دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
Image result for ‫دعاي روز پنجم ماه رمضان‬‎نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/31

بعد از ۶۰ سال صورت گرفت

اختصاص دو کرسی به ایران در فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی

موسوی چلك

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با تاکید بر اینکه گسترش خدمات اجتماعی نباید محدود به مرزهای جغرافیایی باشد، از اختصاص دو کرسی به ایران در فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی خبر داد.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه امضای تفاهم‌نامه‌هایی در اولین کنگره بین المللی« ۶۰سال مددکاری اجتماعی در ایران» با ۸ کشور و ۹ انجمن مددکاری اجتماعی، منجر به افزایش تعاملات بین المللی ایران در این حوزه شده است، گفت: در آخرین سفر انجمن مددکاری اجتماعی ایران به کشور قیرقزستان و شرکت در کنفرانس بین المللی «مددکاری اجتماعی در قرن ۲۱، چالش‌ها و فرصت‌ها»، سخنرانی کشور ایران و پرداختن به بحث اورژانس اجتماعی در پاسخ به چالش آسیب‌های اجتماعی، مورد استقبال زیادی قرار گرفت.


وی برگزاری کارگاه آموزشی «مددکاری اجتماعی در شرایط بحرانی» به صورت مشترک بین انجمن مددکاری اجتماعی ایران و روسیه، به مدت ۱۰ ساعت را یکی از برنامه های اثربخش این همایش دانست و گفت: کشورهایی نظیر دانمارک، لیتوانی، روسیه، ژاپن و .... در این همایش شرکت داشتند. همچنین دبیرکل منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون مددکاری اجتماعی، خانه اروپا و ...نیز در همایش قرقیزستان حاضر شدند.


موسوی چلک با اشاره به تاسیس اورژانس اجتماعی در کشور قیرقیزستان به دنبال برگزاری کنگره ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران افزود: به دنبال این اقدام نماینده ایران در این همایش جلسه توجیهی را با مسئولان شهرداری در این کشور برگزار و همچنین در نشست هایی با وزارت کار، معاونین و مدیران کل این کشور شرکت کرد. این اقدامات بررسی تفاهم نامه بین انجمن مددکاری اجتماعی ایران و قیرقیزستان را نیز به دنبال داشت.


وی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا بعد از ۶۰ سال ارتباطمان را با جامعه بین المللی به شکل هدفمند و نهادینه افزایش دهیم، گفت: افزایش این تعاملات به ویژه بعد از همایش ۶۰ سال مددکاری اجتماعی در ایران شکل گرفته است. اگر بتوانیم داشته‌هایمان را در سطح جهانی به خوبی عرضه کنیم، به دستاوردهای بزرگ‌تری نیز خواهیم رسید.


به گفته رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران ظرفیت مددکاری اجتماعی در ایران فراتر از کشورهای منطقه است و ایران قادر است تا الگوی کشورهای دیگر در این عرصه باشد؛ با این وجود لازم است تا این روابط در چارچوب منافع و قوانین کشور در سطح جهانی گسترش پیدا کنند.


موسوی چلک با تاکید بر اینکه دو کرسی در فدراسیون مددکاری اجتماعی به ایران تعلق دارد، اظهار کرد: در حال حاضر رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران به عنوان «کمیسر اخلاق» و «عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی در منطقه آسیا و اقیانوسیه» انتخاب شده است و این اولین بار است که ایران بعد از ۶۰ سال صاحب دو کرسی می شود.


وی با بیان اینکه در حال حاضر ۶ نفر در سطح جهانی مسئول بازنگری در منشور اخلاق مددکاری اجتماعی هستند، تصریح کرد: یکی از این ۶ نفر، نماینده کشور ایران است و این مساله یکی از دستاوردهای بزرگ برای مددکاری اجتماعی ایران محسوب می‌شود.


رئیس انجمن مددکاری اجتماعی با اشاره به اینکه ایران جزو معدود کشورهایی است که مددکاران اجتماعی آن در کلانتری‌ها نیز حضور دارند گفت: این نکات دستاوردها و تجربیات خاصی را در ایران شکل داده‌اند که می توانیم آنها را در جهان ترویج کنیم تا همه مردم از آنها بهره مند شوند چراکه خدمات اجتماعی مرز جغرافیایی نمی شناسد.


انتهای پیام/ایسنا/اجتماعی/خانواده/30 اردیبهشت 97

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/31
Image result for ‫دعاي روز چهارم ماه رمضان‬‎نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/30


نگاه روز
گفت‌وگو صمیمیت را میان اعضای خانواده افزایش می‌دهد

 گفت‌وگو صمیمیت را میان اعضای خانواده افزایش می‌دهد

نگاه روز

 


سید حسن موسوی چلک/ رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران


خانواده یکی از مهم‌ترین نهادهای اجتماعی در هر جامعه‌ است که کارکردهای مختلفی دارد؛ یکی از مهم‌ترین این کارکردها ایجاد بستری برای افزایش تعامل و گفت‌وگو بین اعضای خانواده است. در راستای اهمیت گفت‌وگوست که خانواده به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین نهادهای اجتماعی در عرصه جامعه‌ نقش ایفا می‌کند. اگر به گذشته نگاه کنیم می‌بینیم که نیاکان ما آیین شب‌نشینی داشتند. آنها یا چای شب‌نشینی می‌خوردند یا دیگران را برای چای شب‌نشینی دعوت می‌کردند. در آن فضا بود که گفت‌وگو‌ بین اعضای خانواده و خویشان شکل می‌گرفت. پدران ما سواد کلاسیک کمتری داشتند اما این را به خوبی درک کرده بودند که گفت‌وگوی میان اعضای خانواده اگر درست انجام شود می‌تواند بستر خوبی برای افزایش صمیمیت و روابط عاطفی بین اعضای خانواده باشد.


امروزه برخی از مشکلات ما به ضعف فرهنگ گفت‌وگو در خانواده‌ها برمی‌گردد. به‌دلیل تغییر ساختار خانواده از گسترده به هسته‌ای، دسترسی بیشتر به تکنولوژی و فناوری اطلاعات، شبکه‌های مجازی و رسانه‌ها و حتی فردگرایی افراد در جامعه و خانواده، فرهنگ گفت‌وگو در خانواده‌ها رو به تضعیف است. در تحقیقی که چند سال پیش درباره فرهنگ گفت‌وگو در خانواده‌ها انجام دادم مشخص شد که اعضای خانواده‌ها حدود یک ربع با هم حرف می‌زنند. پیش‌فرض ما این است که طی سال‌های آینده به‌دلیل توسعه تکنولوژی این رقم کمتر هم خواهد شد.
وجود فرهنگ گفت‌وگو صمیمیت را میان اعضای خانواده افزایش می‌دهد. اعضای خانواده با اهداف مشترک و خواسته‌های یکدیگر آشنا می‌شوند. در فضای صمیمی گفت‌وگو، مشکلات و انتظارات گفته می‌شود و با مشارکت اعضای خانواده برای پاسخ دادن به آنها قدم برداشته می‌شود. در نتیجه گفت‌وگو، رضایت افراد تامین شده و آرامشی مثال‌زدنی در خانواده حاکم می‌شود. فرزندان خانواده‌هایی که گفت‌وگو را به‌عنوان فرهنگ غالب انتخاب کرده‌اند یاد می‌گیرند که درون خانواده گفت‌وگو کنند سوالات و نگرانی‌های خود را ابتدا درون خانواده مطرح کنند و حتی اگر تعارض و سوءتفاهمی وجود دارد جواب خود را درون خانواده بیابند. اعضای خانواده تلاش می‌کنند سوءتفاهم‌ها را درون خانواده برطرف کنند و نمی‌گذارند سوءبرداشت‌ها منجر به اختلافات شدید مانند طلاق عاطفی و خشونت خانگی شود.  

گفت‌وگو می‌تواند کمک کند بسیاری از سوءتفاهم‌ها برطرف شود و اعضای خانواده به تفاهم و همدلی برسند. ایجاد چنین فضایی مستلزم این است که الزامات گفت‌وگو را نیز رعایت کنیم. زمان و موضوع مشترک گفت‌وگو را انتخاب کنیم و برای آن وقت بگذاریم و اهمیت قائل شویم. در گفت‌وگو حتی سوال کردن درست هم اهمیت دارد، اینکه چه لحنی داشته باشیم و در چه مکانی چه ژستی بگیریم و چگونه به طرف مقابل نگاه کنیم هم در گفت‌وگو اهمیت دارد. ایجاد فرهنگ گفت‌وگو در خانواده یک مهارت است؛ نمی‌توان جلوی تلویزیون نشست و کانال‌ها را بالا و پایین کرد یا در شبکه‌های مجازی چرخید و در عین حال با یکی از اعضای خانواده گفت‌وگوی مؤثری انجام داد. دیده شده است که افراد پیش از اینکه وارد خانه شوند شروع به گفت‌وگو می‌کنند درصورتی که برای گفت‌وگو در خانواده باید به یک آرامش نسبی رسید سپس با یک مقدمه در زمان مناسب موضوع را مطرح کرد.

موضوع گفت‌وگو هم در کیفیت آن تأثیر دارد. براساس یافته‌های پژوهشی که از آن یاد شد، مشخص شد که موضوع گفت‌وگوی اعضای خانواده در بسیاری از موارد مرتبط با خانواده نیست. اعضا بیشتر درباره فردی دیگر حرف می‌زنند؛ اینکه چه کرد و چه گفت و در بسیاری از موارد این موضوعات منجر به مشاجره و بحث و جدل می‌شود. به‌نظر می‌رسد باید در راه نهادینه کردن فرهنگ گفت‌وگو در خانواده‌ها بیشتر تلاش کرد.در خانواده‌هایی که فرهنگ گفت‌وگو در آنها وجود ندارد اعضای تشنه  محبت در شبکه‌های اجتماعی یا در خانه دیگران و خیابان به‌دنبال محبت می‌گردند. آنها به جای اینکه جواب بسیاری از سوالاتشان را در خانواده بجویند سراغ راه‌حل‌هایی می‌روند که لزوما درست نیست و شاید آنها را به گمراهی بکشاند.


واقعیت این است که امروزه گفت‌وگو در خانواده‌ها کمرنگ شده است. اعضای خانواده در فضای مجازی با هم در ارتباطند و به عنوان مثال آماده بودن شام را به هم خبر می‌دهند. تبعات کاهش زمان گفت‌وگو گریبان جامعه را نیز می‌گیرد. در سبد خانوار ایرانی، مهارت‌های اجتماعی جایگاهی ندارد. اعضا فکر می‌کنند خیلی چیزها را بلدند. درحالی‌که اینها مهارت‌هایی است که باید تمرین کرد و یاد گرفت. خانواده باکیفیت، خانواده‌ای است که گفت‌وگوی باکیفیت در آن شکل بگیرد. جامعه‌ای که در آن اعضای خانواده‌ها با هم حرف نمی‌زنند با آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق خشونت و افسردگی دست به گریبان است. افراد خانواده کنار هم هستند ولی از تنهایی رنج می‌برند.


درصورت وجود گفت‌وگوست که فرزندان مشورت را یاد می‌گیرند و اگر حقشان ضایع شد، می‌توانند آن را به‌گونه‌ای طلب کنند که به‌خودشان و دیگران آسیب وارد نشود. در فضایی که گفت‌وگو باشد، کمتر پیش می‌آید که بچه‌ها به‌دلیل برخی مسائل خیابان را به خانه ترجیح دهند. افسردگی و گرایش به آسیب‌های اجتماعی کمتر خواهد شد. از آنجا که انسان‌ها از حرف زدن با دیگری لذت می‌برند اگر فضای گفت‌وگو در خانه نباشد بچه‌ها بیرون را انتخاب می‌کنند.


برخی از تحقیق‌ها نشان می‌دهد که حدود 70درصد از سوءتفاهم‌ها میان اعضای خانواده ناشی از صحبت نکردن است. بنابراین داشتن فرهنگ گفت‌وگو می‌تواند علاوه بر رفع بسیاری از تعارضات خانوادگی در جامعه نیز زمینه حل مشکلات را فراهم آورد.

منبع: روزنامه همشهری/29 اردیبهشت 1397

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/30

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران:

6 میلیون نفراز جمعیت کشور از افسردگی رنج می برند

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: راه خروج از بیماری های مزمن حوزه اجتماعی، استفاده از تمام ظرفیت‌ها است و مردم محور کار هستند و نباید در حوزه اجتماعی نگاه قیم‌مآبانه به مردم داشت و باید تمام سازمان‌ها در این حوزه درگیر شوند.

به گزارش ایلنا، سید حسن موسوی چلک در اولین همایش مددکاری اجتماعی و اخلاق اجتماعی که در اهواز برگزار شد، با اشاره به ۶۰ سالگی حرفه مددکاری اجتماعی در کشور ادامه داد: واقعیت حوزه اجتماعی حکایت از آن دارد که حوزه اجتماعی در شرایط خوبی بسر نمی‌برد و اگر شرایط حوزه اجتماعی مطلوب نباشد شرایط هیچ حوزه‌ای مناسب نیست.

موسوی چلک با بیان اینکه ۲۰۰۰ عنوان مجرمانه در ایران وجود دارد در حالی که میانگین این شاخص در دنیا به مراتب کمتر است،گفت: متأسفانه با داشتن ۸۰ میلیون جمعیت در کشور، مطابق آمار مسئولان قضایی ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی در کشور وجود دارد این در حالی است که کشور هندوستان با داشتن بیش از یک میلیارد نفرجمعیت، تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی دارد.
وی افزود: مطابق آمارهای وزیر دادگستری در تیرماه سال ۹۶، ورودی زندان‌های کشور ۴۵۹ هزار و ۶۶۶ نفر است یعنی ۵۲ نفر به ازای هر یک ساعت. در حالی که در سال ۵۸ این میزان ۱۰ نفر به ازای هر ساعت بود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اینکه در طول ۴۰ سال گذشته استراتژی‌های درستی برای مدیریت اجتماعی در کشور اتخاذ نشده است، اظهار کرد: حوزه اجتماعی با رویکرد اجتماعی قابل حل است و باید نگاه‌های سیاسی و امنیتی را در این حوزه کنار گذاشت. وی تصریح کرد: وجود تعداد بالای پرونده‌های قضایی، افزایش طلاق (به ازای هر ۳.۵ ازدواج یک طلاق)، افزایش خشونت خانگی، سالمندآزاری (یکی از سه مؤلفه مداخلات در حوزه مددکاری اجتماعی) و مسائلی از این دست نشانه ضعف اخلاق در جامعه است.


کمیسر اخلاق فدراسیون مددکاران اجتماعی آسیا - اقیانوسیه همچنین گفت:

مطابق آمار وزیر بهداشت به ازای هر ۴ نفر در کشور یک نفر دارای اختلال روانی است و ۶ میلیون افسرده در کشور وجود دارد.


موسوی چلک یادآور شد: مطابق آمار وزارت راه ۱۹ میلیون نفر در کشور در محلات ناکارآمد شهری زندگی می‌کنند که از حداقل‌های خدمات عمومی محروم هستند و سال‌ها به عنوان شهروند درجه ۲ قلمداد می‌شدند و برچسب غیررسمی بر این مناطق زده شده بود. وی افزود: مطابق آمارهای پلیس راهور ۱۷ هزار نفر در تصادفات سالانه فوت می‌کنند که بخشی از این تصادفات از ضعف اخلاق در رانندگی ناشی می‌شود.


رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر در کشور گفت: مطابق آمارها ۴میلیون و ۴۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارد که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از آنها معتاد دائمی هستند.


وی در ادامه اظهار کرد: آمارها نشان از آن دارد که اخلاق در جامعه ما نهادینه نشده است و حوزه اجتماعی ما، حوزه امنیت ملی ما را تهدید می‌کند و بعد از حوزه اقتصاد، از حوزه اجتماعی به عنوان دومین مؤلفه و نگران کننده‌ترین مؤلفه در کشور یاد می‌شود.


موسوی چلک تصریح کرد: بر اساس سرشماری رسمی کشور در سال ۹۵ بیش از ۳ میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که این آمار در سال ۹۰ دو میلیون و ۵۵۳ هزار نفر، در سال ۸۹ یک میلیون و ۶۶۶ هزار نفر و در سال ۷۵ کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود و این بدان معنا است که در یک بازه زمانی ۲۰ ساله جمعیت زنان سرپرست خانوار دو برابرشده است.
 عضوو هیات رییسه منطقه آسیا و اقیانوسیه فداسیون بین المللی مددکاران اجتماعی متذکر شد: هیچ یک از مؤلفه‌های یاد شده نشان از بهبود وضعیت اجتماعی ندارد و باید واقعیت را پذیرفت و سانسور را کنار گذاشت.

وی با بیان اینکه همین امروز هم حوزه اجتماعی ما از مسائل اجتماعی عقب است، گفت: متأسفانه تاکنون سلامت اجتماعی در کشور سنجیده نشده است و شاخص سرمایه اجتماعی که یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های توسعه و امنیت در هر جامعه‌ای و موجب افزایش اعتماد و امنیت در جامعه است در پژوهش‌های وزارت کشور بسیار پایین است.

موسوی چلک با اشاره به اینکه فضای اجتماعی ایران باید برای بیان مطالبات اجتماعی و واقعیت‌ها فضایی صادقانه باشد، اظهارکرد: بزرگ شدن نهادها و سازمان‌هایی چون دادگستری، کلانتری، امور زندان‌ها، بهزیستی و کمیته امداد نشانه ضعف اجتماعی است.

منبع: روزنامه ایران/29 اردیبهشت 97

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/30

خدادادی:

موضوع اعتیاد بیش از هر چیز به تغییرنگاه مسئولین نیاز دارد

سرویس دیگر رسانه‌ها

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:نظارت بر عملکرد دستگاه های مختلف در سطحی بسیار ضعیف انجام می شود،به طوری که بر عملکرد مجلس شورای اسلامی در حوزه ی نظارت بر قوانین تاثیر گذاشته است.


به گزارش خبرگزاری خانه ملت،برنامه هاشور با موضوع بررسی چالش ها و موانع بازنگری در روند درمان معتادان و اشتغال آن ها پس از ترک، با حضور "سلمان خدادادی" عضوکمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه سلمان خدادادی با اشاره به این که نگاه های مختلف به حوزه ی اعتیاد امروزه باید تغییر پیدا کند،گفت: نگاه مردم و دولت همواره باید در خصوص موضوع اعتیاد در کشور دستخوش تغییر قرار بگیرد.

وی با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه کشور، اظهار داشت:متاسفانه هیچ کدام از 35 ماده برنامه ششم توسعه کشور که به صورت لایحه از طرف دولت به مجلس ارائه شد در رابطه با مسائل اجتماعی تنظیم و تدوین نشده بودند.

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که موضوع اعتیاد بیش از هر چیز دیگر به تغییر نگاه مسئولین در این حوزه نیاز دارد، عنوان کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه کشور دولت موظف است تا به صورت سالانه و در هر سال حدود 5 درصد از رشد اعتیاد در کشور را کاهش دهد.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد:برنامه های ویژه برای کاهش 5 درصدی اعتیاد درکشور همواره باید دارای ردیف بودجه مشخص در برنامه های دولت باشد.

سلمان خدادادی با اشاره به قانون سالانه سال 96،تصریح کرد: متاسفانه دولت در قانون سالانه سال 96 کشور به موضوع کاهش 5 درصدی اعتیاد توجه ویژه ای نداشت.

وی با اشاره به حجم گسترده قوانین مختلف در حوزه ی اعتیاد در کشور، عنوان کرد: نظارت بر عملکرد دستگاه های مختلف امروزه در سطحی بسیار ضعیف انجام می شود، به طوری که برخی از اوقات عملکرد مجلس شورای اسلامی در حوزه ی نظارت بر قوانین به خوبی حاصل نمی شود.

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه ،اضافه کرد:متاسفانه مجلس شورای اسلامی بر موضوع نظارت بر قوانین مصوب و در حال اجرا معطوف نبوده و آن طور که باید مورد توجه قرار نمی دهد.

در ادامه ی برنامه موسوی چلک با اشاره به موضوع نظارت بر قوانین کشور توسط مجلس شورای اسلامی، گفت: قوانین موجود در حوزه ی باز توانی معتادین بهبود یافته در کشور مورد نظارت های صحیح و دقیق قرار نگرفته است.

وی همچنین در ادامه افزود: متاسفانه امروزه بسیاری از سازمان ها بازتوانی و اشتغال معتادین بهبودیافته را در اولویت های خود قرار نمی دهند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی با اشاره به لزوم بازگشت معتادین به چرخه ی زندگی سالم، تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از مردم و مسئولین اعتقادی به بازگشت معتادین به چرخه زندگی سالم را ندارند.

وی همچنین در ادامه افزود: متاسفانه بسیاری از افراد جامعه فرد معتاد را در جامعه و خانواده مورد پذیرش قرار نمی دهند، به طوری که برنامه ریزی های موجود در این حوزه به دلیل وجود این نوع نگاه همواره برنامه هایی بیهوده تلقی می شوند.

موسوی چلک با اشاره به این که فرد معتاد همواره باید به بازگشت به زندگی سالم اعتقاد راسخ داشته باشد، عنوان کرد: خانواده همواره در چرخه بازگشت یک فرد معتاد به زندگی سالم نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد./

پایان پیام/منبع: خانه ملتسه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۷

 

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/28

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: راه خروج از بیماری مزمن حوزه اجتماعی، استفاده از تمام ظرفیت‌ها است و مردم محور کار هستند و نباید در حوزه اجتماعی نگاه قیم‌مآبانه به مردم داشت و باید تمام سازمان‌ها در این حوزه درگیر شوند.
کد خبر:۸۰۰۰۵۶
تاریخ انتشار:۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲17 May 2018

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: راه خروج از بیماری مزمن حوزه اجتماعی، استفاده از تمام ظرفیت‌ها است و مردم محور کار هستند و نباید در حوزه اجتماعی نگاه قیم‌مآبانه به مردم داشت و باید تمام سازمان‌ها در این حوزه درگیر شوند.

به گزارش ایلنا، سید حسن موسوی چلک در اولین همایش مددکاری اجتماعی و اخلاق اجتماعی که در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به رصدهای انجام شده و نیازسنجی در حوزه اجتماعی کشور و نیز مقارن شدن روز نامگذاری مددکاری اجتماعی در سال جاری با بعثت پیامبر و فلسفه بعثت ایشان که اتمام مکارم اخلاق است، شعار امسال انجمن مددکاری اجتماعی ایران «مددکاری اجتماعی- اخلاق اجتماعی» تعیین شد.

وی با اشاره به ۶۰ سالگی حرفه مددکاری اجتماعی در کشور ادامه داد: واقعیت حوزه اجتماعی حکایت از آن دارد که حوزه اجتماعی در شرایط خوبی به سر نمی برد و اگر شرایط حوزه اجتماعی مطلوب نباشد شرایط هیچ حوزه ای مناسب نیست.

موسوی چلک با بیان اینکه ۲۰۰۰ عنوان مجرمانه در ایران وجود دارد در حالی که میانگین این شاخص در دنیا ۶۰ تا ۹۰ عنوان است،گفت: متأسفانه با داشتن ۸۰ میلیون جمعیت در کشور، مطابق آمار مسئولان قضایی ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی در کشور وجود دارد این در حالیست که کشور هندوستان با داشتن بیش از یک میلیارد جمعیت، تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی دارد.

وی افزود: مطابق آمارهای وزیر دادگستری در تیرماه سال ۹۶، ورودی زندان‌های کشور ۴۵۹ هزار و ۶۶۶ نفر است یعنی ۵۲ نفر به ازای هر یک ساعت. در حالی که در سال ۵۸ این میزان ۱۰ نفر به ازای هر ساعت بود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اینکه در طول ۴۰ سال گذشته استراتژی‌های درستی برای مدیریت اجتماعی در کشور اتخاذ نشده است، اظهار کرد: حوزه اجتماعی با رویکرد اجتماعی قابل حل است و باید نگاه‌های سیاسی و امنیتی را در این حوزه کنار گذاشت.

وی تصریح کرد: وجود تعداد بالای پرونده‌های قضایی، افزایش طلاق (به ازای هر ۳.۵ ازدواج یک طلاق)، افزایش خشونت خانگی، سالمندآزاری (یکی از سه مولفه مداخلات در حوزه مددکاری اجتماعی) و مسائلی از این دست نشانه ضعف اخلاق در جامعه است.

کمیسر اخلاق فدراسیون مددکاران اجتماعی آسیا - اقیانوسیه همچنین گفت: مطابق آمار وزیر بهداشت به ازای هر ۴ نفر در کشور یک نفر دارای اختلال روانی است و ۶ میلیون افسرده در کشور وجود دارد.

موسوی چلک یادآور شد: مطابق آمار وزارت راه ۱۹ میلیون نفر در کشور در محلات ناکارآمد شهری زندگی می کنند که از حداقل های خدمات عمومی محروم هستند و سال‌ها به عنوان شهروند درجه ۲ قلمداد می شدند و برچسب غیررسمی بر این مناطق زده شده بود.

وی افزود: مطابق آمارهای پلیس راهور ۱۷ هزار نفر در تصادفات سالانه فوت می کنند که بخشی از این تصادفات از ضعف اخلاق در رانندگی ناشی می شود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر در کشور گفت: مطابق آمارها ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارد که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از آنها معتاد دائمی هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: آمارها نشان از آن دارد که اخلاق در جامعه ما نهادینه نشده است و حوزه اجتماعی ما، حوزه امنیت ملی ما را تهدید می کند و بعد از حوزه اقتصاد، از حوزه اجتماعی به عنوان دومین مولفه و نگران کننده ترین مولفه در کشور یاد می شود.

موسوی چلک تصریح کرد: بر اساس سرشماری رسمی کشور در سال ۹۵ بیش از ۳ میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که این آمار در سال ۹۰ دو میلیون و ۵۵۳ هزار نفر، در سال ۸۹ یک میلیون ۶۶۶ هزار نفر و در سال ۷۵ کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود و این بدان معنا است که در یک بازه زمانی ۲۰ ساله جمعیت زنان سرپرست خانوار دو برابرشده است.

عضو هیات رییسه منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی متذکر شد: هیچ یک از مولفه های یاد شده نشان از بهبود وضعیت اجتماعی ندارد و باید واقعیت را پذیرفت و سانسور را کنار گذاشت.

وی با بیان اینکه همین امروز هم حوزه اجتماعی ما از مسائل اجتماعی عقب است، گفت: متاسفانه تاکنون سلامت اجتماعی در کشور سنجیده نشده است و شاخص سرمایه اجتماعی که یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه و امنیت در هر جامعه ای و موجب افزایش اعتماد و امنیت در جامعه است در پژوهش‌های وزارت کشور بسیار پایین است.

موسوی چلک با اشاره به اینکه فضای اجتماعی ایران باید برای بیان مطالبات اجتماعی و واقعیت‌ها فضایی صادقانه باشد، اظهارکرد: بزرگ شدن نهادها و سازمان‌هایی چون دادگستری، کلانتری، امور زندان ها، بهزیستی و کمیته امداد نشانه ضعف اجتماعی است.

وی افزود: وجود نیروی انسانی سالم و کارآمد بزرگترین سرمایه هر کشوری است و بسیاری از کشورهای توسعه یافته در جهان از این سرمایه به‌درستی سود می برند و متاسفانه ما در حوزه مددکاری اجتماعی از ضعف اخلاق آسیب می بینیم.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه گفت: با جزیره ای کردن اعتیاد، زنان سرپرست خانوار و دیگر آسیب‌های اجتماعی هیچ گاه نمی توان مدیریت صحیحی بر حوزه اجتماعی داشت در حالی که باید همه اینها را به صورت یک پازل واقعی نگاه کنیم.

موسوی چلک یادآور شد: ما باید روی ۶۰ مولفه اجتماعی دیگر به جز آسیب‌ها کار کنیم تا مردم بهتر زیستن را تجربه کنند و کشور بتواند از شرایط کنونی خارج شود.

وی ادامه داد: امروز شاخص کیفیت زندگی در کشور ما پایین است و این امر موجب ایجاد ناامیدی، بی‌تفاوتی، ضعف مشارکت و فردگرایی و در نهایت تنهایی اجتماعی و جایگزین مولفه‌هایی می شود که موتور محرک کشور است.

کمیسر اخلاق فدراسیون مددکاران اجتماعی آسیا - اقیانوسیه با اشاره به اینکه دین ما دین نشاط و شادابی است، اظهارکرد: از لحاظ شاخص نشاط اجتماعی، ایران در میان ۱۵۷ کشور دنیا رتبه ۱۰۸ را داراست.

وی با توضیح این نکته که نباید از حوزه اجتماعی بهره برداری سیاسی کرد، گفت: ما نتوانسته‌ایم مدیریت جامعی بر حوزه اجتماعی داشته باشیم و سیاستگذاران و ناظران هم در طی سالیان گذشته در ایفای وظیفه مطالبه‌گری خود کوتاهی کرده‌اند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران افزود: مدارا، مهربانی و صداقت بخشی از اخلاق است و حوزه مددکاری اجتماعی، حوزه اجتماعی و حتی حوزه امنیتی ما به دلیل ضعف اخلاق در جامعه در رنج است.

وی در ادامه گفت: تاب آوری اجتماعی با اعتماد شکل می گیرد و باید رویکرد سیاسی را از این حوزه جدا کرد و اگر می خواهیم در حوزه اقتصادی موفق باشیم باید به حوزه اجتماعی بپردازیم.

موسوی چلک در پایان اظهار کرد: اگر در حوزه اجتماعی دیر بجنبیم اوضاع به هم خواهد ریخت. هرکس باید نقش خود را به خوبی ایفا کند و باید بدانیم مسئولیت‌پذیری بخشی از اخلاق است.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/28

ئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران:


موسوی چلك

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: راه خروج از بیماری مزمن حوزه اجتماعی، استفاده از تمام ظرفیت‌ها است و مردم محور کار هستند و نباید در حوزه اجتماعی نگاه قیم‌مآبانه به مردم داشت و باید تمام سازمان‌ها در این حوزه درگیر شوند.

به گزارش ایسنا دکتر سید حسن موسوی چلک در اولین همایش مددکاری اجتماعی و اخلاق اجتماعی که در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به رصدهای انجام شده و نیازسنجی در حوزه اجتماعی کشور و نیز مقارن شدن روز نامگذاری مددکاری اجتماعی در سال جاری با بعثت پیامبر و فلسفه بعثت ایشان که اتمام مکارم اخلاق است، شعار امسال انجمن مددکاری اجتماعی ایران «مددکاری اجتماعی- اخلاق اجتماعی» تعیین شد.

وی با اشاره به ۶۰ سالگی حرفه مددکاری اجتماعی در کشور ادامه داد: واقعیت حوزه اجتماعی حکایت از آن دارد که حوزه اجتماعی در شرایط خوبی به سر نمی برد و اگر شرایط حوزه اجتماعی مطلوب نباشد شرایط هیچ حوزه ای مناسب نیست.

موسوی چلک با بیان اینکه  ۲۰۰۰ عنوان مجرمانه در ایران وجود دارد در حالی که میانگین این شاخص در دنیا ۶۰ تا ۹۰ عنوان است،گفت: متأسفانه با داشتن ۸۰ میلیون جمعیت در کشور، مطابق آمار مسئولان قضایی  ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی در کشور وجود دارد این در حالیست که کشور هندوستان با داشتن بیش از یک میلیارد جمعیت، تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار پرونده قضایی دارد.

وی افزود: مطابق آمارهای وزیر دادگستری در تیرماه سال ۹۶، ورودی زندان‌های کشور ۴۵۹ هزار و ۶۶۶ نفر است یعنی ۵۲ نفر به ازای هر یک ساعت. در حالی که در سال ۵۸ این میزان ۱۰ نفر به ازای هر ساعت بود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اینکه در طول ۴۰ سال گذشته استراتژی‌های درستی برای مدیریت اجتماعی در کشور اتخاذ نشده است، اظهار کرد: حوزه اجتماعی با رویکرد اجتماعی قابل حل است و باید نگاه‌های سیاسی و امنیتی را در این حوزه کنار گذاشت.

وی تصریح کرد: وجود تعداد بالای پرونده‌های قضایی، افزایش طلاق (به ازای هر ۳.۵ ازدواج یک طلاق)، افزایش خشونت خانگی، سالمندآزاری (یکی از سه مولفه مداخلات در حوزه مددکاری اجتماعی) و مسائلی از این دست نشانه ضعف اخلاق در جامعه است.

کمیسر اخلاق فدراسیون مددکاران اجتماعی آسیا - اقیانوسیه همچنین گفت: مطابق آمار وزیر بهداشت به ازای هر ۴ نفر در کشور یک نفر دارای اختلال روانی است و ۶ میلیون افسرده در کشور وجود دارد.

موسوی چلک یادآور شد: مطابق آمار وزارت راه ۱۹ میلیون نفر در کشور در محلات ناکارآمد شهری زندگی می کنند که از حداقل های خدمات عمومی محروم هستند و سال‌ها به عنوان شهروند درجه ۲ قلمداد می شدند و برچسب غیررسمی بر این مناطق زده شده بود.

وی افزود: مطابق آمارهای پلیس راهور ۱۷ هزار نفر در تصادفات سالانه فوت می کنند که بخشی از این تصادفات از ضعف اخلاق در رانندگی ناشی می شود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر در کشور گفت: مطابق آمارها ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارد که ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از آنها معتاد دائمی هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: آمارها نشان از آن دارد که اخلاق در جامعه ما نهادینه نشده است و حوزه اجتماعی ما، حوزه امنیت ملی ما را تهدید می کند و بعد از حوزه اقتصاد، از حوزه اجتماعی به عنوان دومین مولفه و نگران کننده ترین مولفه در کشور یاد می شود.

موسوی چلک تصریح کرد: بر اساس سرشماری رسمی کشور در سال ۹۵ بیش از ۳ میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که این آمار در سال ۹۰ دو میلیون و ۵۵۳ هزار نفر، در سال ۸۹ یک میلیون ۶۶۶ هزار نفر و در سال ۷۵ کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بود و این بدان معنا است که در یک بازه زمانی ۲۰ ساله جمعیت زنان سرپرست خانوار دو برابرشده است.

عضو هیات رییسه منطقه آسیا- اقیانوسیه فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی متذکر شد: هیچ یک از مولفه های یاد شده نشان از بهبود وضعیت اجتماعی ندارد و باید واقعیت را پذیرفت و سانسور را کنار گذاشت.

وی با بیان اینکه همین امروز هم حوزه اجتماعی ما از مسائل اجتماعی عقب است، گفت: متاسفانه تاکنون سلامت اجتماعی در کشور سنجیده نشده است و شاخص سرمایه اجتماعی که یکی از مهم‌ترین مولفه‌های توسعه و امنیت در هر جامعه ای و موجب افزایش اعتماد و امنیت در جامعه است در پژوهش‌های وزارت کشور بسیار پایین است.

موسوی چلک با اشاره به اینکه فضای اجتماعی ایران باید برای بیان مطالبات اجتماعی و واقعیت‌ها فضایی صادقانه باشد، اظهارکرد: بزرگ شدن نهادها و سازمان‌هایی چون دادگستری، کلانتری، امور زندان ها، بهزیستی و کمیته امداد نشانه ضعف اجتماعی است.

وی افزود: وجود نیروی انسانی سالم و کارآمد بزرگترین سرمایه هر کشوری است و بسیاری از کشورهای توسعه یافته در جهان از این سرمایه به‌درستی سود می برند و متاسفانه ما در حوزه مددکاری اجتماعی از ضعف اخلاق آسیب می بینیم.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در ادامه گفت: با جزیره ای کردن اعتیاد، زنان سرپرست خانوار و دیگر آسیب‌های اجتماعی هیچ گاه نمی توان مدیریت صحیحی بر حوزه اجتماعی داشت در حالی که باید همه اینها را به صورت یک پازل واقعی نگاه کنیم.

موسوی چلک یادآور شد: ما باید روی ۶۰ مولفه اجتماعی دیگر به جز آسیب‌ها کار کنیم تا مردم بهتر زیستن را تجربه کنند و کشور بتواند از شرایط کنونی خارج شود.

وی ادامه داد: امروز شاخص کیفیت زندگی در کشور ما پایین است و این امر موجب ایجاد ناامیدی، بی‌تفاوتی، ضعف مشارکت و فردگرایی و در نهایت تنهایی اجتماعی و جایگزین مولفه‌هایی می شود که موتور محرک کشور است.

کمیسر اخلاق فدراسیون مددکاران اجتماعی آسیا - اقیانوسیه با اشاره به اینکه دین ما دین نشاط و شادابی است، اظهارکرد: از لحاظ شاخص نشاط اجتماعی، ایران در میان ۱۵۷ کشور دنیا رتبه ۱۰۸ را داراست.

وی با توضیح این نکته که نباید از حوزه اجتماعی بهره برداری سیاسی کرد، گفت: ما نتوانسته‌ایم مدیریت جامعی بر حوزه اجتماعی داشته باشیم و سیاستگذاران و ناظران هم در طی سالیان گذشته در ایفای وظیفه مطالبه‌گری خود کوتاهی  کرده‌اند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران افزود: مدارا، مهربانی و صداقت بخشی از اخلاق است و حوزه مددکاری اجتماعی، حوزه اجتماعی و حتی حوزه امنیتی ما به دلیل ضعف  اخلاق در جامعه در رنج است.

وی در ادامه گفت: تاب آوری اجتماعی با اعتماد شکل می گیرد و باید رویکرد سیاسی را از این حوزه جدا کرد و اگر می خواهیم در حوزه اقتصادی موفق باشیم باید به حوزه اجتماعی بپردازیم.

موسوی چلک در پایان اظهار کرد: اگر در حوزه اجتماعی دیر بجنبیم اوضاع به هم خواهد ریخت. هرکس باید نقش خود را به خوبی ایفا کند و باید  بدانیم مسئولیت‌پذیری بخشی از اخلاق است. 
انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/28

م
رییس انجمن مددکاران اجتماعی:

جامعه ایران دچار ناکارآمدی اخلاقی است

بهار نیوز۲۲ ساعت پیش۰  ۱۹  ۱ 

گروه جامعه: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: جامعه ایران اکنون دچار ناکارآمدی اخلاقی شده که مردم و مسئولان با رفتار و عملکرد خود باعث آن شده اند.

سید حسن موسوی چلک در حاشیه نخستین همایش 'مددکاری اخلاق اجتماعی' در اهواز در جمع خبرنگاران، با بیان این که نقش آموزش و پرورش در کاهش آسیب های اجتماعی بسیار کمرنگ بوده، افزود: تفکر اجتماعی در آموزش و پرورش نادیده گرفته شده و بسیاری از مشکلات کنونی کشور به دلیل این ضعف است. وی افزود: حوزه اجتماعی ایران حال خوبی ندارد و جزیره ای کردن آسیب های اجتماعی باعث شده تا به درستی به آنها پرداخته نشده و مدیریت هوشمندی در این زمینه نداشته باشیم. رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه طرح های بزرگ کشور بدون پیوست اجتماعی اجرا می شوند، گفت: اجرای بدون پیوست اجتماعی لایحه یا طرح های ملی از جمله یارانه، مسکن مهر بودن پیوست، سهام عدالت، یارانه، شبکه های مجاری و شهرک های صنعتی نشان از کم اهمیت بودن دیدگاه اجتماعی در مدیریت کشور است. وی با اشاره به آمار خشونت های اجتماعی در ایران عنوان کرد: در سال ۹۴ بیش از ۵۹۳ هزار پرونده ضرب و جرح در ایران وجود داشته که رتبه دوم پرونده های ایران را تشکیل می دهند

موسوی چلک ادامه داد: هشت جرم از ۱۰ جرم دارای فراوانی بالا در کشور را خشونت های اجتماعی تشکیل می دهند. رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران همچنین به آمار زنان سرپرست خانوار در کشور اشاره کرد و گفت: در سال ۹۵ سه میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود داشته که نسبت به آمار سال ۷۵، رشد دو برابری را نشان می دهد. وی ادامه داد: آمار زنان سرپرست خانوار در سال ۹۰، ۲ میلیون و ۵۵۳ نفر، در سال ۸۹ بیش از یک میلیون و در سال ۷۵، کمتر از یک میلیون نفر بوده است. موسوی چلک، درخصوص کنترل آسیب های اجتماعی ناشی از فضای مجازی نیز توضیح داد: نه می توانیم و نه حق داریم مردم را از اطلاعات محروم کنیم بلکه باید دانش مردم را برای بهره گیری از این شبکه ها افزایش دهیم. وی ادامه داد: فضای مجازی در حوزه مواد مخدر، فساد اجتماعی و دیگر موارد اثرات خود را دارد ولی باید توجه داشت که شبکه های اجتماعی با وجود سواد رسانه و فضای مجازی یک فرصت هستند. کمیسر اخلاق فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی همچنین با اشاره به جایگاه مددکاری اجتماعی در کشور گفت: در کشور حدود ۱۰ هزار مددکار اجتماعی با تحصیلات مرتبط با این حرفه فعال هستند ولی هنوز به ۶۰ هزار مددکار دیگر نیاز داریموی ادامه داد: در عرصه سیاست گذاری، امروز مددکاری اجتماعی بیش از گذشته دیده می شود به شکلی که در قانون آیین دادرسی کیفری جدید تشکیل پرونده شخصیت با مددکاران اجتماعی بوده و در قانون مجازات اسلامی جدید، مددکار اجتماعی جایگاه مهمی را دارد. موسوی چلک، همچنین به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان اشاره کرد و افزود: این لایحه ۱۰ سال است که در مجلس شورای اسلامی بلاتکلیف مانده و اکنون برای تصویب منتظر صحن علنی مجلس است که امیدواریم اکنون تصویب شود. وی ادامه داد: در این لایحه، مددکاران نقش ضابط اجتماعی را خواهند داشت و اگر تشخیص دهند کودکی ممکن است در معرض بزه باشد، می توانند مداخله کنند که اتفاق بزرگی در حوزه اجتماعی است. رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به جایگاه و حضور خوب ایران در سطح جهانی در حوزه مددکاری گفت: ایران یکی از اعضای فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی بوده و برای نخستین بار پس از ۶۰ سال، ۲ کرسی جهانی را دارد. نخستین همایش مددکاری اخلاق اجتماعی روز چهارشنبه با حضور رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و جمعی از مسئولان محلی به مدت یک روز در اهواز برگزار شد.

مشاهده متن اصلی خبر در سایت بهار نیوز

 •  

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/28

پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱ 

کودکان مشغول کارند، آهسته برانید/چرخ زندگی بر وفق مُراد چهارراه های شلوغ!

ساعت 24-- این روزها دوباره با گرم شدن هوا، شاهد افزایش تعداد زیادی از کودکانِ کار بر سر چهارراه‌ها و خیابان‌های پرتردد شهر هستیم. کودکانی که هویت‌شان با کار معنی پیدا می‌کند و لحظات‌شان را بر سر چهار راه‌ها می‌گذرانند. کسانی که خیلی‌هایشان زیر با هزینه‌های سنگین خانواده‌هایشان خم می‌شوند تا چرخ زندگی‌شان را بچرخانند.

این روزها دوباره با گرم شدن هوا، شاهد افزایش تعداد زیادی از کودکانِ کار بر سر چهارراه‌ها و خیابان‌های پرتردد شهر هستیم. کودکانی که هویت‌شان با کار معنی پیدا می‌کند و لحظات‌شان را بر سر چهار راه‌ها می‌گذرانند. کسانی که خیلی‌هایشان زیر با هزینه‌های سنگین خانواده‌هایشان خم می‌شوند تا چرخ زندگی‌شان را بچرخانند. آن‌ها تمام روز را پشت چهارراه های پرتردد و چراغ‌های قرمز به انتظار می ایستند تا با سماجت شیشه ماشین‌ها را پاک کنند یا فال و گل بفروشند.

لزوم توجه بیشتر به اقدامات پیشگیرانه در زمینه آسیب‌های اجتماعی

دادستان تهران در ششمین جلسه دادستانی تهران پیرامون آسیب‌های اجتماعی که در تاریخ ۲۵/۱۱/۱۳۹۶ برگزار شد، تمرکز اقدامات در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی را امری ضروری خواند و با اعلام این که پراکندگی اقدامات دستگاه‌های مرتبط با آسیب‌ها و فقدان انسجام در این راستا، روند رسیدن به اهداف را با موانعی مواجه می‌سازد، اظهار داشت: دادستانی تهران بیش از دو سال است که با تشکیل جلسات مستمر بر ضرورت این موضوع اهتمام دارد و صرفاً از این طریق است که می‌توان با رصد عملکرد دستگاه‌ها، میزان موفقیت در تحقق اهداف را ارزیابی نمود و پیشنهاد می‌شود در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، بر مدیریت استانی و همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط تمرکز شود.

جعفری دولت‌آبادی ضرورت دیگر برای موفقیت در مبارزه با آسیب های اجتماعی را اولویت‌بندی مصادیق آسیب‌ها و توجه به مصادیق پنجگانه در قانون برنامه ششم توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته دانست و در توضیح اظهار داشت: با توجه به سیاست کشور در برنامه ششم توسعه و هم‌چنین مصوبات شورای اجتماعی کشور، دستگاه‌ها باید در مورد مصادیق اعتیاد، طلاق، حاشیه‌نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی که در ماده 80 قانون برنامه ششم توسعه آمده اقدام نمایند و به ویژه مراکز فرهنگی از جمله وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در این خصوص فعال شوند و دیر بازده بودن برنامه‌های فرهنگی و پیشگیرانه نباید در اقدامات دستگاه‌ها خلل وارد آورد.

دادستان تهران سیاست اصلی نظام در موضوع آسیب‌های اجتماعی را توجه بیشتر به اقدامات پیشگیرانه خواند و افزود: سرمایه‌گذاری در امر پیشگیری از وقوع جرم، از رشد آسیب‌ها جلوگیری می‌کند.

طرح هایی با رنگ و بوی جدید اما...

هر ساله طرح های مختلفی از سوی سازمان‌های مختلف در خصوص جمع آوری کودکان کار و خیابان صورت می‌گیرد. طرح‌هایی که البته، اغلب آن‌ها تاکنون نتوانسته اند باعث توقف کارِ کودکان در سطح خیابان و شهرها شوند. بر همین اساس، سازمان بهزیستی کشور نیز در سال گذشته درباره کاهش تعداد کودکان کار پیشنهادی را به دادستان کل کشور ارائه کرد تا اگر کودکی 3 بار توسط مأموران این سازمان شناسایی شد، حضانت او از خانواده‌اش سلب و به بهزیستی واگذار شود.

در این میان بسیاری از فعالان حقوق کودک معتقدند، تلاش برای حذف کودکان کار در خیابان آن‌ها را وارد لایه‌های زیرین زمین و بازارهای غیررسمی برای کسب پول می‌کند. موضوعی که سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری هم آن را تایید می کند و به خبرنگار میزان می گوید: اولین موضوعی که باید بپذیریم به رسمیت شناختن حقوق کودکان کار است. چراکه 90 درصد آن‌ها برای تامین معاش خانواده‌های خود به خیابان می آیند. بنابراین ما نمی‌توانیم آن ها را خیابان‌ها حذف کنیم چون اگر مانع کار کودکان در خیابان‌ها شویم برای کسب پول به زیرزمین‌ها می روند.

وی با اشاره به افزایش کودکان کار به علت گرم شدن هوا، ادامه می‌دهد: در خیلی از موارد کار کودک در خیابان بهتر از کارگاه‌های زیرزمینی است. چراکه نظارت کافی در این محیط ها حتی کمتر از خیابان ها و چهار راه ها است.

رئیس انجمن مددکاری ایران، معتقد است قانون سلب حضانت کودکان کار بعد از 3 بار شناسایی و دستگیری آن ها در خیابان قابلیت اجرایی ندارد. چرا که حدود 90 درصد از این کودکان با خانواده‌های خود در ارتباط هستند و برای تامین هزینه‌های اقتصادی آن‌ها به خیابان می آیند.

وی ادامه می دهد: در سال جاری با حمایت دولت و مجلس مستمری هر مددجوی سازمان بهزیستی به 150 هزار تومان رسیده است که برای خانواده 5 نفره 500 هزار تومان می شود. سوال اصلی اینجاست که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور یک خانواده با 500 هزار تومان می‌تواند چرخ زندگی خود را بچرخاند؟

چلک با تاکید بر اینکه تعداد زیادی از  کودکان کار دچار مشکل مسکن و سوء تغذیه هستند، می‌گوید: در این زمان باید تلاش کنیم تا ساعت کار این کودکان در خیابان‌ها کمتر شود. حتی اگر نمی‌توانیم کودک را در هفته به مدرسه برویم تلاش کنیم حداقل کودک در روزهای پنجشنبه چند ساعت درس بخواند.

رئیس انجمن مددکاری ایران با تاکید بر اینکه موضوع کودکان کار و خیابان فقط ویژه ایران نیست، ادامه می دهد: در حال حاضر کشور های زیادی درگیر این مشکل هستند. البته این موضوع در کشور هایی که در حال طی کردن مسیر توسعه هستند، بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه از سال 78 تاکنون موضوع کودکان کار در کشور جدی‌تر شده است، می گوید: اولین مرکز نگهداری از این کودکان در آن سال راه اندازی شد، اما کشور ما از آن سال تاکنون به طور جدی درگیر حل این موضوع است. حتی در ماده 78 قانون کار ذکر شده است که کار کودک زیر 15 سال ممنوع است اما در همین قانون در ماده 80گفته شده افراد 15 تا 18 سال کارگر نوجوان محسوب می شوند.

چلک می افزاید:  همچنین نامه ای در سازمان بین المللی تدوین شده که ایران نیز جزو آن است و کشور ها متعهد شده اند تا سن کار کودکان را کاهش دهند. دولت نیز در لایحه ای منع فوری اشکال کار کودک را تصویب کرده است اما موضوع مهم این است که در این سال‌ها ما کار کودک را نفی نکردیم، تنها شکل آن را تغییر دادیم.

وی با اشاره به اینکه در هیچ کجای قانون گفته نشده که کار در خیابان جرم است، می افزاید: اگر قرار است تا حضانت این بچه ها از والدین گرفته شود، باید این موضوع بر اساس قانون صورت  گیرد.

رئیس انجمن مددکاری ایران با اشاره به اینکه تعداد زیادی از کودکان در کارخانه‌ها مشغول به کار هستند، می گوید: باید به سراغ صاحبان این کارخانه ها برویم تا تلاش کنیم کودکان بتوانند حداقل 2 ساعت تحصیل کنند.

چلک با اشاره به اینکه تنها 10 درصد از کودکان کار جایی جز خیابان ندارند، ادامه می دهد: تعدادی از این کودکان جزو اتباع بیگانه هستند که اگر مجوز اقامت نداشته باشند، توسط مراجع مربوطه به کشورهایشان بازگردانده می شوند. البته برخی از آن ها نیز هیچ هویتی ندارند.

ضرورت حمایت‌های مناسب از اقشار آسیب پذیر

معاون امور بین الملل دبیر ستاد حقوق بشر  در حاشیه بازدید از مرکز مداخله در بحران شهید نواب صفوی در زمینه لزوم حمایت‌های مناسب از اقشار آسیب پذیر می‌گوید: هدف از این بازدید کاری این است تا بتوانیم در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی و برطرف کردن خلاء‌های بین دستگاهی و ارتقای خدمات مراکز مداخله در بحران، قدم برداریم. زنان، کودکان، معلولان و سالمندان در هر جامعه‌ای جزو اقشار آسیب پذیر تلقی می‌شوند که ضرورت دارد حمایت‌های مناسب و مضافی از آنان صورت گیرد.

آمار دقیقی از کودکان کار نداریم

در حال حاضر آمار دقیقی درباره تعداد واقعی کودکان کار در دست نیست؛ اما آنطور که رضا جعفری سدهی، رئیس اورژانس اجتماعی کشور اعلام کرده بود، حدود 9 هزار کودک کار توسط بهزیستی شناسایی شدند که تعداد زیادی از آنها ترک تحصیل کرده‌اند یا بازمانده از تحصیل هستند.

وی با اشاره به اینکه رویکرد بهزیستی در این زمینه کاهش آسیب است، می افزاید: ما به کودکان کار به عنوان یک مجرم نگاه نمی‌کنیم. در حالی که برخی از مسئولان بین تکدی گری و کار تفاوتی قائل نمی‌شوند. در اینجا باید توجه کرد که تکدی‌گری جرم است و حتی قانونگذار برای آن 6 ماه تا 2 سال حبس پیش‌بینی کرده است. حتی بر اساس کنوانسیون حقوق کودک، مباشرت در اجبار کودکان به کار جرم محسوب می‌شود.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/28

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران:

در حوزه اجتماعی با مردم صادق نبوده‌ایم

موسوی چلك

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه ما در حوزه اجتماعی با مردم صادق نبوده‌ایم، گفت: هر کاری انجام می‌دهیم باز هم آسیب‌های اجتماعی در حال افزایش است و با هیچ دیواری هم نمی‌توان جلو آن را گرفت بنابراین مسیر باید عوض شود و بر روی موضوعاتی چون توسعه و نظم، حقوق، سلامت، پیشگیری و مشارکت اجتماعی کار کنم، اگر مسیر عوض نشود آسیب‌های اجتماعی همه چیز ما را خواهد گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن موسوی چلک در همایش "سراب رهایی" که  با موضوع اعتیاد و مواد مخدر امروز سه‌شنبه(25 اردیبهشت) در دانشگاه خوارزمی برگزار شد با بیان اینکه البرز یکی از استان‌های ویژه در حوزه مواد مخدر و روان‌گردان است گفت: بحث آسیب‌های مواد مخدر را می‌توان با این سوال آغاز کرد که آیا اعتیاد یک جزیره است؟ قطعا پاسخ این سوال منفی است، بنابراین اعتیاد یک جزیره نیست و به همین دلیل نمی‌توان آن را به صورت جزیره‌ای مدیریت کرد.

وی بااشاره به اعتیاد در دانشگاه‌ها و مدارس کشور گفت: سوال اینجاست که آیا دانش‌آموزان و دانشجویانی که دچار اعتیاد شده‌اند در محیط مدرسه و دانشگاه با این مساله مواجه شده‌اند؟ پاسخ این است که خیر بسیاری از این افراد در محیطی خارج از مدرسه و دانشگاه دچار سوءمصرف مواد مخدر شده‌اند.

موسوی به مسائل مربوط به حاشیه‌نشینی هم اشاره کرد و افزود: کسی که در حاشیه نشسته خودش نخواسته که در حاشیه بنشیند بلکه به خاطر غفلت ما در حوزه مدیریت اجتماعی چنین وضعیتی پیش آمده است.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه به نوع نگاه به مسائل اجتماعی در ایران اشاره کرد و گفت: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که به هر دلیلی در حوزه اجتماعی نگاه سیاسی-امنیتی وجود دارد، نگذاشته‌ایم کسی در مورد آسیب‌های اجتماعی آن‌گونه که باید صحبت کند البته  نمی‌خواهم بگویم تعمدی در این کار وجود داشته است بلکه فکر می‌کردیم این مسائل مهم نیست اما امروز که امنیت‌مان به آن گره خورده ناچار شدیم تدابیری اتخاد کنیم.

وی ادامه داد: ما در کشوری زندگی می‌کنیم که فکر می‌کنیم با پلیس و کلانتری می‌توانیم مدیریت هوشمندی در خصوص این مسائل داشته باشیم.

موسوی به آمار کشفیات مواد مخدر اشاره و اعلام کرد: طبق آمار در سال 94 دو هزار و 700 تن مواد مخدر صنعتی در کشور کشف شد در چنین وضعیتی سوال اینجاست که آیا زنان از اعتیاد در امان ماندند پاسخ این است که با وجود مردانه بودن آسیب‌های اجتماعی اما این آسیب‌ها زنانه‌تر شده است.

آسیب‌های اجتماعی زنانه‌تر و کودکانه‌تر شده است

وی افزود: در سال 86 حدود پنج درصد از افراد مبتلا به اعتیاد را زنان تشکیل می‌دادند اما این رقم در پایان سال 94 به 12.5 درصد رسید.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطرنشان کرد: همانطور که حوزه آسیب‌های اجتماعی ما زنانه‌تر شده کودکان نیز از آن در امان نبوده‌اند و کودکانه‌تر هم شده است.

موسوی در ادامه آماری از وضعیت اعتیاد ارائه و اظهار کرد: ما در ایران حدود چهار میلیون و 400 هزار معتاد داریم که دو میلیون و 800 هزار نفر به صورت دائم و بقیه به صورت تفننی مصرف می‌کنند.

وی با بیان اینکه اعتیاد همواره روندی رو به رشد داشته است افزود: این موضوع به خاطر اقتصاد مواد مخدر و اقتصاد درمان فقط به ایران اختصاص ندارد.

موسوی در خصوص وضعیت درمان معتادین در کشور نیز گفت: سالانه حدود 800 هزار نفر برای درمان اعتیاد به مراکز مختلف مراجعه می‌کنند اما در حالت خوشبینانه فقط پنج تا 10 درصد این افراد درمان می‌شوند.

وی با تاکید مجدد بر اینکه اعتیاد جزیره نیست و در حوزه‌های دیگر نیز دارای تبعات است گفت: سالانه در ایران 15 میلیون و 200 هزار پرونده قضایی تشکیل می‌شود این در حالی است که کشور هند با بیش از یک میلیارد نفر جمعیت سالانه با یک میلیون و 200 هزار پرونده قضایی روبروست، بخش زیادی از پرونده‌های ما به اعتیاد مربوط است.

موسوی با بیان اینکه عناوین بالای مجرمانه در ایران نیز در این مساله دخیل است گفت: در ایران بیش از دو هزار عنوان مجرمانه تعریف شده است این رقم در مقایسه با میانگین جهانی که بین 60 تا 90 عنوان را شامل می‌شود بسیار زیاد است.

وی در ادامه به وضعیت حاشیه‌نشینی در کشور نیز اشاره کرد و گفت: در ایران 19 میلیون نفر در محلات ناکارآمد شهری، سکونتگاه‌های غیر رسمی و روستاهای الحاقی به شهر زندگی می‌کنند، حدود 11 میلیون نفر از این افراد از حداقل خدمات عمومی بهره‌مند نیستند و در بسیاری از موارد با این افراد مانند شهروندان درجه دو رفتار شده است، این یعنی ما این مسائل را بد مدیریت کرده‌ایم.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران ادامه داد: به ازای هر چهار ایرانی(سه تهرانی) یک نفر به حداقل یک اختلال روانی دچار است و حدود شش میلیون ایرانی افسردگی دارند، پس این مسائل نشان می‌دهد که موضوعاتی مانند اعتیاد را نمی‌توان جزیره‌ای مدیریت کرد.

موسوی ادامه داد: در ایران به ازای هر 3.5 ازدواج یک طلاق ثبت می‌شود هر ساعت 20 زوج از هم جدا می‌شوند، اینها همه حلقه‌هایی از یک زنجیره است و نمی‌توان به صورت تکی به آنها نگاه کرد.

وی با بیان اینکه تعریف درستی از مسائل اجتماعی وجود ندارد گفت: فارغ از آمارها و گزارشات بین‌المللی، شاخص نشاط در ایران خوب نیست چون از 10 جرمی که بالاترین فراوانی را دارد هشت مورد آن به خشونت مرتبط است طوری که در سال 94 فقط 593 هزار مورد ضرب و جرح به دستگاه قضایی ارجاع شده بود.

وی ضمن ابراز نگرانی خاطرنشان کرد: امروز مسیر اعتیاد در کشور ما به سمت قشر متوسط است.

موسوی با بیان اینکه ما در حوزه اجتماعی با مردم صادق نبوده‌ایم در خصوص وضعیت زندان‌های کشور نیز عنوان کرد: سال‌های گذشته که موضوعاتی چون مجازات‌های جایگزین، اورژانس اجتماعی و ... وجود نداشت هر یک ساعت 10 نفر وارد زندان می‌شدند اما امروز با وجود همه آن برنامه‌ها هر ساعت 52 نفر به زندان می‌روند. 50 درصد از زندانیان به صورت مستقیم و غیرمستقیم، 65 درصد از درخواست‌های طلاق و 35 درصد از خشونت‌های خانگی در ایران با مواد مخدر در ارتباط است.

انتهای پیام/ایسنا/25 اردیبهشت 97

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/28

به یاد مرحوم دکتر مظفر کریمی

نظام چند لایه تامین اجتماعی، ضرورتی اجتناب ناپذیر

اگر چه نامرادی های زیادی را تحمل می کرد اما هیچ گاه از تلاش در این حوزه از پا نمی افتاد. همیشه می گفت راه برون رفت ما از این وضعیت نابسامان اجرایی شدن این نظام تامین اجتماعی چند لایه است و در این راه باید همه سختی ها، نامرادی ها، بد اخلاقی ها و حتی آزارها را تحمل کرد ولی باید برای مردم کار کرد و حرکت کنیم و حق مردم این زندگی نیست.

 

سید حسن موسوی چلک

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

 

تامین 24 / سال 1372 که در  دانشگاه علوم پزشکی در استان مرکزی  مشغول  به کار شدم. در ارتباط با بیماران و مشکلاتی که در خصوص بیمه داشتند متوجه این موضوع شدم که  نظام بیمه ای ما کارآمدی لازم را ندارد. اما در این خصوص اطلاعات زیادی نداشتم  و محدود به دو واحد درس «تامین اجتماعی» بود که در مقطع کارشناسی در رشته مددکاری اجتماعی در دانشگاه علامه گذرانده بودم.

همیشه این سوال در ذهنم بود که با این نوع حمایت های ناقص و ضعیف و ناکارآمد که ما داریم از خانواده های نیازمند  انجام می دهیم ره به جایی نخواهیم برد. بعد از دو سال در بهزیستی استان استخدام شدم. آنجا بیشتر این موضوع برایم محرز شد. همه حمایت های این سازمان و سایر سازمان های اجتماعی فقط و فقط وابستگی بود و بار مالی زیادی که به دولت هر سال در بودجه تحمیل می شد که نتیجه ای هم در راستای توانمند سازی نداشت و هر ساله هم به تعداد این افراد اضافه می شد. نارضایتی مردم و  دولتی ها نتیجه این حمایت های مستمر و ناکارآمد بود. بعد که در سال 1378 به بهزیستی کشور آمدم همچنان  این دغدغه را داشتم اما هیچ گونه اطلاعاتی در این خصوص نداشتم تا این که در سال 1381 به دفتر رفاه و تامین اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور منتقل شدم. در آنجا مطالبی در خصوص نظام چند لایه تامین اجتماعی و البته مطالب مشابه بیشتر در اختیارم قرار گرفت. جلساتی با حضور صاحب نظران داخلی و خارجی برگزار می شد و به عنوان یک مددکار اجتماعی بیش از پیش متوجه اهمیت این موضوع شدم . ولی آنجا بود که نام یکی از افراد مرتبط با این موضوع را شنیدم و ایشان کسی نبود جز آقای دکتر مظفر کریمی.

شماره تماس ایشان را گرفتم و با هم صحبت کردیم و چون برنامه چهارم توسعه هم در حال نوشتن بود و یکی از دغدغه ها هم همین موضوع بود متوجه شدم کسی که بیش از همه در این خصوص کار کرده و مطلب نوشته و راه برون رفت از این وضعیت  را می داند و به عبارت بهتر باور دارد مرحوم دکتر کریمی است. مطالبی از ایشان گرفتم و مطالعه کردم ولی دانش بیمه ای نداشتم و این یکی از مشکلات من بود. هر از چند گاهی در سیاستگذاری ها و جلسات به این موضوع پرداخته می شد اما در عمل هنوز اتفاق خاصی نیفتاده بود.این ارتباط حفظ شده بود و زمانی که با مرکز پژوهش های  مجلس هم همکاری داشت این  ارتباط حفظ شده بود و در حوزه های دیگر هم از ایشان مشورت می گرفتم تا این که در تابستان 1390 بعد از ادغام سه وزارت خانه تعاون، کار و امور اجتماعی و رفاه اجتماعی، وزارت خانه جدید (از نظر من ناکارآمد) تشکیل شده بود. در حوزه رفاه اجتماعی معاونتی با این عنوان می خواست شکل بگیرد. یکی از دفاتر «بیمه های اجتماعی» بود. خیلی دلم می خواست ایشان این مسوولیت را بگیرد. اتفاقا آقای عمادی که معاون وقت معاونت رفاه اجتماعی بود به من گفتند که برای این دفتر آقای دکتر مظفر کریمی در نظر گرفته شدند.خیلی خوشحال شدم و امیدوار. من هم برای مدیریت دفتر امور آسیب های اجتماعی پیشنهاد شده بودم. علاقه ای به پذیرش مسوولیت نداشتم حتی در صحبت با وزیر وقت هم این موضوع را شفاف و صریح اعلام کردم. ولی در نهایت هم من و  هم ایشان به عنوان مدیران کل جدید این دو حوزه منصوب شدیم. فرصت خوبی بود تا بیشتر در کنار این ایشان باشم و از ایشان یاد بگیرم. همین گونه هم شد و از نشست با ایشان لذت می بردم. عاشق این کار بود و تمام تلاش خود را برای این کار انجام می داد. می نوشت، سخنرانی می کرد، پیشنهاد می داد، دفاع می کرد، نقد می کرد و .. همیشه هم شفاف و صریح بود و از نظر کارشناسی خود دفاع جانانه می کرد. البته نقد های دیگران را هم می شنید. زمانی که از نظام چند لایه تامین اجتماعی حرف می زد از عمق وجودش به آن اعتقاد داشت و باور کرده بود که راه خروج از این وضعیت، اجرایی شدن این موضوع است.حتی زمانی که با هم برای برنامه پیشنهادی وزیر  جدید را می نوشتیم که هر کسی معرفی شد پیشنهادات مان را ارایه کنیم تا موضوع مورد غفلت قرار نگیرد، ایشان در  اولین پیشنهاد خود موضوع اجرایی شدن  نظام چند لایه تامین اجتماعی را نوشته بود. حال که با سالگرد وفات ایشان رسیدیم این فرصت را بهانه می کنم تا به دغدغه ایشان را برای خودم یادآوری کنم.

یکی از وظایف دولت ها (حکومت ها) بستر سازی برای تحقق رفاه اجتماعی برای آحاد جامعه است که تحقق این موضوع می تواند مبنای ارزیابی عملکرد آنها محسوب شود. این وظیفه در قبال افراد دارای نیاز های حاص و نیازمند حمایت ها و مساعدت های اجتماعی بیش از دیگران مهم قلمداد می شود . گر چه انتظار می رود با اجرای نظام چند لایه تامین اجتماعی، فراگیری بیمه های اجتماعی برای همه مردم در جامعه را شاهد باشیم. شاید به دلیل اهمیت همین موضوع بوده که در طول سه دهه اخیر به اهمیت این موضع پی برده شده و بار ها در عرصه سیاستگذاری های کلان کشور حرکت به سمت بیمه فراگیر تامین اجتماعی مطرح شده است و حتی در ماده 27 قانون برنامه پنج توسعه کشور طراحی و استقرار نظام تامین اجتماعی چند لایه مورد توجه قرار گرفته است. گر چه باید بپذیریم که تاکنون فقط در حد«حرف» بوده و در عمل اقدامی عملی برای تحقق آن  صورت نگرفته است. شنیده ها حاکی از آن است که در کمیسیون اجتماعی و دولت الکترونیک دولت موضوع مصوب شده است و منتظر تصویب در دولت و ارسال لایحه آن به مجلس شورای اسلامی است که این خبر خود یک خبر خوب است. تصویب این لایحه کمک می کند تا همه مردم بتوانند تحت پوشش  بیمه های اجتماعی قرار گیرند و حتی با استفاده از این ظرفیت قانونی شرایط توامندسازی افراد تحت پوشش نهاد های اجتماعی  را فراهم کرد تا از حمایت مستقیم دولت خارج شوند که اکنون بار مالی زیادی را برای دولت دارند و ضروری است تا منابع حمایت های مالی فعلی هم که با حداقل های توانمندسازی فاصله بسیار زیادی دارد، به سمت بیمه اجتماعی فراگیر سوق داده شود. سطح بندی و اولویت بندی  خدمات  و پوشش بیمه ای براساس میزان نیاز توانمندی و مشارکت انجام شود، عدالت در دسترسی به خدمات و پوشش بیمه ای هم تحقق پیدا کند، وحدت رویه و افزایش کارآمدی بیمه ها نیز از دیگر نتایج اجرای این نظام خواهد بود و حتی حمایت ها هم سطح بندی می شود و بار مالی دولت هم  در مجموع کم خواهد شد و اعتماد متقابل را هم به دنبال خواهد بود.

خاطرم هست که در آغاز فعالیت ایشان به عنوان مدیرکل دفتربیمه های اجتماعی آقای اسماعیل گرجی پور که الان مسولیت دفتر بیمه های اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را دارد و در آن زمان کارشناس این دفتر بود از من سئوال کرد که برای پیشرفت در کارم چه کار کنم؟ به ایشان پیشنهاد کردم تا می توانید از آقای دکتر کریمی یاد بگیرید. ایشان دایره المعارف تامین اجتماعی کشور هستند و گنجی هستند که باید قدر ایشان را بدانید. همین هم شد و بعد از آن مرحوم، آقای گرجی پور کار ایشان را پیگیری کرد و با همکاری استادان دیگر این موضوع را در دولت  پیگیری کرد.

گر چه نامرادی های زیادی را تحمل می کرد اما هیچ گاه از تلاش در این حوزه از پا نمی افتاد. همیشه می گفت راه برون رفت ما از این وضعیت نابسامان اجرایی شدن این نظام تامین اجتماعی چند لایه است و در این راه باید همه سختی ها، نامرادی ها، بد اخلاقی ها و حتی آزارها را تحمل کرد ولی باید برای مردم کار کرد و حرکت کنیم و حق مردم این زندگی نیست. خاطرم هست در کنفرانس امور اجتماعی در برنامه ششم توسعه که در سطح ملی در گناباد برگزار شده بود به همراه همسرش آمد و در یک پانل تخصصی مجدد  این موضوع را مطرح کرد. از هر فرصتی برای بیان دیدگاهش استفاده می کرد.

نکته آخر این که همیشه قدردان همسرش بود و به فرزندانش عشق می ورزید. از دست دادن ایشان ضایعه بزرگی برای کشور بود. گرچه تا بود قدردانش نبودیم. روحش شاد و یادش گرامی باد.

 

به یاد مرحوم دکتر مظفر کریمی اجرای نظام چند لایه تامین اجتماعی ضرورتی اجتناب ناپذیر

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/28

ذبح اخلاق در فضای مجازی

یکی از معضلات فضای مجازی، درواقع پنهان ماندن هویت افراد است که باعث افزایش احتمال سوء‌استفاده از آنها خواهد شد. همچنین تخریب اخلاق اجتماعی نیز یکی از نگرانی‌های موجود است که اگر بدرستی تدبیر نشود پیامدهای منفی گسترده‌ای را به‌دنبال خواهد داشت.

تکنولوژی و فناوری‌های نوین مقوله‌های پیچیده‌ای هستند که از نظر علمی، اقتصادی و اجتماعی بسیاری از کشور‌های دنیا را درگیر خود کرده‌اند. فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی یکی از مؤلفه‌های مرتبط با تکنولوژی به شمار می‌روند که در طول سال‌های اخیر با استقبال مردم جهان روبه‌رو شده است.

همچنین، «سرعت انتقال»، «ارزان بودن» و «دسترسی آزاد به اطلاعات» از جمله ویژگی‌های این تکنولوژی محسوب می‌شود که جذابیت زیادی برای مردم بویژه نوجوانان و جوانان دارد. به‌طوری که هم‌اکنون آنها بیشتر از سایر گروه‌های سنی در سایت‌های اینترنتی و فضای مجازی وقت می‌گذرانند. به همین دلیل آنها بیشتر از دیگران در معرض تهدید مضرات این شبکه‌ها قرار دارند.

یکی از معضلات فضای مجازی، درواقع پنهان ماندن هویت افراد است که باعث افزایش احتمال سوء‌استفاده از آنها خواهد شد. همچنین تخریب اخلاق اجتماعی نیز یکی از نگرانی‌های موجود است که اگر بدرستی تدبیر نشود پیامدهای منفی گسترده‌ای را به‌دنبال خواهد داشت. به طوری که امروزه ویژگی‌های فضای مجازی راه را برای تخریب اخلاق در جامعه باز کرده است. به‌عنوان نمونه، پخش تصاویر خصوصی افراد، بروز اختلاف میان زوجین و فرزندان، انعکاس گزارش‌های غیر واقعی و درج کامنت با عناوین غیر واقعی، هر روزه معضلات زیادی را برای مردم به وجود می‌آورد. در این زمان باید به این نکته توجه کرد که انتشار اخبار غیر واقعی و دستکاری تصاویر خصوصی افراد با هدف اختلاف افکنی هیچ کدام نشانه اخلاق مداری محسوب نمی‌شود و رواج بی‌اعتمادی در جامعه را به‌دنبال خواهد داشت.

یکی از نکات دیگر این است که هر گونه روابطی که در داخل این فضا انجام می‌شود به خاطر عدم شناخت طرفین «غیر واقعی» تلقی شده و تجربه نشان می‌دهد در صورتی که افراد شناخت کافی از یکدیگر نداشته باشند احتمال بروز تخریب و بی‌اخلاقی افزایش خواهد یافت. البته این معضل تنها مختص فضای مجازی نیست و ما در طول روز شاهد بی‌اخلاقی و تخریب‌های گسترده دیگری نیز هستیم که اغلب به‌شکل پنهانی صورت می‌گیرد.

به‌طور کلی بر این باورم که اگر فضای مجازی همبستگی و اعتماد اجتماعی را به‌دنبال داشته باشد، می‌تواند فرصت تلقی شود؛ فرصتی که باید در چارچوب اخلاق در جامعه از آن استفاده کرد. هرچند متأسفانه امروزه این فضا نه تنها هیچ فرصتی ایجاد نکرده بلکه شرایط را برای تضعیف اخلاق اجتماعی و افزایش بی‌اعتمادی نیز فراهم کرده است. یکی از دلایل انتقاد به فضای مجازی نیز به‌همین موضوع برمی‌گردد. به طوری که تاکنون هشدار‌های زیادی درباره آسیب‌های اجتماعی ناشی از فضای مجازی از سوی مسئولان کشور مطرح می‌شود، چراکه آنها معتقدند مدیریت این فضا به مراتب دشوار‌تر از فضای واقعی است. بنابراین با توجه به افزایش گرایش نسل جوان به فضای مجازی و تأثیرات حاصل از این فضا، توصیه می‌شود مسئولان نسبت به آثار مخرب حاصل از فضای مجازی که مهم‌ترین آن تضعیف بنیان‌های اخلاقی در جامعه است، توجه بیشتری داشته باشند. باید دقت کرد در صورت بی‌توجهی به این موضوع، ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی مورد قبول جامعه، دچار آسیب جدی خواهد شد.

** خدشه به امنیت اجتماعی از آثار منفی فضای مجازی
یکی از تهدیدات فضای مجازی، لطمه به امنیت اجتماعی مردم است. امنیت اجتماعی نشانه ثبات هر جامعه‌ای است که اگر به آن بی‌توجهی شود ارزش‌ها و هنجار‌های اجتماعی آسیب می‌بیند.

یکی دیگر از نگرانی‌هایی که در زمینه فضای مجازی وجود دارد، تهدید خانواده‌ها است. به‌گونه‌ای که ترویج بی‌اخلاقی یا بداخلاقی درون خانواده به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای اجتماعی یکی از آثار منفی این فضا به‌شمار می‌رود. همچنین گسترش برخی از مؤلفه‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی از جمله «خشونت خانگی»، «کودک آزاری» و «همسرآزاری» از نشانه‌های تضعیف اخلاق در جامعه هستند که ناشی از ضعف اخلاق اجتماعی است.

** نقش شبکه‌های مجازی در حوزه خانواده
شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نقش قابل توجهی در روابط خانوادگی دارند و شاید به‌همین دلیل است که جوامع مختلف به‌دنبال برنامه‌ریزی برای استفاده از فضای مجازی درچارچوب یک قواعد مشخص هستند. تأمل در برخی از دعاوی خانوادگی در مراجع قضایی در ایران نشان می‌دهد که فضای مجازی و بی‌توجهی به اخلاق در آن، موجب ایجاد زمینه‌های بروز طلاق و مشکلات دیگر شده است. به‌طوری که در حال حاضر یکی از نگرانی‌های والدین درحوزه فضای مجازی، چگونگی استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از سوی کودکان و نوجوانان است که این عامل به علت تأثیر‌پذیری آنان از بی‌اخلاقی یا بداخلاقی در این فضا است. همچنین تأملی در حوادث خانوادگی که بخشی از آنها در رسانه‌ها منتشر می‌شود، نشان می‌دهد اغلب دوستی‌های خیابانی ناشی از فضای مجازی است. نکته قابل توجه این است که در همه جوامع مسئولان و کارشناسان موظف‌اند تا به‌شکلی اقدام کنند که بتوانند مروج اخلاق در جامعه باشند و مؤلفه‌های اخلاقی از قبیل صبر، قناعت، گذشت و... را در جامعه نهادینه کنند که این دغدغه به حداقل برسد.

یکی از وظایف محیط‌های اجتماعی مانند مدارس، دانشگاه و رسانه نهادینه کردن مؤلفه‌های اخلاقی بویژه برای کودکان و نوجوانان است. آنها باید با توجه به مؤلفه‌های اخلاقی به شکلی برنامه‌ریزی کنند که از زمان کودکی این مؤلفه‌ها در جامعه نهادینه شود. گرچه امروزه اعتماد جوانان به فضای مجازی و تغییر کارکرد خانواده‌ها و محیط‌های اجتماعی موجب شده تا این افراد در مقابل فضای مجازی تسلیم شده و دیگر آنگونه که باید تحت تأثیر الگو‌های تربیتی خانواده نباشند. همچنین فضای مجازی و اطلاعاتی که در آن منتشر می‌شود، موجب بی‌اهمیت قلمداد شدن نقش والدین و مدارس نیز شده است. 

هم‌اکنون در برخی کشور‌ها برای استفاده کودکان و نوجوانان از فضای مجازی، تمهیداتی از قبیل دسترسی محدود به اطلاعات یا ساختن گوشی‌هایی که امکانات محدودی روی آن قابل نصب است، در نظر گرفته شده است. این امکانات به‌دنبال این است که با استفاده از مدیریت هوشمند برای کودکان و نوجوانان، آسیب‌های ناشی از این معضل را به حداقل برسانند. البته این دغدغه در تعداد زیادی از کشور‌های جهان وجود دارد و تنها محدود به ایران نیست. ساخت گوشی‌های تلفن همراه با امکانات محدود نیز از دیگر اقداماتی است که برای جلوگیری از آسیب به حوزه اخلاق انجام شده است. چراکه کارشناسان معتقدند جوانان باید به شکلی تربیت شوند که «ثبات»، «پیشرفت»، «انسجام اجتماعی»، «اعتماد به قوانین» و «امنیت در جامعه» تضمین شود.

با توجه به مطالب فوق و شرایطی که هم‌اکنون در استفاده از فضای مجازی در کشور شاهد آن هستیم، باید بدانیم که استمرار رعایت نکردن اخلاق در این فضا، موجب افزایش نگرانی و مشکلات ناشی از آن می‌شود. بر همین اساس ضروری است تا در این زمینه به چند نکته دیگر اشاره کنم تا بتوانیم در عین اتخاذ سیاست‌های مناسب از سوی مراجع ذیربط، خودمراقبتی را هم در این فضا تقویت کنیم و خود را مقید به رعایت اخلاق در این فضا کنیم و رفتار‌های درست را بیش از پیش جایگزین کنیم، چرا که توجه نکردن به این رفتار‌ها و داشتن رفتار نامناسب می‌تواند برای استفاده‌کنندگان پیامد‌هایی هم داشته باشد. 

براین اساس پیشنهاد می‌شود برای رعایت بیش از پیش اخلاق در فضای مجازی به این نکات هم توجه کنیم. در نشر و باز نشر مطالب و محتوا در این فضا باید دقت شود تا مطالب مستهجن منتشر نشود، مطالب غیر واقعی و دروغ منعکس نشود، اذهان عمومی تشویش نشود، ارزش‌ها وهنجار‌های اجتماعی جامعه همچون فضای واقعی در این فضا مد نظر قرار داده شده و رعایت شود تا احساس امنیت افزایش یابد. همچنین در بارگذاری اطلاعات و تصاویر شخصی به شکلی عمل شود که در صورت بازنشر آنان از سوی دیگران برای مردم مشکلاتی ایجاد نشود، عکس‌های غیر اخلاقی بارگذاری نشود، در تعامل با دیگران در این فضا چارچوبی داشته باشیم که اخلاق در آن رعایت شده باشد. نکته دیگر این است که باید از شوخی‌های غیر اخلاقی در این فضا بپرهیزیم، به اعتقادات و باور‌های اقوام مختلف احترام بگذاریم وحتی به شکل طنز یا جوک اقوامی را مورد تمسخر قرار ندهیم، در بازنشر مطالب به‌گونه‌ای گزینشی عمل نشود تا مطابق با اهداف و اغراضی که داریم خلاف واقع مطالب را منتشر نکنیم و برای ابراز وجود در فضای مجازی رفتار‌هایی نشان داده نشود که پیامد‌های منفی برای افراد داشته باشد. در پایان نکته‌ای که مردم باید به آن توجه کنند این است که از دو بهم زنی در این فضا بپرهیزند و به‌شکلی واکنش نشان ندهند که حیثیت دیگران خدشه دار شود. 

*منبع: روزنامه ایران؛ 1397،2،19
**گروه اطلاع رسانی**1699**2002

انتهای پیام /* 
نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/25

به نام خداوند جان آفرین


سعدی شیرازی
به نام خداوند جان آفرینحکیم سخن در زبان آفرین
خداوند بخشنده‌ی دستگیرکریم خطا بخش پوزش پذیر
عزیزی که هر کز درش سر بتافتبه هر در که شد هیچ عزت نیافت
سر پادشاهان گردن فرازبه درگاه او بر زمین نیاز
نه گردن کشان را بگیرد بفورنه عذرآوران را براند بجور
وگر خشم گیرد به کردار زشتچو بازآمدی ماجرا در نوشت
دو کونش یکی قطره در بحر علمگنه بیند و پرده پوشد بحلم
اگر با پدر جنگ جوید کسیپدر بی گمان خشم گیرد بسی
وگر خویش راضی نباشد ز خویشچو بیگانگانش براند ز پیش
وگر بنده چابک نیاید به کارعزیزش ندارد خداوندگار
وگر بر رفیقان نباشی شفیقبفرسنگ بگریزد از تو رفیق
وگر ترک خدمت کند لشکریشود شاه لشکرکش از وی بری
ولیکن خداوند بالا و پستبه عصیان در رزق بر کس نبست
ادیم زمین، سفره‌ی عام اوستچه دشمن بر این خوان یغما، چه دوست
وگر بر جفا پیشه بشتافتیکه از دست قهرش امان یافتی؟
بری، ذاتش از تهمت ضد و جنسغنی، ملکش از طاعت جن و انس
پرستار امرش همه چیز و کسبنی آدم و مرغ و مور و مگس
چنان پهن‌خوان کرم گستردکه سیمرغ در قاف قسمت خورد
مر او را رسد کبریا و منیکه ملکش قدیم است و ذاتش غنی
یکی را به سر برنهد تاج بختیکی را به خاک اندر آرد ز تخت
کلاه سعادت یکی بر سرشگلیم شقاوت یکی در برش
گلستان کند آتشی بر خلیلگروهی بر آتش برد ز آب نیل
گر آن است، منشور احسان اوستوراین است، توقیع فرمان اوست
پس پرده بیند عملهای بدهمو پرده پوشد به آلای خود
بتهدید اگر برکشد تیغ حکمبمانند کروبیان صم و بکم
وگر در دهد یک صلای کرمعزازیل گوید نصیبی برم
به درگاه لطف و بزرگیش بربزرگان نهاده بزرگی ز سر
فروماندگان را به رحمت قریبتضرع کنان را به دعوت مجیب
بر احوال نابوده، علمش بصیربر اسرار ناگفته، لطفش خبیر
به قدرت، نگهدار بالا و شیبخداوند دیوان روز حسیب
نه مستغنی از طاعتش پشت کسنه بر حرف او جای انگشت کس
قدیمی نکوکار نیکی پسندبه کلک قضا در رحم نقش بند
ز مشرق به مغرب مه و آفتابروان کرد و گسترد گیتی بر آب
زمین از تب لرزه آمد ستوهفرو کوفت بر دامنش میخ کوه
دهد نطفه را صورتی چون پریکه کرده‌ست بر آب صورتگری؟
نهد لعل و فیروزه در صلب سنگگل لعل در شاخ پیروزه رنگ
ز ابر افگند قطره‌ای سوی یمز صلب اوفتد نطفه‌ای در شکم
از آن قطره لولوی لالا کندوز این، صورتی سرو بالا کند
بر او علم یک ذره پوشیده نیستکه پیدا و پنهان به نزدش یکیست
مهیا کن روزی مار و موروگر چند بی‌دست و پایند و زور
به امرش وجود از عدم نقش بستکه داند جز او کردن از نیست، هست؟
دگر ره به کتم عدم در بردوزان جا به صحرای محشر برد
جهان متفق بر الهیتشفرومانده از کنه ماهیتش
بشر ماورای جلالش نیافتبصر منتهای جمالش نیافت
نه بر اوج ذاتش پرد مرغ وهمنه در ذیل وصفش رسد دست فهم
در این ورطه کشتی فروشد هزارکه پیدا نشد تخته‌ای بر کنار
چه شبها نشستم در این سیر، گمکه دهشت گرفت آستینم که قم
محیط است علم ملک بر بسیطقیاس تو بر وی نگردد محیط
نه ادراک در کنه ذاتش رسدنه فکرت به غور صفاتش رسد
توان در بلاغت به سحبان رسیدنه در کنه بی چون سبحان رسید
که خاصان در این ره فرس رانده‌اندبه لااحصی از تگ فرومانده‌اند
نه هر جای مرکب توان تاختنکه جاها سپر باید انداختن
وگر سالکی محرم راز گشتببندند بر وی در بازگشت
کسی را در این بزم ساغر دهندکه داروی بیهوشیش در دهند
یکی باز را دیده بردوخته‌ستیکی دیده‌ها باز و پر سوخته‌ست
کسی ره سوی گنج قارون نبردوگر برد، ره باز بیرون نبرد
بمردم در این موج دریای خونکز او کس نبرده‌ست کشتی برون
اگر طالبی کاین زمین طی کنینخست اسب باز آمدن پی کنی
تأمل در آیینه‌ی دل کنیصفائی بتدریج حاصل کنی
مگر بویی از عشق مستت کندطلبکار عهد الستت کند
به پای طلب ره بدان جا بریوزان جا به بال محبت پری
بدرد یقین پرده‌های خیالنماند سراپرده الا جلال
دگر مرکب عقل را پویه نیستعنانش بگیرد تحیر که بیست
در این بحر جز مرد داعی نرفتگم آن شد که دنبال راعی نرفت
کسانی کز این راه برگشته‌اندبرفتند بسیار و سرگشته‌اند
خلاف پیمبر کسی ره گزیدکه هرگز به منزل نخواهد رسید
محال است سعدی که راه صفاتوان رفت جز بر پی مصطفی
گلچین اشعار با موضوع عظمت دل
سعدی شیرازی (2016/06/15-23:30
نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/25
فردوسی از شاعران نامدار ایرانی است که با سرودن شاهنامه زبان فارسی را زنده نگه داشت. با گلچینی از بهترین اشعار فردوسی همراه مجله ستاره باشید.
فردوسی شاعر حماسه‌سرای پارسی و سراینده شاهنامه حماسه ملی ایران است. فردوسی در سطح جهان دارای نام و آوازه بلند است و دوستداران اشعار درباره ایران به این شاعر بزرگ بسیار علاقه‌مند هستند.
 زندگی نامه حکیم ابوالقاسم فردوسی
ابوالقاسم فردوسی طوسی سال ۳۲۹ هجری قمری در روستای پاژ شهرستان طوس در خراسان دیده به جهان گشود. پژوهشگران سرودن شاهنامه را برپایه شاهنامه ابومنصوری از زمان سی سالگی فردوسی می‌دانند. تنها سروده‌ای که روشن شده از اوست، شاهنامه است. فردوسی شاهنامه را در ۳۸۴ هجری سه سال پیش از برتخت‌نشستن سلطان محمود غزنوی، به‌پایان برد و در ۲۵ اسفند ۴۰۰ هجری در هفتاد و یک سالگی، تحریر دوم را به انجام رساند. سروده‌های دیگری نیز به فردوسی منتسب شده‌اند، که بیشترشان بی‌پایه هستند. فردوسی در سال ۴۱۶ هجری قمری، در طوس خراسان از دنیا رفت.
 
 
اشعار زیبای فردوسی - اشعار فردوسی درباره ی ایران

 دانی که ایران نشست منست 

جهان سر به سر زیر دست منست
هنر نزد ایرانیان است و بــس 
ندادند شـیر ژیان را بکس

همه یکدلانند یـزدان شناس 
بـه نیکـی ندارنـد از بـد هـراس
 
دریغ است ایـران که ویـران شود 
کنام پلنگان و شیران شـود
 
چـو ایـران نباشد تن من مـباد 
در این بوم و بر زنده یک تن مباد
 
همـه روی یکسر بجـنگ آوریـم 
جــهان بر بـداندیـش تنـگ آوریم
 
همه سربسر تن به کشتن دهیم 
بـه از آنکه کشـور به دشمن دهیم
 
چنین گفت موبد که مرد بنام 
بـه از زنـده دشمـن بر او شاد کام
 
اگر کُشــت خواهــد تو را روزگــار 
چــه نیکــو تر از مـرگ در کـــار زار
 
 
اشعار عاشقانه فردوسی - اشعار فردوسی در مورد اعراب
نوع مطلب : دل نوشته ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/02/25


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی