دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
Image result for ‫میلاد پیامبر تصاویر‬‎
نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/27

عکسهای همایش سیاستگذاری اجتماعی در حوزه خانواده/ ۲۲ آذر ۹۵/ بخش اول
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/26

طلاق در یک چشم به هم زدن

سلامت نیوز: یک ضرب المثل قدیمی می‌گوید: شیرینی هر ازدواجی را باید پنج سال بعد از آن خورد. چون سال‌های نخست ازدواج برای زوج‌ها به دلیل وجود شرایط جدید و عدم شناخت کافی نسبت به یکدیگر می‌تواند تنش زا باشد. در سال‌های اخیر در کشور ما طلاق به یکی از بحرانی ترین مقاطع خود رسیده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، بر اساس بررسی‌های انجام‌شده ایران با نرخ خام طلاق دو درصد یکی از بالاترین آمارها در زمینه طلاق را در کشورهای منطقه به خود اختصاص داده است. به غیر از چالش‌های رفتاری، اخلاقی و اقتصادی، چالش‌های دیگری همچون سبک جدید زندگی شهری نیز بر این روند افزایشی تاثیر داشته است.

در وقوع طلاق یکی از چالش‌هایی که کمتر به چشم می‌خورد، شاخص دوام زندگی‌های منجر به طلاق است. این شاخص در مسائل جمعیت شناختی واقعه ازدواج و طلاق مورد بررسی قرار می‌گیرد و ناظر بر طول مدت ازدواج تا وقوع واقعه طلاق است. بر اساس بررسی‌های انجام شده حدود ۱۴درصد طلاق‌ها در ایران، کمتر از یک سال و ۱۱ درصد آن پس از یک تا دو سال از زندگی مشترک رخ می‌دهد. در مجموع بیش از ۵۰ درصد طلاق‌ها در ایران در کمتر از پنج سال بعد از شروع زندگی مشترک رخ می‌دهد. این اتفاق در برخی استان‌های کشور بحرانی‌تر است. هم اکنون میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق‌های ثبت شده در کل کشور هشت سال است، اما استان‌های ایلام، کردستان، خراسان جنوبی و اردبیل میانگین زیر هفت سال را تجربه می‌کنند. از طرف دیگر، استان‌های یزد، سمنان، اصفهان، مازندران، تهران و البرز دارای میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق‌های ثبت شده بالای هشت سال هستند. در سال‌های اخیر با افزایش مشکلات اقتصادی و اجتماعی بروز پدیده طلاق در جامعه افزایش یافته است. بررسی آمار طلاق در سال‌های اخیر نیز این روند را تایید می‌کند. این در حالی است که کارشناسان اجتماعی بر این باورند که افزایش عددی میزان طلاق را باید در شرایطی در نظر گرفت که جمعیت کشور نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است و این گونه نیست که جمعیت ثابت اما طلاق افزایش یافته باشد. باید دانست که علاوه بر تعداد طلاق در کشور، نسبت طلاق به ازدواج، میانگین سن زوج‌ها در زمان طلاق و میانگین سنوات زناشویی در بین مطلقه‌ها در دو دهه اخیر با تغییر و تحولات عمده ای همراه است.

نیمی از طلاق‌ها در پنج سال نخست زندگی اتفاق می‌افتد

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه در هفت ماهه اول امسال ۱۰۲ هزار و ۸۱ واقعه طلاق در کشور به ثبت رسیده است، عنوان کرد: میانگین طول مدت زندگی مشترک در طلاق‌های ثبت شده طی هفت ماهه امسال در کشور ۸.۶ سال بوده است و ۱۱.۳ درصد زوج‌ها دوام زندگی کمتر از یک سال داشته‌اند و در مجموع ۴۵.۵ درصد طلاق‌ها مربوط به پنج سال نخست زندگی مشترک بوده است. سیف‌ا... ابوترابی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون میانگین سن ازدواج در کل کشور ۲۸.۶ برای مردان و ۲۳.۹ برای زنان گزارش شده است و میانگین سن طلاق در کشور نیز ۸.۳۵سال در بین مردان و ۳۰.۹ سال در بین زنان است. به گزارش آنا، سخنگوی سازمان ثبت‌احوال کشور اظهار کرد: در هفت ماهه نخست امسال ۱۰۲ هزار و ۸۱ واقعه طلاق در کشور به ثبت رسیده است که با افزایش۵.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبه‌رو بوده است و استان‌های البرز، گیلان، خراسان‌رضوی و کرمانشاه بیشترین میزان طلاق و استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام، یزد و چهارمحال و بختیاری نیز کمترین میزان طلاق را دارند.

آموزش مهارت‌های زندگی، راه دوام زندگی مشترک

از دیدگاه برخی جامعه‌شناسان، طلاق زمانی تبدیل به یک آسیب اجتماعی می‌شود که افزایش آن با افزایش جمعیت و همچنین افزایش ازدواج‌ها متناسب نباشد و تعداد طلاق از حد مشخص فراتر رود. به بیان دیگر این امر پدیده «طلاق مرضی» تلقی می‌شود که در این صورت به عنوان یک مساله اجتماعی می‌تواند جامعه را تحت الشعاع قرار دهد. رئیس انجمن مددکاری ایران درباره دوام زندگی مشترک در بین زوج‌های ایرانی می‌گوید:‌ برای بررسی دوام زندگی‌های مشترک در کشور آمار مورد استناد و اطلاعات مندرج در سایت سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع رسمی قلمداد می‌شود. همچنین در این زمینه نیز مرکز آمار کشور، آمار دقیق و به‌روز را منتشر می‌کند و می‌توان از این دو مرجع برای بررسی میزان دوام زندگی‌های مشترک در ایران استفاده کرد. سید حسن موسوی چلک می‌افزاید: کاهش میزان دوام زندگی زناشویی فقط کشور ما را تحت تاثیر قرار نداده است. در سال‌های نخست تشکیل زندگی مشترک به مراتب میزان اختلافات به دلیل عدم شناخت زوج‌ها نسبت به یکدیگر افزایش می‌یابد. این در حالی است که افراد با گذشته زمان در زندگی مشترک به هم عادت کرده یا به دلیل برخی صلاحدیدها شرایط را می‌پذیرند. برای مثال در برخی مواقع والدین فقط به دلیل زندگی فرزندان شرایط موجود را می‌پذیرند.

به گفته او معمولا با گذشت زمان انطباق و سازگاری زوج‌ها افزایش می‌یابد و آنها در این شرایط نحوه تعامل با یکدیگر را می‌آموزند. برای مثال با گذشت پنج سال از زندگی طبیعتا تولد فرزند می‌تواند عاملی برای ثبات بهتر زندگی باشد. اما تنها عامل افزایش دهنده طلاق در زندگی عدم شناخت مناسب قبل از ازدواج است. جوانان باید بدانند هر قدر نسبت به انتخاب همسرشان شناخت داشته باشند به نسبت احتمال بروز طلاق نیز کاهش می‌یابد. رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می‌گوید: امروزه شیوه‌های همسرگزینی در جامعه ما تغییر کرده است. در اغلب انتخاب‌ها بخشی از فضای مجازی، ارتباطات، شناخت‌های خیابانی و... دخیل هستند. در این وضعیت زوج‌ها نمی‌توانند نسبت به یکدیگر شناخت عمیق داشته باشند. این در حالی است که بررسی زندگی پدر و مادرها در گذشته نشان می‌دهد تنها شرط دوام زندگی گذشت و تلاش برای برقراری روابط بهتر برای داشتن یک زندگی با ثبات‌تر است.

تغییر نگرش‌ها و افزایش نرخ طلاق درجامعه

در گذشته خیلی‌ها بر این باور بودند که برای حفظ خانواده باید تلاش کنند، اما امروزه شاید فاصله بین دعوا و طلاق زوج‌ها چند هفته هم طول نمی‌کشد. باورهای جدید باعث شده تا دوام زندگی مشترک در بین نسل جوان کاهش یابد. این در حالی است که در گذشته برای حل اختلافات زناشویی از سوی زوج‌ها و اطرافیان تلاش می‌شد تا تضادها منجر به بروز اختلاف عمیق بین زن و شوهرها نشود، اما امروزه با موضوع طلاق نسبت به گذشته راحت‌تر برخورد می‌شود. با وجود اینکه در دین اسلام طلاق به عنوان حلال مورد غضب نام برده می‌شود در شرایط کنونی جامعه قبح این امر از بین رفته است. از سوی دیگر هم فشارهای اجتماعی وارد شده به افراد مطلقه از سوی جامعه نیز کاهش یافته است. در این شرایط با موضوع طلاق می‌توان به سهولت کنار آمد. موسوی چلک درباره دیگر عوامل بروز طلاق می‌گوید: گسترش اطلاعات و ارتباطات را می‌توان به عنوان فرصت و تهدید در عصر کنونی مورد بررسی قرار داد. در بروز طلاق دامنه اطلاعات و ارتباطات گسترده افراد نقش بسزایی دارد.

او در جواب این سوال که با شرایط موجود وضعیت دوام زندگی مشترک در جامعه چگونه خواهد بود؟ می‌افزاید: اگر تدابیری برای بهبود وضعیت موجود اتخاذ نشود به نسبت نمی‌توان تغییر در شرایط را شاهد بود. هم اکنون یکی از سیاست‌های کلان کشور بر مبنای حفظ، پایداری و ثبات خانواده است و در صورت عدم بروز این امر در جامعه با تاثیرات منفی فراوان رو به رو خواهیم بود. برای کاهش نرخ طلاق و بهبود شرایط زندگی مشترک باید از دوره کودکی و نوجوانی به فرزندانمان شیوه‌های تعامل سازنده را آموزش داد. چون فراگیری مهارت‌های اجتماعی نیازمند زندگی پویا و بانشاط است. در شرایط کنونی باید افراد در جامعه به گونه ای از لحاظ اجتماعی پرورش یابند تا مهارت مقابله با مشکلات، مهارت تصمیم گیری و... در آنها افزایش یابد. هر یک از این امور لازمه تشکیل زندگی اجتماعی است. در مقایسه زندگی‌های مشترک کنونی با زندگی‌های زناشویی در گذشته باید گفت که در گذشته اقوام نظارت نانوشته ای روی زندگی زوج‌های جوان داشتند، اما در شرایط کنونی دیگر نظارت‌ها ثبات و حساسیت گذشته را به دلیل تغییر ساختارهای موجود در خانواده و کاهش ارتباطات اجتماعی ندارد. در این نوع سبک زندگی افراد در بروز شرایط بحران تنهاتر شده و تصمیم گیری‌های نامناسب را اتخاذ می‌کنند. برخی از جوانان در صورت بروز هر گونه اختلاف تنها راه حل را طلاق می‌دانند، اما باید به آنها گوشزد کرد که با مداخله کارشناسی شده می‌توان جلوی بروز پدیده طلاق را در بسیاری از زندگی‌ها گرفت. چون طلاق همیشه بهترین و نخستین راه حل نیست. به گفته او کاهش آستانه تحمل باعث شده تا افراد در مواجهه با ناملایمات زندگی تنها راه حل را خلاصی از شرایط موجود بدانند. این در حالی است که با آموزش مهارت‌های زندگی از سنین کودکی و نوجوانی باید فرزندان را نسبت به دوام زندگی و مواجهه با آسیب‌ها آگاه تربیت کرد.


سلامت نیوز: طلاق در یک چشم به هم زدن
//24/9/95

- ۱۰:۴۳ - کد خبر: 200856

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/26

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در اراک:

کشور با کمبود ۵۰ هزار مددکار اجتماعی روبرو است

شناسه خبر: 1268947 سرویس: استانها
موسوی چلک

مشاور رئیس بهزیستی کشور گفت: امروز کشور با کمبود ۵۰ هزار نفر مددکار روبرو است که مستلزم ایجاد فضا برای ورودشان در سازمان‌ها هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سید حسن موسوی‌چلک ظهر امروز در حاشیه همایش تحکیم بنیان خانواده در جمع خبرنگاران با اشاره به تعداد مددکاران اجتماعی کشور اظهار داشت: درحال حاضر حدود 10 هزار مددکار اجتماعی شاغل در 21 دستگاه داریم که می‌شود گفت با کمبود 50 هزار مددکار اجتماعی روبرو هستیم و در این راستا نیازمند همکاری برای فراهم کردن زمینه جذب این مددکاران در سازمان‌ها هستیم.

وی افزود: امیدواریم جامعه از ظرفیت این مددکاران بهره ببرد زیرا آنها سفیران سلامت اجتماعی در جامعه هستند، سازمان‌های غیردولتی در این زمینه ورود کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که دستگاه‌ها از این رویکرد غیرفعال به رویکرد فعال تغییر مسیر بدهند.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی تصریح کرد: بدون‌شک بهزیستی سازمانی خانواده‌محور است که قبل از تولد فعالیت‌های خود را آغاز می‌کند و مشاوره ازدواج، مشاوره ژنتیک، حمایت از کودکان، مهدهای کودک، حمایت از زنان سرپرست خانوار و غیره از موضوعات بهزیستی هستند که در هر زمینه برنامه‌های مشخصی دارد.

موسوی‌چلک بیان کرد: جنس کار در خانواده به‌گونه‌ای است که باید برای ارتقاء شاخص‌های سلامت خانواده تلاش کنیم و حقوق اعضای خانواده را فراموش نکنیم، نسبت به سیاست‌های کلی خانواده که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است باید مطالبه‌گر باشیم تا حقوق شهروندی در درون خانواده جدی‌تر گرفته شود.

مدیریت فضای مجازی هم به سه مولفه کلیدی طلاق، اعتیاد و خشونت‌های خانگی در حوزه آسیب‌های اجتماعی اضافه شد

مشاور رئیس بهزیستی کشور با اشاره به آسیب‌های اجتماعی گفت: بدون شک طلاق، اعتیاد و خشونت‌های خانگی سه مولف کلیدی در حوزه اجتماعی در درون خانواده هستند که باید روی آنها متمرکز شد، البته این روزها با گسترش تکنولوژی بحث مدیریت فضای مجازی هم نکته کلیدی دیگری است که ثبات کانون خانواده را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

موسوی‌چلک ادامه داد: بنابراین آنچه که در کشور انجام می‌شود باید برمبنای سیاست‌های کلی خانواده که به‌تازگی توسط مقام معظم رهبری و بعد دولت ابلاغ شد اقدام شود و باید این سیاست‌ها را به‌فال نیک گرفت که نقشه راه کشور در حوزه خانواده ترسیم شده است و سازمان‌های مختلفی کار می‌کنند.

مجلس در ادوار مختلف در زمینه مطالبه‌گری در حوزه حمایت از کودکان و نوجوانان نمره قبولی ندارد

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی با اشاره به لایحه حمایت از کودکان گفت:بیش از پنج سال است که لایحه‌ی حمایت از کودکان و نوجوانان به مجلس رفته است که اگر این لایحه تصویب شود و تنها 30 درصد از آن اجرا شود اتفاقات خوبی را در این زمینه مشاهده می‌کنیم.

موسوی‌چلک عنوان کرد: متاسفانه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در پستوی مجلس مانده است درحالی که کودک محور خانواده است و مجلس باید در این حوزه مطالبه‌گری کند زیرا علاوه بر وظیفه سیاست‌گذاری، مطالبه‌گری را هم برعهده دارد.

وی خاطرنشان کرد: کار دیگری که باید مجلس انجام دهد اینکه در تصویب طرح‌ها و لوایح حتما پیوست خانواده را لحاظ کند و بدون پیوست خانواده هیچ طرحی را به‌تصویب نرساند.

انتهای پیام/

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/26

وسوی چلک عنوان کرد:
تغییر تهدیدآمیز در لایه‌های پنهان خانواده
قرار گرفتن "سالمندآزاری" در لیست اورژانس اجتماعی
اجتماعی  16:32:57 1395/09/25

959-12184-5 كد خبر


مدیركل دفتر مدیریت عملكرد سازمان بهزیستی و مشاور رییس سازمان بهزیستی كشور بر لزوم تحكیم بنیان خانواده در كشور پیش از آنكه سرمایه‌های ارزشمند خود را از دست بدهیم و شاهد از بین رفتن نهاد خانواده در كشور باشیم تاكید کرد و غفلت از این موضوع را سبب بروز تبعات جبران ناپذیر دانست.

به گزارش ایسنا، منطقه مركزی، سیدحسن موسوی‌چلك در همایش تكریم بنیان خانواده با رویكرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، خانواده را مهم‌ترین ركن جامعه دانست و گفت: تغییراتی كه در لایه‌های پنهان خانواده شكل گرفته بازگو كننده تهدید بنیان خانواده در كشور است و برای حفظ خانواده باید این نشانه‌ها جدی گرفته شود.

رییس انجمن مددكاری كشور با بیان اینكه كشورهایی موفق هستند كه خانواده سالم داشته باشند، افزود: تربیت نسل خلاق، فعال و جامعه‌پذیر از كانون خانواده شروع می‌شود.

وی بر لزوم مدیریت صحیح خانواده در كشور تاكید و عنوان كرد: سازمان بهزیستی، دولت، مجلس و در كل تمامی نهادها باید با هدف پایداری خانواده برنامه‌ریزی و حركت كنند، این موضوع بسیار حیاتی و ضروری است و غفلت از این موضوع تبعات جبران‌ناپذیری را به كشور تحمیل خواهد كرد.

مشاور رییس سازمان بهزیستی كشور با بیان اینكه موارد و نشانه‌هایی در كشور دیده می‌شود كه بازگو كننده از دست دادن ثبات خانواده است، افزود: البته كماكان موثق‌ترین نهاد كشور، خانواده است اما، این زنگ خطر باید جدی گرفته شود كه ثبات خانواده در آینده نیز تداوم داشته باشد.

رییس انجمن مددكاری كشور با بیان اینكه متاسفانه آمار طلاق در كشور نگران كننده است، ادامه داد: مسائل و واقعیاتی از جمله طلاق، اعتیاد، خشونت خانگی و ... نهاد خانواده را نشانه گرفته است و این واقعیات در صورتی كه مورد توجه قرار نگیرد جامعه تحت تاثیر منفی این مسائل قرار می‌گیرد.

موسوی‌چلك با بیان این تذكر كه فرهنگ گفت‌وگو در خانواده امروز كمرنگ شده است، افزود: طبق تحقیقاتی كه در سال‌های گذشته انجام شد میانگین گفت‌وگو در خانواده‌ها 15 دقیقه بود و قطعا تكرار این تحقیق در زمان حاضر آمار ناخوشایندتری را بازگو می‌كند. امروز فضای مجازی و شبكه‌های ماهواره‌ای 15 دقیقه گفت‌وگو خانواده در سال‌های گذشته را نیز از بین برده است.

وی شب‌نشینی‌های گذشته را آموزشگاهی تجربی برای افراد جامعه بخصوص كودكان و جوانان توصیف و عنوان كرد: احترام به بزرگترها، نهادینه شدن حس نوع‌دوستی، برقراری ارتباط سالم و پی بردن به ارزش خانواده از جمله تاثیرات شب نشینی در گذشته بود.

رییس سازمان بهزیستی كشور با ابراز تاسف از قرار گرفتن عنوان "سالمندآزاری" در لیست موارد اورژانس اجتماعی بیان كرد: امروز شاهد ضرب و شتم سالمندان توسط فرزندان هستیم و این مسئله به صراحت بیان می‌كند كه خانواده در كشور مورد تهدید جدی قرار دارد.

موسوی‌چلك ظهور این پدیده در كشور را نشانگر ضعف اخلاق اجتماعی كه نشات گرفته از رفتارهای ناصحیح با اعضای خانواده به ویژه بزرگ‌ترهاست، دانست و افزود: ما بیان می‌كنیم خانواده‌های كشورهای غربی هیچ ثباتی ندارند اما، این گفته واقعیت این جوامع نیست. در كشورهای غربی خانواده بر اساس نظم استوار است و این وی‍ژگی حفظ می‌شود، در كشور ما نیز خانواده بر فرهنگ، سنت، دین و... استوار بود كه در صورت غفلت از این موارد، این سرمایه ارزشمند را از دست می‌دهیم.

مشاور رییس سازمان بهزیستی كشور با بیان اینكه محبت مجازی جایگزین محبت خانواده شده است، عنوان كرد: این موضوع رابطه افراد خانواده و به تبع آن اجتماع را كمرنگ می‌كند. ایجاد دیوار مهربانی دقیقا بازگوكننده این موضوع است در صورتی كه محبت واقعی به جای مجازی و اطلاع از وضعیت یكدیگر نیازی به ایجاد دیوار مهربانی ندارد.

وی بیان كرد: حس نوع دوستی و محبت بین افراد از جمله سرمایه‌های ما هستند و در صورت از دست دادن این سرمایه‌ها تبعات قابل توجهی را باید تحمل كنیم.

موسوی‌چلك با بیان اینكه از سال 90 سیاست‌های كلی خانواده ابلاغ شده است، گفت: رسانه‌ها، سازمان‌های مردم نهاد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام باید نسبت به سیاست‌های كلی خانواده مطالبه‌گری اجتماعی داشته باشند و تمامی نهادها برای موفقیت این سیاست‌ها تلاش كنند تا نهاد خانواده متلاشی نشود.

موسوی‌چلك ادامه داد: در برنامه ششم توسعه یك ماده به مسئله خانواده اختصاص دارد كه فرصت مطلوبی برای پرداختن وسیع‌تر به این موضوع است.

وی به برگزاری جلسه در حضور مقام  معظم رهبری با موضوع پنج آسیب اجتماعی اشاره كرد و افزود: ایشان تاكید داشتند كه موضوع آسیب‌های اجتماعی سیاسی نشود و گفتند اگر ایران را دوست دارید و وجدان دارید برای كنترل و كاهش آسیب‌های اجتماعی تلاش كنید.

رییس انجمن مددكاری كشور بیان كرد: سازمان بهزیستی سال‌های متمادی در رابطه با تحكیم بنیان خانواده و كاهش آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های متعدد اجرا كرده است و می‌توان گفت تنها سازمانی بوده كه با وجود محدودیت‌ها در بیان آسیب‌های اجتماعی در این بخش كار كرده است.

مشاور رییس سازمان بهزیستی كشور با تاكید بر اینكه با توجه به ابلاغ سیاست‌های كلی نظام خانواده و توجه وی‍ژه به موضوع آسیب‌های اجتماعی در صورتی كه اقدام موثر انجام ندهیم فرصت سوزی كرده‌ایم، افزود: فرصت داده شده و مانند گذشته محدودیت در بیان و اقدام در خصوص آسیب‌های اجتماعی وجود ندارد و دیگر نمی‌توان عنوان كرد فضا برای اقدام وجود نداشته است.

وی تاكرد كرد: وجدان ما باید دریابد هیچ كشوری ساخته نمی‌شود مگر اینكه هر فردی از خودش برای اصلاح شروع كند و جامعه را افراد همان جامعه می‌توانند تغییر دهند.

به گزارش ایسنا، مدیر كل بهزیستی استان مركزی نیز سلول اصلی و حیاتی جامعه را بنیان خانواده دانست و گفت: دو عامل محیطی و ژنتیكی در شكل‌گیری شخصیت افراد دخیل است و هر دو مورد به خانواده ارتباط دارد. بر این اساس ساختار یك خانواده نقش مهمی در آینده كودكان دارد.

بهروز رفیعی با بیان اینكه بروز آسیب‌های اجتماعی دو علت درون‌زا و برون‌زا دارد، عنوان كرد: عوامل درون‌زا شامل شرایط خانواده و درگیر بودن اعضا با آسیب‌های اجتماعی یا نوع تربیت كودكان است.

وی با تاكید بر اینكه دنیا جای عیاشی نیست، افزود: افراد جامعه باید این باور و آگاهی را داشته باشند كه حضورشان در دنیا باید با تلاش همراه باشد و نسبت به خود و اطرافیان مسئولیت‌پذیر باشند. نهادینه شدن این تفكر رابطه مستقیم با تربیت خانوادگی افراد در دوران كودكی دارد.

مدیركل بهزیستی استان مركزی توكل به خدا را یكی از سرمایه‌های ارزشمند انسانی دانست و بیان كرد: توكل به خدا و اعتقاد قلبی سبب می‌شود افراد از بسیاری مسائل و آسیب‌های اجتماعی عبور كنند و كم‌ترین آسیب را ببینند و خانواده نقش مهمی در ایجاد ارتباط كودكان با خدا دارد.

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/26

جستجوی محبت از طریق فضای مجازی چالش جدی خانواده ها است

اراک - ایرنا - مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی گفت: جستجوی محبت از طریق تکنولوژی و به ویژه فضای مجازی از چالش های اجتماعی خانواده ها است.

به گزارش ایرنا، حسن موسوی چلک روز پنجشنبه در همایش تحکیم بنیان خانواده در سالن اجتماعات بهزیستی استان مرکزی افزود: در گذشته محبت از درون خانواده نشات می گرفت ولی اکنون محبت مجازی و غیرواقعی و از همه مهمتر در بیرون خانه جستجو می شود.
وی اظهار کرد: گرفتاری خانواده در فضای مجازی و سیراب شدن از محبت های بیرون خانواده، عواقب خطرناکی را رقم می زند.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: کمپین دیوار مهربانی نشانه فراموش کردن اطرافیان است و در غیراین صورت لزومی به این دیوار در جامعه نیست و مردم می بایست خود نیازمندان را شناسایی کنند.
موسوی چلک افزود: امروز بیش از گذشته جامعه به مهربانی اجتماعی نیاز دارد و ارتباط اجتماعی کمرنگ شده است.
مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی گفت: اکنون در راستای سیاست های کلی خانواده فعالیت های لازم شکل گرفته است و باید مطالبه گری اجتماعی در کشور شناسانده شود.
موسوی چلک، با انتقاد از سیاسی و امنیتی کردن آسیب های اجتماعی گفت: همواره به اعلام آمار طلاق گلایه می شود اما این عدد دماسنج اجتماعی است و باید رقم آن اعلام و تب اجتماعی نشان داده شود.
وی اظهار کرد: به عنوان کارشناس بزرگترین مجموعه اجتماعی کشور اعلام می شود که باید برای کاهش آسیب های اجتماعی تلاش کرد.
مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: تربیت، تحصیل، سلامت، آینده و سرنوشت افراد در خانواده شکل می گیرد.
دکتر بهروز رفیعی اظهار کرد: آسیب های اجتماعی یا درون زا است یا برون زا و از اجتماع ناشی می شود که فقدان مدیریت در این دو عامل به آسیب های اجتماعی منجر می شود.
وی بیان کرد: خانواده مستلزم مسئولیت پذیری مرد و زن است و برای استحکام خانواده باید به مسئولیت پذیری بیش از گذشته توجه کرد.
سازمان بهزیستی استان مرکزی حدود 65 هزار توانجو را به طور مستمر و غیرمستمر تحت پوشش خدمات حمایتی خود دارد.
6991/3075/ خبرنگار: معصومه ابراهیمی** انتشاردهنده: حسین مهدی زاده اصفهانی
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/26

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی:

آ

اراک- مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور گفت: آمار زنان سرپرست خانوار نگران کننده‌ است و همچنین مسائل خشونت‌های خانوادگی و اعتیاد در اولویت اصلی خانواده‌ها برای طلاق هستند.

به گزارش قدس آنلاین، سید حسن موسوی چلک مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور و رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران صبح پنجشنبه در همایش تحکیم بنیان خانواده با رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که در سالن جلسات اداره کل بهزیستی استان مرکزی برگزار شد با اشاره به مهم ترین اصل موفقیت کشورها اظهار داشت: کشورهایی موفق هستند که خانواده سالم داشته باشند و خانواده‌ها بتوانند تربیت سالم و صحیح را به فرزندان خود انتقال دهند.

وی افزود: سعی بر این بوده است که در سازمان بهزیستی رویکرد انجام فعالیت‌ها خانواده محور باشد و همچنین در همین راستا کشور هم باید خانواده محور باشد و در نهایت مجلس ما هم باید خانواده محور باشد و تصویب قوانین در راستای تحکیم بنیان خانواده باشد.

مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به نقش خانواده در جامعه گفت: با بررسی آمارها به جرأت می‌توان گفت خانواده مورد وثوق ترین بنیاد اجتماعی است و نباید از این بنیان و تکیه گاه اجتماعی غافل شویم زیرا که ضرر می‌کنیم.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تصریح کرد: آمار زنان سرپرست خانوار نگران کننده‌ است و همچنین مسائل خشونت‌های خانوادگی و اعتیاد در اولویت اصلی خانواده‌ها برای طلاق هستند.

موسوی چلک با اشاره به عامل پنهان طلاق در خانواده‌ها گفت: به غیر از موارد گفته شده عامل پنهان دیگری در بین خانواده‌ها به تازگی به وجود آمده است و آن هم نداشتن فرهنگ گفت‌وگو است.

وی ادامه داد: میانگین فرهنگ گفت‌وگو در بین خانواده‌های ما ۱۵ دقیقه است و البته این آمار و بررسی قبل از شیوع فضای مجازی و ابزارهای ارتباطی مجازی است، بدون شک در حال حاضر اگر این آمار مجدد بررسی شود سرانه گفت‌وگو در خانواده‌ها کمتر از ۱۵ دقیقه شده است.

مشاور رئیس و مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور با اشاره به کم شدن احترام در خانواده‌ها و شکسته شدن حرمت‌ها گفت: حرمت‌ها از یکجایی در خانواده‌ها ما شکسته شده‌اند و به تدریج این موضوع پررنگ تر و عادی تر شده است، این معضلات نوپدید تهدید کننده‌های جدی بنیان خانواده‌ها است.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران خاطرنشان کرد: آیات ۲۳ و ۲۴ سوره مبارکه بنی اسرائیل به اهمست سالمندان و تکریم سالمندان اشاره کرده است ولی متاسفانه می‌بینیم که آمار سالمند آزاری در جامعه افزایش یافته است تا جایی که یکی از اصول کار اورژانس اجتماعی را اهمیت و پرداختن به سالمندانی مورد ظلم واقع شده قرار داده‌ایم.

موسوی چلک تاکید کرد: مشکل اصلی ما این است که فراموش کردیم در یک کشور و با فرهنگ اصیل و غنی زندگی می‌کنیم، این را باید بدانیم که محبت خانواده‌ها واقعی و محبت فضاهای مجازی، کاذب و مجازی هستند.

وی با اشاره به مقوله "دیوار مهربانی" گفت: دیوار مهربانی تنها یک پیام داشت و آن هم این بود که ما اطرافیانمان را فراموش کردیم وگرنه احتیاج به این دیوار و وسایل آن نداشتند.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/26

مشاور رئیس بهزیستی در اراک:حسن موسوی چلک آسیب شناس اجتماعی

مشاور رئیس  ومدیر کل دفترمدیریت عملکرد سازمان بهزیستی گفت: سالمندآزاری امروزه به یک مسئله مهم در جامعه تبدیل شده است که مجبور شدیم آئین‌نامه‌ای را در زمینه مقابله با آن تدوین کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سید حسن موسوی‌چلک ظهر امروز در همایش تحکیم بنیان خانواده که در سالن اجتماعات بهزیستی استان مرکزی برگزار شد با اشاره به سالمندان و جایگاه آنها در خانواده اظهار داشت: امروز حرمت‌هایی که خانواده برای بزرگان قائل می‌شد درحال تخریب است و سالمندآزاری به مسئله بزرگی در جامعه تبدیل شده است که در این زمینه مجبور شدیم آئین‌نامه مقابله با سالمندآزاری را تدوین کنیم.

وی افزود: متاسفانه امروز سبب رنجش همان سالمندانی می‌شویم که برکت خانه و جامعه بودند، جایگاه سالمند و پدر و مادر به‌قدری اهمیت دارد که در این زمینه پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرمایند هرفردی پدر و مادرش را بیازارد مرا آزرده است و هرکه مرا بیازارد خداوند را آزرده است و همچنین می‌فرمایند هیچ جهادی بهتر از خدمت کردن به پدر و مادر نیست.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: این موضوع در فرهنگ عامه جامعه هم تعریف شده است که وقتی فردی در مسیر زندگیش موفق است می‌گویند دعای پدر و مادر پشت سرش است، در گذشته همین پدر و مادرها و نظارتشان بر رفتار فرزندان بود که مشکلات امروز را نداشتیم اما امروز این موهبت تحت عوامل مختلف تضعیف شده است.

موسوی‌چلک بیان کرد: واقعیت این است که کشورهایی موفق هستند که از خانواده‌های سالمی برخوردار باشند و خانواده همان نهادی است که تربیت نسل سالم، خلاق و سرشار از تعالی‌های انسانی در آن وجود دارد، خانواده اگر به‌گونه‌ای تشکیل شود که در مسیر سالم قرار بگیرد جامعه سالم را به‌دنبال دارد.

وی ادامه داد: بنیان خانواده به‌قدری اهمیت دارد که کسانی که قصد تخریب کشوری را دارند از خانواده شروع می‌کنند و با تخریب بنیان این نهاد به‌آرامی به تخریب یک جامعه می‌پردازند، بنابراین پرداختن اصل 10، 21 و 29 قانون اساسی به تحکیم بنیان خانواده نشان از اهمیت این موضوع دارد.

خانواده‌محور بودن فعالیت‌ها اولویت هر نهادی در جامعه باشد

مشاور رئیس بهزیستی با اشاره به اهمیت خانواده در جامعه گفت: در مسیر بهزیستی مسیر خانواده‌محور، در کشور دولت خانواده محور و در تمامی نهادها این بحث محوریت خانواده باید مورد توجه قرار گیرد و این ضرورت اجتناب‌ناپذیر جامعه است.

موسوی‌چلک افزود: گرچه ثبات خانواده درحال از بین رفتن است اما هنوز خیلی از بارها بردوش خانواده است و همچنان خانواده مورد وثوق‌ترین نهادها در جامعه است که بسیاری از موضوعات در آن شکل می‌گیرد.

وی تصریح کرد: این جایگاه و ارزش خانواده باید حفظ شود به‌ویژه در دنیای امروز که با تامل درون خانواده می‌بینیم که معضلاتی مانند طلاق، زنان سرپرست خانوار و خشونت آمار نگران‌کننده‌ای دارد، اعتیاد کانون خانواده‌ را نشانه گرفته است و واقعیت‌های دیگری که اگر از وضعیت موجود بدتر شود دیگر بنیان خانواده در مسیر تخریب جدی قرار گرفته است.

کم‌رنگ شدن فرهنگ گفت‌وگو در فضای خانواده‌ها سبب گسترش آسیب‌های اجتماعی می‌شود

مشاور رئیس بهزیستی کشور با اشاره به تاثیر گفت‌وگو در سلامت جامعه گفت: فرهنگ گفت‌و‌گو در خانواده‌ها کم شده است که اتفاق خوبی نیست، در گذشته فضای خانواده‌ها به‌گونه‌ای بود که افراد با صله‌رحم و گفت‌وگو از گذشته خود و هویتشان مطلع می‌شدند و در این فضاها یاد می‌گرفتیم که بدون دیگران نمی‌شود زندگی کرد و خانواده یک نهاد واحد است به‌گونه‌ای که حرمت بزرگ‌ترها آنقدر نهادینه بود که ازه خیلی از بی‌حرمتی‌ها را به افراد نمی‌داد، اما از وقتی که این حرمت شکسته شد به‌تدریج آثار مخربی را به‌همراه آورد.

موسوی‌چلک ادامه داد: فراموش کرده‌ایم که در چه کشوری و با چه مبانی اخلاقی و ارزشی زندگی می‌کنیم، در خانواده‌هایی زندگی می‌کردیم که محبت در جای‌جای آن موج می‌زد اما امروز محبت را در فضای مجازی و بیرون از خانواده جستجو می‌کنیم، محبت فضای مجازی واقعی نیست و همین است که امروز تشنه محبت هستیم و اگر امروز روابط زناشویی با مشکل روبرو شده است به‌سبب نبود همین محبت در بطن زندگی است.

وی عنوان کرد:  مجبور شدیم ساز و کار جدیدی را برای ترویج مهربانی راه بیندازیم، دیوار مهربانی و غیره اما این درحالی است که اگر هر فرد به اطرافیان خود توجه داشته باشد دیگر نیازی به این قبیل کارها نیست، متاسفانه افراد جامعه در محیط کار و غیره خودشان نیستند و نقابی بر چهره دارند درحالی که نیاز به افزایش مهربانی اجتماعی داریم و خانواده کانونی است که به ما یاد می‌دهد که چگونه این مهربانی اجتماعی را ترویج دهیم.

مشاور رئیس بهزیستی کشور افزود: همین نبود مهربانی اجتماعی سبب شده است تا مردم جامعه به‌قدری نسبت به هم‌نوعان خود بی‌تفاوت باشند که به‌راحتی به تماشای صحنه‌های غم‌بار و حزن‌انگیز و همراه با خشونت بپردازند و در این مسیر نباید از جمله دودش به چشم خودش می‌رود استفاده کرد و باید آمادگی مقابله با آسیب‌ها را داشت.

موسوی‌چلک تصریح کرد: از سال 90 با پیشنهاد مقام معظم رهبری به مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست‌های کلی خانواده ارائه شد و الان یک‌سال است که برای نخستین‌بار این سیاست‌ها ابلاغ شده است و تاکنون نقشه کلانی در این مسیر نداشتیم یا اگر بوده منسجم نبوده است.

وی بیان کرد: هیچ سازمانی به‌اندازه بهزیستی در حوزه خانواده فعالیت ندارد و موضوع تحکیم بنیان خانواده باید در این سازمان که یک سازمان کلیدی خانواده است بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

ترویج سیاست‌های کلی خانواده مورد توجه قرار گیرد

مشاور رئیس بهزیستی کشور با اشاره به اهمیت بکارگیری سیاست‌های ابلاغ شده در حوزه خانواده گفت: باید مرور کنیم که در راستای سیاست‌های خانواده چه کارهایی انجام داده‌ایم و چه کارهای قرار است انجام دهیم، نکته دوم اینکه بهزیستی، رسانه‌ها، دستگاه‌های غیردولتی، نمایندگان مجلس و غیره باید مروج سیاست‌های خانواده باشیم زیرا اگر خانواده متزلزل شود دیگر جامعه سالم نمی‌ماند.

موسوی‌چلک عنوان کرد: در برنامه ششم هم در یک بند به موضوع خانواده پرداخته شده است، همچنین مقام معظم رهبری در جلسه‌ای که با روسای قوا داشتند فرمودند که آسیب‌ها را سیاسی نگاه نکنیم اما باز وجه قالب نگاه به حوزه آسیب‌های اجتماعی سیاسی است و همین است که گاهی گفته می‌شود آمار طلاق را مطرح نکنید درحالی که دماسنج تاجتماعی باید تب اجتماعی جامعه را نشان دهد.

وی افزود: در گذشته خیلی سخت اجازه می‌دادیم که افراد در حوزه آسیب‌های اجتماعی حرف بزنند اما امروز نمی‌توانیم بگوییم فضایی برای کار کردن نیست و اگر در این زمینه کار نکنیم فرصت‌سوزی کرده‌ایم و بهزیستی در این مسیر باید بیش از دیگران تلاش کند زیرا زمانی که فضا نبود بهزیستی کار می‌کرد، بنابراین امروز که فضا باز شده است باید کار کرد تا جامعه‌ای خانواده‌محور داشت.

مشاور رئیس بهزیستی کشور تصریح کرد: امروز مواردی داریم که فاقد پیوست خانواده است، البته الان خوشبین به این فضا هستیم اما این نافع انجام فعالیت‌های ضروری و نافع وضعیت نامساعد در حوزه خانواده نیست.

موسوی‌چلک خاطرنشان کرد: استان مرکزی یکی از معدود استان‌هایی است که نشست‌های گروهی که در سازمان بهزیستی آن برگزار می‌شود قابل توجه و به‌روز نسبت به سایر استان‌ها است.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/26
مشاور رئیس ومدیر کل دفتر مدیریت عملکرد سازمان بهزیستی کشور:

لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس مسکوت مانده است


اراک- مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: بیش از پنج سال است که لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به مجلس تقدیم شده، اما تصویب یا عدم تصویب آن طی این مدت مسکوت مانده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن موسوی چلک روز پنجشنبه در حاشیه همایش تحکیم بنیان خانواده اراک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بیش از پنج سال است که لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان برای تصویب، تقدیم مجلس شورای اسلامی شده اما کار بررسی و تصویب آن در مجلس مسکوت مانده است.

وی افزود: معتقدم چنانچه این لایحه در مجلس تصویب شود و پس از تصویب حتی ۳۰درصد از موارد قانونی آن اجرا شود، ایران به عنوان پیشروترین کشور در ارتباط با حمایت از کودکان و نوجوانان در دنیا شناخته می شود.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه اگر قرار است به خانواده کمک کنیم باید بدانیم که کودک محور خانواده است، تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی براساس وظیفه ذاتی خود باید در حوزه خانواده مطالبه گری کند.

موسوی با اشاره به اینکه متاسفانه مجالس ادوار مختلف تا به امروز در حوزه حقوق اجتماعی مردم، به ویژه حقوق خانواده، مطالبه گری اجتماعی نکرده است، گفت: از نظر من مجالس ادوار مختلف در این حوزه نمره قبولی نمی گیرند.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم مجلس دهم بتواند در این راستا قدم های خوبی بردارد وکارهای ماندگار انجام دهد.

رئیس انجمن مددکاری کشور همچنین گفت: هم اکنون ده هزار مددکار اجتماعی در ۲۱ دستگاه و سازمان مرتبط در کشور فعالیت دارند اما حدود ۵۰هزار مددکار اجتماعی کم داریم، بنابراین باید فضا برای ورود این تعداد مددکار به چرخه کار در سازمان ها فراهم شود.

موسوی چلک تاکید کرد: باید زمینه بهره گیری بیشتر از ظرفیت مددکاران اجتماعی فراهم شود، چراکه مددکاران در مسایل جامعه که امروز با آن مواجه هستیم، اقدامات موثری می توانند انجام دهند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/26
مشاور رئیس  ومدیر کل دفتر مدیریت عکلکردسازمان بهزیستی کشور :

فضای مجازی موجب تضعیف فرهنگ گفت‌وگو در خانواده‌ها شده است


اراک- مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: فرهنگ گفت وگو در خانواده های ایرانی کمرنگ شده و با حضور فضای مجازی خاصیت خود را از دست داده که این مساله بسیار خطرناک و عامل گسست خانواده ها است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن موسوی چلک پیش از ظهر پنجشنبه در همایش تحکیم بنیان خانواده با رویکرد پیشگیری از آسیب های اجتماعی در اراک اظهار داشت: به فرمان مقام معظم رهبری به دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست های کلی تحکیم خانواده از سال ۹۰ آغاز شد تا حمایت از خانواده در دستور کار دستگاه های مرتبط قرار گیرد.

وی افزود: در برنامه ششم توسعه هم به موضوع خانواده در یک ماده قانونی خاص اشاره شده و این فرصتی است تا بتوانیم به فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با کاهش آسیب های اجتماعی جامه عمل بپوشانیم و باید نگاه تکلیفی به این مساله داشته باشیم.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: اهمیت حوزه خانواده و تحکیم بنیان خانواده در جامعه ایران اسلامی به قدری است که مورد توجه و تاکید مقام رهبری قرار دارد.

موسوی چلک ادامه داد: به همین دلیل است که دشمنان وقتی می خواهند به کشور آسیب برسانند، خانواده را مورد تخریب و تهاجم قرار می دهند؛ نهادی که اگر آسیب ببیند و مورد هجمه دشمن قرار گیرد، دیگر با هیچ بخشنامه، قانون و دستورالعمل درست شدنی نیست و بر همین اساس مقام معظم رهبری با درایت و به درستی بر حفظ تحکیم خانواده و بررسی آسیب های اجتماعی ناشی از ناهنجاری ها تاکید دارند.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: در حوزه خانواده اتفاقات ناگواری پیش آمده واقعیت این است که تربیت نسل سالم و خلاق، از کانون خانواده شروع می شود و به همین دلیل اگر خانواده به درستی مدیریت نشود، آثار ناگواری به جای می ماند که جامعه امروز ما متاسفانه شاهد برخی از این رخدادهای ناگوار است.

موسوی تصریح کرد: جامعه امروز ما به خاطر عدم پیوستگی در خانواده دچار گسترش آسیب های اجتماعی همچون طلاق، اعتیاد، افسردگی و افزایش زنان سرپرست خانوار و کودکان خیابانی شده و اعتیاد به شدت کانون خانواده ها را نشانه گرفته که عوارض این آسیب ها به سمت سازمان بهزیستی، کمیته امداد، دادگستری، زندان ها و… بازمی گردد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور در بخش دیگر سخنان خود بیان داشت: هم اکنون در جامعه ایرانی فرهنگ گفت و گو در خانواده ها کم رنگ شده و زبان گفت و گو با حضور فعال فضای مجازی خاصیت خود را از دست داده یا اصلا وجود ندارد که این نشانه، نه تنها نشانه خوبی نیست، بلکه بسیار خطرناک و عامل گسست بنیان خانواده ها است.

موسوی خاطرنشان کرد: فقر محبت در جامعه و خانواده، بی اعتمادی همسران به هم، فرزند به پدر و مادر و برعکس، خیانت، سوء ظن و دروغگویی در کانون خانواده ها، چالش دیگری است که جامعه را به خطر انداخته است.

وی اضافه کرد: در همین راستا برای یک جهاد همگانی و مبارزه برای از بین بردن این آسیب ها و آفت های اجتماعی، مقام معظم رهبری با ابلاغ به سران سه قوه تکلیف را برای همه روشن و ترسیم کرده اند و اگر نتوانیم در این بخش موفق شویم خانواده سالم نخواهیم داشت.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: هیچ سازمانی به اندازه بهزیستی در حوزه خانواده فعالیت ندارد و این سازمان یک نهاد کلیدی در حوزه صیانت از خانواده است.

:منبع:خبرگزاری مهر/25/9/95

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/26

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/24

در نشست تخصصی توانبخشی اجتماعی برای افراد معلول مطرح شد: توانبخشی اجتماعی تحقق حق شهروندی افراد دارای معلولیت است

نشست تخصصی با موضوع “توانبخشی اجتماعی برای افراد دارای معلولیت؛ با تاکید بر نقش مددکاری اجتماعی” در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد. که در تاریخ ۲۰ آذر ۹۵ با همت دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و انجمن مددکاران اجتماعی ایران و همکاری سازمان بهزیستی استان تهران برگزار شد

دکتر نحوی نژاد، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، دکتر محمد کمالی، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارنده نشان سلامت اجتماعی، سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، دکتر نیکتا حاتمی­زاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، و آقایان دکتر جلیلوند، ضرابی و البرزکوه از فعالان سازمان های غیردولتی مهمانان این برنامه بودند.

دکتر فردین علی پور عضو هیات علمی گروه آموزشی مددکاری اجتماعی و دبیر این نشست، در ابتدای برنامه ضمن اشاره به فعالیتهای گروه آموزشی مددکاری اجتماعی در راستای ارتقای سطح علمی دانشجویان و افزایش تعامل با سازمانهای مرتبط، از انجمن مددکاران اجتماعی ایران و سازمان بهزیستی استان تهران به عنوان همکاران نشست تقدیر و تشکر نمود.

وی با ذکر مقدمه ای کوتاه اهداف نشست را بیان نمود و از توانبخشی اجتماعی به عنوان عرصه ای مهم در حوزه توانبخشی یاد کرد.

در ادامه، دکتر نحوی نژاد معاون سازمان بهزیستی کشور با اشاره به وجود آمارهای متفاوت و متناقض در زمینه تعداد معلولین در کشور، از ضرورت ورود بیشتر مددکاران اجتماعی به حوزه توانبخشی اجتماعی سخن گفت و توانمندسازی و قادرسازی را به عنوان مهمترین نقشهای مددکاران اجتماعی در این راستا مطرح کرد.

وی گفت: مددکاران اجتماعی کلیدی‌ترین نقش را در تیم توانبخشی دارند و بدون ورود مددکاران اجتماعی، مشکلات حوزه اجتماعی ما حل نخواهد شد. در حقیقت، حضور مددکاران اجتماعی در تمامی مراحل توانبخشی ضروری است.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور توانبخشی اجتماعی تحقق حق شهروندی افراد دارای معلولیت دانست و اذعان داشت: مددکاران اجتماعی در این راستا ابزارهای مختلفی را در اختیار دارند و باید تلاش کنند تا جامعه را برای ورود و مشارکت کامل افراد دارای معلولیت آماده کنند. اگر افراد دارای معلولیت قادر به مشارکت و حضور در جامعه نباشند، جامعه معلول است و جامعه معلول نیازمند حضور فعال مددکاران اجتماعی است.

دکتر محمد کمالی استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاون اسبق سازمان بهزیستی کشور دیگر سخنران این نشست بود. وی با بیان اهمیت فعالیتهای تیمی در توانبخشی و لزوم تغییر پارادایم­ها در توانبخشی، بر لزوم نگاه و نگرش اجتماعی به فرد دارای معلولیت تاکید کرد.

دکتر کمالی افزود: در نگاه اجتماعی هر چقدر جامعه پذیراتر باشد و افراد دارای معلولیت بتوانند به راحتی در آن جامعه زندگی کنند، معلولیت کم رنگتر خواهد بود و ما “جامعه­ای برای همه” را در اختیار خواهیم داشت.

دارنده نشان سلامت اجتماعی همچنین ادامه داد: متاسفانه تاکنون توانبخشی بیشتر در حوزه پزشکی تعریف شده است و این در حالی است که اساساً عمده کار توانبخشی در حوزه اجتماعی است و بخش اجتماعی بسیار حائز اهمیت است. لازمه اجرای موفق برنامه های توانبخشی، حضور مددکاران اجتماعی است. به گفته دکتر کمالی، تربیت مددکاران اجتماعی و پیوند آنها با حوزه اجرایی برای کمک به توانبخشی اجتماعی افراد دارای معلولیت بسیار ضروری است.

خانم دکتر حاتمی زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز پیرامون نگاه سیستمی و همه جانبه به پدیده معلولیت سخن گفت و با تمرکز بر اهمیت توجه به سه سطح فرد، خانواده و جامعه بر لزوم نگاه به نقاط قوت افراد دارای معلولیت تاکید نمود.

علی ضرابی مدیر عامل و رئیس هیات مدیره مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران سخنران بعدی این نشست بود. او نیز توانبخشی اجتماعی را برای تحقق حقوق شهروندی ضروری دانست و با اشاره به اهمیت تغییر نگرش در بطن جامعه، مددکاران اجتماعی را پیشگامان این حوزه معرفی کرد.

ضرابی به عنوان نماینده بخش غیردولتی فعال در عرصه معلولیت در سخنان خود تغییر نگرشهای اجتماعی را نه فقط به صورت شعاری بلکه به صورت واقعی خواستار شد و بر اهمیت اقدامات مددکاری اجتماعی در این زمینه تاکید کرد.

وی گفت: معتقدیم پیش نیاز تغییر نگرش مسئولین و سازمانهای ارائه دهنده خدمات، تغییر نگرش و فرهنگ در بطن جامعه است.

به اعتقاد ضرابی معلولیت و توانبخشی موضوعاتی چندوجهی اند که نیازمند همکاری بخش­ها و تخصص­های مختلف است و مجدداً بر تغییر پارادایمها و توجه به نگاه اجتماعی و مبتنی بر حقوق شهروندی تاکید کردند.

البرزکوه دیگر عضو هیات مدیره مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران نیز با ذکر سخنانی کوتاه به اهمیت نقش سازمانهای غیردولتی اشاره کرد و گزارشی از فعالیتهای مرکز حمایت از معلولین ضایعات نخاعی ایران ارائه کردند. البرز کوه همچنین جذب اعتماد مردمی را برای توانبخشی اجتماعی مهم قلمداد کرد و  نقش­ موثر سازمانهای غیردولتی در توانبخشی اجتماعی افراد دارای معلولیت غیرقابل انکار دانست.

در ادامه دکتر عباس جلیلوند به ارائه گزارشی از تجارب سازمانهای غیردولتی در کشور آلمان پرداخت و اذعان نمود: نقش­های تخصصی در تیم توانبخشی باید تفکیک شود و در این میان مددکاران اجتماعی جایگاه والایی دارند.

وی نیز مانند دیگر سخنرانان، اولویت تغییر نگرش نسبت به افراد دارای معلولیت را مورد تأکید قرار داد و گفت این امر از سردرگمی در حوزه واژه های مرتبط با معلولیت (توانخواه، توانیاب، و ….) با اهمیت تر است.

دکتر سیدمحمد حسین جوادی، دیگر عضو هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه و عضو هیات مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران از معاون سازمان خواست تا فضای بیشتری برای عمل مددکاران اجتماعی چه در حوزه پژوهش و چه در حوزه اجرا در اختیار متخصصین اجتماعی تیم توانبخشی قرار بدهند.

سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران سخنران پایانی این نشست بود که با ارائه نگاهی جامع به تفاوت­های مددکاری اجتماعی سنتی و نوین، به اهمیت نقشهای مختلف مددکاری اجتماعی در توانبخشی اجتماعی افراد دارای معلولیت پرداخت.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: در سراسر تعریف جدید جهانی مددکاری اجتماعی به نگاه اجتماعی بر می خوریم و این نشان می دهد که جامعه مددکاران اجتماعی به این نتیجه رسیده اند که باید حوزه فعالیت­ های خود را وسعت داده و از سطح فرد به خانواده و جامعه گسترش دهیم.

به گفته موسوی چلک، مددکاری اجتماعی امروز باید آینده نگر، جامعه محور و معطوف به نیاز به جای معطوف به مشکل باشد و از سه ظلعی قدیمی مددکار- مددجو- مشکل فراتر برود. وی گفت امروز مددکاران اجتماعی اضلاع جدیدی به این مثلث افزوده اند که خانواده، جامعه، محیط زندگی و ایده آل­ها و آرمان­های فردی تنها چند مورد از آنند.

وی گفت: مأموریت اصلی مددکاران اجتماعی کمک به ارتقاء کیفیت زندگی و ارتقاء شاخص­های سلامت اجتماعی است. این در حالی است که حرفه مددکاری اجتماعی که باید اهرم توانبخشی در حوزه اجتماعی باشد در این بخش مهجور است. بر این اساس به نظر می رسد باید بکوشیم تا نقش خود را در حوزه توانبخشی از نو تعریف کنیم.

موسوی ادامه داد: در همین زمینه تفاهم نامه ای را تهیه کرده ایم تا با کمک سازمان بهزیستی بتوانیم پروتکل مداخله مددکاری اجتماعی در حوزه توانبخشی را تهیه و از ظرفیت مددکاران اجتماعی ایران برای توسعه این بخش استفاده کنیم.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به لایحه برنامه عمرانی سال ۹۶ نیز انتقاد کرد و اظهار نمود: در بودجه پیشنهادی سال آینده در بخش توانبخشی تنها ۳ تا ۶ درصد رشد مشاهده می کنیم در حالیکه رشد در سایر بخش­ها تا ۲۰ یا ۲۵ درصد بوده است. این رشد حداقلی ما را به شعارهایی که در زمینه توانبخشی اجتماعی داده می شود نخواهد رساند.

موسوی چلک سخنان خود را با پیشنهاد به تولید دانش بومی در حوزه توانبخشی اجتماعی و مددکاری اجتماعی توانبخشی به پایان برد.

بخش پایانی به ارائه پرسشهای شرکت‌کنندگان و پاسخ به آنها اختصاص یافت و نهایتاً با لوح تقدیر و اهداء دو کتاب به سخنرانان، نشست به پایان رسید.

در این نشست اعضای هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه، تعدادی از متخصصین و کارشناسان حوزه توانبخشی، برخی از فعالان سازمان های غیردولتی و دانشجویان رشته مددکاری اجتماعی دانشگاه حضور داشتند.

tavanbakhshi (5) tavanbakhshi (4) tavanbakhshi (3) tavanbakhshi (2) tavanbakhshi (1) tavanbakhshi (7)

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/23

همایش ملی سیاستگذاری اجتماعی در حوزه خانواده برگزار شد

با حضور دکتر شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان، همایش ملی سیاست‌گذاری اجتماعی با مشارکت دستگاه‌های مختلف ۲۲ آذرماه در محل پردیس خودگردان دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی  دکتر شهیندخت مولاوردی در سخنانی برگزاری همایش سیاست‌های اجتماعی در حوزه خانواده را در هفته پژوهش به فال نیک گرفت و بیان داشت: سیاست‌گذاری اجتماعی مجموعه اقداماتی است که دولت‌ها برای مواجهه با مشکلات اجتماعی به ویژه در حوزه‌های بهداشت، آموزش، مسکن، رفاه و تامین اجتماعی در دستور کار خود قرار می‌دهند ‌و این سیاست‌ها در ارتقای مشروعیت دولت‌ها می‏ تواند نقش داشته باشد.

وی افزود: توجه به این نوع سیاست گذاری‌ها در دورانی که جوامع مختلف با انواعی از قطعیت‌ها و مخاطرات اجتماعی و زیست محیطی مواجه هستند، دارای اهمیت دو چندانی است و به همین نسبت انواع مناقشه‌های نظری و عملی حول این بحث‌ها را به‌وجود می آورد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان با بیان این نکته که در کشور ما سیاست‌های اجتماعی در معنای علمی خود از چند دهه پیش، از جانب دولت‌ها اعمال شده، تصریح کرد: سیاست‌های اجتماعی به معنای علمی خود چندان جا افتاده و قدیمی نیست و موضوع جدیدی است و نیازمند توجه دانشگاه‌ها است. دانشگاه باید بتوانند جای خود را در سیاست‌گذاری‌های علمی کشور باز کند.

سیاست گذاری اجتماعی مداخله‌ای برای رسیدن به رفاه اجتماعی است

وی افزود: به طور کلی سیاست گذاری اجتماعی را می‌توانیم مداخله‌ی عامدانه‌ای بدانیم که دولت‌ها برای رسیدن به اهداف رفاهی در توزیع حداکثر منابع در میان شهروندان‌شان انجام می‌دهند. بر اساس این تعریف سیاست‌ها باید از دخالت دولت در اهداف اجتماعی مانند عدالت اجتماعی، حمایت از مردم آسیب پذیر و برنامه‌ریزی مدبرانه برای زندگی مردم تجلی پیدا کند.

دکتر شهیندخت مولاوردی با اشاره به این که سیاست‌گذاری اجتماعی بر سه هدف کاهش نابرابری‌ها،  افزایش سطح رفاه و بهبود مولفه‌های بنیادین شهروندی متمرکز است. وی عنوان کرد: در واقع این سیاست‌گذاری فرآیندی هستند  که حکومت‌ها و سازمان‌ها در مقام سیاست گذار از طریق آن می‌توانند رفاه و سلامت افراد را رشد دهند و یا اساسا آن را نادیده بگیرند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان با اشاره به تاریخچه سیاست‌گذاری عمومی، بیکاری، بیماری، گرسنگی، بی خانمانی و بی سوادی را پنج شیطان بزرگ معرفی کرد و گفت: بر این مبنا اکنون سیاست اجتماعی و سیاست‌گذاری اجتماعی به عنوان یک رشته مطالعاتی برای رفاه و بهزیستی انسان‌ها به کار گرفته می‌شود و بر این محور بیش از سایر محورها سر و کار دارد.

وی افزود: سیاست‌گذاری اجتماعی یک  کارکرد و معنی انقلابی هم می‌تواند داشته باشد و آن خواستن غیر ممکن‌ها است. به یک معنی این تعریف معقول و عمل‌گرایانه است و در  تعریف دیگر می‌تواند توانمندی‌های افراد را ارتقا دهد و یا گاهی اوقات این سیاست‌ها می توانند تضعیف توانمندی‌ها افراد را در پی داشته باشد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان عنوان کرد: درون سیاست‌های اجتماعی نکات آغازین وجود دارد که حاکمان و محققان در گسترش دادن موضوع آن‌ها را برمی‌گزینند. یکی از این نکات آغازین توجه به پیامدهای اجتماعی جاری در جوامع مختلف است.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته و سرمایه داری شاهد طولانی شدن عمر و کمتر شدن تعداد کودکان هستیم. بالاتر رفتن نرخ امید به زندگی و نرخ پایین موالید به این دلیل است که ساختار خانواده‌ها در حال تضعیف است. 

دکتر شهیندخت ملاوردی تاکید کرد: وقتی که گفته می شود امید به زندگی افزایش پیدا کرده به معنای اثر بهداشت شخصی نیست بلکه مرتبط با همان خانواده است و مجموعه‌ای از تغییرات اجتماعی است که نهایتا منجر به افزایش طول عمر و امید به زندگی شده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: امیدوارم با مجموعه اقداماتی که در کشور در حال اقدام است، در مسیر تحقق سلامت اجتماعی که ریشه در سلامت خانواده دارد، موفقیت‌های چشم‌گیری به دست بیاوریم.

مهربانی اجتماعی کاهش مشکلات خانواده را در پی دارد

در ابتدای برنامه سیدحسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاراناجتماعیایران ودبیر همایش در سخنانی عنوان کرد: خدا را شاکرم که توفیق شد امروز به بهانه ی موضوع همایش سیاست‌گذاری اجتماعی در حوزه خانواده دور هم جمع شویم. وی افزود: سیاست‌های کلی خانواده توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد و بانی این کار کمیته زنان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و تلاش‌هایی در این خصوص صورت گرفت که امروز به نتیجه رسید.

رئیس انجمن مددکاران ایران با اشاره به این که ترکیبی هم که برای برگزاری برنامه انتخاب شدند در حوزه تدوین، نظارت، گزارش دهی، پرسشگری و مطالبه گری در این حوزه مسئولیت‌های قانونی دارند، تصریح کرد: در این همایش نمی‌خواهیم از خیلی از مشکلاتی که خانواده‌ها دارند صحبت کنیم. وی ادامه داد: گرچه میزگرد و تحلیل واقعی وضعیت خانواده را خواهیم داشت ولی بیشتر دنبال این باشیم که سیاست‌ها نشر پیدا کنند و در برنامه‌ریزی ها مد نظر قرار گیرند.

سید حسن موسوی چلک اظهار داشت: باید در مطالبه گری‌هایمان فراموش نکنیم که جایی به نام خانواده هم هست و اگر آنجا سالم باشد می‌توانیم جامعه برخوردار از سلامت و نهاد سالم خانواده صحبت کنیم.

رئیس انجمن مددکاران ایران با بیان این نکته که قطعاً در دین ما سیاست‌های اجتماعی خانواده بیان شده است، عنوان کرد: این سیاست‌ باید بازنگری و بازگویی شود. قطعا این اولین نشست نخواهد بود.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که همچنان خانواده محور بسیاری از کارها و امور است. هرچقدر مهربانی اجتماعی در جامعه نهادینه شود مشکلات در حوزه خانواده و سایر مسائل کمتر خواهد شد.

امیدوارم این همایش به اهداف خود دست یابد

در بخش دیگر همایش دکتر حمید ضرغام بروجنی ضمن تقدیر و تشکر و خوش آمدگویی به میهمانان حاضر در همایش، عنوان کرد: پردیسی که در آن حضور دارید در واقع مجموعه‌ای از دانشگاه علامه طباطبائی است که خود در حد یک دانشگاه مشغول فعالیت است.

وی افزود: در این مکان بیش از دو هزار دانشجو مشغول به تحصیل داریم که که در ۵۵ رشته مختلف مقطع دکتری و ۴۹ رشته مختلف مقطع کارشناسی ارشد و پنج رشته در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند.

رئیس پردیس خودگردان دانشگاه علامه اظهار داشت: علاوه بر آموزش‌های کلاسی دانشگاه، در این مجموعه آموزش‌های تخصصی آزاد در قالب برگزاری دوره‌های کوتاه و میان مدت برای پیوند برقرار کردن بین تحصیلات کلاسیک دانشگاهی و جریانات اجرایی محیط کار ایجاد شده است.

وی افزود: به ابتکار ریاست محترم دانشگاه برنامه آموزش‌های مهارت آموزی هم از امسال در پردیس اجرا می‌شود که همه دانشجویان و دانش آموختگان مقطع کارشناسی دانشگاه حداقل در مدت ۲۰ ساعت یک دوره مهارتی در این پردیس یاد می‌گیرند.

دکتر ضرغام بروجنی تصریح کرد: علاوه بر این آموزش‌ها ارتباط با دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی هم وظایف این پردیس می‌باشد که در جریان است که کارگاه‌های آموزشی دوره های معمول دانشگاهی را با کمک دانشگاه‌های خارجی برگزار می‌کنیم.

رئیس پردس خودگردان دانشگاه یکی دیگر از برنامه‌ها را توسعه آموزش‌های مجازی دانست و عنوان کرد: طبق برنامه‌ریزی از اول امسال ما فعالیتمان را در این زمینه شروع کردیم. امیدوارم توفیق نصیب شود تا در این زمینه به نتایج مطلوبی برسیم.

وی در پایان سخنان خود بیان داشت: از تشریف فرمایی شما برای این همایش که با پیشنهاد آقای موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران شکل گرفت، سپاسگزارم و  امیدوارم این همایش هم به هدف‌ها و برنامه‌های پیش بینی شده دسترسی پیدا کند.

لازم به ذکر است دکتر لیلی بروجردی رئیس کمیته زنان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام، حجت الاسلام و المسلمین احمد مازنی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، دکتر سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، دکتر انوشیروان محسنی معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

دوشنبه ٢٢ آذر ١٣٩٥ - ١٥:٣٢ شماره خبر:
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/23

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران:

سیاست‌گذاری‌ها باید پیوست خانواده داشته باشند

خبرگزاری فارس: سیاست‌گذاری‌ها باید پیوست خانواده داشته باشند

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: لازم است در مطالبه‌گری‌ها خانواده را فراموش نکرده و کاری کنیم هر عرصه‌ و سیاستی که تصمیم‌گیری می‌شود، پیوست خانواده داشته باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، سید حسن موسوی چلک دبیر همایش ملی سیاست‌گذاری اجتماعی در حوزه خانواده گفت:این اولین همایش در این حوزه است که با سیاستگذاری مناسب،سازمانها و کارشناسان حوزه خانواده با مفاهیم آشنا می شوند تا نحوه برنامه‌ریزی در این زمینه مشخص شود.

وی ادامه داد: لازم است سیاست‌های مربوط به خانواده را نشر و در برنامه‌ها مدنظر قرار دهیم و در مطالبه‌گری‌ها خانواده را فراموش نکنیم، چراکه در صورت برخورداری خانواده از سلامت، جامعه‌ای سالم خواهیم داشت.

موسوی چلک گفت: در دین ما نیز به سیاست اجتماعی خانواده اشاره شده است و لازم است این سیاست‌ها بازگو شوند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح کرد: از مشکلاتی که داریم این است که سیاستها تدوین می شوند ولی آثارش را در برنامه ها نمی بینیم و باید کاری کنیم و در هر عرصه ای که تصمیم گیری می شود پیوست خانواده داشته باشد.

وی افزود: به دنبال خانواده و جامعه با نشاط هستیم و براساس تحلیل ما، خانواده مورد وثوق ترین نهاد جامعه است که باید از ظرفیت آن استفاده کرد و حساسیت جامعه را نسبت به آن برانگیخت.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/23

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با ایسنا:

همایش ملی «سیاستگذاری اجتماعی در خانواده» فردا برگزار

 می‌شود

موسوی چلك

رییس  نجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده، گفت: به همین منظور همایش ملی سیاستگذاری اجتماعی در حوزه خانواده در تهران برگزار می شود.

 سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا،ضمن اعلام این خبر در ادامه افزود: خانواده یکی از مهمترین نهادهای اجتماعی است که سلامت آن بر سلامت جامعه تاثیر چشمگیری دارد و به دلیل همین اهمیت است که در دین مبین اسلام بر آن تاکید شده است. در اسناد و قوانین مختلف کشور هم به این موضوع توجه جدی شده است به‌گونه‌ای که در اصول متعدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از جمله اصل 10 ، بر تحکیم بنیان خانواده و در اصل 21بر حمایت از  زنان بدون همسر و فرزندانشان تاکید شده است.

 دبیر همایش ملی سیاستگذاری اجتماعی در حوزه خانواده ادامه داد: در سند چشم انداز ایران 1404 نیز به ویژگی جامعه ایرانی با صراحت به «جامعه برخوردار از نهاد مستحکم خانواده» اشاره شده است. قانون حمایت از  خانواده، سیاستهای کلی جمعیت و در نهایت سیاستهای کلی خانواده سایر مستندات سیاستگذاری اجتماعی در ایران در حوزه خانواده است. در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این زمینه مواردی به تصویب رسیده است.

موسوی چلک در ادامه گفتگو به این نکته اشاره کردند که ابلاغ سیاست های کلی خانواده را باید یک فرصت دانست تا در اغلب سیاستگذاریهای کلان کشور توجه به پیوست خانواده جدی‌تر گرفته شود و  برنامه‌ریزیهای اجتماعی و فرهنگی و ... خانواده محور باشد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران همچنین اعلام کرد که در این همایش مسئولانی از همه قوای کشور از جمله مجلس شورای اسلامی (دکتر خدادادی ریس کمیسیون اجتماعی و احمد مازنی یکی از نمایندگان مردم تهران، ری شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی)، دکتر  لیلی بروجردی رییس کمیته زنان و جوانان مجمع تشخیص مصلحت نظام، مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، دکتر محسنی بندپی رییس سازمان بهزیستی کشور سخنرانی خواهند کرد.

به گفته وی، همچنین میزگرد تخصصی با موضوعاتی از قبیل سیاستگذاری اجتماعی درحوزه کودکان، زنان، سالمندان، تحلیل وضعیت خانواده درایران، شاخص‌های سیاستگذاری اجتماعی در حوزه خانواده و نقش مددکاران اجتماعی در حوزه سیاستگذاری اجتماعی خانواده برگزارمی شود. این همایش روز دوشنبه  22 آذرماه 1395 از ساعت 8:30 درمحل پردیس تحصیلات تکمیلی دانشگاه علامه طباطبایی واقع در خیابان ولیعصر(عج)، جنب بیمارستان دی، خیابان توانیز، میدان شهید عباسپور، خیابان نظامی گنجوی برگزار می شود.

موسوی چلک با اشاره به محور های همایش مذکور نیز گفت: محور های متعددی از جمله سیاست‌های دین مبین اسلام در حوزه خانواده، سیاستهای خانواده در کشور های دیگر، تحلیل سیاست‌های اجتماعی  ایران در حوزه خانواده، سیاستهای ابلاغی خانواده توسط مقام معظم رهبری، سیاستگذاری اجتماعی در حوزه کودکان، سیاستگذاری اجتماعی در حوزه ازدواج و طلاق  تعیین شدند.

انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1395/09/21


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی