دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
مطالب اخیر

افزایش کارتن خواب‌ها در زمستان امسال با شیوع ویروس کرونا

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: افزایش آمارهای افراد معتاد خیابانی و کارتن‌ خواب‌ها در زمستان امسال و با شیوع ویروس کرونا نگرانی‌ها را افزایش داده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ یکی از نگرانی‌های موجود در کشور موضوع افزایش فقر و تعداد جمعیت فقیر در جامعه است. تاملی بر تعداد افراد تحت پوشش دو نهاد حمایتی کمیته امداد و بهزیستی خود گویای همین نکته است. البته این تعداد شامل همه افراد مشمول حمایت توسط این دو نهاد نمی‌شود. برخی اتفاقاتی که منجر به اعتراض خیابانی مردم شده است از جمله در آبان سال یکهزار و سیصد نو و هشت، نشانه دیگری است که ناتوانی دولت در افزایش شاخص‌های اقتصادی دارد. آمارهای افراد معتاد خیابانی ، کارتن‌ خواب‌ها و افزایش ظرفیت سامان سراها و گرم خانه‌ها توسط شهراری تهران و... خود نشانه دیگری است. اکنون که این شرایط حال ناخوش اقتصادی ، باشیوع ویروس کرونا گره خورده است نگرانی را برای افزایش این گروه‌ها در خیابان و مشکلات ناشی از فقر بیشتر کرده است.اگر تاملی بر آمار ارائه شده توسط رئیس پلیس آگاهی تهران داشته باشیم که اعلام کرده بود در سه ماهه اول سال 1399، حدود پنجاه درصد از سارقین خرد شناسایی شده، «سرقت اولی‌ها» هستند خود گویای این است که این سرقت‌ها الزاما برای افزایش دارایی سارقین نیست بلکه سرقت‌های، خرد معمولا برای تأمین معیشت روزانه و هزینه‌های ضروری زندگی است.

از آنجایی که چشم انداز روشنی هم برای مدیریت این شرایط وجود ندارد که البته بخشی به تحریم بر می‌گردد ولی بخش عمده‌ایی به دلیل ضعف مدیریت دستگاه‌های متولی اقتصادی و .. است که مقام معظم رهبری هم در جلسه اخیر بر آن تأکید کرده بودند و حتی به مشکل پوشک وگرانی‌های که به تحریم هم ارتباط ندارد، اشاره کرده بودند.

بحران شیوع کرونا در کشور مشکلات اقتصادی را بیش از پیش نمایان کرده است. به یاد صحبت‌های رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی در معرفی وزیر اقتصاد و دارایی اخیر افتادم که می‌گفت به چند نفر گفتم ولی قبول نکردند.این خود نشان می‌دهد که تصمیم گیران که چشم مردم به تدبیر آنهاست خود افراد قوی نیستند.اشاره آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با این مضمون که «دعا کنید تا گرانی‌ها کم شود» نشانه دیگری از استیصال دولت برای مدیریت اقتصادی است.

ممکن است به این موضوع اشاره شود که همه منابع در اختیار دولت نیست و دلایل دیگر، ولی قبول کنیم که سوء مدیریت هم نقش زیادی دارد.ضمن این که من به عنوان یک شهروند انتظار دارم در چنین شرایطی بحرانی توسط دولتمردان، تدابیری اتخاذ شود که نگرانی مان کمتر شود ولی گویا برخی از افراد، «مدیران زمان خوشی» هستند که با خود زمزمه می کنند«همه چیز آروم است». حضور کودکان زباله گرد و کودکان کار و خیابان حتی در این شرایط شیوع کرونایی که استراتژی اصلی و مهم برای پیشگیری ازشیوع کرونا «ماندن در خانه است» دلیل دیگری است که باید نگران باشیم.

چشم‌انداز روشنی هم وجود ندارد که اطمینان بخشی کند و فقر هم می‌تازد، باید نگران بود که بی خانمانی و کارتن خوابی و احتمالاً رها کردن بچه‌ها کنار خیابان‌ها وحتی بی خانمانی سالمندان و زنان و ... در ایام پیش رو و سرما بیشتر هم شود که خود می‌تواند مشکلات دیگر را ایجاد کند.دولت نسبت به همه این افراد مسؤلیت دارد و این افراد باید در اولویت خدمات و حمایت‌ها باشند.

این که با افتخار اعلام می‌شود و کلی هم تو بوق و کرنا می‌شود که این افزایش داده شده است مگر این درصد افزایش، شامل چه مبلغی می‌شود؟ برای خانواده پنج نفره و بیشتر که با افزایش چند برابری حاصل از یارانه پرداخت می‌شود 500 هزار تومان است.

در بهترین حالت برای این خانواده‌ها 75 هزار تومان و برای یک خانواده یک نفره حدود 20 هزار تومان افزایش می‌یابد؛ حال این سؤال مطرح می‌شود افزایش هزینه‌های این خانواده‌ها با این تورم افسار گسیخته، چند صد درصد رشد پیدا کرده است؟ قبول کنیم نظام رفاه و تأمین اجتماعی در ایران ناکارآمد هست و این خطرناک است.

سید حسن موسوی چلک؛ رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

انتهای پیام/خبرگزاری تسنیم/28 آبان 99

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/28

گزارش ایسنا به مناسبت هفته ایمنی و حمل و نقل

هزینه های پیچیده ترین نوع معلولیت و جای خالی حمایتهای اجتماعی

سالانه حدود ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر بر اثر تصادفات جاده ای دچار «ضایعه نخاعی» می شوند؛ آسیبی که از آن به عنوان پیچیده ترین نوع معلولیت یاد می شود و سازمان بهزیستی اعلام کرده است که به دلیل هزینه های بالای نگهداری از این افراد در قانون پیش بینی کرده تا به این افراد رسیدگی و خدمات بیشتری ارائه شود.

به گزارش ایسنا، معلولیت ضایعه نخاعی یکی از خاص ترین نوع معلولیت هاست که افراد دارای این آسیب طی زندگی با مشکلات ویژه و خاصی دست و پنجه نرم می کنند، این درحالیست که بیش از ۴۰ درصد افرادی که دارای ضایعه نخاعی هستند بر اثر حوادث جاده ای گرفتار این آسیب می شوند، آسیبی که علاوه بر مشکلات جسمانی برای خود فرد، مشکلات اقتصادی و هزینه های زیادی را بر دوش خانواده می گذارد.

محمد نفریه- معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ضایعه نخاعی بیشترین نوع مصدومیت های ناشی از تصادفات جاده ای را در بر می گیرد، به ایسنا گفتدر ایران سالانه بین ۱۴۰۰ تا ۲۸۰۰ نفر دچار ضایعه نخاعی می شوند که حدود ۴۲ درصد (حدود ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر) از این افراد بر اثر تصادفات دچار آن می شوند.

۴۲ درصد از افراد دارای ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی بر اثر تصادفات جاده ای آسیب دیده اند

وی با اشاره به بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی و جمعیت افراد دارای معلولیت تحت پوشش این سازمان تصریح کرد: در حال حاضر ۲۷ هزار و ۲۱۶ نفر دارای ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند که ۴۲ درصد آنها بر اثر حوادث جاده ای دچار آسیب شده اند. طبق آمار بانک اطلاعاتی سازمان بهزیستی ۶۴ درصد افراد دارای ضایعه نخاعی متاهل و ۶۲ درصد نیز بیکار هستند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: باتوجه به اینکه ضایعه نخاعی معلولیتی است که هزینه بالایی را به خانواده ها تحمیل می کند به همین دلیل در قوانین سازمان بهزیستی پیش بینی شده است که به این افراد رسیدگی و خدمات بیشتری ارائه شود.

۳.۵ میلیون تومان هزینه نگهداری افراد دارای ضایعه نخاعی

نفریه در پاسخ به این سوال که میزان تصادفات و معلولیت های ناشی از تصادفات جاده ای چه بار اقتصادی بر دوش خانواده و همچنین سازمان بهزیستی وارد می کند؟ بیان کرد: معلولیت ضایعه نخاعی مشکلات خاص مربوط به خود را دارد و هزینه های عدیده ای را بر دوش خانواده وارد می کند، به طوریکه هزینه تمام شده نگهداری یک فرد دارای ضایعه نخاعی در منزل (شامل هزینه های مراقبت، اقلام و تجهیزات پزشکی، توانبخشی، مناسب سازی) ماهانه حدود ۳.۵ میلیون تومان است.

وی در ادامه به تشریح خدمات سازمان بهزیستی به افراد دارای ضایعه نخاعی پرداخت و اظهار کرد: هزینه معیشت و مستمری که به این افراد پرداخت می شود براساس بعد خانوار ماهانه از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان متغیر است.

۹۹.۵ درصد از افراد دارای آسیب نخاعی در خانه خود نگهداری می شوند

به گفته نفریه، ۹۹.۵ درصد از افراد دارای آسیب نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی، در منازل خود نگهداری می شوند که ماهانه ۵۵۴ هزار تومان بابت هزینه پرستاری (بالاترین هزینه پرستاری) از سوی سازمان بهزیستی دریافت می کنند، این درحالیست که تا سال گذشته هزینه پرستاری که به این افراد پرداخت می شد حدود ۲۰۰ هزار تومان بود، اما با بودجه ای که از محل قانون تامین شد توانستیم این مبلغ را به ۵۵۴ هزار تومان افزایش دهیم. همچنین ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان جهت تامین لوازم بهداشتی به این افراد پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه ۵۵ درصد از افراد دارای آسیب نخاعی حداقل درآمد را در ماه دریافت نمی کنند، گفت: در صورتی که افراد دارای آسیب نخاعی تحت پوشش سازمان جزء سه دهک پایین قرار داشته باشند، علاوه بر مستمری و حق پرستاری ایشان ماهیانه ۱۶۰ هزار تومان به آنها پرداخت می شود.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: همچنین باتوجه به اینکه افراد دارای آسیب ضایعه نخاعی به وسایل کمک توانبخشی نیاز دارند، سازمان بهزیستی هر سه سال یکبار ویلچر مکانیکال و ویلچر حمام به آنها ارائه می دهد.

اصلاح قانون جرائم رانندگی در دست بررسی

نفریه در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا برای جبران خسارات وارده به قربانیان حوادث ترافیکی بودجه ای از عوارض جاده ای از سوی وزارت راه به سازمان بهزیستی تعلق گرفته است؟ توضیح داد: آنچه که اکنون در کمیسیون امور اجتماعی الکترونیک دولت در دست بررسی قرار دارد، اصلاح قانون جرائم رانندگی است.

وی ادامه داد: در اصلاح قانون جرائم رانندگی، سازمان بهزیستی پیشنهاد داد تا ۱۰ درصد جرائم رانندگی سالانه صرف آسیب دیدگان نخاعی شود که در پیش نویس اصلاح قانون قید شده است تا ۵ درصد جرائم رانندگی صرف آسیب دیدگان نخاعی خواهد شد، البته هنوز این موضوع به تصویب نرسیده است.


اما در این میان رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران نسبت به بی توجهی در حمایت های اجتماعی و روانی از قربانیان ناشی از تصادفات جاده ای انتقاد می کندسید حسن موسوی چلک_ رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از مسائل جدی دو دهه اخیر در کشور آمار بالای قربانیان ناشی از تصادفات جاده ای بود، اظهار کرد: طبق آمارهای رسمی در گذشته نرخ قربانیان ناشی از تصادفات، سالیانه ۳۲ هزار مورد بود، اما طی چند سال گذشته نرخ قربانیان ناشی از تصادفات به ۱۷ هزار نفر کاهش یافته است که البته این آمار هم بالاست.

نقش ۷۵ درصدی عوامل انسانی در تصادفات جاده ای

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار کرد: باتوجه به اینکه عوامل انسانی در ۷۵ درصد از تصادفات جاده ای نقش دارند، به نظر باید علاوه بر ایمنی جاده و خودروها، آموزش نیروی انسانی نیز مورد توجه قرار گیرد. اگر روی نیروی انسانی سرمایه گذاری شود و در این خصوص آموزش درست، به موقع و جذاب و اثربخشی به جامعه ارائه شود می توان آمار تصادفات و پیامدهای ناشی از تصادفات را کاهش داد.
وی با بیان اینکه در زمان وقوع تصادفات افراد بیشتر درگیر بیمه هستند، نسبت به فقدان حمایتهای روانی و اجتماعی از قربانیان ناشی از تصادفات جاده ای انتقاد کرد و افزود: ایا از زنی که همسر خود را بر اثر تصادفات از دست داده و یا مردی که زن و فرزند خود را بر اثر تصادف از دست داده و یا کودکی که والدین خود را بر اثر تصادفات جاده ای از دست داده حمایت های روانی و اجتماعی می شود؟.

موسوی چلک معتقد است که توجه به ابعاد اجتماعی تصادفات باید بحث پیشگیریهای اجتماعی از تصادفات و غربالگری سلامتی روانی و اجتماعی هنگام صدور گواهینامه ها مورد توجه قرار گیرد، حتی باید ساز و کاری تعریف شود تا افرادی که دچار تصادفات جاده ای شده اند بتوانند از خدمات روانشناسان و مددکاران اجتماعی بهره مند شوند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح کرد: علی رغم اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی دارای معاونت اجتماعی است اما این معاونت نتوانسته از ظرفیتهای انجمنهای اجتماعی و سایر تشکلهای مرتبط بهره گیری لازم را انجام دهد.

وی افزود: البته سرهنگ نادر رحمانی_ رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور بسیار هوشمند هستند و با انجمن مددکاران اجتماعی ارتباط خوبی داشته اند، اما به نظر پلیس راهور تدابیر لازم را در استفاده از تمام ظرفیتها برای تقویت های رویکردهای اجتماعی و روانی ندارد.منبع: ایسنا/17 آبان99

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/28

یادداشت:

چرخ‌دنده حوزه اجتماعی، درست نمی‌چرخد

سیدحسن موسوی‌چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

(منبع: روزنامه ارملن ملی،25 آبان99)

  

اگر نیم‌نگاهی واقع‌بینانه به وضعیت اجتماعی و فرهنگی کشورداشته باشیم به‌آسانی متوجه این خواهیم شد که در این زمینه عملکردها منتج به نتایج مطلوب نشده است. نیازی هم به رصد نظام پیچیده و گسترده مسائل اجتماعی و... نیست تا متوجه این موضوع شویم که حال این حوزه ناخوش است. گرچه براین باورم که حتما مطالعات علمی مبتنی بر شواهد را برای تحلیل و تبیین و سیاستگذاری‌ها و... نیاز داریم. این شرایط باوجود تعدد دستگاه‌های عریض و طویل ومتعدد در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی است که بعید می‌دانم در کمتر کشوری بتوان این تعدد و تنوع و... را مشاهده کرد ولی شواهد گویای این نکته هستند که مولفه‌های اجتماعی و فرهنگی در کشور بهتر نشد‌‌ه‌اند. اگر ‌نگاهی داشته باشیم به ویژگی‌های مورد انتظار جامعه ایرانی در سند ایران 1404 خود گویای این موضوع است که تاکنون در تحقق بسیاری از این ویژگی‌ها موفق نبودیم. برخی از این ویژگی‌ها شامل جامعه متکی بر اصول اخلاقی، عدالت اجتماعی و...، برخوردار از سرمایه اجتماعی، برخوردار از سلامت، رفاه، تامین اجتماعی، فرصت‌های برابر، توزیع مناسب درآمد، نهاد مستحکم خانواده به دور از فقر و فساد هستند. حال اگر این سوال پرسیده شود درهر یک از این شاخص‌ها از سال 1383 تاکنون چه تغییرات مثبتی افتاده است که نشان دهد حال همه این شاخص‌ها و ویژگی‌ها چگونه است؟ چه پاسخی داریم، اخلاق که بهتر نشده است. سرمایه اجتماعی که بر اساس پژوهش‌های انجام‌ شده توسط وزارت کشور بدتر شده است. توزیع فقر و محرومیت خود گویای عدم تحقق عدالت اجتماعی و افزایش فقر است که اگر بود با این همه منابع و ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه، این همه فاصله طبقاتی را نداشتیم. این همه فقیر نداشتیم که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی باشند و عده زیادی هم پشت نوبت. اگر درهای پذیرش این سازمان‌ها باز شود، مشخص خواهد شد که فقرای ما همین تعداد تحت پوشش رسمی نیستند. این همه کودک و سالمند و الان نه فقط مردان که زنان زباله‌گرد، متکدی و بی‌خانمان و... نداشتیم. فساد اداری و مالی و اخلاقی این وضعیت را پیدا نمی‌کرد. کافی است کمی اخبار اختلاس‌ها و... را پیگیری کنیم. این همه سلطان ارز، سکه، شکر و... خود گویای فساد است. در جامعه‌ای که عدالت اجتماعی باشد، فقر نباشد، مردم برخوردار از رفاه باشند و تامین‌اجتماعی فراگیر باشد که همه اینها در قانون اساسی هم بر آنها تاکید شده است، که این وضعیت را پیدا نمی‌کردیم. همه این موارد حداقل یک پیام دارد و آن، اینکه چرخ‌دنده حوزه اجتماعی خوب کارنمی‌کند چون سیاستگذاری‌ها توسط مدیران با دانش تخصصی این حوزه اتخاذ نمی‌شود. در واقع سوءمدیریت مدیران تصادفی و ناکارآمد، در حوزه اجتماعی است که نمی‌تواند چرخ‌دنده این حوزه را به‌درستی بچرخاند و معتقدم به اصطلاح هرز شده است. بیاییم تا دیرتر نشده است «شایسته‌گزینی در حوزه اجتماعی» را برای مردمی که هیچ‌چیز از جان مال و تحمل سختی‌ها و بدبختی‌ها و گرانی‌ها، تحریم‌های ظالمانه و... برای حفظ کشور کم نگذاشتند، اجرا کنیم تا برای تحقق ویژگی‌های موردانتظار اجتماعی و فرهنگی جامعه ایرانی گامی موثرتر برداریم. ان‌شاءا...

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/26

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران:

حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر در شرایط کرونایی اولویت باشد


تهران - ایرنا - رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه مشکلات اجتماعی با استمرار شیوع ویروس کرونا و حتی پس از آن مشهودتر می‌شوند، گفت: امروز باید حمایت از گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله کودکان کار در اولویت قرار گیرد.

سید حسن موسوی چلک روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا، با بیان اینکه در بحران ها، گروه های آسیب پذیر بیش از همگان دچار آسیب می شوند، افزود: کودکان کار و خیابانی از جمله اقشار آسیب پذیری هستند که نیازمند حمایت بیشتری هستند اما با توجه به مشکلات پیش آمده و ناکارآمدی برنامه های رفاهی، این مشکل همچنان لاینحل مانده است.

وی با تاکید بر اینکه باید بپذیریم که نمی توانیم جهت پیشگیری از حضور این کودکان در خیابان بگیریم، امکانات لازم برای آنان و خانوادهایشان فراهم کنیم، متذکر شد: نیاز این کودکان، دسترسی داشتن به اقلام بهداشتی، آموزش و مراقبت از آنان و گروه های در معرضی است که خیابان را بر ماندن در خانه به هر شکلی ترجیح می دهند زیرا این گروه ها ریسک آسیب پذیری بالاتری دارند.

آمار دقیقی از کودکان کار وجود ندارد

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه هیچ آمار دقیقی از تعداد کودکان کار وجود ندارد، خاطرنشان کرد: به طور قطع با شیوع ویروس کرونا و وخیم تر شدن شرایط اقتصادی، مشکلات اجتماعی افزایش خواهد یافت.

موسوی چلک با ابراز تاسف از اینکه متاسفانه در این بخش خیلی هوشمندانه عمل نشده در حالیکه یکی از وظایف دولت ها حمایت اجتماعی از قشرهای آسیب پذیر است، درباره راهکار پیشگیری از افزایش مشکلات اجتماعی ناشی از کرونا گفت: در اصل 21 و 29 قانون اساسی به طور مشخص بر این موضوع تاکید شده که این گروه ها باید از اولویت های دریافت حمایت از دولت ها باشند.

فقر، امنیت را تحت الشعاع قرار می دهد

وی با بیان اینکه نتیجه اولویت قرار ندادن این قشر، همان می شود که پلیس اعلام می کند 50 درصد سرقت ها، سرقت اولی هستند، یادآور شد: باید توجه داشت سرقت اولی ها به خاطر معیشت دست به این کار می زنند.

این آسیب شناس اجتماعی تاکید کرد: مشکلات اجتماعی در جامعه با طولانی شدن این بیماری و حتی پس از کرونا مشهودتر می شوند. پس مسوولان باید حمایت از این گروه ها را هم در عرصه سیاستگذاری و هم اجرا در سراسر کشور و برای همه گروه ها متناسب با نیازهای آنان در اولویت قرار دهند.

موسوی چلک یادآور شد: ضمن اینکه حاکمیت باید مسئولیت اجتماعی بنگاه های مالی و نهادها را به سمت حمایت از قشر آسیب پذیر سوق دهد؛ بنیادها و آستان هایی که منافع آنان از مردم تامین می شود و یکی از وظایف این بنگاه ها توجه به اقشار نیازمند است. در غیر اینصورت فقر، امنیت ما را هم تحت الشعاع قرار می دهد.

منبع: ایرنا/24 آبان 99 

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/25

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌وگو با پیام نو مطرح کرد؛

تاجران بحران و نبود چشم‌انداز اطمینان‌بخش، مهمترین عوامل نگرانی مردم هستند

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: نگرانیم شرایط نامناسب اقتصادی سبب عادی‌سازی فروش شرافت و انسانیت شود.

پیام نوچندی پیش اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه افزایش قیمت مرغ و گوشت قرمز باعث شده اسکلت مرغ و گوسفند وارد سفره برخی از مردم شده و به‌عنوان طعم‌دهنده سوپ و خورش استفاده شود؛ اتفاقی که حکایت از کاهش محسوس قدرت خرید مردم داشته و البته پیامدهای منفی روانی و اجتماعی بسیاری به دنبال دارد.

سید حسن موسوی چلک در این باره به پیام نو گفت: باید چند مؤلفه را مد نظر قرار دهیم. نخست؛ حال اقتصاد ما پیش از شیوع ویروس کروناست. واقعیت این است که قبل از بحران کووید-19 نیز شرایط خوبی نداشتیم. اعتراضات سال‌های گذشته عمدتاً برگرفته از موضوع معیشت بود، اگرچه بعداً عده‌ای سوءاستفاده کردند، اما شروع ماجرا متأثر از موضوع معیشت بود.

وی ادامه داد: نکته دوم؛ طولانی شدن دوران شیوع ویروس کرونا با توجه به استراتژی در خانه ماندن بوده که مهمترین استراتژی برای کنترل این ویروس در جامعه است. این موضوع، کار مردم را برای تأمین معیشت سخت کرده است. بنگاه‌ها، شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی در این شرایط آسیب دیدند. اگرچه عده‌ای تاجران بحران هستند و مدام برای خود فرصتی جهت سوءاستفاده ایجاد می‌کنند، اما عموم جامه در بحران‌هایی از این دست آسیب می‌بینند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطرنشان کرد: نکته سوم؛ نداشتن چشم‌اندازی اطمینان‌بخش است. به طور مثال اگر مردم بدانند بعد از یک یا دو سال صبر، اوضاع درست می‌شود، خیلی خوب است، مثل فردی که خسته شده، ولی می‌داند با استراحتگاه، فاصله زیادی ندارد. او سختی و خطرات را تحمل می‌کند، اما امید به جایی دارد. روشن نبودن چشم‌انداز، موضوع دیگری بوده که مردم را نگران کرده است.

حال اقتصاد، خوب نیست، چشم‌اندازی هم وجود ندارد

موسوی چلک با اشاره به ناهماهنگی بین بخش‌های مسئول گفت: نمی‌خواهم از ناهماهنگی مطلق نام ببرم، ولی معمولاً همکاری بین بخشی مشکل است. بارها وزیر بهداشت نامه‌هایی نوشته است، اما باز هم ناهماهنگی را در بحث‌هایی مانند نهاده‌های دامی شاهد بودیم. این ناهماهنگی‌ها روی سلامت روانی و اجتماعی مردم تأثیر می‌گذارد و به نااطمینانی دامن می‌زند. در نتیجه اعتماد مردم به تصمیمات و سازمان‌هایی که باید در شرایط بحرانی به مردم آرامش دهند، کمتر و کمتر می‌شود. حال اقتصاد، خوب نیست، چشم‌اندازی نیز وجود ندارد و مشاغل مختلف؛ چه خرد، چه خانگی و چه کلان تحت تأثیر کرونا قرار گرفته‌اند.

وی افزود: ناکارآمدی نظام رفاه و تأمین اجتماعی و برخوردار نبودن افراد و خانواده‌هایی که نیازها و شرایط خاص دارند از چتر حمایت اجتماعی، سبب شده شاهد ظهور و بروز پدیده‌هایی باشیم که پیش‌تر کمتر بوده یا اصلاً نبوده است. افزایش فروش اسکلت مرغ، نشان می‌دهد مردم توان خرید ندارند. عده‌ای از جیب می‌خورند و چندی بعد آنها نیز به همین جرگه اضافه خواهند شد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در مورد افزایش تعداد آگهی فروش کلیه در فضای مجازی نیز تصریح کرد: نیاز باعث می‌شود افراد به خاطر فقر، دست به فروش کلیه یا اقدامات دیگری بزنند. اکنون بخشی از مردم به این نتیجه رسیده‌اند که می‌گویند با یک کلیه نیز می‌توان زندگی کرد.

نگرانیم فروش شرافت و انسانیت عادی شود

موسوی چلک یادآور شد: رئیس پلیس آگاهی تهران چندی پیش اعلام کرد 50 درصد سرقت‌های سه ماه (ابتدای اردیبهشت تا ابتدای مرداد)، بار اولی بودند. این اتفاقات در کنار ضعف‌های مهارتی مردم مانند تاب‌آوری، خودمراقبتی، کنترل خشم، فشار اقتصادی، نگرانی از آینده، نااطمینانی و نگرانی از فوت اطرافیان بر اثر کرونا، شرایط را دشوارتر کرده است، چون اگر فردی، سرپرست خود را از دست بدهد، زندگی او زیر و رو می‌شود.

وی ادامه داد: همه این موارد در کنار ضعف‌های مهارتی و نبود چشم‌انداز، زمینه بروز مشکلات متعددی را فراهم می‌کند. هر جامعه‌ای چنین وضعیتی داشته باشد، تنوع مشکلات و مسائل و ظهور و بروز موضوعات جدید را خواهد داشت؛ موضوعاتی که شاید تصور آنها برای ما ممکن نیست یا حداقل در صورت نبود مشکلات ذکر شده، تا این اندازه شیوع پیدا نمی‌کرد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در پایان گفت: مراقب باشیم زخم فقر، کاری نکند که شرافت و انسانیت نیز فروخته شود. ما نگران هستیم شرایط نامناسب اقتصادی که بخشی از آن به بحران‌ها و بخش عمده‌ای به نحوه مدیریت برمی‌گردد، زمینه‌ای فراهم کند که فروش شرافت و انسانیت عادی شود. این موضوع به نظر من بدترین اتفاقی است که بحران‌ها با طولانی شدن و عجین شدن با مشکلات اقتصادی، برای جامعه به دنبال خواهند داشت.

منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیام نو/19 آبان 99

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/21
نیازمند بازنگری در تعاریف مجرمانه هستیم

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به اینکه زندانها نشانه ناکارآمدی حوزه های فرهنگی و اجتماعی هستند گفت: نیازمند بازنگری در تعاریف و عناوین مجرمانه هستیم.

سید حسن موسوی چلک در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: یکی از مشکلات جامعه کنونی ما آمار بالای پرونده‌های قضائی، جرایم و… است که در نتیجه این افزایش، شاهد آمار فعلی زندانیان نیز هستیم. علیرغم اینکه در چند سال اخیر هم در قانون گذاری ها و سیاستگذاری‌های انجام شده تلاش برای کاهش ورود جمعیت به زندان هستیم که در جای خود اقدام خوبی است اما تأملی بر آنچه که به عوامل مؤثر بر گرایش افراد به ارتکاب جرایم مرتبط می‌شود این است که بخش عمده دلایل به ضعف یا ناکارآمدی عملکردها و برنامه‌های حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی است که موجب شد زندان‌های ما گسترش پیدا کند.

کمیسر اخلاق فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی افزود: برخی می‌گویند که جمعیت کشور هم افزایش پیدا کرده، لذا افرایش جمعیت زندانی ناشی از افزایش جمعیت کشور است.

وی ادامه داد: این دلیل که جمعیت کشور در طی این چهل سال کمی بیش از دو برابر شده است (از حدود ۳۵ میلیون به حدود ۸۲ میلیون نفر افزایش یافته است) ولی جمعیت کیفری ورودی زندان در طی این سال‌ها چندین برابر افزایش پیدا کرده است. بدون شک یکی از دلایل تعداد بالای عناوین مجرمانه در کشور باشد.

موسوی چلک با اشاره به اینکه تعداد عناوین مجرمانه در ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار زیاد است گفت: بر اساس آنچه که در قانون مجازات اسلامی آمده است «جرم، فعل یا ترک فعلی است که قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین کرده است». با توجه به تفاوت‌هایی که در تعریف جرایم داریم و شرایط فرهنگی حاکم بر هر کشوری ممکن است برخی از این عناوین مجرمانه در کشوری به عنوان جرم شناخته شده‌اند و در بسیاری از دیگر کشورها به‌عنوان تخلف مطرح می‌شوند و دارای مجازات‌های مدنی هستند. این موضوع می‌تواند به این معنا باشد که هر فردی در چنین جامعه‌ای به محض خروج از منزل ممکن است رفتاری انجام دهد که مستوجب مجازات باشد و از سویی احتمال قانون‌گریزی را هم می‌رود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: با توجه به سیاستگذاری‌های جدید شاهد کاهش جمعیت ورودی زندان‌ها هستیم به گونه‌ای که رئیس سابق سازمان زندان‌ها در مراسم تودیع خود اعلام کرد آمار ورودی زندانیان در سال ١٣٩٣، ۵۴٧ هزار بود که در پایان اردیبهشت ماه سال جاری ۴٧٩ هزار نفر شده و ١٢ درصد کاهش یافته است». بر اساس همین آمار رئیس سابق سازمان زندان‌ها هر ساعت ورودی زندان به تعداد ۵۴ نفر می‌رسد.البته ممکن است این ورودی از چند ساعت تا چند روز و چند ماه در سال باشد. ولی خود یک نشانه است. شاخص زندانیان در یک لحظه ما هم وضعیت خوبی ندارد.

عضو هیأت ریسه منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی تاکید کرد: اگر حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی ما در اجتماعی کردن افراد نقش خود را به خوبی ایفا می‌کردند و همین طور خانواده هم نقش خود را در این زمینه به درستی انجام می‌داد شاهد این شرایط نبودیم و حداقل می‌توانستیم به کاهش این جمعیت کیفری ورودی زندان امیدوار تر باشیم. بارها مسئولین سازمان زندان‌ها در دوره‌های مختلف از آمار بالای جمعیت زندانی گلایه کردند و اینکه وقتی جمعیت زندانی چند برابر ظرفیت زندان است طبیعتاً اقدامات تربیتی نمی‌تواند به خوبی انجام شود لذا زندان‌ها به محلی برای طی کردن دوران محکومیت تبدیل می‌شود.

موسوی چلک ضمن تاکید مجدد بر نقش دستگاه‌های مرتبط با امور اجتماعی و فرهنگی در این زمینه بر نقش خانواده، مدرسه، رسانه‌ها، نهادهای فرهنگی و مذهبی و.... در زمینه نظم پذیری و قانون مندی در رفتار و احترام به قانون و حقوق شهروندی تاکید کرد.

وی اظهار داشت: بدون شک نیازمند بازنگری در تعاریف و عناوین مجرمانه هستیم. موضوعی که در برنامه ششم توسعه هم آن تاکید شده بود ولی فقط روی کاغذ ماند. در بند «چ» ماده ۱۱۳ این قانون تصریح شده است که «در اجرای سیاست بازنگری در قوانین جزایی و با هدف کاهش عناوین مجرمانه قوه قضائیه مکلف است به‌منظور بازنگری در مصادیق عناوین مجازات‌های سالب حیات با توجه به تغییر شرایط، کاهش عناوین مجرمانه و استفاده از ضمانت اجراهای انتظامی، انضباطی، مدنی، اداری و ترمیمی و متناسب‌سازی مجازات‌ها با جرایم، نسبت به تنقیح، اصلاح و رفع خلأ‌های قوانین جزایی با رعایت قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور مصوب ۱۳۸۹/۳/۲۵ و اصلاحات بعدی آن اقدام و حداکثر تا پایان سال دوم اجرای قانون برنامه اقدامات قانونی مورد نیاز را به‌عمل آورد».

منبع:خبرگزاری مهر/20 آبان99

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/20

یادداشت:چرا این‌قدر بداخلاق شدیم؟/ قسم حضرت عباس(ع) یا دم خروس!!!/دد صفتان انسان نما

سیدحسن موسوی‌چلک

 رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

(روزنامه آرمان ملی،17 آبان 99)

 

 همه ما در زندگی خود با افرادی برخورد می‌کنیم که با صفت خوب اخلاقی «باانصاف» از آنها یاد می‌کنیم. وقتی به فردی چنین صفتی داده می‌شود و می‌گوییم انسان باانصافی است، همه کسانی که می‌شنوند حس خوبی نسبت به این افراد خواهند داشت. در واقع منصف بودن می‌تواند به عزت و احترام افراد بیفزاید. چون چنین افرادی، کسانی هستند که به حقوق دیگران تعرض نمی‌کنند و ضرر نمی‌رسانند. موضوعی که امام علی(ع) هم بر آن تاکید دارد و می‌فرماید: «هرکس با مردم به انصاف رفتار کند، خداوند بر عزتش بیفزاید». پیامبراکرم(ص) هم یکی از نشانه‌های انسان مومن واقعی را رعایت انصاف درباره مردم می‌داند. انصاف فقط در کلام نیست بلکه هم در کلام، هم در رفتار و هم در قضاوت می‌تواند باشد. روز قبل برای خرید روغن مایع به یکی از مغازه‌های مواد غذایی مراجعه کردم. از من سوال کرد چه تعداد می‌خواهم؟ گفتم: یک عدد. گفت: همه چند تا چند تا می‌برند. گفتم: یکی فعلا کافی است. وقتی روغن را آورد دیدم به همراه روغن از یکی از کارخانجات داخلی، یک عدد تن‌ماهی از همان شرکت، آدامس از همان شرکت، یک عدد وازلین و... به همراه روغن است. گفتم: من روغن خواستم نه بقیه وسایل را. گفت: شرمنده‌ام، من تقصیری ندارم. شرکتی که به من روغن داده، گفته روغن را به همراه این اقلام بفروشید! مغازه‌دار می‌گفت که من هم این وسایل را نمی‌خواستم بخرم ولی برای اینکه مردم سراغ روغن را خیلی می‌گیرند، گفتم بیاورم. خودم هم راضی نیستم. نخریدم، چون سوءاستفاده از ضعف نظارت است که این‌گونه رسما شرکت با بی‌انصافی می‌خواهد در قبال توزیع روغن، اقلام دیگرش را هم بفروشد. در یادداشتی از این افراد به عنوان تاجران بحران یاد کردم. با خودم فکر کردم که خدایا! این نوع رفتار که خودمان به خودمان رحم نمی‌کنیم ربطی به تحریم و آمریکا و اسرائیل که ندارد. چرا این‌قدر بداخلاق شدیم؟ رفتم سراغ نهج‌البلاغه و عهدنامه مالک اشتر که بارها و بارها مطالعه کرده بودم را مجددا مطالعه کردم. با خودم گفتم مگر ما خودمان را پیرو امام‌مان نمی‌دانیم و سینه‌چاک این بزرگواران نیستیم؟ در این عهدنامه امام علی(ع) در فرمان خود به مالک اشتر نخعی می‌فرماید: «نسبت به خدا و بندگانش انصاف را از دست مده و نسبت به اطرافیان وخانواده و زیردستانت انصاف داشته باش که اگر انصاف، پیشه خود نسازی ستم کرده‌ای و کسی که به بندگان خدا ستم کند، خدا دشمن اوست وکسی که خدا دشمن او باشد، دلیلش را باطل می‌سازد (یا عذرش را نمی‌پذیرد) و چنین شخصی با خدا در جنگ است مگر آنکه دست از ستم بردارد و توبه کند». روی صحبتم با مدیران این شرکت و شرکت‌هاست که مگر شما همان کسانی نیستید که شب‌های قدر مراسم می‌گیرید و خود را سینه‌چاک این امام همام نشان می‌دهید و از روزها قبل کارخانه خود را سیه‌پوش می‌کنید و... حال این رفتار شما را قبول کنیم یا عزاداری‌های شما را؟ قسم حضرت عباس(ع) را قبول کنیم یا دم خروس را؟از این روش دست بردارید، عاقبت ندارد.. سنایی شاعر نامی این‌گونه افراد را «دد» می‌نامد. آنجا که می‌گوید: هر که انصاف از او جدا باشد / دد بود دد، نه پادشا باشد. بیاییم با انصاف زندگی کردن، پادشاهی پیشه کنیم.

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/18
کرونا خلاء‌های ارتباطی را در ایام خانه نشینی ترمیم کرد

تهران - ایرنا - رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: یکی از کارکردهای کرونا این است که افراد متوجه ناتوانی‌ها یا خلاء‌های مهارتی و ارتباطی در داشتن یک خانواده با نشاط شدند و با تغییر سبک زندگی، درصدد رفع این نقاط ضعف و ارتقای نقاط قوت شئدند تا فضای خانه نشینی، فضایی با نشاط‌تر شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا، تا چند ماه پیش، پروتکل های بهداشتی بیشتر رعایت می شد و دورکاری، سفر نرفتن، دورهمی نداشتن یا دیدن والدین از پنجره فضای مجازی از جمله حرف شنوی هایی بود که حکایت از تشدید مسئولیت فردی و اجتماعی شهروندان در مقابله با کرونا به شمار می رفت. بعبارتی دیگر هر چه جولان ویروس کرونا در کوی و برزن بیشتر می شد، سبک زندگی دستخوش تغییر و تحولات شده و رعایت پروتکل های بهداشتی جهت نیافتادن در دام این ویروس جزیی از زندگی امروزه شده بود.

زیرا اصلاح سبک زندگی به مفهوم کلی خود از لحاظ روانی و فیزیکی می‌تواند یکی از بهترین راه ‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در انسان باشد. اما متاسفانه با گذشت چند ماه از ماندگاری این ویروس، شاهده هستیم که بازار دورهمی، جشن، سفر و بسیاری موارد دیگر دوباره رونق گرفته و توصیه های ستاد ملی مقابله با کرونا از یک گوش وارد و از گوش دیگر خارج می شود بر همین اساس آمار مرگ و میر و ابتلاء به این ویروس منحوس شاخدار افزایش یافته است.

در کند و کاو چرایی کمرنگ شدن رعایت پروتکل های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا و راهکار بازگشت مراعات های بهداشتی و حفظ آرامش در خانه نشینی های پیش آمده، خبرنگار حوزه زنان و خانواده ایرنا با سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت وگو کرد.

وی در گفت وگو با ایرنا خاطرنشان کرد: کرونا مختص یک کشور یا دولت نیست بلکه به جان همه اقشار مختلف جامعه افتاده و ضعیف و قوی نمی شناسد بنابراین لزوم تغییر سبک زندگی و تداوم رعایت این سبک برای تک تک افراد ضروری است.

چرا همانند روزهای نخستین، کرونا جدی گرفته نمی شود؟

موسوی چلک در بخشی دیگر از این گفت و گو با بیان اینکه گره خوردن کرونا با حوزه سلامت و اقتصاد، فشار را بر روی مردم زیاد کرده است، یادآور شد: هر چند پیش از کرونا هم وضع اقتصاد چندان مناسب نبود اما طولانی شدن مدت ماندگاری این ویروس، بر نگرانی های مردم دامن زده است و زمینه ای را فراهم کرده که مانند نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا، اولویت مردم رعایت کامل پروتکل نباشد.

وی ادامه داد: از سویی دیگر، وجود ناتوانی و ناهماهنگی در اجرا و سیاستگذاری های مقابله ای با کرونا تا آنجا که رهبر معظم انقلاب تشکیل ستاد جدیدی را پیشنهاد کرد و همچنین تناقص در تصمیم گیری ها، اعتماد مردم را دچار تردید کرده و نشان می دهد گرچه در شروع کار تا حدودی حرف شنوی از برنامه ستاد وجود داشت اما دیگر توجهی به توصیه ها ندارند.

چه کنیم تا جان شهروندان به سادگی در چنگال کرونا نیافتد؟

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران خطاب به همه شهروندان تاکید کرد: حتی اگر از عملکرد دولت هم راضی نیستیم فراموش نکنیم که موضوع کرونا با جان تک تک شهروندان مرتبط است در نتیجه سهل انگاری، بی توجهی و کم کاری در اجرای پروتکل های بهداشتی بیش از اینکه به دولت ضربه ای بزند به افراد جامعه ضربه می زند.

وی با بیان اینکه بخاطر خود و خانواده، برای عبور با سلامت از این بحران دست از تلاش برنداریم،  خاطرنشان کرد: باید هم خود عامل اجرای پروتکل ها باشیم و هم دیگران را به رعایت پروتکل ها تشویق کنیم. پس سعی کنیم با خودمراقبتی که چه به صورت فردی چه خانوادگی انجام می دهیم، زمینه ای را فراهم کنیم که فشارها و استرس های ماندن طولانی در خانه، آرامش ما را بر هم نزند و بتوانیم شادابی و سرزندگی را حفظ کنیم.

راهکار افزایش آرامش و کاهش شکاف بین نسلی در خانه نشینی کرونایی چیست؟

موسوی چلک در پاسخ به این پرسش که چه کنیم تا این تغییر سبک زندگی اجباری بر اثر کرونا و خانه نشینی به کام همه اعضای خانواده شیرین بیافتد، گفت: هر عضو خانواده به اقتضای شرایط خود می تواند برنامه های خودمراقبتی داشته باشد؛ یکی با دیدن فیلم، دیگری با خواندن شعر یا کتاب، دیگری با گوش دادن به موسیقی. این تفاوت های فردی در انتخاب روش های خودمراقبتی فردی تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: همچنین می توان فعالیت هایی را انتخاب کرد که همه اعضای خانواده در انجام آن دخیل باشند و خلاء روابط عاطفی و انرژی که پیش از این از محیط کار، تحصیل، دوستان و اقوام در روابط حضوری گرفته می شد را پر کرد وگرنه اگر امروز این خلاء پر نشود در آینده ای نه چندان دور، در قالب تعارضات، اختلافات، اختلالات بروز می کند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، با تاکید بر اینکه تحقیقات چند سال پیش نشان می داد گفت و گوی بین اعضای خانواده ۱۵ دقیقه است و به طور حتم با توسعه فضای مجازی این نرخ کاهش یافته، درباره افزایش مهارت گفت وگو میان اعضای خانواده توصیه کرد: مدیریت فضای مجازی و تقویت فرهنگ گفت و گو در درون خانواده باید در صدر اولویت های خانواده ها قرار گیرد.

تحقیقات نشان می دهد گفت و گوی بین اعضای خانواده ۱۵ دقیقه است و به طور حتم با توسعه فضای مجازی این نرخ کاهش یافته است.وی یادآور شد: یکی از کارکردهای کرونا این است که متوجه ناتوانی ها یا خلاء های مهارتی و ارتباطی در داشتن یک خانواده با نشاط شویم و درصدد رفع این نقاط ضعف و ارتقای نقاط قوت باشیم. زیرا مهارت گفت وگو، کمک می کند که فضای در کنارهم، با نشاط تر باشد.

موسوی چلک با تاکید بر اینکه باید بپذیریم که ما در بروز این ویروس نقشی نداشتیم و موضوعی جهانی است، خاطرنشان کرد: این شرایطی است که برای همه دنیا پیش آمده و ایران هم مستثنا از این دنیا نیست ضمن اینکه وضع ما در آمارهای فوتی و ابتلا خوب نیست.

وی با یادآوری اینکه پذیرش این واقعیت گام مهمی در مقابله با ویروس شاخدار کرونا است، تصریح کرد: گام بعدی چگونگی مدیریت این شرایط است تا کمترین عوارض را داشته باشد.منبع:ایرنا/17 آبان 99

گزارش از: فاطمه دهقان نیری

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/18


سیدحسن موسوی‌چلک

 رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

(روزنامه آرمان ملی،17 آبان 99)

 

 همه ما در زندگی خود با افرادی برخورد می‌کنیم که با صفت خوب اخلاقی «باانصاف» از آنها یاد می‌کنیم. وقتی به فردی چنین صفتی داده می‌شود و می‌گوییم انسان باانصافی است، همه کسانی که می‌شنوند حس خوبی نسبت به این افراد خواهند داشت. در واقع منصف بودن می‌تواند به عزت و احترام افراد بیفزاید. چون چنین افرادی، کسانی هستند که به حقوق دیگران تعرض نمی‌کنند و ضرر نمی‌رسانند. موضوعی که امام علی(ع) هم بر آن تاکید دارد و می‌فرماید: «هرکس با مردم به انصاف رفتار کند، خداوند بر عزتش بیفزاید». پیامبراکرم(ص) هم یکی از نشانه‌های انسان مومن واقعی را رعایت انصاف درباره مردم می‌داند. انصاف فقط در کلام نیست بلکه هم در کلام، هم در رفتار و هم در قضاوت می‌تواند باشد. روز قبل برای خرید روغن مایع به یکی از مغازه‌های مواد غذایی مراجعه کردم. از من سوال کرد چه تعداد می‌خواهم؟ گفتم: یک عدد. گفت: همه چند تا چند تا می‌برند. گفتم: یکی فعلا کافی است. وقتی روغن را آورد دیدم به همراه روغن از یکی از کارخانجات داخلی، یک عدد تن‌ماهی از همان شرکت، آدامس از همان شرکت، یک عدد وازلین و... به همراه روغن است. گفتم: من روغن خواستم نه بقیه وسایل را. گفت: شرمنده‌ام، من تقصیری ندارم. شرکتی که به من روغن داده، گفته روغن را به همراه این اقلام بفروشید! مغازه‌دار می‌گفت که من هم این وسایل را نمی‌خواستم بخرم ولی برای اینکه مردم سراغ روغن را خیلی می‌گیرند، گفتم بیاورم. خودم هم راضی نیستم. نخریدم، چون سوءاستفاده از ضعف نظارت است که این‌گونه رسما شرکت با بی‌انصافی می‌خواهد در قبال توزیع روغن، اقلام دیگرش را هم بفروشد. در یادداشتی از این افراد به عنوان تاجران بحران یاد کردم. با خودم فکر کردم که خدایا! این نوع رفتار که خودمان به خودمان رحم نمی‌کنیم ربطی به تحریم و آمریکا و اسرائیل که ندارد. چرا این‌قدر بداخلاق شدیم؟ رفتم سراغ نهج‌البلاغه و عهدنامه مالک اشتر که بارها و بارها مطالعه کرده بودم را مجددا مطالعه کردم. با خودم گفتم مگر ما خودمان را پیرو امام‌مان نمی‌دانیم و سینه‌چاک این بزرگواران نیستیم؟ در این عهدنامه امام علی(ع) در فرمان خود به مالک اشتر نخعی می‌فرماید: «نسبت به خدا و بندگانش انصاف را از دست مده و نسبت به اطرافیان وخانواده و زیردستانت انصاف داشته باش که اگر انصاف، پیشه خود نسازی ستم کرده‌ای و کسی که به بندگان خدا ستم کند، خدا دشمن اوست وکسی که خدا دشمن او باشد، دلیلش را باطل می‌سازد (یا عذرش را نمی‌پذیرد) و چنین شخصی با خدا در جنگ است مگر آنکه دست از ستم بردارد و توبه کند». روی صحبتم با مدیران این شرکت و شرکت‌هاست که مگر شما همان کسانی نیستید که شب‌های قدر مراسم می‌گیرید و خود را سینه‌چاک این امام همام نشان می‌دهید و از روزها قبل کارخانه خود را سیه‌پوش می‌کنید و... حال این رفتار شما را قبول کنیم یا عزاداری‌های شما را؟ قسم حضرت عباس(ع) را قبول کنیم یا دم خروس را؟از این روش دست بردارید، عاقبت ندارد.. سنایی شاعر نامی این‌گونه افراد را «دد» می‌نامد. آنجا که می‌گوید: هر که انصاف از او جدا باشد / دد بود دد، نه پادشا باشد. بیاییم با انصاف زندگی کردن، پادشاهی پیشه کنیم.

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/17

یادداشت:عناد با شایسته‌گزینی در حوزه اجتماعی

سید حسن موسوی‌چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

(آرمان ملی/14 آبان 99)

در ابتدا ایام ولادت حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق( ع) را تبریک می‌گویم. این دو مناسبت را بهانه می‌کنم تا به یکی از ویژگی‌های مهم این دو بزرگوار که برگرفته از ویژگی‌های قرآن کریم است و امروزه بی‌توجهی یا کم‌توجهی به آن چالش جدی کشور است اشاره کنم و آن هم چیزی نیست جز «شایسته‌گزینی». موضوعی که خداوند در آیات 247 و 248 سوره بقره بر آن تاکید می‌کند و آن «علم» و «قدرت» است. پیامبر اکرم(ص) هم بر مبنای همین نکات قرآن درخصوص اهمیت شایسته‌گزینی می‌فرماید: «هر کس کارگزاری از مسلمانان را به کار گمارد و بداند که میان ایشان شایسته‌تر و داناتر از او هست به خدا، به پیامبرش و همه مسلمانان خیانت کرده است». همین توجه در سیره امام جعفر صادق(ع) هم بود و «علم» افراد را مبنای انتصاب قرار می‌داد. موضوعی که اگر در هر جامعه‌ای و سازمانی بیشتر مورد توجه قرار گیرد امور بهتر به سرانجام می‌رسد که حداقل حوزه اجتماعی از این منظر رنج می‌برد و هر کس فکر می‌کند می‌تواند مدیر اجتماعی باشد و این حوزه نیاز به تخصص ندارد. بپذیریم که این مناسبت‌ها فقط برای ارسال پیام تبریک نیست بلکه بر این باورم که این مناسبت‌ها فرصتی برای تامل بیشتر در افکار و سیره این پیشوایان دینی و بهره گرفتن و عمل کردن به آنهاست. فراموش نشود که حق نداریم مسئولیت‌ها را براساس انتخاب افراد فقط همسو و بدون تخصص انجام دهیم یا نسبت‌های فامیلی را مبنا قرار دهیم یا بر مبنایی که به‌عنوان انتصابات جناحی و حزبی شناخته می‌شود مسئولیت‌ها را توزیع کنیم. این نوع برخوردها، خیانت است خیانت. بر این باورم که در حوزه اجتماعی کشور اعتقادی به استفاده از افراد متخصص سرجای‌شان نداریم یا حداقل من این‌گونه می‌شناسم. در هر سازمانی که افراد براساس تخصصشان سرجای خودشان باشند تحقق اهداف سازمانی بیش از پیش محقق خواهد شد، در کارکنان انگیزه ایجاد می‌شود، مدیریت بهینه منابع صورت می‌گیرد و رضایت مردم هم افزایش پیدا می‌کند و سوءاستفاده‌ها کمتر خواهد شد. نظم در انجام امور بهتر دیده می‌شود، بهره‌وری افزایش می‌یابد. لذا اگر می‌خواهیم از این شرایط نگران‌کننده اجتماعی خارج شویم یکی از مهم‌ترین راه‌ها استفاده از شایستگان در جای خودشان است و اینکه مسئولیت‌های مرتبط را به شایستگان هر حوزه واگذار کنیم. این نکته را در نظر داشته باشیم که مهم‌ترین راه دوام و تاثیرگذاری و کارآمدی هر سازمانی مدیریت فرزانگان و متخصصان است. نمی‌دانم چه دردی داریم که این همه توصیه‌های دینی و علمی در انتصاب مدیران اجتماعی را عامدانه یا غیرعامدانه جدی نمی‌گیریم و عناد با انتخاب شایستگان در حوزه اجتماعی و بی‌تفاوتی دستگاه‌های نظارتی تا چه زمانی قرار است ادامه داشته باشد.

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/14

تهران و فرسنگ ها فاصله از شهر دوستدار کودک

سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

یکی از ویژگی های مدیریت اجتماعی در هر شهری توجه به همه شهروندان از جمله کودکان است. بدون شک با توجه به نقش و جایگاه کودکان در آینده هر کشوری سرمایه گذاری در حوزه کودک آورده های زیادی برای کشور و شهر خواهد داشت.

طبیعتا ضروری است که حوزه مدیریت شهری ائم از شورای شهر به عنوان پارلمان شهری و شهرداری به عنوان مجری مصوبات پارلمان شهری توجه خاصی به همه اقشار از جمله کودکان داشته باشند. شهر دوستدار کودک یک حرکت نمادین برای انتقال چند پیام است.

پیام اول اینکه مدیران شهری نسبت به کودکان و حقوق آنها و اتخاذ تمهیداتی برای توجه به کودکان غافل نیستند و حتی اگر در شعار باشد این پیام را به همراه دارد. به صورت طبیعی اگر این امر از جایگاه شعار به یک برنامه تبدیل شود هم در سیاست گذاری های حوزه شهری و هم در برنامه ریزی های اجرایی که صورت می گیرد این پیام از حوزه نظر به حوزه عمل تبدیل می شود.

پیام بعدی این است که همه شهروندان نسبت به حقوق کودکان آشنا باشند و رعایت حقوق کودکان را مدنظر داشته باشند. کودکان شهروندانی هستند مانند مابقی مردم با نیازهای متفاوت و خاص خودشان.

پیام دیگر شهر دوستدار کودک این است که کودکان با شرایط خاص اعم از کودک دارای معلولیت، کودکان کار، کودکان خیابان، گروه هایی هستند که نیازمند توجه بیشتر توسط مسئولان مربوط و البته مردم هستند.

پیام بعدی شهرهایی که با این نوع عناوین (شهر دوستدار کودک) نامگذاری می شود برنامه ریزی برای تسهیل کودکان به امکانات و خدمات مورد نیاز است. این خدمات و امکانات می تواند رایگان، محله محور یا ارزان باشد. در جوامعی که چنین شرایطی وجود دارد سازمان های غیر دولتی در راستای حقوق شهروندی تلاش می کنند.

آخرین پیام این است که مسئولان حوزه مدیریت شهری خودشان را هم در قبال وظایفی که در حوزه کودکان دارند پاسخگو می دانند و هم اینکه با اختصاص بودجه و امکانات و دیگر موضوعات مسئولیت پذیر هستند و در کنار اینها نسبت به آنچه که در راستای امور کودک انجام نمی شود بی تفاوت نیستند. به عبارتی مسئولان مدیریت شهری در شهر دوستدار کودک در عین مسئولیت پذیری باید مطالبه گر باشند. به این ترتیب اگر در جایی خلا وجود دارد و کاری انجام نشده است بتوانند وظیفه مطالبه گری را انجام دهند.

اگر این مولفه ها را در مقابل خود قرار دهیم، واقعیت این است که در اکثر دوره ها کارهای نمادینی در این راستا انجام شده است ولی فاصله زیادی با شهر دوستدار کودک داریم. شهر دوستدار کودک باید برای کودکان امن باشد. در شهر دوستدار کودک، کودک آزاری معنی ندارد، کودک خیابان و فقیر و زباله گرد مفهومی ندارد. طبیعتا اگر منصفانه نگاه کنیم شهر، امروز علارغم همه تلاش های انجام شده اینگونه نیست و با شهر دوستدار کودک فاصله دارد.منبع: پایگاه خبری تحلیلی شهر/5 آبان99

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/11

یادداشت:

تاجران بحران، دایه مهربان‌تر از مادر

سیدحسن موسوی‌چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

(روزنامه آرمان ملی.10 آبان99)

 

بسیاری از ما در زندگی اجتماعی خود با شرایط سخت و دشوار مواجه شده‌ایم. این شرایط سخت روی افراد مختلف تاثیرهای متفاوتی می‌گذارد. معمولا در چنین موقعیت‌هایی انتظار داریم تا اطرافیان‌مان حتی غریبه‌ها هوای ما را داشته باشند و همین‌طور این انتظار متقابل وجود دارد. اما وقتی خوب نگاه می‌کنیم در کنار انسان‌های شریفی که نه فقط در بحران‌ها که در همه شرایط، از «انسانیت خارج نشدند» را دور و بر خودمان و در جامعه می‌بینیم که ضروری است سپاسگزارشان باشیم، گرچه تعدادشان هم خیلی زیاد نیست ولی خوشحال هستیم که «هستند». اما در مقابل این افراد شاهد حضور افرادی هم هستیم که نه‌تنها بویی از انسانیت و شرافت نبردند بلکه خوی حیوانی‌شان بیش از قبل نمایان می‌شود. من از این افراد به‌عنوان تاجران بحران‌ها یاد می‌کنم. بحران می‌خواهد بهداشتی باشد مثل کرونا یا بلایای طبیعی یا بحرانی که برای یک خانواده اتفاق می‌افتد و... خویی که وقتی بدان تامل می‌کنیم از انسان بودن خجالت می‌کشیم. این افراد کسانی هستند که شرایط بحران را فرصت مغتنمی برای خالی کردن جیب مردم می‌دانند. کسانی که اجناس را احتکار می‌کنند یا کسانی که اجناس را با قیمت چند برابری به بازار عرضه می‌کنند.کسانی که تصمیم می‌گیرند معنای انسانیت کمرنگ و کمرنگ‌تر شود. کسانی که بحران‌ها را فرصتی برای اجرای شو و نمایش می‌دانند تا خودشان را دایه مهربان‌تر از مادر نشان دهند درحالی‌که فقط ظاهرسازی مدنظرشان است. کسانی که در بحران‌هایی از قبیل کرونا و بلایای طبیعی و... فقرا و گرفتاران را ابزاری برای نشان دادن خودشان قرار می‌دهند تا فقرا نردبان ترقی‌شان شوند. کسانی که بدون درنظرگرفتن شرایط واقعی، سعی می‌کنند جناح سیاسی رقیب را تخریب کنند نه برای رضایت مردم و بهبود شرایط‌شان بلکه فقط برای تضعیف جناح مقابل. تاجرانی که دروغ می‌گویند تا برای خود توشه‌ای بردارند. وقتی بحران‌ها به انتخابات مهم در یک جامعه نزدیک‌تر باشد این خوی غیرانسانی تاجران بحران‌ها بیشتر خود را نشان می‌دهد و این نکات فقط مربوط به یک دوره از دولت‌ها یا فقط جامعه ما نیست. این تاجران کسانی هستند که وقتی خانواده‌ای به هر دلیلی دچار مشکل می‌شود، سعی می‌کنند به شکل‌های مختلف سوءاستفاده کنند. در تنگنا و فشار قرارشان می‌دهند تا تحقیرشان کنند یا وادار به کاری کنند که باب میل‌شان نباشد. انسان مرفه‌ای که به خاطر پول دختر جوان خانواده فقیر را به ازدواج اجباری درمی‌آورد هم ازاین همین دست تاجران حیوان‌صفت است. فردی که زنی یا دختری تنها و بی‌پناه را دید و برای سرپناه دادن «درخواست بی‌شرمانه» دارد هم از این دست حیوانات است. مراقب باشیم این تاجران فرصتی برای ابراز وجود پیدا نکنند که زندگی را بر همه سخت می‌کنند و از همه مهم‌تر اینکه شرافت را لگدمال می‌کنند و زندگی سخت را برای مردم سخت‌تر می‌کنند.

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/10
بنمای رخ که باغ و گلستانم آرزوست                   بگشای لب که قند فراوانم آرزوست
ای آفتاب حسن برون آ دمی ز ابر                         کان چهره مشعشع تابانم آرزوست
بشنیدم از هوای تو آواز طبل باز                           باز آمدم که ساعد سلطانم آرزوست
گفتی ز ناز بیش مرنجان مرا برو                           آن گفتنت که بیش مرنجانم آرزوست
وان دفع گفتنت که برو شه به خانه نیست              وان ناز و باز و تندی دربانم آرزوست
در دست هر کی هست ز خوبی قراضه‌هاست        آن معدن ملاحت و آن کانم آرزوست
این نان و آب چرخ چو سیل‌ست بی‌وفا                   من ماهیم نهنگم عمانم آرزوست
یعقوب وار وااسفاها همی‌زنم                              دیدار خوب یوسف کنعانم آرزوست
والله که شهر بی‌تو مرا حبس می‌شود                   آوارگی و کوه و بیابانم آرزوست
زین همرهان سست عناصر دلم گرفت                   شیر خدا و رستم دستانم آرزوست
جانم ملول گشت ز فرعون و ظلم او                       آن نور روی موسی عمرانم آرزوست
زین خلق پرشکایت گریان شدم ملول                     آن‌های هوی و نعره مستانم آرزوست
گویاترم ز بلبل اما ز رشک عام                              مهرست بر دهانم و افغانم آرزوست
دی شیخ با چراغ همی‌گشت گرد شهر                  کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست
گفتند یافت می‌نشود جسته‌ایم ما                        گفت آنک یافت می‌نشود آنم آرزوست
هر چند مفلسم نپذیرم عقیق خرد                        کان عقیق نادر ارزانم آرزوست
پنهان ز دیده‌ها و همه دیده‌ها از اوست                   آن آشکار صنعت پنهانم آرزوست
خود کار من گذشت ز هر آرزو و آز                           از کان و از مکان پی ارکانم آرزوست
گوشم شنید قصه ایمان و مست شد                     کو قسم چشم صورت ایمانم آرزوست
یک دست جام باده و یک دست جعد یار                  رقصی چنین میانه میدانم آرزوست
می‌گوید آن رباب که مردم ز انتظار                          دست و کنار و زخمه عثمانم آرزوست
من هم رباب عشقم و عشقم ربابی‌ست               وان لطف‌های زخمه رحمانم آرزوست
باقی این غزل را ای مطرب ظریف                           زین سان همی‌شمار که زین سانم آرزوست
بنمای شمس مفخر تبریز رو ز شرق                       من هدهدم حضور سلیمانم آرزوست

مولوی

نوع مطلب : شعر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/9
لزوم استقرار مددکاران اجتماعی در پاسگاه ها/کاهش پرونده های قضائی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، بر لزوم استقرار مددکاران اجتماعی در پاسگاه ها اشاره کرد و گفت: مددکاران نقش مهمی در ایجاد سازش و کاهش پرونده‌های قضائی دارند.

سیدحسن موسوی چلک، در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص استقرار مددکاران اجتماعی در کلانتری‌ها، افزود: از سال ۷۹ حوزه مددکاری اجتماعی در فرهنگسرای خانواده سابق و جوان فعلی راه اندازی شد و واحد مددکاری اجتماعی برای تقویت رویکرد اجتماعی پلیس توسعه پیدا کرد که این موضوع اجتناب ناپذیر است.

وی با اشاره به اینکه دو دهه از تجربه زیستی پلیس در حوزه مددکاری اجتماعی می‌گذرد، گفت: طی این مدت تلاش شد برای توسعه کمی و کیفی، کارهایی انجام شود و حوزه مددکاری اجتماعی در سراسر کشور آماده همکاری با نیروی انتظامی است.

موسوی چلک گفت: تجربه پلیس در این حوزه می‌تواند فرصتی باشد برای تولید دانش در حوزه مددکاری اجتماعی و نیروی انتظامی باید اختیارات قانونی برای حضور مددکاران را بیش از این افزایش دهد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، ادامه داد: در بسیاری از مواقع برای تصمیم گیری و کمک برای افرادی که دچار درگیری و نزاع شده اند از حضور مددکاران اجتماعی استفاده می‌شود و نقش دیگر این افراد که باید پررنگ شود، میانجیگری است.

موسوی چلک گفت: ظرفیت مددکاران اجتماعی مستلزم این است که این افراد در اولویت سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها قرار گیرند و این فرصتی برای ارائه خدمات بهتر به مردم ایجاد می‌کند. با توجه به شرایط و مؤلفه‌های تعیین کننده در حوزه جرم، مددکاران اجتماعی اثربخشی ویژه ای در ایجاد سازش و کاهش پرونده‌های قضائی دارند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر در برخی از کلانتری‌ها از حضور مددکاران اجتماعی استفاده می‌شود ولی اولین واحدی که مردم مراجعه می‌کنند پاسگاه‌ها هستند که خلاء حضور مددکاران همچنان در آنجا احساس می‌شود که البته پلیس هم در نظر دارد حضور مددکاران را فراگیر کند و این حوزه مستلزم این است که قوانین بازنگری و اختیارات بیشتری به مددکاران داده شود.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تاکید کرد: همچنین تأمین نیروی انسانی و منابع مالی برخی دیگر از چالش ناجا برای توسعه مددکاری اجتماعی است اما به دلیل اهمیت حضور این افراد در پاسگاه‌ها، استفاده از مددکاران اجتماعی نه تنها هزینه نیست، بلکه فایده محسوب می‌شود.

کد خبر 5056726/خبرگزاری مهر 6 آبان99
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/6

«دود کرونا» به چشم همه می‌رود

«دود کرونا» به چشم همه می‌رود

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی حضور کارکنان دولت در تهران تا پایان آبان ماه گفت: به جز کارمندان سایر افراد جامعه نیز نقش موثری در اجرای دورکاری حداکثری دارند؛ زیرا زمانی که استراتژی در خانه ماندن اتخاذ می‌شود بخش خصوصی نیز باید خود را همراه و همگام این استراتژی کند چراکه دود شیوع این ویروس به چشم همه افراد می‌رود.

سیدحسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در شرایط بحرانی باید براساس شرایط و نوع بحران، برای کنترل وضعیت تصمیماتی اتخاذ شود، گفت: باتوجه به ماهیت مشخص بحران کرونا، یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله «پیشگیری» است.

وی ادامه داد: اما برای اینکه پیشگیری صورت گیرد باید سیاست‌های متفاوت و متعددی اتخاذ شود؛ یکی از این سیاست‌ها کاهش تردد است، چراکه طبق گفته صاحب‌نظران در خانه ماندن یکی از راه‌های موثر برای کاهش انتقال این ویروس است. 

موسوی چلک اظهار کرد: در اوایل شیوع ویروس کرونا شرایط به گونه‌ای کنترل شد که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری به کمتر از ۱۰۰ نفر رسید، اما اکنون باید سیاست‌های جدیدتری اتخاذ شود تا هم به کاهش تردد و هم به حفظ سلامت مردم کمک کند. به نظر باتوجه به وضعیت بیماری که طی این چند روز با آن روبه‌رو بودیم و همچنین پیش‌بینی‌هایی که از شرایط بیماری در آبان ماه صورت گرفته است دورکاری می‌تواند یکی از راه‌های کاهش تردد باشد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی حضور کارکنان دولت در تهران تا پایان آبان ماه ابراز امیدواری کرد و گفت: شاید همین کاهش تردد ۵۰ درصدی ادارات، مشروط بر همراهی و همکاری مردم با ماندن در خانه، راهی برای کاهش انتقال ویروس باشد، البته مسئولان ادارات نیز باید در این زمینه همکاری و مدیریت درستی داشته باشند. 

وی در ادامه با بیان اینکه بخشی از مشکلات جامعه ناشی از زیرساخت‌های فناوری است، اظهار کرد: نقش دورکاری برای مواردی که قابلیت اجرا دارد باید در شرایط بحرانی و غیر بحرانی فراهم باشد. از سوی دیگر به جز کارمندان نیز سایر افراد جامعه نقش موثری دارند؛ زیرا زمانی که استراتژی در خانه ماندن اتخاذ می‌شود بخش خصوصی نیز باید خود را همراه و همگام این استراتژی کند چراکه دود شیوع این ویروس به چشم همه افراد می‌رود.

موسوی چلک شرایط کرونا را از منظر اجتماعی مورد بررسی قرار داد و افزود: آنچه از نظر اجتماعی مهم است، بحث اعتماد مردم به مسئولین و مشارکت در مدیریت و کنترل بحران کروناست؛ اگر مردم مشارکت نداشته باشند تاثیر شیوع این ویروس و مرگ و میر ناشی از آن می‌تواند تاثیرات مخربی را به همراه داشته باشد، به طوریکه برخی خانواده‌ها را عزادار کند و یا برخی سرپرست خود را از دست بدهند. 

به گفته رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، عدم مشارکت در کنترل بیماری و همچنین بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند موجب بروز مشکلات برای مردم و در پی آن ایجاد بیکاری و ارتکاب جرم شود. به دنبال بروز این مشکلات شاهد تقاضا یا مراجعه مردم برای تحت پوشش قرار گرفتن در سازمان‌های اجتماعی خواهیم بود که این موضوع نیز به حجم کاری سازمان‌ها و مددکاران اجتماعی می‌افزاید. 

وی خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصادی و معیشتی ممکن است برخی افراد را مرتکب جرائم کوچک و بزرگی کند؛ این افزایش جرائم هم بر سازمان‌های قضایی و انتظامی و هم بر حوزه اجتماعی اثرگذار است؛ به طوریکه در مراجع قضایی و انتظامی شاهد افزایش حجم کاری مراجع و مددکاران اجتماعی از جمله سازمان زندان‌ها خواهیم بود؛ لذا انتظار می‌رود که علاوه بر کارکنان، سایر افراد جامعه نیز در این بخش مشارکت کنند.

انتهای پیام

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/08/6


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات