دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران:

سلامت اجتماعی به افزایش کیفیت زندگی مردم کمک می کند

تهران - ایرنا - رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: سلامت اجتماعی به افزایش کیفیت زندگی مردم کمک می کند و موجب می شود که آنان لذت بیشتری از زندگی ببرند.

سیدحسن موسوی چلک روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، شکوفایی اجتماعی، پذیرش اجتماعی ، انسجام و همبستگی اجتماعی ، مشارکت اجتماعی و حقوق شهروندی را از شاخص های سلامت اجتماعی در یک جامعه نام برد و افزود: برخی صاحبنظران نیز عدالت اجتماعی، انصاف و دسترسی به منابع را جزو دیگر مولفه های سلامت اجتماعی دانسته اند.
وی ادامه داد: سلامت اجتماعی در کنار سلامت معنوی، سلامت روان و سلامت جسمی از ارکان سلامت عمومی خانواده و جامعه به شمار می روند و افزایش شاخص سلامت اجتماعی موجب می شود تا جامعه سالم تری داشته باشیم.
وی تصریح کرد: متاسفانه سلامت اجتماعی در سیاست گذاری ها تاکنون مورد توجه قرار نگرفته اما در احکام دائمی توسعه و برنامه ششم توسعه به سلامت اجتماعی اشاره شده است.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در پاسخ به چگونگی وضعیت سلامت اجتماعی در کشور گفت: تاکنون هیچ سنجشی در این زمینه انجام نشده اما مقرر شده تا انجمن مددکاران اجتماعی ایران با همکاری سازمان بهزیستی استان تهران در پاسخ به این خلاء ، همایش سلامت اجتماعی و ضرورت اجتماعی آن در جامعه را روز سه شنبه سوم مرداد برگزار کند. 
موسوی چلک ، سلامت اجتماعی و نشاط اجتماعی، سلامت اجتماعی و توانبخشی ، سلامت اجتماعی و امنیت اجتماعی، سلامت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، تحلیل وضعیت اجتماعی کشور با تاکید بر سلامت اجتماعی ، سلامت اجتماعی در سکونتگاه های غیررسمی و سلامت اجتماعی و مددکاری اجتماعی را از محورهای این همایش عنوان کرد.
گفتنی است همایش سلامت اجتماعی و ضرورت اجتماعی آن در جامعه سوم مردادماه امسال در محل سازمان بهزیستی استان تهران برگزار خواهد شد.
اجتمام**9185**1569**مصاحبه کننده: سادات حسینی خواه **انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها : سلامت اجتماعهی;موسوی چ،
لینک های مرتبط :
          
1396/04/31
موسوی چلک مطرح کرد؛

آموزش سلامت جنسی به کودک یک علم است و در تولید چنین علمی نباید تنها از یک دستگاه و مرجع توقع داشت.
به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه حادثه آتنا نه اولین حادثه است و نه آخرین آن خواهد بود، اما به دلیل شرایط خاص حادثه و پرداختی که شبکه های اجتماعی به آن داشتند به یک موضوع ملی تبدیل شده است، گفت: درباره پرداخت شبکه های اجتماعی نسبت به موضوعاتی از نوع آزار جنسی کودک باید گفت به طور کلی رسانه ها در پرداخت چنین حوادثی باید از تکرار جزئیات حادثه و انتشار تصاویر مربوط به آن پرهیز کنند.

وی ادامه داد: چرا که تکرار نه تنها کمکی به حل مشکل نخواهد کرد؛ بلکه باید قبول کرد که رسانه حلال آسیب های اجتماعی نیست.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در خصوص اینکه طرح موارد کودک آزاری جنسی در جامعه منجر به آگاهی خواهد شد، افزود: این می تواند صرفا به عنوان بهانه ای برای پرداخت به کودک آزاری باشد، در خصوص حادثه آتنا و موضوعات مشابه آن که افکار عمومی را جریحه دار می کند و واکنش هایی را نیز در پی دارد ، نباید چنین واکنش هایی را تایید کرد؛ بلکه این سیستم قضایی است که تصمیم گیرنده است.

وی در ادامه تصریح کرد: مجرم این حادثه نیز پدری بود دارای همسر و فرزند که قطعا هجوم مردم به منزل مسکونی او، آثار سوء ای بر فرزند و خانواده اش خواهد داشت.

موسوی چلک با بیان اینکه ما منکر آزار جنسی کودک در کشور نیستیم، گفت: اما باید به سمت آموزش خودمراقبتی در کودکان برویم، آموزش سلامت جنسی را آغاز کنیم، تلقی اینکه اصطلاح سلامت جنسی یعنی بی بند و باری است را باید کنار بگذاریم.

وی تاکید کرد: آموزش سلامت جنسی به کودک یک علم است و در تولید چنین علمی نباید تنها از یک دستگاه و مرجع توقع داشت.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پایان اظهار کرد: باید این اطلاعات در خانواده ها به موقع با زبان و روش مناسب ارائه شود و از آنجایی که جامعه به دلیل تحولات اجتماعی دچار مشکلاتی زیادی است باید سواد اجتماعی خودمان را افزایش دهیم.

انتهای پیام/منبع:
باشگاه خبرنگاران
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/28

در میزگرد ایرنا مطرح شد

توجه! شهر برای حضور معلولان و سالمندان در دسترس نیست

تهران - ایرنا - یکی از مسئولان خوشحال است که در شهر حتی یک معلول هم دیده نمی شود و با افتخار می گوید شهر من حتی یک معلول هم ندارد ، غافل از اینکه آنقدر عرصه را برای حضور معلول در جامعه اعم از خیابان یا اماکن عمومی ، تنگ کرده ایم که آنان را در شهر نمی بینیم.

 

یکی دیگر از مسئولان تا آن اندازه به مناسب سازی محیط برای افراد دارای معلولیت توجه دارد و هزینه می کند که تعجب برانگیز است و در نهایت معلوم می شود که یکی از عزیزانش معلول است اما آیا به راستی به عنوان یک مسئول یا یک شهرووند ، حتما باید یکی از عزیزانمان یا حتی خودمان دچار آسیب شویم تا بفهمیم زندگی برای یک معلول یا بیمار در یک محیط مناسب سازی نشده ، چقدر سخت است.
به راستی چگونه است که در یک گوشه دنیا برای یک فرد دارای معلولیت و فراتر از آن برای همه افراد دارای ویژگی های خاص ، تمام امکانات فراهم است اما در شهرهای ما حتی استانداردهای کف و اولیه مناسب سازی نیز رعایت نمی شود و آیا این مساله نشان از کم رنگ بودن مسئولیت اجتماعی ندارد.
نیاز به اطلاع رسانی هرچه بیشتر در این زمینه ، ایرنا را برآن داشت که در یک میزگرد تخصصی در حوزه مناسب سازی با حضور سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری ایران و ابراهیم کاظمی مومن سرائی رئیس دبیر خانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی بهزیستی کشور این مسائل را بررسی کند.

**در حوزه مناسب سازی موفق نبودیم 
رئیس انجمن مددکاری ایران می گوید: برغم اینکه افراد دارای معلولیت همیشه در جامعه ما وجود داشته اند اما این اقشار تا سال 1383 کمتر مورد توجه قرار گرفتند ؛ در این سال ، قانون جامع حمایت از معلولان مصوب شد و نسبت به حقوق معلولان ، تصریح شد .البته اسناد قبلی هم هست که اشاراتی به حقوق معلولان داشتند.
سیدحسن موسوی چلک ادامه می دهد: برغم اینکه قوانین برای حقوق معلولان مشخص شد ، این حقوق مورد بی توجهی قرار گرفت. اما باید توجه داشت که حتی اگر این حقوق در قانون هم نمی آمد به عنوان یک شهروند ، حق دسترسی برابر باید برای افراد دارای معلولیت فراهم می شد.
وی با اشاره به تشکیل دبیرخانه مناسب سازی در سازمان بهزیستی، می افزاید: دبیرخانه هم در ابتدا خیلی نتوانست اثربخش باشد چون ماهیت مناسب سازی، یک ماهیت فرابخشی است . بهزیستی مسئولیت دبیرخانه را دارد نه آنکه بتواند روی همه دستگاه ها نفوذ کند. حتی دستگاه هایی مانند راه و شهرسازی و شهرداری که طبق قانون مسئولیت دارند و حتی خود سازمان بهزیستی نیز دارای اماکن مناسب سازی نشده ، بودند.
وی اضافه می کند: بطورمثال مترو در گذشته آسانسور نداشت یا دستگاه های خودپرداز بانک ها در اوایل پله داشتند و معلولان عملا نمی توانستند از آن استفاده کنند . ایستگاه های اتوبوس نیز برای سوارشدن معلولان مناسب سازی شده نبود. در کشورهای مختلف در این حوزه کارهای زیادی شده اما ما عملا در این زمینه چندان موفق نبوده ایم چون دستگاه ها ارزیابی نمی شدند و کسی پاسخ نمی داد.
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران یادآور می شود: در دولت آقای روحانی به دلیل دغدغه ای که نسبت به حقوق معلولان وجود داشت، قانون قبلی حمایت از حقوق معلولان را بازنگری کردند . لایحه ای کامل تر در خصوص حقوق معلولان به مجلس بردند و اکنون قرار است در صحن علنی مجلس، بررسی شود
چلک می گوید: علاوه بر این، دولت مصوبه ای را در دهم خرداد 94 در خصوص مناسب سازی محیط داشت و وظایف دستگاه های زیر نظر قوه مجریه را احصا کرد، خود این یک گام به جلو بود و اگرچه پیش از این آیین نامه ای در این زمینه وجود داشت اما اشکالات آیین نامه قبلی در مصوبه جدید، احصا شد.
وی می افزاید : تیم دبیرخانه مناسب سازی بهزیستی نیز همکاری خوبی در این مصوبه داشتند اما بسیاری از مواد این مصوبه تاحالا هنوز اجرایی نشده و هنوز روی کاغذ است

** نیاز به 10 سال انتظار برای مناسب سازی دستگاه های دولتی
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران می گوید: توجه به حقوق افراد دارای معلولیت و افراد دارای نیازهای خاص ، کم است.
موسوی چلک می افزاید: سال گذشته با کمک سازمان اداری استخدامی در جشنواره شهید رجایی - که در هفته دولت دستگاه ها را مورد ارزیابی قرار می دهند- ، شاخص های مناسب سازی در شاخص های ارزیابی دستگاه های دولتی گنجانده و مسئولیت ارزیابی دستگاه ها در این شاخص ها نیز به دبیرخانه مناسب سازی داده شد. این یک گام به جلو است و این ارزیابی ها برای سال 96 نیز قرار است اجرایی شود
وی تاکید می کند: اگر ما بتوانیم این شاخص ها را 10 سال در شاخص های عمومی داشته باشیم تا 10 سال آینده وضعیت مناسب سازی ما بهتر خواهد شد
وی اضافه می کند: هنوز هم بسیاری از اماکن عمومی برای معلولان مناسب نیست اما وقتی با دوران گذشته مقایسه کنیم هم در سیاست گذاری و هم در اجرا ، این توجه بیشتر شده است اما با وضع مطلوب خیلی فاصله داریم. از سوی دیگر حساسیت های رسانه و تشکل های غیردولتی در این حوزه به نسبت قبل ، بیشتر شده و این مساله را باید به فال نیک گرفت
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران می گوید: ما در جامعه ای زندگی می کردیم که اصلا حقی برای افراد دارای معلولیت و نیازهای خاص ، قائل نبودیم اما بطورمثال اکنون در تهران ، مینی بوس های خاص حمل و نقل معلولان و جانبازان را داریم. در ورزش این توجه به مراتب بیشتر شد ، اگرچه در جاهایی به خاطر جانبازان بوده که این توجه بیشتر شد یا در بحث خودروهای مناسب سازی شده این گام برداشته شده است.
موسوی چلک می افزود: پلاک خودروهای معلولان اکنون با یک علامت ویلچر مشخص شده است، این کار خوبی بود که در این بخش انجام شد. بخشی از آن نیز تجهیزات توانپزشکی است که افراد دارای معلولیت به آن نیاز دارند. توجه به اینگونه مسائل به نسبت قبل بهتر شده است

**پله برقی به درد معلول نمی خورد
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران می گوید: کیفیت تجهیزات توانبخشی بهتر شده اما وقتی می خواهیم ببینیم چه تعداد از افراد دارای معلولیت به ویژه افراد دارای ضایعه نخاعی، فرصت حضور در جامعه را دارند ، باید بگوییم که با اهداف موردنظر خیلی فاصله داریم و اگر کارهای انجام شده و نشده حوزه معلولان را فهرست کنیم به مراتب فراوانی کارهای انجام نشده ما بیشتر است.
موسوی چلک می افزاید: موضوع مناسب فقط خاص معلولان نیست؛ سالمندان نیز مشمول این موضوع می شوند
وی در ادامه به مشکلات مناسب سازی در حوزه افراد دارای معلولیت اشاره می کند و می گوید: برخی جاها پله برقی کار گذاشته اند پله برقی برای کسی که ویلچر دارد به درد نمی خورد و اکنون کشورهای دیگر در حال تسمه زدن هستند یا امکانات دیگری آنجا فراهم کردند
وی ادامه می دهد: در برخی نقاط شهری ما خط عابر می زنیم اما خط معلول کجاست یا هنگامی که یک نابینا کنار چراغ راهنمایی می ایستد ، نشان نمی دهد کدام رنگ چه بوقی می زند که برای او آشنا باشد

**چقدر دسترسی برای معلول فراهم کرده ایم؟
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با تاکید بر اهمیت موضوع دسترسی برای فعالیت معلول در عرصه های اجتماعی، می گوید: بخش حمل و نقل یکی از محورهای دسترسی است.
وی ، دسترسی به دانشگاه را نیز یکی دیگر از استراتژی های لازم در حوزه معلولان می داند و این پرسش را مطرح می کند که چند کتاب داریم که برای معلولان آماده شده باشد
موسوی چلک اضافه می کند: نابینایان در بسیاری از دانشگاه ها باید با پول شخصی ، کتاب های خود را روی نوار پیاده کنند. دسترسی محدود به کتاب های بریل وجود دارد.
وی تصریح می کند: به عنوان مددکار اجتماعی معتقدم معلول را در حوزه دسترسی مانند بقیه مردم ندیدیم. بطورمثال در دانمارک در یک مرکز ، 12 سرویس بهداشتی اتومات ویژه برای 12 نوع معلولیت ، وجود داشت و مسئولان مرکز می گفتند که شاید از این سرویس ها سالی یک بار استفاده شود اما می خواهیم اگر فرد دارای معلولیت به این مرکز آمد، دغدغه ای نداشته باشد. در شهر کپنهاک مانعی برای حضور معلول وجود نداشت و حتی در تمام پارک ، برای نابینایان با خط بریل نقشه کشیده شده بود
وی تاکید می کند: وقتی مانع وجود دارد توانمندی معلول دیده نمی شود. در این بخش هم باید اطلاع رسانی و هم مطالبه گری بیشتری داشته باشیم اما در حال حاضر زور ما خیلی برای مطالبه گری نمی رسد.

**خط عابر نابینایان به جوی آب منتهی می شود !! 
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران می گوید: تلاش زیادی شد تا حقوق افراد دارای معلولیت در اسناد و قوانین آورده شود اما حرف شنوی چندانی وجود ندارد .
موسوی چلک می افزاید: هرچند تشکیل دبیرخانه مناسب سازی و ارزیابی دستگاه های دولتی در شاخص های مناسب سازی ، انقلابی در حوزه حقوق افراد دارای معلولیت به شمار می رود اما باید بدانیم که همه ما به عنوان یک شهروند در مقابل فرد دارای معلولیت ، مسئولیت داریم
وی ادامه می دهد: تجربه نشان داده است که هرجا عرصه برای فرد دارای معلولیت باز شد ، توانمندی های خود را نشان داده و بطورمثال پاراالمپیک یکی از این عرصه ها است. افراد دارای معلولیت مانند بقیه توانمندی ، استعداد و مسئولیت پذیری دارند اما ما در بسیاری از جاها عرصه را برای آنان تنگ کردیم
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تصریح می کند: هفت استراتژی در دنیا برای بخش توانمندسازی مهم بوده که یکی از آنها دسترسی به محیط سالم و مناسب است. اما اکنون این پرسش مطرح است که چقدر خانه های معلولان ما مناسب سازی شده اند. پاسخ بسیار بسیار کم است و حتی خانه معلولی که تحت پوشش دولتی است و حمایت می شود بازهم مناسب سازی انجام نشده است.
موسوی چلک می افزاید: بسیاری از خط های عابر در شهر به جوی آب منتهی شده است. در پیاده روها، موزائیک زرد را برای نابینایان گذاشته ایم اما کمی جلوتر برای اینکه موتور از پیاده رو رد نشود ، میله هایی وسط پیاده رو کارگذاشته شده که برای نابینایان مانعی بزرگ است. یا اینکه ویلچر فرد دارای معلولیت حرکتی از بین این میله ها رد نمی شود
وی ادامه می دهد: مسجد یا پارک ساخته می شود اما سرویس بهداشتی آن به گونه ای است که یک فرد دارای معلولیت نمی تواند از آن استفاده کند. گاهی نیز سرویس بهداشتی فرنگی ساخته می شود اما ویلچر نمی تواند داخل آن شود یا اینکه اگر داخل هم شد ، استاندارد اولیه برای استفاده افراد دارای معلولیت را ندارد
وی اضافه می کند: گاهی رمپ برای تردد ویلچر در برخی نقاط شهر ساخته شده اما ویلچر در این رمپ ، جا نمی شود یا گاهی شیب رمپ آنقدر زیاد است که فرد ناتوان قدرت حرکت روی آن را ندارد
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران می گوید: صندلی های ویژه معلولان در اتوبوس های شهری وجود دارد اما ویلچر را نمی توانیم داخل اتوبوس ببریم. برای تقدیر از معلولان در سالن های همایش هم باید آنها را کمک کنیم تا بتوانند در سالن و روی سن حاضر شوند و حتی این سالن ها نیز مناسب سازی شده نیست
موسوی چلک می افزاید: همه اینها به آن معنا است که عرصه را برای حضور این افراد در جامعه فراهم نکرده ایم.

**هیچ کجا برای حضور معلول مناسب نیست
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران می گوید: جای جای اماکن عمومی شهری ما حتی حداقل استانداردها را برای حضور افراد معلولیت ندارند که دو دلیل دارد . اول آنکه مردم آگاهی های لازم را ندارند و دوم اینکه دستگاه های صادرکننده مجوز ، دقت لازم را ندارند. چون قانون تکلیف کرده دستگاه صادر کننده مجوز نباید اجازه ساخت بناهای غیرمناسب سازی شده را بدهد
موسوی چلک می افزاید: در هندوستان کمپی برای کودکان معمولی و کودکان دارای معلولیت برگزار می شود تا کودکان با مسئولیت اجتماعی خود و حقوق افراد دارای معلولیت، آشنا شوند اما این آموزش ها در ایران وجود ندارد و مردم با حقوق افراد دارای معلولیت آشنا نیستند.
وی با اشاره به استفاده یک میلیون و 300 هزار فرد دارای معلولیت از خدمات بهزیستی، اضافه می کند: بیش از 300 هزار جانباز نیز وجود دارد که اگر آمار سالمندان، بیماران و زنان باردار را به آن اضافه کنیم شمار افراد دارای ویژگی خاص و نیازمند اماکن مناسب سازی شده ، بسیار زیاد می شود

**سکوت تلخ در برابر حقوق معلولان 
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به بازنگری لایحه حقوق معلولان می گوید: تا تصویب این لایحه در مجلس، دولت متقبل شده است که برای معلولان شدید مانند حداقل حقوق کارمندان ، مستمری برقرار کند
موسوی چلک از دولت می خواهد تا اجازه دهد چگونگی اجرای مناسب سازی در دستگاه های تابعه دولت در خود هیات دولت گزارش شود
موسوی چلک می افزاید: تجربه نشان داده است هرجا گزارش موضوعی در دولت ارائه شد ، در حمایت های گسترش آن فعالیت تاثیر زیادی دارد
وی اضافه می کند: همچنین مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر قانون جامع حقوق معلولان است اما در ادوار مختلف در این زمینه کوتاهی و سکوت کرد درحالیکه مجلس و دولت می توانند در زمینه حقوق معلولان خیلی کمک کنند.

**تاثیر یک روز زندگی با افراد دارای معلولیت در سیاست گذاری ها
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران می گوید: کسی که پاساژ می سازد به مناسب سازی برای افراد دارای معلولیت توجهی ندارد چراکه پذیرش مناسب سازی از دستگاه های ناظر که خودش این کار را انجام نداده ، سخت است
موسوی چلک می افزاید: محیط مناسب سازی نشده و افراد دارای معلولیت ناگزیرند وارد محیط نشوند و در خانه بمانند؛ وقتی معلول در خانه می ماند ، افسرده شده و خانواده او نیز رنجور می شود
وی تصریح می کند: مردم با استانداردهای مناسب سازی آشنا نیستند بطورمثال فاصله دستگیره از در برای معلول استانداردی دارد که رعایت آن هزینه ندارد و فقط به یک اطلاع رسانی ساده نیاز دارد
به گفته موسوی چلک، سناتورها در برخی کشورها با افراد دارای معلولیت یک روز زندگی می کنند و بطورقطع این تجربه در سیاست گذاری ها تاثیر زیادی دارد

**سه هزار تشکل فعال در حوزه معلولیت اما اطلاع رسانی ناچیز 
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران می گوید: خیلی جاها روی مناسب سازی حساس نیستیم چون اطلاع رسانی مستمری انجام نشده است . بطورمثال در کشورهای خارجی یک تشکل مردم نهاد، کل قوانین مرتبط با معلولان را مجددا برای دستگاه ها ارسال و یادآوری می کرد .
موسوی چلک می افزاید: اکنون ما حدود سه هزار تشکل مردم نهاد در حوزه معلولان داریم ، کدامیک در حوزه اطلاع رسانی یا مطالبه گری و دفاع از حقوق معلولان، فعالیت دارد
وی تاکید می کند: استمرار در اطلاع رسانی مهم است . آموزش ها نباید به یک مقطع زمانی محدود شود.
 

منبع: خبرگزاری ایرنا/28 تیرماه 1396

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/28

یشترین تماس با اورژانس اجتماعی به دلیل كودك‌آزاری است

موسوی چلك به «اعتماد» گفت: آگاهی درست و به موقع باید به كودكان داده شود

اعتماد

هنوز یك هفته از ماجرای تعرض و قتل آتنا اصلانی دختر هفت ساله‌ای كه صبح روز 29 اردیبهشت ماه در پارس آباد مفقود شد و 20 روز بعد پیكر بی‌جانش را پیدا شد، نمی‌گذرد كه روز گذشته خبر تعرض به كودكی  در محله دروازه‌غار منتشر شد. رییس اورژانس اجتماعی كشور، حسین اسدبیگی به ایلنااعلام كرد دختری هفت ساله در دروازه غار به وسیله پدربزرگش مورد كودك‌آزاری قرار گرفت. ناپدری او معتاد به مواد مخدر بود و مادرش نیز از ماجرای این تجاوزها خبر نداشت.

این در حالی است كه چندی پیش سرپرست  اورژانس اجتماعی كشور درباره آمار كودك‌آزاری كه به این مركز اعلام شده گفت: سال گذشته 10 هزار و 101 مورد كودك‌آزاری به واحدهای سیار اورژانس اجتماعی، دو هزار و 765 مورد كودك‌آزاری به مراكز مداخله در بحران (مراكز حضوری) اورژانس اجتماعی و 13 هزار و 726 كودك‌آزاری به خط تلفنی 123 اورژانس اجتماعی اطلاع داده شد.

 وی افزود: از دو هزار و 765 مورد گزارش شده كودك‌آزاری به مراكز حضوری اورژانس اجتماعی، 80 كودك مورد سوءاستفاده جنسی و 24 كودك هم مورد سوءاستفاده جنسی و هم مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و تعداد پسر و دختر مورد سوءاستفاده جنسی، برابر بوده به آن معنا كه پسران نیز در معرض تهدید سوءاستفاده جنسی قرار دارند. رییس اورژانس اجتماعی كشور تاكید كرد: چهاردرصد از دو هزار و 765 مورد گزارش شده كودك‌آزاری به مراكز حضوری اورژانس اجتماعی مورد آزار جنسی و جسمی قرار گرفته بودند و 800 نفر از آنان نیز مورد آزار كتك قرار گرفته بودند.

اسدبیگی افزود: 2/11 درصد موارد اورژانس آسیب‌های اجتماعی گزارش شده به مراكز سیار اورژانس اجتماعی و هشت درصد موارد گزارش شده به خط تلفنی 123 را موارد كودك‌آزاری تشكیل می‌دهند.
 3/2 درصد موارد گزارش شده كودك‌آزاری به خط تلفن 123 مربوط به كودك‌آزاری‌های جنسی بوده است. همچنین معاون اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران نیز در گفت‌وگو با ایرنا گفت: بیشترین تماس‌های مردم استان تهران با اورژانس اجتماعی در مورد كودك‌آزاری است.

تابو یا حرمت نباید مانع گزارش كودك‌آزاری باشد

موسوی چلك، رییس انجمن مددكاران اجتماعی ایران نیز درباره كودك‌آزاری در گفت‌وگو با ایرنا گفت:

موضوع كودك‌آزاری جهانی است و فقط مربوط به ایران نمی‌شود. بالطبع كشور ما هم از این موضوع مستثنی نیست. كودك‌آزاری اشكال مختلف جنسی و روحی دارد و در پی آن شامل آزارهای اقتصادی و سیاسی هم می‌شود. آنچه بیشتر از بقیه گزارش می‌شود كودك‌آزاری جسمی است. كودك را با كمربند و شلاق كتك می‌زنند. اینها بیشتر به چشم نمی‌آید و كسی پیگیر آن نیست. ما اصلا حتی نمی‌دانیم كه بعضی از رفتارهای ما از مصادیق آزار جنسی در كودكان می‌شود. كودك‌آزاری در ایران همیشه وجود داشته و معمولا پنهان می‌شود. حتی خیلی از خانواده‌ها و بچه‌ها می‌دانند و نمی‌گویند آن هم به دلیل ترسی كه وجود دارد و آموزشی كه باید می‌دادیم و ندادیم. ما باید نوجوانانی كه در دوره بلوغ جنسی هستند را طوری تربیت كنیم كه در جوانی و بزرگسالی دارای سلامت جنسی باشند. این مستلزم این است كه آگاهی درست وبه موقع داده شود آن هم توسط والدین و نهادهایی كه كودكان با آن در ارتباط هستند. باید به بچه‌ها بگوییم كه چه كسی می‌تواند اعضای تناسلی شان را ببیند یا حتی دست بزند. بچه‌ها در مقابل چنین اتفاقی چه واكنشی باید نشان بدهند. خانواده‌ها چطور باید این اطلاعات را دریافت كنند و واكنش‌های درست چیست.

رسانه‌ها آگاهی بخشی كنند

در جامعه ما چیزی كه نامش را حرمت یا تابو می‌گذاریم هیچ‌وقت اجازه نداده كه درباره این مسائل صحبت كنیم. مهم‌ترین راهی كه بتوانیم در این راه گامی به جلو‌برداریم این است كه آگاهی‌های لازم درباره سلامت جنسی را به آنها بدهیم. كودك‌آزاری اگر ناشی از مسامحه باشد، تعمدی در آن وجود نداشته باشد اما به هر حال كودك‌آزاری است. از سال 78 حدود 18 سال قبل اورژانس اجتماعی تاسیس شد؛ نهادی كه در حال حاضر شناخته شده است. هدفش این بود كه بچه‌هایی كه در معرض آزار هستند یا آزار دیده‌اند باید از این منبع اجتماعی استفاده كنند. چه تلفنی چه حضوری از آنها حمایت كند. متاسفانه مركز امكان این را ندارد كه خانه به خانه برای پیگیری این موضوعات عمل كند؛ این وظیفه رسانه‌هاست كه آگاهی رسانی را انجام دهند. در حال حاضر موقعیتی فراهم شده كه اگر كسی در جریان كودك‌آزاری باشد اما گزارش ندهد خودش هم مجرم محسوب می‌شود.

اعلام جزییات قتل آتنا از زبان پلیس

فرمانده انتظامی استان اردبیل، جزییات دستگیری قاتل سابقه‌داری كه «آتنا» دختربچه 7 ساله پارس‌آبادی را به قتل رسانده بود، تشریح كرد. سردار حسین عبدی گفت: به دنبال اعلام مفقودی دختر بچه 7 ساله ساكن خیابان پزشكان شهرستان پارس‌آباد در ۲۸ خرداد سال جاری، پرونده‌ای پیرامون این موضوع در اداره مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تشكیل و تیمی مجرب مسوولیت رسیدگی به پرونده و كشف واقعیت را بر عهده گرفت.

وی با اشاره به اینكه در تحقیقات اولیه مشخص شد این دختر بچه در روز حادثه به هنگام بازی در حوالی محل كار پدرش مفقود شده است، افزود: با بازبینی فیلم‌های ضبط شده از محل مفقودی و انجام بررسی‌های تخصصی و تحقیقات جامع میدانی فردی كه در شغل رنگرزی فعالیت داشته و همسایه شغلی پدر آتنا بود به عنوان مظنون دستگیر و جهت بازجویی به پلیس آگاهی انتقال داده شد.

متهم به قتل یك زن اعتراف كرد

فرمانده انتظامی استان اردبیل تصریح كرد: در ادامه تحقیقات برادر و همسر مظنون با حضور در پلیس آگاهی اطلاعاتی را در خصوص فعالیت‌های مجرمانه وی ارایه و اذعان داشتند. مظنون به گفته خودش مقادیری مواد مخدر در داخل بشكه پلاستیكی در پاركینگ منزل مسكونی جاسازی كرده است كه با اعزام به محل و انجام بازرسی‌های لازم كارآگاهان پلیس آگاهی با جسد «آتنا» در داخل بشكه پلاستیكی مواجه می‌شوند. سردار عبدی از اعتراف مظنون دستگیر شده به قتل آتنا خبر داد و گفت: وی در بازجویی‌های پلیسی به قتل دختربچه معصوم پارس‌آبادی و همچنین به قتل زنی دیگر در سال ۹۱ اعتراف كرد كه با صدور قرار از سوی مقام قضایی روانه زندان شد.

منبع: روزنامه اعتماد/27 تیرماه 1396

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/27

مددکاران اجتماعی، ضابطان اجتماعی

گرچه قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال 1381 در مجلس شورای اسلامی نوع برخورد با کودک‌آزار یا کسی که اقدام به کودک‌آزاری پنهان می‌کند، مشخص شده است، اما به دلیل کاستی‌ها لایحه‌ای در سال 1387 توسط قوه قضاییه با همکاری دستگاه‌های مختلف نوشته شد که پس از بررسی‌های گوناگون در حال حاضر در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در انتظار تصویب است.
تصویر مددکاران اجتماعی، ضابطان اجتماعی

برای تدوین این لایحه، مطالعات و بررسی‌های زیادی صورت‌گرفته از جمله مطالعه قوانین کشورهای مرتبط، بررسی قوانین پیشین، خلأهای قانونی، ‌احصای نقاط ضعف آن و مؤلفه‌هایی که باید به قانون اضافه شود.

در این لایحه پیش‌بینی شده مددکاران اجتماعی، بتوانند ضابط اجتماعی باشند همان‌گونه که محیط‌بانان در مسائل مربوط به محیط زیست به عنوان ضابط نقش ایفا می‌کنند. در حال حاضر برای مداخله در موارد کودک‌آزاری باید حکم قضایی داشت یا اجازه خانواده به عنوان متصرف در حوزه قانونی؛ یعنی اگر خانواده اجازه ندهد حتی اورژانس اجتماعی حق مداخله ندارد. در لایحه جدید پیش‌بینی شده اگر کودک در شرایطی باشد که خطری او را تهدید کند، مددکاران اجتماعی بدون حکم قضایی مداخله کنند و پس از آن به نظام قضایی گزارش دهند. بسیاری از موارد کودک‌آزاری با مداخله و راهنمایی مددکاران حل می‌شود و نیازی به تشکیل پرونده قضایی ندارد مگر در موارد خاصی که نیاز به حمایت‌های حقوقی است. کودک را از محیط خانه جدا کردن اقدام مفیدی نیست مگر در مواردی که خانه برای کودک امن نباشد.

رویکرد محله‌محور از دیگر مواردی است که برای برخورد با کودک‌آزاری در این لایحه پیش‌بینی شده است. به صورتی که برخورد با کودک‌آزاری مستلزم حضور در پاسگاه پلیس و تشکیل پرونده نباشد و معتمدان محل و اعضای سازمان مردم‌نهاد بتوانند در این زمینه مداخله کنند و با اطلاع از کودک‌آزاری، مددکاران اجتماعی اورژانس اجتماعی را برای مداخله هرچه سریع‌تر در جریان قرار دهند.

از سوی دیگر، پیش‌بینی شده تا تمام مراکزی که به هر دلیل کودکان به آن مراجعه می‌کنند، در صورت اطلاع از مصادیق کودک‌آزاری باید آن را به بهزیستی و مددکاران اجتماعی این حوزه گزارش کنند. هرچند اورژانس اجتماعی چه از نظر ساختاری، نیروی انسانی، منابع مالی و ... نیاز به حمایت دارد، با وجود این، ضروری است تا مردم با این اورژانس آشنا شوند و در صورت اطلاع از کودک‌آزاری یا موارد بحرانی با تلفن 123 تماس بگیرند. از سوی دیگر،‌ قوانین هر چه بازدارنده هم باشند، باز هم مواردی از کودک‌آزاری روی می‌دهد. بر این اساس،‌ باید روی پیشگیری همه‌جانبه و مستمر کار کنیم. آگاه‌سازی خانواده‌ها درباره آموزش مراقبت سلامت جنسی کودکان در این زمینه مؤثر است.

سید حسن موسوی‌ چلک - رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

منبع: روزنامه جام جم/27 تیر ماه 1396/ص/17

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/27

اولویت دادن به پیشگیری از کودک‌آزاری

سیدحسن موسوی چلک*

یکی از موضوعات مورد توجه در این روزها بحث آسیب‌های‌اجتماعی و به تبع آن خشونت‌خانگی است که کودک آزاری یکی از مصادیق خشونت‌های خانگی است که در کنار همسرآزاری و سالمندآزاری فراوانی بسیاری در جامعه دارد. معضل کودک‌آزاری در همه جوامع وجود دارد و کشور ما نیز از این مساله مستثنی نیست. اولویت در‌ حال حاضر باید پیشگیری از بحث کودک‌آزاری باشد. پیشگیری از کود‌ک‌آزاری نیز مبتنی بر شرایط و نیازهای فرهنگی کودکان و والدین آنهاست. افراد مرتبط با حوزه کودکان باید بتوانند اطلاعات شان را در حوزه پیشگیری از آزار و اذیت کودکان توسعه دهند. پیشگیری از کودک‌آزاری تنها از طریق اطلاع‌رسانی و آگاه سازی امکان دارد و بدون راهکارهای پیشگیرانه هیچ‌گاه نمی‌توان میزان آسیب‌های اجتماعی و به ویژه کودک‌آزاری را به صفر رساند. در چنین شرایطی منطق حکم می‌کند که دولت‌ها بستری را برای افراد در شرایط بحرانی فراهم کنند تا آنها بتوانند از ظرفیت‌های موجود برای دریافت کمک استفاده کنند.

نگاهی جدید به کودک‌آزاری

از سال 78 با راه‌اندازی اورژانس‌اجتماعی در ایران نگاه جدیدی به حوزه کودک‌آزاری ایجاد شد تا دسترسی کودکان در معرض آزار و ارائه خدمات به آنها تسهیل شود. دریافت این خدمات از طریق یک منبع اجتماعی تحت عنوان سازمان‌بهزیستی و با حضور مددکاران اجتماعی و روانشناسان صورت می‌گیرد. در ایران انواع کودک آزاری دیده می‌شود. کودک آزاری‌های های جسمی، جنسی که معمولا به‌دلیل حفظ آبرو پنهان می‌مانند، کودک آزاری‌های روانی( عاطفی یا روحی )با مصادیقی مانند تحقیر، سرزنش و تهدید و...، مسامحه یا غفلت ، کودک‌آزاری اقتصادی و بهره‌کشی خارج از حدتوان کودکان برای کسب درآمد، کودک‌آزاری سیاسی و استفاده از کودکان در عملیات‌های جاسوسی و ازدواج های سیاسی و ... انواع مصادیق کودک‌آزاری است.

همانگونه که  در حال حاضر فرد بیمار  امکان مراجعه به اورژانس بیمارستان و درمانگاه‌های نزدیک منزل را برای ارائه خدمات دارد، در صورت لزوم می تواند با خط  تلفن 115 تماس بگیرد  و چنانچه نیار به مداخله در محل باشد آمبولانس و متخصصان کادر درمان بر بستر بیمار حاضر می‌شوند. در واقع محدودیت زمانی و مکانی برای دسترسی بیماران به خدمات درمانی به حداقل رسیده است. شبیه این امکانات در حوزه نیروی انتظامی نیز برای افراد موجود است.( کلانتری، ایستگاه پلیس، تلفن 110 و گشت انتظامی) در حوزره اجتماعی هم برنامه اورژانس اجتماعی را طراحی کردم تا دسترسی و آگاهی مردم در حوزه اجتماعی و استفاده از مراکز اورژانس اجتماعی نیز باید در سطح جامعه فراگیر شود. ساختار اورژانس اجتماعی از سال 78 به مرور تکمیل شد و اکنون مرکز اورژانس اجتماعی متعددی در کشور داریم. اورژانس اجتماعی دارای چهار مرکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی که مرکز  مادر اورژانس اجتماعی  است و بصورت شبانه روزی خدمت ارائه می کند،پایگاه خدمات‌اجتماعی (مراکزی در دسترس مردم بیشتر در سکونتگاه های غیر رسمی)، خط تلفن اورژانس اجتماعی( 123 )و تیم سیار اورژانس‌اجتماعی  که مجهز به خودرو‌های  خاص و با حضور مددکاران اجتماعی و روانشناسان است.

لزوم آگاه‌سازی کودکان

افراد یا کودکان در معرض آزار و آزازر دیده  یا کساننی که با این نوع آسیب اجتماعی در ارتباط هستند و یا در جامعه می بینند باید یاد بگیرند که اگر امکان مراجعه به مراکز اورژانس‌اجتماعی برای آنها میسر نیست با خط 123 تماس بگیرند. ارتباط با این خط رایگان است. آنها با تماس با این شماره تلفن می‌توانند از خدمات، مداخله و حمایت‌های لازم توسط مددکاران اجتماعی بهره‌مند شوند. در صورت تماس و حضور تیم سیار اورژانس‌اجتماعی این تیم خدمات ویژه‌ را به کودکان ارائه داده و در صورت لزوم با حکم مراجع قضائی او را از منزل به مراکز بهزیستی منتقل می‌کنند.

آتنا آخرین کودک نیست!

معضل قتل‌هایی مشابه قتل آتنا و ستایش در کشور پایان یافتی نیست. قتل آتنا رسانه‌ای شد و احساسات عمومی را جریحه‌دار و نگران کرد و به این موضوع بسیار پرداخته شد. در واقع دقیقا در زمانی که آتنا در معرض اذیت و آسیب بود ممکن است  مشابه این اتفاق برای برخی کودکان دیگر این سرزمین نیز تکرار شد و آنها مورد آزار جنسی قرار گرفتند. در واقع کودکان همان‌گونه که کارکرد ویژه چشم یا دست خود را می‌دانند و نحوه مراقبت از آنها را فرامی‌گیرند باید آموزش‌هایی در زمینه سلامت و بلوغ جنسی خود نیز دیده و نسبت به این موضوع اطلاع و آگاهی داشته باشند.  شاید یکی از  دلایل، عدم شناخت افراد از نحوه عملکرد و حوزه اختیارات اورژانس اجتماعی است. بسیاری از مردم مراکز اورژانس اجتماعی را نمی‌شناسند. این افراد شناخت مناسبی از مراکز پلیس، آتش‌نشانی و اورژانس پزشکی دارند و شماره تماس آرایشگاه‌ها و فست فو‌دهای فراوانی را دارند اما اطلاعات آنها در حوزه اجتماعی و منابع اجتماعی ناکافی است. این در حالی است که اورژانس اجتماعی کشور 18‌ساله شده و امسال نیز بر اساس برنامه ششم توسعه قرار است در 140 شهر دیگر (علاوه بر شهرهایی که از سال 78 تاکنون راه اندازی شده است). بنابراین افراد باید نسبت به موضوعات‌اجتماعی آگاهی‌های لازم را به دست آورند و سواد اجتماعی خود را افزایش دهند تا از گزند تلاطم‌ها، آسیب‌ها، تهدیدها و حتی ریسک‌های اجتماعی موجود در جامعه در امان بمانند و زندگی اجتماعی سالمی داشته باشند. مولفه‌های افزایش سواد‌اجتماعی بهره‌گیری از منابع اجتماعی، آشنایی با این منابع و مدیریت رفتار در شرایط بحرانی است. متاسفانه بسیاری از موارد کودک‌آزاری سهوی و ناآگاهانه صورت می‌گیرند هرچند بخشی از آنها نیز تعمدی هستند. برای مثال قتل‌های ستایش یا آتنا کاملا تعمدی اتفاق افتاده‌اند. مددکاران اجتماعی می‌توانند خانواده‌ها را با مصادیق کودک‌آزاری آشنا کنند تا آنها مهارت‌های‌اجتماعی لازم را کسب کنند و در صورت لزوم و نبود شرایط مساعد و مناسب برای کودک در خانواده آنها می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های قانونی موجود کودک را از محیط نابسامان خانه جدا کرده و به مراکز مرتبط در این حوزه ارجاع دهند. خوشبختانه سیستم قضائی با توجه به آیین‌نامه مصوب کودکان و نوجوان در سال 81 و آیین‌نامه مصوب اورژانس‌اجتماعی در هیات‌دولت و همچنین پیشینه 18‌ساله فعالیت مراکز اورژانس‌اجتماعی در ایران همکاری خوبی با این مرکز اجتماعی دارند. اما معضل اصلی تصویب نشدن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان توسط مجلس است، این لایحه در سال 87 توسط قوه‌قضائیه و همکاری دستگاه‌های مرتبط و تشکل‌های غیردولتی تدوین، در جلسه مسئولان‌‌قضائی تصویب و به دولت ارائه شد و دولت با تاخیر سه‌ساله در سال 90 آن را به منظور بررسی به مجلس ارجاع داد. در این لایحه عملکرد کشورهای مختلف در حوزه حقوق کودکان و نوجوانان بررسی شده و به مدت شش سال همچنان در مجلس باقی مانده است. کمیسیون قضائی در مقطع زمانی آن را بررسی و به مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه کرد. این لایحه بار دیگر در مرکز پژوهش‌های قم توسط دستگاه‌های مرتبط و صاحبنظران بررسی شد و به کمیسیون قضائی و حقوقی برگشت. در حال حاضر کمیسیون‌ قضائی مجلس بند بند آن را بررسی می‌کند. در صورت تصویب این لایحه ایران جزو پیشروترین کشورها در حمایت از کودکان در معرض‌خطر، آسیب‌دیده و بزه دیده می‌شود.

* رئیس انجمن مددکاران‌ اجتماعی ایران

منبع: روزنامه آرمان/27 تیر ماه 1396 / ص 5

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/27
سلامت نیوز : ایران هنوز در حیرت ماجرای تلخ آتناست. هنوز نه ابعاد خبری ماجرا کمتر شده و نه حساسیت افکار عمومی به آن. البته این اتفاق به زودی خواهد افتاد.پیش از آنکه چنین اتفاقی بیفتد خوب است زوایای مختلف این موضوع را بیشتر بررسی کرد.

به گزارش سلامت نیوز همشهری، شنبه میزبان برگزاری میزگردی کوچک بود تا تلاشی باشد برای بررسی ابعاد این حادثه بزرگ. دکتر مسعود کوثری، مدیر گروه ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران، سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و اسماعیل رمضانی، پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات مهمانان این میزگرد بودند. خلاصه ای از این میزگرد روز گذشته منتشر شد. نسخه کامل تر آن جلسه، حالا پیش روی شماست:

هریک از شما به ماجرای آتنا چطور نگاه می کنید؟ چه نکاتی در این موضوع برای شما برجسته تر است؟

کوثری: اگر به آمار و داده های نیروی انتظامی مراجعه کنیم، خواهیم دید وقوع این جرایم خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم و یا حتی حدس می زنیم. ولی اتفاقی که این بار رخ داد در بافت جدیدی بود. قتل آتنا هم توجه مسئولان را به خود جلب کرده و هم توجه افراد جامعه و اهالی رسانه را. اتفاقی که شاهد آن هستیم ناشی از حساسیتی است که با سرعت گرفتن انتشار اخبار در فضای مجازی قوت گرفته است. موضوع الان با واکنش های احساساتی و همه گیر روبه رو شده است. این روزها با توجه به حساسیتی که در ماجرای آتنا در مرکز توجه افراد قرار گرفته موافقان و مخالفان سند۲۰۳۰ سعی دارند که این موضوع را به زعم خود تحلیل کنند. موافقان می گویند دیدید که اگر آموزش ها داده می شد این فاجعه رخ نمی داد و مخالفان نیز می گویند قبلا تذکر دادیم که اگر اینگونه صحبت ها در جامعه شود فساد اخلاقی و جنسی به وجود می آید. عرض بنده این است که موضوع به دور از جنجال و در فضای غیراحساسی بررسی نمی شود. به اعتقاد من از سوی نهاد های متولی غفلت هایی شده است. در این ماجرا می شد با یکسری بازرسی های دوره ای این فاجعه را قبل از وقوع تا حدودی پیش بینی کرد چون مجرم این پرونده یک فرد سابقه دار است. چرا باید یک فرد بیمار و سابقه دار در جامعه تا این حد رها شود؟! نتیجه این عدم کنترل و بازرسی فاجعه ای است که امروز شاهدش هستیم. از سویی به نظر من جامعه ما دچار یک آنومی و ناهنجاری جنسی است. الان ظرفیت مسائل جنسی افزایش پیدا کرده است. بخشی از این آنومی ناشی از تاثیر ماهواره و مسافرت های خارجی و... است اما نباید از بخش اصلی و مهم تر آن غافل شد. اختلالات جنسی و اطلاعات ناکافی بخش مهم تر این ماجراست.

موسوی چلک: من از چند زاویه به موضوع نگاه می کنم، مورد اول این است که آتنا نه نخستین و نه آخرین تجربه تلخی است که با آن مواجه خواهیم شد. این آسیب فقط مختص ایران نیست، در همه جای دنیا چنین اتفاقاتی رخ می دهد. هرچند حتی یک مورد شبیه آتنا هم در جامعه افکار عمومی را به شدت نگران و درگیر می کند، ما با یک پدیده غیرمعمولی مواجه نیستیم. شاید همان لحظه ای که آتنا قربانی این حادثه شد، افراد بسیاری به صورت همزمان قربانی حوادث دیگری شدند اما هیچ گزارشی از آنها به دست نیامد. دوم اینکه آنچه در پرونده آتنا دیده می شود را ارتباط می دهم به کودک آزاری آن هم از نوع کودک آزاری جنسی. درکشور ما پرداختن به این موضوع خیلی معمول نیست. در مطالعه آزارهای جنسی، مشکلات بسیاری در کشورمان وجود دارد. یکی اینکه اطلاعات و آماری در دست نیست و شناخت و شناسایی آن بسیار دشوار است. دوم اینکه در این زمینه پنهان کاری می شود. نکته سوم هم اینکه چون کودک آزاری در محیط خانه ها رخ می دهد ما را از متمرکز شدن در بحث مراقبت های اجتماعی برای کاهش اینگونه آسیب ها دور می کند. نکته آخر مربوط می شود به سواد ما در حوزه مسائل جنسی که بسیار پایین است. از طرفی در رابطه با این موضوعات حساسیت زیادی وجود داشته و دارد. نه در حل این مشکلات بلکه در مطرح کردن آن نیز با مشکلات بزرگی روبه رو هستیم و اجازه بحث و چاره اندیشی در این باره کمتر داده می شود. غفلت از این ماجرا باعث شده حتی در این مورد بی تفاوتی اجتماعی شکل بگیرد. تنها زمانی به این مسائل توجه می شود که با حوادث تلخی مانند آتنا و ستایش قریشی روبه رو باشیم. آتنا در جایی قربانی آن فاجعه شد که قبلا سابقه نداشت. به لحاظ اجتماعی در محیطی بود که مردم ارتباطات اجتماعی شان نسبت به کلانشهر ها بیشتر است. فاصله عاطفی بین مردم در این شهر بسیار کم است اما می بینیم که مردم به علت مشغله ای که دارند بی تفاوت تر از قبل شده اند. در گذشته در محله ای اگر غریبه ای دست کودکی را می گرفت، چون همه اهل محل با هم تعامل داشتند و یکدیگر را می شناختند در مقابل اقدام فرد غریبه واکنش نشان می دادند. اما اکنون این حساسیت وجود ندارد و بی تفاوتی اجتماعی متاسفانه افزایش یافته است.

اسماعیل رمضانی: چندان با خیمه زدن رسانه ها روی این مسائل موافق نیستم. منظورم فقط روزنامه نیست بلکه از صدا وسیما، سایت ها و شبکه های اجتماعی و حتی رسانه های غیررسمی حرف می زنم. به نظر بنده تنها با پرداخت رسانه ای نمی توان مسائل اجتماعی را حل کرد. ممکن است در برخی از موضوعات بتوانند کمک کنند اما در سطح کلان خیلی از مسائل اجتماعی باید به دور از جنجال و در آرامش و به دور از حساسیت های رسانه ای حل شود. نمونه بارز این مسئله ماجرای ستایش قریشی بود که بی شباهت به ماجرای آتنا نیست. این موضوع هم در فضای مجازی و هم در روزنامه ها و تلویزیون بازتاب گسترده ای داشت.

اما آیا رسانه ای شدن این موضوع توانست از حادثه های بعدی مثل ماجرای آتنا جلوگیری کند؟ اگر بر گردیم به عقب می توانیم به زمان «بیجه» هم اشاره کنیم. اما در انتها متاسفانه می بینیم که این ماجرا سلسله وار ادامه دارد و صرف اینکه تصور کنیم با پرداخت رسانه ای می توانیم موضوعات و مشکلات اجتماعی را برطرف کنیم، برداشت اشتباهی است. ما تا به حال خیلی از مسائل و مشکلات اجتماعی داشتیم که بدون کوچک ترین بازنمایی رسانه ای حل شده است. اتفاقا نظر بنده این است که چون بازنمایی رسانه ای نداشت حل شد. اگر می آمد در بستر رسانه حل نمی شد. همین ماجرای تی اس ها (ترانس سکشوال ها) الان در حالی تقریبا در جامعه حل شده که در ظاهر و با توجه به مختصات فرهنگی، عرفی و دینی ما نباید حل می شد اما بدون هیچ سر وصدای رسانه ای حل شد. اصلا رسانه ها بی خبر بودند و دستگاه های مسئول کارشان را انجام می دادند.چه بسا اگر خبر داشتند و به موضوع می پرداختند، الان مشکلات همچنان باقی بود. جناب دکتر موسوی چلک به بی تفاوتی اجتماعی اشاره کردند و به زعم بنده یکی از دلایل بی تفاوتی اجتماعی همین رسانه است. هر روز ما شاهد خیل عظیمی از اخبار در رابطه با آسیب های اجتماعی، خشونت ها و جنگ ها هستیم. واقعا این حجم انعکاس بسیار خبر، باعث عادی شدن فجایع در بین مردم شده است. اغلب رسانه ها موضوعات را درگیر احساسات می کنند و وقتی میزان احساسات بالا رود میزان عقلانیت در تصمیم گیری موثر پایین می آید.

چرا مردم مغازه قاتل آتنا را به آتش کشیدند؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم اطلاع رسانی در رسانه های رسمی یک بحث جداست. اینگونه رسانه ها طبق اصول کار اطلاع رسانی رفتار می کنند اما در فضای مجازی نه تنها فقط خبر پخش نمی شود که اطلاع رسانی با تحریک احساسات همراه است. آوردن جزئیاتی از قبیل عکس مقتول و... که اصلا نیاز نیست و تنها برای متورم کردن و برانگیختن عواطف به کاربرده می شود نتیجه اش یک جنجال خبری بیمارگونه است که با درگیر کردن احساسات، دست کارشناسان را نیز برای حل یک آسیب اجتماعی از پشت می بندد.

نه مقصریابی، اما اگر بخواهیم موضوع را ریشه یابی کنیم می توانیم به ۳ضلع نهادهای مسئول، خانواده و رسانه ها اشاره کنیم. آیا این دسته بندی کلی را می پذیرید؟

موسوی چلک: بله، تقریبا همینطور است. در مورد نقش رسانه بنده هم با آقای رمضانی موافقم که مسائل اجتماعی با رسانه حل نمی شود اما نمی توان هم از ظرفیت رسانه برای افزایش آگاهی مردم غفلت کرد. اگر در رسانه تنها حادثه را تشریح کنیم، خسته کننده می شود و دردی را دوا نمی کند. اما اگر بیاییم این موارد را با مطالبه گری دنبال کنیم از ارزش ویژه ای برخوردار می شود. ماجرای آتنا می تواند دلیل منطقی و بزرگی باشد برای مطالبه گری رسانه ای در زمینه حقوق کودک و حقوق شهروندی. در این زمینه رسانه به شکل های مختلف می تواند مثبت عمل کند. برخی اتفاقات بهانه ای است برای آنکه موضوعات مهم تر در کشور مطالبه گری و اطلاع رسانی شود. با اینکه رسانه احساسات را تحریک کند تا مردم رفتار هیجانی داشته باشند، مخالفم. اما با این مسئله که کلا رسانه را کنار بگذاریم و ظرفیت آن را نادیده بگیریم هم مخالفم. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم یکی از ویژگی های اصلی مسائل اجتماعی این است که افکارعمومی درگیر آن می شود. در ماجرای آتنا و امثالهم افکارعمومی به شدت درگیر شده و طبیعتا پرداخت رسانه ای در اینگونه مسائل اجتماعی می تواند راهگشا باشد. این باید فرصتی باشد که ما سراغ مطالبه ماجرای لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان از طریق افکارعمومی برویم که سال هاست در مجلس مسکوت مانده است. مگر کودکان شهروندان کشور ما نیستند!؟ ۶سال است این لایحه در بایگانی مجلس خاک می خورد.

کوثری: با رسانه نمی شود یک مسئله اجتماعی را حل و فصل کرد. نه تنها رسانه در اینجا، بلکه در هیچ کجای دیگر مسائل اجتماعی با صرف پرداخت رسانه ای حل نشده است. حل این مسائل در جای دیگر باید اتفاق بیفتد. دوم اینکه به مسئله آتنا به عنوان یک پرونده صرف نگاه نمی کنیم. مشابه این پرونده بسیار است. اما می توانیم از اینگونه پرونده ها به عنوان یک نقطه توجه استفاده کنیم برای تشکیل یک «تور اجتماعی». صراحتا منظورم امنیت اجتماعی است. امنیت اجتماعی تا زمانی که روانپریش ها در آن آزادانه در تردد هستند، حاصل نمی شود. هر لحظه ممکن است در چنین جامعه ای فاجعه ای هولناک رخ دهد. بنابراین ضریب تامین اجتماعی را باید بالا ببریم. این تامین اجتماعی با تامین نظامی و انتظامی تفاوت دارد. ما الان خیلی از جاها با تامین انتظامی کار را پیش می بریم و برای حل مسائل با پلیس ۱۱۰تماس می گیریم. صرفا توقع داریم که خیلی از مسائل مربوط به امنیت اجتماعی را با تامین انتظامی حل و فصل کنیم، درحالی که باید در این زمینه از تامین اجتماعی استفاده کنیم. البته تامین انتظامی تنها می تواند بخشی از امنیت اجتماعی را فراهم کند. می خواهم تاکید کنم نقش دستگاه های مسئول در این زمینه برجسته است.

آقای دکتر، شما از ناهنجاری جنسی گفتید. این موضوع هنوز یک مشکل است یا بحران شده است؟

مفهوم آنومی به معنای یک نوع افسارگسیختگی و ضعف اخلاق اجتماعی است. البته اخلاق نه به معنای عام. این اخلاق با احترام گذاشتن و سلام کردن و دیگر موارد سنتی که می شناسیم تفاوت دارد. این اخلاق به معنای پذیرش و باور و رعایت هنجارها و قوانین اجتماعی است. به نظر من جامعه ما دارد به سرعت دچار یک آنومی جنسی می شود یعنی ضعف و افسار گسیختگی جنسی وجود دارد. عده ای می خواهند این ضعف و گسیختگی را تنها ارتباط بدهند به ماهواره و خارج از کشور. من اصلا قصد ندارم منکر این موضوع شوم اما نباید غفلت کنیم که بخشی از این آنومی مربوط به مسائل اجتماعی داخل کشور است. ظرفیت مسائل جنسی در جامعه در حال افزایش یافتن است. در همین ماجرای آتنا می بینیم که این پتانسیل در یک محیط سنتی و چهره به چهره افزایش یافته و منجر به یک جنایت شده است. در چنین محیط هایی که همه یکدیگر را می شناسند و روابط سنتی برقرار است توقع این است که پتانسیل جنسی کنترل شود. بنابر این کسی که اقدام به چنین انحرافی در چنین محیط هایی می کند به ریسک اجتماعی بسیار بالایی تن می دهد. جامعه ما اکنون یک جامعه ۸۰میلیونی است. مدیریت این جامعه۸۰میلیونی نسبت چنددهه پیش تفاوت دارد. هم جمعیت افزایش یافته و هم اینکه جامعه از شکل سنتی خارج شده است. پس برای مدیریت این جامعه باید روابط جدیدی تعریف شود. روابط جدید چیست؟ منظور بنده از روابط جدید تور امنیتی است که مبتنی بر روابط ضعیف و گسترده است تا روابط قوی و محدود. مثلا در یک روستا روابط اجتماعی قوی است، کنترل اجتماعی به صورت چهره به چهره است. اما در جامعه شهری روابط اجتماعی ضعیف است کنترل چهره به چهره تا حدودی است. با توجه به اشاره ای که به جمعیت و تغییر جامعه سنتی مان کردم در این جامعه بزرگ ما نیاز داریم به افراد طرز برخورد و محافظت از خودشان را یاد بدهیم. مثلا در جامعه بزرگ باید یاد بگیریم که به افراد خیره نشویم. طرف مقابل هم باید بداند که حق دفاع از خود را دارد. در جامعه ما تماس بدنی بسیار است. در تاکسی در اتوبوس و... این شایسته یک جامعه جدید نیست. جغرافیای حریم خصوصی کم و محدود شده است. این موارد می تواند در افزایش پتانسیل جنسی جامعه تاثیر چشمگیری داشته باشد.

باز می گردیم به پرونده آتنا، وقتی می بینیم در این پرونده یک فرد متاهل مرتکب چنین انحراف و جنایتی می شود نشان دهنده اختلالی در خانواده و در روابط زناشویی این فرد با همسرش است. در واقع می توان گفت که این فرد وارد شکل آسیب پذیری از رابطه با همسر شده که منجر به افزایش پتانسیل رفتار جنسی در او شده است. درحالی که با آموزش می توان اختلالات جنسی در خانواده را کنترل کرد و کاهش داد. این مورد بر می گردد به کم کاری برخی از دستگاه ها که باید در این زمینه بیشتر بستر سازی کنند. خصوصا که در جامعه های بزرگ افراد نیاز به آموزش اجتماعی بیشتری دارند. چون انگیزه ها و محرک های خیلی بیشتری هست. ما به عقب هم نمی توانیم بازگردیم. نمی توانیم برای کنترل اینگونه مسائل زنان را در خانه حبس کنیم، این راه حل های انحرافی است. با حذف زنان نمی توان اینگونه مسائل را در جامعه حل کرد.

آقای موسوی، شما هم موافقید؟ مشکل ما مسائل جنسی است؟

دقت کنید که الان نسبت شهرنشینی به روستانشینی در کشور ما در مقایسه با اوایل انقلاب معکوس شده است. طبیعتا در زندگی شهرنشینی نیاز به اطلاعاتی هست که از آن به عنوان سواد اجتماعی یاد می کنم. این سواد برگرفته از ارزش ها و هنجارهای اجتماعی است که به یک شهروند کمک می کند موانع را بشناسد و فنون و مهارت های لازم را در برخورد با این موانع بیاموزد. این سواد الزمات زندگی در اجتماع است. امروز به دلیل گسترش ارتباطات و ارتباطات مجازی ما شاهد جامعه ای هستیم که خیلی از تابوها و حریم های گذشته، دیگر تابو و حریم به حساب نمی آیند. به دست آوردن اطلاعات جنسی مثل گذشته دشوار نیست. لذا لازمه زندگی امروزی این است که سواد اجتماعی مردم را افزایش دهیم. همانطور که با ورود هر تکنولوژی باید سواد استفاده از آن را نیز بیاموزیم. ما در این بخش متاسفانه عقب هستیم چراکه نظام آموزشی ما پرورشی نیست. نظام آموزشی نتوانسته مهارت اجتماعی را بیاموزد. امروز خانواده هم توپ مهارت آموزی اجتماعی فرزندانش را در زمین نهاد های متولی می اندازد. درصورتی که در گذشته فرزندان در خانواده خیلی از مهارت های اجتماعی را می آموختند. متولی آموزش مفاهیم موضوع بلوغ به فرزندان، پدر و مادر بودند. فرهنگ عامه و فرهنگ کلان جامعه هم متاسفانه برای آموختن مهارت اجتماعی ضعیف عمل می کند. هر نمایشگاهی با استقبال شهروندان روبه رو می شود مثلا نمایشگاه های پوشاک و... اما اگر در کنارش کارگاه آموزش مهارت زندگی برپا باشد از آن استقبال نمی کنند. برای این بخش مردم هم سرمایه گذاری نمی کنند و وقت نمی گذارند چیزی در این زمینه بیاموزند. این را هم قبول دارم که همیشه با نگاه امنیتی انتظامی به موضوعات اجتماعی و حوزه آموزش های جنسی نگاه کردیم. اگر شخصی تمایل به حل مسائل اجتماعی نشان دهد با موانع متعددی روبه رو می شود. خاطرم هست چند سال گذشته موضوعی مطرح کردیم تحت عنوان کنترل و کاهش کودک آزاری. در همان جلسه عده ای از مسئولان اعتراض کردند به ما که چرا چنین موضوعاتی مطرح می شود. «مگر ما در کشور کودک آزاری داریم!؟» در حالی که ما در این زمینه مشکل داریم و باید آموزش بدهیم.

ضعف آموزش در این حوزه چقدر جدی است؟

در جامعه به مردم و خانواده در زمینه مسائل اجتماعی آموزش داده نشده و اطلاعاتی که در این زمینه مطرح می شود شفاف و دقیق نیست. در همین آموزش و پرورش اجازه کار در زمینه کاهش و کنترل کودک آزاری به ما داده نشد. سن بلوغ، سنی است که دانش آموزان باید اطلاعات درست و دقیق را از منبع درست دریافت کنند. وقتی ما اطلاعات درست را از منبع درست نمی گیریم هر اتفاق ناگواری ممکن است رخ دهد.

چه باید کرد؟

موسوی چلک: من بر نقش خانواده در پیشگیری های اولیه و ثانویه تاکید می کنم. نقش خانواده یعنی اینکه دقت کنیم از هم غافل نشویم. پدر و مادر ها از حال و هوای فرزندان خبر داشته باشند. بدانند یا دست کم سعی کنند بدانند در ذهن شان چه می گذرد. در خیلی از این موارد اگر پدر و مادر و خانواده برای چند ساعت از فرزندشان بی خبر نمی ماند این اتفاق ها نمی افتاد یا صدمات آن کمتر بود. در مورد پیشگیری هم یک پیشگیری اولیه داریم که همان آموزش های عمومی است اما آنچه به همان اندازه مهم است مربوط به بعد از ارتکاب جرم و مراقبت پس از خروج است. در کشور ما مراقبت پس از خروج مجرم وجود ندارد. برای همین است که می بینیم یک مجرم یا یک بیمار جنسی سابقه دار به راحتی در جامعه با همان افکار شوم آزادانه پرسه می زند و درنهایت هم فاجعه و جنایت به بار می آورد. مرکز مراقبت پس از خروج در ایران مانند دیگر جوامع تاسیس نشده است. قوه قضاییه می گوید منابع اجتماعی نمی توانند به اطلاعات من دسترسی داشته باشند به همین ترتیب است که می بینیم مجرمان بدون آنکه بازتوانی اجتماعی شوند بعد از زندان مستقیما به جامعه باز می گردند و از تمام حق و حقوق یک فرد بهنجار اجتماعی برخوردار می شوند.
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/26

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران هشدار داد

نگرانی از تبدیل مراکز ترک اعتیاد ماده ۱۶به شعبه شماره ۲ زندانها

موسوی چلك

رییس انجمن مددکاری ایران ضمن انتقاد از واگذاری مراکز ماده ۱۶ به سازمان بهزیستی، این طرح را از جمله طرح‌هایی دانست که در آینده محکوم به شکست خواهد شد و از اینکه این مراکز تبدیل به شعبه شماره ۲ زندانها شود، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن موسوی چلک  افزود: بازگشت بسیاری از معتادان به چرخه اعتیاد پس از ترخیص از ماده ۱۶ از واقعیت‌های پیش‌روست چراکه برنامه درمان در کشور برنامه موفقی نیست.

رییس انجمن مددکاری ایران با اشاره به بحث واگذاری مراکز ماده ۱۶ سازمان بهزیستی معتقد است: بهزیستی به عنوان یک سازمان ایثارگر به این حیطه وارد شد، چراکه این سازمان به عنوان نهادی اجتماعی می‌خواهد نقش نهادی قضایی را بازی کند. هرچند در ابتدای راه و به صورت کوتاه مدت حتی اگر همکاری ستاد و  سیستم قضایی را نیز به همراه داشته باشد، اما در بلندمدت این مراکز باز هم تبدیل به مراکز بازپروری بهزیستی یعنی شعبه شماره ۲ زندان خواهند شد و این اتفاق در آینده نه چندان دور رخ خواهد داد.

چلک تاکید کرد: بنابراین شاهد خواهیم بود که در آینده بهزیستی در این حیطه و در برابر موضوعی که مسوولیتی در قبال آن نداشته، تنها خواهد شد.

وی ضمن تاکید بر آنکه بهزیستی چندان تمایلی برای پذیرش مراکز مذکور نداشت، گفت: در نهایت تصمیمی بود که در ستاد مبارزه با موادمخدر اخذ و بهزیستی نیز برای پذیرش مراکز شرایطی را عنوان کرد.

رییس انجمن مددکاری ایران ادامه داد: وقتی بهزیستی به عنوان سازمان اجتماعی قرار است نقش شماره ۲ زندان را ایفا کند مجبور است، تابع دستورات قضایی و انتظامی باشد اما اگر قرار است بهزیستی مسوولیت این مراکز را را داشته باشد بگذاریم خودش برنامه‌ها را طراحی و اجرایی کند. اگر قرار است معتاد با حکم وارد مراکز شود و با حکم قضایی خارج شود ، پس نقش بهزیستی کجاست؟.

چلک با بیان اینکه این تجربه قبلا کسب شده و مراکز بازپروری بهزیستی نهایتا تعطیل شد گفت: اگر در آینده بنا به هر اتفاقی برنامه این مراکز موفق نشود، سیستم قضایی برای بهزیستی حکم صادر می‌کند، در این صورت بهزیستی نمی‌تواند نقش اجتماعی خود را ایفا کند.

وی ادامه داد: چنانچه چند معتاد در خیابان فوت می‌کنند، نگاه‌ها سریع امنیتی می‌شود و سیستم‌هایی طراحی می‌کنند که آنها را از کف خیابان جمع کنند. در حال حاضر ستاد مبارزه با موادمخدر چنین ادبیاتی دارد، اما همه کارشناسان با نگاه اجتماعی به موضوع اعتیاد موافق هستند.

رییس انجمن مددکاری ایران که در برنامه‌ای تلویزیونی صحبت می‌کرد با بیان اینکه باید خدمات کاهش آسیب را در پاتوق‌ها ارائه دهیم، اظهار کرد: حتی در سیستان و بلوچستان که گزارشی درخصوص  مراکز مذکور ارائه شد، حتی دو درصد خروجی مراکز موفق نبود و همه معتادان به چرخه مصرف بازگشته بودند و مصرف کننده شده بودند.

انتهای پیام/ایسنا/26 تیرماه 1396

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/26

فت‌وگو با رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به بهانه حادثه تلخ «آتنا» تشریح شد

جای خالی مراقبت‌های اجتماعی پس از آزادی مجرمان/ارائه آموزش خودمراقبتی به کودکان درکشور تابو است

آتنا اصلانی

رئیس انجمن مددکاری ایران در خصوص حادثه تلخ مرگ "آتنا" با بیان آنکه آتنا اولین قربانی چنین حوادثی نبوده و آخرین آن هم نیست گفت: به بهانه وقوع چنین حوادثی در کشور باید ارائه آموزش‌های خودمراقبتی و همچنین فرهنگ‌سازی در زمینه ارائه آموزش‌های سلامت جنسی در دستور کار قرار گیرد زیرا با عدم اطلاع رسانی در این حوزه نمی‌توانیم شاهد سلامت جنسی در کشور باشیم.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: وقتی به سمت توسعه حرکت می‌کنیم، وقوع برخی پدیده‌های اجتماعی از جمله پدیده‌هایی با ماهیت آسیب‌های اجتماعی اجتناب ناپذیر است به طوریکه آتنا نه اولین فرد قربانی در این زمینه و نه آخرین آن است.

وی در ادامه با بیان اینکه پیش از آتنا نیز پرونده قتل "ستایش قریشی" سر و صدای زیادی در فضای مجازی بر پا کرد و امروز آتنا مورد توجه قرار گرفته است گفت:  آتنا آخرین کودک قربانی این چرخه نیست. بسیار مهم است بتوانیم در حوزه انواع آزارهایی که به کودکان لطمه می‌زند تدابیری آغاز کنیم که خشونت و آزار جنسی نیز یکی از اشکال همین کودک آزاری‌هاست.

آموزش خودمراقبتی به کودکان مستلزم ارائه اطلاعات به‌هنگام به آنهاست

رئیس انجمن مددکاری ایران در ادامه با تاکید بر آنکه باید به کودکان آموزش دهیم که چگونه از خود مراقبت کنند اظهار کرد: آموزش خودمراقبتی به کودکان مستلزم ارائه اطلاعات به‌هنگام به آنان است. برای مثال باید به کودکان در خصوص محافظت از اعضای بدنشان و یا تعرض، در هر دو جنسیت (دختر و پسر) آموزش‌های لازم را ارائه کنیم.

چلک ادامه داد: متاسفانه ارائه آموزش خودمراقبتی در کشور تابو است، این در حالیست که باید بدانیم آموزش چنین مسائلی صرفا و لزوما به معنای ترویج ارتباط جنسی نیست.

وی با انتقاد از عدم ارائه آموزشهای مذکور تاکید کرد: نتیجه وجود موانع، برخی تابوها وعدم ارائه آموزش‌های به هنگام را امروز می‌بینیم.

رئیس انجمن مددکاری ایران با بیان آنکه حادثه قتل آتنا توسط یکی از نزدیکان مورد اعتماد خانواده وی صورت گرفت که این مسئله نیاز به بررسی دارد، افزود:

بسیاری از خانواده‌ها در برابر تعرض جنسی کودکان خود به خاطر حفظ آبرو سکوت می‌کنند در حالیکه با ارائه آموزش‌های لازم و فرهنگسازی‌های صحیح بر روی این مسائل سرپوش گذاشته نخواهد شد.

لزوم ارائه آموزش‌های کافی در خصوص انواع کودک آزاریها به والدین و مربیان

ساعت طلایی آسیب کودکان

چلک در ادامه با تاکید بر آنکه باید به والدین، مربیان و سایر کسانیکه با کودکان سر و کار دارند نیز ، آموزش‌های کافی و لازم در خصوص انواع کودک آزاری و مراقبت‌های اجتماعی ارائه شود ادامه داد: باید منابع اجتماعی به افراد معرفی شود. این در حالیست که در حال حاضر در بسیاری از مواقع این منابع اجتماعی در دسترس افراد نیستند و افراد چگونگی مراقبت جنسی از خود را نمی‌دانند.

وی در ادامه ضمن اشاره به آنکه پارس آباد استان اردبیل که محل زندگی این کودک بوده است شهر بسیار کوچکی است گفت: ما می‌بینیم که حتی در یک شهر کوچک هم نظارت، کنترل اجتماعی و مسئولیت اجتماعی وجود ندارد، تا جایی که خانواده این کودک پنج تا شش ساعت پس از این حادثه نمی‌دانستند که فرزندشان کجاست و این ساعات همان زمان طلایی آسیب به کودک بوده است.

رئیس انجمن مددکاری ایران ادامه داد: حادثه تلخ مرگ آتنا فرصتی است که یک بار دیگر بر ارائه آموزش‌های خود مراقبتی در کشور تاکید کنیم.

چلک همچنین با اشاره به آنکه فرد متعرض به آتنا متاهل بوده است گفت: در این پرونده می‌بینیم که فرد متعرض به این کودک متاهل بوده اما باز هم به روابط فرازناشویی گرایش داشته است به این ترتیب عدم رضایت زناشویی عواقب جدی به دنبال دارد.

جای خالی مراقبت‌های اجتماعی پس از آزادی مجرمان از زندان

وی همچنین بر مسئله «مجرمان تحت رصد» نیز تاکید کرد و افزود: در این پرونده می‌بینیم که فرد متجاوز سابقه دار بوده است. این در حالیست که مراقبت‌های اجتماعی پس از زندان و آزادی فرد مجرم با توجه به نوع جرم و مجازات وی در کشور وجود ندارد.

رئیس انجمن مددکاری ایران در ادامه عنوان کرد: از سال 78 ایده‌ای مبنی بر وجود پرونده اجتماعی برای تمامی آحاد جامعه دارم و معتقدم در حوزه اجتماعی همچون حوزه سلامت افراد نیاز به پرونده اجتماعی دارند تا بتوانیم اطلاعات صحیح از وضعیت آنها داشته باشیم.

چلک ادامه داد: در تمامی کشورهای دنیا افراد پس از خروج از زندان با توجه به جرم خود هر چند وقت یک بار خود را معرفی می‌کنند که نیاز است این روند در کشور نیز اجرایی شود، زیرا معتقدم باید بازتوانی و بازگشت افراد مجرم به جامعه گام به گام صورت بگیرد و نباید به یکباره آنها را رها کنیم.

ارائه جزییات حوادث آزارهای جنسی صلاح نیست و موجب هراس در جامعه می‌شود

وی در ادامه با بیان آنکه طرح مسائلی همچون حادثه آتنا با جزئیات دقیق موجب هراس اجتماعی می‌شود گفت: نباید با ارائه جزئیات چنین حوادثی هراس اجتماعی در کشور ایجاد کنیم و رسانه‌ها باید به بهانه وقوع اتفاقات اینچنینی فرهنگ سازی در جهت افزایش خودمراقبتی‌ها به منظور جلوگیری از وقوع چنین حوادثی را در دستور کار خود قرار دهند. این در حالیست که ارائه جزئیات در چنین مواردی کمک کننده نیست.

رئیس انجمن مددکاری ایران با بیان آنکه رسانه‌ها به تنهایی در حوزه مسائل اجتماعی نمی‌توانند موثر عمل کنند اما فعالیت آنها بسیار تاثیرگذار است عنوان کرد: وقتی رسانه‌ها در قالب رسانه‌های زرد چنین موضوعاتی را با جزئیات مطرح می‌کنند باید بدانند که این رویکرد به صلاح جامعه نیست و یک هراس اجتماعی ایجاد می‌کند.

چلک ادامه داد: به دنبال رسانه‌ای شدن حادثه آتنا شاهد جریحه دار شدن عواطف عمومی بودیم که البته ابراز احساسات نباید با خشم و رفتارهای خشونت آمیز همراه شود به طوریکه شاهد بودیم برخی از افراد به خانه فرد متجاوز و خانواده وی حمله کرده بودند.

وی افزود: به هر حال باید بپذیریم که آن فرد دارای فرزند و همسر و مادر است و آنها گناهی ندارند و نباید با چنین رفتارهایی احساس شرمندگی را در آنها افزایش دهیم تا جایی که آنها دیگر نتوانند در آن شهر زندگی کنند. باید اجازه دهیم قانون و قانونگذار در این حوزه تصمیم گیری کنند. البته قانونگذار نیز باید با سرعت و شفافیت و با توجه به اقتضای پرونده در این زمینه تصمیم بگیرد.

چلک ضمن تاکید بر اینکه باید تابوهای آموزش سلامت و بلوغ جنسی در جامعه شکسته شود گفت: با نگفتن و پنهان کردن و عدم ارائه اطلاعات به افراد نمی‌توانیم در جامعه سلامت جنسی داشته باشیم.

چند کودک را در اتاقی در بسته تنها نگذاریم

دستگاه‌هایی که می‌توانند خودمراقبتی را آموزش دهند

وی در ادامه به برخی رویکردهای تربیتی اشتباه از سوی خانواده‌ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر شاهد آن هستیم که چنانچه چند کودک در خانه‌ای در حال بازی کردن باشند خانواده‌ها آنها را در یک اتاق گذاشته و در را بر روی آنها می‌بندند در حالیکه منطق تربیت صحیح این نیست بلکه خانواده باید اجازه دهد کودکان در محیطی باز فعالیت کنند و سر و صداهای آنها را نیز تحمل کنند و هر چند یکبار نیز به محل بازی آنها سر بزنند.

رئیس انجمن مددکاری ایران با تاکید بر آنکه باید مراقبت از اعضای بدن را به کودکان خود آموزش دهیم اظهار کرد: باید به کودکان در این زمینه آموزش داده شود و به آنها گفته شود که چه کسی و در چه شرایطی می‌تواند حریم ممنوعه آنها را ببیند یا لمس کند.

چلک ادامه داد: باید فضای امنی را برای کودک ایجاد کنیم تا اگر توسط یکی از نزدیکان مورد آزار جنسی قرار گرفت به راحتی مسئله را به والدین خود اطلاع دهد.در راستای کاهش آسیب‌های اینچنینی بهزیستی ، آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیما و رسانه‌ها نیز می‌توانند بسیار موثر عمل کرده و در ارائه آموزش‌های خود مراقبتی فعالیت کنند.

رئیس انجمن مددکاری ایران همچنین در خصوص آنکه برخی حجاب نامناسب آتنا را علت بروز چنین حادثه‌ای می‌دانند گفت: کودکان کمتر از شش سال کودکان غیر ممیزه هستند و با طرح مسائلی مبنی بر آنکه عدم رعایت حجاب از سوی این کودک باعث وقوع چنین حادثه‌ای شده است موافق نیستم، زیرا معتقدم باید نوع نگاهمان را در این حوزه تغییر دهیم و بپذیریم فرد متجاوز به آتنا اختلال روانی داشته و سابقه دار نیز بوده است.

انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/26

ناکارآمدی نظام ساختاری خانواده با خشونت خانگی

تهران- ایرنا- بیشتر مواقع ناکارآمدی نظام ساختاری خانواده سبب خشونت خانگی می شود و جامعه را با چالش های اساسی همراه می سازد. به همین دلیل بایستی با آموزش های کافی و لازم به افراد آنان را در برابر مشکل های گوناگون توانمند ساخت تا با مدیریت بحران بتوانند در مواقع ضروری تصمیم های درست و سازنده بگیرند.

رکن اساسی حفظ و پایداری خانواده به نقش آفرینی زنان و مردانی متکی است که در سایه تعلیم و تربیت درست، فرزندان صالحی را به جامعه تحویل می دهند. این امر میسر نیست مگر آنکه پرورش دهندگان این نسل به دور از خشونت و در آرامش و امنیت در کنار هم زندگی کنند. باید دانست عامل ناهنجاری همچون خشونت این کانون محبت را در برابر خطرها و آسیب های اجتماعی قرار می دهد تا جایی که اعضای نزدیک خانواده در چنین فضایی به کودکان خود می آموزند به جای همدلی و صفا، کینه و کدورت را در دل پرورش دهند و در برابر مشکل ها به جای صبر و بردباری با پرخاشگری و خشونت رفتار کنند.

پدیده نامانوس خشونت خانگی از جمله آسیب های اجتماعی است که یک عضو خانواده در ابعاد مختلف روانی، جنسی، مالی و فیزیکی، عضو یا اعضای دیگر خانواده را به منظور اعمال خواسته های خویش با خشونت مورد تهدید و تعرض قرار می دهد.

خشونت خانوادگی معضلی است که حیات خانواده و جامعه را تهدید می کند و عوارض سویی بر روح و روان فرد و جامعه می گذارد. آمارهای جهانی نشان می دهد شایع ترین شکل خشونت خانگی علیه زنان و کودکان اعمال می شود اما خشونت بر مردان که بیشتر جنبه روحی و مالی دارد، نیز گزارش شده است.

اگرچه آمار دقیقی از میزان خشونت های خانگی در سطح کشور در دسترس نیست اما با مراجعه به گزارش آماری مراجع مربوطه همچون مرکزهای فوریت های اجتماعی بهزیستی می توان آمار نسبی از تعداد تماس های تلفنی و مراجعه کنندگان شاکی از این نوع خشونت ها را به دست آورد.

برپایه آمار اعلام شده از طرف مرکز هماهنگی فوریت های اجتماعی بهزیستی کشور، سال گذشته تعداد 12هزار و 159 مورد همسرآزاری و 26هزار و 500 مورد کودک آزاری به مرکزهای مداخله در بحران، تیم های سیار و خط تلفنی 123 اورژانس اجتماعی بهزیستی در سطح کشور گزارش شده است.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا با توجه به اهمیت بررسی پدیده خشونت خانگی برای واکاوی این موضوع با «سیامک طهماسبی» روانشناس بالینی، مشاور و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و «سیدحسن موسوی چلک» رییس انجمن مددکاران اجتماعی و مدیرکل سابق دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به گفت وگو پرداخته است.

طهماسبی عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه خشونت خانگی بر پایه تعریف های ارایه شده آمارهای متفاوتی دارد، گفت: خشونت خانگی از بعد روابط جنسی، فیزیکی، روانی و اقتصادی و در برخی مواقع ترکیب تمامی این موارد را در بر می گیرد. برای بررسی عوامل بروز خشونت های خانگی لازم نیست از دیگر کشورها الگوبرداری شود زیرا از نظر متدولوژی، ایرادهایی بر این نوع آمارها وارد است به همین منظور می توان برپایه شاخص سازی بومی آمار واقعی را استخراج کرد و راهکارهای متناسب با نیاز داخلی ارایه داد.

نکته بعدی این است که متاسفانه موضوع خشونت جدا از دیگر مولفه های اجتماعی مورد بررسی و واکاوی قرار می گیرد به عبارتی تصویر واقعی و چند بعدی از خشونت خانگی ارایه نمی شود و به صورت تک بعدی به آن پرداخته می شود. این نوع پرداخت در خصوص هیچ آسیبی به تصویر دقیق و پیشگیری و درمان منجر نمی شود.

این روانشناس با بیان اینکه خشونت خانگی نظام ساختاری و راهبردی خانواده را ناکارآمد می‌کند، بیان داشت: زنان و کودکان در برابر مردان به دلیل خصوصیات زیستی و روانی- اجتماعی با آسیب پذیری بیشتر در معرض خشونت خانوادگی قرار می گیرند. البته گزارش هایی نیز وجود دارد که مردان نیز مورد خشونت قرار گرفته اند که بیشتر جنبه روانی و مالی داشته است اما در بررسی اختلاف های خانوادگی پرونده های قضایی که منتهی به طلاق شده است، نشانه های خشونت دیده می شود. با توجه به اینکه خشونت در پنج ردیف نخست آسیب های اجتماعی کشور قرار دارد باید برای رویارویی با افزایش آن اقدام های مناسبی صورت گیرد. یکی از راهکارهای پیشگیری بروز خشونت خانگی آموزش به اعضای خانواده و افزایش آستانه تحمل آنان در برابر بروز مشکل های مختلف اجتماعی و اقتصادی به شمار می رود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اختلالات روانی دیگر عامل بروز خشونت خانگی و زمینه ساز از هم پاشیدگی برخی خانواده ها است، اظهار کرد: هدف از پیوند زناشویی، تامین آرامش روحی و روانی محسوب می شود. افراد بایستی پیش از ازدواج مورد معاینه و ارزیابی قرار بگیرند و در صورت تشخیص وجود اختلال های روانی فرد بیمار به مشاوران و روانشناسان متخصص معرفی شود تا اقدام های مشاوره و روان درمانی به موقع آنان از بروز اتفاق های خشونت آمیز، پیشگیری شود و کانون گرم خانواده حفظ شود. متاسفانه در کشور برای پیشگیری از بروز این نوع خشونت ها مشاور و روانپزشک خانواده وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: به دلیل آموزش های ناکافی و ناکارآمد به ویژه برای جوانان در سن ازدواج با بروز کوچکترین مشکل های اجتماعی و اقتصادی پس از ازدواج به علت ناآگاهی از چگونگی برخورد با این عوامل، خانواده های بسیاری در برابر خطر خشونت های خانگی قرار می گیرند. یکی دیگر از عوامل شکل گیری این آسیب اجتماعی، بروز مشکل های اقتصادی است. به طور معمول در جوامعی که از بیماری اقتصادی برخوردار هستند، خشونت خانگی بیشتر مشاهده می شود.

طهماسبی با تاکید بر اینکه از ابزارهای موثر در برابر خشونت خانگی استفاده از رسانه ها است، یادآور شد: اصحاب رسانه به ویژه رسانه ملی می توانند با اطلاع رسانی و برگزاری برنامه ها و مجموعه های تلویزیونی در ایجاد الگوهای مناسب برای خانواده ها موثر واقع شوند. این نوع برنامه سازی ها می تواند آموزش های لازم را در افزایش سطح تحمل افراد در برابر ناکامی ها بدهد البته باید دانست در این مسیر پخش برخی برنامه ها و فیلم ها در مسیر عکس، استعداد پرخاشگری افراد را تشدید می کند.

این روانشناس با بیان اینکه آموزش و پرورش نیز باید در ارایه مباحث درسی با دقت و ظرافت عمل کند، گفت:‌ استفاده از قهرمانان ملی و اسطوره متناسب با معیارهای اخلاقی و اسلامی می تواند معیار مناسبی برای اخلاق در خانواده باشد. این رویه باید در سطوح بالای آموزشی در دانشگاه ها نیز ادامه داشته باشد تا جوانان با پیروی از سوژه های مناسب اخلاقی در برخورد با مشکل ها از انتخاب روش های خشونت آمیز پرهیز کنند. مبارزه با پدیده خشونت خانگی محدود به یک نهاد و یک دستگاه اجرایی نیست بلکه تمامی نهادها، دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد را شامل می شود تا این مجموعه به شکل واحد با برنامه ریزی و شناسایی جامعه هدف، آموزش های لازم و کارآمد متناسب با نیاز جامعه را ارایه دهند. آموزش ها کافی و متناسب با نیاز جامعه نیست و به طور تقریبی سطح آموزش های اجتماعی، حداقل پنج سال از نیاز واقعی جامعه عقب تر است.

موسوی چلک در ادامه رییس انجمن مددکاران اجتماعی در این زمینه خشونت را به فردی، خانوادگی و جامعه تقسیم کرد و بیان داشت: خشونت خانوادگی در ابعاد جسمی، جنسی، عاطفی و مسامحه و غفلت خود را نشان می دهد. خشونت جسمی جنبه فیزیکی و عوارض ظاهری دارد. همچنین خشونت جنسی به اندازه ای که در پنهان مانده است در پرونده های قضایی نیز از آن با عنوان عدم تفاهم طرفین نام برده می شود. خشونت عاطفی سنجش سختی دارد و به طور معمول به صورت آماری قابل مشاهده نیست.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی درباره خدمات ارایه شده از طرف اورژانس اجتماعی، اظهار کرد: اورژانس اجتماعی در قالب مرکزهای ثابت مداخله در بحران، تیم های سیار، پایگاه خدمات اجتماعی و همچنین مرکز تلفنی 123 اقدام به ارایه خدمات فوریت های اجتماعی می کند. پیش از 18 سال از ایجاد اورژانس اجتماعی در سازمان بهزیستی می گذرد و هدف از تشکیل آن هدایت مردم به طرف منابع اجتماعی به جای مراجع قضایی و انتظامی است.

وی در ارتباط با پدیده خشونت خانگی، یادآور شد: برخی از اعضای خانواده های خشونت دیده به دلیل امید به ادامه زندگی مشترک، نمی خواهند مشکل خود را در مسیر قوای قهریه قرار دهند. از این رو از طریق تماس تلفنی با خط 123 اورژانس اجتماعی می توانند از خدمات رایگان مانند مشاوره و روان درمانی بهره مند شوند. با توجه به سخنان حسن روحانی رییس جمهوری در ارتباط با جرم زدایی و کاهش پرونده های قضایی، مرکز اورژانس اجتماعی توانست با این عملکرد از حضور افراد متهم به کلانتری ها و تشکیل بسیاری از پرونده های قضایی با منشا خشونت خانگی جلوگیری کند.

موسوی چلک در ادامه افزود: این مرکز توانست با مداخله های اجتماعی و استفاده از ابزار روان درمانی و مشاوره های روانشناسی افراد خاطی را درمان و از تکرار خشونت های خانگی آنان جلوگیری کند و از این مسیر زمینه بازگشت آنان به کانون گرم خانواده های خود را مهیا سازد. البته در مواردی که افراد غیر قابل اصلاحی تشخیص داده شوند به ناچار به مراجع قضایی معرفی می شوند.

موسس اورژانس اجتماعی در پایان گفت: هدف از راه اندازی اورژانس اجتماعی این بود که مردم بتوانند میان مراجع قضایی و اجتماعی مرکزی برای حل مشکلات خویش داشته باشند، بدون اینکه برای فرد خاطی سوء پیشینه و حکم مجرمیتی صادر شود. به عبارتی فرد متهم به خشونت در صورت مراجع با قضایی در صورت اثبات، مجرم شناخته می شوند و در نتیجه خود عاملی برای طلاق و از هم پاشیدگی خانواده خواهد شد. این درحالی است که اورژانس اجتماعی، زمینه های احیای خانواده ها می شود.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: کامبیز رضایی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**1699**2002**9131
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/25

واکاوی ماجرای قتل « آتنا» در گفت‌وگو با رییس انجمن مددکاران اجتماعی  ایران؛

چند روزی است که خبر گم شدن و سپس قتل دلخراش “آتنا” دختر بچه هفت ساله‌ای پارس آباد مغان که به بهانه دیدن پدر از خانه خارج و دیگر به خانه باز نگشت به سوژه داغ محافل رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی جامعه تبدیل شده است. خبر ناخوشایندی که دل هر شنونده‌ای را به درد آورد و وجدان عمومی جامعه را جریحه‌دار کرد.

به گزارش خبرنگار شفقنا زندگی، ماجرا از این قرار است که ۲۹ خرداد ماه مصادف با ۲۴ ماه مبارک رمضان بعد از افطاری، خبری در تلگرام مبنی بر گمشدن دختر بچه ۷ ساله بنام آتنا اصلانی در شهرستان مرزی پارس آباد منتشر شد. پدر آتنا سال‌ها بود که در خیابان پزشکان این شهر دستفروشی می‌کرد و پوشاک می‌فروخت. در این میان دختربچه ۷ ساله‌اش که به گفته اطرافیان دختری باهوش وخوش‌زبان بود، گاهی همراه پدر می‌شد تا به او کمک کند. روز حادثه هم آتنا کنار بساط پدرش بود . آن روز وقتی پدر مشغول گفتگو با مشتری بود، آنجا را ترک کرد و دیگر هرگز بازنگشت. بعد از بررسی های تقریبا یک ماهه. این موضوع مشخص شد که مردی۴۰ ساله که سابقه جرم، و جنایت را نیز داشته  آتنا را به قتل رسانده است.

مطمئنا قتل ” آتنا” اولین پرونده دردناک و تاثر برانگیز جامعه ما نیست و آخرین پرونده نیز نخواهد بود چرا که افکار عمومی هنوز حادثه تلخ قتل “ستایش قریشی” دختر بچه افغانی تبار توسط یک نوجوان ۱۷ ساله را فراموش نکرده است. اما آنچه که مهم و مورد توجه است علل وقوع این نوع آسیب‌های اجتماعی و شاید رشد روز افزودن آن در جامعه است و نیاز است ریشه‌یابی منطقی،‌ علمی،‌ بدرو از احساسات توسط کارشناسان حوزه مسایل اجتماعی صورت بگیرد.

ضرورت مراقبت‌های بعد از مجازات از مجرمین در جامعه

در این رابطه سید حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با شفقنا زندگی در آسیب‌شناسی قتل آتنا اظهار کرد: این موضوع را از چند زاویه می‌توان بررسی کرد اول اینکه فردی که مرتکب این قتل شده مسبوق به سابقه بوده است یعنی سابقه ارتکا به جرایم را داشت اما بعد از ارتکاب به جرم و مجازات اولیه او را رها می‌کنیم یعنی ما مراقبت بعد از مجازات را به درستی انجام نداده‌ایم.

فرزندان را رها نکنید

وی در ادامه تصریح کرد: نکته دوم در حادثه اخیر ” آتنا” در خصوص نیاز به مراقبت بیشتر از فرزندان و رها نکردن آنها بر می‌گردد البته منظور من کنترل شدید از آنها نیست اما ما مسئولیت والدینی را باید به خوبی انجام دهیم و نکته سوم موضوع نیاز جنسی قاتل است که البته هنوز این مسئله بسیار باز بررسی نشده است و ظاهرا در بررسی‌های قضایی قتل سوم توسط قاتل نیز مشخص شد بالاخره غریزه جنسی غریزه‌ای نیست که بتوانیم به راحتی آن را سرکوب کنیم.

قتل “آتنا” تکرار حادثه تلخ”ستایش”

وی در ادامه تصریح کرد: نکته بعدی که می‌شود در این پدیده  اجتماعی بررسی و تحلیل کرد این است که ما هنوز نمی‌دانیم گذشته فردی که این قتل را مرتکب شد چگونه بوده است. شاید این فرد در زندگی خودش نیز مشکلاتی داشته است چرا که معمولا در این نوع مباحث مطالعه فرد و زندگی شخصی او مهم و کلیدی است. متاسفانه ما چندی پیش موضوعی شبیه به این یعنی قتل ” ستایش قریشی” را داشته‌ایم و قتل ” آتنا اصلانی” همان تکرار موضوع بود و البته این نوع جنایت‌ها اولین و آخرین نیز نخواهد بود و این اتفاقات مجددا تکرار نیز خواهد شد.

آموزش‌های پیشگیرانه را به فرزندان ارائه بدهید

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران همچنین تاکید کرد: موضوعی که در این بخش مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد این است که اولا باید باید مراقبت‌ها یا آموزش‌های پیشگیرانه را به فرزندان و جوانان به موقع ارائه کنیم تا اگر به هر دلیلی در شرایطی قرار گرفتند بدانند چگونه برخورد کنند. در واقع والدین باید از همان کودکی به فرزندان خود آموزش بدهند که با چه کسانی می‌توانند ارتباط بگیرند و این ارتباط هم چگونه و به چه نحوی باید باشد.

والدین مسایل پیش روی جامعه را به زبان ساده به فرزندان آموزش دهند

به گفته وی،  آموزش‌های فوق باید از درون خانواده شروع و در طول دوران مدرسه و حتی دانشگاه نیز ادامه داشته باشد و پدر و مادرها برای پیشگیری از بروز آسیب، اطلاعاتی را به فرزندان خود ارائه بدهند و مسائل پیش روی جامعه را با زبان ساده آنها آموزش بدهند. البته شرط این آموزش‌ها این است که خانواده ها نیز از این آموزش‌ها آگاهی داشته باشند.

موسوی چلک در ادامه به نقش محیط‌های آموزش در افزایش آگاهی‌های افراد بخصوص کودکان خاطر نشان کرد: محیط‌های آموزشی و محیط‌های اجتماعی که افراد با این محیط‌ها ارتباط دارند می‌توانند با ارائه آموزش‌های لازم به افرادی که بطور مستقیبم با این مراکز ارتباط دارند نقش مهمی در افزایش آگاهی‌های کودکان و حتی گروه‌ها سنی بالاتر ایفا کنند.

افراد جامعه باید پرونده اجتماعی داشته باشند

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران همچنین بر لزوم تشکیل پرونده اجتماعی برای افراد جامعه تاکید کرد و گفت: موضوع بعدی در حادثه فوق توجه به مراقبت پس از انجام جرم است به این معنی که اگر هر فردی به هر دلیلی دچار مشکل، جرم و آسیبی باشد باید روی بازتوانی اجتماعی و روانی آن فرد کار کرد، نمی‌توان به راحتی از کنار این افراد گذشت چرا که معمولا افرادی که مرتکب چنین جنایت‌هایی می‌شوند حتما باید از نظر روانشناسی مورد بررسی جدی قرار بگیرند.

موسوی یادآور شد: در کشور ما وقتی نوزاد به دنیا می‌آید در همان روزهای اول کارت رشد دریافت می‌کند و اطلاعاتی توسط متخصصین مرکز بهداشت در نزدیک ترین محل زندگی نوزاد به خانواده او داده می‌شود و در صورت لازم خدماتی نیز به این افراد داده می‌شود. بنابراین ما نیازمند تشکیل پرونده اجتماعی برای افراد جامعه هستیم که این پرونده باید از همان دوران تولد افراد تشکیل و تا زمان حیات آنها وجود داشته باشد پرونده‌ای که کمک می‌کند افراد نیازها و شرایطی که دارند و خدماتی که نیازمند دریافت آن هستند به آنها ارائه شود.

مجرمان را پس از مجازات رها نکنیم

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: متاسفانه ما در جامعه افراد مجرم را پس از مجازات رها می‌کنیم. مثلا افرادی مشابه قاتل ” آتنا” اگر بعد از اینکه دچار مشکل شدند رها نشوند، مورد حمایت و نظارت قرار بگیرند پشتوانه‌ای در کنار آنها باشد این افراد معمولا بعد از این نوع مداخلات آسیب پذیری و آسیب رسانی به دیگران کمتری دارند متاسفانه ما در این بخش کار نکردیم این همان بیانگر مظلومیت حوزه اجتماعی در کشور است.

وی تاکید کرد:‌ البته اینطور نیست که تشکیل پرونده اجتماعی از بروز آسیب‌ها جلوگیری می‌کند اما به هر حال کمک خواهد کرد افرادی که در جامعه زندگی می‌کنند اول اینکه یاد بگیرند  با انجام چه کارهایی و با توجه به چه نکاتی می‌توانند زندگی بهتری داشته باشند و یا اگر دچار مشکل شدند با دریافت چه خدماتی می‌توانند آن مرحله را طی کنند و یک زندگی خوب و مستقل را تجربه کند.

نقش موثر نظارت‌های اجتماعی در کاهش آسیب‌ها

موسوی همچنین به تاثیر نظارت‌های اجتماعی مردم به عنوان یکی دیگر از مولفه‌های تاثیرگذار در کاهش آسیب‌هایی اخیر اشاره کرد و افزود: متاسفانه مردم جامعه ما به اندازه‌ای درگیر مشغله‌های زندگی خود هستند که فراموش کردند نقش نظارت‌های اجتماعی را ایفا کنند البته منظور این نیست که مردم نقش والدین را انجام بدهند ولی بالاخره ما نمی‌توانیم نسبت به برخی موضوعات بی‌تفاوت شویم همین مردمی که بعد از حادثه ” آتنا” این گونه واکنش نشان دادند باید یادبگیرند به وقایع اطراف خود قبل از بروز رویداد حساس باشند و اگر این نظارت‌ها توسط مردم اتفاق بیفتد از بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی کاسته خواهد شد. شاید این نظارت‌ها و احساس مسئولیت‌ها در شهرهای بزرگ به دلیل عدم ارتباطات محلی محور مشکل باشد اما در شهرها و محیطی‌های کوچک‌تر می‌تواند مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

والدین از تربیت فرزندان غفلت نکنند

رییس انجمن مددکاری ایران ادامه داد: نکته بعدی این است که علت بخشی از اتفاقات اخیر “آتنا” یا  آتناها به غفلتی است که باید در خانواده نسبت به تربیت و مراقبت از  فرزندان باشد برمی‌گردد. به این معنی یعنی والدین نیز باید در خصوص تربیت فرزندان مسئولیت پذیری کامل را داشته باشند ما گاهی مواقع با این تفکر که مرگ مال همسایه است و برای دیگری اتفاق می‌افتد مقداری نسبت به آنچه که به عنوان یک وظیفه در برابر فرزندان داریم و باید انجام دهیم بی‌تفاوت می‌شویم.

در موضوع ” آتنا” احساسی برخورد نشود

به گفته موسوی، احساس تاثر و تالم مردم بعد از بروز حوادثی نظیر ” آتنا” بد نیست اما واکنش‌هایی که در پی آن دنبال انتقام باشیم درست نیست باید اجازه داد قانون و قانونگذار در خصوص این آسیب‌ها اظهار نظر کنند اگر چه این احساسات مردم در فضاهای واقعی و مجازی برای جامعه لازم است و ما نیاز به این نوع مهربانی جمعی داریم اما باید اجازه دهیم قانوگذار در این بخش ورود پیدا کنند اگر چه انتظار این است که قانونگذاران نیز با دقت همراه با سرعت در این موضوع وارد شوند و در خصوص فرایند رسیدگی به این موضوعات اطلاع رسانی شفاف داشته باشند. لذا باید از برخوردهای فردی و خشونت آمیز پرهیز شود چرا که اگر قرار باشد مردم جای قانونگذار تصمیم بگیرد آشوب در جامعه ایجاد می‌شود.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/25

این لرستان که چنین اب و هوایی دارد
دشت و صحرا وجبلش حال وصفایی دارد

چشمه ها یک طرف وکوه نمایان جانم 
دیده را مات که این به چه هوایی دارد

کوه کلاه یافته وسرداب و ز قالی کوه گو
اشترانکوه وسفید کوه چه نمایی دارد

به سفید کوه و کور وقصه هشتاد پهلو
آب شیرین لرستان چه شفایی دارد

ایل واتبار حسنوند و بیرانوند همگی 
پاپی و میر وبهاروند چه نوایی دارد

شرح ایل جودکی و ساکی وقائد رحمت
بخشش لر بزرگ نشنو ونمایی دارد

ایل دلفان و ودریکوند وقلاوند سخنی
وصف اوصاف لران صوت منایی دارد

سخن ازوصف لران شهد وشکر طعم دهان
این سخن در نظرم رنگ وحنایی دارد

خرم اباد وگریت زاغه وازنای دورود
از اتابک وکریم خان ردپایی دارد 

نادر آن زاده شمشیر که مردان دلیر 
همه دانند که چه جور و جفایی دارد 

شیر مردان لر و پنجه آرش بنگر 
نادر از دست لران زخم بلایی دارد

این غلو نیست کزین بیت سخن بشنیدی 

این حقیقت بخدا سابقه هایی دارد

شعر از کریم خادم از ایل بزرگ پاپی

 

نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/24
Related image
هفته بهزیستی که با شعار  :
بهزیستی محور مسولیت و سلامت اجتماعی
نامگذاری شده بر همه دست اندرکاران این سازمان مبارک باشد.

نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/24

مصاحبه پژوهشی: کودکان کار؛ نهادهای مسئول، بسترهای قانونی حمایت

در کنار اقدام های دولت و مسئولان، همه ما نیز به گونه ای مسئول آینده این کودکان هستیم و لازم است تا با تکریم و حفظ حرمت و کرامت انسانی با آنها رفتار و کمکشان کنیم. هرگونه رفتار از سر ترحم یا طرد می تواند این افراد را به سمت نابهنجاری و بزه کاری سوق دهد.

چکیده مصاحبه پژوهشی:

– بیش از ۸۰ درصد کودکان کار به دلیل تامین معاش خانواده مجبور به کار هستند.

– بخش وسیعی از کودکان کار، نه در خیابان که در کارگاه­های تولیدی،کوره ­پزخانه­ ها و مزارع مشغول به کار و از نظرها پنهانند.

– کار کردن کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع است و ۱۵ تا ۱۸ سال با شرایطی فقط در برخی مشاغل متناسب مجاز است.

– ساعت کار کودکان ۱۵ تا ۱۸ سال روزانه باید نیم ساعت کمتر از دیگران باشد.

-کودکان کار کمتر از ۱۵ سال عمدتا در کارگاه های زیرزمینی، بدور از هرگونه حمایت قانونی بوده اغلب مورد سوء استفاده صاحبکاران نیز قرار می ­گیرند.

– درآمد کودکان کار به ویژه در کارگاه ها به هیچ وجه با نقش اقتصادی آن‌ها در محیط کار و خانواده متناسب نیست.

– ضوابط قانونی مناسبی برای حمایت از کودکان کار داریم که اگر به درستی اجرا شود بخش زیادی از مشکلات اینها حل می­ شود.

– در برنامه ششم توسعه دولت ملزم به کاهش ۲۵ درصدی جمعیت کودکان کار و خیابان از طریق اقدام های حمایتی شده است.

– البته موارد مطروحه در برنامه ششم به گونه ای که مصوب شده؛ در مدت مقرر قابلیت اجرا ندارد.

-به لحاظ قانونی ضوابطی برای حمایت از کودکان کار داریم که اگر به درستی اجرا شود بخش زیادی از مشکلات آنها حل می شود.

پژوهش خبری صدا وسیما:مسئله کار کودکان پدیده‌ای جهانی است و در همه کشورها کم و بیش وجود دارد این پدیده ابعاد مختلف و پیامدهای متعددی برای فرد و جامعه دارد و به لحاظ جنبه های آسیب شناسانه اش، سازمان بین المللی کار در سال ۲۰۰۲ میلادی به منظور آگاهی بخشی و ایجاد جنبش جلوگیری از کار کودکان روز ۱۲ ژوئن(۲۲ خرداد) را به نام روز جهانی علیه کار کودکان نام گذاری نمود. این روز که در طی قطعنامه شماره ۱۳۸ سازمان بین المللی کار به رسمیت شناخته شد در نظر دارد تا همه اشکال کار کودکان را محو نماید. در کشور ما نیز در پی عواملی چون مشکلات اقتصادی و مهاجرت و خانواده های آسیب دیده، ‌با رشد روزافزون این پدیده در سال‌های گذشته مواجه بوده‌ایم. توجه روزافزون به برنامه ریزی با نگاه تخصصی و رویکرد اجتماعی برای حل مشکل آسیب های اجتماعی نوید بخش روند کاهش این مسئله در آینده است. به همین مناسبت در مصاحبه با دکتر سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، به موارد زیر پرداخته شده است.

کودکان کار چه کسانی هستند؟

مهم‌ترین نیاز و مشکل این کودکان چیست؟

مردم در تعامل با کودکان کار چگونه برخورد کنند؟

کودکان کار و نهادهای مسئول،‌ چه باید کرد؟‌

چه بسترهای قانونی برای حمایت از کودکان کار وجود دارد؟

رسانه چه کمکی می‌تواند در این زمینه بکند؟

کودکان کار چه کسانی هستند؟

کودکان کار، که اغلب با کودکان خیابان یکسان در نظر می آیند،‌ کودک خیابانی نیستند. بلکه کودکانی هستند که به دلیل مشکلات معیشتی و تنگناهای مالی سرپرستانشان و یا به دلیل نداشتن سرپرست خود مجبور به تامین هزینه­ های زندگی خود و اغلب اعضای خانواده خود هستند. این نان آوران کوچک طیف وسیعی را تشکیل می دهند که نخستین ویژگی مشترک شان کارکردن در شرایط سنی کمتر از سن قانونی کار است. آنچه که مردم در خیابان­ ها مشاهده می­ کنند بخشی از کودکان کار است. بخش وسیعی از کودکان کار در ایران که در کارگاه های تولیدی ،کوره پزخانه ها و مزارع مشغول به کارند، از نظرها پنهان هستند.

دکتر موسوی چلک،‌ رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران  : یک دسته از اینها ایرانی هستند و یک دسته دیگر هم غیر ایرانی و مهاجرند و آنهایی که غیر ایرانی هستند عده ­ای کارت اقامت دارند و عده­ای هم کارت اقامت ندارند و عده ای هم از پدر افغانی و مادر ایرانی هستند که اصلا برگه هویت و شناسنامه ندارند. و از حداقل­ های حقوق قانونی نیز برخوردار نیستند.

به لحاظ سنی،‌ گروهی که زیر ۱۵ سال هستند کار کردن اینها ممنوع است. گروه با سن ۱۵ تا ۱۸ سال را قانون طبق ضوابطی کار کردن اینها را مجاز کرده است. این گروه دو دسته هستند: کسانی که طبق قوانین کار می­ کنند و کسانی که طبق قوانین کار نمی­ کنند. دسته دوم از لحاظ ساعت کار و نوع کاری که انجام می ­دهند مورد حمایت قانون نیستند.

بیش از ۸۰ درصد کودکان کار عمدتا شامل کسانی می شود که به دلیل تامین معاش خانواده مجبور به کار هستند. سرپرستان بعضی از این کودکان حتی توان جسمی کار کردن ندارند و ما بقی اکثرا دست فروش یا کارگر هستند که درآمد بسیار پایینی دارند. اینها عمدتا با خانواده ها در ارتباط هستند بخشی در خیابان دستفروشی می­ کنند یا خدماتی از قبیل واکسی و باربری و زباله جمع کنی دارند … یا اسفند دود می کنند و فال می فروشند و گروهی هم با خانواده ها در سر چهار راهها کار می کنند..و بخشی در کارگاه های زیرزمینی و یا به کار خانگی می پردازند .. کارگاه‌هایی که در آن کودکان مشغول به کار هستند. این کارگاه‌ها یا مشمول مقررات قانون کار هستند که در اینصورت کودکان را بصورت پنهانی و دور از چشم بازرسان کار به کار می‌گمارند و یا اینکه از اساس از شمول قانون کار معاف هستند.

به لحاظ مالی نیز،‌ درآمد کودکان کار به هیچ وجه با نقش اقتصادی آن‌ها در محیط کار و خانواده متناسب نیست. به ویژه در مورد آنهایی که در کارگاه ها کار می­ کنند.

مهم‌ترین نیاز و مشکل این کودکان چیست؟

آنچه مهم است این که اینها از سایر حقوق مثل حق تحصیل و آموزش و بهداشت و درمان محرومند و دچار سوء تغذیه و انواع بیماریهای جسمی و روحی می­شوند و یا مورد سوء استفاده و استثمار قرار می­گیرند و یا این که برخی ممکن است از سوی باندهای بزهکار به سمت فروش مواد مخدر و … کشیده شوند.

از آنجا که پدیده کودکان کار محصول مناسبات ناکارآمد اقتصادی، فقر پایدار و کسری درآمد، خانواده‌ها در جوامع است، حذف اینها امکان پذیر نیست. بنابر این تمهیداتی باید برای اینها اندیشید. مهم این است که در کنار کار بتوانند از سایر حقوقشان برخوردار شوند .

11

مردم در تعامل با کودکان کار چگونه برخورد کنند؟

– بی احترامی به آنها نشود. اینها مجرم نیستند. با تکدی گری فرق دارند.

– کودکان بالای ۱۵ سال کار متناسب با شرایط جسمی و روحی شان داده شود و در کنار آن حرفه آموزی و درس و تحصیل هم باشد و به سمت شغل پایدار هدایت شوند.

– تحقیر، سرزنش و توهین نشوند.

– جذب در محیط کار کنیم . کسب و کار یادشان بدهیم.

– نظارت بر کارگاهها برای دفاع از حقوق کودکان صورت گیرد.

– جلوگیری از استفاده کودکان در مشاغل سخت و پرخطر

– از هر گونه تفاخر و خودنمایی در برابر کودکان کار بپرهیزند.

– کمک مستقیم پولی نکنند. باید کمک شوند و مورد حمایت قراربگیرند؛ ولی نه به صورت فردی و مستقیم. باید به صورت جمعی باشد تا باعث تحقیرشان نشود. یعنی کمک­ها از طریق نهادهای مدنی (مثلا NGO های محلی) و دولتی (‌بهزیستی و …) ارائه شود.

کودکان کار و نهادهای مسئول،‌ چه باید کرد؟‌

– اصناف باید بیایند و به این کودکان کمک کنند از طریق طرح استاد- شاگردی. چند هزار واحد صنفی داریم به صورت استانی شهرستانی یک نفر بیابند اینها را ساماندهی کند. منتهی اول باید غربالگری شوند نیازسنجی شود و از طریق واحدهای مددکاری مهارت آموزی با توجه به نیاز جامعه صورت گیرد.

– بیمه و تامین اجتماعی کودکان کار و خانواده های آنها

– توانمندسازی این کودکان

– در بحث مداخلات کودک با خانواده به سمت توانمندسازی خانواده برویم.

– آموزش خانواده ها­یی که کودک کار دارند که چگونه اینها را از موارد آسیب زا حفظ کنند و کرامت انسانی آنها را حفظ نمایند.

کودکان خیابانی مدیریتش با بهزیستی است و ۱۳ دستگاه دیگر با آن همکاری می­ کنند از جمله نیروی انتظامی، ‌دادگستری، زندانها، تامین اجتماعی،‌کانون اصلاح و تربیت ،‌ وزارت کار و وزارت بهداشت(‌دانشگاههای علوم پزشکی …) …

اما کودکان کار طبق آیین نامه کودکان کار و خیابانی

12

برنامه ششم توسعه و کودکان کار

در برنامه ششم توسعه در باره کودکان کار و خیابان مقرر شده که حمایت ها تا ۲۵% بیشتر شود تا کاهش ۲۵ درصدی آمار اینها را شاهد باشیم.

در بند ب ماده ۹۵ آمده است که: دولت مکلف است به منظور پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی، نسبت به تهیه طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی مشتمل بر محورهای ذیل اقدام کند به گونه ای که آسیب های اجتماعی در انتهای برنامه به ۲۵% میزان کنونی کاهش یابد.

در بخش هشتم این اقدامات، ذیل عنوان «ساماندهی کودکان کار» آمده است: با اقدام سازمان بهزیستی و همکاری سایر دستگاه ها تا پایان اجرای قانون برنامه، جمعیت کودکان کار حداقل ۲۵ درصد کاهش یابد.

و افزایش حمایت ها از کودکان خیابانی از ۶ هزار نفر به ۷۶۵۸ نفر در ماده ۹۳ برنامه ششم آمده است.

البته این موارد به گونه ای که مصوب شده در مدت مقرر قابلیت اجرا ندارد.

13

چه بسترهای های قانونی برای حمایت از کودکان کار وجود دارد؟

ـ قانون کار مصوب ۱۳۶۹ کار کودکان زیر ۱۵ سال را کلا ممنوع اعلام کرده است. در مبحث ‍نجم این قانون در مواد ۷۹ تا ۸۴ به این موضوع پرداخته است:

مبحث پنجم – شرایط‌ کار نوجوانان‌

ماده ۷۹- به کار گماردن افراد کمتر از ۱۵ سال تمام ممنوع است.

ماده ۸۰- کارگری که سنش بین ۱۵تا۱۸ سال تمام باشد، کارگر نوجوان نامیده می‌شود و در بدو استخدام باید توسط سازمان تامین اجتماعی مورد آزمایش های پزشکی قرار گیرد.

ماده ۸۱ – آزمایش های پزشکی کارگر نوجوان، حداقل باید سالی یکبار تجدید شود و مدارک مربوط در پرونده استخدامی وی ضبط گردد. پزشک در باره تناسب نوع کار با توانائی کارگر نوجوان اظهارنظر می‌کند و چنانچه کار مربوط را نامناسب بداند کارفرما مکلف است درحدود امکانات خود شغل کارگر را تغییر دهد.

ماده ۸۲- ساعات کار روزانه کارگر نوجوان، نیم ساعت کمتر از ساعات کار معمولی کارگران است. ترتیب استفاده از این امتیاز با توافق کارگر و کارفرما تعیین خواهد شد.

ماده ۸۳ – ارجاع هرنوع کار اضافی و انجام کار درشب و نیز ارجاع کارهای سخت و زیان آور وخطرناک و حمل بار با دست، بیش از حد مجاز و بدون استفاده از وسایل مکانیکی برای کارگر نوجوان ممنوع است.

ماده ۸۴ – در مشاغل و کارهائی که بعلت ماهیت آن یا شرایطی که کار در آن انجام می‌شود برای سلامتی یا اخلاق کارآموزان زیان آور است، حداقل سن کار ۱۸ سال تمام خواهد بود. تشخیص این امر با وزارت کار و امور اجتماعی است.

ماده ۸۰ کودکان ۱۸-۱۵ سال را کارگر نوجوان نامیده و تا ماده ۸۴ به بیان شرایط خاص کار این گروه سنی پرداخته است. مثلا این که ساعت کار آنها نیم ساعت کمتر از ساعت کار دیگر گروهها باشد و نوع کار به گونه­ ای باشد که صدمه به جسم و روح آنها وارد نیاید.

مقاوله نامه ۱۸۳ سازمان بین المللی کار : کشورها متعهد شدند که ساعت کار و شرایط کار برای نوجوانان را تعریف کنند در کشور ما بر این اساس آیین نامه منع اشکال کار کودک تصویب و ابلاغ شد (در ۲۷/ ۲/ ۸۳). در این آیین نامه آمده است که چه کارهایی را کودکان نباید انجام دهند.

آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان سال ۸۴: بر اساس آیین نامه ساماندهی کودکان کار و خیابان که در سال ۸۴ به تصویب هیأت وزیران رسید، سازمان بهزیستی کشور موظف است با همکاری و مشارکت شهرداری‌، انجمن‌های خیریه‌، تشکل‌های غیردولتی، نیروی انتظامی و با استفاده از مدد کاراجتماعی که در قالب تیمیکی از مشکلات ساماندهیکودکان کار تعدد دستگاه‌های مختلف در این زمینه است که هر دستگاه در انجام وظایف خود پاسکاری می‌کند، در حالی که اگر یک سازمان به عنوان متولی در نظر گرفته می‌شد سازماندهی این کودکان به صورت منسجم می‌تواندبا جدیت بیشتر اجرا شودتخصصی سیار یا مستقر در مراکز با همکاری شهرداریها سازماندهی خواهد شد نسبت به شناسایی‌، جذب‌، پذیرش و توانمندسازی کودکان خیابانی در تمام مراکز استانها اقدام کند.

– قانون حمایت از کودکان و نوجوانان سال ۸۱

هرچیزی که در واقع سلامت کودکان را تهدید کند مشمول حمایت قانونی است چون مشمول آزار می شود.

-پیمان نامه جهانی حقوق کودک: طبق کنوانسیون حقوق کودک که به عنوان معتبرترین سند حقوقی شناخته می‌شود و ایران نیز از سال ۱۳۷۲ با حق تحفظ به این کنوانسیون ملحق شد، هر فرد شاغل زیر ۱۸ سال، کودک کار محسوب می شود و این افراد نباید در مشاغل سخت به کار گرفته شوند.

ماده ۳۲ پیمان جهانی حقوق کودک می­ گوید، کودک باید در برابر هر کاری که رشد و سلامت او را تهدید می‌کند، حمایت شود و دولت‌ها باید حداقل سن کار و شرایط کار کودکان را مشخص کنند.

بر اساس ماده ۲۶ این پیمان، هر کودکی حق دارد از تامین اجتماعی از جمله بیمه اجتماعی برخوردار شود. همچنین ماده ۲۷ پیمان جهانی حقوق کودک تاکید می‌کند، کودکان باید از سطح زندگی که تامین کننده رشد جسمی، ذهنی و اجتماعی آنها است، برخوردار شوند.

پس می­ بینیم که به لحاظ قانونی ضوابطی را در کشور برای حمایت از کودکان در شرایط کار داریم که اگر همین ها به درستی اجرا شود بخش زیادی از مشکلات این کودکان حل می ­شود.

14

رسانه چه کمکی می تواند در این زمینه بکند؟

– تهیه کنندگان فیلم ها؛ کودکان کار را مجرم جلوه ندهند.

– در معرفی قوانین و حقوق مرتبط با کودکان کار به نقش بازدارنده قوانین در حوزه بهره­کشی و سوء استفاده از کار کودکان پرداخته شود.

– معرفی منابع اجتماعی حوزه کودکان به گونه ای که مخاطبان آشنا شوند که در موارد لازم به کجا باید مراجعه کنند.

– آموزش و اطلاع رسانی به نحوی که در رفتار مردم بین کودکان کار و متکدی و بزهکار فرق بگذاریم.

– تحلیل وضعیت کودکان کار

– انعکاس اقدامات انجام شده

– معرفی قوانین به مردم و اگر یک کسی مسئول نظارت و پیگیری است به مردم معرفی و پاسخگو باشد.

کلام آخر

‍‍ پدیده کودکان کار محصول عملکرد ناصحیح نهادهای اجتماعی است. کودکان کار همچون سایر کودکان حق دارند از شرایط یک زندگی متعادل و رفتار محترمانه برخوردار باشند. اینان بخشی از آینده سازان کشور هستند که در بهترین روزهای زندگیشان بنا به شرایط سختی که در خانواده دارند مجبور به تلاش زودهنگام برای امرار معاش هستند اما این موضوع نباید آنها را از حقوق مسلم انسانی آنها که حق برخورداری از آموزش و مهارت های زندگی و شغلی و تفریح و امنیت و بهداشت و… است باز دارد. در کنار اقدام های دولت و مسئولان، همه ما نیز به گونه ای مسئول آینده این کودکان هستیم و لازم است تا با تکریم و حفظ حرمت و کرامت انسانی با آنها رفتار و کمکشان کنیم. هرگونه رفتار از سر ترحم یا طرد می تواند این افراد را به سمت نابهنجاری و بزه کاری سوق دهد.

پژوهش خبری صداوسیما//پژوهشگر:فریفته هدایتی

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/20

مصاحبه پژوهشی: اورژانس اجتماعی؛ راهکاری جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی

اورژانس اجتماعی درسال ۷۸ با هدف به حداقل رساندن و کاهش میزان آسیب‌های اجتماعی وارده به افراد، در سازمان بهزیستی تشکیل شد.
چکیده مصاحبه پژوهشی:

ـ حدود ۱۹ سال از تأسیس اورژانس اجتماعی در کشور می‌گذرد،

ـ به گفته مسئولان هنوز ۷۰ درصد مردم از خدماتی که اورژانس اجتماعی ارایه می‌دهد اطلاعی ندارند.

ـ اورژانس اجتماعی درسال ۷۸ با هدف به حداقل رساندن و کاهش میزان آسیب‌های اجتماعی وارده به افراد، در سازمان بهزیستی تشکیل شد.

ـ اورژانس اجتماعی در سراسر کشور و درمراکز شهرستان ها وجود دارد و دارای ماشین گشت در مکان‌های عمومی است.

ـ وظیفه آن مداخله در بحران هایی مانند کودک آزاری؛ همسر آزاری؛ خشونت و

ـ اورژانس اجتماعی قصد دارد تا مداخلات روانی ـ اجتمـاعی را قبـل از مداخلات قضایی و انتظامی را انجام دهد.

ـ تخصصی بودن، به موقع بودن و در دسترس بودن از ویژگی­ های مهم برنامه اورژانس اجتمـاعی است.

ـ اورژانس اجتماعی کمک می‌کند فرد وارد پیچ و خم قضا نشود.

ـ تمام خدمات اورژانس اجتماعی در کشور رایگان است.

-شماره ۱۲۳ جهت تماس با کارشناسان سیار اورژانس اجتماعی در نظر گرفته شده است.

پژوهش خبری صدا وسیما: اورژانس اجتماعی پلیس نیست. گشت و ارشاد هم نیست، اورژانس یک منبع اجتماعی است برای کمک به کسانی که به هر دلیلی در معرض آسیب هستند و یا دچار آسیب اجتماعی شده‌اند؛ اورژانس کمک می‌کند که آن پیشگیری از وقوع جرم هم انجام شود حتی پیشگیری مجدد هم از وقوع جرم انجام شود؛ قوه قضاییه اگر می‌خواهد قضا زدایی انجام دهد؛ یکی از مهم‌ترین منبعی که می‌تواند در این بخش کمک کننده باشد همین اورژانس اجتماعی است؛ باید کمک کرد تا اورژانس فراگیر شود؛ اوژانس پرونده‌های قضایی را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند هر کسی به هر دلیلی که دچار اشتباه شده برچسب مجرم نخورد؛ که این بر چسب در خیلی از جاها به عنوان مانع و سدی برای فرد خاطی است. فردی که در زندان باشد تا آخر عمر خودش زندانی است همسرش همسر زندانی است. فرزندش فرزند زندانی است؛ لذا اورژانس کمک می‌کند فرد وارد پیچ و خم قضا نشود. این صحبت­ های یک مددکار اجتماعی است که خود یکی از بنیانگذاران اورژانس اجتماعی است و او کسی نیست جز دکتر سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران.

اورژانس اجتماعی؛ راهکاری جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی

اورژانس اجتماعی چیست؟

ـ دکتر سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران: حدود ۱۹ سال از تأسیس اورژانس اجتماعی کشور می‌گذرد، اما به گفته مسئولان هنوز ۷۰ درصد مردم از خدماتی که اورژانس اجتماعی ارایه می‌دهد اطلاعی ندارند. سال ۷۸ بود که اورژانس اجتماعی با هدف به حداقل رساندن زمان دسترسی مردم به منابع اجتماعی و کاهش میزان آسیب‌های اجتماعی وارده به افراد، در سازمان بهزیستی ایجاد شد.

اورژانس اجتماعی یکی از برنامه‌های مداخله­ ای با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به شمار می رود و وابسته به سازمان بهزیستی است. اورژانس اجتماعی در سراسر کشور و درمراکز شهرستان­ها وجود دارد و دارای ماشین گشت در مکان‌های عمومی است و وظیفه ­اش مداخله در بحران هاست. نظیر کودک آزاری؛ همسر آزاری؛ خشونت و

اورژانس اجتماعی متشکل از گروهی روان شناس و مشاور و مدکار است. اگر درمواقع بحران تماس بگیرید هم مشاوره­ی تلفنی می ­دهند و هم درصورت لزوم با تیم مشاوره و روان شناسی و مددکاری در محل حاضر می ­شوند و مداخله در بحران می کنند. اورژانس اجتماعی با نیروی انتظامی هم هماهنگ هستند تا در مواقع لزوم از آن­ها کمک بگیرند. مرکز اورژانس اجتماعی یا فوریت های اجتماعی از طریق سه بخش خط ۱۲۳ و تیم سیار و مرکز مداخله به جامعه هدف خدمت ­رسانی می­ کند این شماره در کل کشور ثابت است. ضمنا تمام خدمات اورژانس اجتماعی رایگان است.

اهداف اورژانس اجتماعی

ـ دکتر سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران : مهم‌ترین اهداف اورژانس اجتماعی عبارتنداز:

۱ – انجام مداخلات روانی ـ اجتماعی قبل از مداخلات قضایی ـ انتظامی

در واقع می‌توان گفت مهم ترین هدف اورژانس اجتماعی، پر کـردن فاصـله بـین خانه با کلانتری و دادگستری توسط خدمات مددکاران اجتمـاعی و روانشناسـان اسـت.

۲ -کمک به قضازدایی و پیشگیری از جرم

امروزه یکی از مهم‌ترین سیاست­ های قوه قضائیه و نیـروی انتظـامی قضـازادیی و پیشگیری از وقوع جرم است که برنامه اورژانـس اجتمـاعی درایـن راسـتا کمـک بزرگـی می ­کند و می­ تواند از تشکیل پرونده ­های قضایی جلوگیری کند یا حداقل تعـداد آنهـا را کمتر کند.

۳ – شناسایی آسیب­ های اجتماعی شایع و در حـال شـیوع و یـا نوپدیـد و بازپدید

هدف دیگر برنامه اورژانس سیار اجتماعی این است که به دلیـل مراجعـه بیشـتر افراد به صورت خود معرف و ارتبـاط مسـتمر بـا کارشناسـان مراکـز تـابع برنامـه، زمینـه شناسایی این آسیب­ ها و عوامل زمینه­ ساز و پیامدهای آنها بیش از پیش فراهم می‌شود.

۴ – شناسایی کانون­ها و مناطق آسیب ­زای اجتماعی

شناسایی این کانون­ها از اهدافی است که برنامه مذکور دنبال میکند. شناسـایی چگونگی توزیع پراکندگی آسیب­ های اجتماعی از طریق این برنامه میسر خواهد شد. در واقع اورژانس اجتماعی با اطلاعات ارزشمندی که در اختیـار دارد بسـتر مناسـبی بـرای رصد آسیب های اجتماعی در جامعه است.

۵ – ارائـه خـدمات تخصصـی و بـه موقـع بـه افـراد در معـرض آسـیب و آسیب­ دیدگان اجتماعی

هدف دیگر ارائه خدمات تخصصی و به ­موقع به افراد در معـرض آسـیب و آسـیب دیدگان اجتماعی است. به گونه ­ای که این خدمات در دسترس آنها نیز باشد تا مصـداق « نوشدارو پس از مرگ سهراب» نباشد.

1153601_490 

چه کسانی می توانند با اورژانس اجتماعی تماس بگیرند؟

ـ دکتر سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران: جامعه هدف این مرکز شامل کودک­آزاری؛ همسرآزاری؛ اقدام به خودکشی؛ بازمانده از تحصیل؛ اعتیاد کمتر از شش سال؛ دختران و زنان آسیب دیده و درمعرض آسیب؛ دختران فرار از منزل؛ افرادبدسرپرست و کودکان بی­سرپرست و تمام افرادی که در شرایط بحرانی قرار می­ گیرند؛ است.

ضمنا خدمات اورژانس برای افراد متقاضی طلاق هم است. بعضی وقت­ها خانم ­ها به دلیل همسرآزاری یا تقاضای طلاق مراجعه می­ کنند که نیاز به مشاور حقوقی است که این خدمات هم خوشبختانه در این مراکز برای خدمت گیرندگان ارایه می ­شود.

 

قضازدایی اورژانس اجتماعی

ـ دکتر سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران: اورژانس اجتماعی قرار بود حد فاصل بین خانه تا کلانتری را با مداخلات اجتماعی جایگزین کند. به عبارت دیگر قرار بود این اورژانس غیر انتظامی تشکیل شود تا برای هر موضوعی برای مردم پرونده قضائی ایجاد نشده و پای آنها به کلانتری باز نشود. راه اندازی اورژانس این فرصت را ایجاد می­ کند تا قبل از اینکه افراد درگیر حوزه قضائی شوند با مداخلات اجتماعی زمینه بازگشت و حل مشکلات آنها فراهم شود، ضمن اینکه این کار خودش کمک می کند به کاهش پرونده های قضائی و حتی پیشگیری از وقوع جرم.

باید مردم ما یاد بگیرند برای زندگی بهتر از ظرفیت متخصصان اجتماعی استفاده کنند تا اگر به هر دلیلی دچار مشکل شدند خط ۱۲۳ را بر ۱۱۰ ترجیح دهند. نه به دلیل اینکه خط ۱۱۰ ناکارآمد است بلکه به دلیل اینکه خط ۱۱۰ خط انتظامی است و باید بتوانیم از ظرفیت های اجتماعی در حل معضلات اجتماعی و آسیب های اجتماعی که در کشورمان وجود دارد به بهترین شکل بهره بگیریم. اورژانس اجتماعی شاید بیش از هر نهاد دیگری در جلوگیری از بازشدن پای همه افرادی که به هر دلیلی جرمی را مرتکب می‌شوند به مراجع قضایی و دادگستری نقش دارد و در واقع حد فاصل منزل تا کلانتری قرار دارد.

1153602_562

سخن آخر

 اورژانس اجتماعی نقش یک رابط اجتماعی دارد. اگر کودکی در معرض خطر باشد و مددکاران اجتماعی اورژانس تشخیص بدهند که فرد در معرض خطر است می‌توانند مداخله کنند و بعد کارهای قضایی­ مریوط انجام شود.

مداخله اورژانس اجتماعی در آسیب‌های اجتماعی یا باید خود معرف باشد یعنی که خود مردم باید زنگ بزنند و در را باز کنند، یا باید حکم قضایی داشته باشد.

سیستم قضایی در مواقعی که ضروری است باید حمایت کند؛ و نیز ناجا در مواقعی که تشخیص داده شود باید ورود پیدا کند. (آیین نامه اورژانس اجتماعی در ۱۲ خرداد ۹۲ در جلسه‌ هیئت وزیران به تصویب و در ۱۰ تیر ۹۲ به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.)

خبرنگار: عابدی پژوهش خبر صدا و سیما

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/20


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی