دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
مطالب اخیر

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، گفت: تغییر رویکرد اساسی برای حمایت از کودکان بدسرپرست و بی سرپرست ضروری است.

سید حسن موسوی چلک در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: یکی از گروه‌های هدف خدمات اجتماعی در دنیا کودکان بی سرپرست و بد سرپرست هستند و موضوعی است که در تمام ادوار تاریخ در تمامی جوامع وجود داشته و دارد به گونه ایی که در آمارهای جهانی ارائه شده تعداد این کودکان را هشت میلیون نفر در جهان اعلام کرده‌اند.

وی افزود: در کشور ما نیز با کودکان بدسرپرست و بی سرپرست مواجه هستیم و به شیوه‌های مختلف از آنان حمایت می‌شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه تاکید کرد: نگاه ترحم آمیز به کودکان بی سرپرست بدترین رفتار با آنان خواهد بود و تمرکز سیاستگذاری ها و برنامه‌های سازمان‌های مرتبط بر حضور کودکان در مراکز نگهداری هم همین گونه است. بی دلیل نیست که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: " از تو درباره یتیمان می‌پرسند، بگو: اصلاح کار آنان بهتر است و اگر زندگی خود را با زندگی آنها بیامیزید، آنها برادران دینی شما هستند.» تأملی بر آنچه در این آیه به آن اشاره شده است نشان می‌دهد که بهترین محیط برای کودکان یتیم، محیط طبیعی خانواده و حضور در کنار سایر اعضا خانواده هست و حتی پیامبر اکرم (ص) جای دادن یتیم در منزل و تأمین نیازمندی‌های او را باعث قبولی اعمال در پیشگاه خداوند دانسته است که این هم دلیل دیگری است که می‌تواند نشان دهد چرا کودکان یتیم را باید در خانه‌ها بزرگ کرد. چرا که صمیمیت و آرامشی که در درون خانه‌ها هست هیچگاه در مؤسسات و مراکز نگهداری نخواهد بود حتی اگر مهربان‌ترین افراد مسؤلیت این مراکز را به عهده داشته باشند.

موسوی چلک اظهار داشت: علیرغم تلاش‌های انجام شده در کشور توسط سازمان‌های دولتی و غیردولتی در زمینه کودکان بدسرپرست و بی سرپرست که قابل تقدیر هست ولی فکر می‌کنم که این مسیر نیاز به بازنگری اساسی دارد، و ضمن جلب مشارکت بیشتر خیرین در این زمینه باید مسیر مشارکت آنان از تأسیس مرکز به سمت حمایت و نگهداری از این گروه از کودکان در خانه‌ها تغییر کند. چرا که آینده ِزندگی کودکان در حضور در متن جامعه ساخته می‌شود و در تمام دنیا نباید کودکان بی سرپرست و بدسرپرست محملی برای جلب مشارکت خیرین در مراکز و مؤسسات شوند.

به گفته وی، موفقیت مشارکت خیرین را باید در توانمندسازی این گروه از کودکان در جامعه دنبال کرد. چه بخواهیم و چه نخواهیم زندگی در مراکز نگهداری برای کودکان عوارضی دارد که نباید چشم خود را روی این واقعیت‌ها بست.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: یکی از تلخ‌ترین صحنه‌هایی که در تمام کشورها می‌توان دید این است که کودکان مراکز نگهداری کودکان، تبدیل به نمایشگاهی برای جلب مشارکت مردم و خیرین و بنگاه‌ها شوندخبرگزاری مهر/30 آذر 98.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/30

ایران عضو کمیته سازمان ملل فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی شد

 Image result for موسوی چلک ایرنا"

تهران - ایرنا - رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران از عضویت این انجمن در کمیته سازمان ملل فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی خبر داد و گفت: همچنین ایران برای میزبانی بیست وهفتمین نشست منطقه‌ای مددکاری اجتماعی آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۲۳ انتخاب شده است.

سید حسن موسوی چلک روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طی چند سال اخیر ارتباطات بین المللی را در حوزه مددکاری اجتماعی در راستای بهره گیری از دانش و تجارب جهانی و انتقال دانش و تجارب ایران به سایر کشورها افزایش داده ایم.

وی یادآور شد: سال ۹۶ دو کرسی عضویت در کمیته اخلاق فدراسیون و عضویت در هیات رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون را به دست آوردیم اما در سایه تلاش و ارتباطات بیشتر و انعقاد تفاهمنامه با 10 انجمن مددکاران اجتماعی سایر کشورها و حضور موثر در مجمع عمومی فدراسیون در سال گذشته در ایرلند و همچنین حضور فعال در بیست و پنجمین نشست منطقه آسیا و اقیانوسیه در هند در سال جاری و مشارکت علمی در تصمیم گیری ها و کنفرانس های بین المللی مددکاری اجتماعی و از همه مهم‌تر تجربه ارزنده علمی ۶۲ ساله که پشتوانه محکمی برای ما در تعاملات جهانی بود، مسئول کمیته بین الملل انجمن مددکاران اجتماعی ایران به عنوان عضو کمیته سازمان ملل فدراسیون در منطقه آسیا و اقیانوسیه انتخاب شد.

کمیسر اخلاق فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی ادامه داد: فدارسیون جهانی نماینده ای در سازمان ملل متحد دارد که مقرر شد برای اثرگذاری بیشتر برای ارائه مشاوره برای تصمیم گیری های جهانی، کمیته های مناطق مختلف جهان نیز تشکیل شود که پس از معرفی افراد مختلف و انجام مصاحبه های تخصصی، آقای علمایی مسئول امور بین‌الملل انجمن مددکاران اجتماعی ایران با توجه به شایستگی ها و حضور موثر وی در انجمن ایران در سطح جهانی و منطقه ای انتخاب شد. این انتخاب فرصت خوبی است تا بتوانیم دیدگاه های ایران و منطقه را به موقع ارائه کنیم.

موسوی چلک همچنین از میزبانی ایران برای بیست و هفتمین نشست منطقه آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۲۳ خبر داد و گفت: این میزبانی را فرصتی دیگر برای انتقال تجارب ایران به جامعه جهانی می دانیم.

اکنون سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران برای شرکت در کنفرانس بین المللی مددکاری اجتماعی در ایتالیا به سر می برد.

منبع: خبرگزاری ایرنا/30 آذر 98

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/30

یادداشت:قدر آرامش زندگی خود را بدانیم

دکتر سید حسن موسوی چلک

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

(روزنامه جام جم/ مورخ 23 آذر98)

 

 بسیاری از ما وقتی از سركار و فعالیت‌های روزانه به سمت منزل می‌رویم معمولا حس خوبی داریم؛ چون خانه را كانون آرامش و جایی می‌دانیم كه به ما احترام گذاشته می‌شود و به اصطلاح «راحت» هستیم. به قول سهراب سپهری: «زندگی شاید آن لبخندی است، كه دریغش كردیم». یكی از راه‌های ایجاد آرامش این است كه اعضای خانواده به همدیگر احترام بگذارند. به‌ویژه بزرگ‌ترها در توجه به این نكته بیش از پیش توجه كنند تا بچه‌ها هم الگو بگیرند. در غیر این صورت شاهد رفتارهایی در خانه خواهیم بود كه نه‌تنها ایجاد آرامش نمی‌كند بلكه آرامش موجود را هم از بین می‌برد یا كم می‌كند. معمولا در چنین شرایطی خانه جهنم می‌شود و درگیری و خشونت و بی‌تفاوتی و... جای عشق و محبت را می‌گیرد. همه ما باید اجازه ندهیم برخی موضوعات جزئی آرامش زندگی‌مان را به هم بریزد. برخی از ما به دلیل نگرانی‌ها و گرفتاری‌هایی كه داریم  حال همدیگر را خوب درك نمی‌كنیم. از جمله نمادهای این حال بد این است كه از تكریم همدیگر در خانه پرهیز می‌كنیم.
اگر خوب دور و برمان را نگاه كنیم متوجه می‌شویم كمتر كسی است كه در زندگی مشكلی نداشته باشد. اما اگر درست با مشكلات برخورد نكنیم و مشكلات موجود را مستمر بر سر خودمان بكوبیم و رفتار مناسبی با هم نداشته باشیم، تحمل زندگی را دشوارتر می‌كنیم. پس بیایم قدر این آرامشی را كه داریم بیشتر بدانیم و حتی احترامی كه ممكن است بیرون از خانه به ما نگذارند یا كمتر بگذارند، در خانه بیشتر و بیشترش كنیم تا از این طریق مرهمی بر زخم مشكلات باشد. تامل بر زندگی كسانی كه با هم درگیر هستند و نسبت به هم خشونت‌هایی به اشكال مختلف از جمله فیزیكی، عاطفی، جنسی و... اعمال می‌كنند و حتی ممكن است ازدواج‌شان منجر به طلاق هم بشود یا روابط فرازناشویی را به دنبال داشته باشد یا فرار فرزندان از خانه شاهد باشیم می‌تواند در نتیجه فقدان آرامش باشد. حتی برخی بیماری‌های جسمی و اختلالات روانی هم می‌تواند در نتیجه همین فقدان آرامش در خانه باشد. آرامش درون خانه را از بیرون انتظار
نداشته باشیم.

برخورد خوب با همدیگر و پذیرش تفاوت‌هایی كه با یكدیگر داریم می‌تواند كمك كند این آرامش را كه گرمای زندگی را بیشتر می‌كند و بر كیفیت زندگی می‌افزاید تا از با هم بودن لذت ببریم و انرژی بگیریم، سرلوحه رفتار‌مان قرار دهیم. اجازه ندهیم در نتیجه بی‌احترامی حیای بین ما درون خانه از بین برود كه جبرانش بسیار سخت خواهد بود. بپذیریم همیشه زندگی بر وفق مراد ما نمی‌چرخد و به اصطلاح زندگی بالا و پایین دارد اما این پستی و بلندی ‌ها كه در زندگی همه اتفاق می‌افتد نباید دلیلی بر چگونگی احترام به دیگری باشد

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/30

مددکاری اجتماعی نیازمند بازنگری جهانی

موسوی چلك

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با تاکید بر اینکه مددکاری اجتماعی باید نیازمحور، آینده‌نگر، خانواده محور و جامعه محور باشد، گفت: مددکاری اجتماعی برای تاثیرگذاری در زندگی مردم نیازمند بازنگری اساسی در سطح جهانی است.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به حضور خود در کنفرانس بین المللی مددکاری اجتماعی در ایتالیا با بیان اینکه این کنفرانس با حضور رئیس انجمن بین المللی مدارس (دانشگاه‌های) مددکاری اجتماعی، رئیس منطقه اروپای فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی و انجمنهای چند کشور و اساتید و مسولان ایتالیایی در شهر رم ایتالیا برگزار شد افزود: در بخشی از این برنامه، اورژانس اجتماعی ایران در حوزه مددکاری اجتماعی معرفی شد که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.

موسوی چلک با بیان اینکه در بخش دیگری از این همایش به چشم انداز آینده مددکاری اجتماعی در جهان اشاره شد، اظهار کرد: در این سخنرانی بر این محور تاکید کردم که مددکاری اجتماعی برای تاثیرگذاری در زندگی مردم نیاز به یک بازنگری اساسی در سطح جهانی دارد، در غیر این صورت در آینده دچار ناکارآمدی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه مددکاری اجتماعی باید نیازمحور، آینده نگر، خانواده محور و جامعه محور باشد، تصریح کرد: همچنین مددکاری اجتماعی به جای تاثیرپذیری مطلق از سیاستگذاری‌های انجام شده، باید در تدوین سیاست‌ها نقش موثری ایفا کند، چراکه در غیر اینصورت سازمان‌های درگیر حوزه مددکاری اجتماعی باید عوارض سیاست‌گذاری‌های ناکارآمد را جمع کنند که کاری بس دشوار است.

وی در ادامه با تاکید بر موضوع نوآوری‌های اجتماعی اظهار کرد: در این کنفرانس دیداری با مسئولان مختلف حوزه اجتماعی و مراکز ارائه کننده خدمات از جمله مرکز خدمات اجتماعی بی خانمان‌ها، مرکز مجازات جایگزین حبس، مرکز روانپزشکی اجتماعی، مرکز توانبخشی، مرکز اسکان مهاجرین خارجی، بیمارستان روح القدوس، مرکز جامع حمایت از زنان در شهر روم و مرکز حمایت از زنان خشونت دیده، مرکز مشاوره خانواده و مرکز نگهداری مجرمین اعصاب و روان در شهر دیگر استان لاتزیوی ایتالیا نیز انجام شد.

ریس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پایان با اشاره به اینکه در برخی از مشکلات از قبیل مواد مخدر، خشونت‌های خانگی، بی‌خانمانی، اختلالات روانی و معلولیت با ایتالیا اشتراک داریم، گفت: در این سفر گفت‌وگوهای علمی و مقایسه‌ای مفصلی در خصوص آنچه که در ایران و ایتالیا و اتریش و رومانی و .. می‌گذرد انجام شد. این نوع ارتباطات بین‌المللی می‌تواند فرصت مناسبی برای تبادل تجارب باشد. این سفر علمی در چارچوب تفاهم‌نامه بین انجمن ایران و ایتالیا صورت گرفته است.

منبع:ایسنا/اجتماعی/خانواده

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/28

حالِ مردم خوب نیست!

اعتراضات آبان با مردم چه کرد؟

 سال آینده با افزایش قیمت‌ها اقشار دارای نیاز‌های خاص نیز به‌مراتب دچار مشکلات بیشتری خواهند شد. به‌عنوان مثال وقتی به بودجه جدید نگاهی کنید، می‌بینید که تقریبا برای معلولان ۱۰ درصد از آنچه پیشنهاد داده شده بود، تصویب شد. این در حالی است که هزینه‌های فرد معلول بسیار بالا است و خانواده این معلولان حاضر هستند این ۵۵ هزار تومان را دریافت نکنند؛ اما برگردند به همان بنزین هزار‌تومانی. همین را می‌توان به دیگر خانواده‌های نیازمند نیز تعمیم داد.

تاریخ انتشار: ۰۰:۴۶ - ۲۰ آذر ۱۳۹۸

 

 

پ

استیصال، یأس و ناامیدی؛ این چکیده حس‌و‌حال و واکنش برخی از مردم، به‌ویژه نسل جوان، در روز‌های پس از اعتراض‌های اواخر آبان گذشته است. اگرچه در این زمینه هنوز تحقیق و پژوهشی مستند که بتوان به آمار و داده‌های آن استناد کرد، انجام نشده است؛ اما با مرور واکنش اطرافیان، فعالیت کاربران و دوستان دور و نزدیک در شبکه‌های اجتماعی و تحلیل محتوای این واکنش‌ها می‌توان به این چکیده و خروجی رسید.

به گزارش شرق، عکس و نوشته‌های زیادی در همین روز‌ها در اینستاگرام، توییتر و تلگرام می‌توان دید که تأییدکننده این وضعیت است. کاربرانی که می‌شناسیم و تا پیش از این در حال‌و‌هوایی دیگر بودند، اهل طنز و بامزه‌بازی یا سفر و تفریح و خوش‌گذرانی یا شهروندان و کاربرانی معمولی بودند، حالا نوشته‌ها و مطالبشان طعم ناامیدی می‌دهد.

گروهی در فکر مهاجرت و رفتن از ایران هستند و گروهی هم از استیصال خود می‌نویسند. نگاهی گذرا به مطالب نوشته‌شده در‌این‌باره نیز نشان می‌دهد میزان واکنش یا همدلی مخاطبان با نوشته‌هایی از این دست (اگر لایک و کامنت را ملاک قرار بدهیم)، به شکلی چشمگیر بیشتر از نوشته‌هایی از جنس دیگر است.

این وضعیت ممکن است مقدمه یا نشانه‌ای از ناامیدی باشد که خود را به شکلی نشان دهد یا شاید موقعیتی گذرا و واکنشی طبیعی به اتفاقی اجتماعی در اطرافمان باشد، شاید هم بروندادی اغراق‌شده در بستر شبکه‌های اجتماعی برای اثبات اینکه «من هم واکنش نشان دادم» باشد؛ هر چه هست، مثل دومینو روی دیگران اثر می‌گذارد و ممکن است دامنه اثراتش تا بی‌نهایت ادامه پیدا کند.

تحلیل روان‌شناسان و مددکاران اجتماعی از این وضعیت چیست؟ در گزارش امروز سراغ همین موضوع رفته‌ایم و از این حس‌و‌حال و ریشه‌ها و چشم‌انداز اثرات اجتماعی آن از حسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران، که هر دو از متخصصان باسابقه علم مددکاری اجتماعی ایران هستند، سؤال پرسیده‌ایم. آنچه در ادامه می‌آید، تحلیل آن‌ها از این وضعیت است.

مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران، معتقد است خشم موجود در جامعه حاصل اتفاقی آنی و لحظه‌ای نیست، بلکه چنین پدیده‌هایی در یک پیوستار زمانی بلند‌مدت رخ داده است.

اقلیما گفت: مجموعه اتفاقاتی که در این سال‌ها میان مردم و برخی مسئولان رخ داده است، شکاف‌هایی ایجاد کرده که تلاش‌نکردن برای ترمیم آن در برهه‌های زمانی مختلف، به صورت نارضایتی در جامعه مشاهده می‌شود. بزرگ‌ترین اتفاقی که در آبان ۹۸ و پس از آن رخ داد، ترک‌برداشتن دیوار اعتماد بین مردم و مسئولان بود. چیزی که در سال‌های گذشته هم صدمه‌هایی به آن وارد شده بود؛ اما در ماجرای افزایش قیمت بنزین، نحوه اجرا و اطلاع‌رسانی آن به مردم و اظهارنظر‌های غیرمسئولانه بعد از آن موجب شد صدمه جبران‌ناپذیری به این اعتماد وارد شود. وقتی رئیس‌جمهور به‌عنوان منتخب مردم در سخنرانی‌های بعد از اعتراض‌ها اعلام می‌کند ما با دوربین‌های شهری و سیستم‌های مانیتورینگ شما را رصد و شناسایی می‌کنیم، طبیعی است که مردم و رأی‌دهندگان به او، از این موضوع خشمگین شوند. این‌گونه اظهارنظر‌های غیرمسئولانه که در آن روز‌ها کم هم نبود، موجب شد حتی آن‌هایی که در اعتراض‌ها حضور نداشتند نیز عصبانی شوند. درست است که عده‌ای در آن میان قصد داشتند از اعتراض‌ها سوءاستفاده کنند؛ اما به گفته مقامات کشور، بیشتر معترضان و آن‌هایی که در اتفاقات امسال در خیابان‌ها بودند، از طبقه فرودست جامعه و از میان فقرایی بودند که به دلیل افزایش قیمت بنزین، زندگی‌شان مختل شده بود. به‌گونه‌ای که حتی دستور دادند به کشته‌شدگانی که فقط برای اعتراض به خیابان آمده بودند و اغتشاشگر نبودند، دیه داده شود.

به گفته اقلیما، موضوع دیگری که موجب دامن‌زدن به خشم مردم می‌شود، احساس بی‌تأثیربودن آن‌ها در تعیین سرنوشت‌شان است. در همین ماجرای بنزین وقتی نمایندگان مجلس به وضوح اعلام می‌کنند از فرایند تصمیم‌گیری آن کنار گذاشته شده‌اند و بار‌ها اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند، به‌نوعی این احساس در جامعه ایجاد می‌شود که در بازی قدرت جایی ندارند. همه این اتفاق‌ها در کنار هم و تکرار آن در سال‌های مختلف موجب شده نارضایتی کم‌کم در جامعه پا بگیرد و همین مسئله وضعیت کنونی را پدید آورده. از طرف دیگر، مردم از سال‌های گذشته تاکنون بار‌ها و بار‌ها در جامعه احساس بی‌عدالتی کرده‌اند؛ برای مثال مردم می‌بینند مسئولان کشور بار‌ها و بار‌ها شعار غرب‌ستیزی سر می‌دهند، اما خانواده و فرزندانشان را راهی خارج از کشور می‌کنند و این مسئله در سال‌های مختلف بار‌ها رخ می‌دهد. آن‌وقت در چنین شرایط حساسی مردم احساس می‌کنند حداقل برای بهره‌مندی از شرایط اقتصادی مطلوب‌تر و رسیدن به همان برابری که انتظارش را دارند، راهی خارج از کشور شوند.

اقلیما درباره اینکه برای کاستن از این موج نارضایتی از زندگی در جامعه چه می‌توان کرد، می‌گوید: «همان‌طور که در ابتدا هم گفتم، چنین پدیده‌ای حاصل یک اتفاق لحظه‌ای نیست که درمان لحظه‌ای داشته باشد. دولتمردان ما در طول سال‌ها بار‌ها و بار‌ها به دیوار اعتماد میان خودشان و مردم خدشه وارد کردند و حالا این اعتماد ضربه دیده است و برای ترمیمش هم باید سال‌ها تلاش کرد. البته اگر اراده‌ای برای ترمیم آن وجود داشته باشد. ما در اتفاقات سال ۱۳۸۸ هم چنین حالتی را در جامعه شاهد بودیم؛ اما آنچه در سال ۱۳۸۸ رخ داد، ناراحتی قسمتی از جامعه بود که احقاق حق خود را در گرو به‌قدرت‌رسیدن بخش دیگری از جناح سیاسی کشور می‌دانست؛ اما برای عصبانیت مردم در این روز‌ها چه نسخه‌ای وجود دارد؟ وقتی بیشتر معترضان و مردمی که به خیابان آمدند، از فقرا و محرومان جامعه هستند».

حسن موسوی‌چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، با بیان اینکه اتفاقات دی ۹۶ تا آبان ۹۸ بی‌ارتباط با یکدیگر نیستند، می‌گوید «خشم به‌وجود‌آمده در میان مردم به این سادگی‌ها از بین نمی‌رود. مردم مطالباتی داشتند؛ اما آیا مطالبات و سؤالات مردم از آن موقع تاکنون به شکلی درست پاسخ داده شده؟ فروکش‌کردن این خشم مستلزم این است که دولت اعتماد ایجاد کند که آن هم باید با نشانگان واقعی باشد. با حرف و صحبت مردم اعتماد نمی‌کنند. یک بخش از این اعتماد از‌دست‌رفته را می‌توان با شایسته‌سالاری و صداقت با مردم و اجرای درست قوانین و توجه به مطالبات بحق مردم و توجه به اقشار دارای نیاز‌های خاص به دست آورد؛ اما اگر این اتفاق نیفتد، شاخص اعتماد اجتماعی در سطح پایین خواهد ماند؛ چرا‌که شکاف روی دیوار اعتماد به‌راحتی ترمیم نخواهد شد».

موسوی‌چلک با اشاره به وضعیت نامناسب مؤلفه‌های اجتماعی در کشور افزود: «حال اقتصاد کشور خوب نیست و در کنار آن حال مؤلفه‌های اجماعی نیز خوب نیست. سرمایه اجتماعی و اعتماد اجتماعی بسیار پایین آمده است که آن هم دلایل مختلفی دارد؛ انتصابات نامناسب در حوزه‌های مدیریتی، پرونده فساد‌های مرتبط با مدیران و نزدیکان‌شان که در چند وقت اخیر به دادگاه کشیده شد، روی مؤلفه‌های مهم اجتماعی مانند سرمایه‌های اجتماعی و اعتماد اجتماعی تأثیر منفی گذاشت و نتیجه این شد که در واکنش به اجرای قانون افزایش قیمت حامل‌های انرژی مردم اعتراض کردند. البته اعتراضات را نباید مربوط به جنبش‌های سیاسی دانست. اعتراض افرادی بود که سفره‌هایشان کوچک و کیفیتش ضعیف‌تر شده بود. این صدای اعتراض مردم بود که به اعتقاد من شاید معترضان خیابان‌ها را ترک کرده باشند؛ اما واقعیت این است که مردم از نظر ذهنی قانع نشده اند؛ به‌همین‌دلیل می‌بینم که هر فردی که در فضای مجازی در دفاع از حقوق معترضان صحبت می‌کند، مورد توجه بسیاری از مردم قرار می‌گیرد، بیشتر بازنشر می‌شود و لایک بیشتری دریافت می‌کند. این نشان‌دهنده آن است که مردم هنوز قانع نشده‌اند».

او در ادامه گفت: «به نظرم آنچه اتفاق افتاد، بیش از آنکه ناشی از تأثیرات تصمیمات سیاست‌های خارج از کشور باشد، ناشی از بی‌تدبیری و ضعف مدیریت در کشور است. متأسفانه در حوزه اجرا نخبگان جایگاهی ندارند و طبیعی است که در چنین فضایی چنین اتفاقاتی نیز رخ دهد. حتی در اسلام نیز بار‌ها به مسئله فقر اشاره شده و گفته شده است که زمانی که فقر می‌آید، ایمان می‌رود. شاید به دلیل تأثیرات فقر است که این عبارت یا عبارات مشابه آن را از پیشوایان دین اسلام می‌شنویم. به نظر من این خشونت‌ها نشانه است، نشانه از نارضایتی».

موسوی‌چلک همچنین می‌گوید: «سال آینده با افزایش قیمت‌ها اقشار دارای نیاز‌های خاص نیز به‌مراتب دچار مشکلات بیشتری خواهند شد. به‌عنوان مثال وقتی به بودجه جدید نگاهی کنید، می‌بینید که تقریبا برای معلولان ۱۰ درصد از آنچه پیشنهاد داده شده بود، تصویب شد. این در حالی است که هزینه‌های فرد معلول بسیار بالا است و خانواده این معلولان حاضر هستند این ۵۵ هزار تومان را دریافت نکنند؛ اما برگردند به همان بنزین هزار‌تومانی. همین را می‌توان به دیگر خانواده‌های نیازمند نیز تعمیم داد. افرادی که وضعیت اقتصادی نسبتا بهتری دارند، در چنین شرایطی تلاش می‌کنند هر طور شده، از خدمات خود بکاهند تا در هزینه‌های‌شان صرفه‌جویی کنند و بتوانند نیاز‌های اساسی خود را تأمین کنند؛ اما فردی که هیچ چیزی ندارد و راهی برای کسب درآمد ندارد، چه راهی دارد. ما باید نگران این افراد باشیم».

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/21

«ثروتمندان بیشتر از سایرین سالمندانشان را به سرای سالمندان می‌سپارند»

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه امروزه آزار سالمندان، سومین مورد رسیدگی اورژانس اجتماعی در کشور به شمار می آید و خانواده‌های ثروتمند در این مسیر از دیگر خانواده‌ها پیشی گرفته‌اند گفت: تعداد سالمندانی که توسط اینگونه خانواده‌ها به سرای سالمندان سپرده می شوند چند برابر دیگران است.

به گزارش ایسنا، سید حسن موسوی چلک در نشست علمی «دوشنبه‌های فرهنگی و اجتماعی» با موضوع «ترویج اهمیت روابط انسانی» گفت: تمام لوازم زندگی باید درخدمت آسایش انسان قرار گیرد به طوری که رفاه باید منجر به «به زیستن و آرامش» شود اما شواهد امر نشان می دهد که حتی آموزش هم به عنوان یک شاخص توسعه انسانی نتوانسته است «آرامش و به زیستن» را برای انسانها به ارمغان بیاورد.

وی در این نشست علمی که به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، با اشاره به نتایج نظرسنجی «ایسپا» بر این نکته تاکید کرد که افراد باید به فکر حال خودشان باشند و هرکس می بایست در جهت بهتر شدن حال خود تلاش کند. از بخشنامه و قانون، انتظار شادی و نشاط نداشته باشید

موسوی چلک افزود: منظور از رابطه انسانی، رابطه‌ای است که لذت بخش باشد و روحیه و انرژی انسان را تقویت کند تا بتواند این انرژی را به دیگران منتقل کند

وی پس از اشاره به آمار مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی در کشور، از آزار سالمندان به عنوان یکی از شاخصهای شناخت وضعیت حال جامعه نام برد و اظهار کرد:  امروزه آزار سالمندان، سومین مورد رسیدگی اورژانس اجتماعی در کشور به شمار می آید و خانواده‌های ثروتمند در این مسیر از دیگر خانواده‌ها پیشی گرفته‌اند زیرا تعداد سالمندانی که توسط اینگونه خانواده‌ها به سرای سالمندان سپرده می شوند چند برابر دیگران است بنابراین، رفاه واقعی صرفاً با دارایی و پول تامین نمی شود بلکه روابط انسانی مناسب با همدیگر، ضامن ارتقاء خوشبختی و رفاه انسانها است.

به گزارش روابط عمومی وزارت رفاه؛ وی  با اشاره به اینکه اگر نتوانیم شادی را خلق کنیم ، آسیبهای اجتماعی، جای آنها را خواهند گرفت، این مسئله را یادآورشد که نگاه تک بُعدی به موضوع توسعه، جامعه را دچار مشکلات عدیده اجتماعی و فرهنگی کرده و سرمایه های انسانی و اجتماعی را در مسیر فرسایش قرار داده است اما در بدترین شرایط اقتصادی هم می توان از مهارت «خودمراقبتی» استفاده کرد تا زندگی سالم و انسانیت، گرفتار مسائل روزمره نشود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست گفت: امروزه حوزه روابط انسانی از گستره قوم، محله، منطقه و حتی کشور فراتر رفته و اغلب افراد در وسعت جهانی فکر می کنند لذا اصطلاح «دهکده جهانی» بر رفتار، ادبیات و خلقیات ما تاثیر گذاشته و بر بقیه خلقیات و فرهنگ ما نیز چنبره زده است.

ابراهیم صادقی فر افزود: این وزارتخانه باید در حوزه «ترویج اهمیت روابط انسانی» که طیف متنوعی از عملکردها و فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی را در برمی گیرد، تلاش بیشتری داشته باشد و این تلاش را در قالب یک برنامه ملی تدوین و پیگیری کند زیرا چهارچوب فعالیتهای آن روابط کارگر و کارفرما، کارگر و محیط کار، کارگر و نظام حاکم  و حتی از بدو تولد تا مرگ را دربر می گیرد و وسعت روابط  مزبور در این وزارتخانه بیانگر تنوع و اهمیت ماموریت های آن است.

وی اظهارکرد: خیلی خوب است که ارتباطات انسانی همراه با توسعه انسانی باشد زیرا هیچ توسعه‌ای به سرانجام نخواهد رسید مگر اینکه «انسان بماهو انسان» توسعه و رشد پیدا کند.

صادقی فر با اشاره به اینکه «زندگی امروز ما  نه صرفاً سنتی است و نه صرفاً مدرن»، تصریح کرد: امسال دوگزارش در سازمان بین المللی کار و  ژنو درباره خشونت و نیز ورزش و نشاط در محیط کار داشتیم که نشان می داد همه کشورها (حتی جوامع مدرن) با نسبتهای گوناگون، آسیبهای اجتماعی را تجربه کردهاند و هنوز هم نیاز  است که درجهت کاهش این آسیبها تلاشهای جدی صورت بگیرد.

منبع: ایسنا/19 آذر98

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/21

یادداشت:کسی به خاطر وام تن به ازدواج اجباری نمی‌دهد

سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

  یکی از موضوعاتی که از وظایف دولت‌هاست، تسهیلگری برای تشویق و ترغیب افراد برای تشکیل خانواده از طریق ازدواج دائم است. به‌ویژه در کشور ما به دلیل ساختار جمعیتی و ترکیب سِنی‌ای که داریم و نگرانی از کاهش نرخ باروری و نرخ رشد به دلیل کاهش ازدواج و بالا رفتن سن امید به زندگی که به دنبال آن شاهد بالا رفتن جمعیت بالای 60 سال هستیم، در سیاستگذاری‌های اجتماعی چند ساله اخیر نیز این تشویق و ترغیب، تسریع شده است. یکی از راه‌های عملی شدن گرایش افراد به ازدواج به ویژه جوانان اعطای تسهیلات برای کمک مالی به جوانان برای برگزاری مراسم ازدواج و احتمالا استفاده از این منابع برای سایر هزینه‌هاست. در کشور ما نیز این قاعده وجود دارد اما در چند سال اخیر ما شاهد رشد صد درصدی در قالب وام ازدواج در کشورمان بودیم. طبیعتا بالا رفتن میزان تسهیلات پیش‌بینی شده برای ازدواج رغبت استفاده از این تسهیلات را که با بهره پایین پرداخت می‌شود، افزایش داده است. شاید در گذشته مبلغ 15 میلیون تومان و یا کمتر انگیزه درخواست دریافت تسهیلات ازدواج را بالا نمی‌برد. ولی در این شرایط اقتصادی این مبلغ 30 میلیون تومان می‌تواند عامل تحریک کننده برای پیگیری دریافت تسهیلات ازدواج باشد. با توجه به اینکه برای این پرداخت قید سنی برای دختران یا پسران لحاظ نشده است، طبیعتا نمی‌توان محدودیتی برای متقاضیان تسهیلات ازدواج از نظر سنی و جنسی قائل شد. موضوع اعطای تسهیلات به افرادی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند که از آنها به کودک‌همسری یاد می‌شود از چند زاویه قابل بررسی است. نخست، افرادی که طبق قانون، شرایط سنی که در قانون پیش‌بینی شده (بالای 15سال برای پسران و بالای 13سال برای دختران) را دارا هستند، دریافت این تسهیلات حق قانونی‌شان است. چون طبق قوانین جاری کشور ازدواج کرده‌اند و طبیعتا طبق همین قوانین می‌توانند از تشویق‌های پیش‌بینی شده در کشور از جمله وام ازدواج استفاده کنند. دوم، تقریبا در اکثر سال‌های اخیر طبق آمار سازمان ثبت احوال کشور، تعداد قابل توجهی از افراد در سن زیر 15سال و زیر 18سال ازدواج می‌کنند. گرچه به نظر می‌رسد در چند سال اخیر، تعداد این افراد به نسبت سال‌های قبل روند رو به رشدی نداشته ولی توجه به بلوغ جسمی، جنسی، روانی در ازدواج موضوعی که دغدغه کارشناسان در حوزه‌های علوم اجتماعی، مددکاری اجتماعی، روانشناسی و خانواده و حتی حقوقی بوده است. طرح کودک همسری که در مجلس مطرح شد و در نهایت رای نیاورد، دقیقا براساس همین دغدغه تدوین و ارائه شده بود. تامل بر تغییر سن قانونی ازدواج در ایران از 9 سال برای دختران به 13 سال و همینطور پسران خود گویای این مساله است که در آن مقطع زمانی این پذیرش در مرجع قانونگذاری صورت گرفت که متناسب با اقتضای جامعه، این تغییر سن و بالا رفتن حداقل سن ازدواج یک ضرورت است. نکته آخر در این زمینه اینکه افراد به خاطر دریافت 30میلیون تومان تسهیلات اقدام به ازدواج کنند به‌گونه‌ای به گفته معاون امور جوانان وزارت ورزش رشد چهاربرابری داشته باشد به نظر جای بررسی بیشتری دارد. شاید مبلغ پرداختی به دلیل افزایش میزان وام ازدواج افزایش پیدا کرده باشد، ولی رشد چهار برابری ازدواج در قالب کودک‌همسری حتی در دو، سه دهه گذشته در مقایسه با امروز با واقعیت همخوان نیست. گرچه مسئولان سازمان ثبت احوال به‌عنوان مرجع اصلی ارائه آمار وقایع چهارگانه (فوت، تولد، ازدواج و طلاق) می‌تواند آمار دقیق‌تری در این حوزه ارائه نمایند. نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد، اختصاص منابع بیشتر توسط بانک‌های متعدد و الزام بانک‌ها به پرداخت وام ازدواج است که رقم تسهیلات اعطایی وام ازدواج را بالا برده باشد.

| تاریخ۱۳۹۸/۹/۲۰ - منبع: روزنامه آرمان/:  

 

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/20

یادداشت جام جم:چشم اقشار آسیب پذیر به بودجه 99

‌‌مدت‌هاست جامعه ما با مشکلات اقتصادی و افزایش هزینه‌های زندگی روبه روست، واقعیتی که کسی نمی تواند منکر آن باشد. طبیعتا در چنین شرایطی گروه‌هایی که آنها را «افراد دارای نیازهای خاص»  می شناسیم و در میان جامعه تحت عنوان «نیازمند» شناخته می شوند باید در اولویت توجه دولت قرار بگیرند.


بعد از گران شدن بنزین و تعیین یارانه کمک معیشتی برای 18 میلیون خانوار ایرانی مشخص شد تقریبا سه چهارم جمعیت کشور نیازمند دریافت کمک هزینه زندگی هستند که این خود، نمایی روشن از وضعیت اقتصادی خانوارها ارائه می کند. دراین میان مسلم است وضعیت دهک‌های پایین جامعه که عمدتا جزو مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند چگونه است و تاچه اندازه به حمایت‌های دولتی در بودجه‌های سالانه نیاز دارند.


این خانواده‌ها به سبب افزایش مستمر قیمت کالاها و خدمات و ناتوانی در کسب درآمد همواره در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار دارند. این درحالی است که مستمری‌های ماهانه ای که به این افراد تعلق می گیرد با نیاز واقعی آنها فاصله معناداری دارد. اگر این موضوعات را در بستر سال 99 که شاید مشکلات اقتصادی تشدید شود بررسی کنیم، درخواهیم یافت قانون بودجه سال آینده باید طوری تدوین و نهایی شود که چتر حمایتی سازمان‌های اجتماعی بر سر اقشار آسیب پذیر جامعه گستردگی بیشتری داشته باشد.


زمانی که برنامه ششم توسعه تدوین و به قانون تبدیل شد همان طور که در ماده 39 آن به دولت اجازه افزایش قیمت حامل‌های انرژی داده شد ذیل این ماده قانونی، این قید نیز اضافه شد باید عدالت اجتماعی برای خانواده‌های نیازمند برقرار شود. اما اکنون این تناسب دیده نمی شود و ما انتظار داریم  حین بررسی بودجه سال 99 درمجلس به این موضوعات توجه شود.


توجه به اقشار آسیب پذیر به قدری مهم است که بدانیم پیش بینی‌های کارشناسی نشان می دهد سال آینده به واسطه شرایط اقتصادی ویژه کشور احتمال افزایش افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی بیشتر خواهد شد. اگرچه همواره شعار این بوده که چسبندگی این افراد به دولت باید کم شود ولی واقعیت این است که در سال‌های اخیر نه تنها نتوانسته ایم جمعیت مستمری بگیران را کم کنیم بلکه مجبور شده ایم پشت نوبتی‌های در صف مانده را نیز به گروه مستمری بگیران ثابت وارد کنیم .
با در نظر گرفتن این واقعیات باید گفت بودجه سال 99 اگر می خواهد از نیازمندان حمایت کند و مانع تشدید آسیب‌های اجتماعی شود، باید بادقت بیشتری تصویب شود و منابع مالی با درایت میان سازمان‌های اجتماعی توزیع شود.منبع: روزنامه جام جم/19 آذر98

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/19

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خواستار شد

تقویت بودجه ۹۹ در جهت اجرای بهتر حقوق معلولان

Image result for موسوی چلک"

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خواستار تقویت بودجه سال۹۹ درجهت اجرای بهتر حقوق افراد دارای معلولیت شد و گفت: عدم مناسب سازی محیط های عمومی یکی از چالش هایی است که معلولان با آن روبرو هستند.

سید حسن موسوی چلک در گفتگو با خبرنگار مهر به بودجه پیشنهادی دولت اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت ها و تعهدات پیش بینی شده قانون جدید حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، اما با توجه به شرایط اقتصادی کشور که کمتر کسی است که نامناسب بودن این شرایط را تایید نکند انتظار این است مجلس شورای اسلامی در حد اختیارات خود نسبت به افزایش بودجه برای اجرای این قانون اهتمام ویژه داشته باشد.

وی افزود: بدون شک تامین هزینه ها برای این افراد در سال آینده به مراتب دشوار تر خواهد بود به همین دلیل لازم است یارانه های پرداختی به مراکز به تناسب هزینه ها افزایش پیدا کند و هم هزینه سایر فعالیت های مرتبط.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار داشت: البته در کنار دولت، نباید از مشارکت مردم و ظرفیت های مسئولیت اجتماعی بنگاه ها غافل شد.جهت دادن مسئولیت اجتماعی در حوزه معلولیت در سطوح مختلف پیشگیری موضوع مهمی است که می تواند در توسعه کمی و کیفی خدمات و برنامه ها تاثیر چشمگیری داشته باشد.

موسوی چلک با اشاره به اینکه علیرغم اقدامات انجام شده، با چالش هایی جهت تحقق حقوق  معلولان در جامعه مواجه هستیم گفت: از جمله این چالش ها می توان به موضوع عدم مناسب سازی محیط های عمومی برای حضور  مستقل افراد دارای معلولیت برای انجام کار هایشان ، اشاره کرد.

 وی به مناسب نبودن پیاده روها، اتوبوس ها، ترمینال ها، حمل ونقل درون شهری، ورودی بانک ها، عابربانک ها، نبود سرویس‌های بهداشتی مناسب معلولین، تابلوهای راهنمایی درتقاطع ها، پارکینگ خودرو مختص معلولین، آسانسورها، نبود رمپ در تمام نقاط شهر، توجه نکردن به اصول مناسب سازی در اماکن عمومی و منزل اشاره کرد که مانع حضور افراد دارای معلولیت جهت مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی است، اشاره کرد و گفت: این موضوع  حتی در سازمان های که خود مسوول پیگیری این امور هستند و عضویت در ستاد ملی مناسب سازی هم دارند به چشم می خورد که باید گفت جای تاسف دارد.

وی افزود: فراموش نشود که در تمام دنیا در کنار دولتها، مردم و بنگاه ها و خیرین برای تسهیل دسترسی این افراد به خدمات از هیچ کوششی دریغ نمی کنند.

منبع: خبرگزاری مهر/19 آذر ماه 1398/ جامعه / رفاه و خدمات اجتماعی/ مهناز قربانی/کد خبر 4793888

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/19

پیام تبریک رئیس انجمن مدکاران اجتماعی برای بیست سالگی ایسنا

موسوی چلك

رئیس انجمن مدکاران اجتماعی ایران در پیامی به مدیرعامل ایسنا ضمن تبریک بیست سالگی این خبرگزاری گفت: بدون شک فعالیت دو دهه آن خبرگزاری در عرصه رسانه برای حوزه اجتماعی از جمله مددکاری اجتماعی یک فرصت ارزشمند بوده و خواهد بود.

به گزارش ایسنا، دکتر سید حسن موسوی چلک در این پیام نوشت: « با توجه به فرارسیدن بیستمین سال تاسیس آن خبرگزاری ضمن تبریک این مناسبت به جنابعالی و همکاران آن خبرگزاری، بر خود فرض می‌دانم بر حسب وظیفه و به مصداق «من لم یشکر المخلوق، لم یشکر الخالق» از تلاش‌های موثر ایسینا در اطلاع رسانی و آگاه سازی و انعکاس به موقع اخبار و ایفای نقش مطالبه گری در حوزه‌های خبری مختلف، به ویژه حوزه اجتماعی صمیمانه سپاسگزاری نمایم. 

بدون شک فعالیت دو دهه آن خبرگزاری در عرصه رسانه برای حوزه اجتماعی از جمله مددکاری اجتماعی یک فرصت ارزشمند بوده و خواهد بود.»

انتهای پیام/17 آذر98

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/18

یادداشت:آنچه البته به جایی نرسد فریاد است


نزدیك به دو دهه است كه حساسیت روی موضوع «كودكان كار» در افكار عمومی بیشتر شده است؛ چراكه این كودكان در خیابان‌ها حضور پررنگ‌تری دارند و تعدادشان بیشتر شده است. با یك نگاه گذرا می‌توان گفت در كمتر نشست یا كمتر رسانه‌ای در حوزه اجتماعی به این موضوع پرداخته نشده و صحبت از این معضل باب است. این واقعیتی است كه در جامعه با آن سر و كار داریم. وقتی در این موضوع دقیق می‌شویم به این نكته می‌رسیم كه بسیاری از این كودكان نان‌آور كوچك هستند، یعنی برای معاش خانواده‌شان مجبور به كار و زندگی در خیابان هستند. طبیعتا این حضور در خیابان می‌تواند عوارضی برای آنها به همراه داشته باشد. غیر از عوارض سلامتی مانند بیماری‌های پوستی و گوارشی، محرومیت از تحصیل و بسیاری مشكلات دیگر، یكی از پیامد‌های این حضور، ظهور و بروز خشونت به اشكال مختلف است؛ چه توسط همسالان‌شان و چه توسط بزرگسالان. متاسفانه اتفاقاتی مانند ویدیویی كه هفته گذشته در شبكه‌های اجتماعی دست به دست شد، اتفاق جدیدی نیست و با كمال تاسف احتمالا آخرینش هم نخواهد بود. بارها شاهد اخباری از این دست بوده‌ایم كه به اشكال مختلف این گروه از بچه‌ها مورد آزار قرار گرفته‌اند.

با وجود برخورد قاطع نیروی انتظامی و بهزیستی، چند نكته در اینجا قابل ذكر است: نكته اول اینكه به دلیل شرایط اقتصادی موجود، كودك كار را باید به عنوان یك واقعیت جامعه بپذیریم. این كودكان را می‌توان به دو گروه تقسیم ‌كرد. گروه اول كودكان زیر سن قانونی (زیر پانزده سال) كه طبق ماده 79 قانون كار، كار كردن آنها ممنوع است و طبیعتا باید به هر شكل ممكن از كار در خیابان منع شوند و چتر حمایت اجتماعی برای این گروه از كودكان، به ویژه اگر خانواده‌های نیازمند یا بی‌سرپرست داشته باشند یا سرپرست موثر نداشته باشند، گسترده شود تا این بچه‌ها مجبور به كارهای سخت و طولانی مدت در شرایط نامناسب نشوند. گروه دوم كودكان كار 15 تا 18 سال هستند كه طبق ماده 80 قانون كار، این‌گونه افراد به عنوان كارگران نوجوان شناخته می‌شوند. در این قوانین مشخص شده است كه ساعت كار آنها باید نیم ساعت كمتر باشد و فعالیت‌شان نباید به جسم و روح آنها آسیب بزند. با استناد به مقاوله‌نامه 182 سازمان بین‌المللی كار كه ایران هم آن را پذیرفته است باید نظارت كاملی انجام شود تا كار كردن كودكان در این سن در شرایط مناسب و طبق قوانین مشخص آن صورت گیرد و این مستلزم نظارت بر چگونگی اجرای قوانین و مقرراتی است كه برای كار كودكان 15 تا 18 سال وجود دارد.

یك بخش ناخوشایند دیگر ماجرا در فیلم یاد شده رفتاری بود كه آن افراد نسبت به آن كودك داشتند. برای لحظه‌ای شاد شدن رفتاری انجام دادند كه نه قانونی است، نه اخلاقی و نه انسانی بود. ما حق نداریم تحت هیچ شرایطی برای شادی خودمان به حقوق دیگران این‌گونه وحشیانه و غیرانسانی و غیراخلاقی تعرض كنیم.

اما نكته دردآور دیگر بی‌تفاوتی مردمی است كه شاهد این رفتارها هستند. تا آنجایی كه در فیلم مشخص بود نه كسی برای كمك به آن كودك آمد و نه كسی به كار این دو نفر ایراد گرفت. این بی‌تفاوتی زخم و دردش به مراتب عمیق‌تر از اصل ماجراست. اینكه ما ببینیم یك نفر به بچه‌ای زور می‌گوید و ما كاری نكنیم. همه ما وظیفه داریم در حمایت از حقوق كودكان از هیچ كوششی دریغ نكنیم و اجازه ندهیم هیچ فرد و هیچ گروهی به حقوق این كودكان تعرض كنند. آثار تخریبی بی‌تفاوتی‌ها به مراتب بیشتر از خود اتفاق خواهد بود. این بی‌تفاوتی‌ها می‌تواند زمینه‌‌ای را فراهم كند تا افراد دیگری در جایی دیگر به شكل‌هایی دیگر، به حقوق دیگران از جمله كودكان كار و خیابان تعرض كنند. گرچه آزارهایی كه بچه‌ها در خیابان می‌بینند محدود به این رفتارها نیست و به شكل‌های مختلفی مورد آزار قرار می‌گیرند، اما خیلی وقت‌ها صدای‌شان هم به جایی نمی‌رسد و آنچه به جایی نمی‌رسد، فریاد است.

حسن موسوی‌چلك رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

منبع: روزنامه اعتماد/17 آذر1398

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/18

یادداشت:

حذف«زباله گردی» آرزو یا دستور اداری

سید حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

(روزنامه شرق/17 آذر ماه 98)

هر از چند گاهی که اتفاقی برای کودکان کار و خیابان می افتد روی موج  خبرگزاری ها و بطور کلی رسانه ها موضوعاتی از قبیل« ساماندهی کودکان کار  وخیابان انجام می شود»، زباله گردی کودکان حدف می شود و یا ممنوع است و .... توسط مسوولین مرتبط به شکل های مختلف منتشر می شود.از جمله این که بعد از اتفاقفی که در البرز برای یکی از کودکان کار افتاد و در داخل سطل زباله انداخته شد این نوع اخبار را مجدا می شنویم و می بینیم.در این یادداشت ابتدا  به موضوع کار کودکان و زباله گردی از منظر قوانین و مقررات و معاهدات بین الملل پرداخته می شود سپس به جنبه های دیگر موضوع اشاره خواهد شد.یکی از قوانین مرتبط مرتبط در این حوزه  قانون کار جمهوری اسلامی ایران می باشد که در تاریخ29/8/1369 به تصویب رسیده و طی نامه شماره 124356 مورخ 12/10/1369 ابلاغ شده است.در ماده ( 79) این قانون  به کار گماردن افراد کمتر از 15 سال تمام ممنوع است که برخی از کودکان زباله گرد دقیقا مرتبط با همین ماده قانونی هستند.

علاوه بر این  قانون داخلی کشور، ایران معاهدات بین المللی را نیز در خصوص کار کودک پذیرفته است که در حال حاضر وزارت تعاون، کار  و رفاه اجتماعی مسوول پیگیری اجرای مقاوله نامه 182 سازمان بین المللی کار را به عهده دارد که ایران نیز کنوانسیون ممنوعیت و اقدام فوری برای  محو بدترین اشکال کار کودک را در آبان ماه 1380 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسانده است.طبق ماده( 1) این کنوانسیون« هر یک از کشورهای عضو که به این مقاوله نامه ملحق می شوند باید تدابیر فوری موثری را برای تامین ممنوعیت و محوبدترین اشکال کار کودک به عنوان یک فوریت اتخاذ نمایند».همچنین بر اساس ماده سه «بدیرین اشکال کار کودک» نیز تعیین شده اند که از حمله آنها طبق بند(د) همین ماده کاری که، به دلیل ماهیت یا شرایط آن، احتمال دارد برای سلامتی، ایمنی یا اخلاقیات کودکان ضرر داشته باشد، هست. بر اساس مقاوله نامه یکصد و هشتاد دو سازمان بین المللی کار آیین نامه اجرایی تبصره های یک و دو  آن در تاریخ 27/2/1383 در هیئت وزیران تصویب و طی نامه شماره 6650 / ت 26799 درمورخ 9/3/1383 ابلاغ شده است.طبق ماده( 1) این آیین نامه  فهرست کارهای مضر برای افراد کمتر از هیجده سال مشخص شدند که از جمله آنها در خصوص زباله گردی کودکان هست.در بند(4) این ماده «کار در گنداب روها، جمع آوری، حمل و دفن زباله شهری» برای کودکان ممنوع شده است.مقررات دیگری از قبیل آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی هم در سال 1384 در هیات وزیران تصویب شده است.پس ممنوعیت کار کودکان در حوزه زباله گردی هم مورد توافق و اجماع جهانی است و هم در مصوبات داخلی کشور این موضوع تصریح شده است لذا موضوع جدیدی نیست.مشکل اینجاست که دستگاه های ناظر براجرای این مصوبات به درستی عمل نمی کنند. طبق آمار ارایه شده در نشست تخصصی آسیب شناسی زباله گردی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی که در شانزدهم مهر1398 برگزار شد آمار غیر رسمی از وجود چهار  هزار و هفتصد کودک زباله گرد در تهران خبر می دهد که که چهل درصد آنان تنها نان آور خانه هستند و بین ۱۰ تا ۱۵ سال سن دارند.ضمن این که باید بذیریم که بسیاریاز این کودکان حداقل در ابتدا به دلیل نیاز مالی و شرایط اقتصلادی یا بصورتتنهاای و یا برای دیگران دیگران زباله جمع می کنند.لذا حذف زباله گردی کودکان بیشتر یک شوخی است چون فقر وشرایط نامناسب اقتصادی زمینه گسترش مشاغلی شبیه زباله گردی را در جوامع مختلف از جمله درحال توسعه از جمله ایران بیش از پیش فراهم کرده است و به نوعی مردم با این شغل غیررسمی کنار آمدند. علاوه بر مورد بالا، اقتصاد بالای این شغل غیر رسمی بسیار قوی است که به راحتی نمی شود از آن چشم پوشی کرد.گرچه ما سازمان رسمی رباله گردی یعنی همان « پسماند» را هم داریم اما به نظر می رسد همه زباله گردان  بصورت رسمی کار نمی کنند.بدون شک زباله گردی کودکان، مطلوب و مورد تایید افرادی که دغدغه حقوق شهروندی و از جمله حقوق کودکان دارند، نبوده و نیست.چرا که زباله گردی عوارض و پیامد های مختلفی برای کودکان دارد.محرومیت از تحصیل به عنوان یکی از حقوق اساسی کودکان، مشکلات بهداشتی و درمانی از جمله بیماری های پوستی،  ایدز، هپاتیت، سوء استفاده و استثمار و بهره کشی از کودکان از جمله این آثار منفی زباله گردی هستند. بپذیریم که جمع‌آوری این گونه زباله‌ها یك روی سکه هست و اما روی دیگر این قضیه بیگاری كشیدن از افراد است چرا كه متاسفانه زباله‌گردها با این كار هم سلامت خود را به مخاطره می‌اندازند و هم اینكه مجبور به انجام كار طی ساعت‌های طولانی هستند.

 تحمل آزار های مختلف توسط بزرگتر ها از جمله تحقیر و ...، ابراز خشونت نسبت به جامعه و مردم با این هدف که حق شان توسط افراد مرفه و دیگران خورده شده است نیز می تواند از جمله پیامد های این پدیده باشد.

 

 

 

 

 

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/18
برای اعتمادسازی بیشتر از همه ظرفیت‌های جامعه استفاده کنیم

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه ما می‌توانیم در سایه با هم بودن امنیت را بیش از پیش به جامعه بازگردانیم، گفت: از همه ظرفیت‌های جامعه برای اعتمادسازی بیشتر استفاده کنیم.

سید حسن موسوی چلک در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به شرایط کشور  در سال های اخیر فشار اقتصادی به مردم زیاد شده است که افزایش قیمت بنزین در چند روز گذشته و نگرانی مردم از آینده زمینه را برای اعتراض های شان فراهم کرده است.

وی افزود: بدون شک تصمیم مسئولین عالی رتبه کشور با پشتوانه کارشناسی بوده که بعید می دانم تصمیمی یک شبه بوده باشد.ضمن این که در ماده ۳۹ قانون برنامه ششم توسعه کشور هم این اجازه به دولت داده شده است که بتواند قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین را متناسب کند.گر چه بیسترین نقد به نحوه اجرا و عدم اقناع سازی مردم بود.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران افزود: می توان و باید این بحران ایجاد شده را به فرصت تبدیل کرد.یکی از فرصت هایی که می تواند زمینه انسجام اجتماعی بیشتر را هم فراهم کند این است که از همه ظرفیت های موجود از جمله ظرفیت های اجتماعی در چارچوب قوانین مقررات جاری کشور برای جلب اعتماد  و خروج از این شرایط استفاده کرد.

وی ادامه داد: چون همه ما از این ناآرامی ها آسیب دیدند و نگران بوده و هستند و از تخریب های انجام شده اموال عمومی و خصوصی  ناراحت هستند.در هر کشوری در مقاطع مختلف بحران های داخلی و خارجی ایجاد می شود.کشور عزیز ما هم از این قضیه مستثنی نیست.ولی باید هوشمندی به خرج داد و برای کاهش این فشار های اقتصادی، هیچ ظرفیت موثری را  کنار نزنیم. من همیشه معتقدم خودمان باید کشور خودمان را بسازیم.ترامپ و هم پیمانانش که بیشترین مشکل را برای مردم شریف ایران ایجاد کردند هیچ گاه دلسوز ما نبوده و نیستند.

موسوی چلک ادامه داد: برای پیشگیری از مشکلات ناشی از افزایش قیمت بنزین حمایت از اقشار نیازمند باید منطقی باشد تا نگرانی دهک های پایین را کم کند، موضوعی که در ماده ۳۹ قانون برنامه ششم هم مد نظر بوده است.معتقدم دولت باید نظر کارشناسی همه گروه ها را بشنوند،  نقاط ضعف و اشکالات را بپذیرند، ظرفیت های داخلی را شناسایی کنند و توان استفاده از این ظرفیت ها را داشته باشند که سازمان های غیر دولتی فعال در حوزه اجتماعی از جمله این ظرفیت ها هستند که با توجه به ارتباط نزدیکی که با مردم و اقشار دارای نیاز های خاص دارند می توانند در اعتماد سازی و خروج از این شرایط نقش آفرینی موثری داشته باشند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تاکید کرد همه ما ایران را دوست داریم و از هیچ تلاشی برای ساختن ایرانی آباد دریغ نخواهیم کرد. انتظار داریم که مسوولین هم مردم و ما سازمان های غیر دولتی عرصه های مختلف اجتماعی را باور کنند و فقط از بالا به پایین نگاه نکنند تا خدای نکرده فاصله بین مردم و دولت زیاد نشود. نداشتن دغدغه معیشت برای همه مردم از جمله خانواده های نیازمند آرزوی همه ماست. پس تلاش کنیم و کدورت ها را از بین ببریم یا کم کنیم تا توانایی های مان را برای آبادانی بیشتر ایران عزیز اسلامی به کار گیریم. معتقدم ما می توانیم در سایه با هم بودن امنیت را بیش از پیش به جامعه بازگردانیم

منبع:خبرگزاری مهر/13 آذر ماه 1398


نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/13

خبر

مشهودتر شدن پدیده زنان خیابانی با شیبی ملایم

سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی

با رشد افسار گسیخته شهرنشینی و نابسامانی حوزه اقتصاد، هر جامعه‌ای دچار عوارض مختلفی خواهد شد که فقر به‌عنوان متهم ردیف اول این عوارض آسیب‌های اجتماعی بسیاری را به همراه خواهد داشت. عدم تدبیر برای مدیریت این شرایط منجر به شیوع آسیب‌های اجتماعی در گروه‌های سنی مختلف، زنان و مردان، باسواد و بی‌سواد و شهرنشین و روستایی می‌شود و هیچ‌فردی در جامعه از این آسیب‌ها مصون نخواهند بود و تهدیدهایی را برای جامعه به همراه خواهد داشت. امروزه آسیب‌های اجتماعی که زنان درگیر آن هستند برای جامعه ما از حساسیت‌های بیشتری برخوردار است. زنی که درگیر جرم و آسیب‌های اجتماعی می‌شود، معمولا پذیرش آن برای خانواده و جامعه دشوارتر از آسیب‌های مردانه است و این حساسیت باعث می‌شود آمار پایین آسیب‌های اجتماعی زنان و دختران بیشتر مورد توجه قرار گیرد. گرایش به مواد مخدر، دخانیات، زنان کارتن خواب و خیابانی، طلاق و... می‌تواند بخشی از عوارض فقر باشد که هر جامعه‌ای را دچار چالش می‌کند. مثلا نمی‌توانیم اعلام کنیم که پدیده زنان خیابانی در جامعه ما بیشتر یا کمتر از گذشته شده، ولی طبق شواهد این موضوع مشهودتر شده است. این امر به شرایط روز جامعه نیز مربوط است، به‌عنوان مثال اگر زنی در یک دهه گذشته می‌خواست دخانیات مصرف کند، در خانه و پستو و به دور از چشم مردم سیگارش را می‌کشید، ولی حالا شاهد آن هستیم که زنان و دختران در خیابان و حتی محیط‌‌های دانشگاهی استعمال دخانیات دارند؛ یا آمارهای ستاد مبارزه با مواد مخدر از افزایش اعتیاد زنان نسبت به گذشته روند روبه‌رشدی را نشان می‌دهد. در سال 86 که این موضوع مورد بررسی قرار گرفت کمتر از شش‌درصد زنان اعتیاد داشتند، در سال 90 این آمار به 10‌درصد رسید و در سال 94 بین 12 تا 14‌درصد زنان اعتیاد داشتند. پس با این اوصاف می‌توان به این موضوع اشاره کرد که خانواده‌ها و دستگاه‌های مختلف نسبت به آسیب‌های اجتماعی زنانه با توجه به جایگاه زن در خانواده‌، بادی حساسیت بیشتری از خود نشان دهند. گرایش زنان به سمت آسیب‌های اجتماعی بی‌شک تهدیدی برای استحکام خانواده است، لذا زنی به هر دلیلی دچار آسیب‌های اجتماعی می‌شود نیازمند توجه و حمایت اجتماعی بیشتر در جهت بازتوانی اجتماعی به شکل مطلوب خواهد بود. بالعکس این موضوع فاجعه‌بار است و زمانی‌که خانواده دچار نابسامانی می‌شود همه اعضای آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد و فقط زنی که مرتکب جرم شده را شامل نمی‌شود، آن زن اگر متاهل باشد همسر و فرزندانش با بحران روبه‌رو خواهند شد و اگر دختر باشد پدر، مادر و برادرانش درگیر این موضوع خواهند شد و در اشکال خشن همچون خشونت‌های خانگی، طلاق و حتی قتل خود را در جامعه نشان می‌دهد. از سوی دیگر مشهودتر شدن آسیب‌های اجتماعی زنان، قبح قوانین را از بین می‌برد و برخی از آسیب‌ها جنبه یادگیری در شهر دارد و این تهدیدی برای جامعه فردا خواهد بود.منبع: روزنامه آرمان.14 آذر 1398

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/13

تاثیر مطالبه‌گری اجتماعی غیرجانبدارانه بر امید اجتماعی

حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

یکی از وظایف نمایندگان مطالبه‌گری است. مطالبه‌گری در راستای تحقق حقوق مردم و با توجه به جایگاه نظارتی مجلس که طبق قانون این اختیار را دارد، این حداقلِ حداقلِ حداقل کار است که مجلس می‌تواند انجام دهد. به شرط اینکه این کار را با رویکرد غیرسیاسی و غیرجانبداری انجام دهد و بعد همه زوایا را بررسی کند و واقعیت‌ها را آنگونه که هست به مردم گزارش دهد. این هم حق مردم است که بدانند نتیجه این تحقیق و تفحص و گزارشی که کمیته حقیقت‌یاب تهیه می‌کند، چیست و هم وظیفه مجلس و سایر مسئولان است تا حادثه‌ای که اینگونه آثار تخریبی نه فقط مالی و جانی که حتی در حوزه اجتماعی روی اعتمادسازی تاثیر داشته و به کاهش اعتماد منجر شده، امروزه پاسخ دهند و طبیعتا به تناسب نقشی که داشتند و ایجاد آرامش در اختلالی که ایجاد شد، به معنای واقعی پاسخگو باشند. به نظر می‌رسد گزارش‌های واقعی و به موقع و برخوردهای متناسب با نقشی که دستگاه‌ها در این حوزه داشتند، می‌تواند کمک کند تا گوشه‌ای از دیوار اعتمادی که تَرَک خورد را ترمیم کرد. کار مجلس در جهت تشکیل کمیته حقیقت‌یاب یکی از راه‌های مطالبه‌گری است و طبیعتا باید از ظرفیت رسانه‌ها و تشکل‌های غیردولتی بی‌طرف در این حوزه استفاده کنیم. تحلیل کارشناسان را به‌ویژه کارشناسان مستقل -نه کارشناسانی که نگاه می‌کنند مسئول بالایی چه دوست دارد- داشته باشند و آسیب شناسی کنند تا اتفاقات شبیه این حداقل در آینده نزدیک اتفاق نیفتد. در غیر اینصورت حداقل برداشت من این است که مردم از پاسخ‌ها قانع نشدند. درست است که صف خود را از برخی که اخلال می‌کنند و از این آب گل‌آلود ماهی می‌گیرند، جدا کردند، ولی واقعیت این است که قانع نشدند. چون این نوع شیوه اجرا صرف نظر از قانونی که در برنامه ششم تصویب شد و قانون هدفمندی یارانه‌ها، شیوه اجرای آنچه اتفاق افتاد حق مردمی نبود که در این 40 سال -و عده‌ای هم قبل از انقلاب- از نظام حمایت کردند تا نظام خود را حفظ کنند. تحقیق و تفحص و بررسی همه‌جانبه و صادقانه می‌تواند عوارض اجتماعی که اعتماد یکی از آن عوارض است، کاهش مشارکت پیامد منفی دیگر است، نااطمینانی و کاهش سرمایه اجتماعی هم از پیامدهای دیگر است، کمتر در جامعه به منصه ظهور برسد. انتظار این است که از تمام ظرفیت‌ها از جمله ظرفیت نظارت مجلس، سوال مجلس، تحقیق و تفحص مجلس و هرچه که وجود دارد، برای مدیریت کاهش عوارض اجتماعی در نتیجه این تصمیم را شاهد باشیم. از آن طرف در بخش ظرفیتی که نیاز به بازنگری و اصلاح دارد، هم تمهیداتی اتخاذ شود و اگر لازم است اصلاحاتی در قانونگذاری و سیاستگذاری انجام شود هم شاهد باشیم. یک بخش هم حق مجلس این است که سوال بپرسد و استیضاح بکند. گرچه در این حوزه مسئولان چندان به افکار عمومی احترام نمی‌گذارند و حاضر نیستند نتایج این تصمیم یک‌شبه غیرکارشناسی را بپذیرند و به احترام افکار عمومی میزی را که در اختیار دارند به فرد شایسته دیگری واگذار کنند. شاید تحقیق و تفحص و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب اگر بدون جانبداری سیاسی و بدون بهره‌برداری سیاسی انجام شود، بتواند این بستر را برای امید اجتماعی بیشتر در جامعه ایجاد کند.منبع:روزنامه آرمان. : | تاریخ۱۳۹۸/۹/۱۳ -

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1398/09/13


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic