دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

زنان آسیب دیده و شهرک های بازتوانی؛ موافقان و مخالفان چه می گویند ؟

تهران- ایرنا- دختران و زنان آسیب دیده، واقعیت انکار ناپذیر اما پنهان در لایه های جامعه هستند که عواملی همچون فقر، مشکلات مالی و اقتصادی، گسست های ارزشی، اخلاقی و فرهنگی، مسیر زندگی اشان را تغییر داده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، آماده نبودن شرایط و پذیرا نبودن جامعه و خانواده ها، هم درد دیگری است که در بروز و افزایش جرایم و آسیب های مختلف آنان بی تاثیر نیست بر همین اساس کتمان مشکلات و مسایل آنان نه تنها دردی را دوا نمی کند بلکه برای بازتوانی آنان باید با برنامه ریزی و فرهنگ سازی، چاره ای اندیشید تا از عمیق شدن آسیب های اجتماعی و سلامت کاسته شود.
طرح ایجاد شهرک های بازتوانی، از جمله طرح هایی است که با هدف جداسازی زنان آسیب دیده از جامعه و نگهداری آنان تا بازتوانی کامل پیشنهاد شد اما با حاشیه های زیادی همراه بود.
به منظور بررسی کارشناسی چگونگی بازتوانی زنان آسیب دیده و بهینه بودن یا نبودن این شهرک سازی ها، پژوهشگر ایرنا با «سید حسن موسوی چلک» رییس انجمن مددکاران اجتماعی و «معصومه آقاپور علیشاهی» نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی گفت و گو کرد.

**اما و اگرهای ایجاد شهرک های بازتوانی
ایجاد شهرک های توانبخشی زنان آسیب دیده طرحی است که به تازگی در جلسه کارگروه تخصصی زنان و خانواده استانداری تهران مطرح شده است تا با ارایه برنامه های هدفمند آموزشی، الگویی مطلوب برای ساماندهی زنان آسیب دیده ایجاد کند. طرحی که برای رسیدن به هدف، مستلزم همکاری و همدلی سامان‌سراها، خانه‌های امن، اورژانس اجتماعی و به خصوص سازمان بهزیستی به عنوان متولی اصلی موضوع توانبخشی و مدیریت اقشار آسیب پذیر در ایران است.
این در حالی است که به گفته «انوشیروان محسنی بندپی» رییس سازمان بهزیستی، این سازمان، خود یکی از مخالفان جدی اجرایی شدن طرح شهرک بازتوانی زنان آسیب دیده در تهران است چرا که به بیان وی، حضور افراد آسیب دیده در کنار خانواده اثربخشی بیشتری در مقایسه با حضور آنان در شهرک‌های بازتوانی دارد.
رییس سازمان بهزیستی در ادامه اظهار کرد: همانطور که خانواده‌ها در خصوص ارتقای دانش و تحصیل فرزندانشان آنها را به کلاس‌های خصوصی می فرستند تا با جمعیت کمتر این کلاس‌ها توجه بیشتری به وضعیت درسی کودکشان شود، بهزیستی در مورد زنان آسیب دیده هم معتقد است گروه های کوچک، با نظارت بیشتر و به کار گیری افراد علمی و متخصص، در بهبود وضعیت این زنان موثرتر خواهد بود.
« بنابراین قرار گرفتن زنان در مراکز شبه خانواده، یعنی مراکز نگهداری کودکان بدسرپرست و افراد آسیب دیده که شاهد گسترش آنها در سطح کشور هستیم، رویکرد موفق‌تری خواهد بود.»

**موسوی چلک: بازتوانی با چتر حمایتی خانواده و جامعه میسر است نه
زنان آسیب دیده به دو گروه تقسیم می شوند. گروهی که شغل آنان تن فروشی و روسپی گری است و با هدف کسب درآمد مشغول به این کار هستند و بازتوانی آنان سخت است. گروه دیگر زنانی که بزهکار اجتماعی هستند، گول خورده اند و برای بازگشت به زندگی سالم و مستقل، دست رد به سینه تلاشگران و مددکاران نمی زنند.
اما به طور کلی برای بازتوانی زنان و دختران آسیب دیده، سه حوزه نقش دارند. نخست خود فرد باید به این باور برسد که می تواند در یک زندگی سالم و بدون ارتباطاتی که در گذشته داشته مسیرش را ادامه بدهد. البته در اینجا مدت ارتباط و تاثیراتی که زن از اتفاقات گذشته گرفته هم مهم است؛ چرا که بازتوانی زنی که مهارت و خودباوری کمتری دارد، به دلیل وابستگی بیشتر به بزه، سخت تر است.
بخش دیگر خانواده است. بدون شک خانواده به واسطه داشتن یا نداشتن چتر حمایت روانی، اجتماعی و اقتصادی در بازتوانی این افراد نقش بسیار سازنده ای دارد و هر چقدر، گستره این حمایت کمتر باشد احتمال بازتوانی کمتر خواهد بود. چرا که افراد در چنین شرایطی بیش از هر زمانی نیاز به حمایت های روانی و اجتماعی اطرافیان دارند.
متاسفانه هنوز با این واقعیت مواجه هستیم که وقتی موضوع تجاوز جنسی مطرح می شود به واسطه آن دیوارهایی بلند و محکم شبیه زندان انفرادی در مقابل زن کشیده می شود که اگر خود او هم بخواهد به سختی می تواند از این دیوار سخت و بلند عبور پیدا کند.
بخش بعدی جامعه است. جامعه اگر پذیرش مناسب داشته باشد می تواند بستر را برای بازگشت این افراد فراهم کند. به عنوان مثال اگر زنی تنها و آسیب دیده می خواهد خانه بگیرد طردش نکند، اگر دنبال کار می گردد بستر را برای فعالیت و حضورش فراهم کند نه این که با نگاه هایی از روی ترحم، تنفر و سوء استفاده گر و برچسب زدن او را طرد کنند.
اما به طور کلی، با همکاری و همراهی همه دستگاه های دولتی و خصوصی و خیرین وآموزش مهارت های زندگی، می توان فرد آسیب دیده را در بازتوانی یاری کرد. گرچه در عمل، این کار پیچیده و زمانبر بوده و جلب اعتماد خانواده و سازمان های دولتی و غیردولتی کمی دشوار است اما موضوعی نیست که نشود انجام داد. موارد متعددی داشتیم که با همین یاری کردن ها، فرد مورد نظر بازتوانی شده، به زندگی بازگشته و از زندگی موفق برخوردار شده است.
این افراد را نمی شود در یک مرکز قرنطینه کرد تا بهبودی یابند. این مراکز گذرا شاید در کوتاه مدت برای آماده سازی روانی و اجتماعی آنان موفقیت آمیز باشد، اما در بلند مدت کارایی خود را از دست می دهد و باز تکرار اشتباهات صورت می گیرد. در واقع جزیره کردن این افراد در یک شهرک، سیاست محکوم به شکستی از عهد دقیانوس است که از سوی افرادی مطرح شده که دانش اجتماعی ندارند و رویکردی که ما در پدیده های اجتماعی داریم رویکرد مبتنی بر جامعه و خانواده است.

**آقاپورعلیشاهی: دوران پسا بازتوانی، سنگ محک مانایی زندگی سالم
در مجموع با ایزوله کردن و جدا کردن زنان از جامعه به منظور بازتوانی مخالف هستم. این افراد، در دل اجتماع و با حمایت خانواده می توانند به زندگی بازگردند. نکته ای که می خواهم به آن اشاره کنم توجه به زنان بازتوانی شده است؛ زنانی که مشقت های بازگشت به زندگی سالم را پشت سر گذاشته اند و حال نیازهای اقتصادی آنان را احاطه کرده است.
در این ارتباط، می توان امتیازهایی در رابطه با اشتغال و ایجاد کارگاه در شهرک های صنعتی به این زنان داد، همچنین پرداخت وام و تسهیلات به آنان بدون نوبت و بروکراسی های بانکی و توسعه صندوق های مالی حمایتی از جمله زیرساخت های لازم در جهت به کارگیری زنان آسیب دیده اما بازتوانی شده است.
پیشنهاد می کنم از 1.5 میلیارد دلاری که برای صندوق توسعه و برای بخش روستاییان اختصاص داده شده،500 میلیون دلار آن به بنگاه های کوچک و متوسط مخصوص مشاغل خانگی و زنانه اختصاص یابد تا علاوه بر درآمدزایی، از افتادن دوباره افراد به آسیب های اجتماعی جلوگیری کرد.
اگر اقتصاد زنان را تقویت کنیم نیازی به شهرک سازی نیست. این شهرک ها منجر به جدا سازی این زنان می شود و جداسازی زنان از جامعه، بستر لازم را برای پذیرش آنان فراهم نمی کند. زنان توانایی های بسیاری دارند فقط باید بستر های مناسب برای آنان فراهم شود تا پتانسیل خود را فعال کنند.
خواه ناخواه جامعه هم روی زیبا دارد و هم زشت و نحوه برخورد تصمیم سازان در مدیریت اجتماعی است که می تواند در مهار جراحات اجتماعی، فرصت سازی و توانمند کردن آسیب دیدگان اثرگذار باشد. با راهبردهای پیشگیرانه هدفمند، حمایت قاطع از اقشار در معرض آسیب و ایجاد هم افزایی امکانات و ایده ها در التیام بخشی مشکلات این قشر، می توان ضریب سلامت اجتماعی را حفظ و توسعه داد.

پژوهشم**9294** 1601**خبرنگار: فاطمه دهقان نیری**انتشار: شهناز حسنی
27 آبان 96
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/28

دو  مددکار اجتماعی و جامعه‌شناس در گفت‌وگو با ایسنا بررسی کردند

اعلام شماره حساب‌های شخصی برای کمک به زلزله‌زدگان نشانه چیست؟

روستاهای منطقه ثلاث باباجانی پنج روز پس از زلزله

از شامگاه بیست و یکم آبان ماه که زلزله خانه‌های هموطنان کرمانشاهی را ویران کرد و جان شماری از عزیزانشان را گرفت، همه مردم به صحنه آمده‌اند و تلاش می‌کنند از هر راهی که بتوانند به بازماندگان کمک کنند. در این میان شاهد اعلام شماره حساب‌های شخصی متعددی از سوی هنرمندان، ورزشکاران و افراد شناخته‌شده و فعال در عرصه اجتماعی برای کمک به زلزله‌زدگان و حتی حرکت برخی مردم با خودروی شخصی به سمت کرمانشاه بودیم، صرف نظر از اقدام نوع‌دوستانه افراد شناخته‌ شده، علت استقبال از کمک‌های انفرادی و ایجاد چنددستگی در امدادرسانی و جمع‌آوری کمک‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده را از جامعه‌شناسان جویا شدیم.

حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت وگو با ایسنا، به چند نکته محوری در این باره اشاره و اظهار کرد: همیشه با واقعیت حوادث و سوانح طبیعی و غیرطبیعی مواجه بوده‌ایم. در هنگام بروز حوادثی چون زلزله، محور اول ضرورت حمایت از مردمی است که گرفتار شده‌اند. ما در این زمینه سازمان مدیریت بحران و به تبع آن دستگاه‌های دیگری داریم که انتظار می‌رود بحران از طریق همین سازمان‌ها مدیریت و ساماندهی شود.

وی افزود: البته این امر مانع اقدامات نوع‌دوستانه افراد سرشناس نمی‌شود؛ هرچند راهکار این نیست که این افراد خودشان مستقیما شماره حساب اعلام کنند و بخواهند انفرادی کمک رسانی کنند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با طرح این پرسش که چه می‌شود این اتفاق می‌افتد؟ گفت: مردم علاقه‌مند می‌خواهند خودشان به مناطق زلزله‌زده بروند؛ این واقعیتی است که نمی‌توانیم آن را کتمان کنیم؛ در واقع بر اساس تجارب قبلی و دغدغه‌هایی که امروز از طریق شبکه‌های اجتماعی منتقل می‌شود می‌توان دریافت که فضا، فضای اعتماد نیست.

موسوی چلک با بیان این مطلب که «بوجود آمدن این جو به عملکرد و شفافیت مدیریتی بازمی‌گردد» افزود: وقتی عمدتا مدیران بحران را از افراد سیاسی انتخاب می‌کنیم و در شرایط بحران اینطور عمل می‌کنیم، نتیجه آن می‌شود که مردم ناراضی می‌شوند و یک اثر این نوع مدیریت، القای حس بی‌اعتمادی است.

وی با تاکید بر اینکه باید با یک بازنگری امور مدیریت بحران را نظام‌مندتر انجام دهیم اضافه کرد: این همه حادثه دیده‌ایم ولی درس نمی‌گیریم، مدام اشتباهات قبلی را تکرار می‌کنیم و این بسیار ناخوشایند است. واقعیت این است که مدیر بحران باید پخته‌ترین افراد باشد اما این طور نیست و در استانها نیز وضعیت بغرنج‌تر است.

موسوی چلک در ادامه پیشنهاد کرد که مدیریت یک ماه اول بحران را به ارگان‌هایی چون ارتش واگذار کنند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران افزود: وقتی فردی چون دکتر زیباکلام می‌تواند در 48 ساعت بیش از یک میلیارد تومان برای کمک به زلزله‌زدگان جمع‌آوری کند نشان‌دهنده سرمایه و اعتبار اجتماعی اوست. آیا همین اعتماد و ظرفیت در مورد دستگاه‌ها هم هست؟ بنابراین چقدر خوب است که این افراد در کنار سازمان‌ها قرار بگیرند و منابع به صورت مدیریت‌شده جذب شود. باید از ظرفیت افرادی که این ویژگی را دارند استفاده کنیم و البته به همه افرادی که نسبت به اعلام شماره حساب شخصی اقدام می‌کنند اعتماد نکنیم و تلاش کنیم تا نظم در امدادرسانی‌ حفظ شود.

موسوی چلک در ادامه با بیان اینکه اعلام شماره حساب شخصی برای کمک نشان‌دهنده کاهش اعتماد اجتماعی به نهادها و زنگ خطری است که باید آن را جدی بگیریم، گفت: همه این رفتارها پیام دارد. در این میان نهادی چون هلال احمر باید مردم را توجیه کرده و شفاف عمل کند و تلاش کند از ظرفیت تشکل‌های غیردولتی و هنرمندان بهره‌برداری کند در حالی که ما این کارها را انجام نمی‌دهیم.

وی همچنین به ظرفیت سه تا چهار هزار نفره مددکاران اجتماعی اشاره کرد که می‌توانند در این موراد همکاری خوبی داشته باشند و افزود: اما با وجود آنکه در آیین‌نامه مدیریت بحران بر استفاده از مددکاران تاکید شده، اما تا کنون سازمان مدیریت بحران حتی یک جلسه با ما ترتیب نداده؛ هرچند مددکاران اجتماعی استان‌های اطراف کرمانشاه به مناطق زلزله‌زده رفته‌اند و برخی دیگر آماده اعزام هستند.

در همین ارتباط امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس هم در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه « عملکرد سازمان‌های امدادی در زلزله‌های بم، منجیل، گناباد و ... مناسب  نبود» به وجود گزارش‌هایی پس از زلزله بم از سرقت چادرها و حتی اقلام بی‌ارزش اشاره کرد و این موضوع را موجب بروز بی اعتمادی دانست.

وی افزود: حتی خود بنده که قصد داشتم کمکی را از طریق یکی از نهادهای مربوطه به دست زلزله‌زدگان برسانم بارها از سوی بستگان مورد سرزنش قرار گرفتم که چرا به آنها می‌ دهید؟ مردم به برخی افراد چون علی دایی و مرحوم تختی که در زلزله گناباد کمر همت بست و کمک‌ها را جمع‌آوری کرد اعتماد بیشتری دارند؛ بنابراین اینها همه جلو آمده‌اند تا به زلزله‌زدگان کمک کنند.

این جامعه‌شناس با بیان اینکه جو بی‌اعتمادی برای جامعه خطرناک است گفت: به قول فوکویاما جامعه‌شناس بزرگ، وقتی اعتماد در سطح افقی بین مردم و در سطح عمودی بین مردم و مسئولان کاهش یابد، جامعه به سوی انفجار و فروریختگی در ابعاد مختلف حرکت می‌کند. فوکویاما اعتماد را مهمترین عنصر سرمایه اجتماعی و فرهنگی می‌داند. همچنین وقتی اعتماد وجود نداشته باشد مردم به سمت تحرکات رسانه‌های بیگانه می‌روند.

قرایی مقدم ادامه داد: وقتی جوانی در کرمانشاه در روز اول مصاحبه می‌کند که چادر نداریم و رسانه‌های بیگانه آن را بزرگنمایی می‌کنند علت چیست؟ مگر مسئولان می‌دانستند که زلزله می‌آید تا صبح روز حادثه تمام چادرها پشت در کرمانشاه باشد و تمام امکانات از قبل فراهم شده باشد؟ وقتی این بدگویی رسانه‌های بیگانه مورد قبول برخی از مردم قرار می‌گیرد، علت این است که اعتماد به مسئولان کمرنگ شده و این موضوع دارای یک پیشینه فرهنگی است.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید ببینند که کمک‌ها به دست زلزله‌زدگان می‌رسد و باید از سوی سازمان‌های مربوطه گزارش‌های شفافی ارائه شود از بی اعتمادی به عنوان یک بلا یاد کرد و گفت: چرا مردم به گفته‌های رسانه‌های بیگانه اعتماد می‌کنند؟ از منظر جامعه شناسی این امر به معنای فروریختگی و یک درد است. نتیجه هم همین می‌شود که مردم به سمت افراد شناخته‌شده‌ای می‌روند که خودجوش کمک می‌کنند. هرچند این امر باید ساماندهی شود و نهادهای امدادی و مدیریتی تلاش کنند از این ظرفیت مردمی که وجود دارد به نحو احسن استفاده کنند.

انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها : زلزله کرمانشاه;موسوی چلک;مددکار اجتماعی;،
لینک های مرتبط :
          
1396/08/28
Image result for ‫رحلت پیامبر‬‎نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/26
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ access_time ۱۰:۰۰:۰۰ ق.ظ

مصاحبه پژوهشی: نقش مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس

مصاحبه پژوهشی: نقش مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس
منبع خبر: صدا و سیما
دسته خبری: جامعه|تحصیل 

از حوزه مددکاری اجتماعی غفلت دیرینه شده به همین دلیل در آموزش و پرورش پست مددکاری اجتماعی نداریم و این یک نقطه ضعف برای آموزش و پرورش است.

چکیده مصاحبه پژوهشی:

- مددکار اجتماعی در محیط مدرسه به دلیل نوع وظایف می تواند در کنترل بروز آسیب‌های اجتماعی موثر باشد.

- در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مدد کاری اجتماعی جزء لاینفک مدارس است.

- نبود پست مددکاری اجتماعی یک نقطه ضعف آموزش و پرورش در حوزه اجتماعی است.

- دغدغه های مالی و تاکید بیش از حد به محفوظات در ساختار آموزش و پرورش، مجال پرداختن به سایر موارد را از مسئولان گرفته است.

- آموزش و پرورش اگر واقعا می خواهد کاری انجام دهد 5 درصد استخدام ها را  برای مددکاران اجتماعی بگذارند.

- مددکاران اجتماعی سفیران سلامت اجتماعی هستند نمی توان با یک پزشک یا یک اقتصاددان سفیران سلامت اجتماعی را تربیت کرد.

- نه مشاور می تواند مددکار اجتماعی شود و نه مددکار می تواند جای مشاور را بگیرد هر کدام از اینها با هدف خاص خود آموزش دیده اند

- طرح نماد که مسئولیت تدوین بسته مددکاری آن را به پزشک داده اند، تفکری محکوم به شکست است.

-ازحوزه مددکاری اجتماعی غفلت دیرینه شده به همین دلیل  در آموزش و پرورش پست مددکاری اجتماعی نداریم و این یک نقطه ضعف برای آموزش و پرورش است.

پژوهش خبری صدا وسیما:مدرسه از مهمترین مکان هایی است که در فرایند رشد اخلاقی و تربیتی و سلامت اجتماعی دانش آموزان نقش دارد و به دلیل فراگیر بودن و طول مدت اثرگزاریش بر افراد ظرفیت بسیار  بالایی برای اجرایی کردن برنامه های پیشگیری از آسیب های اجتماعی دارد. «ارتقای سلامت جسمی و روحی معلمان و دانش آموزان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی» در سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار گرفته است. با توجه به کاهش سن ابتلا به آسیب های اجتماعی اهمیت اجرای برنامه های پیشگیری و مدیریت آسیب‌های اجتماعی از سنین کودکی و نوجوانی بیشتر می شود و  یکی از مهم‌ترین ملزومات اجرای این برنامه­ها در مدارس؛ حضور  نیروی انسانی متخصص و کارشناس این حوزه در مدارس است. اما این کارشناس چه ویژگی ها و تخصصی باید داشته باشد؟ برخی از کارشناسان بر این باورند که حضور مشاور به تنهایی کفایت نمی کند و نیازمند حضور مددکاران اجتماعی در مدارس هستیم. در همین ارتباط در باره ضرورت حضور مددکاران اجتماعی در مدارس و نقش متفاوت آنها در مقایسه با مشاوران مدارس، در پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی. این موضوع را در گفتگو با آقای دکتر  سید حسن موسوی چلک،‌ رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران دنبال می­ کنیم: 

آموزش و پرورش بهترین بستر برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی

دکتر  سید حسن موسوی چلک،‌ رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران [1] : ما یک بستری داریم به نام آموزش و پرورش که از دو  بخش آموزش و پرورش تشکیل شده است. و از سوی دیگر در جامعه یکسری نیازها و مشکلاتی داریم که غفلت از آنها می تواند تبعاتی داشته باشد از جمله این مباحث موضوع آسیبهای اجتماعی و سلامت روانی اجتماعی است. بدون شک آموزش و پرورش یکی از مورد وثوق ترین نهادهای اجتماعی است که حداقل  سه ضلع مثلث دانش آموز، اولیای مدرسه و اولیای دانش آموز را در بر می گیرد و اگر فردی یک فرزند در خانواده داشته باشد حداقل 12 سال این سه ضلع می­توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند. و هیچ بستر دیگری را نمی توانیم پیدا کنیم که چنین ارتباط مستمر و خوبی بین این سه ضلع بتوان ایجاد کرد. پس طبیعی است که باید بتوانیم از این بستر به خوبی استفاده کنیم تا  مردم در کنار آموزش بتوانند سواد اجتماعی و سواد  زندگی کردن را هم یاد بگیرند. نه اینکه فقط محفوظات داشته باشیم. آموزش و پرورش باید مهارتهای زندگی از قبیل کنترل خشم، ‌تصمیم گیری درست و روابط بین فردی و رفتار جراتمندانه را در کنار موضوع های دیگر به صورتی گسترده، فراگیر و مستمر به دانش آموزان آموزش دهد.

غفلت دیرینه و نهادینه شده در آموزش و پرورش نسبت به حوزه مددکاری اجتماعی

دکتر  سید حسن موسوی چلک،‌ رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران: گرچه آموزش و پرورش در یکی دو سال اخیر فعالتر شده و قبلا هم در سالهای 84-83 فعالیتهای خوبی در حوزه پیشگیری از آسیبهای روانی اجتماعی داشته اند اما عمدتا آموزش و پرورش نسبت به حوزه مددکاری اجتماعی غفلت دیرینه و نهادینه شده­ای دارد و به همین دلیل  در آموزش و پرورش پست مددکاری اجتماعی نداریم و این یک نقطه ضعف آموزش و پرورش در حوزه اجتماعی است. در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مدد کاری اجتماعی جزء لاینفک مدارس است هم برای افزایش سواد اجتماعی و افزایش شاخصهای سلامت اجتماعی و هم برای ایجاد یک بستر ارتباطی قوی بین خانواده و مدرسه و سایر منابع اجتماعی. اما آموزش و پرورش ما از این ظرفیت محروم است چون در آموزش و پرورش ما تفکر اجتماعی نهادینه نشده است. و اگر برخی کارهای مقطعی انجام می دهیم به منزله این نیست که آموزش و پرورش ما اجتماعی شده است. هنوز آموزش و پرورش درگیر آموزش محفوظات است. گرچه در سال 84-83 بارقه امیدی در آموزش و پرورش زده شد  و دوباره خاموش شد. الان هم اقدامات مفیدی در حال انجام است که قابل تقدیر است ولی این شاید کمتر از یک درصد ظرفیت آموزش و پرورش درحوزه اجتماعی است. 

اقداماتی که شروع نشده پایان یافت

زمانی که دکتر فانی معاون آموزشی و مهارتی آموزش و پرورش بود، طرحی با کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در شش استان انجام شد که شامل آموزش مهارتهای پیشگیری از آسیبهای روانی اجتماعی، هم برای والدین و هم برای دانش آموزان و هم برای اولیای مدرسه بود .33 بسته آموزشی (11 تا  برای هر کدام از این سه گروه ) تهیه شده بود و برای هر کدام از این گروهها محتوای این بسته آموزشی متفاوت بود. مثلا کنترل خشم یا مقابله با استرس.  گروهی متشکل از دکتر شهرام محمد خانی از پیشگامان حوزه معاونت آموزشی مهارتی و خانم دکتر فرشته موتابی و دکتر ربابه نوری و بنده  این بسته های آموزشی را تهیه کرده بودیم و در شش استان برای هر سه گروه اجرا شد. بعد از آن متوقف شد. آموزش و پرورش درگیر یک سری گرفتاریهایی به ویژه در خصوص حقوق معلمان است . حاکمیت باید یک بار برای همیشه مسئله حقوق معلمان را حل کند مثل قضات که امروزه دیگر دغدغه حقوق ندارند. آموزش و پرورش هم باید به جایی برسد که نخبگان ما آموزش و پرورش را به عنوان شغل اول انتخاب کنند نه آخر. معلمی شغل بسیار مهم و ارزشمندی است و آینده هر کشور و تربیت نسلش بستگی به کیفیت آموزش و پرورش آن دارد . اگر بخواهیم آینده کشور را تضمین کنیم باید آموزش و پرورش مان را قوی کنیم. که هم آموزش آن قوی باشد و هم بعد پرورشی و اجتماعی آن . اگر نتوانیم افراد را آماده ورود به جامعه بکنیم و آموزش مهارتهای لازم برای زندگی را به آنها یاد بدهیم اگر نمره همه شان هم 20 باشد ما در آینده دچار مشکل می شویم. منتهی هر وزیری که می آید از  او  انتظار می رود که  اول از همه یک کاری برای حقوق معلم ها بکند. یکبار برای همیشه باید حاکمیت  تکلیف این بخش را مشخص کند. 

مددکار اجتماعی چه نقش ویژه ای می تواند در مدرسه ایفا کند؟

دکتر  سید حسن موسوی چلک،‌ رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران: مددکار اجتماعی می تواند در پیشگیری از  آسیبهای اجتماعی به ویژه  در کسانی که در معرض آسیبهای اجتماعی هستند نقش محوری داشته باشد. از جمله از طریق :

 - آموزش مهارتهای ارتباطی

-افزایش آگاهی والدین و معلمان و مربیان

-شیوع شناسی آسیب­های اجتماعی

-برقراری ارتباط در سه سطح :

 • بین مدرسه و خانواده
 • بین مدرسه، خانواده و منابع اجتماعی
 • بین خانواده و منابع اجتماعی

مصاحبه پژوهشی: نقش مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس

-کمک به مشاور مدرسه برای تحلیل وضعیت اجتماعی دانش آموزان و به کارگیری منابع اجتماعی

به این معنا ،‌ حتی آنجا که مشاور می­خواهد کار مداخله را انجام دهد باز هم به مددکار اجتماعی نیاز دارد که مددکار  بتواند ارتباط با خانواده و سایر منابع اجتماعی را،  در کنار تحلیلی از وضعیت اجتماعی دانش آموزان،  خانواده و محیط های اجتماعی که با آن مرتبط هستند ارائه کند . 

اعلام آمادگی انجمن مددکاری اجتماعی ایران برای کمک تخصصی همه جانبه به آموزش و پرورش

 دکتر  سید حسن موسوی چلک،‌ رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران: ما بارها اعلام کرده ایم که آموزش و پرورش می تواند در کنار این همه استخدام هایش یکبار بیاید مددکاران را استخدام کند و در در دو سه استان پایلوت کند و مددکار اجتماعی در مدارس استخدام کنند. ما به عنوان انجمن مددکاری اجتماعی ایران بسته مددکاری را برایشان تدوین می کنیم. انجمن مددکاری اجتماعی یک تشکل صنفی بیش از 50 ساله است. ما حاضریم از تمام ظرفیت­هایمان برای کمک به آموزش و پرورش استفاده کنیم اما مشروط به این که بخواهند از حرف به عمل تبدیل شود و در حد شعار باقی نماند.

ما حاضریم صفر تا صد آنچه را که یک مددکار اجتماعی می تواند در مدرسه انجام دهد،  برایشان آماده کنیم نه اینکه یک بسته آماده ای را به ما بدهند و بخواهند که ما طبق آن عمل کنیم. ما اصلا بسته­هایی را که نوشته شد را قبول نداریم چون هیچ کمکی به استفاده از ظرفیت مددکاری اجتماعی در آموزش و پرورش نخواهد کرد. افراد خبره نخبه کارکشته و با دانش باید در حوزه اجتماعی برای آموزش و پرورش برنامه بنویسند. ما بارها و بارها اعلام کردیم برای آقای دکتر بطحایی نوشتیم و به وزرای قبل از ایشان (آقایان حاجی بابایی و فانی) هم توصیه کردیم. منتهی آنقدر دغدغه­های مالی آموزش و پرورش زیاد است و همه چیز وابسته شده به موضوع آموزش و محتوای کتاب که چندان مجالی برای سایر موارد باقی نمی گذارد. البته ناگفته نماند که در دوسه سال اخیر آموزش و پرورش خیلی سعی کرد که آن دوره 84-83 را به نوعی تکرار کند اما به نظر ما آموزش و پرورش اگر واقعا می خواهد کاری انجام دهد 5 درصد استخدام ها را را برای مددکاران اجتماعی بگذارند. ظرفیت مددکاری اجتماعی باید برای ارتقای سلامت اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان)

 در طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعی از دانش آموزان ) [2] که از سال گذشته در آموزش و پرورش به طور آزمایشی به اجرا در آمده است مسئولیت تدوین بسته مددکاری را به پزشک داده اند. معلوم است که این تفکر محکوم به شکست است. افرادی باید در تدوین این بسته برای آموزش و پرورش، قوه قضائیه یا هر جای دیگر... مشارکت کنند که تجربه و تخصص این کار را داشته باشند.

یکی از محورها که در 27-28 آذر در کنگره  بین المللی 60 سال مددکاری اجتماعی در ایران را داریم که با حضور کشورهای مختلف و مسئولین جهانی این رشته، یکی از محورهای آن آموزش و پرورش است .

آموزش و پرورش می تواند بهترین بستر برای پیشگیری و کنترل آسسیبهای اجتماعی باشد و لازم است تا گام هایی در این راستا بردارد. دولت هم باید به درستی حمایت کند.

اگر امروز رهبری دغدغه آسیبهای اجتماعی را دارد و می گوید در این حوزه 20 سال عقبیم و هرکس وجدان دارد و هرکس ایران را دوست دارد بیاید و در این زمینه اهتمام کند، چه بستری بهتر از آموزش و پرورش برای پیشگیری و ارتقای شاخصهای سلامت اجتماعی؟ و طبیعتا برای ارتقای سلامت اجتماعی و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی مددکاران اجتماعی سفیران سلامت اجتماعی هستند و شما نمی توانید با یک پزشک یا یک اقتصاددان سفیران سلامت اجتماعی را تربیت کنید. پزشک یا اقتصاد دان سفیر سلامت اجتماعی نیست.

آیا مددکار می تواند جایگزین مشاور در مدارس باشد؟

دکتر  سید حسن موسوی چلک،‌ رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران: خیر هر کدام از اینها نقش و کارکرد خود را دارند . این اشتباه است که فکر کنیم هر کسی مستقر شد می تواند مددکار اجتماعی شود یا مددکار بتواند جای مشاور را بگیرد هر کدام از اینها با هدف خاص خود آموزش دیده اند و هرکس ظرفیتهای خود را دارد گرچه می توانند از ظرفیتهای همدیگر استفاده کنند ضمن اینکه 70 درصد مدارس حتی مشاور مستقر ندارند.

چه تفاوتی بین نقش مشاور و مددکار اجتماعی وجود دارد؟ [3]

حوزه فعالیت مددکاری اجتماعی بسیار وسیع تر از روانشناسی و مشاوره است، به این ترتیب که مشاور بیشتر با خود فرد سرو کار دارد  و مشاوره معمولاً مبتنی بر «شخص محوری» است اما مددکار نه تنها بر فرد و توانایی های فرد تکیه دارد با خانواده، محیط اطراف و دوستان او و در یک کلام با جامعه فرد سر و کار دارد. مشاوران مدارس در اغلب موارد ارتباطی با خانواده‌ها نمی‌گیرند و فقط به یک بار صحبت با دانش‌آموزان اکتفا می‌کنند. مشاوران مدرسه مشاوره فردی می‌دهند اما مددکاران به‌صورت سیستمی با آسیب برخورد می‌کنند [4]

مددکار هنگام کار از نظریه های مشاوره استفاده می کند و علاوه بر مصاحبه  وارد محیط خانواده فرد می شود و به طور مستقیم کنشها ، رفتارها و ارتباطات مددجو را مشاهد می کند و به تشخیص و ارزیابی می پردازد، در صورتی که لازم بداند تغییر و آموزش را در متن زندگی مددجو انجام می دهد و زمانی طولانی را در حل مشکل به کار می گیرد. پس مددکار بر تمامیت مشکل نظر دارد در حالی که مشاور تاکید بر قسمتی از مشکل دارد. هدف مددکار قادر سازی در فرد است در حالی که هدف مشاور خود حمایتی فرد است. مشاور بیشتر دید فردی به مسائل دارد و تغییر فرد و ساختار روانی فرد را در نظر دارد، در حالی که مددکار دید اجتماعی دارد و فرد را در محیط اجتماعی اش می­ بیند. البته مشاوران هرچه در توانشان است انجام می دهند اما در برخی موارد وجود دارد که مددکار برای انجام آن فعالیت ها آموزش دیده و بهتر از عهده کارها برمی آید.

کلام آخر

توجه به خدمات مددکاری مدارس، در کشوری که حدود ۲۰ میلیون نفر کودک و نوجوان سرویس گیرنده های مستقیم آموزش و پرورش رسمی آن هستند، لازم و ضروری به نظر می رسد. اگر آمار والدین را بر این تعداد اضافه کنیم می توان گفت که در هر خانواده یک دانش آموز مشغول به تحصیل است یا در گذشته نزدیک مشغول به تحصیل بوده و یا در آینده نزدیک مشغول به تحصیل خواهد شد. از این رو دغدغه تعلیم و تربیت نه تنها همه خانواده ها را متاثر کرده که بیشتر خانواده ها را نسبت به وضعیت تحصیلی و شغلی آینده فرزندشان، نگران و دل مشغول کرده اند. مددکاری، حرفه هنری است که با اتکا بر دانش و بردباری، فداکاری و ایثار، در حمایت از دانش آموزان و خانواده های آنان سعی و اهتمام می ورزد و در جهت کاهش دغدغه های تربیتی و آموزشی و حل آسیب های اجتماعی با اطمینان گام برمی دارد. [5]

اگرچه در سطح کلان و در خود وزارتخانه، پستی تحت عنوان کارشناسی مددکاری وجود دارد و در کلینیک های مشاوره آموزش و پرورش نیز مددکار اجتماعی حضور دائمی دارد، اما در داخل مدارس هنوز جایگاه مشخصی برای مددکاری تعریف نشده است.

پژوهش خبری // پژوهشگر:فریفته هدایتی

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/23

 

توقف هواپیما پس از برملا شدن خیانت

سلامت نیوز :« زن و شوهر ایرانی همراه با فرزند کوچک شان سوار بر هواپیمای قطر ایرویز در حال پرواز از قطر به سمت اندونزی بودند. مرد روی صندلی خود خوابیده بود و زن به فکر افتاد تا از محتویات گوشی همسرش باخبر شود

به گزارش سلامت نیوز، قانون نوشت: در حالی که همسرش خواب بود، انگشت او را روی قفل گوشی گذاشت و وقتی گوشی باز شد زن با دیدن پیام ها متوجه شد که همسرش به او خیانت کرده است. همانجا شروع به ضرب و شتم همسرش کرد تا آنجا که حتی مهماندارها و مسافران هم نتوانستند او را کنترل کنند و در نهایت خلبان هواپیما مجبور به فرود اضطراری در شهر چنای چین شد

مهماندارها زن و شوهر را همراه با کودک شان همانجا رها کردند و به پرواز ادامه دادند. مدتی بعد یک مقام امنیتی خبر داد که این خانواده یک روز را در فرودگاه چنای گذراندند و با یک پرواز باتیک هوا به کوالالامپور فرستاده شدند.» 

شاید در نگاه اول شبیه به داستانی هیجان انگیز باشد اما چنین اتفاقی در چند روز گذشته اتفاق افتاده است. سوال های زیادی درباره این حادثه به ذهن می رسد

اول اینکه چرا برای زن و شوهر ایرانی داخل این هواپیما چنین اتفاقی افتاد و دیگر اینکه چه اتفاقی افتاده که آستانه تحمل آدم هابه این نقطه رسیده که هیچ یک از مهمانداران نتوانسته اندآنان را آرام کنند و هواپیما مجبور به فرود اضطراری شده است

جزییات بیشتری از این ماجرا منتشر نشده است و ما هم نمی دانیم دقیقا آن زن چرا چنین برخورد خشنی را در برابر خیانت همسرش داشته است. آیا برای اولین بار با این موضوع مواجه شده یا اینکه برای چندمین بار و بعد از چشم پوشی های فراوان دوباره با خیانت همسرش مواجه شده است


متاسفانه از آنجا که مطرح کردن موضوع خیانت زن و شوهرهای جوان در جامعه ما تابوست، نمی توانیم آگاهی رسانی درستی داشته باشیم. دکتر سیدحسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درباره بروز پدیده خیانت میان زن و شوهرهای ایرانی می گوید:«مدتی است که خبرهای مربوط به خیانت همسران جوان را در ایران بیشتر بازتاب می دهند و این به معنی زیاد شدن پدیده خیانت در جامعه نیست. چون این معضل از قبل هم به صورت پنهان وجود داشته اما به عناوین مختلف آن را بازتاب نداده اند. زن های ایرانی قدیم به نوعی خیانت همسران شان را مخفی می کردند» 

 موسوی چلک با بیان اینکه تبعات عدم بازتاب چنین مساله ای به صورت شفاف در جامعه وجود دارد اما اطلاع رسانی درباره آن همیشه سرکوب می شود، می گوید:«این مسیری است که سال هاست آن را ادامه داده ایم و نتیجه منفی آن را هم که زیاد شدن طلاق در جامعه است دیده ایم. تا کی باید در مقابل چنین معضلات اجتماعی سکوت کرد یا ماجرا را جور دیگری نشان داد؟» 

این جامعه شناس با اشاره به خشم های آنی که زوجین جوان با آن مواجه می شوند که ممکن است به قتل منجر شود، ادامه می دهد:« این خانمی که داخل هواپیما بعد از اطلاع از خیانت همسرش چنین برخوردی با او کرده، چه بسا اگر داخل خانه این موضوع را متوجه می شد و کسی نبود او را کنترل کند، همسرش را به قتل می رساند. چه بسا که آمار قتل های ناموسی نیز در ایران کم نیست و می شود این را در صفحه حوادث روزنامه ها دید.» 

او دلسردی زن و شوهر نسبت به یکدیگر به دلایل مختلف را از زمینه های بروز خیانت می داند و می گوید:«دلایل متعددی را می شود برای انگیزه خیانت عنوان کرد؛ نارضایتی از روابط زناشویی به هر دلیلی ممکن است برای یکی از زوجین اتفاق بیفتد. گاهی هم زوجین مشغله زیادی دارند و نمی توانند مدت زیادی با هم باشند و این زمینه را برای دلسردی شان نسبت به هم مهیا می کند که در نهایت به خیانت می انجامد.» 

معمولا زن و شوهرهای جوان در همان مرحله اول به این نتیجه می رسند که باید از همدیگر جدا شوند اما رییس انجمن مددکاری ایران چنین اعتقادی ندارد و می گوید:«ما هیچ گاه جدایی را اولین راهکار نمی دانیم و باید زمینه های طرفین چه کسی که خیانت کرده و چه کسی که مورد خیانت قرار گرفته بررسی و درباره آن چاره اندیشی شود و روابط ریز به ریز بررسی شود تا مشکل آن مشخص شود و بعد برای آن چاره جویی انجام شود.» 

متاسفانه در جامعه ما عرف این طور است که خیانت از سوی زن ها پذیرفته نیست در حالی که خیانت مردها به زن ها راحت تر عنوان می شود.یعنی همیشه این موضوع برای زن ها تبعات سنگین تری دارد. موسوی چلک درباره این موضوع می گوید:« همین جو فرهنگی و اجتماعی فشار بر زنان را برای ادامه زندگی بیشتر می کند. زنی که مردش ناتوانی جنسی دارد از همسرش جدا نمی شود و با او مدارا می کند اما در بسیاری از موارد پیش می آید که چنین چیزی برای مردان قابل قبول نیست و خیلی زود برای این موضوع به دنبال راه حل هایی می گردند که به خیانت منجر می شود

البته در سال های گذشته تعداد زنانی که به دلایل مختلف به همسران شان خیانت می کنند نیز افزایش داشته است. یکی از دلایل این موضوع ازدواج زودهنگام است. اینکه زنی بعد از ازدواج تازه پی ببرد که نباید ازدواج می کرده و باید به قول معروف جوانی هایش را انجام دهد

منبع: روزنامه قانون/17 آبان 1396

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/17
اربعین حسینی
التماس دعا
نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/17

حضور پیشکسوتان و اساتید در جلسه دبیرخانه اولین کنگره ۶۰ سال مددکاری اجتماعی

جمعی از پیشکسوتان مددکاری اجتماعی روز پنجشنبه ۴ آبان در دفتر انجمن مددکاران اجتماعی ایران گردهم آمدند و پیرامون “کنگره بین المللی ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران” بحث و گفتگو کردند.

در این نشست سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن و دبیر کنگره ضمن خوشامدگویی، به بیان گزارشی از اقدامات انجام شده از سوی دبیرخانه و هماهنگی ها در سطح ملی و بین المللی ارائه داد و از همکاری خوبی که سازمانهای مختلف با این گردهمایی بزرگ مددکاران اجتماعی داخل و خارج کشور صورت داده اند خبر داد.

موسوی چلک، همچنین از تلاشهای پیشکسوتان و مدیران انجمن در طول سالهای قبل و بعد از انقلاب تقدیر کرد و موفقیتهای فعلی جامعه مددکاری اجتماعی ایران را بر پایه زحماتی دانست که از سالیان قبل از سوی مدیران و مددکاران اجتماعی پیشکسوت در این حوزه صورت گرفته است.

وی همچنین ابراز امیدواری نمود که این همایش بتواند ضمن افزایش وفاق بین متخصصین این حرفه در کشور، به اتصال حوزه دانش و عمل مددکاری اجتماعی ایران و جهان کمک کند. موضوعی که به عقیده وی در سالهای بعد از انقلاب اسلامی تا کنون به صورت ساماندهی شده وجود نداشت.

در ادامه حاج ناصر بابایی، رئیس چند دوره انجمن مددکاران اجتماعی ایران، ضمن تقدیر از تصمیم و تلاشهای انجمن برای برگزاری کنگره، آن را متعلق به همه اعضای جامعه مددکاری اجتماعی کشور دانست و ابراز امیدواری کرد این کنگره بتواند فرصت همکاری بیشتر مددکاران اجتماعی در نسلهای مختلف را فراهم کند.

دکتر زاهدی اصل، رئیس پیشین انجمن و استاد مددکاری اجتماعی نیز در این نشست حمایت خود و دانشگاه علامه طباطبائی را از این کنگره اعلام کرد و عنوان کرد که این نشست می تواند به حرفه کمک های بسیاری کند. وی همچنین اظهار نمود که همه سازمانهای مرتبط برای کمک به اجرای شکوهمند و موثر این کنگره وارد عمل شوند تا شاهد تحقق هدفهای کنگره باشیم.

سایر پیشکسوتان هم در این نشست اعلام کردند که برای حمایت از برگزاری کنگره از ظرفیتهای علمی، مادی و معنوی خود استفاده خواهند نمود.

گزارش تصویری/

به اشتراک بگذارید

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/16

نشستی با برخی از مددکاران اجتماعی حوزه صنعت با موضوع کنگره بین المللی ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران

عصر روز شنبه ۱۳ آبان ۹۶ نشستی با حضور مدیران مددکاری اجتماعی بانکها و سازمانهای صنعتی کشور با موضوع کنگره بین المللی ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران برگزار گردید.

در این نشست ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص مقدماتی که تاکنون برای کنگره انجام شده و برنامه ها و اهداف آن از سوی دبیر علمی کنگره، فرصتی فراهم شد تا مدعوین  پیرامون جزئیات کنگره به بحث و تبادل نظر پرداخته و نظرات و پیشنهادات خود را ارائه دهند.

همچنین مدعوین ضمن استقبال از برگزاری این کنگره پیشنهادات خود را در خصوص نحوه همکاری سازمانهای متبوعشان اعلام نمودند.

گزارش تصویری

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/16

نشستی با برخی از اساتید مددکاری اجتماعی دانشگاه های تهران در دبیرخانه اولین کنگره بین المللی ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران

عصر روز یکشنبه ۱۴ آبان ماه سال جاری برخی از اساتید مددکاری اجتماعی دانشگاه های تهران با حضور در دبیرخانه کنگره بین المللی ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران با جزئیات برگزاری کنگره آشنا شدند.

در این نشست که اساتیدی از  گروه های آموزشی مددکاری اجتماعی در دانشگاه های مختلف حضور داشتند دبیر علمی و مدیر بخش بین الملل کنگره اطلاعاتی در خصوص اهداف و اقدامات انجام شده در جهت برگزاری این همایش ملی ارائه دادند.

مدعوین جلسه نیز ضمن آشنا شدن بیشتر با جزئیات برگزاری کنگره هر یک با بیان نقطه نظرات خود در این خصوص پرداختند.

به اشتراک بگذارید

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/16

روز مازندران و تیرما سیزده شو» در برج آزادی تهران گرامی داشته شد

نامگذاری ایام به مناسبت های خاص فرصتی مناسب برای معرفی بیشتر مرتبط با آن مناسبت در هر جامعه محسوب می شود.از جمله این مناسبت ها روز مازندران مصادف با ۱۴ آبان ماه است که با توجه به بیعت  علویان توسط حسن بن زید علوی در سال ۲۵۰ هجری- قمری در روستای سعیدآباد رویان این روز در شورای فرهنگ عمومی استان در سال ۱۳۷۸ تصویب و نامگذاری شده است. ضمن این که روز ۱۳ آبان هم جشن تیرگان یا «سیزده تیرما شو»  است.به همین بهانه امسال هم در تهران مراسم آیینی این مناسبت روز دوشنبه مورخ ۱۵ آبان ۱۳۹۶ در برج آزادی تهران گرامی داشته شد. برنامه ها نیز باتوجه به قرار گرفتن در ماه صفر  برنامه ریزی و اجرا شد.

آنچه در پی می آید گزارشی کوتاه از برنامه های این مراسم آیینی است.

پخش کلیپی از شهرستان های استان مازندران و ویژگی ها و ظرفیت های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی بخش  اول برنامه بود که حال و هوای فضای مازندران را در سالن  ایجاد کرد.

با توجه به ا ین که در سال جاری  بمدت یک هفته در استان مازندران هم برنامه های مختلفی  اجرا شده بود آقای دکتر حسن پور گزارشی کوتاه از این برنامه ها ارایه کرد.

شعر خوانی توسط خانم لیلا احمدی بخش دیگر این برنامه بود.

پخش کلیپ مازندران با صدای استاد علی امیرقاسمی و شعر زیبای فردوسی  در خصوص این استان« که مازندران شهر ما یاد باد و …» نیز فضای با نشاطی را ایجاد کرد.

امیری خوانی توسط یونس جعفری به همراه گروه پارپیرار بخش دیگر این مراسم بود.

شعر خوانی آقای میگونی بخش دیگر بود.

فاضل جمشیدی هم در سخنانی کوتاه در باره اهمیت برگزاری این مراسم  مطالبی ارایه کرد.

کلیپ تیرما سیزده شو هم در این مراسم پخش شد که در نوع خود بسیار جالب و قشنگ بود.

لال لال شو که از آیین های تیرما سیزده شو بود هم اجرا شد که برای بسیاری از افراد تجدید خاطره ایی بود از این آیین.

با توجه به مناسبت مذهبی این ایام اجرای برنامه عزاداری « عباس خوانی» و سینه زنی با توسط آقای رضا دیوسالار و گروه حال و هوای خاصی در سالن ایجاد کرد.

اجرای برنامه آوازی  حماسی و نمایشی « آرش کمانگیر» توسط استاد علی امیر قاسمی به همراره آرمان طالبی( در نقش آرش) و گروه موسیقی بسیار مورد توجه قرار گرفت.

فهیمه محمودی هم دو قطعه شعر زیبا خواند و مورد تشویق حاضرین در سالن قرار گرفت.

شاهنامه خوانی توسط آقای معجونی از نقالان وشاهنامه خوانان معروف کشور بخش دیگر مراسم بود که با توجه به جایگاه مازندران در شاهنامه و اجرای بسیاز زیبای ایشان بار ها و بار ها مورد تشویق شرکت کنندگان قرار گرفت.

فرهود جلالی کندلوسی مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری پارپیرار که این مراسم هم به همت این موسسه با همکاری بنیاد رودکی، مدیریت برج آزادی تهران، انجمن های مارندرانی تلارپی، سوادکوهی ها، سادواک، کانون توسعه امیرکلا، ستاد بزرگداشت روز مازندران، همیاران پارپیرار و .. علاقمندان به عرصه فرهنگ و هنر مازندران برگزار شد، با سخنانی کوتاه اما نغز  و پر معنا و قابل تامل مثل همیشه در کنار شعر خوانی در رابطه با مازندران بخش دیگر این مراسم بود که به دفعات تشویق حاضرین را پی داشت.

پایان بخش مراسم اجرای موسیقی امیری خوانی با ذکر یادی از پیامبر اکرم(ص)  و مضامین عرفانی و دینی به سرپرستی آقای رضا دیوسالار از گروه پارپیرار بود که تجدید خاطره ایی بود برای همه و دلنشین .چون مازندرانی ها با امیری رابطه بسیار خوبی داشتند و دارند وانشاء ا… خواهند داشت.

در پایان از همه کسانی که در برگزاری این مراسم مشارکت وهمکاری کردند و همه کسانی که حضور داشتند سپاسگزاری می کنم.امیدوارم که بتوانیم در حد بضاعت بیش از پیش با تقویت هویت فرهنگی زمینه ایجاد نشاط و پویایی و سلامت اجتماعی را در جامعه فراهم  کنیم.فراموش نکنیم که اگر هریک از ما در پاسداشت وحفظ و ترویج میراث مادی و معنوی خود تلاش نکنیم به مرور زمان این میراث فراموش خواهند شد.

 

سید حسن موسوی چلک

دبیر مراسم روز مازندران

عکس: محسن طاهری

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/16
http://parpirar.org/wp-content/uploads/2017/11/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B0%DB%B7_%DB%B0%DB%B9-%DB%B0%DB%B8-%DB%B1%DB%B7-1.jpghttp://parpirar.org/wp-content/uploads/2017/11/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B0%DB%B7_%DB%B0%DB%B9-%DB%B0%DB%B8-%DB%B2%DB%B0-1.jpghttp://parpirar.org/wp-content/uploads/2017/11/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B0-%DB%B0%DB%B6-%DB%B1%DB%B1.jpghttp://parpirar.org/wp-content/uploads/2017/11/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B0-%DB%B0%DB%B6-%DB%B0%DB%B0-1.jpghttp://parpirar.org/wp-content/uploads/2017/11/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B0%DB%B7_%DB%B0%DB%B9-%DB%B5%DB%B4-%DB%B3%DB%B8-1.jpghttp://parpirar.org/wp-content/uploads/2017/11/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B0-%DB%B1%DB%B7-%DB%B4%DB%B0-1.jpghttp://parpirar.org/wp-content/uploads/2017/11/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B0-%DB%B2%DB%B4-%DB%B3%DB%B0-1.jpghttp://parpirar.org/wp-content/uploads/2017/11/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B0%DB%B7_%DB%B0%DB%B9-%DB%B5%DB%B5-%DB%B1%DB%B4-1.jpgعکس: محمود رضا امیریhttp://parpirar.org/wp-content/uploads/2017/11/photo_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B7-%DB%B1%DB%B1-%DB%B0%DB%B7_%DB%B1%DB%B0-%DB%B0%DB%B9-%DB%B4%DB%B3-2.jpgنوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/16

مراکز مستقل ترک اعتیاد کودکان، کارایی ندارد

اجتماع > اجتماعی - سیدحسن موسوی‌چلک:
اعتیاد در کودکان موضوعی انکارناپذیر است و نباید به بهانه‌های واهی این موضوع را کمرنگ کنیم.

كودكان و نوجوانان معتاد نیز همانند سایر افراد معتاد نیازمند درمان هستند و باید پس از گذراندن مراحل درمان نیز آنها را رصد كرد تا دوباره به سمت اعتیاد نروند.

مدتی است كه خبرهایی مبنی بر ایجاد مراكز مختص ترك اعتیاد كودكان و نوجوانان مطرح و گفته می‌شود برای این بچه‌ها باید مراكزی جدا از مراكز بزرگسالان تدارك دیده شود تا بچه‌ها در آنجا اعتیاد خود را ترك كنند اما به‌نظر می‌رسد تاسیس مراكز مستقل ترك اعتیاد برای بچه‌ها چندان كار درستی نباشد و می‌توان برای ترك اعتیاد بچه‌ها از مراكز فعلی ترك اعتیاد استفاده كرد؛ البته برای این كار باید بخشی از مراكز را مستقلا به كودكان و نوجوانان معتاد اختصاص داد و آنها را از بزرگسالان جدا كرد.

ضمن اینكه تعداد بچه‌های معتاد در تمامی استان‌ها یكسان نیست و در برخی استان‌ها تعداد این بچه‌ها زیادتر و در برخی دیگر كمتر است و مثلا نمی‌شود برای تعداد انگشت‌شمار كودكان معتاد در یك استان هزینه ایجاد یك مركز ترك اعتیاد شبانه‌روزی با تعداد زیادی پرسنل را متقبل شد.

الان مراكز ترك اعتیاد دارای مجوزی كه وجود دارند می‌توانند با خدمات لازم و تخصصی اعتیاد كودكان و نوجوانان را ترك بدهند. پس راه‌اندازی مراكز مستقل برای ترك اعتیاد این افراد لزومی ندارد. چراكه این مراكز هزینه‌بر بوده و نیازمند وجود پرستار، مددكار، روانشناس و بهیار و... هستند كه باید برای ترك اعتیاد بچه‌ها آموزش‌های لازم را ببینند و وجود اینها در كنار وسایل و ابزاری كه باید در مراكز پیش‌بینی شود، ‌هزینه‌بر است.

در بین این بچه‌ها تعدادی هم هستند كه خانواده‌های بدسرپرست دارند یا بدون خانواده هستند كه این بچه‌ها باید بعد از ترك اعتیاد به مراكز بهزیستی سپرده شوند. الان مهم‌ترین موضوعی كه وجود دارد این است كه باید اعتیاد بچه‌ها را بپذیریم و بعد از ترك اعتیاد آنها را به حال خود رها نكنیم؛ چراكه میزان بازگشت افرادی كه اعتیاد خود را ترك می‌كنند به سمت مواد‌مخدر خیلی زیاد است و این بچه‌ها نیز اگر در ادامه ترك اعتیاد پشتیبانی نداشته باشند و مددكار و روانشناس آنها را تحت نظر نداشته باشد، دوباره به سمت اعتیاد كشیده می‌شوند و تمامی تلاش‌هایی كه برای ترك اعتیاد ‌آنها كشیده شده به هدر می‌رود.

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/16

 

همه در قبال کودک کار مسئولیم

سیدحسن موسوی‌چلک*

در مورد کودکان ذکر چند نکته ضروری است؛ نکته اول اینکه ما کودکان را باید حداقل به دو گروه تقسیم کنیم. نخست کودکان کار که اگر بخواهیم بحث کودکان کار را داشته باشیم، قانون کار مبنای بررسی ماست. کودکان کار خود به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ یک دسته کودکان کاری که زیر 15سال هستند و طبق قانون کار، کار بچه‌های زیر 15سال براساس ماده79 ممنوع است. باز طبق همین قانون کار در ماده80، 15 تا 18ساله‌ها کارگر نوجوان نامیده می‌شوند و درواقع ما کار کودکان 15 تا 18سال را به‌صورت رسمی پذیرفته‌ایم. ماده85 قانون کار هم مشخص کرده بچه‌هایی که مشمول ماده80 می‌شوند، یعنی بچه‌هایی که 15 تا 18‌ساله هستند، باید ساعت کار کمتری داشته باشند و کار به جسم و روحشان آسیب نزند. براساس مقابله‌نامه182 سازمان بین‌المللی کار که به امضای ایران هم رسید، کشورها متعهد شدند که منع مشاغل کودکان را تصویب کنند، یعنی مشاغلی که کودکان نباید اشتغال داشته باشند. این را هم دولت مصوب و ابلاغ کرد که کودکان چه کارهایی را نباید انجام دهند. پس ما گروهی از کودکان را داریم که کارگر نوجوانند و رسما می‌توانند کار کنند، اما از انجام برخی کارها منع شده‌اند. گروه دیگر کودکان خیابانی هستند. کودکانی که خانه‌شان در خیابان است. طبیعتا عوارض و پیامدهای کار برای این کودکان الزاما شبیه همدیگر نیست. نکته‌ای که در گزارش آقای قدیمی مبنی بر آزار 90‌درصد کودکان کار است، الزاما آزار جنسی نیست. این نکته که کارکردن در خیابان خود‌به‌خود عوارض دارد را منکر نیستیم. از تحقیر کردن گرفته تا کار زیادی کشیدن از آنها، آزار محسوب می‌شود. لذا اگر از این زاویه نگاه کنیم، 90‌درصد آزارها، جنسی نخواهد بود و به‌عنوان کسی که سال‌هاست در این حوزه کار کرده‌ام، این آمار را مورد تایید نمی‌دانم و به ‌نظرم باید کمی با دیده تردید به ‌این عدد نگاه کرد.

واقعیت این است که‌ این‌گونه باصراحت و بااطمینان صحبت کردن از این آمار سخت است و این عدد را به‌عنوان یک عدد واقعی نمی‌پذیرم. ما کودکانی را داریم که کار می‌کنند و هزینه‌های خانواده‌شان را تامین می‌کنند، ولی اینکه مورد اذیت واقع می‌شوند، یا به آنها توهین شود، از مصادیق آزار است. ولی اینکه 90‌درصد کودکان کار مورد آزار جنسی قرار بگیرند، عددی است که باید روی آن تامل کرد و بعید است منظور آقای قدیمی آزار جنسی کودکان باشد. ضمن اینکه با فرض خوشبینی احتمالا کسانی که شناسایی شده و به مراکز مراجعه کرده‌اند، به ‌این موضوع اشاره کرده باشند و این بدان‌معنا نیست که الزاما همه کودکان کار مشمول این نوع تجزیه و تحلیل آماری باشند. براساس آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی که سال84 در هیات دولت مصوب شد، 13سازمان مسئولیت دارند. مدیریت آن با بهزیستی است، ولی کمیته امداد، دادگستری، علوم پزشکی، آموزش‌وپرورش، شهرداری، فرمانداری و... مسئولیت‌هایی را برعهده دارند که در آیین‌نامه مشخص شده و براساس آن وظایف هر دستگاه هم کاملا مشخص شده است و هیچ ‌مورد غیرشفافی هم وجود ندارد. بیمه سلامت فعلی، فنی و حرفه‌ای و حتی سیستم قضائی، در قبال این گروه کودکان مسئولیت دارند. نکته قابل توجه‌ اینکه اصلا جمع‌آوری کودکان در هیچ ‌کجای آیین‌نامه نیامده و تنها از «جذب و شناسایی» یاد شده است. درواقع جمع‌آوری این کودکان کار اشتباهی است. بارها و بارها با نگاه سیاسی و فشارهایی که وارد می‌شود جمع‌آوری این کودکان در دستور کار قرار می‌گیرد تا بنا به ملاحظاتی در مقاطع زمانی خاصی به‌ اصطلاح آبروداری کنند، اما واقعیت این است که ‌اینها بچه‌های این مملکت هستند. ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم کودک کار و خیابان را حذف کنیم و اگر بپذیریم که کودک کار و خیابان حذف‌شدنی نیست، باید سازوکار دیگری را پیش‌بینی کنیم که البته در آیین‌نامه هم پیش‌بینی شده، ولی اجرا نشده است. والا کودک کار می‌تواند در کنار کار از سایر حقوق خود نیز بهره‌مند شود، درس بخواند، بهداشت و بیمه و تغذیه مناسب داشته باشد و در کنارش مهارتی هم بیاموزد. وقتی این را بپذیریم که نسبت به کودک کار و خیابان هیچ نقشی نداریم، آن عواملی که باعث شده آنها کودک کار و خیابان شوند، همچنان باقی می‌مانند. بنابراین با جمع کردن آنها از خیابان و با پاک کردن صورت‌مساله کاری پیش نمی‌رود. اگر کار کودک را از او بگیرید به کار زیرزمینی رو خواهد آورد، چون خانواده به ‌این درآمد نیاز دارد. اکثر این کودکان، کسانی هستند که برای تامین معاش خانواده مجبورند در خیابان کار کنند. از طرفی نظام تامین اجتماعی ما هم یک نظام فراگیر نیست و همین حالا که یارانه‌ها سه برابر شده با خط فقر فاصله زیادی دارد. درواقع فاصله زیادی بین حمایت اجتماعی و پرداخت نقدی به خانواده نیازمند با خط فقر وجود دارد و در این صورت نباید انتظار داشته باشیم که بچه‌های خیابان و کار وجود نداشته باشند. درواقع یک‌جاهایی خیابان امن‌تر از خیلی جاهاست، لذا باید مدیریت کنیم و دسترسی به حقوقشان را تسهیل کنیم. آموزش، بهداشت، درمان، بیمه، امنیت و فراغتشان را تامین کنیم. درواقع این راهکار ما را برای مدیریت بهتر این بخش راحت‌تر خواهد کرد. کودک کار به خاطر تامین معاشش مجبور به کار است و حالا که قرار است کار کند، بهتر است یک کار امن داشته باشد. با جمع‌آوری کودکان مساله حل نمی‌شود و بارها این سیستم تجربه شده، اما جواب نداده، در عین اینکه اخلاقی، منطقی و حرفه‌ای هم نیست. آزموده را آزمودن خطاست. در حوزه اجتماعی این روش‌ها هیچ‌گاه جواب نخواهد داد. ما با شیء سروکار نداریم، بلکه با یک انسان سروکار داریم. طبیعتا باید تدبیر مناسب با انسان را برای کارمان اتخاذ کنیم.

* رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

منبع: روزنامه آرمان صفحات 1 و 16

کد خبر: ۲۰۳۴۲۱ | تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۱۶ - شماره: 3462

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/16


 
روز مازندران
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/15

برای فرهنگ دیوار نكشیم

حسن موسوی‌چلك

تصور جریان زندگی بدون ‌فرهنگ، اساسا تصوری محال و غیرممكن است چرا كه فرهنگ تمام زندگی افراد یك جامعه را شامل می‌شود؛ یعنی مجموعه‌ای كه عقاید، آداب، رسوم، صنایع، فناوری و حتی نحوه استفاده از میراث مادی و معنوی كه یك جامعه در خود دارد. اما وقتی صحبت از فرهنگ عمومی می‌شود، در حقیقت درباره بخشی از فرهنگ صحبت می‌كنیم كه قرار است اجماع بیشتری نسبت به آن وجود داشته باشد. به همین دلیل می‌بینیم كه در كشورمان نهادی به اسم شورای فرهنگ عمومی راه‌اندازی می‌شود. هدف از راه‌اندازی شورای فرهنگ عمومی این است كه اگر چنانچه بناست اتفاقی در جامعه بیفتد، آن اتفاق در شورا مورد بررسی قرار بگیرد. در حالی كه می‌بینیم بسیاری از اتفاقاتی كه در غالب فرهنگ عمومی بین مردم رواج یافته و عده بسیاری آن را تایید یا رد می‌كنند، هرگز از مصوبات شورای فرهنگ عمومی ملی نیست. مساله اصلی امروز جامعه ما در تقابل با فرهنگ عمومی این است كه با آمدن تكنولوژی‌ها و فناوری‌های مختلف، شیوه دسترسی مردم به اطلاعات تغییر كرده است. امروز مردم دامنه وسیعی از اطلاعات را در دست دارند كه با سرعت به آنها می‌رسد و دست به دست می‌شود. در چنین دنیایی كه مردم جامعه خودشان در متن اطلاعات و در تقابل با دنیا هستند، نمی‌توانیم دیواری بگذاریم و بگوییم الزاما همان چیزی كه در شورای فرهنگ عمومی تصویب می‌شود، همان باید فرهنگ عمومی مردم جامعه شود و همه از آن پیروی كنند. در حقیقت ما امروز شاهد رفتارهایی در جامعه هستیم كه در مصوبه شورای فرهنگ عمومی نیست اما در ظاهر، كلام و رفتار مردم موج می‌زند. به این ترتیب صراحتا می‌توان گفت شورای فرهنگ عمومی ملی و استانی لزوما تعیین‌كننده تمام مولفه‌های رفتاری مردم كه در حوزه فرهنگ می‌گنجد نیست و اتفاقی كه افتاده این است كه سران كشور برای اینكه بتوانند به برخی عناصر مولفه‌های فرهنگی مانند نامگذاری‌ها، مناسبت‌های خاص، جشن‌ها و آیین‌ها مشروعیت بدهند، شورایی تشكیل داده‌اند كه آنها را تایید یا رد كنند و این در حالی است كه رفتار مردم الزاما وابسته به تایید یا رد فرهنگ عمومی مورد بحث در شوراها نیست و آنها قواعد خاص خودشان را دارند.

منبع: روزنامه اعتماد/14 آبان 1396/ مصادف با روز فرهنگ عمومی و  روز مازندران

 

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/08/15


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی