دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

ترویج روابط انسانی؛ ضرورت جامعه امروز

 

Image result for ‫موسوی چلک‬‎

   

 امسال روز جهانی مددکاری اجتماعی (۲۰ مارس ۲۰۱۹)  و  روز ملی مددکاری اجتماعی 13 رجب و ولادت بزرگترین مددکار عالم اسلام مصادف با ۲۹ اسفند و آغاز عید نوروز شده و این اتفاق بزرگی است.

 

به گزارش ایسکانیوز، دکتر سید حسن موسوی چلک ،رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و کمیسر اخلاق و عضو هیات رییسه منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی در این یادداشت می نویسد: صمیمانه ترین و گرم ترین درودها را تقدیم مددکاران اجتماعی ایران عزیز که سفیران سلامت اجتماعی هستید می کنم و در برابر تلاش های انسانی و حرفه ای شما سر تعظیم فرود می آورم و از تلاش های موثر همه کسانی که در توسعه این حرفه تلاش کردند نیز، سپاسگذارم. فرارسیدن این مناسبت ها را بهانه می کنم تا در دو بخش نکاتی را به استحضار شما بزرگواران برسانم .در بخش اول به شعار سال ۲۰۱۹ فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی که« ترویج اهمیت روابط انسانی» می پردازم. ارتباطی که از آن به عنوان عالی ترین دستاورد بشر یاد می شود که اگر« انسانی» هم باشد می تواند تحولی شگرف در کیفیت زندگی ما ایجاد کند و زمینه را برای « به زیستن اجتماعی» نوع انسانی، بیش از پیش فراهم کند و کمک کند تا عشق در روابط میان ما جایگزین تنفر و کینه و بدبینی شود. همانگونه که قول حافظ شیراز :

از صدای سخن عشق ندیدم خوشتر/ یادگاری که در این گنبد دوار بماند

همچنین ترویج روابط انسانی می تواند انسان ها را از «درد تنهایی» در خانواده و جامعه که بنا به دلایل مختلف، امروزه دامن گیر بسیاری از جوامع شده برهاند و محبت و مهربانی اجتماعی و همکاری و تعامل و احترام به حقوق متقابل را با احترام به تفاوت های افراد که از اصول اساسی مددکاری اجتماعی است، جایگزین کند.

نوع دوستی و نیکی کردن به دیگران از جمله مصادیق روابط انسانی سالم است که خداوند هم در آیه ۵ سوره مبارکه «انسان» به پاداش این رفتار افراد چنین بشارت داده است:

به یقین ابرار و نیکان از جامی می نوشند که با عطر خوشی آمیخته است». (سوره انسان: آیه ۵)

در ادبیات غنی فارسی هم به دفعات به این موضوع توجه شده که شعر زیبای سعدی شیرازی از جمله آنهاست:

بنی آدم اعضای یک پیکرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار

در واقع می توان گفت که روابط انسانی کمک می کند تا حس خوشایند و مثبت زندگی کردن و اعتماد به نفس در میان مردم در روابط بین فردی ساری و جاری باشد تا فقط به داشته های خوب گذشته مان دلخوش نباشیم و حسرت نخوریم و از بی مهری ها گلایه نداشته باشیم. چرا که نیاز همیشگی همه انسان ها در همه جوامع داشتن روابط انسانی سالم است.

روابط انسانی کمک می کند تا حس خوشایند و مثبت زندگی کردن و اعتماد به نفس در میان مردم در روابط بین فردی ساری و جاری باشد

  نکته دوم این است که هر نوع سبک زندگی را که انتخاب می کنیم نباید ما را از انسان بودن دور کند. موضوعی که معلم شهید دکتر علی شریعتی به خوبی به آن اشاره کرده است. آنجا که می گوید:

«فرزندم! تو می توانی هرگونه « بودن» را که بخواهی باشی، انتخاب کنی. اما آزادی انتخاب تو در چارچوب حدود « انسان بودن» محصور است

در بخش دوم به موضوع مددکاری اجتماعی اشاره می کنم. در حالی وارد شصت و دومین سال تاسیس علمی مددکاری اجتماعی در ایران می شویم که چند سال است که انجمن مددکاران اجتماعی ایران به عضویت فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی که سابقه ای حدود یک قرن دارد، در آمده است و برگزاری نخستین کنگره ۶۰ سالگی مددکاری اجتماعی در ایران فرصتی شد تا این ارتباط تقویت شود و حضور مستمر مددکاران اجتماعی در کنفرانس ها و مجامع بین المللی در سال گذشته خود گویای این موضوع است. بر این باورم که در تعاملات جهانی چند اقدام را می توانیم انجام دهیم:

چند سال است که انجمن مددکاران اجتماعی ایران به عضویت فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی که سابقه ای حدود یک قرن دارد، در آمده است

  بهره گیری از تجارب و دانش روز جهانی و انتقال به جامعه مددکاری اجتماعی در ایران

·         مستند سازی اقدامات ایران و انعکاس به جامعه جهانی

·         برگزاری همایش ها و کارگاه های آموزشی مشترک

·         برگزاری تور های علمی مشترک

·         حضور مستمر و موثر در سیاستگذاری های مرتبط با مددکاری اجتماعی در جهان

·         انجام پژوهش های مشترک

·         تقویت تعاملات جهانی در چارچوب مقررات کشور

·         انعقاد تفاهم نامه های همکاری با کشور های عضو فدراسیون جهانی ( در حال حاضر با ۸ کشور و ۹ انجمن این تفاهم نامه امضاء شده است)

·         بهره گیری از ظرفیت های جهانی برای نهادینه سازی مولفه های مرتبط با تعریف جدید جهانی مددکاری اجتماعی

·         برنامه ریزی و اهتمام به تولید دانش بومی و تاثیر گذاری در تولید دانش مددکاری اجتماعی در جهان

ضمن سپاس مجدد از همه مددکاران اجتماعی و مدیرانی که در توسعه و تقویت مددکاری اجتماعی در ایران تلاش می کنند بهترین ها را برای همه شما آرزو می کنم و در پایان، با این بیت مولوی همراه می شوم :

در این خاک، در این خاک، در این مزرعه پاک

بجز مهر، به جز عشق، دگر تخم نکاریم

انتهای پیام/ایسکا نیوز/ سه‌شنبه 28 اسفند 1397 - 08:15

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/28
 • وشنبه / ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۰:۴۰
 •  دسته‌بندی: خانواده
 •  کد خبر: 97122613885
 •  خبرنگار : 71582

«چهارشنبه سوری» فرصتی برای خلق شادی‌های گروهی

چهارشنبه سوری امین‌ آبادی‌ها

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی «چهارشنبه سوری» را فرصتی برای خلق شادی‌های گروهی دانست و گفت: باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم چرا که در غیر این صورت مردم راه‌های دیگری را برای شادی انتخاب می‌کنند و چه بسا این شادی‌ها کاذب بوده و آثار مخربی هم داشته باشد.

سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از نیازهای جامعه کنونی ما ایجاد بسترهایی برای افزایش نشاط اجتماعی در جامعه است، افزود: در این راستا استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی می‌تواند یکی از راهکارها برای افزایش نشاط اجتماعی باشد. چهارشنبه سوری که در بسته فرهنگی و اجتماعی نوروز قرار دارد از جمله این آئین‌ها است.

وی افزود: با توجه به تأکیدات انجام شده بر روی تقویت هویت ملی که شامل هویت اسلامی -ایرانی است، می‌توان چهارشنبه سوری را به عنوان یک فرصت برای خلق شادی‌های گروهی دانست.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ شادی باید در عرصه سیاست گذاری‌های اجتماعی، فرهنگی، سبک زندگی روابط انسانی و بین فردی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: شاید بتوانیم بگوییم که در چندین سال قبل به گونه‌ای با چهارشنبه سوری برخورد کردیم که امروز به جایی رسیدیم که فقط می‌خواهیم چهارشنبه سوری بیاید و برود! در حالی که در گذشته این رسم، فرصتی فرهنگی برای افزایش صمیمیت بین اعضای خانواده، همسایگان و افراد محل بود که توسط خود مردم مدیریت و اجرا می‌شد.

موسوی چلک با تاکید بر اینکه بیش از هر زمانی نیاز به تقویت روابط انسانی بین مردم داریم، تصریح کرد: خلأ روابط انسانی سالم به شکل‌های مختلف پیامدهای منفی برای مردم و جامعه به همراه دارد، لذا نه تنها حفظ و ترویج آئین‌هایی که مغایر با قوانین کشور نیست باید سرلوحه سیاستگذاری‌ها برنامه‌ریزی‌ها قرار بگیرد، بلکه باید به دنبال خلق شادی‌های گروهی باشیم.


وی ادامه داد: این موضوع از آن جهت ضرورت دارد که به دلیل ساختار خانواده و تغییر سبک زندگی کاهش روابط محلی و فشارهای مختلفی که مردم تحمل می‌کند موضوع شاد باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.


رئیس انجمن مددکاری اجتماعی با بیان اینکه شادی حق مردم است، گفت: مردم نیز باید در این راه عامل شادی باشند. فراموش نکنیم که استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی می‌تواند زمینه ارتقای سلامت روانی و اجتماعی را فراهم کند. باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم چرا که در غیر این صورت مردم راه‌های دیگری را برای شادی انتخاب می‌کنند و چه بسا این شادی‌ها کاذب بوده و آثار مخربی هم داشته باشد.

موسوی چلک در ادامه گفت: بهتر است بیش از آنکه از آثار منفی که چهارشنبه سوری بگوییم از کارکردهای مثبت آن صحبت کنیم.

انتهای پیام/ایسنا/دوشنبه 26 اسفند 97

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/27
Image result for ‫ولادت امام جواد‬‎نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/25

جمعیت ۹ درصدی سالمندی در ایران ، نیازمند سیاستگذاری و توجه

مصرف مسکن در سالمندان

اگرچه ایران در بازه زمانی موسوم به «پنجره جمعیتی» قرار دارد اما پیش‌بینی برخی جمعیت‌شناسان نشان می دهد که سالمندان تا سال ۱۴۳۰، سهم ۲۴ درصدی از کل جمعیت کشورمان را به خود اختصاص خواهند داد. جمعیتی که اگر به نیازهای آن توجه نشود، برای کشور بحران زا خواهد بود.

به گزارش ایسنا، براساس آخرین آمارهای سازمان ملل در سال گذشته میلادی، ۹۶۰ میلیون نفر معادل ۱۳ درصد از ساکنان کره زمین از ۶۰ سالگی عبور کرده‌اند، جمعیتی که سالانه ۳ درصد به تعداد آنها افزوده می‌شود؛ این رقم که در ایران حدود پنج درصد از جمعیت است و روز به روز به تعداد آن افزوده می‌شود، به خدمات و شرایط متفاوت و البته ویژه اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی نیاز دارد تا سالهای فراغت از اشتغال رسمی را با آرامش و البته با کیفیت سپری کند.

ایران در حوزه رشد و افزایش شیب سالمندی جزو کشورهای اول دنیا به شمار می‌آید

به گزارش ایسنا، محسن سلمان نژاد، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان با اشاره به تصویب قانون سالمندان در سال ۱۳۸۳، گفت: دبیرخانه شورای ملی سالمندان از زمان تصویب این قانون ذیل برنامه سوم توسعه کشور در سازمان بهزیستی راه اندازی شد.

وی با اشاره به این که رئیس سازمان بهزیستی دبیری شورای ملی سالمندان را بر عهده دارد، اظهار داشت: شورای ملی سالمندان در گردهمایی مجموعه‌ای از وزارت خانه‌ها و سازمان‌های مرتبط با موضوع سالمندی که اغلب وزارت خانه‌ها را شامل می‌شود فعالیت می‌کند. این شورا در پنج سال گذشته مورد توجه بیشتری واقع شده است و دبیرخانه شورای ملی سالمندان در سال‌های اخیر به فکر تدوین یک منشور با عنوان سالمندی است.

سلمان نژاد با اشاره به وضعیت ایران در حوزه سالمندی، توضیح داد: در حال حاضر ایران در حوزه رشد و افزایش شیب سالمندی جزو کشورهای اول دنیا به شمار می‌آید. در کشور فرانسه نرخ رشد ۷ درصدی سالمندان در مدت زمان حدودی ۱۵۰ سال به ضریب رشد ۲۲ درصدی رسیده است، در حالی که این میزان از رشد سالمندی در این در مدت زمان سی ساله در حال وقوع است.

وی در ادامه اضافه کرد: اگر پدیده سالمندی مورد بررسی و سیاست گذاری قرار نگیرد، بدون شک کشور در سال‌های آینده از ذیل این موضوع به بحران‌های اقتصادی و اجتماعی متعددی آغشته می‌شود.

حوزه اجتماعی کشور عقب تر از نیازهای سالمندان

سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران نیز با اشاره به این که پدیده سالمندی بحران امروز کشور نیست، گفت: اگر پدیده سالمندی مورد برنامه ریزی و سیاست گذاری قرار نگیرد در آینده به بحران مبدل خواهد شد. افزایش امید به زندگی و کاهش رشد باروری کشور ایران را با شرایط مواجه می‌کند که جزو جمعیت بالای سالمندی شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به این که سیاست گذاری‌های مختلف کشور باید متناسب با تغییرات جمعیتی به روز بشوند، عنوان کرد: متأسفانه حوزه اجتماعی کشور بسیار عقب تر از نیازهایی است که حتی سالمندان امروزی دارند.

وی با اشاره به این که سالمندان امروزی از خدمات اجتماعی خوبی برخوردار نیستند، تصریح کرد: عموم سیاست گذاری‌های حوزه سالمندی توجه بسیار کمی را بر ابعاد اجتماعی این پدیده دارند.

سیدحسن موسوی با اشاره به این که سالمندان یکی از گروه‌های هدف مددکاران اجتماعی هستند، عنوان کرد: در حال حاضر در دانشگاه جامع علمی و کاربردی دانشجویان می‌توانند در حوزه مددکاری اجتماعی با گرایش سالمندی به تحصیل مشغول شوند. پذیرش اجتماعی سالمندان و تسهیل دسترسی سالمندان به منابع اجتماعی نقش بسیار کلیدی را در حوزه سالمندی دارد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان این که سیاست‌های مختلف موجود در حوزه سالمندی ایران بیشتر به حوزه درمان و مراقبت معطوف شده است، تصریح کرد: عدم توجه کافی به حمایت‌های روانی و اجتماعی سالمندان برای این حوزه یک غفلت دیرینه ای است که تا به امروز ادامه دار بوده است.

وی با اشاره به این که حوزه اجتماعی ایران نتوانسته اهمیت موضوع سالمندی در بخش اجتماعی را نشان بدهد، اذعان داشت: بخش عمده‌ای از سندهای موجود در حوزه سالمندی کشور وجه قالب غیر اجتماعی دارد.

۲۸ درصد از کل بازنشستگان تأمین اجتماعی را بازنشسته‌های پیش از موعد تشکیل می‌دهند

به گزارش ایسنا، مریم فروزان، معاون امور بازنشستگی سازمان تأمین اجتماعی نیز با بیان اینکه در حال حاضر ۴۲ میلیون نفر در ایران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند، گفت: حدود ۲۸ درصد از کل بازنشستگان تأمین اجتماعی را بازنشسته‌های پیش از موعد تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به فعالیت‌های سازمان بیمه تأمین اجتماعی، گفت: در حال حاضر ۴۲ میلیون نفر در ایران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند، به عبارت دیگر ۵۲ درصد از جمعیت کشور تحت پوشش این سازمان مورد حمایت بیمه‌ای قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به تدابیر سازمان تأمین اجتماعی در حوزه رفاه مستمری بگیران، اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۴۵ درصد از مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی سنی بالای ۶۵ سال دارند، چرا که بازنشستگان با سن جوان در این سازمان مشغول دریافت خدمات بیمه‌ای هستند.

معاون امور بازنشستگی سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به بازنشستگی‌های زودهنگام در سازمان تأمین اجتماعی، عنوان کرد: حدود ۲۸ درصد از کل بازنشستگان تأمین اجتماعی را بازنشسته‌های پیش از موعد تشکیل می‌دهند.

وی افزود: بازنشستگی‌های پیش از موعد باعث شده تا سازمان تأمین اجتماعی خیلی زودتر از حد معمول به برخی از مراحل برسد. در زمان راه اندازی سازمان تأمین اجتماعی در قانون آن زمان عنوانی یا محتوای بازنشستگی پیش از موعد وجود نداشت، در حالی که این محتوا در شرایط خاص و به صورت مقطعی در برخی از شهرستان‌ها یا مشاغل سخت اجرایی می‌شد. در دهه گذشته قوانینی مورد تصویب قرار گرفت که علاوه بر افزایش تعداد مستمری بگیران، باعث شد تا بندهای مربوط به مشاغل سخت در مرحله اجرا باقی بماند.

معاون امور بازنشستگی سازمان تأمین اجتماعی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، با اشاره به آمار بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در دهه‌های گذشته، توضیح داد: در بازه زمانی سال ۶۰ تا ۸۵ سازمان تأمین اجتماعی حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بازنشسته از این سازمان خدمات دریافت می‌کردند. در حالی که از سال ۸۵ تا ۹۵ همین تعداد به جمع مستمری بگیران سازمان اضافه شده‌اند.

وی با اشاره به کارکردهای سازمان تأمین اجتماعی در کشور، عنوان کرد: سازمان تأمین اجتماعی یک سازمان بیمه گر است و بر همین اساس نقش حمایتی در کشور ندارد.

مریم فروزان با اشاره به فعالیت‌های سازمان تأمین اجتماعی در راستای ارتقای رفاه بازنشستگان، اضافه کرد: پرداخت مستمری و مزایای جنبی، تعهدات بلند مدت و ارائه خدمات رفاهی و غیر حضوری سه قالب کلی از خدماتی هستند که سازمان تأمین اجتماعی در دستور کار قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۹۶ سازمان تأمین اجتماعی مستمری‌های این سازمان سالیانه افزایش پیدا می‌کنند، تصریح کرد: حق عائله مندی، حق اولاد، حق سنوات، کمک هزینه همسر متکفل فرزند و هزینه عیدی از جمله خدماتی است که از سمت سازمان تأمین اجتماعی به مستمری بگیران ارائه می‌شود.

داریوش پناهی زاده معاون اداره کل درمان مستقیم و مسئول برنامه سالمندی معاونت درمان سازمان تأمین اجتماعینیز با اشاره به رشته رزیدنتی سالمندی در ایران، گفت: رشته طب سالمندی مانند سایر رشته‌ها وقتی در دانشگاه‌ها مورد پذیرش دانشجو قرار می‌گیرد، باید طب فرآیند قانونی مورد پذیرش دانشگاه‌ها قرار بگیرد.

وی با اشاره به این که طب سالمندی رشته جدیدی است، اظهار کرد: فرآیند طب سالمندی همانند سایر رشته‌های دانشگاهی باید از  شورای عالی بیمه سپری شده و مورد تصویب قرار بگیرد، بر همین اساس در صورت تصویب این رشته دانشگاهی در شورای عالی بیمه طب سالمندی می‌تواند ذیل خدمات بیمه قرار بگیرد.

معاون اداره کل درمان مستقیم و مسئول برنامه سالمندی معاونت درمان سازمان تأمین اجتماعی افزود: ارائه خدمات در حوزه طب سالمندی هزینه‌های سازمان‌های بیمه گر را افزایش نمی‌دهد، در حالی که باید مورد تصویب دقیق شورای عالی بیمه قرار بگیرد.

سازمان‌های بیمه گر هزینه درمان‌ها و نگهداری‌های طولانی مدت سالمندان پرداخت نمی‌کنند

رضا فدایی وطن، رئیس برد سالمندی وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه به دلیل نیازی که یک سالمند به مرکز توانبخشی دارد سازمان بیمه گر باید حمایت‌های متعددی را به عمل بیاورد، گفت: بیشترین تعهدات سازمان‌های بیمه گر در موضوع سالمندی به پدیده‌های حاد مربوط می‌شود. سازمان‌های بیمه گر از بدو تولد یک فرد هزینه‌های بیمه‌ای افراد را شروع کرده و تا میانسالی ادامه می‌دهند، در حالی که این سازمان‌ها پاسخگوی نیازهای مختلف دوران سالمندی افراد نیستند.

رئیس برد سالمندی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سازمان‌های بیمه گر هزینه درمان‌ها و نگهداری‌های طولانی مدت سالمندان پرداخت نمی‌کنند، اظهار داشت: در سراسر دنیا سازمان‌های بیمه گر تعدادی از درمان‌ها را برای پرداخت هزینه مقبول نمی‌دانند که از جمله آنها می‌توان به عمل‌های زیبایی اشاره کرد اما بدون شک حضور یک سالمند در مرکز توانبخشی یا نگهداری به دلیل افزایش زیبایی یا اعمالی مانند این نیست، بر همین اساس به دلیل نیازی که یک سالمند به مرکز توانبخشی دارد سازمان بیمه گر باید حمایت‌های متعددی را به عمل بیاورد.

وی با بیان این که بیمه‌ها هزینه‌های درمان در خانه را پرداخت نمی‌کنند، عنوان کرد: در بسیاری از مواقع یک سالمند درمان‌های مورد نظر در بیمارستان را باید در محل خانه خود دریافت کند و تفاوت چندانی با نوع بیمارستانی درمان ندارد. عدم حمایت سازمان‌های بیمه گر از درمان‌های خانگی باعث می‌شود تا میزان تخت‌های بیمارستانی در کشور با کاهش رو به رو شود.

احمد همتی، عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی با اشاره به محدودیت‌های موجود در منابع حوزه بهداشت و درمان کشور، گفت: جمعیت سالمندی ایران در حال حاضر روز به روز رو به افزایش است، بنابر این کشور باید با این وضعیت خود را تطبیق دهد.

وی با اشاره به این که بسیاری از سالمندان ایران حقوق یا مستمری بگیر هستند، عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی سعی داشته  حقوق سالمندان را با وضعیت آنها متناسب سازی کند. درآمد خانواده از مهم‌ترین ارکان مؤثر در میزان سلامت خانواده است ودر حال حاضر دولت مکلف شده تا حقوق‌ها را به تناسب با زندگی افراد همسان کند.

سالمندی همیشه به سیاستگذاری نیاز دارد

دکتر نسیبه زنجری عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سازمان توانبخشی و بهزیستی با اشاره به اینکه کشور ایران در حال حاضر با بحران سالمندی روبرو نیست، گفت: جمعیت ۹ درصدی سالمندی در ایران باعث شده تا هرم جمعیتی کشور در حال حاضر قشر جوان را بیشتر نمود دهد.

وی با اشاره به اینکه سالمندی یک مساله اجتماعی است، اظهار داشت: یک مساله اجتماعی زمانی شکل می‌گیرد که افراد احساس می‌کنند نیازهای آنها برطرف نشده است. وقتی افراد از میانسالی گذار به سمت سالمندی می‌کنند با مشکلات متعددی روبرو می‌شود، یعنی علاوه بر مشکلات بازنشستگی با موضوع بیوه شدن یا آشیانه خالی نیز مواجه می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه سالمندی همیشه به سیاستگذاری نیاز دارد، تصریح کرد: سالمندی چالشی است که با برنامه ریزی و سیاست گذاری‌های مطلوب به فرصت تبدیل می‌شود.

انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/25

کارشناسان در گفت و گو با همشهری از فرصت جشن چهارشنبه سوری برای ایجاد نشاط اجتماعی می گویند

شادی چهارشنبه سوری را نسوزانیم


گزارشImage result for ‫موسوی چلک‬‎

محمدصادق خسروی‌علیا ـ خبرنگار

 هفته گذشته وزیر کشور از مردم خواست که اگر انتقاد و یا توصیه‌هایی برای کمک به شورای اجتماعی در زمینه نشاط اجتماعی دارند، آنها را به دبیرخانه شورای اجتماعی ارائه کنند. عبدالرضا رحمانی فضلی، اقدامات کارگروه دائمی «نشاط اجتماعی» را این‌طور شرح داد:« مباحث کارشناسی بسیار زیادی در کمیته‌ها مطرح شد. از مباحث نظری و فلسفه بحث نشاط که نشاط موضوعی است که به درون انسان‌ها بازمی‌گردد و موجب ثبات آرامش و رضایتمندی شده تا جلوه‌های بیرونی آن که شادی است. در این جلسه پیشنهاداتی برای برنامه‌های کوتاه‌مدت ارائه شد که با اجرای آنها توسط دستگاه‌های اجرایی به‌عنوان زمینه ساز و بستر ساز مشارکت واقعی مردم، می‌توانیم فضای نشاط را در جامعه افزایش دهیم.
 
این در حالی است که به زعم کارشناسان، در کشورما ظرفیت‌های بسیاری مانند آیین چهارشنبه‌سوری وجود دارد که به راحتی می‌توان با برگزاری آنها نشاط اجتماعی را فراهم کرد. اما این مداخله دیوان سالاری دستگاه‌ها و سازمان‌های کشور است که مانع گسترش نشاط و شادی در اجتماع می‌شود. در واقع آنچه کارشناسان این حوزه برای ترویج و گسترش نشاط اجتماعی نسخه می‌کنند نقطه مقابل نظر وزیر کشور است. جامعه‌شناسان معتقدند؛ برای ایجاد یک اجتماع بانشاط باید برگزاری آیین‌ها و رویدادهای ملی و مردمی را مانند گذشته به‌عهده مردم سپرد و مسئولان در برگزاری این مراسم در کنار مردم و همراه باشند نه در مقابل آنها. با توجه به آنکه در آستانه چهارشنبه‌سوری هستیم صاحب‌نظران این آیین را غنیمتی می‌دانند برای افزایش نشاط اجتماعی و تعامل بیشتر مسئولان با مردم. اما به شرط آنکه به مردم اعتماد کنند و برگزاری مراسم را به‌دست آنها بسپارند.
 
در این‌باره رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور با تأکید بر ضرورت برگزاری آیین‌هایی مانند چهارشنبه‌سوری در فضای اجتماعی کنونی، گفت:« مردم امروز بیش از گذشته تشنه شادی هستند. آنها به نشاط‌های سالم و بی‌خطر نیاز دارند. چهارشنبه‌سوری یکی از نمادهای فرهنگ شادمانه در کشور ماست. چهارشنبه‌سوری فرصتی بود برای ایجاد شادی‌های بی‌خطر. این آیین با محوریت مردم برگزار می‌شد. متأسفانه با مداخلات غیرمرتبطی که صورت گرفت، با ممیزی‌هایی که به‌کار گرفته شد، فضایی ایجاد شده که امروز لحظه شماری می‌کنیم این آیین شادمانه هر چه زودتر تمام شود. درحالی‌که در گذشته همه لحظه شماری می‌کردند که چهارشنبه‌سوری هر چه زودتر فرا رسد اما حالا با این آیین کاری کرده‌ایم که ازنامش هراسانیم

 به باور سیدحســـــــــن موسوی چلک در پی سیاستگذاری‌های غلط، امروز یک آیین شادمانه - چهارشنبه‌سوری- به یک تهدید تبدیل شده است:«این سیاستگذاری غلط در حالی اجرایی می‌شود که ما امروز بیش از هر زمانی به ترویج فرهنگ شادی و نشاط در اجتماع نیازمندیم. اگر مسئولان هوشمند باشند ظرفیت‌هایی مثل چهارشنبه‌سوری را حفظ می‌کنند و حتی در کنار آن ظرفیت‌های دیگری را نیز برای ایجاد شادی‌های گروهی خلق می‌کنند.» او درباره راهکار برگزاری یک چهارشنبه‌سوری بی‌خطر معتقد است:«اگر همین امسال فضا را به‌گونه‌ای فراهم کنیم که به مردم این‌طور القا شود که مانند گذشته اختیار با خودشان است و می‌توانند این آیین را برگزار کنند، درصورت ترویج این رویکرد در میان مردم، آنها متوجه خواهند شدکه باورشان کرده‌ایم، پس در نتیجه خود مردم پیشگام خواهند شد و بی‌تردید چهارشنبه‌سوری کم خطری را برگزار می‌کنند
 
موسوی چلک با انتقاد از برخوردهای آمرانه برخی که تصور می‌کنند با این روش‌ها می‌توانند آسیب‌ها را کاهش دهند، توضیح داد:« وقتی به مردم می‌گوییم«برخورد می‌کنیم» پس باید منتظر عواقب به کاربردن چنین لحنی باشیم. به جای آنکه بگویند«مادر کنار مردم چهارشنبه‌سوری را برگزار می‌کنیم» از الفاظ آمرانه و تهدید آمیز استفاده می‌کنند. نتیجه به‌کار بردن چنین فرامین تهدید آمیزی نسبت به مردم، بی‌تردید واکنش‌ها و مقاومت‌هایی از سوی آنها را در پی دارد. مردم در مقابل چنین لحن و به‌کار بردن چنین الفاظی به‌اصطلاح « گارد» می‌گیرند و در نتیجه این سیاست‌های ضربتی، از چهارشنبه‌سوری نشاط‌زدایی می‌کند و آن را به فرصتی برای مطالبات نهفته مردم تبدیل می‌کند

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور ادامه داد: « در گذشته چهارشنبه‌سوری مردم را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کرد. این آیین روابط انسانی را تقویت می‌کرد؛ به‌طوری‌که از هفته‌ها قبل از فرارسیدن چهارشنبه‌سوری مردم دست به‌کار می‌شدند و با تهیه آذوقه، شیرینی و... برای برگزاری این آیین وارد یک مشارکت صمیمانه می‌شدند. همسایه‌ها، اقوام و خویشان به بهانه این آیین فرصتی برای با هم بودن و نشاط پیدا می‌کردند. در واقع آیین چهارشنبه‌سوری صمیمیت بین مردم را افزایش می‌داد. الان نیز چاره‌ای جز این نداریم که چهارشنبه‌سوری را مانند گذشته به مردم بسپاریم. می‌گویند محله محور و منطقه محور شود؛ اما به‌نظر من باید این آیین کوچه‌محور شود. اجازه بدهیم مردم چهارشنبه‌سوری را در کوچه هایشان برگزار کنند. با رویکرد برخورد و رعب و وحشت نمی‌توان از خطرات چهارشنبه آخر سال کاست. چراکه برخورد قهری، واکنش مردمی را در پی دارد
موسوی چلک پرتاب نارنجک‌ها در چهارشنبه‌سوری را نتیجه مدیریت ناکارآمد در حوزه برگزاری این آیین می‌داند و در این زمینه این‌طور تحلیل می‌کند: « هویت ما در تمام اسناد سیاستی اسلامی - ایرانی تعریف شده است. لذا ما نمی‌توانیم هویت ملی را از مردم بگیریم و در واقع حق آن را نداریم

 این کارشناس در پایان توصیه‌ای به مردم می‌کند تا آنها بتوانند چهارشنبه‌سوری پر نشاط و بی‌خطری را تجربه کنند:«مردم اجازه ندهند کسی از چهارشنبه‌سوری استفاده کند. وقتی آیین چهارشنبه‌سوری با خانواده برگزار شود کسی جرأت تعرض پیدا نمی‌کند. پس امسال چهارشنبه‌سوری را در کوچه‌ها و در کنار خانواده برگزار کنیم. چراکه تخطی و رفتار مجرمانه زمانی رخ می‌دهد که فرد احساس کند در گمنامی است. در کنار خانواده بودن، به راحتی می‌تواند خیلی از هیجانات کاذب را کنترل کند و فضایی برای صمیمیت و باهم بودن در محیطی بی‌خطر را فراهم سازد

کارشناسان معتقدند پرتاب نارنجک‌ها در چهارشنبه‌سوری نتیجه مدیریت ناکارآمد در حوزه برگزاری این آیین است و به باور آنها باید این آیین ملی مانند گذشته توسط مردم برگزار شود.منبع: روزنامه همشهری.20 اسفند 97


نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/21
ولع خرید ما را به‌کجا می‌برد؟سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با همشهری تحلیل می‌کند

ولع خرید ما را به‌کجا می‌برد؟

گفت‌وگو:

چرا ما برای خرید خودرو، گوشت، مواد شوینده و دستمال‌کاغذی صف می‌کشیم؟ پاسخ این پرسش تلخ را سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با همشهری تشریح می‌کندبه عقیده او، علت‌العلل وضعیت موجود، پایین بودن سرمایه اجتماعی و نا اطمینانی نسبت به آینده است و قطعا بازنده این بازی‌ها مردم هستند؛ هرچند مقصر اصلی ماجرا خودشان نبوده‌اند.

اینکه ما برای خرید کالاهای مختلف صف می‌کشیم و مثلا برای خرید خودروهایی که خودمان آنها را گران و بی‌کیفیت می‌دانیم، دست به ماشه می‌شویم ناشی از چه تحولی در ساختار اقتصادی یا اجتماعی است؟

ما با یک واقعیت به نام «نااطمینانی در جامعه» مواجهیم که پی‌درپی نگرانی را به جامعه تزریق می‌کند. پژوهشی که سال گذشته در تهران انجام شد نشان داد که در میان عوامل استرس‌آور برای شهروندان، نگرانی از ناتوانی در تأمین معیشت، یکی از 6عامل اصلی بوده است. عامل دیگر، احساس تنهایی است؛ پدران ما از بسیاری امکانات رفاهی امروز محروم بودند اما از پشتوانه توجه مردم به یکدیگر برخوردار بودند درحالی‌که آنچه امروز ما را زجر می‌دهد، بی‌تفاوتی است و اینکه به‌اصطلاح هر کسی کلاه خودش را نگه می‌دارد. در این میان تحولات حوزه اقتصاد نیز با حوزه ایجاد امنیت روانی اجتماعی ارتباط تنگاتنگی دارد و می‌تواند به بهبود تا تخریب آن منجر شود؛ همانگونه که امروزه به‌واسطه تحولات شدید و ضربتی اقتصادی، ما در حال از دست دادن امنیت روانی خود هستیم. از سوی دیگر، به دلایل مختلف، سرمایه اجتماعی در ایران بالا نیست و مدیریت اقتصاد مقاومتی بدون سرمایه اجتماعی امکان‌پذیر نخواهد شد. برای تشریح این موضوع می‌توان نیم‌نگاهی به توسعه هند داشت. گاندی با دست‌خالی کشورش را به استقلال رساند. هدف او پس از استقلال سیاسی، استقلال اقتصادی بوده و حالا می‌خواهد در کنار چین به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان تبدیل شود. هندی که مستعمره مطلق انگلیس بود با سرمایه اجتماعی رشد کرد و رفتار اقتصادی گاندی بود که مردم را برای رسیدن به هدف متحد کرد.

ما در مسئولان کشور این رفتار را نمی‌بینیم؟

متأسفانه برخی از رفتارهای ما نه‌تنها سرمایه اجتماعی را ایجاد نکرد بلکه به کاهش شدید آن منجر شد. اختلاف‌های میان مسئولان، عملکرد آقازاده‌ها و... کاهش سرمایه اجتماعی را تشدید کرده است. اینکه عروسی فرزند یکی از مدیران ارشد با هزینه گزاف برگزار می‌شود روی مردم تأثیر منفی دارد. ما با سرمایه اجتماعی می‌توانیم به توسعه اقتصادی برسیم اما با توسعه اقتصادی لزوما به سرمایه اجتماعی نمی‌رسیم. ما مسیر را برعکس می‌رویم.

شاید این خصوصیت جهان مدرن باشد که توسعه اقتصادی به ایجاد یا حفظ سرمایه اجتماعی تقدم پیدا کرده است.
نه. ژاپن مدرن‌ترین کشور است اما سرمایه اجتماعی خود را نیز حفظ کرده و حتی افزایش داده است. ژاپن از 2 مؤلفه توسعه سرمایه اجتماعی و توسعه سرمایه انسانی برای دست‌یافتن به توسعه اقتصادی استفاده کرد. کشورهای اسکاندیناوی هم با این 2شاخص به وضعیت فعلی رسیده‌اند که بالاترین میزان رفاه، آرامش، شفافیت، سلامت و رضایت را دارند.

اگر 3‌ماه پیش کسی می‌گفت پراید را 37میلیون می‌فروشیم صدای همه بلند می‌شد اما حالا مردم ما برای خرید پراید 37میلیونی در صف می‌ایستند و آن را می‌خرند. عامل آن چیست؟

نااطمینانی نسبت به آینده باعث این اتفاق شده است. در حقیقت روند افزایش قیمت‌ها به‌گونه‌ای بوده که هر چه زمان گذشته، اگر سرمایه‌گذاری نکردیم عقب افتاده‌ایم درحالی‌که در این مسابقه، بازنده اصلی هم مردم هستند. برای اینکه رفتار اقتصادی مردم را مدیریت کنید نیازمند سرمایه اجتماعی هستید. در زلزله چند سال قبل ژاپن کلیپ‌هایی منتظر می‌شد که طرف فقط یک نان یا یک بطری آب از امدادگران می‌گرفت اما در کشوری که سرمایه اجتماعی پایینی داشته باشد طرف در یک چادر زندگی می‌کند و چند چادر دیگر هم می‌گیرد! اگر سرمایه اجتماعی بالا باشد، مردم خودشان مدیریت می‌کنند و اجاره نمی‌دهند کسی در دام‌هایی مانند فروش خودروی بی‌کیفیت بیفتد. مردم ما می‌دانند که قیمت پراید رقم‌های فعلی نیست اما بی‌اطمینانی آنها از آینده و تجربه تلخی که درکاهش ارزش نقدینگی خود دارند، باعث می‌شود وارد صفی شوند که نتیجه آن باخت خودشان است.

راه‌حل چیست؟

مردم اطمینان ندارند. تجربه ثابت کرده است برنامه‌ریزی‌های اقتصادی ما در شرایطی شبیه امروز موفقیت‌آمیز نبوده و هر کسی دست‌به‌کار خرید و انبارسازی کالا نشده بعدا مجبور شده در آینده با قیمت بالاتری آن را خریداری کند؛ پس یک شهروند وقتی اطمینانی به مدیریت اقتصادی در کشور ندارد، لااقل برای اینکه خود را مدیریت کند، به فروشگاه هجوم می‌برد. چرا مثلا در کشوری مانند آلمان، جرأت نمی‌کنند قیمت‌ها را بالا ببرند؟ دلیل این است که سرمایه اجتماعی بالاست، مردم به‌درستی حقوق خود را مطالبه می‌کنند و حاکمیت نیز خود را پاسخگو می‌داند. فروشنده هم می‌فهمد که مردم به‌دلیل نا اطمینانی وارد صف می‌شوند و برای همین کالاهای موجود در انبار خود را نیز با جهش قیمت می‌فروشد چون می‌داند این مردم، مردمی نیستند که مقابل این تجارت غیرانسانی و غیرمنصفانه بایستند و به‌دلیل اینکه سود می‌کند به اخلاق اهمیتی نمی‌دهد؛ غافل از اینکه این رفتار چه عوارض خطرناکی برای کشور خواهد داشت.
چه عوارضی؟

در این شرایط بی‌تفاوت، فردگرا و منزوی شدن مردم بدترین عوارضی است که بروز می‌کند و امید را به‌عنوان موتور محرکه کشور خاموش می‌کند. وقتی مردم از مدیران ناامید شوند، آن‌وقت خودشان تصمیم می‌گیرند که گلیمشان را چگونه از آب بیرون بکشند و در نتیجه، بی‌قانونی، هرج‌ومرج و بی‌تفاوتی به حقوق متقابل در جامعه نهادینه می‌شود و در کنار آن وقتی افراد نتوانند اقتصاد خود را تأمین کنند، ارتکاب به جرم، سرقت، بی‌ثباتی خانواده‌ها، افزایش خشونت‌های فردی و اجتماعی، تعرض به قوانین و... نیز در جامعه تشدید می‌شود. در این فرایند شرکت فقط سود آنی خود را می‌بیند و فهم درستی از امنیت اجتماعی پایدار ندارد. مدیرعامل این شرکت باید به مجمع گزارش بدهد و سهامداران هم به سود ایجاد شده اهمیت می‌دهند، نه آسیبی که به سرمایه اجتماعی وارد می‌شود. در جنبه دیگر، وقتی اختلاس‌هایی صورت می‌گیرد و مردم این رفتارها را می‌بینند، اطمینان به مدیران اقتصادی را از دست می‌دهند. مثلا در بازار ارز وقتی مدیریت تغییر می‌کند، قیمت ارز شدیدا افت می‌کند اما بازهم وقتی مردم حس می‌کنند که قرار است همان روند قبلی تکرار شود و اطمینان خاطری وجود ندارد، دوباره قیمت‌گذاری در بازار ارز به مسیر قبلی برمی‌گردد.
این عوارض دامنگیر شرکت‌ها که نمی‌شود؟ بالاخره آنها محصولاتشان را با قیمت بالا می‌فروشند و سال‌ها هم در دوره‌های متوالی به این کار ادامه داده‌اند.

در بلندمدت شرکت‌ها هم متضرر می‌شوند و یک روزی نتیجه تضعیف سرمایه اجتماعی را می‌بینند. شاید کسی بگوید مثلا خودروسازان ما چندین دهه است که تولیدات بی‌کیفیت خود را با قیمت بالا به مردم فروخته‌اند و همچنان هم موفق بوده‌اند اما این ماجرا یک‌جایی متوقف خواهد شد. مثلا وقتی در سال‌94 قرار می‌شود که توافق هسته‌ای امضا شود و خودروسازان مدرن وارد کشور شوند، مردم زیر بار خرید خودروهای داخلی نمی‌روند تا جایی که دولت مجبور می‌شود برای کمک به‌خودروسازان تسهیلات ارزان‌قیمت بدهد. در آن زمان یکی از رسانه‌ها گزارش میدانی از بازار خودرو نوشته بود و تیتر زده بود که «مردم منتظر بنز هستند» این یعنی سرمایه اجتماعی خودروساز داخلی ازدست‌رفته و اگر فرصتی پیدا شود، مردم انتقام سختی از آن خواهند گرفت.

چرا این اتفاق در کشورهایی مانند ژاپن، هند یا چین رخ نداده است؟

در ژاپن چیزی تحت عنوان مدیر بی‌کفایت چندان موضوعیت ندارد یا در چین، رفتار اقتصادی مردم باعث شده این کشور به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود. این همان سرمایه اجتماعی است که باعث می‌شود سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی به نتیجه مورد نظر برسد. در این کشورها شایسته‌سالاری مبنای مدیریت کلان قرار می‌گیرد. آنها تک‌بعدی کار نمی‌کنند و برای همین چین به ابرقدرتی تبدیل می‌شود که هیچ کشوری نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد. آنها توانسته‌اند مردم را مطمئن کنند و مردم هم سیاست‌ها را پذیرفته‌اند و همراه دولت می‌شوند اما در جامعه ما این فضا به‌شدت تضعیف شده و حضورهای مقطعی هم که داریم نمی‌تواند سرمایه اجتماعی قلمداد شود. آن حضورها را خود مردم تشکیل می‌دهند و دلایل خودشان را دارند اما در همین زمان می‌بینیم که حاضر نیستند داوطلبانه از یارانه 45هزارتومانی انصراف بدهند. سرمایه اجتماعی بود که کمک کرد کشور دوران جنگ را با آن‌همه سختی پشت سر بگذارد. در زلزله کرمانشاه مردم به چهره‌های مردمی و سلبریتی‌ها اعتماد کردند اما مسئولان را برای توزیع کمک‌های خود صاحب صلاحیت ندانستند. اینکه مردم از یارانه انصراف نمی‌دهند هم این است که آنها دولت را برای تخصیص یارانه نقدی صاحب صلاحیت نمی‌دانند.

دورنمای این وضعیت را چگونه می‌بینید و به‌قول‌معروف آخرش چه می‌شود؟

شخصا دورنمای مطلوبی نمی‌بینم. برداشت شخصی من این است که ما هرچه جلوتر می‌رویم اقتصاد روی اخلاق ما تأثیر منفی‌ بیشتری می‌گذارد و این به خانواده‌ها نیز کشیده شده است. ما قبلا عضو محله بودیم و بخشندگی‌ها نه با منطق اقتصادی که به‌واسطه سرمایه اجتماعی و مردمداری انجام می‌شد اما حالا ما فقط عضو خانواده هستیم و همین هم دارد تحت‌تأثیر اقتصاد قرار می‌گیرد.

اقتصاد باعث شده سرمایه اجتماعی افت کند یا کاهش سرمایه اجتماعی باعث شده وضعیت اقتصاد به اینجا برسد؟

مؤلفه‌هایی که باعث افت سرمایه اجتماعی می‌شوند بسیار زیاد هستند اما مدیریت، شفافیت و پایبندی به برابری مقابل قانون باعث شده مردم اطمینان کمتری به دولت‌ها داشته باشند. اینها رفتار ما را جهت می‌دهد و باعث می‌شود منافع فردی را بر منافع عمومی ترجیح بدهیم؛ درحالی‌که مثلا 30سال پیش اجازه نمی‌دادیم همسایه گرسنه بماند و اگر چیزی کم داشتیم از همسایه قرض می‌گرفتیم چراکه پشتوانه مردمی، بهترین کمک برای ما بود. امروز مردم ما بی‌تفاوت و فردگرا شده‌اند که بخشی از آن می‌تواند زاییده زندگی شهری باشد اما بخش عمده آن به بد اداره کردن کشور برمی‌گردد که معیشت مردم را تحت‌تأثیر قرار داده است؛ تا جایی که می‌گویند اگر یک مو از خرس بکنی غنیمت است و رفتارشان را بر این اساس تعریف کرده‌اند.

با شرایط فعلی امیدی برای بهتر شدن اوضاع وجود دارد؟

با وجود میل باطنی، امیدی برای افزایش سرمایه اجتماعی نمی‌بینم چون مؤلفه‌های اجتماعی در ایران در طول سالیان متمادی عموما رو به افول بوده است.

چه‌کار باید کرد؟

سخت است که بخواهیم یک پاسخ مشخص به این سؤال بدهیم. نخستین موضوع این است که همه ما اعم از شهروند و سیاستگذار باید بفهمیم خروج از این شرایط با تعامل و اطمینان بین دولت و ملت محقق می‌شود. اتفاقی که در کشور باید رخ دهد این است که باید بپذیریم امنیت اجتماعی پایدار منوط به فهم مشترک از حال و آینده است. این مستلزم این است که هم حاکمیت و هم مردم به اطمینان متقابل از همدیگر برسند. من فعلا نشانه‌ای از اطمینان‌بخشی نمی‌بینم. ارتباط دولت و ملت فقط حضور دولتمردان در میان مردم نیست. لازمه افزایش اعتماد مردم، شفافیت و صداقت با مردم است که باید عدم‌تبعیض و برابری مقابل قانون را اثبات کند. وقتی این اتفاقات وجود نداشته باشد راهی هم برای بهتر شدن اوضاع وجود نخواهد داشت و درنهایت فاصله میان مردم و کاهش سرمایه اجتماعی تا جایی پیش می‌رود که کار حکومت را برای ایجاد امنیت نیز سخت می‌کند. تصور اینکه بدون مردم هم استمرار مدیریت امکان‌پذیر است، چیزی جز یک اشتباه استراتژیک نیست؛ هرچند ممکن است انفجار کاهش سرمایه اجتماعی به تأخیر بیفتد. مثلا اتفاقاتی که در دی‌ماه پارسال رخ داد از 2 سال قبل قابل پیش‌بینی بود که به‌دلیل ناکارآمدی نظام اقتصادی و افزایش فشار به معیشت مردم شکل می‌گیرد.

بالاخره می‌توان راهی برای بازگشت به وضعیت نرمال پیدا کرد؟

خود ما هستیم که می‌توانیم فضا را عوض کنیم و شرط هم این است که بپذیریم چه چیزی در آینده با چه تغییری مواجه می‌شود. یکی از نگرانی‌ها این است که ما گاهی بیش‌ازحد خوش‌بین هستیم و این امر باعث می‌شود که آینده‌نگر نباشیم و از واقعیت دور بیفتیم. کمتر کسی موضوع دی‌ماه 96را جدی می‌گرفت درحالی‌که قبل از آن برخی نسبت به بروز این اتفاقات هشدار داده بودند اما مسئولان نمی‌خواستند بپذیرند. رفتار مردم همواره تابع آنچه ما می‌گوییم نیست؛ چون حقیقت را در زندگی خود لمس می‌کنند. اگر سرمایه اجتماعی در ایران بالا نرود تحت هیچ شرایطی نمی‌توانیم اقتصاد مقاومتی را در جامعه اجرایی کنیم و از وضعیت موجود خارج نخواهیم شد. اطمینان‌بخشی می‌تواند فضا را مدیریت کند. در دنیا پذیرفته شده است که سرمایه اجتماعی و سرمایه انسانی مهم‌ترین مؤلفه‌های توسعه پایدار محسوب می‌شوند و نمی‌توان بی‌خیال این مؤلفه‌ها شد. ما باید روی این مؤلفه‌ها کار کنیم.

در مقابل آیا در حوزه اجرایی نیز باید تغییراتی رخ دهد یا مسئولیت اصلی با مردم است؟

در چرخه مدیریت، نخبگان باید حاضر و تصمیم‌گیر باشند نه اینکه به دلایل غیرتخصصی آنها را کنار بگذاریم. برای من، هنوز مشخص نیست که چرا علی طیب‌نیا به‌عنوان یک اقتصاد خوانده کاربلد از وزارت امور اقتصاد و دارایی رفت! ما باید مبانی نظری و تجربه زیستی و واقعی خود را در یک ظرف بگذاریم و با نگاه کارشناسی از همه طیف‌ها آن را بررسی کنیم. باید بپذیریم که کسی از خارج نمی‌آید که به ما کمک کند پس باید به منافع ملی اولویت داد و همه یکصدا گامی برای بهبود اوضاع برداریم. فعلا همه می‌گویند وحدت لازمه خروج از بحران است اما تضارب آرا که برگرفته از توجه مطلق به منافع فردی، صنفی و حزبی است، مانع همگرایی می‌شود. برای دست یافتن به وحدت باید به مخالفان هم حق بدهیم. اگر مثلا آمریکا به نخبگان ایرانی حق شهروندی می‌دهد دلیلش دوستی با مانیست بلکه او از ظرفیت افراد استفاده می‌کند. وقتی ما در چرخه سیاستگذاری و مدیریت، افراد متخصص توانا را به دلایل غیرتخصصی کمتر به‌کار می‌گیریم، عملا نمی‌توانیم به نتیجه ایده‌آل برسیم. اگر می‌خواهیم از یک مسیر برف‌گیر عبور کنیم، باید کسی را به رانندگی بگماریم که مطمئن باشیم توانایی انجام کار را دارد وگرنه عبور از این مسیر میسر نمی‌شود و کار به تنش می‌رسد. در مقیاس کلان، وقتی جامعه با تنش مواجه شود حرکت‌های انفرادی بیشتر می‌شود و مثلا اگر بازار ارز متلاطم شود، افراد بی‌توجه به آسیبی که رفتارشان به دیگران می‌زند در صف خرید ارز می‌نشینند.

منبع: روزنامه همشهری/18 اسفند 97

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/20

یــار مرا غار مــرا عشق جگرخوار مرا
یار تویی غـــار تویی خواجه نگهدار مرا
نوح تویی روح تــویی فاتح و مفتوح تـویی
سینـــه مشــروح تــویی بـــر در اســرار مرا
نـــور تـــویی سـور تــویی دولت منصور تـویی
مـــرغ کـــه طــور تــویی خســته بــه منقار مرا
قطـــره تویی بحــر تویی لطـف تــویی قهــر تویی
قنــد تـــویی زهـــر تــویی بیــــش میـــازار مرا
حجره خورشید تویی خانه ناهید تویی
روضــه اومیــد تویـــی راه ده ای یــار مرا
روز تــویی روزه تـــویی حـاصل دریوزه تـویی
آب تــویی کــوزه تــویی آب ده این بـــار مـــرا
دانـــه تویــی دام تــویی بــاده تویی جام تـویی
پختـــه تویی خـــام تــویی خـــام بمگـــذار مرا
این تن اگـــر کـــم تــندی راه دلــم کــم زندی
راه شــدی تــا نبــدی ایـــن همـــه گـــفتار مرا

مولانا

 

نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/19
Image result for ‫ماه رجب‬‎نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/18

گزارش «ایران» درباره نقش مشارکت مردم در پیشگیری از آسیبهای اجتماعی

بدون حضور مردم نمی توان آسیب ها را کنترل کرد

  حفظ و ارتقای سلامت جامعه در گرو پیشگیری، کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی است. کارشناسان بر این باورند که کنترل این معضل به ارتقای سلامت جامعه منجر خواهد شد از این‌رو همه نهادهای جامعه اعم از دولتی و غیردولتی باید در این راستا بسیج شوند.

 

  در حقیقت رهایی از معضلی به‌ نام آسیب‌های اجتماعی تنها در سایه تعامل سازمان‌های غیردولتی و دولت به دست می‌آید. از این‌رو دولتی که وظیفه تأمین سلامت اجتماعی را بر عهده دارد می‌تواند با آماده‌سازی بسترهای مناسب، نهاد‌های مردمی را در ارائه خدمات درمانی و آموزشی و همچنین مداخلات پیشگیرانه و مشاوره‌ای به‌عنوان مسئولیت اجتماعی حمایت کند.نهادهای مردمی نیز در راستای مسئولیت اجتماعی خویش می‌توانند با بهره‌گیری از ظرفیت مهمی به‌نام مردم در کنار کمک‌های دولت، نقش توانمندسازی و حمایت از گروه آسیب پذیر را به بهترین شکل انجام دهند و در راستای ریشه کنی آسیب‌های اجتماعی قدم بردارند

دکتر سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در این باره به «ایران» می‌گوید: جوامع در طول حیات خود با موانع و مشکلات متعددی مواجه می‌شوند که می‌تواند جنبه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و از جمله اجتماعی داشته باشد که آسیب‌های اجتماعی در ارتباط با جنبه اخیر(اجتماعی) است. لذا می‌بایست تمهیدات مناسب برای مدیریت این حوزه اتخاذ شود.

وی می‌افزاید: یکی از نیازهای جامعه امروز بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است. بدون شک نقش مردم و سازمان‌های غیردولتی در این حوزه بسیار پررنگ است. فراموش نشود که درجه مشارکت اجتماعی مردم، خانواده‌ها و اقشار مختلف دریک کشور و از جمله سازمان‌های غیردولتی می‌تواند عاملی اساسی در تداوم به زیستن اجتماعی مردم باشد که در آن آسیب‌های اجتماعی کمتر کیفیت زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

موسوی ادامه می‌دهد: به همین دلیل حضور فعال مردم در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را باید فرصت دانست و این فرصت محدود به زمان خاصی نیست. گاهی مواقع ﻻزم است در مناسبت‌های مختلف به این ظرفیت بیش از پیش توجه شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار می‌کند: در واقع هر اندازه روی پیشگیری بیشتر کار شود هزینه‌هایی که در بخش مداخله، درمان، بازتوانی و حمایت‌های اجتماعی پرداخت می‌شود، کمتر خواهد بود. همچنین هراندازه برنامه‌ها با رویکرد سلامت محور، ارتقای کیفیت زندگی، احترام به حقوق متقابل و جامعه‌پذیری و قانون‌مداری باشد، طبیعتاً شاخص‌های سلامت اجتماعی در جامعه بیشتر و آسیب‌های اجتماعی کمتر خواهد شد.

وی می‌گوید: البته کسانی که این نقش را ایفا می‌کنند باید صلاحیت تخصصی برای پیشگیری را داشته باشند. در بحث امر به معروف و نهی از منکر، آمر به معروف باید از صلاحیت ﻻزم برخوردار باشد. در واقع برای پیشگیری ازآسیب‌های اجتماعی نمی‌توان به‌ زور به مردم اطلاعات داد بلکه هشدار و یادآوری‌های به‌موقع کمک‌کننده هستند.

موسوی می‌افزاید: معتقدم اگر مردم در بخش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی حضور مؤثر و سازنده‌ای نداشته باشند نمی‌توان این آسیب‌ها را کنترل کرد. البته در کنار مردم تشکل‌های دولتی نیز نقش مهمی دارند. بنابراین مروجین برنامه پیشگیری از آسیب‌ها باید با ادبیات مردمی به انجام معروف راهنمایی کنند و طبق ضرب‌المثل «مرگ برای همسایه است» عمل نکنند. زیرا این نوعی مسئولیت‌گریزی است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار می‌کند: یکی از شرایط لازم برای مشارکت مردم، احساس مسئولیت‌پذیری نسبت به دیگران است در چنین حالتی نسبت به مسائل و ارزش‌های اجتماعی بی‌تفاوت نخواهیم بود و ظرفیت‌های خود را در اختیار دیگران قرار خواهیم داد و از ظرفیت دیگران برای داشتن زندگی سالم بهره خواهیم برد.

وی توضیح می‌دهد: مسئولیت‌پذیری اجتماعی زمینه مشارکت‌جویی را در میان مردم افزایش می‌دهد. در این شرایط بی‌تفاوتی از بین‌ رفته و مسئولیت‌پذیری اجتماعی رشد می‌کند. بی‌تفاوتی در حوزه آسیب‌های اجتماعی همچون سمی است که عوارض آن ممکن است یقه هرکسی را بگیرد زیرا دود آسیب‌های اجتماعی به چشم همه می‌رود و کسی از آن مصون نخواهدبود.

موسوی می‌گوید: معتقدم که مشارکت سازمان‌های غیردولتی و مردم در حوزه آسیب‌های اجتماعی را نباید فقط به اجرای برخی از برنامه‌ها محدود کرد که یا دولت توان اجرا ندارد یا علاقه‌ای به حضور فعال در آن عرصه‌ها را ندارد بلکه استفاده از ظرفیت سازمان‌های غیردولتی می‌بایست در سه حوزه، سیاستگذاری، اجرا و نظارت را فراهم کرد که درحال حاضر بیشترین نقش سازمان‌های غیردولتی در حوزه اجراست. وی می‌افزاید: نقشی بسیار ضعیف و غیرنهادینه شده در سیاستگذاری‌ها دارند که آن هم بیشتر قائم به افرادی است که مسئولیت سازمان‌های غیردولتی را دارند و متأسفانه این سازمان‌ها نقشی تعریف شده در حوزه نظارت که بسیار هم مهم است، ندارند. این در حالی است که نظارت و مطالبه‌گری اجتماعی از جمله انتظاراتی است که از سازمان‌های غیردولتی می‌رود.

منبع: روزنامه ایران/15 اسفند 97

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/18

 

بازار داغ ترقه‌فروشی چهارشنبه‌سوری

/ شادی را به مردم بازگردانیم

معادل حقوق ۳۲۶ هزار کارگر خرج ترقه بازی می شود

گردش مالی چهارشنبه‌سوری امسال ۳۶۳ میلیارد تومان تخمین زده می شود؛ عددی که معادل حقوق ۳۲۶ هزار کارگر، ساخت ۱۹۲۶ کلاس درس و ۴۵۴ تخت بیمارستانی است!

گروه اجتماعی: از همین حالا که نیمه‌ی اسفند است، بهار راه خودش را باز کرده و گاه و به گاه، صبح و عصر، قبل از اینکه آسمان سرخ و کبود و نارنجی شود در خیابان‌ها سرک می‌کشد.

به گزارش بولتن نیوز به نقل از سازندگی، بهار هنوز تمام قد نرسیده اما رنگ و لعابش را پیش‌پیش فرستاده است، رسم و رسومش را هم. مثل همین چهارشنبه‌سوری که خیلی‌ها از چند ماه جلوتر چشم به راه رسیدن دوباره‌اش هستند. اما یکی از نکات مهم چهارشنبه‌سوری، گردش مالی عجیبی است که تنها در چند روز اتفاق می‌افتد. البته امسال با تبلیغات عجیب‌تری مانند ارسال پیامک برای خرید مواد آتش بازی هم همراه است. می‌توان تخمین زد که در چهارشنبه‌سوری امسال ۳۶۳ میلیارد تومان هزینه می‌شود. عددی که معادل حقوق ۳۲۶ هزار کارگر، ساخت ۱۹۲۶ کلاس درس و ۴۵۴ تخت بیمارستانی است!

گردش مالی در حدود ۳۶۳ میلیارد تومانی!

چهارشنبه‌سوری برای خیلی‌ها جدی است، از این جهت که در جامعه فرصتی برای نشاط جمعی فراهم می‌کند. اما این ماجرا یک بعد مهم دیگری هم دارد؛ بازار خرید و فروش مواد محترقه که حداقل از یک ماه جلوتر از چهارشنبه‌سوری داغ می‌شود؛ خیلی داغ، آنقدر که شاید خرده‌فروش‌هایی که در این چرخه وارد می‌شوند، فکرش را هم نکنند که پا در چه بیزینس کلانی گذاشته‌اند؛ به ویژه در حالت غیرقانونی.

گرچه آمار و ارقام رسمی و اعلام شده‌ای برای گردش مالی مواد محترقه در کشور وجود ندارد، حتی آخرین آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران هم در رابطه با واردات رسمی مواد محترقه ۵۹۱ تن است که این رقم به سال ۹۳ برمی‌گردد. به هرحال با یک حساب سرانگشتی می‌توان به نتایج جالبی رسید. یکی از فروشندگان قانونی مواد محترقه‌ی مجاز و ایرانی به سازندگی می‌گوید: «امسال قیمت فرفره دو هزار تومان، قیمت پروانه دو هزار تومان، قیمت موشک سه هزار و صد تومان، قیمت مشعل ۵ هزار تومان و قیمت فلاشر ۲ هزار و ۷۰۰ هزار تومان است».

اگر به صورت میانگین هر خانوار از هر کدام از این مواد تنها یک عدد بخرد، حدودا ۱۵ هزار تومان باید هزینه می‌کند. از سوی دیگر بنابر اعلام مرکز آمار ایران ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار خانوار در ایران وجود دارد. اگر به صورت میانگین این تعداد خانواده هر کدام برای خرید مواد محترقه ۱۵ هزار تومان هزینه کنند، نتیجه ۳۶۳ میلیارد تومان خواهد شد؛ عددی که معادل حقوق ۳۲۶ هزار کارگر در ایران و معادل یارانه‌ی هشت میلیون و ۶۶ هزار نفر است.

اگر معادلات دیگری را در نظر بگیریم، این رقم جالب‌تر هم می‌شود؛ به گفته‌ی معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش برای ساخت هر کلاس درس، حدود ۱۸۵ میلیون بودجه مورد نیاز است. حالا با ۳۶۳ میلیارد تومان می‌توان حدود ۱۹۶۲ کلاس درس در ایران ساخت. از طرف دیگر معاون توسعه‌ی مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی ایران گفته که برای ساخت هر تخت بیمارستانی ۸۰۰ میلیون تومان نیاز است. این در حالی است که با مبلغ حاصل از تجارت مواد محترقه در چهارشنبه‌سوری که می‌توان حدود ۴۵۴ تخت بیمارستانی ساخت و گره‌ بزرگی از مشکلات بیماران باز کرد.

مرگ بر اثر مواد محترقه قتل عمد است!

شاید خیلی از کسانی که به صورت غیرقانونی یا تنها از سر تفریح و خوش‌گذرانی مواد محترقه و آتش‌بازی را خرید و فروش می‌کنند، ندانند که خواسته یا ناخواسته ممکن است درگیر جرایم شوند؛ جرایمی که فکرش را هم نمی‌کردند اما گاهی برای آنها گران تمام می‌شود، خیلی گران. بهمن کشاورز، حقوقدان در این‌باره به «سازندگی» می‌گوید: «در قانون مربوط به قاچاق اسلحه و مهمات پیش‌بینی شده که فهرست اینگونه اشیا اعم از سلاح گرم و سلاح سرد و موادی که مشمول این قانون می‌شود، از طرف وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تهیه و اعلام خواهد شد؛ بنابراین این اقدام انجام شده و این فهرست وجود دارد و طی آن انواع سلاح‌های گرم و سرد و مواد منفجره‌ای که نگهداری و خرید و فروش آنها غیرمجاز و قابل مجازات است، عنوان شده است. تا آنجا که به یاد دارم فهرست مواد منفجره تقریبا همه انواع این گونه مواد را دربر‌می‌گیرد؛ بنابراین نگهداری، خرید و فروش و حمل آنها به هر شکل و به هر مقدار که باشد، ممنوع بوده و قابل مجازات است».

 

او درباره مواد مجازی که در این فهرست ذکر نشده می‌گوید: « مواد محترقه مشمول قانون عبارت‌اند از باروتی که برای شکار به کار می‌رود، فسفرسفید و قرمز، انواع اقلام وسایل نورافشانی سبک و سنگین و موارد دیگری مثل پرکلرات آمونیوم و پرکلرات پتاسیم، اکسیدکننده‌های قوی از قبیل نیترات و آمونیام، کلرات و پتاسیم داخل در این مواد هستند. اگر این گونه محصولات با موادی که در این فهرست نیامده و به صورتی که خطرناک نباشد تهیه و به منظور آتش‌بازی و انجام مراسم از طریق اشخاص مجاز حقوقی تهیه و در اختیار مردم گذاشته شود، طبعا بلااشکال خواهد بود. مثلا ممکن است کارخانه‌های مهمات‌سازی ارتش چنین محصولاتی را با عملکرد بسیار محدود و غیرخطرناک تهیه کرده در اختیار مردم بگذارند».

اما او مشکل را در جای دیگری می‌داند: «مشکل از آنجا ناشی می‌شود که ترکیب بعضی از موادی که هر یک به تنهایی خطری ندارند و در فهرستی که گفتم هم نیامده‌اند، در شرایط خاص خطر ایجاد می‌کنند. در اینگونه موارد نیز از آنجا که ترکیب این مواد میتواند خطرزا باشد و به اصطلاح «حالت خطرناک» از جانب سازندگان آنها وجود دارد، مقامات قضایی در صورت آگاهی می‌توانند و باید نسبت به ضبط و توقیف این مواد و محصولات و همچنین تعقیب سازندگان آنها اقدام کنند».

اما مهم‌ترین نکته این است که گاهی یک شوخی ساده می‌تواند تمام زندگی و آینده‌ی یک نفر را تمام و کمال تحت‌الشعاع قرار دهد. چیزی که این حقوق‌دان به آن اشاره کرده و می‌گوید: «بعضی حرکات نابخردانه مانند انداختن اشیایی در آتش که به خودی خود خطری ندارند یا مصرف مجازی دارند یا مثلا ظروف خالی آنها پس از مصرف باقی مانده است. چنانچه انفجار این اشیاء باعث ورود خسارت یا جراحت به افراد شود، مرتکبان قابل تعقیب و مجازات خواهند بود و به نظر می‌رسد باید عمل آنان را در صورت وقوع جرح یا قتل عمدی تلقی کرد زیرا درست است که قصد آنان ایجاد جرح یا قتل نیست اما علم و آگاهی دارند که اینگونه اعمال می‌تواند کشنده یا باعث جرح باشند. اینگونه اقدامات حسب مورد مجازات تعزیری حبس دارند. همچنین درصورت منجر شدن به جرح و قتل ممکن است تعیین مجازات دیه یا قصاص برای آنها انجام شود».

خرید و فروش آنلاین مواد محترقه‌

علاوه‌بر خرید و فروش غیرقانونی مواد محترقه که در کوچه و خیابان شاهد آن هستیم، فروشگاه‌هایی هم هستند که به صورت قانونی به این کار اقدام می‌کنند؛ آن هم در شکل و شمایلی نسبتا جدید. مانند خرید و فروش پیامکی، آنلاین و از طریق نسب یک اپلیکیشن.

امیر فروشنده‌ی یکی از همین فروشگاه‌هاست که به صورت قانونی مواد محترقه‌ی ایمن خرید و فروش می‌کند. او به «سازندگی» می‌گوید: «اجناس ما ترقه نیستند. مواد محترقه به حساب می‌آیند اما با ذهنیتی که شما از ترقه دارید فرق می‌کند. محصولاتمان همه ایرانی و ایمن‌اند. ما می‌گوییم اجناس‌مان مخصوص خانواده است، یعنی همه‌ی آدم‌های عادی می‌توانند از آن استفاده کنند، نیازی به اپراطور ویژه نیست. ما با دو شرکت ایرانی تولید‌کننده کار می‌کنیم و تلاش‌مان حمایت از کالای ایرانی است. کالایی که کیفیت آن از نمونه‌های چینی آن هم خیلی بهتر است. کالای قاچاق همان سیگارت و کپسولی و ترقه است. قبلا شرکتی بود که آبشار تولید می‌کرد، اما همه می‌رفتند و آبشار آسمانی را که قاچاق بود، می‌خریدند. اما الان کیفیت محصولات این شرکت به نسبت سال گذشته خیلی بهتر شده است، با این حال هنوز با مواد چینی نمی‌تواند رقابت کند؛ آتش‌بازی چینی در کل دنیا معروف است».

او درباره قیمت‌ها هم می‌گوید: «الان دو سال است که یک شرکت ایرانی پروانه، موشک، فرفره، چرخانک و مشعل تولید می‌کنند که همه جزو مواد مجاز آتش‌بازی محسوب می‌شوند و تازه دارد با بازارهای خارجی در این حوزه رقابت می‌کند. گرچه قیمت‌ها از نمونه‌های قاچاق بیشتر است اما برای خیلی از ما ایمن بودن این محصولات اهمیت بیشتری دارد. با‌این‌حال متاسفانه هنوز این محصولات ایرانی در بین مردم جا نیفتاده و آن‌طورکه باید از آنها استقبال نمی‌شود. در‌حالی‌که در دو چهارشنبه‌سوری می‌توانیم طوری کالای ایرانی را معرفی و تبلیغ کنیم که نمونه‌های قاچاق آن کلا حذف شود و برای قاچاقچیان مقرون به صرفه نباشد. الان سالانه حدود ۳۰ کانتیتر جنس وارد ایران می‌شود و فکر می‌کنم به صورت میانگین ارزش هر کانتیتر حدود ۴۰۰ میلیون تومان است».

او معتقد است گرچه فعلا نمی‌شود به صورت کامل با بازار خارجی رقابت کرد، اما با فرهنگ‌سازی در میان مردم پیشرفت خوبی می‌شود داشت. وی می‌گوید: «این کارخانه به ما مجوز فروش محصولاتش را داده و ما هم برای فروش آن تبلیغات می‌کنیم. مثلا نرم‌افزاری تهیه کرده‌ایم که در آن محصولات به صورت کامل همراه با عکس معرفی شده است، بعد لینک معرفی آن را برای مردم پیامک می‌کنیم. مردم می‌توانند هم به صورت آنلاین خرید کنند یا جلوی در منزلشان کالای خود را دریافت کرده و با کارتخوان هزینه‌ی آن را پرداخت کنند».

او رقم خرید و فروش مواد محترقه را خیلی زیاد تخمین می‌زند: «در چهارشنبه‌سوری خیلی بار جابه‌جا می‌شود، با اطلاعاتی که در این شغل دارم می‌توانم بگویم در دو روز منتهی به چهارشنبه‌سوری حدودا کل فروش در ایران چیزی حدود هزار میلیارد خواهد بود که فکر می‌کنم ۷۰ درصد آن به صورت غیرمجاز و ۳۰ درصد آن به صورت قانونی تولید و وارد می‌شود». اگر آنطور که این فروشنده تخمین زده طی چهارشنبه‌سوری امسال و تنها در دو شب هزار میلیارد تومان پرداخت شود، به معنی این است که هر خانوار ایرانی حدود ۴۱ هزار تومان برای خرید مواد محترقه هزینه کرده است.

شادی را به مردم بازگردانیم

چهارشنبه‌سوری، بخشی از شادی گم‌شده مردم این سرزمین است. این را سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به «سازندگی» می‌گوید. او معتقد است: «ما با مناسبتی به عنوان نوروز روبه‌رو هستیم. نوروز مجموعه‌ای از رسومی است که با چهارشنبه‌سوری شروع می‌شود و تا سیزده به‌در ادامه دارد. این مجموعه‌ای است که نیاکانمان آن را برای ما به یادگار گذاشته‌اند.

اما ما به جای اینکه یادگار چهارشنبه‌سوری را درست حفظ کنیم، دانسته یا نادانسته به دنبال حذف آن بوده‌ایم، یا می‌خواستیم آن را به صورت دولتی برگزار کنیم. ما با این فرهنگ و آیین‌ها مخالفت کردیم. هویت ملی در فرهنگ ایران، تلفیقی از هویت اسلامی و ایرانی است، نمی‌توانیم این هویت را از مردم بگیریم. برای همین الگوهای توسعه‌ در کشور ما هم الگوهای توسعه‌ی اسلامی و ایرانی است. طبیعتا سنت‌ها هم بر همین مبنا و برهمین اساس ایجاد شده‌اند.

اما به عقیده‌ی من نتوانستیم این ظرفیت را حفظ کرده و آن را ارتقا دهیم. فرهنگ شادمانه‌ای که چهارشنبه‌سوری ایجاد می‌کرد و ما برای رسیدنش لحظه‌شماری می‌کردیم، برعکس شده؛ حالا لحظه شماری می‌کنیم تا زودتر تمام شود. این برخورد عجیبی است که در طول این سال‌ها باعث شده حالا چنین وضعیتی داشته باشیم و برای امنیت آن هزینه کنیم، یا با قاچاق مواد محترقه‌ی غیرقانونی و کارگاه‌هایی که این ترقه‌ها را می‌سازند، مقابله کنیم».

موسوی چلک راهکاری برای احیای درست این سنت دارد: «باید چهارشنبه‌سوری را محله‌محور و حتی کوچه‌محور کنیم. وقتی با مردم برخورد می‌کنیم، آنها هم واکنش نشان می‌دهند. گاهی واکنش‌های تند مردم در چهارشنبه‌سوری بهانه‌ای برای خواسته‌های دیگرشان است. در واقع چهارشنبه‌سوری بهانه‌ای می‌شود تا خواسته‌های دیگرشان را علنی کنند. اگر دولت در این مسئله مداخله‌ای نکند و مدیریت شهری آن را به خود مردم واگذار کند، دوباره شاهد بازگشت فرهنگ شادمانه چهارشنبه‌سوری در جامعه خواهیم بود. اگر چهارشنبه‌سوری به چهارشنبه‌سوزی تبدیل میشود، نشان‌دهنده‌ی بی‌تدبیری ماست».

به عقیده‌ی او امروز مردم مانند گذشته شادی و نشاط ندارند، می‌گوید: «چهارشنبه‌سوری فرصتی برای تقویت فرهنگ شادمانه است، آن را از مردم دریغ نکنیم. ضمن اینکه باید از تمام ظرفیت‌های دینی، ملی و قومیتی‌مان در چارچوب هویت ملی‌مان هم استفاده کنیم. امروز سبک زندگی تغییر کرده است، نیازمند خلق شادی‌های گروهی هستیم و این شادی حق شهروندان است، باید آن را جدی بگیریم».

سال گذشته؛ ۲۶۳ جراحی چشم در یک شب!

خیلی‌ها تقویم سال جدید را که می‌گیرند، اول از همه چشمشان می‌رود پی تعطیلی‌ها، بعضی‌ها هم مناسبت‌ها را پیدا می‌کنند و پیش‌پیش برایش برنامه می‌ریزند. گرچه چهارشنبه‌سوری همیشه تکلیفش مشخص است، جابه‌جا نمی‌شود و کسی را غافلگیر نمی‌کند. البته که امسال ماجرا کمی فرق کرده و چهارشنبه‌سوری درست شب پیش از سال نو است. برای همین حساسیت بیشتری به همراه دارد. هر اتفاق ناگواری هرچند کوچک، شب عید خانواده‌ای را به هم خواهد ریخت. این‌ در شرایطی است که در سال‌های گذشته هم آمار و ارقام حکایت از بی‌احتیاطی دارد. آنطور که رئیس مرکز تحقیقات سوختگی کشور اعلام کرده است، در چهارشنبه‌سوری سال گذشته، شش نفر کشته شدند، بیش از دو هزار نفر مصدوم که حدود ۶۰۰ نفر از آنها به بیمارستان منتقل شدند. جالب اینکه از این تعداد حدود ۲۶۳ نفر مجبور به جراحی چشم شدند.منبع اصلی: بولتن نیوز

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/15

ماموریت بدون مدیریت نشاط اجتماعی

سلامت نیوز :شرایط سخت اقتصادی و معیشتی که در نتیجه تحریم ها و البته سوءمدیریت ها و اختلافات سیاسی بر کشورمان حاکم و یا بهتر است بگوییم تحمیل شده است باعث ایجاد احساس یاس و ناامیدی در بخشی از جامعه شده و نیز اینکه سبب شده تصویر روشنی برای آینده وجود نداشته باشد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری ،نتایج آینده پژوهی که در ۳ ماه آخر سال۹۵ توسط یک شرکت خصوصی و زیرنظر مرکز تحقیقات استرات ژیک ریاست جمهوری انجام شده است نشان می دهد که مسائل اجتماعی از اولویت های اصلی است که در کشورمان وجود دارد. ناامیدی نسبت به آینده ناشی از مجموعه عواملی است که نه یک شبه که در یک فرایند طولانی مدت اثرات سوء خود را بر جامعه ایرانی باقی گذاشته است؛ این مسئله زنگ خطری جدی است که می تواند زمینه ساز آسیب های اجتماعی زیادی در کشور باشد و در این بین ایجاد فضای شاد اجتماعی می تواند بسیار مهم باشد

توجه بیشتر به مسئله نشاط اجتماعی و امیدوار کردن جامعه به آینده ای روشن ازجمله مسائلی است که کارشناسان روی آن تاکید دارند و در این بین استفاده از فرصت جشن های ملی مانند نوروز از اهمیت وی ژه ای برخوردار است و می تواند روزنه ای برای شادی اجتماعی در شرایط ناامیدی کنونی باشد. روز گذشته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در نشست شورای اجتماعی کشور با اشاره به ضرورت توجه به بحث نشاط اجتماعی گفت

باید زمینه سازی های لازم برای نشاط اجتماعی در جامعه انجام شود. او همچنین از تشکیل کارگروه دائمی نشاط اجتماعی هم خبر داد. اما نکته مهم در این بین تاکید ضرورت توجه به نشاط اجتماعی در جامعه از سوی مسئولان عالی رتبه بدون اقدامات عملی جدی در این زمینه است

موضوع ایجاد فرصت وفضاهایی برای نشاط اجتماعی در کشور نخستین بار از سوی حسن روحانی رئیس جمهور و بعد از درگیری های دی ماه سال گذشته مطرح شد. رئیس جمهور اسفند سال گذشته در همایش ملی سلامت اعلام کرد که باید در جامعه نشاط داشته باشیم و گفت که چگونه است که هرچه غم و اندوه باشد حلال است اما یک دقیقه خنده حرام است؟ 

در یک سال گذشته و بعد از ماموریت رئیس جمهور به مسئولان دولتی برای ایجاد فضای نشاط اجتماعی از وزیر سابق بهداشت تا وزیر کنونی کشور بارها براین موضوع تاکید کرده اند، اما نکته مهم این است که ایجاد فضای نشاط اجتماعی با مدیریت و اقدامات عملی ممکن می شود و نه تنها با حرف آن هم در شرایطی که جامعه ایران با مشکلات اجتماعی بسیار رو به رو شده است و چالش های اقتصادی هم زغال این آتش را شعله ورتر کرده است؛ 

در این بستر جامعه کارشناسان معتقدند که مدیریت نشاط اجتماعی و استفاده از فرصت ها و پتانسیل های اجتماعی در این زمینه می تواند از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار باشد. دراین رابطه گفت وگوی همشهری با حسین ایمانی جاجرمی، جامعه شناس و سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران را می خوانید

فرهنگ شادمانه باید ترویج شود

سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه در ماه های اخیر در شرایط خاصی قرار داریم که این شرایط بر روحیه مردم تاثیر منفی دارد، گفت: چیزی که در زمان حاضر به آن نیاز داریم بحث تاب آوری اجتماعی و تقویت و ترویج فرهنگ شادمانه است

موسوی چلک در گفت وگو با همشهری گفت: باید از ظرفیت های ملی در چهارچوب هویت اسلامی - ایرانی استفاده کنیم که یکی از این ظرفیت ها آیین های مربوط به قبل، حین و بعد از نوروز است. باید فرهنگ شادمانه در جامعه ترویج شود که این مسئله مستلزم این است که این باور در سیاستگذاران نهادینه شود که مردم نیاز به شادی دارند

بخشی از این عملکردها به این برمی گردد که مردم از نااطمینانی از آینده به اطمینان برسند. وی با اشاره به پژوهشی که در تهران روی ۶ هزار نفر انجام شد، گفت: مهم ترین عوامل استرس زا و فشار آور از نظر مصاحبه شوندگان نگرانی نسبت به آینده، از دست دادن شغل، آینده فرزندان، بیماری، از دست دادن افراد خانواده و... بوده است

بخش عمده ای از این نگرانی ها به طور مستقیم با حوزه اقتصادی در ارتباط است. اکنون ما در شرایطی هستیم که اقتصاد کشورمان همه اجزای زندگی را تحت الشعاع قرار داده که در این شرایط مردم باید ۲ مهارت را یاد بگیرند؛ یکی مهارت تاب آوری است که اگر این مهارت آموخته نشود مردم تحت تاثیر شرایط منفی قرار می گیرند و دومین مسئله ترویج فرهنگ شادمانه است

موسوی چلک با بیان این نکته که همه مردم در زندگی مشکل دارند، گفت: مشکلات به معنای پایان زندگی نیست اما در زمان کنونی برای برگشتن روحیه مردم ما به انتخاب مدیران شایسته و سالم، شفافیت و سلامت در بین مدیران، مدیران پاسخگو و احترام گذاشتن به حقوق شهروندان، برابری در برابر قانون و رعایت قانون و حقوق شهروندی در هر زمان و مقطعی نیاز داریم

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه شادی و نشاط فقط خندیدن نیست، گفت: بخشی از شادی و نشاط در جامعه به این بر می گردد که مردم بتوانند به آینده خود امیدوار باشند. مردم با امید می توانند سختی ها را تحمل کنند اما وقتی اینها نباشد ایجاد فرهنگ شادمانه، کار راحتی نیست؛ تلفیقی از مسائل می تواند فضا را تغییر دهد

وی گفت: تغییر فضای جامعه مستلزم این است که باور کنیم شرایط فعلی در کشور روی روحیه مردم تاثیر منفی دارد. بخشی از افزایش خشونت و اختلالات روانی که آمار قابل توجهی را در کشورمان به خود اختصاص داده به ناامیدی ها و سردرگمی هایی که مردم در جاهای مختلف دارند، بر می گردد و تفاوت ها و تبعیض هایی که در جامعه مشاهده می شود، روی روحیه مردم تاثیر منفی دارد

موسوی چلک تصریح کرد: مسئولان ما باید متوجه این نکته باشند که مردم پشتوانه خوبی برای مملکت هستند؛ درحالی که اکنون مشکلات زیادی در زندگی مردم به وجود آمده و خروج از بحران در شرایط فعلی بسیار ضروری است. باید برای مردم اعتماد سازی شود چرا که با اعتمادسازی است که مردم می توانند در اداره کشور مشارکت داشته و به دنبال آن امید در جامعه ایجاد می شود

وی با اشاره به لزوم توجه به ظرفیت های فرهنگی جامعه گفت: نباید به راحتی از کنار ظرفیت های فرهنگی جامعه برای شاد کردن ذائقه مردم بگذریم و نباید به دنبال حذف و یا تعدیل این ظرفیت ها باشیم بلکه باید فضا را برای زندگی شادتر مردم فراهم کنیم که نوروز بهترین فرصت برای این اقدام است. موسوی چلک ادامه داد: الان خلا حس شادمانه در جامعه موج می زند و ما بیش از هر چیز به این شادمانی نیاز داریم. برای این منظور می توانیم از ظرفیت های چهارشنبه سوری و نوروز استفاده کنیم تا فرهنگ شادمانه به فرهنگی غالب در کشور تبدیل شود
منبع: روزنامه همشهری/13 اسفند 97

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/15
کارشناسان بیان کردند:
گروه جامعه ــ کارشناسان در نشست بررسی قوانین مربوط به کودکان و نوجوانان و چالش‌های پیش‌رو آن با بیان اینکه در بودجه سال ۹۸ مجموع حمایت‌های حوزه کودک و نوجوان کاهش داشته است و این یعنی در این بودجه نمایندگان توجهی به حقوق کودک و نوجوانان در لایحه نداشته‌اند، بر حمایت اجتماعی از کودکان قبل از ورود به سیستم قضایی تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ نشست بررسی قوانین مربوط به کودکان و نوجوانان و چالش‌های پیش‌رو، صبح امروز یک‌شنبه ۱۲ اسفند‌ماه با حضور حسین میر‌محمد‌صادقی، معاون قوانین مجلس شورای اسلامی، غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران، سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مدد‌کاری اجتماعی و مؤسس اورژانس اجتماعی کشور، سیدعلی کاظمی، قاضی دادگستری و رئیس اداره تنقیح قوانین و مقررات و مشاور معاون حقوقی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، مهرشاد شبابی، رئیس کلینیک‌های حقوقی زنان و خانواده و جمعی از قضات و حقوقدانان و کارشناسان اجتماعی حوزه خانواده برگزار شد.

سیدحسن موسوی چلک، در ابتدای این نشست با بیان اینکه قوانین کودکان و نوجوانان در دو دهه اخیر نسبت به قبل در حوزه سیاست‌گذاری و توجه به کودکان بیشتر شده است، گفت: ذینفعان و مسئولان مربوط به حمایت‌های اجتماعی از کودکان در کشور امروز آنگونه که باید نسبت به قوانین موجود این حوزه اشراف ندارند و همین مسئله باعث شده تا در نظام آموزشی ضمن خدمت ما نیز آشنایی با قوانین این حوزه ضعف بسیار جدی احساس شود.

وی ادامه داد: اجرای سلیقه‌ای قوانین لطمه بزرگی را به حوزه حمایتی کودکان وارد کرده است و ما شاهد آن هستیم که هم در مجریان قانون و هم در سیستم‌های اجتماعی که قرار است کودکان به تناسب شرایط از قوانین آن‌ها برخوردار شوند، اجرای سلیقه‌ای را به دفعات می‌بینیم. اجرای سلیقه‌ای اهمیت قوانین را تحت شعاع قرار می‌دهد و موجب شده است در سایر حوزه‌ها هم ضعیف عمل کنیم. به عنوان مثال ما تا چه میزان توانستیم در قانون سال ۸۱ که مربوط به پیشگیری از کودک آزاری است اجرای موفقی داشته باشیم؟

رئیس انجمن مدد‌کاری اجتماعی در ادامه با بیان اینکه امروز حیطه اختیارات مددکاران اجتماعی تعریف نشده است، گفت: مددکاران اجتماعی اختیار تام برای حمایت ندارند و همه موارد منوط به سیستم قضایی می‌شود در حالی که در بسیاری از موارد حمایت اجتماعی باید قبل از ورود به سیستم اجتماعی صورت بگیرد.

اختیارات مددکاران اجتماعی
وی با اشاره به لایحه اولیه قوه قضاییه، در خصوص اختیارات مددکاران اجتماعی، اظهار کرد: در این لایحه وظایف مددکاران شفاف‌تر و بیشتر بود، به طوری که در لایحه اولیه ۳۲ بار از کلمه مددکار اجتماعی استفاده شده بود و این درحالی است که ما از ظرفیت‌های میانجی‌گری در حوزه حمایت کودکان به خوبی استفاده نکرده‌ایم.

‌موسوی چلک در بخش دیگری از سخنانش به قانون مجازات اسلامی و بحث مجازات جایگزین حبس اشاره و اظهار کرد: در برخی موارد انتقال فرد به خارج از محیط زندان بستر را برای بازتوانی اجتماعی فرد فراهم می‌کند لذا باید در مورد کودکان موضوع میانجی‌گری را هم جدی بگیریم.

رئیس انجمن مدد‌کاری اجتماعی با اشاره به اینکه امروز در کشور ۶۰۰ کلینیک مددکاری اجتماعی خصوصی داریم، بیان کرد: با این تعداد از مراکز مددکاری دیگر نیازی نیست که قوه قضائیه ساختار جدیدی را در این زمینه و برای حمایت‌های اجتماعی خود ایجاد کند. این درحالی است که در برخی موارد نمی‌توانیم از کودکان در مقابل خانواده‌های بد سرپرست حمایتی داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر حمایت اجتماعی مبتنی بر جامعه باشد اثر‌بخشی آن به مراتب بیشتر از آن است که کودکان را از خانواده جدا کنیم، اظهار کرد: مراکز به تنهایی نمی‌توانند نقش مردم و محله را ایفا کنند و ضروری است تا بر نقش مردم هم در این حوزه نگاه جدی‌تری شود.

رئیس انجمن مدد‌کاری اجتماعی تصریح کرد: متاسفانه ما در حوزه قوانین حمایتی کودک و نوجوان در برخی موارد سوءاستفاده از قانون را شاهد هستیم. ضعف هماهنگی بین بخشی یکی از چالش‌های جدی اجرای صحیح قوانین است و مرجع ملی که با این هدف تشکیل شد نیز تاکنون نتوانسته است به عنوان یک مرجع ملی به درستی هماهنگ‌کننده دستگاه‌ها و قوانین این حوزه باشد.

موسوی چلک در ادامه با تاکید بر اینکه لایحه اطفال و نوجوانان به‌نظر قانون خوبی است، اما ۴ مولفه و ویژگی مهم را ندارد، اظهار کرد: آنچه که در قوانین موجود برای حمایت اجتماعی از کودکان و نوجوانان بیان کرده‌ایم چهار ویژگی مهم را ندارند. اولین ویژگی این است که حمایت اجتماعی کارآمد باید فراگیر باشد، جامعیت داشته و کفایت، پایداری و استمرار داشته باشد.

مؤسس اورژانس اجتماعی کشور با بیان اینکه اگر قرار است در قوانین به سمت حمایت اجتماعی کودکان و نوجوانان حرکت کنیم باید به این چهار موضوع توجه ویژه داشته باشیم، گفت: متاسفانه آنچه که تا امروز از قوانین در حوزه کودکان داشته‌ایم و اجرا کرده‌ایم ارزیابی و سنجش نکرده‌ایم. ما معتقدیم که قوانین در خیلی از جا‌ها تسهیل کننده است، ولی در حوزه کودکان باید قوانینی را بر اساس این چهار ویژگی تدوین کنیم تا بتوانیم جامعه بهتری را برای کودکان و نوجوانان داشته باشیم.
منبع: ایکنا/12 اسفند 97
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/12

جای خالی مددکاران اجتماعی در لایحه اطفال و نوجوانان

موسوی چلك

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به لایحه اطفال و نوجوانان خاطرنشان کرد: به نظر قانون خوبی است اما حیطه اختیارات مددکاران اجتماعی تعریف نشده است. مددکاران اجتماعی اختیار تام برای حمایت ندارند و همه موارد منوط به سیستم قضایی می‌شود در حالی که در بسیاری از موارد باید حمایت اجتماعی قبل از ورود به سیستم قضایی صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، سیدحسن موسوی چلک در نشست "بررسی قوانین مربوط به کودکان و نوجوانان و چالشهای پیش رو" با بیان اینکه قوانین کودکان و نوجوانان در دو دهه اخیر نسبت به قبل در حوزه سیاستگذاری و توجه به کودکان بیشتر شده است در عین حال گفت: ذی نفعان مربوط به حمایتهای اجتماعی از کودکان آنگونه که باید نسبت به قوانین موجود اشراف ندارند ، در نظام آموزشی ضمن خدمت ما نیز آشنایی با قوانین ضعف بسیار جدی دارد.

وی با اشاره به اجرای سلیقه ای قوانین خاطرنشان کرد: چه در مجریان قانون و چه سیستمهای اجتماعی که قرار است کودکان به تناسب شرایط از قانون برخوردار شوند به کرات اجرای سلیقه ای می‌بینیم، اجرای سلیقه ای اهمیت قوانین را تحت شعاع قرار می‌دهد به عنوان نمونه قانون کار است، ما تا چه میزان قانون سال ۸۱ که مربوط به پیشگیری از کودک آزاری است را اجرا کردیم؟

موسوی چلک با بیان اینکه ما در برخی موارد سواستفاده از قانون را داریم، خاطرنشان کرد: ضعف هماهنگی بین بخشی یکی از چالش‌های جدی اجرای صحیح قوانین است و مرجع ملی که با این هدف تشکیل شد نیز نتوانست به عنوان مرجع ملی هماهنگ کننده باشد.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به لایحه اطفال و نوجوانان خاطرنشان کرد: به نظر قانون خوبی است اما حیطه اختیارات مددکاران اجتماعی تعریف نشده است. مددکاران اجتماعی اختیار تام برای حمایت ندارند و همه موارد منوط به سیستم قضایی می‌شود در حالی که در بسیاری از موارد حمایت اجتماعی باید قبل از ورود به سیستم اجتماعی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در لایحه اولیه قوه قضاییه، اختیارات مددکاران اجتماعی شفاف‌تر و بیشتر بود، افزود: در لایحه اولیه ۳۲ بار از کلمه مددکار اجتماعی استفاده شده بود.

به گفته رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، ما از ظرفیت‌های میانجی گری استفاده نکردیم.

وی با اشاره به قانون مجازات اسلامی و بحث مجازات جایگزین حبس نیز اظهار کرد: در برخی موارد انتقال فرد به خارج از محیط زندان بستر را برای بازتوانی اجتماعی فرد فراهم می‌کند لذا باید در مورد کودکان موضوع میانجی گری را جدی بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه ۶۰۰ کلینیک مددکاری اجتماعی خصوصی داریم، خاطرنشان کرد: نیازی نیست قوه قضاییه ساختار جدیدی در این زمینه و برای حمایتهای اجتماعی برای خود ایجاد کند. مسئله بعدی این است که در برخی موارد نمی‌توانیم از کودکان در مقابل خانواده‌هایشان حمایت کنیم.


موسوی چلک در بخش دیگری از صحبتهای خود تاکید کرد: اگر حمایت اجتماعی مبتنی بر جامعه باشد اثر بخشی آن به مراتب بیشتر از آن است که کودکان را از خانواده جدا کنیم. مراکز نمی‌توانند نقش مردم و محله را ایفا کنند.

ایسنا/12 اسفند 97

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/12

برگزاری دومین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی در فروردین ۹۸

موسوی چلك

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی از برگزاری دومین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی و سی چهارمین همایش مددکاری اجتماعی با موضوع «مددکاری و تاب آوری اجتماعی» در فروردین ماه سال آینده خبر داد.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برگزاری دومین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی و سی چهارمین همایش مددکاری اجتماعی با موضوع «مددکاری و تاب آوری اجتماعی» در فروردین ماه سال آینده افزود: هر سال به مناسبت روز ملی مددکاری اجتماعی همایشی برگزار می‌شود که امسال با ۲۹ اسفند ماه و روز جهانی مددکاری اجتماعی مصادف شده است، به همین دلیل همایش مذکور 20 فروردین ماه، با همکاری فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی، انجمن بین‌المللی، دانشگاه‌های مددکاری اجتماعی و فدراسیون منطقه آسیا-اقیانوسیه برگزار می‌شود.

وی با اشاره به محورهای اصلی حوزه مددکاری اجتماعی در سال ٢٠١٩ اظهار کرد: حدود ١٠ کشور در این همایش بین‌المللی با موضوع مددکاری و تاب‌آوری اجتماعی شرکت می‌کنند. همچنین شعار امسال این روز «ترویج اهمیت روابط انسانی» است.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تصریح کرد: در همین راستا ایران نیز شعار امسال را «تاب آوری اجتماعی» انتخاب کرد، زیرا براساس شرایط پیش روی کشور است به این جمع‌بندی رسیدیم که مهارت تاب آوری اجتماعی می‌تواند به مردم در شرایط فشارهای اقتصادی و روانی کمک کند.

موسوی چلک ادامه داد: می‌دانیم که موضوع تاب آوری اجتماعی باید از سال‌ها قبل آموزش داده می‌شد؛ از سوی دیگر ترویج فرهنگ گفت‌وگو و روابط انسانی می‌تواند زندگی لذت‌بخش‌تری را در کنار مولفه‌های آموزشی، اقتصادی و اجتماعی فراهم کند.

وی با بیان اینکه رابطه انسانی و تاب آوری اجتماعی هر دو در یک راستا هستند افزود: در سال ۹۸ موضوع کار انجمن مددکاری اجتماعی ایران بر روی نهادینه شدن تاب آوری و مدیریت بهتر در شرایط نامناسب قرار داده شد و به همین دلیل این شعار را انتخاب کرده‌ایم. امیدواریم پایان نامه‌های دانشجویان مقطع دکترا و ارشد نیز به همین بخش سوق داده شود تا بسته‌های حمایتی خوبی در اختیار مردم قرار بگیرد.

انتهای پیام/ایبسنا/11 اسفند 97

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/11

جشن روز جهانی مددکاری اجتماعی در دفتر کوچک انجمن

دفتر کوچک انجمن مددکاران اجتماعی ایران در خیابان جمالزاده جنوبی، روز پنجشنبه مهمان زیاد داشت. مددکارانی از نسلهای مختلف و تیپهای گوناگون. از بازنشسته و پیشکسوت گرفته تا دانشجو و استاد و دارنده نشان سلامت اجتماعی. همه آمدند تا همچون گذشته نمادی از اتحاد مددکاران اجتماعی باشند؛ نه فقط در ایران بلکه در سراسر جهان. روز جهانی مددکاری اجتماعی کارکردش همین است. همین که مددکاران اجتماعی فارغ از سلایق و علایق شخصی شان یک روزهایی را متحدانه با هم باشند. شعارشان هم همین است: “روابط انسانی مهم است!” و مددکاران اجتماعی سراسر جهان متفق می شوند تا اهمیت آن را یکصدا فریاد بزنند.

فریاد بلندی برآورند و بگویند که “آی آدمها! بیایید قدر یکدیگر بدانیم…”. مددکاران اجتماعی دیروز در انجمن جمع شدند تا دور هم حلقه بزنند و دست هم را بگیرند و فریاد بزنند که : همه آدمها حق دارند شاد، محترم، تندرست، امیدوار، متحد، بی تنش و مهربانانه در کنار هم زندگی کنند.

دیروز از بیانیه جهانی اخلاق در مددکاری اجتماعی  یاد شد که می گوید انسانها به خاطر سن، شغل، جایگاه اجتماعی، طبقه اجتماعی، خرده فرهنگ، قومیت، جنسیت، زبان، ملیت، عقیده، ناتوانی جسمی یا ذهنی، ثروت، مذهب و یا هر تفاوت دیگری نسبت به هم برتری ندارند. “انسانها محترم اند چون انسان اند.”

دیرو از چیزهای دیگری هم صحبت شد. از جشن بزرگ روز ملی مددکاری اجتماعی فروردین ماه صحبت شد؛ از لطفی که مددکاران اجتماعی به هم دارند و گاهی ندارند سخن گفته شد؛ خاطره گویی شد؛ یاد درگذشتگان، گرامی داشته شد؛ برای آیندگان دعای خیر شد؛ از کارهایی که در انجمن انجام می شود بحث شد؛ از حضور جهانی مددکاران اجتماعی حرف زده شد؛ از قدمهایی که برداشته شده تقدیر شد و البته گله ها و نقدهایی هم شد. حافظ خوانی دکتر هاشمی نیک هم برقرار بود. گروهی که قدیمی تر بودند عهد بستند که بیشتر به دفتر انجمن بیایند و گروهی هم به جمع اعضای رسمی انجمن پیوستند. خلاصه اینکه حس و حال خوبی بود. جای آنهایی که نبودند یا دلشان بود و خودشان نیامدند حسابی خالی بود.

آخر این محفل به یاد ماندنی هم کیک کوچکی بریده شد که برای نقشی که رویش بود قطعاً جهانی خواهد شد. جای آنهایی که زودتر رفتند و در عکس یادگاری آخر جشن نبودند، سبز.

این جشن خاطره انگیز از ساعت ۳ عصر شروع شد و کل عصر همه اش هیاهو و گپ و گفت و تجدید دیدار و البته عکس باران بود.

ساعت که از ۷ غروب گذشت، دفتر کوچک انجمن آرام آرام خالی شده و ساعت ۸ غروب پنجشنبه ۹ اسفندماه ۱۳۹۷ چراغهای دفتر در حالیکه یک برگه دیگر به آلبوم قطور مهربانی اجتماعی مددکاران اجتماعی اضافه شده بود تا دیدار بعد خاموش شد.

تا باد، چنین بادا…!

گزارش تصویری/

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/12/11


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic