دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

مددکاران اجتماعی با اطلاع از فرهنگ و شرایط به مناطق سیل‌زده بروند

سیل زده

رییس انجمن مددکاری اجتماعی با تاکید بر ضرورت حضور مددکاران اجتماعی در مناطق سیل زده گفت که مددکاران باید دانش و مهارت‌های کافی برای حضور در این مناطق را داشته و حتما با اطلاع از شرایط و فرهنگ منطقه و نیز نوع بحران در موقعیت حضور داشته باشند.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، درباره خدمات مددکاری اجتماعی در بحران‌ها گفت: یکی از نکاتی که باید در تمام بحران‌ها مورد توجه قرار بگیرد موضوع خدمات مددکاری اجتماعی است. خدمات مورد نیاز در شرایط  بحرانی، چه از نوع بحران طبیعی و چه بحران غیر طبیعی چه فردی و چه اجتماعی، توجه به ارائه این خدمات در کنار سایر خدماتی است که مردم این مناطق باید دریافت کنند.


چلک ادامه داد: اهمیت این موضوع تا به آنجاست که در قانون تشکیل ستاد مدیریت بحران نیز مشخصا به موضوع بازتوانی روانی و اجتماعی اشاره شده است، البته متاسفانه با توجه به اینکه اثرات روانی در دراز مدت خود را نشان می‌دهد، این مساله بسیاری از مواقع جدی گرفته نمی‌شود.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی اضافه کرد: دلیل مساله این است که خدمات امداد و نجات دریک بازه زمانی مشخص و عمدتا بعد از وقوع بحران ارائه می شود اما آنچه که مهم است این است که مردم از نظر روانی آمادگی برای بازگشت به زندگی عادی خود را پیدا کنند و اگر برخی از این خدمات نیز به موقع به افراد ارائه نشود، ممکن است فرد خانه‌اش و شهرش دوباره ساخته شود، اما خودش آماده بازگشت نشود.

چلک با بیان اینکه در مواقع بحران همه دستگاه‌ها باید در این زمینه مشارکت کنند و ظرفیت هایشان را برای خروج از این شرایط به کار بگیرند، گفت: در چنین شرایطی مددکاران اجتماعی و روان شناسان می‌توانند نقش کلیدی داشته باشند اما در ایران آنچه که بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، به جای این خدمات، امداد و نجات است.


وی با بیان اینکه در حادثه اخیر تلاش شد تا به این خدمات هم توجه بیشتری شود،گفت: در فرمایشات مقام معظم رهبری هم به نوعی به این دست مسائل اشاره شده که نسبت به حمایت‌های روانی و اجتماعی مردم غفلت نشود. اما آنچه که مهم است این است که مردم در چنین شرایطی به کسانی احتیاج دارند که بتوانند با تخصص و مهارت شان کمک کنند. این افراد باید ظرفیت‌های موجود هر جامعه را به کار بگیرند  و طبیعت کسانی که متخصص هستند بهتر می‌توانند این ظرفیت‌ها را شناسایی کنند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی گاهی مردم نوع دوست که تحت تاثیر احساسات قرار می‌گیرند  برای کمک به این مناطق مراجعه می‌کنند این در حالیست که حضور افراد غیرمتخصص و غیرمرتبط نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه گاه شرایط را نیز بدتر می کند به طوریکه مدیریت خود این افراد بخشی از پازل مدیریتی می‌شود به همین دلیل معتقدیم نه تنها سازمانهای اجتماعی باید مددکاران خود را به این منظور آموزش دهند و به روز رسانی کنند، بلکه ما هم در انجمن مددکاران اجتماعی براساس منشور اخلاقی مان به ارائه خدمات رایگان در مناطق بحرانی می پردازیم.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی با بیان اینکه مددکاران انجمن  اخیرا کارگاهی را با حضور مدرسانی از روسیه گذرانده‌اند گفت: به همین دلیل افراد صرف عنوان مددکار اجتماعی نباید به این مناطق وارد شوند و به نظر می‌رسد باید آموزش‌های خاص بحران را نیز دریافت کرده باشد.جمعه همین هفته آموزش‌هایی را در اختیار مددکاران شهرداری تهران قرار می دهیم. انجمن این آمادگی را دارد که آموزش های به روز رسانی شده را در اختیار هلال احمر و سایر نهادها نیز قرار دهد.

انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/29


دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی در ایران با موضوع “مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی” که در روز سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸ در تهران برگزار شد استقبال همه سازمان های بین المللی این حرفه را به همراه داشت.

در این همایش، علاوه بر خانم دکتر کمپانینی، رئیس انجمن بین المللی مدارس (IASSW) که شخصاً در مراسم حضور داشت، دکتر روری تروئل دبیرکل فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی (IFSW)، خانم دکتر ایوا هولمبرگ، رئیس انجمن بین المللی رفاه اجتماعی (ICSW) و خانم دکتر روز هندرسون، رئیس منطقه آسیا اقیانوسیه فدراسیون (IFSW-AP) در پیام های جداگانه ای حمایت و مشارکت خود را از این برنامه ارزشمند اعلام نمودند.

ایوا هولمبرگ که به دلیل عمل جراحی نتوانست در این مراسم حضور یابد برای این کنگره پیامی ارسال و اظهار امیدواری کرده بود که همکاری با ایران ادامه یابد.

وی در این  پیام که توسط دکتر قاسمی از اعضای هیات مدیره انجمن علمی رفاه اجتماعی ایران قرائت شد با تمجید از عملکرد انجمن مددکاران اجتماعی ایران نوشت:  ایران کشوری مهم است و بنابراین می تواند نقش مهمی در بهبود این دنیای آسیب پذیر ایفا کند.

روری تروئل که سال گذشته به ایران سفر کرده بود در پیامی تصویری که اختصاصاً برای این کنگره ضبط و ارسال شده بود از تلاشهایی که انجمن مددکاری اجتماعی ایران برای شناساندن این حرفه درون کشور  و در سطح جهانی انجام داده است تقدیر کرد و خطاب به مددکاران اجتماعی حاضر این همایش اظهار داشت: مددکاران اجتماعی ایران، کاری که شما می کنید نه تنها برای درون کشور بلکه کل دنیا الهام بخش است.

دکتر تروئل که بالاترین مقام رسمی حرفه را در سطح جهانی در اختیار دارد در پیامی که به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی در روزنامه گاردین چاپ لندن منتشر کرده به صورت ویژه به ایران و کارهایی که در این کشور انجام شده است پرداخته و بخشی از یادداشت دو صفحه ای خود را به ایران اختصاص داده است. (متن پیام دبیرکل فدراسیون به مناسبت روز جهانی مددکاری اجتماعی)

روز هندرسیون، رئیس منطقه آسیا اقیانوسیه فدراسیون نیز در پیام دو صفحه ای خود که در مراسم توسط آقای حامد علمایی قرائت شد اظهار نمود:

به انجمن مددکاران اجتماعی ایران برای میزبانی این نشست عظیم و فرصتی که برای توسعه حرفه ای ایجاد کرده تبریک می گویم. بهترینها را برای شما آرزو می کنم و امیدوارم یک کنفرانس موفقیت آمیز داشته باشید و مشتاقانه در انتظار دریافت گزارشها و عکسهایی هستم که نشان بدهد چگونه با این کنفرانس، حرفه و اهمیت مددکاری اجتماعی را در جامعه شناساندید.

وی همچنین از مددکاران اجتماعی ایران دعوت کرد تا در جوامع بین المللی حضوری فعالتر داشته باشند و از حاضرین، برای شرکت در همایش منطقه ای شهریور سال جاری که در هندوستان برگزار می شود دعوت نمود. (متن کامل پیام در زیر این مطلب)

این نخستین در طی ۶۲ سال قدمت این حرفه در ایرن است که مددکاری اجتماعی در ایران در این سطح تعامل بین المللی قرار گرفته و مورد توجه سازمان های مختلف جهانی واقع می شود.

در همایش مذکور تعدادی از شرکت کنندگان از کشورهای هندوستان، قرقیزستان، روسیه و ایتالیا نیز حضور داشتند.

متون پیام روسای منطقه آسیا اقیانوسیه فدراسیون و رئیس شورای آموزش مددکاری اجتماعی بدین شرح است:

پیام رئیس شورای بین المللی رفاه اجتماعی

به دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی در ایران: مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی (۹ آوریل ۲۰۱۹)

مددکاران اجتماعی محترم ایرانی،

بهترین آرزوهای ما تقدیم به شما که در حال جشن گرفتن روز جهانی مددکاری اجتماعی هستید. مددکاران اجتماعی در هر جای دنیا که باشند عضو یک جامعه بزرگ اند که برای ایجاد رفاه عادلانه برای همه مردم کار می کنند و همه اعضای این جامعه بزرگ جهانی، ارزشهای بنیادین مشترک دارند: کرامت انسانی برای همه، عدالت اجتماعی و حقوق بشر.

اگرچه حسب شرایط مختلف و در جوامع گوناگون، کار مددکاری اجتماعی تفاوتهایی دارد، اما دغدغه های اساسی برای متخصصینی که برای فرصت سازی در جامعه و شکوفاسازی ظرفیت های انسانی تلاش می کنند یکسان است.

شعار “مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی” که برای روز ملی مددکاری اجتماعی در نظر گرفته شده، بیانگر توانمندیهای انسان و خواست او برای پیشرفت و استقلال است.

ما با هم می توانیم تغییر ایجاد کنیم. مددکاری اجتماعی در ایران، گذشته ای طولانی و حالی پرطراوت و فوق العاده­ دارد. ما امیدواریم همکاری هایمان را با شما ادامه دهیم و به دنبال ایجاد بهترین روابط ممکن در آینده، هم به عنوان همکاران حرفه ای و هم به عنوان اعضای جامعه انسانی هستیم. شما کشور مهمی هستید و بنابراین می توانید نقش مهمی در بهبود این دنیای آسیب پذیر ایفا کنید.

برای شما که در راه ایجاد امنیت اجتماعی فراگیر و پایدار کار می کنید، سلامت و شوکت آرزومندیم.

با احترام

ایوا هولمبرگ- هرستروم

رئیس شورای بین المللی رفاه اجتماعی

متن پیام رئیس منطقه آسیااقیانوسیه فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی

برای کنفرانس مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی– ۲۰۱۹

به عنوان رئیس منطقه آسیااقیانوسیه فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی، باعث افتخار و خوشوقتی من است که سلام گرم خودم را به جمع همکاران مددکار اجتماعی حاضر در کنفرانس “مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی” می­رسانم. بسیار متاسفم که نتوانستم در این برنامه بسیار خاص حضور یابم.

منطقه آسیااقیانوسیه یک منطقه متنوع و گسترده با انواع فرهنگ ها، زبانها، مذاهب، ساختارهای سیاسی و حکومتی است. امیدوارم بتوانید طی این کنفرانس، چه آنهایی که درگیر فعالیت مستقیم مددکاری اجتماعی هستید، چه مشغول آموزش مددکاری اجتماعی، مدیریت حرفه ای یا درگیر سایر حوزه های خدمات اجتماعی هستید، مشارکتی را هر کدامتان در ایجاد جامعه­ی منحصر به فردتان داشته اید، هم فردی و هم به صورت دسته جمعی درکنار هم جشن بگیرید.

محور دستورکار جهانی {مددکاری اجتماعی} طی سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ ، “ترویج اهمیت روابط انسانی” است که به موضوع کنفرانس شما هم مرتبط است.

برخی از ابعاد این محور دستورکار جهانی، در اجزای مختلف فرایند مددکاری اجتماعی مثل مشارکت، درمان، تقویت شبکه های حمایتی افراد، ایجاد تغییرات پایدار، تاب آوری، رفاه اجتماعی و صلح کاربرد دارد. به همین نحو، می توانیم اهمیت این موضوع را در کار توسعه محلی و مدلهای بین سازمانی مددکاری اجتماعی هم نشان دهیم. در سطح ملی و بین المللی، اهمیت روابط انسانی و تاب آوری اجتماعی را می توان در نفوذ بر حکومت ها در خصوص مسائل اجتماعی، حقوق بشر و چالشهای عدالت اجتماعی دانست.

یکی دیگر از ابعاد مهم، کاربرد این محور برای خود ما به عنوان مددکاران اجتماعی حرفه ای است. منظور من اهمیت ایجاد تاب­آوری حرفه­ای از طریق ارتباط با اعضای تیم های کاری­مان، از طریق {فرایندهای} سرپرستی و یا توسعه و تحول حرفه­­ای است.

اهمیت مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی همین اخیراً در شهر خودم {در نیوزلند} به صورت برجسته ای نمایان شد. به عنوان مددکار اجتماعی، درگیر حمایت از کسانی بودم که از حمله تروریستی، نژادپرستانه و بی رحمانه یکی از گروه های افراطی آسیب دیده بودند. من قویاً به تیم مددکاری اجتماعی مستقر در بیمارستان شهر خودم افتخار می کنم. کسانی که به صورت خستگی ناپذیر در مقابله با فشارهای عاطفی عاجز کننده، انتظارات طاقت­فرسا برای حمایت از خانواده ها و دوستان قربانیان و نیز تعدادِ بی شمارِ جان­باختگان فعالیت کردند. همه اینها به خاطر این بود که پیش زمینه ذهنی و یک ترس هولناک و زنگ­خطری برای احتمال وقوع حملات مشابه در آینده به وجود آمده بود. حرفه­ای-­گری و مراقبت فوق العاده­ای که تیم مددکاری اجتماعی به خرج داده اند چه در گوش دادن به مراجعین، چه ایجاد نوای گرم امید، چه تطابق توضیحات بستگان در خصوص وضعیت مصدومینی که در بیمارستان پذیرش شده بودند و نیز تهیه خوارکی و نوشیدنی برای افراد پرشماری که در انتظار اخبار جدید نشسته بودند، مثال زدنی بود.

در کنفرانس منطقه ای ما که قرار است از ۱۸ لغایت ۲۰ سپتامبر امسال در هندوستان برگزار شود، یک کارگاه در خصوص دستورکار جهانی هم خواهیم داشت که فرصتی است برای ادامه بحث ها و آموخته هایی که شما طی کنفرانستان در ایران خواهید داشت. این برنامه ها، محفل های ارزشمندی است که بتوانیم راه های بسیار متنوع و خلاقانه مددکاری اجتماعی که در جای جای منطقه ما به اجرا در می آیند را باهم به اشتراک بگذاریم و درک کنیم. من مایلم از این فرصت استفاده کنم و شما را برای ثبت نام در آن کنفرانس و پیوستن به همکاران منطقه ای تان در هندوستان تشویق نمایم.

به انجمن مددکاران اجتماعی ایران برای میزبانی این نشست عظیم و فرصتی که برای توسعه حرفه ای ایجاد کرده تبریک می گویم. بهترینها را برای شما آرزو می کنم و امیدوارم یک کنفرانس موفقیت آمیز داشته باشید و مشتاقانه در انتظار دریافت گزارشها و عکسهایی هستم که نشان بدهد چگونه با این کنفرانس، حرفه و اهمیت مددکاری اجتماعی را در جامعه شناساندید.

  • رُز هندرسون. رئیس منطقه آسیااقیانوسیه فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/27
ربازدید از مراکز بهزیستی شهرستان قدس:

رتبه بالای ایران در مدد کاری اجتماعی

رئیس انجمن بین المللی مدارس مدد کاری اجتماعی ، مدد کاری اجتماعی در ایران را شایسته معرفی به جامعه بین المللی دانست .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، انا ماریا ، رئیس انجمن بین المللی مدارس مدد کاری اجتماعی ، در حاشیه بازدید از مراکز خدمات بهزیستی در شهرستان قدس ، با اشاره به جایگاه بالای مدد کاری و اورژانس اجتماعی ایران گفت : همکاری و تبادل اطلاعات با دانشگاهها و موسسات بین المللی می تواند بیش از این نیز کیفیت مدد کاری اجتماعی را در این کشور ارتقاء دهد . 
وی با بیان اینکه اورژانس اجتماعی ایران قابلیت صادرات و معرفی به دنیا را دارد افزود : اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده و میتواند همچنان پیشرفت کند . 
رئیس انجمن مدد کاران اجتماعی ایران نیز در این بازدید با اشاره به اینکه ایران تنها کشوری است که در کلانتری ها مدد کار اجتماعی دارد گفت : 62 سال از تاسیس رشته مدد کاری اجتماعی در ایران می گذرد  . 
سید حسن موسوی با اشاره به برگزاری دومین نشست مدد کاری اجتماعی در کشور افزود : حضور اعضای انجمن مدد کاری بین الملی ، در ایران ، و بازدید انها از فعالیت ایران در این حوزه ، پیشرفت کشور در حوزه مدد کاری اجتماعی را در سطح بین المللی  ارتقاء می بخشد . 
رئیس و انجمن بین المللی مدارس مدد کاری اجتماعی ، با حضور در شهرستان قدس ، از مراکز اورژانس اجتماعی ، خانه سالمندان و مراکز نگهداری معلولان جسمی و ذهنی بازدید کردند .منبع: خبرگزاری صدا و سیما/19 فروردین 1398
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/27

در گفت‌وگو با رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور مطرح شد؛

رسانه‌ها باید در عین پاسخگویی به نیازهای مخاطبان، در برابر فعالیت‌های خود مسئولیت داشته باشند و وظایف اجتماعی خود را محدود به گیرندگان پیام یا مالکان رسانه‌ها ندانند. مضمون اصلی این نظریه این است که آزادی و مسئولیت، دو روی یک سکه هستند و همانگونه که رسانه‌ها حق دارند از دولت و سایر نهادها انتقاد کنند، مسئولیتی نیز در قبال مصالح و منافع ملی و پاسخ به نیازهای جامعه دارند؛ مدافعان نظریه‌ مسئولیت اجتماعی نیز معتقدند تحقق این نظریه باعث می‌شود که بین سه اصلِ به ظاهر ناسازگارِ آزادی فردی و آزادی رسانه‌ها از یکسو و تعهد رسانه‌ها در برابر جامعه از سوی دیگر، سازگاری ایجاد شده و برای مقابله با تعارض‌های نظریه مطبوعات آزاد در عرصه‌ تجربی، راه حل مناسب پیدا شود.

سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در گفت وگو با ایلنا با تحلیل مسئولیت اجتماعی تلویزیون به تحلیل انتظارات بدنه اجتماعی از این رسانه  افزود: یکی از انتظاراتی که از موسسات و سازمان‌ها در حوزه‌های مختلف وجود دارد، موضوع مسئولیت اجتماعی است، طبیعتا رسانه به عنوان یکی از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل در حوزه مسئولیت اجتماعی می‌تواند، نقش‌های متفاوتی را ایفا کند. یک مثال ساده بزنم؛ رسانه‌ای مثل تلویزیون برنامه‌هایی را تولید و پخش می‌کند که هدف از تولید آن پیشگیری است؛مثلا  تلویزیون فیلم یا برنامه‌ای را به سفارش سازمانی در حوزه آسیب‌های اجتماعی می‌سازد اما پولی را از سازمان سفارش دهنده‌ طلب نمی‌کند. یا فرصتی را در اختیار افراد یا سازمان‌هایی قرار می‌دهد که آن افراد و سازمان‌ها در راستای وظایف اجتماعی‌شان به واسطه فرصتی که رسانه ایجاد کرده است، می‌تواند کیفیت خدمات رسانی و گستره پوشش خدمات خود را بیشتر بکند.

وی افزود: ‌اشکالی که ما در حوزه مسئولیت اجتماعی داریم این است که تصور می‌کنیم همیشه در این حوزه باید پول پرداخت کنیم، در حالی که گاهی پولی پرداخت نمی‌شود؛ بلکه آن فرصت و ظرفیت توسط رسانه برای تحقق وظایف اجتماعی سازمان‌ها و یا ترویج آنها در جامعه توسط رسانه ایجاد می‌شود. یک کارخانه‌ای داوطلب می‌شود که طی مدت یک سال لباس بیماران سرطانی فلان بیمارستان را تهیه کند، یا کانونی آموزشی می‌گوید دانش‌آموزان معدل بالا را بورسیه می‌کنم. رسانه هم می‌تواند در این حوزه مسئولیت اجتماعی خود را ایفا کند.

مسئولیت اجتماعی الزاما دادن کالا یا ساختن مسجد نیست

چلک ادامه داد: یا مثلا یک برنامه مشترکی را با سازمانی تدارک می‌بیند و هزینه‌ای بابت ساختش نمی‌گیرد. یک جایی هم رسانه ترویج اهمیت مسئولیت اجتماعی را بر عهده می‌گیرد، یا در قراردادی که با برخی موسسات برای برنامه‌سازی می‌بندد، در یک بند از قرارداد، مبلغی را مشخص می‌کند که این مبلغ در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی پرداخت می‌شود. لذا رسانه در ترویج مسئولیت اجتماعی و هم ایجاد فرصت‌ها می‌تواند نقش خود را در این حوزه انجام دهد. به عنوان مثال مشکلی در کشور شیوع پیدا می‌کند و رسانه می‌تواند بخشی از برنامه‌های خود را در این مقطع زمانی به این موضوع اختصاص دهد، این هم بخشی از ایفای مسئولیت اجتماعی است. مسئولیت اجتماعی الزاما دادن کالا یا ساختن مرکز یا مسجد نیست،‌ این‌ها همه مصادیقی در راستای انجام مسئولیت اجتماعی هستند.

نظام ارزشیابی دقیق و برنامه‌ای نداریم

وی در پاسخ به این سئوال که آیا رسانه در بحث الگوسازی اجتماعی موفق عمل کرده است نیز گفت: نمی‌شود که در یک کلام گفت رسانه موفق بوده یا نبوده است. چون رسانه به تنهایی مسئولیت جامعه‌پذیری مردم و الگوسازی را به عهده ندارد. من رسانه می‌بینم و هم‌زمان از جاهای دیگری اطلاعات بگیرم. اما رسانه می‌تواند با روش‌هایی که اتخاذ می‌کند، متناسب با نوع مخاطبینش، با ترویج الگوهای موفق و تحلیل الگوهای ناموفق کمکی باشد تا الگوهای موفق به مردم معرفی شوند. این نقش را رسانه می‌تواند ایفا کند و یا با ارائه تجارب گوناگون در این زمینه در برنامه‌های مختلف به نوع مخاطبش منعکس کند و همین رفتار بالاخره تاثیر خود را می‌گذارد. یکی از انتظاراتی که از رسانه می‌رود آگاه سازی است و معرفی الگوهای موفق می‌تواند در ایفای وظیفه اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی تاثیرگذار باشد. لذا ما نمی‌توانیم مشخصا بگوییم تلویزیون موفق بوده یا نبوده. ممکن است فردی مثل فلان مجری تلویزیون را فردی با کارکرد مثبت بدانند و عده‌ای دیگر کارکرد او را منفی قلمداد کنند. ما معمولا نظام ارزشیابی دقیق و برنامه‌ای نداریم. من امروز ممکن است یک برنامه آگاهی سازی را از تلویزیون ببینم و همان لحظه از فضای مجازی خوراکی متناقض با آنچه تلویزیون به من می‌دهد به دستم برسد. در مدرسه و گروه هم سالان هم بخشی از آگاهی سازی انجام می‌گیرد. کلا در بحث پیشگیری و آگاهی سازی هیچ رسانه‌ای به تنهایی صفر تا صد الگو‌سازی و آگاهی سازی اجتماعی را بر عهده ندارد.اما همه رسانه‌ها و تریبون‌ها به معنای عام و همه ظرفیت‌هایی که بستر اطلاع‌رسانی دارند، می‌توانند در این بخش کمکی باشند در معرفی الگوهای موفق. اماصفر تا صد اطلاع رسانی هیچ گاه به عهده یک سیستم نیست، و مردم الزاما از یک جا اطلاعات نمی‌گیرند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در ادامه با اشاره به برنامه نوروزی «فرمول یک» و انتخاب چهره‌های برتر اجتماعی با رای مردم به کمک دست‌اندرکاران این برنامه نیز تاکید کرد: در مجموع ‌این کار حرکت مثبتی قلمداد می‌شود. معرفی افراد و چهره‌های اجتماعی کار مهمی است اما همه کار ما نیست چون باید مبنا و شاخص این کارها مشخص شود. این انتخاب‌ها حتما می‌توانند تاثیر گذار باشند، به شرطی که روندی ادامه‌دار داشته باشند و مردم این چهره‌ها را پس از انتخاب باز هم ببینند و آنها را و عملکردشان را رصد کنند.

چلک با اشاره به اینک هر رسانه تا حد زیادی در الگوسازی موثر است تاکید کرد: درست است که می‌گوییم که ما 5 نهاد اجتماعی داریم، اما رسانه به حدی مهم است که از آن به عنوان نهاد ششم نام برده می‌شود. امروز دنیا عصر ارتباطات و فناوری است و بدون شک رسانه با توجه به ظرفیت‌هایش از جمله سرعت و ارزان بودن و عدم محدودیت برخی از انواع رسانه در انتقال اطلاعات و علاقه‌مندی مردم به استفاده از رسانه و فراگیری رسانه‌های تصویری، رسانه می‌تواند در الگو سازی موثر باشد. شرط هم این است که سیاست‌گذاری رسانه‌ای متناسب با سیاستگذاری اجتماعی و متناسب با نیاز جامعه و فرهنگ مردم باشد. رسانه در بخش اطلاع‌رسانی شمشیری دو لبه است و باید از آن به درستی استفاده شود.ایلنا/19 فروردین 98

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/27

 نشان سلامت اجتماعی به رئیس انجمن بین المللی مدارس مددکاری اجتماعی اهداء شد

هشتمین نشان سلامت اجتماعی به خانم دکتر آناماریا کمپانینی، رئیس خوش نام و باتجربه انجمن بین المللی مدارس مددکاری اجتماعی اعطاء گردید.

در جریان دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی در ایران که تحت عنوان مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی در تهران برگزار شد، نشان سلامت اجتماعی به خانم دکتر کمپانینی اهداء گردید.

این نشان که عالی ترین نشان انجمن ایران محسوب می شود به نشانی قدردانی از فعالیتهای ارزنده این بانوی ایتالیایی در گسترش حوزه آموزش حرفه مددکاری اجتماعی و با توجه به سوابق بسیار ارزنده ایشان به انتخاب هیات مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران به وی اهداء گردید.

مراسم اهداء نشان با حضور حجت الاسلام مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و به دست سرکار خانم رمضانلو، استاد پیشکسوت مددکاری اجتماعی به ایشان هدیه شد.

پرفسور کمپانینی، در مراسم دریافت نشان سلامت اجتماعی ضمن تمجید از انتخاب انجمن مددکاران اجتماعی ایران، دستاوردهای این حرفه در ایران را قابل ستایش دانست و اظهار داشت که انجمن مددکاران اجتماعی ایران می تواند نقش بسیار موثری در جهان ایفا کند.

وی با ابراز افتخار از داشتن این نشان گفت: این نشان را به اعضای انجمن بین المللی مدارس نشان خواهم داد و آن را نشانه ای از عظمت جامعه مددکاری اجتماعی ایران و دوستی و صلح تلقی خواهیم کرد.

دکتر کمپانینی، از دوران جوانی در حوزه آموزش مددکاری اجتماعی در سطح بین المللی فعال بوده، استاد تمام مددکاری اجتماعی و عضو هیات علمی دانشکده جامعه شناسی و تحقیقات اجتماعی دانشگاه میلانوی ایتالیا است و از سال ۲۰۱۶ در سمت رئیس انجمن بین المللی مدارس مددکاری اجتماعی حضور دارد.

علاوه براین، عضو هیات موسس انجمن اروپایی تحقیقات مددکاری اجتماعی، عضو هیات موسس انجمن دوستی اروپا- چین، عضو کارگروه موسسه ایسکو، رئیس سابق انجمن بین المللی مدارس مددکاری اجتماعی در منطقه اروپا، رئیس سابق انجمن اساتید مددکاری اجتماعی ایتالیا و عضو هیات تحریریه چندین مجله تخصصی حوزه اجتماعی و مددکاری اجتماعی است.

وی دارای مدرک دکتری مددکاری اجتماعی از دانشگاه تریسته است و به علاوه بر ایتالیایی و انگلیسی به زبان های فرانسه و اسپانیولی نیز مسلط است.

۰
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها : نشان سلامت اجتماعی;تاب آوری اجتماعی;،
لینک های مرتبط :
          
1398/01/27
خبرگزاری میزان- مدیر ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی، خبر از میزبانی شهرداری تهران در ٢٠ فروردین ماه از میهمانان خارجی کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی ایران داد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، حسین مهاجر با بیان اینکه کشور ایران یکی از کشور‌های پیش رو در حوزه ارائه خدمات مددکاری در منطقه خاور میانه و غرب آسیا می‌باشد گفت: خوشبختانه در حال حاضر شاهد رشد و توسعه خدمات اجتماع محور با رویکرد‌های مددکاری اجتماعی هستیم و امید آن می‌رود جامعه بیش از پیش پذیرای حضور مددکاران و خدمات اجتماعی باشد.

مدیر ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی با بیان اینکه مسئولیت پذیری اجتماعی شهرداری تهران به عنوان یک نهاد اجتماعی و عمومی امروز باعث آن شده است که با افتخار عملکرد و تجربیات خود را به سایر کشور‌های اروپایی و آسیایی منتقل کنیم ادامه داد: شهر تهران با گستره‌ای فراوان و جمعیتی بالغ بر ١٢ میلیون نفر، با حجم گسترده‌ای از آسیب‌های اجتماعی ناشی از تقسیم نامناسب سرمایه‌ها و فرصت‌ها، فقر، اعتیاد، بیکاری و ... مواجه می‌باشد که اثربخشی اقدامات در فرایند مهار و کنترل آسیب‌های اجتماعی مستلزم ورود و مداخلات همسو و همه جانبه از سوی تمام دستگاه‌های حاکمیتی، دولتی، عمومی و بویژه سازمان‌های مردم نهاد با مدیریتی واحد می‌باشد.

وی در ادامه افزود: امروز آسیب‌های اجتماعی بیش از هر زمان نیاز به مدیریتی جامع و واحد در ابعاد ملی با طراحی و برنامه ریزی منسجم بر گرفته از نگاه و رویکرد‌های ایجابی به دور از تنش و ریکرد‌های انتظامی، سلبی و قهری دارد.

مهاجر در بخش دیگری از سخنان خود ابراز داشت: امروزه در جوامع توسعه یافته نقش نهاد‌های عمومی و انجمن‌های محلی و سازمان‌های مردم نهاد در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی بسیار اثر بخش و با اهمیت است و این در حالیست که در ایران می‌توان عرصه را بیش از پیش برای حضور و فعالیت گسترده و آزادانه سازمان‌های مردم نهاد باز کرد و این سازمان‌ها دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ارزشمندی هستند که کمتر به آن توجه شده است.

گفتنی است در این بازدید که به همراه موسوی چلک ریاست انجمن مددکاری اجتماعی ایران انجام شد، مرکز خدمات اجتماعی منطقه ١٥، گرمخانه فرامنطقه‌ای زنان و مردان در مناطق ١٢ و ١٥، مرکز کاهش آسیب و موبایل سنتر خاوران مورد بازدید میهمانان از کشور‌های ایتالیا، آلمان، روسیه، قزاقستان و هند قرار گرفت.

انتهای پیام/خبرگزاری میزان/24 فروردین 98

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/27

تصاویر کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی/ بخش دوم/ فروردین ۹۸

دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی در ایران با موضوع مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی روز سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸ در محل باشگاه شماره یک نفت برگزار شد.

تصاویر/ (عکاس: مینا آروانه)

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/27

تفاهم نامه همکاری بین انجمن مددکاران اجتماعی ایران و ایتالیا

انجمن مددکاران اجتماعی ایران و ایتالیا در حاشیه دومین کنگره بین المللی مددکاران اجتماعی در ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

خانم دکتر پائولو پانترولا، رئیس انجمن ملی مددکاران  اجتماعی ایتالیا و دکتر سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تفاهم نامه همکاری مشترکی را امضا نمودند.

در این تفاهم نامه همکاری که در حاشیه کنگره بین المللی “مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی” به امضا رسید، طرفین برای انجام پژوهش های مشترک، برنامه  های اجرایی مشترک، اعزام مددکار اجتماعی برای دوره های آموزشی مختلف و برگزاری همایشها و کنفرانسهای علمی مشترک توافق کردند.

دکتر آناماریا کمپانینی، رئیس انجمن بین المللی مدارس مددکاری اجتماعی شاهد امضای این تفاهم نامه بود.

لازم به ذکر است، انجمن ایران پیش از این و در جریان نخستین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی در ایران که در دیماه ۹۶ برگزار شده بود ۹ تفاهم نامه با انجمن های کشورهای آذربایجان، ارمنستان، قرقیزستان، فدراسیون روسیه، مالزی، فیلیپین، اسلونی و دو انجمن از کشور هند امضا شده بود که بر اساس آنها طی سال گذشته بسیاری از آنها اجرایی شدند و در سال آینده نیز ادامه خواهند یافت.

گزارش تصویری (عکاس: مینا آروانه)

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/27

دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی، با شکوه برگزار شد/ تصاویر بخش اول

دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی در ایران و سی و چهارمین همایش روز ملی مددکاری اجتماعی در سالن شماره یک نفت در خیابان شریعتی تهران برگزار گردید.

در این گردهمایی باشکوه، صدها نفر از مددکاران اجتماعی سراسر کشور و مهمانانی از چند کشور اروپایی و آسیایی شرکت داشتند.

دکتر آناماریا کمپانینی، رئیس انجمن بین المللی مدارس مددکاری اجتماعی مهمان ویژه این مراسم بود و اساتید، پیشکسوتان، دانشجویان و بسیاری از مددکاران اجتماعی حاضرین این کنگره بودند.

همچنین، بسیاری از مسئولین ملی از جمله رئیس سازمان بهزیستی کشور، دبیرکل ستادمبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، معاون اجتماعی ناجا در بخش افتتاحیه سخنرانی نمودند.

تعداد زیادی از خبرنگاران از رسانه های مختلف از جمله صداوسیمای جمهوری اسلامی و وبسایت های خبری مختلف پوشش خبری این برنامه مهم حوزه اجتماعی را بر عهده داشتند.

گزارش تصویری/ (عکاس: مینا آروانه)

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/27

پیام تقدیر موسوی چلک از تلاشهای نمایندگان انجمن در حوادث سیل اخیر

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پیامی از تلاش مسئولین و اعضای انجمن در استانهای سیل زده تشکر کرد.

روابط عمومی انجمن مددکاران اجتماعی ایران- اثرات سیل ویرانگری که از اولین روزهای سال جاری اکثر استانهای کشور

را درگیر کرده و جان بسیاری از هموطنان را گرفته است هنوز از بین نرفته و خطر وقوع سیلاب در روزهای آینده کماکان برقرار است.

مددکاران اجتماعی عضو انجمن در استانهای مختلف از مراحل اول وقوع سیلاب به منظور خدمت رسانی به خانواده هایی که در جریان این بحران طبیعی جان یا مال خود را از دست داده اند و سلامت جسمی و روانی آنها در معرض خطر قرار گرفته در کنار آنها حاضر بوده اند.

در حال حاضر نیز با توجه به هشدارهایی که برای ادامه سیلابها منتشر شده است تیم های مددکاری اجتماعی با محوریت مسئولین نمایندگی های استانی در محل ها مستقر بوده یا در انتظار اعلام نیاز سازمان های امدادی هستند.

لازم به ذکر است، تمامی اقدامات و اعزام های مددکاران اجتماعی انجمن با هماهنگی کتبی با سازمان های  مسئول انجام شده و خواهد شد.

در همین ارتباط، دکتر موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی در پیامی ضمن همدردی با هموطنان عزادار و زیان دیده از این بحران پیام کوتاهی به شرح زیر به مددکاران اجتماعی که داوطلبانه به یاری شتافته اند منشتر نموده است که در ادامه می خوانید:

به نام خدایی که در این نزدیکی است.

همکاران محترم و مددکاران اجتماعی داوطلبی که به یاری هموطنان شتافته اید،

با سلام و احترام

همانگونه که می دانید جامعه ایران یکی از بحران خیز ترین منطقه های جهان است و هر ساله شاهد رخ دادن بلایای طبیعی متنوع هستیم. وقوع بلایا با وجود نقایص مختلف مدیریتی و زیرساختی در کشور به مراتب وضعیت دشوارتری را ایجاد می نماید و بار این دشواری را برای خسارت دیدگان سنگین تر و سخت می کند.

اما خرسندیم که روحیه همدلی و وفاق در سرزمین ایران مثل همیشه زنده و وجدان هموطنانمان بیدار است و هر بار که گروهی از مردم این کشور در شرایط سخت قرار می گیرند، افراد داوطلب و فداکاری هستند که پرچم انسانیت و امیدواری را بالا نگه می دارند و یاریگر همدیگر هستند. دفتر مرکزی و دفاتر استانی انجمن مددکاران اجتماعی ایران از روزهای اول سال که این واقعه اسف بار رخ داد با حجم بالای تماس ها و پیام هایی مواجه بود که از جانب مددکاران اجتماعی فعال و با تجربه برای حضور در صحنه کمک رسانی اعلام آمادگی کرده بودند. این یعنی ارتقاء جایگاه روابط انسانی که مددکاران اجتماعی در صددند نه در شعار که در عمل آن را ترویج دهند.

در روزهای بعد نیز مسئولین انجمن در استانهای مختلف با نامه نگاری با سازمان های مسئول، با تکیه بر مسئولیت پذیری و اخلاق حرفه ای متخصصین این حرفه، آمادگی خود را برای اعزام مددکاران اجتماعی داوطلب برای ارائه خدمات روانی اجتماعی مختلف اعلام نمودند. در برخی از استانها مانند کرمانشاه، لرستان، خوزستان، هرمزگان و گلستان به طرق گوناگون اعزام ها صورت گرفت و در بقیه استانها نیز در صورت نیاز اعزام خواهند شد.

انجمن مددکاران اجتماعی ایران در سالهای اخیر همواره سعی کرده با برگزاری دوره های آموزشی و ایجاد کارگروه های تخصصی، مددکاران اجتماعی را برای وقوع بحرانهای مختلف همه مهیا سازد و توان پاسخگویی در بحران را ارتقاء دهد. امیدواریم بتوانیم در سال جاری تعداد و سازماندهی این برنامه ها را تقویت نماییم. شعاری که برای همایش روز ملی مددکاری اجتماعی در سال ۹۸ انتخاب شده است تاب آوری اجتماعی است که با تحقق آن می توانیم برای پیشگیری از آسیب های روانی اجتماعی پس از سانحه آمادگی بیشتری در کشور ایجاد نماییم.

اینجانب به نمایندگی از اعضای هیات مدیره انجمن مددکاران اجتماعی ایران، ضمن همدردی با زیان دیدگان و خانواده های عزادار و تقدیر از ارگانهای امدادی که شبانه روز به ارائه خدمت می پردازند، از زحمات مسئولین و همه اعضای داوطلب انجمن در شهرها و استانهای خسارت دیده سپاسگزاری می نمایم. یقین دارم که با وجود این روحیه همدلی، می توانیم بخشی از آلام هموطنان درگیر بحران را کمتر کنیم.

توفیق، عزت و سربلندی شما را از خداوند منان خواستارم.

دکتر سید حسن موسوی چلک

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران


نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/27
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران : 
آموزش «مهارت های تاب آوری و مقابله با مشکلات» در مناطق سیل زده
چلک از آموزش «مهارت های تاب آوری و مقابله با مشکلات» در مناطق سیل زده خبر داد و گفت:در حال توسعه برنامه های خود در مناطق سیل زده هستیم.

«سید حسن موسوی چلک»  در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان  با بیان اینکه شعب استانی ما در مناطق سیل زده  حضور دارند گفت: جامعه ایران یکی از بحران خیز ترین منطقه های جهان است و هر ساله شاهد رخ دادن بلایای طبیعی متنوع هستیم. وقوع بلایا با وجود نقایص مختلف مدیریتی و زیرساختی در کشور به مراتب وضعیت دشوارتری را ایجاد می نماید و بار این دشواری را برای خسارت دیدگان سنگین تر و سخت می کند لذا همکاران  ما هم به صورت تیم های مستقر در مناطق سیل زده و هم در قالب همکاری با جمعیت هلال احمر  و سایر سازمان های مربوطه خدماتی در چهار چوب  شرایط حاکم در  آن مناطق ارایه می دهند.

 

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران بیان کرد: شعبات استانی انجمن مددکاران اجتماعی ایران با توجه اینکه فرهنگ خاص هر استان و منطقه ای را به خوبی می شناسند لذا انگیزه بیشتری برای مشارکت و خدمات رسانی به مردم دارند و در حد توانشان در حال کمک  رسانی  به هم وطنان سیل زده کشورمان می باشند.

 

وی با بیان اینکه موضع ما در خدمات رسانی همه گروه های هدف هستند تصریح کرد: این خدمات رسانی ها با توجه به شرایط سیل زدگان هم در چادرهای مستقر و مساجد و هم درکمپ ها و منازل برخی افراد صورت می گیرد.

 

چلک با بیان اینکه فعالیت های ما در قالب مدد کاری اجتماعی است افزود: شناسایی افراد و معرفی آنها به مناطق مرتبط،  ارایه خدمات تخصصی  مددکاری اجتماعی و پیگیر و برقراری  ارتباط افراد گم شده  با خانواده هایشان  از جمله برنامه های ما در مناطق سیل زده است.

 

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، آموزش مهارت های تاب آوری و مقابله با مشکلات را از دیگر خدمات ارایه شده در مناطق سیل زده عنوان کرد و گفت:انجمن مددکاران اجتماعی ایران در سالهای اخیر همواره سعی کرده با برگزاری دوره های آموزشی و ایجاد کارگروه های تخصصی، مددکاران اجتماعی را برای وقوع بحرانهای مختلف همه مهیا سازد و توان پاسخگویی در بحران را ارتقاء دهد بر همین اساس بخش دیگر خدمات هم  در قالب کمک به نیاز سنجی و تسهیل  دسترسی  خدمات  به افراد درگیر سییل می باشد.

 

وی اظهار کرد: ما در حال توسعه برنامه های خود در مناطق سیل زده هستیم و همکاران ما تا عادی شدن شرایط  و رفع مشکلات مردم در آنجا حضور خواهند داشت.

پایان پیام/35
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/27
دربازدید از مراکز بهزیستی شهرستان قدس:

رتبه بالای ایران در مدد کاری اجتماعی

رئیس انجمن بین المللی مدارس مدد کاری اجتماعی ، مدد کاری اجتماعی در ایران را شایسته معرفی به جامعه بین المللی دانست .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، انا ماریا کامپنینی ، رئیس انجمن بین المللی مدارس مدد کاری اجتماعی ، در حاشیه بازدید از مراکز خدمات بهزیستی در شهرستان قدس ، با اشاره به جایگاه بالای مدد کاری و اورژانس اجتماعی ایران گفت : همکاری و تبادل اطلاعات با دانشگاهها و موسسات بین المللی می تواند بیش از این نیز کیفیت مدد کاری اجتماعی را در این کشور ارتقاء دهد . 
وی با بیان اینکه اورژانس اجتماعی ایران قابلیت صادرات و معرفی به دنیا را دارد افزود : اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده و میتواند همچنان پیشرفت کند . 
رئیس انجمن مدد کاران اجتماعی ایران نیز در این بازدید با اشاره به اینکه ایران تنها کشوری است که در کلانتری ها مدد کار اجتماعی دارد گفت : 62 سال از تاسیس رشته مدد کاری اجتماعی در ایران می گذرد  . 
سید حسن موسوی با اشاره به برگزاری دومین نشست مدد کاری اجتماعی در کشور افزود : حضور اعضای انجمن مدد کاری بین الملی ، در ایران ، و بازدید انها از فعالیت ایران در این حوزه ، پیشرفت کشور در حوزه مدد کاری اجتماعی را در سطح بین المللی  ارتقاء می بخشد . 
رئیس و انجمن بین المللی مدارس مدد کاری اجتماعی ، با حضور در شهرستان قدس ، از مراکز اورژانس اجتماعی ، خانه سالمندان و مراکز نگهداری معلولان جسمی و ذهنی بازدید کردند .
واحد مرکزی خبر/19 فروردین 98
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها : دومین کنگره بین المللی مددکاری اجتماعی;،
لینک های مرتبط :
          
1398/01/24

تاب‌آوری در بحران توانایی زندگی در کنار مشکلات است

یادداشت
تاب‌آوری در بحران توانایی زندگی در کنار مشکلات است


سیدحسن موسوی‌چلک
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی


یکی از مهارت‌های لازم در شرایط بحران و غیربحران، مهارت تاب‌آوری اجتماعی است. بخشی از تاب‌آوری مربوط به شرایط بحران می‌شود. اعتقاد ما بر این است که مهارت تاب‌آوری اجتماعی را نمی‌توان در دوران بحران آموزش داد ولی داشتن این مهارت به ما کمک می‌کند در عین حال که با مشکلات مواجه می‌شویم اما مشکلات مانع از این می‌شود که -همانطور که در برخی مناطق سیل‌زده مشاهده کردیم - به حقوق دیگران تعرض کرده و یا توانمندی‌های دیگران را نبینیم. تاب‌آوری به این معنی است که در عین مواجهه با مشکلات باید زندگی کرد و توانایی حل مشکلات را داشت. این مسئله به‌معنای سوختن و ساختن نیست بلکه به منزله حرکت کردن و قوی شدن در برابر مشکلات است.
شدت تأثیرپذیری افراد در برابر مشکلات با یکدیگر متفاوت است. مردم در مناطق سیل‌زده و گرفتار بحران می‌توانند قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود را برای خروج از شرایط بحران به‌کار بگیرند و این در حالی است که نداشتن یا ضعف این مهارت باعث می‌شود هم انرژی افرادی که برای کمک به این مناطق آمده‌اند گرفته شود و هم مشکلات بیشتری پیش پای افراد بحران زده باشد.
کشور ما سوانح و بلایای طبیعی زیادی را به‌خود دیده و در آینده نیز خواهد دید؛ با وجود این ما درخصوص تاب‌آوری اجتماعی در این شرایط هیچ‌گاه کار نکرده‌ایم. این مسئله نیازمند تدابیر ویژه است. آموزش تاب‌آوری اجتماعی باید از سنین قبل از دبستان و در خانواده آغاز و در مدارس در بچه‌ها نهادینه شود؛ به گونه‌ای که از کودکی بچه‌هایمان را برای پاسخ دادن به نیازها و شرایط بحران آماده کنیم. اگر تاب‌آوری اجتماعی در میان افراد نهادینه شود دیگر شاهد رفتار خشونت‌آمیز در شرایط بحران نخواهیم بود و با آرامشی که خواهیم داشت به‌ خود و دیگران نیز آرامش می‌دهیم. همین مسئله باعث می‌شود تا افراد روی رفتار خود کنترل داشته باشند و واقع‌بینانه‌تر به مسائل و آنچه در پیرامونشان می‌گذرد نگاه کنند.
اما چه اتفاقی می‌افتد که افرادی هم که تاب‌آوری اجتماعی دارند در شرایط بحران دچار رفتار خشونت‌آمیز می‌شوند؟ شاید یکی از دلایل اطمینان نداشتن از آینده‌شان باشد، بخش دیگر مربوط به عملکرد قبلی سازمان‌ها در این حوزه و بخش دیگر به پشتوانه‌های نداشته افراد برمی‌گردد. نداشتن پشتوانه باعث نگرانی بیشتر و رفتار خشونت‌آمیزتری می‌شود. مسئله دیگر این است که ما آمادگی برخورد با این بحران را نداشتیم. درحالی‌که مردم هم باید به دستگا‌ه‌ها و نهادهای مختلف کمک کنند تا بتوانند به نحو احسن وظایفشان را انجام دهند، اما ناکارآمد نشان دادن دستگاه‌هایی که در حال امدادرسانی هستند نه‌تنها کمکی به حل بحران نمی‌کند بلکه باعث می‌شود تا فاصله بین مردم و دستگاه‌ها بیشتر شود.
این نکته را هم نباید فراموش کنیم که داشتن یک فرماندهی واحد در مواقع بحران به حل بهتر مسئله کمک می‌کند. فرماندهی واحد می‌تواند ظرفیت‌های مردمی را برای امدادرسانی بهتر هماهنگ کند و مردم نیز باید با خویشتنداری مانع از کار دستگاه‌ها نشوند. چرا که افراد تاب‌آور کمتر به ‌خود و دیگران آسیب می‌زنند و به ‌خود و توانمندی‌های خود برای حل مشکلات باور دارند و مشکلی نخواهند داشت. تاب‌آوری اجتماعی یک مهارت فردی است اما سیاستگذاری‌های درست اجتماعی می‌تواند به تقویت تاب‌آوری در میان مردم کمک کند چرا که افراد قوی‌تر لذت بیشتری از زندگی برده و وابستگی آنها برای خروج از شرایط بحرانی کمتر خواهد بود.

منبع: روزنامه همشهری/20 فروردین 98

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/24

ئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران:

تاب آوری اجتماعی در مقابله با حوادث آموزش داده شود

تهران- ایرنا- رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با تاکید بر اهمیت آموزش تاب آوری اجتماعی گفت: مددکاران اجتماعی چند وظیفه دارند که یکی از آنها آموزش مهارت تاب آوری است تا مردم دچار مشکلات نشوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدحسن موسوی چلک روز سه شنبه در دومین کنگره بین المللی و سی و چهارمین همایش ملی مددکاری اجتماعی با موضوع مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی افزود: تاب آوری اجتماعی می تواند کمک کند مشکلات اجتماعی و جرائم در کشور کاهش یابد و اعتراضات کم شود.
وی ادامه داد: همچنین تاب آوری اجتماعی موجب می شود در بحران مدیریت بهتری را داشته باشیم. منظور از تاب آوری سوختن و ساختن نیست بلکه تاب آوری به منزله قوی شدن به منظور بهتر زندگی کردن است.
عضو هیات رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی گفت: هیچکس در جهان وجود ندارد که هیچ مشکلی در زندگی اش نداشته باشد و هیچ جامعه ای نیست که مشکلات نداشته باشد؛ بنابراین برای اینکه در کنار مشکلات، زندگی بهتری داشته باشیم باید مهارت های خود را افزایش دهیم که یکی از این مهارت ها تاب آوری اجتماعی است.
موسوی چلک افزود: یکی دیگر از وظایف مددکاران اجتماعی این است که به افراد دچار مشکل کمک کنند. به طور کلی باید توجه داشت که مداخلات مددکاری اجتماعی می تواند کمک کننده باشد تا از ایجاد مشکل مجدد جلوگیری شود.
وی ادامه داد: مددکاران اجتماعی نقش مطالبه گری دارند؛ انجمن مددکاران اجتماعی نیز به عنوان سازمان مردم نهاد رصد می کند کجا چه مشکلاتی وجود دارد و کجا رفع آن مشکلات به افزایش مهارت ها وابسته است تا روی آن کار می کنیم.

* مددکاری اجتماعی در ایران مشکل محور است
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: به طور قطع یکی از مهمترین نقش های مددکاران اجتماعی کاهش آسیب های اجتماعی است.
موسوی چلک افزود: امروز در کشور شاهد هستیم که مددکاری اجتماعی، مشکل محور است و هنگامی که مشکلی ایجاد می شود، مداخله می کند اما باید از ظرفیت مددکاران اجتماعی به جز مداخله در مشکلات در پیشگیری از آسیب های اجتماعی استفاده کرد.
وی تاکید کرد: مددکاران اجتماعی در پیشگیری از مشکلات اجتماعی تاثیرگذاری بیشتری دارند. 

* اجازه نمی دهیم موضوعات اجتماعی رنگ و بوی سیاسی بگیرد
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: هیچ‌گاه اجازه نمی دهیم موضوعات اجتماعی رنگ و بوی سیاسی بگیرند.
موسوی چلک با بیان اینکه مددکاری اجتماعی نیز در دنیا موضوع جدیدی است و مرز نمی شناسد، افزود: موضوع تاب آوری اجتماعی برای شعار روز ملی مددکاری امسال در راستای شعار سال فدراسیون جهانی در رابطه با موضوع ترویج روابط انسانی است و از طرح آن چند هدف را دنبال می کنیم از جمله آنکه تاب آوری اجتماعی می تواند یک فرصت برای بِه زیستی اجتماعی مردم باشد؛ نتیجه بِه زیستن، کاهش جرائم و آسیب‌های اجتماعی است.
وی با اشاره به حضور 60 سازمان و اساتید برجسته 10 کشور در کنگره امروز گفت: مهمانان خارجی این برنامه سفیران ایران برای معرفی ظرفیت‌های مددکاری ایران در جهان هستند.

* نقش ایران در بهبود دنیای آسیب پذیر
به گزارش خبرنگار ایرنا، ایوا هولمبرگ رئیس شورای بین المللی رفاه اجتماعی نیز برای این کنگره پیامی ارسال و اظهار امیدواری کرده بود که همکاری با ایران ادامه یابد.
در این پیام آمده است: ایران کشوری مهم است و بنابراین می تواند نقش مهمی در بهبود این دنیای آسیب پذیر ایفا کند.
هولمبرگ در این پیام اضافه کرده است: اگرچه حسب شرایط مختلف و در جوامع گوناگون، کار مددکاری اجتماعی تفاوت هایی دارد اما دغدغه های اساسی رای متخصصانی که برای فرصت سازی در جامعه و شکوفاسازی ظرفیت های انسانی تلاش می کنند یکسان است.
رز هندرسون رئیس منطقه آسیا اقیانوسیه فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی نیز در پیامی به انجمن مددکاران اجتماعی ایران برای برگزاری این کنگره تبریک گفت.
روری تروئل دبیرکل فدراسیون بین المللی مددکاران اجتماعی نیز در پیامی به مناسب روز جهانی مددکاری اجتماعی 2019 با استناد به سخنان حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران آورده است که مددکاران اجتماعی فراتر از شرح وظایف مورد انتظار شغلی و فراتر از محدودیت های اداری سازمان های خدمات اجتماعی در حال فعالیت هستند.
اجتمام**9185*1834

انتهای پیام /* ایرنا/20 فروردین 98

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/24

در دومین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی مطرح شد

نقش مهم مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌ها

گزارش خبری
نقش مهم مددکاران اجتماعی در پیشگیری از آسیب‌ها


همایش مددکاری اجتماعی و تاب‌آوری اجتماعی با حضور میهمانان داخلی و خارجی و با همکاری 60سازمان و نهاد در تهران برگزار شد. این همایش در شصت و دومین سالگرد تاسیس رشته مددکاری اجتماعی در ایران و با موضوع تاب‌آوری اجتماعی برگزار شد.
به گزارش همشهری، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در دومین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی ایران با بیان اینکه مددکاران اجتماعی نقش مهمی در پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی دارند، گفت: در شرایط فعلی نمی‌توان نقش مددکاران اجتماعی را نادیده گرفت چرا که مددکاران می‌توانند در کاهش و پیشگیری از آسیب‌ها و مشکلات نقش مهمی داشته باشند.
سید حسن موسوی‌چلک با بیان اینکه مددکاری اجتماعی مرز نمی‌شناسد، ادامه داد: انتخاب شعار تاب‌آوری اجتماعی به‌معنای سوختن و ساختن نیست بلکه ما به‌دنبال توانمند‌سازی‌ افراد هستیم چرا که اگر تاب‌آوری افزایش پیدا کند کیفیت زندگی افزایش می‌یابد.
موسوی‌چلک گفت: نتیجه درست استفاده از توان و تخصص مددکاران به زیستن و کاهش جرایم و آسیب‌های اجتماعی است و اجازه نمی‌دهیم موضوعات اجتماعی رنگ و بوی سیاسی به‌خود بگیرد.

مددکاران، صف شکن مبارزه با آسیب‌های اجتماعی هستند
رئیس سازمان بهزیستی نیز در این همایش با اشاره به اینکه 6 هزار مددکار در سطح کشور مشغول فعالیت هستند، گفت: بدون شک نقش مددکاران در توانمند‌سازی‌ مددجویان بهزیستی بی‌بدیل و بی‌نظیر است.
وحید قبادی‌دانا گفت: بیش از 5میلیون نفر از مددجویان بهزیستی از خدمات مددکاران بهره می‌گیرند و مددکاران نقش مهمی در افزایش تاب‌آوری جامعه هدف و مردم ایفا می‌کنند.
وی تأکید کرد: مددکاران از صف شکنان مبارزه با آسیب‌های اجتماعی هستند و ما در سازمان بهزیستی سعی می‌کنیم در مدیریت موردی در اقدامات مداخله‌ای آسیب‌های اجتماعی با محوریت مددکاران اقدامات ویژه‌ای را انجام دهیم که آنان می‌توانند در کاهش طلاق، اعتیاد و حاشیه‌نشینی نقش مؤثری داشته باشند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: حضور مددکاران در بحران‌های طبیعی نیز بسیار مؤثر بوده است؛ به‌طوری که امروز توانستیم خانواده‌های درگیر سیل را با کمک آنها سرشماری کنیم و آلام آنها را کاهش دهیم که این کارها با حضور مددکاران انجام شده است. اکنون نیز 139تیم اورژانس اجتماعی متشکل از افراد متخصص درمناطق سیل‌زده حضور دارند که مددکاران اجتماعی نقشی محوری در این تیم‌ها داشتند. قبادی دانا گفت: هنگامی که مددکاران اجتماعی صف شکنان مبارزه با آسیب‌های اجتماعی هستند باید تلاش کنیم فرسودگی آنها به حداقل و کیفیت زندگی‌شان به حداکثر برسد تا آنها نیز بتوانند خدمات بهتری را ارائه بدهند.

اعتیاد؛ مهم‌ترین علت بروز آسیب‌های اجتماعی
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر نیز در این همایش گفت: مواد‌مخدر و اعتیاد در راس آسیب‌های اجتماعی قرار دارند و علت بیش از 55درصد از طلاق‌ها مواد‌مخدر است. همچنین 70درصد جرائم عمد و غیرعمد زندانیان نیز به مواد‌مخدر مربوط است.
اسکندر مومنی با اشاره به اینکه بسیاری از بیماری‌های واگیردار، فروپاشی خانواده‌ها و سایر آسیب‌ها، ناشی از اعتیاد و مواد‌مخدر است، گفت: راه‌حل آن عمومی است و توسط یک دستور یا یک سازمان، این مشکل حل نمی‌شود. هم‌اکنون بسیاری از موضوعات مانند درمان و آسیب‌های اجتماعی، متولی خاصی دارند و برای ساماندهی آسیب اعتیاد نیز ستادی تشکیل شده است.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با بیان اینکه گفته می‌شود مبارزاتی که طی چند سال اخیر انجام شده، نتیجه‌ای نداشته است، گفت: یکی از دلایل این موضوع، اقدامات ناهماهنگی بوده که انجام شده است که البته اگر مبارزه انجام نمی‌شد، وضعیت بدتر می‌شد.
وی تصریح کرد: به اعتقاد من، بخشی که مغفول مانده و ظرفیت بیشتری دارد و می‌توان آن را به فعلیت رساند، بازدارندگی درونی است و حوزه پیشگیری نیز نقش مهمی در این زمینه دارد که مربوط به یک سازمان خاص نمی‌شود و همه گروه‌های ارزشی و سازمان‌ها اگر حساسیت لازم در جامعه ایجاد کنند، این موضوع عمومی می‌شود و در نتیجه جواب مثبت خواهیم گرفت.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با اشاره به اینکه باید سهم هر فرد در پیشگیری مشخص شود، گفت: مبارزه و درمان تنها ما را به نتیجه نمی‌رساند و حتما باید پیشگیری، کاهش تقاضا، بازدارندگی درونی افراد و جامعه و همچنین تاب‌آوری اجتماعی محقق شود تا بتوانیم اعتیاد را ساماندهی کنیم.
مؤمنی به نقش مهم مددکاران اشاره کرد و افزود: در این میان مددکاران نیز نقش مهمی دارند و باید تلاش کنیم تا وضعیت فعلی را ساماندهی کنیم. وی ادامه داد: شرط ساماندهی و رسیدگی به معتادان متجاهر فعلی و درمان آنها، مهارت‌آموزی است و صیانت اجتماعی آنان این است که معتاد جدیدی اضافه نشود و راه‌حل آن نیز هماهنگی بین بخشی و ساماندهی این موضوع است. دبیرکل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر با تأکید بر اینکه خوشبختانه اراده نظام، همه قوا و رهبر انقلاب بر ساماندهی اعتیاد و مواد‌مخدر است، خاطرنشان کرد: باید یک اجماع عمومی ایجاد شود. همچنین مؤلفه دیگر که موضوع بین‌المللی است، باید مورد توجه جدی قرار گیرد که البته اقداماتی نیز در این خصوص انجام شده است به‌طوری که ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد و همه باید تلاش کنیم برای ساماندهی مبدأ و منشأ تولید مواد‌مخدر و ریشه‌کن کردن آن، اقدامات اساسی انجام شود که این موضوع نیز با کشت جایگزین و بهبود وضعیت مردم آن منطقه ایجاد خواهد شد.منبع: روزنامه همشهری/21 فروردین 98

این خبر را به اشتراک بگذارید

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/01/24


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو