی گفت: برای اجرایی شدن مشاوره ژنتیک و استفاده از خدمات آن به صورت ارزان قیمت که اکنون همراهی سازمان های بیمه گر نیاز است ضمن اینکه سازمان بهزیستی نیز بخشی از هزینه را تامین و پرداخت می کند.
موسوی چک افزود: با این سیاست دولت تدبیر و امید در آینده نزدیک شاهد توسعه مراکز پیشگیری از معلولیت و کاهش مراکز توانبخشی در کشور خواهیم بود .
وی، خواستار همکاری مسئولان دلیجان در اطلاع رسانی موثر از راه اندازی و فعالیت موسسه پیشگیری از معلولیت در این شهرستان شد و افزود:ادامه حیات این موسسه در گرو فعالیت و افزایش مراجعان به این نهاد مردمی است.
مدیر کل بهزیستی استان مرکزی دراین آیین گفت: عقب ماندگی ذهنی در استان مرکزی به طور چشمگیری در حال شیوع است و این مهم ازوم تقویت اقدامات مشاوره ای و پیشگیری را دو چندان می کند.
بهروز رفیعی افزود: در ابتدا راه اندازی این موسسه در دلیجان که به نسبت نرخ جمعیت جز اولویت های سازمان بهزیستی استان مرکزی نبود و این امر با همت مردم و مسئولان محلی محقق شد.
وی گفت: فرزندآوری علمی،فرزند پروری درست و سالم سازی نسل آتی،هدف اصلی دولت در راه اندازی موسسه پیشگیری معلولیت درشهرستان ها است.
رفیعی افزود: امید است در آینده شاهد کاهش معلولیت در استان مرکزی به ویژه درشهرستان دلیجان باشیم.
رئیس بهزیستی دلیجان نیز در این آیین گفت: هر جامعه ای که در حوزه سلامت اجتماعی از ظرفیت های مردم نهاد استفاده کند پله پیشرفت و توسعه را با شتاب بیشتری طی می کند.
احمد خاکی افزود: موسسه پیشگیری از معلومیت ها سرمایه گذاری بر مسئله شناسی به جای درمان است و حمایت دولت تدبیر و امید در این زمینه نشان از هدفگذاری برنامه ای و کارشناسی است.
وی اظهارکرد: موسسه تخصصی پیشگیری از معلولیت های دلیجان با هدف آگاه سازی مردم در ارتباط با معلولیت ها، پیشگیری از معلولیت، سنجش بینایی و شنوایی و همچنین خدمات مشاوره ای ژنتیک راه اندازی شده است.
خاکی گفت: مرکز اعصاب و روان بانوان نیز در مرکز نگهداری سالمندان در این شهرستان در زمینی به وسعت یک هزار و 800 متر با همه امکانات خدماتی و توانبخشی با ظرفیت پذیرش 50 بیمار راه اندازی شده است.
شهرستان دلیجان در جنوب استان مرکزی 45 هزار نفر جمعیت دارد.

7277/6199/6013/
منبع: ایرنا
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/25

با حضور مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی

مرکز نگهداری بیماران روانی مزمن دلیجان راه‌اندازی شد

خبرگزاری فارس: مرکز نگهداری بیماران روانی مزمن دلیجان راه‌اندازی شد

همزمان با هفته بهزیستی و در مراسمی با حضور مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی و جمعی از مسؤولان، مرکز نگهداری بیماران روانی مزمن دلیجان راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، صبح امروز همزمان با هفته بهزیستی و در مراسمی با حضور مشاور رییس و  مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور، مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی، مدیرکل و اعضای شورای معاونین بهزیستی استان و جمعی از مسئولین شهرستانی مرکز نگهداری بیماران روانی مزمن دلیجان راه‌اندازی شد.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور در مراسم افتتاح این مرکز گفت: بیماری اعصاب و روان به عنوان یک واقعیت در جامعه وجود دارد و ایجاد چنین مراکزی زمینه ارائه خدمات را به عزیزانی که دچار افت عملکرد و محدودیت می‌شوند، را مهیا می‌کند.

سید حسن موسوی چلک اظهار داشت: سازمان بهزیستی  با ارائه خدمات تخصصی و به کارگیری نیروهای متخصص در این مراکز مانند روانپزشک، فیزیوتراپیست، کار درمانگر، روانشناس و مددکار اجتماعی زمینه حضور این عزیزان را در جامعه فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: ارائه آموزش‌های تخصصی به خانواده بیماران مبتلا باعث تسهیل فرآیند درمان و ایفای نقش آنها در جامعه می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز گفت: تاکید ویژه به راه‌اندازی و توسعه مراکز غیردولتی به عنوان بازوانی توانمند در راستای تحقق بخشیدن به اهداف بهزیستی از جمله رویکردهایی است که در سال جاری پیگیری شد.

بهروز رفیعی ساماندهی بیماران مزمن، را یک امر ضروری دانست و بیان داشت: این مهم می‌تواند در تسریع در بازیابی سلامت بیماران نقش مهم و موثری داشته باشد.

وی افزود: این موسسه با بهره گیری از تیم‌های تخصصی پزشکی، روانپزشکی و پرستاری و مددکاری در صدد فراهم‌سازی محیطی با نشاط برای بهبود شرایط روحی و روانی بیماران است.

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی اظهار داشت: این مرکز دارای ظرفیت 50 نفر بیمار روانی مزمن خواهد بود و با احداث و بهره‌برداری از آن برای 20 نفر شغل ایجاد خواهد شد و اعتبارات ساخت مرکز نگهداری بیماران اعصاب و روان شهرستان دلیجان توسط خیرین تأمین می‌شود.

انتهای پیام/87010/ر30/

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/04/25


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی